roen-afval fin aparte bak naar vuilnisman OPRUIMING SHOWROOMMODELLEN VAN MEURS Modespektakel On World Trade Center Proef onder duizend gezinnen moet haalbaarheid aantonen NEGENDE BASTION-HOTEL IN SCHIEDAM BINNEN HUISADVISEURS 'Brood van andere bakkers was altijd minder van gewicht' Het Vrije Volk SCHIEDAM Ouderenbonden steunen Van Loenen Nu actuele modellen van topfabrikanten tegen ongekend lage prijzen 2445, 3275.- 590.- Stichting Eigenwijze Mode presenteert werk van negen startende ontwerpers PAGINA 4 VRIJDAG 19 JANUAR11990 Door Rein Wolters SCHIEDAM Naast het al ge scheiden inleveren van glas, pa pier en klein chemisch afval wil Schiedam ander duizend huisge zinnen ook een proef nemen met het apart ophalen van groente-, tuin- en fruitafval (GTF-afval). Niet via een schillenboer, maar door de vuilnisdienst. Het afval wordt niet verbrand, maar ver werkt tot compost. Voorstellen hiervoor zijn in een nota vervat, die op 24 januari in de raadscom missie voor Milieu wordt behan deld. Ook in deze vorm van milieu vriendelijk werken loopt de ge meente Schiedam in het Rijn mondgebied voorop. Wanneer an dere gemeenten het idee van de je- neverstad overnemen, dan wordt de Afval Verwerking Rijnmond (AVRj gedwongen tot het bouwen van een centraal inzamel- en over slagpunt en een composteringsfa- briek met een speciale beluchting waardoor het afbraakproces aan zienlijk wordt versneld. In novem ber van het vorig jaar is dit voor gesteld aan de AVR-directie. Schiedam wil met de proef niet wachten tot Rijnmond over een ei gen verwerking beschikt. Nog dit jaar wil de gemeente al beginnen met een gescheiden inzameling. Hiervoor worden aan de deelne mende gezinnen in een laagbouw- woning speciale minicontainers verstrekt, met gescheiden compar timenten. In flatwoningen zouden speciale emmers van her te gebrui ken plastic met. een inhoud van dertig liter voldoende zijn. Voor het ophalen van het afval wordt de vuilniswagen uitgerust met een SCHIEDAM De drie ouderen bonden in Schiedam gaan een dringend beroep doen op hun le den om bij de verkiezingen voor de gemeenteraad op 21 maart een voorkeurstem uit te brengen op de PvdA'er Arie van Loenen. De door zijn partij op een onverkiesbare plaats gezette voorzitter van de ou derenbond ANBO heeft dit van morgen bekend gemaakt. „Door mij te steunen wil men het oude renbeleid in de gemeenteraad vei lig stellen," luidt zijn verklaring. „Als ik voldoende voorkeur stemmen krijg, kan ik alsnog een zetel in de raad claimen en voor de ouderen blijven opkomen." Overigens zegt Van Loenen ook te zijn benaderd door lijsttrekker Jan Hagendoorn van de partij Ge meentebelangen Schiedam. „Hij wil me als kandidaat op zijn lijst, natuurlijk om stemmen van oude ren te trekken. Maar dat heb ik van de hand gewezen. Ik blijf be ginselvast aan de Partij van de Ar beid. Anderzijds streelt het natuur lijk wel mijn ago dat een andere politieke partij meer waardering voor mijn werk blijkt te hebben dan die waarvoor ik al jaren actief ben." speciaal beladingssysteem. Bere kend is dat de aanschaf van con tainers en emmers en de voorzie ningen aan de ,huisvuilwagen on geveer 160.000 gulden kost. Het ingezamelde GTF-afval wordt, net: zoals het andere vuil nis, tijdelijk nog afgevoerd naar de NV VAM te Wijster. Schiedam is de enige Rijnmondgemeente die nog geen afleveringscontract met de AVR heeft. Binnen enkele jaren zal dat wel het geval zijn. Op gezag van het ministerie van VROM, dat transport van afval door het land zoveel mogelijk wil voorkomen, wordt de verbintenis met de VAM niet verlengd. Elke inwoner produceert per jaar 287 kilogram afval. Hiervan is veertig percent composteerbaar. Ongeveer 75 percent van de bevol