Hoogste boom van Schiedam sneuvelt in vliegende storm TV Z de veld hekelt ber ch en over afsluiten van Holy-aifslsg RW 19 SE AT MAAKT HET NU WEL HEEL ERG BONT. Het Vrije Volk SCHIEDAM In buurtgroen van Spaland komen 'speelkamers' naar leeftijdsgroep TVKRANT Van Dijk rekent aanbod gemeente voor nieuwe plek SW-stadion na Meiden-oriëntatiecursus Waa^vIhdtHj'de Avondbladen TV. krant op uw televisie? Bewonersvereniging in nieuw gebouw i PAGINA 4 ws VRIJDAG 26 JANUAR11990 iark afgesloten, oude panden hebben het zwaar; beschadigd dak zorgt voor spanning Zijdeveld: 'Deze populaire nieuwbouwwijk wordt kinderrijke buurt' Door Bernadette Neelissen SCHIEDAM Ook in Schie dam heeft de storm gisteravond zijn tol geëist. Een vrouw raakte gewond toen ze in de train op de Rotterdamsedijk glassplinters in haar oog kreeg Rondvliegend steen, glas en puin beheerste het stadsbeeld en richtte overal in Schiedam aanzienlijke schade aan. Opvallend was dat in de bouwerij in Spaland nauwelijks schade werd vastgesteld. Het Volkspark is afgesloten in verband met risico's voor omvallende bomen en vallen de takken. Politie en brandweer richtten rond 17.00 uur een speciaal coör dinatiecentrum in bij de brand weer, van waaruit men samen met een aantal gemeentelijke diensten (o.a. ONS en Bouw-en Woningtoe zicht) de meldingen afhandelde. De storm, die op zijn hoogte punt windkracht 12 bereikte, zorg de voor chaotische taferelen. Zo waaide er rond 19 00 uur ter hoog te van de Van Deventerstraafeen stuk glas door de ruit van een tram. Daarbij raakte een 26-jarige Schiedamse gewond: ze kreeg Rondvliegende glassplinters in het oog en werd door de GGD naar het ziekenhuis gebracht. Over haar toestand was vanmorgen nog niets bekend; het was het enige persoon lijke ongeluk dat zich heeft voorge daan. De Rotterdamsedijk moest rond 17.30 worden afgesloten voor auto verkeer; rondvliegend puin lever de dermate gevaarlijke situaties op dat het niet langer verantwoord was daar met de auto te rijden. La ter op de avond werd de dijk weer opengesteld. Rond 18.00 uur raakte op een parkeerplaats aan de Overschiese- weg een vrachtwagen op drift. Het voertuig werd door de rukwinden zo'n dertig meter weer 'neergezet', waarbij twee geparkeerd staande auto's zwaar beschadigd werden. De vrachtwagen werd met een ta kelwagen»» weggesleept; waarna de brandweer,, die gistern tot 200 keer toe moest uitrukken, het met dieselolie besmeurde wegdek schoonspoot.- r Bij Gpeldealer Pietersen aan de s-Gravelanöseweg waaiden alle ra men uic de showroom. Het ver voersbedrijf Baartmans schoot de autodealer te hulp en zette vracht wagens rond het pand om de boel uit de vrind te houden zodat de schade beperkt bleef. „Een gewel dig staaltje van burenhulp,' sprak directeur a.J. Bos van Pietersen dankbaar. Op de Koemarkt dreigde een- hoog op een paal geeplaatste licht reclame het loodje te leggen. Om dat hier elektriciteit in het spel was werd de 'reddingsactie' aan de ONS ovregelaten, die de zaak ver der veilig afhandelde. Aan de Pol derweg waaide het dak van een veeschuur weg; gelukkig bevond zich onder dat dak nog een tweede bedekking, waardoor de varkens die zich in de schuur bevonden droog bleven. Behalve mensen en materieel moesten ook de bomen het ontgel den. Aan de Tuinlaan waaide de hoogste boom van Schiedam, een 100-jarige iep, door de ramen van een woonhuis. De schade was aan zienlijk. Ook op talloze andere plekken in de stad werden omge waaide bomen gemeld. In de bin nenstad kregen verschillende oude panden, zoals de Waag, het Ge meentearchief en de Muziek school, het zwaar te verduren. De omgeving rond de Waag moest we gens gevaar van rondvliegend puin worden afgezet. Aan de lange Nieuwstraat werd het gebouwtje van de ANBO vernield. Een op in- sorten staande nokgevel aan de Bo- terstraat moest door de brandweer naar beneden worden gehaald; ook hier werd de omgeving afgezet. Spannend werd het in de Lidui- nastraat, toen in het bejaardenhuis Frankeland eendeel van de dakbe dekking aan de voorkant wegwaai de. Bezoekers en personeel werden geadviseerd het gebouw slechts via de achteringang te verlaten of te betreden. u Volgens brandweer-empolitie is alles 'al met al goed- verlopen-,- -De brandweer heeft 43 mensen in vijf voertuigen op de weg gehad, die tot 00.30 uur hun handen .vol.had den. Hoe spannend het zo nu en dan ook was, er deden zich ook veel komische situaties voor. Een vrouw die op de Rotterdamsedijk ten val kwam zag haar tas meteen wegwaaien, maar een passerende jongen bracht redding. Terwijl hij achter de tas aan ging riep hij nog naar de onfortuinlijke dame: „Pak die lantarenpaal beet!" Op de lan ge Nieuwstraat moest een grote man zijn minuscule schoothondje stevig in zijn armen klemmen; al leen het stomverbaasde kopje stak nog uit de jas van 'het baasje'. En natuurlijk de onvermijdelijke ram pen met hoofddeksels-, met wanho pig gespreide armen keek een me neer op de Broersvest zijn zwarte