king wil meewerken aan een ge scheiden inzameling. In de prak tijk varieert het deelnameproces van vijftig percent in de hoogbouw tot negentig percent in laagbouw- buurten. Deze cijfers zijn afkom stig uit de GFT-nota van de Dienst Water en Milieu van de provincie Zuid-Holland. Schiedam verwacht jaarlijk on geveer 4800 ton groente-, tuin- en fruitafval gescheiden in te zame len. Dit is 24 percent van de 20.000 ton huisvuil die jaarlijks aan de vuilnisman wordt meegege ven, Buiten deze hoeveelheid ver werkt het Reinigingbedrijf nog- eens bijna zo'u hoeveelheid aan grofvuil, bedrijfsvuil, veegvuil en zovoort. Daarnaast wordt in de in- zamelingsbakken op straat 800 ton glas en 150 ton oud papier gestort. Op deze plek begint het Bastion-con cert over twee maanden met de bouw van de negende hotel vesti ging. Links het in aan bouw zijnde glazencom- plex van Kan torenhuis. Door Rein Wolters SCHIEDAM Het snelgroeien de Nederlandse hotelconcern Bas tion bouwt in Schiedam de negen-v de vestiging. Voor het veertig ka mers tellende 3-sterren hotel is twee maanden geleden al een bouwvergunning aangevraagd. Het aan dertig mensen werk biedende pand wordt gebouwd op de grens met Rotterdam, langs de Hor- vathweg tussen het NS-station West en de aangrenzende woonflat langs de 's-Gravelandseweg. Bas tion-Schiedam wordt gebouwd naar een vast standaardontwerp, dat de hotelketen hanteert als haar vaste beeldmerk. Zes vestigingen heeft het bedrijf van directeur Leonard van Veldho ven (42) sinds april '86 intussen in exploitatie. Ze staan in Amster dam, Leiden, Oegstgeest, Utrecht, Zoetermeer en Dordrecht. In Haar- lem- Velsen en nogmaals in Am sterdam gaan dit jaar de deuren open van de nummers zeven en acht. Voor de steden Groningen en Leeuwarden zijn de verstigings- plannen in de maak. „Onze formule is aangeslagen," relativeert directeur Van Veldho ven het succes van zijn bedrijf, waar 253 mensen in een vaste- of deeltijdbaan werken. „Wij zijn uit gegroeid tot een 3-sterren bedrijf met een 4-sterren service voor een 2-sterren prijs. Vorig jaar boekten we zeventigduizend overnachtigin- gen. De bezettingsgraad in onze zes vestigingen was ruim zestig per cent. Dat is ongekend hoog en daardoor mede bepalend voor ons succes." Leonard van Veldhoven is geen hotelier van-huis-uit, maar archi tect. Het idee voor het bouwen van een hotelketen deed hij in de jaren zeventig op in Amerika. „Ik maak te toen zo'n goedkope autoreis door de VS," vertelt hij. „In elke stad waar je kwam kon je tegen een relatief lage prijs gerieflijk sla pen en en goed eten. In veel Euro pese landen bestaat die combinatie niet of nauwelijks. Je hebt door gaans de keuze uit een héél duur hotel met alle denkbare comfort, of een héél oud gebouw met nau- welijk faciliteiten. Daartussen zit nauwelijks iets. Voor mij was dat reden in dit gat in de markt te dui ken." Overnachten kost voor één per soon 74,50 gulden en voor twee personen in één kamer 99 gulden. Wanneer men een ontbijt verkiest, dan kost dat tien gulden. Dineren kan in drie en vier gangen voor prijzen tussen 23 en 28 gulden per persoon. „Dit zijn prijzen die alles zins betaalbaar zijn," vindt de Bas tion-directeur. Zijn bedrijf bedient niet alleen zakenmensen, maar ook hen die enkele vrije dagen in een andere omgeving willen door brengen. Alle Bastion-vestigingen, waar van het hoofdkantoor in Den Haag is gevestigd, bestaan uit twee ver diepingen met verzorgingsruimten op de begane grond en daarboven de veertig (slaap)kamers. De bouw kost ruim vier miljoen gulden. De komst van Bastion past geheel in het toeristenbeleid van de gemeen te Schiedam. Een in opdracht van Leonard van Veldhoven verricht marktonderzoek voorspelt de vesti ging in de jeneverstad een hoog rendement. De invloed van buur gemeente Rotterdam is hieraan niet vreemd. Leolux Pianeta fauteuil zwart leer 3245.- Gelderland model 5010 leer 2'/z zits zandkleur 4275.- Artifort bljzetfautaulf 11CC blauwe stof 1666.- 1 100," 2203.-1690," 350.- 175." 684.- 484." zl4780,3780.- Pastoe fauteuil Groeten uit Holland Bijzettafel van glas Eetkamerstoel Goed design Montis bank 2 zwart leer Montis Marquise stof/leer oonn combinatie 4300.- JuUti." Pastoe Amsterdammer Rolluikkast 37x37x221 «en blauw 1681.- IfaOU." Casteiijn console systeem Dressoir wit met nnn geneest esdoorn 5339.- Jooll." Artifort leren fauteuils 100n opdraalvoet 3250.- I UoU." Montis bijzetfauteuil Chaplin qqc kleurrijke stof 1285.- OOU." Metaform marmeren salontafel op metalen voet Crn SOxSCï 950.- DüU." Miuti set glas met metaal wit profiel 3 stuks 950.- Bureau van Iniarlubke medium plus lak ««c wit 2385.- 1000, 1681.- 772.- 5415.- 3996.- Artifort fauteuil met bekleding tan in weefstof 2732.- lüuC." Celeste salontafel eno plexiglas heider 998.- 050," Pastoe ladenkastje Harmony lak wit Colzani hoogglans zwart dressoir Italiaans design Artifort 3-zlts bank design Kho Liang Le QEflC blauw 3995.- lO?).' Leolux salontafel met lade lak wit 1115.- Leolux salontafel Trias ni;f 0100 1250.- 90U." Artstone tafelset 950.- 550.- Castalljn eetkamerstoeien 4 stuks 3 poot in4ft zwart/terracotta 2840.- 13HU," Halogeen draad verlichtingsset incl. trafo-lampjes ,nc etc 1695.- /HÖ." Lumiance spanningraii .cn 650.- incl. spots 1135.- 4oU.- Frlgbetto Catsby exclusieve zitcombi in stof 12290.- 9009." Diverse verlichting halve prijzen Donderdag koopavond Oranjestraat 11 - Schiedam - tel., 010-426 844 Expositie 'Van bier tot brood' in Nationaal Coöperatie Museum Door Rein Wolters VLAARDINGEN Met'een druk op de knop van een diapro jector heeft de 85-jarige Maarten Sprij jr. gistermiddag in het Na tionaal Coöperatie Museum aan de Lange Haven in Schiedam de vier maanden durende expositie 'Van bier tot brood' geopend. Sprij is de oudste zoon van de chef-bakker, die in 1905 in Vlaardingen het eerste brood bakte voor de Coöperatieve Bak kerij en Verbruiksvereniging U.A. De Voorloper. De hoogbe jaarde Sprij blikte op de zolder van het museum op amusante wijze terug op de geschiedenis van de Co-op en de werkwijze van zijn vader. „Hij bakte niet alleen brood, maar ging 's avonds ook nog op pad om de coöperatieve gedachte uit te dragen en leden te wer ven. Heel vaak was hij op pad," vertelde hij aan de veertig be langstellenden. Tot de activitei ten behoorde ook de controle van het brood van de concurren ten. „Vaak bleek dat het brood van andere bakkers lager in ge wicht was dan dat van de Co-op. Mijn vader gebruikte dat argu ment bij de werving van nieuwe klanten." Sprij sr. was een vindingrijk bakker, aan wie niets gelegen was om de omzet op te schroe ven. Zo bakte hij naast brood ook speciale zeekaken voor de Vlaardingse rederijen. Sprij was ook de enige die het re pt bezat voor de aanmaak van witte spe culaas. Op 4 maart 1905 werd na een mtmuu Maarten Spry jr. heeft nog steeds levendige herinneringen aan de periode waarin zyn vader chef bakker was van de Co-op bakkery De Voorloper. reeks vergaderingen besloten m Vlaardingen een coöperatieve bakkerij op te zetten. Zes weken later werd aan de 62 aangeslo ten leden al het eerste brood ge presenteerd. De omzet ontwik kelde zich zo voorspoedig dat al snel een advertentie noodzake lijk was voor de werving van een derde bakker. Uit het grote aantal sollicitanten werden er zes geselecteerd en ter beoorde ling voorgelegd aan chef-bakker Sprij. Het lot bepaalde de toetre ding van bakker Van de Berg. Het bleef in die jaren voorbeel dig gaan met de ontwikkeling van de Co-op. Na 25 jaar telde de verbruiksvereniging in 1930 ruim duizend leden. Door de stijgende omzet werd de bakkerij met een tweede oven uitgebreid. Maar ook op het terrein van de levensmidde len zat De Voorloper niet stil. In 1914 werd de eerste kruideniers winkel geopend in de Tweede van Leyden Gaelstraat. In het zelfde complex was ook de bak kerij gehuisvest. Een tweede winkel werd in 1919 geopend in de Waalstraat, gevolgd door een derde in de Van der Driftstraat. In het jubileumjaar werd ook nog een vierde winkel geopend in het aangrenzende Vlaardin- ger-Ambacht. Bovendien werd de verkoop van winteraardappe len, brandstoffen en dekens ter hand genomen. Expositie 'Van bier tot brood' tot 5 mei in het Nationaal Coöperatieve Museum, Lange Haven 84, Schiedam, Geopend op donderdag en vrydag van 14.00 tot 17.00 uur. Op koopavond van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Toegang gratis. Horvathweg racebaan SCHIEDAM Bij een snel heidscontrole op de Hor vathweg heeft de politie gister avond zeventien automobilisten aangehouden. Ze reden aanzien lijk harder dan de ter plekke toegestane vijftig kilometer per uur. De snelste overtreder reed 108 kilometer per uur. De con trole vond plaats tussen zeven en acht uur op automobilisten uit de richting van Rotterdam. Valse Marken gewisseld SCHIEDAM Een onbeken de heeft gisteren een vals biljet van honderd Duitse Marken in gewisseld bij de Amro Bank aan de Gerrit Verboonstraat. Pas later ontdekte het bankper soneel te maken te hebben met een onecht biljet. Niet bekend is wie het heeft ingeleverd. Spoiler gestolen SCHIEDAM Van een ge parkeerde auto is in de Maria- straat de spoiler gestolen. De waarde van het accessoire is vijfhonderd gulden. Aan de au to werd ook nog een schade van honderdvijftig gulden ver oorzaakt. Dries verval parlementen in llen pand Schie 98 SCHIEDAM In het zwaar vervallen historische pand aan de Schie 98 worden drie appar tementen gebouwd. De Stich ting Beschermd Stadsgezicht Schiedam (SBSS) heeft voor 'Schie 98', zoals het in de volks mond wordt aangeduid, een bouwvergunning aangevraagd.'" Het verbouwen van het pand en het in de oorspronkelijk staat terugbrengen van de ge-1 veis kost ruim één miljoen gul den. Aan de Lange Haven rond de de SBSS vorig jaar een ander project af. Aan dezelfde haven wil de non-profit organisatie ook het voormalige graanpak- huis van de Locomotief-distil leerderij in de oorspronkelijke staat terugbrengen. Nieuwe recreatiegids ROTTERDAM - De provin cie Zuid-Holland heeft een nieu we, gratis gids uitgegeven over de recreatiemogelijkheden in dit gebied. In 'Groot in groen Zuid-Holland^ komen diverse recreatievprmen^akn «fcodisllan- gere valtanties^'en dagjes "uit. Aan bod komen onder meer het zogehetengroene netwerk van de provincie: wandel- en kano routes, iie, vaak_aansluit§n; pp overnachtingsir.ogelyk'höden. Verder wordt aandacht ge schonken aan de activiteiten van de stichting Het Zuidhol- lands Landschap. De samenstel lers van de gids benadrukken de veelzijdigheid van Zuid-Hol land als het gaat om recreatie: men kan golfen in recreatiege bied de Brielse Maas, surfen m Vlietland, wandelen in de Al- bïasserwaard en fietsen langs de kust. De gids is kosteloos te verkrijgen bij VVV-kantoren, gemeentehuizen en bibliothe ken. Informatiemiddag van FNV over plan Dort SCHIEDAM In samen werking met de FNV houdt het. dienstencentrum De Vier Mo lens op dinsdagmiddag 23 ja nuari een informatiemiddag over het plan-Oort. Uitgelegd worden welke regels er bijvoor beeld op het gebied van de be lastingen zijnveranderd. De in formatie wordt verstrekt door FNV-medewerkers in het cen trum aan de Nieuwe Damlaan 766. Aanvang 13.30 uur. Gratis toegang. Voor mensen die op 23 japuari niet kunnen, is er op maandagavond 29 januari een een tweede mogelijkheid. Voor deze bijeenkomst dient men zich vooraf te melden via tele foonnummer: 4705500. Door Marjan Meyer ROTTERDAM De hal van het World Trade Center is mor gen het toneel van een groot mo despektakel. De Stichting Eigen wijze Mode presenteert tijdens drie modeshows en op een mo de-markt het werk van negen startende ontwerpers. De nieuws te collecties hebben als thema 'City Look-City Chique, winter '90-'91'. De Nederlandse Vereniging van Modejournalisten (NVM) reikt tijdens het spektakel de tweejaarlijkse Award uit aan het meest veelbelovende modetalent van Nederland. De winnende ontwerper of ontwerpster krijgt de wisselprijs en een sieraad, ge maakt door kunstenaar Jos Pe perkamp. De Stichting Eigenwijze Mode stelt sinds 1987 getalenteerde mode-ontwerpers in de gelegen heid om hun werk te presenteren aan een groot publiek en aan het bedrijfsleven. Het idee voor een organisatie voor startende onder nemers is ontsproten aan het brein van Karin van Paassen uit Hoek van Holland. „In de bran che zorgt iedereen voor zichzelf," vertelt zij. „Er bleek behoefte aan 'georganiseerd zijn'. Voor ontwerpers, die in de beginfase zitten van een eigen bedrijf, is het onbreken van een organisatie een hindernis. Ze komen niet verder. Gebrek aan informatie, vooral op zakelijk gebied, gemis ervaring en te weinig contacten werken ontmoedigend.' De deelnemers aan het mode spektakel in het Rotterdamse WTC hebben allen een gerenom meerde mode-opleiding, maar kunnen nog niet leven van bun werk. De selectie is gemaakt door 'mensen van naam aa een oproep in landelijke dag- en weekbladen en in modetijd schriften. De collecties variëren sterk, van avantgardistisch tot klassiek. De negen veelbelovende ont werpers zijn: Guirinus Xenius Heim, Lillianne Nelissen, Joyce The,. Yvonne Olyerhoek. Simone van Eerdenburg, Maijon Tesink, Ria Huys, Kris Hendriksen en Paulette Verschuren. Mode-illus tratoren Toinny Cops én Pieter 't Hoen hebben een tentoonstelling van hun werk ingericht. Mode fotografen Rob Opdien en Kasper van 't Hoff tonen fotowerk. Een Rotterdamse kandidaat is er niet. De eerste, voorzichtige, mo deshow van de stichting in maart 1988 was een laaiend suc ces. Die happening bracht ook de behoefte aan informatiedagen voor beginnende ontwerpers aan het licht. Tegenwoordig worden regel matig branchedagen gehouden, waarop starters wordt geleerd hoe zij een agent moeten zoeken. Zij krijgen verder les in hoe hun zaakjes geregeld dienen te zijn bij levering aan het buitenland, bij een presentatie op een beurs. Ook krijgen zij informatie over het inkoopbeleid en het vinden van een productiebedrijf. De van oorsprong Rotterdam se stichting, met zeven bestuurs leden uit alle geledingen van de mode-branche, is inmiddels uit gegroeid tot een degelijke belan gengroep voor mode-starters. Er wordt uit het hele land een be roep gedaan op de organisatie, die ook bemiddelt en adviseert. De dub houdt maandelijks in ca fé-restaurant Zochers in Het Park onder de Euromast Modekaffee's. Daar komen telkens andere aspecten van de mode aan de or de en worden exposities gehou den. De stichting biedt verder bijscholing of specifieke cursus sen en mode-branchedagen. De presentatie in het WTC moet een hoogtepunt worden. Modeshow Stichting Eigenwyze Mode, World Trade Centre, Beursplein. De modeshows zyn te zien om 16.00, 19.00 en 21.30 uur. Toegang 17,50 per persoon. Kaarten zyn te koop aan de zaal of by de Rotterdamse VVV, Coolsingel 67.

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1