gleufhoed na, die binnen enkele seconden uit het zicht verdwenen was. De politie kreeg gisteren in to taal ruim 100 'storm'meldingen binnen, en was met 26 man op de been. Gemeentewerken was met 50 man tot 23.00 uur in touw. De ONS meldden onder meer een me ter stijging van de waterstand, los geraakte boten en beschadigingen aan de schotelantenne. De politie verwacht in de loop van vandaag nog meer meldingen. Over het to tale bedrag van de aangerichte schade kon vanmorgen nog niets gezegd worden. SCHIEDAM Afgekeken in Frankrijk, maar niet eerder toege past in Nederland, is het ontwerp van het centraal gelegen buurt groen voor Spaland Aan de ran den, bij de woningen, krijgt het groengebied van de Schiedamse nieuwbouwwijk -voorlopig acht- door hagen omzoomde speelplaat sen, met elk speelobjecten voor een bepaalde leeftijdsgroep. Hon den worden er geweerd door het gebruik van wildroosters in de openingen tussen het een meter hoge hekwerk, dat er omheen komt. Tusser die 'speelkamers' worden trapveldjes aangelegd. Wethouder Zijdeveld" maakte dit gistermiddag bekend na het slaan van de eerste paal voor 107 wo ningen van MUWI. Deze plechtig heid vond plaats juist voordat de storm toesloeg. De Rotterdamse Het slaan van de eerste paai voor 107 woningen van MUWI. Deze plechtigheid vond plaats juist voordat de storm toesloeg. aannemer bouwt 63 woningwet huurhuizen en 44 koopwoningen, waarvan alleen nog een paar vrije sectorwoningen met eenmalige rijksbijdrage niet verkocht zijn. Het is het zesde en tot nog oe grootste bouwproject, dat in ont wikkeling is genomen in Spaland. Zijdeveld vertelde dat de vraag naar woningen in dit uitbreidings gebied zeer groot is. Alle projec- «ratwikkellaars boekten goede ver koopresultaten en driehonderd mensen hebben zich voor een huurflat laten inschrijven. De wethouder van stadsontwik keling zei zeer gelukkig te zijn met de gekozen inrichting van het speelgroen „De kleinschaligheid van de afzonderlijke kamers is voor kinderen erg aantrekkelijk. Ze vinden er de speelobjecten die bij hun leeftijd passen. In de ene kamer bijvoorbeeld een zandbak, in de ander een klimtoren of een basketballveld. Het worden ont moetingspunten voor leeftijdgenoo tjes want Spaland wordt een kin derrijke buurt," aldus Zijdeveld. Het is een van de nieuwigheid- jes in de Schiedamse uitbreidings wijk aan de rand van Midden- Delfland Milieu-aspecten spelen vooral bij de gehele inrichting van Spaland een belangrijke rol De woonblokken staan bijna allemaal op het zuiden gericht om de zon- ne-energie optimaal te kunnen be nutten. Voor zover mogelijk is het gebruik van milieuvriendelijke bouwmaterialen voorgeschreven en verder is uitgegaan van een mi nimum aan verhard en een maxi mum aan onverhard oppervlak in de vorm van particuliere tuinen en openbaar groen. „Wij vinden dat de natuur in de stad een kans moet krijgen," zei Zijdeveld tegen de aanwezige ko pers van een MUWI-woning in het gebied tussen Harreweg en Kerk- weg. Daar wordt het centrale buurtgroen met zijn door maxi maal anderhalve meter hoog groen omzoomde kamers' aangelegd als de bouwactiviteiten zijn beëindigd. De toekomstige bewoners zullen betrokken worden bij verdere in vulling van de plannen. In de gehele opzet van de wijk is doelbewust gekozen voor zoge naamde groen wegen. „Dat zijn wegen 'waarlangs dieren en zaden Voorstelling Tovervisje SCHIEDAM tZaterdag is in thea ter De Teerstoof de kindervoorstelling Hef Tovervisje te zien van poppenthea ter Anneke Strack. Het programma is afgeleid van het piggelmee-verhaal, dat veel kinderen kennen als boekje of van de grammofoonplaat. Vrouwtje Piggel- mee is altijd ontevreden. Steeds wil ze meer, maar dat gaat natuurlijk niet! Aanvang 14.00 uur, toegang 3,75 gulden. Leeftijd 4-12 jaar. SCHIEDAM Bij leer/werkproject No Problem is een nieuwe oriëntatie cursus voor meiden van 16 tot 27 jaar van start gegaan. De cursus is bedoeld voor meiden die iets willen gaan doen, maar nog niet precies weten wat. Er worden diverse excursies gemaakt wor den en ook krijgen de deelneemsters in formatie over scholings- en beroepsmo gelijkheden. Daarbij wordt nadrukkelijk rekening gehouden met de individuele omstandigheden van de deelneemsters, zoals opleiding, leeftijd, eventuele zorg voor kinderen, gezondheid, financiële situatie enzovoort. Het streven is dat de cursistes na zo'n tien weken een beter idee hebben van wat ze willen. Tijdens de laatste bijeenkomst wordt er in over leg met iedereen een stappenplan opge zet. Wat moet je ondernemen om te be reiken wat je wilt? De cursus wordt ge geven door een beroepskeuzebegeleid ster en de bijeenkomsten vinden plaats op dinsdagmiddag van 13.00 tot 16.00 uur. Voor kinderen onder de vier jaar is er kinderopvang aanwezig. Voor meer informatie een aanmelding kan men bellen met No Problem, telefoonnum mer: 4730770. Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17 30 uur, herhalingen om 18 30, 19 30, 20 307 21 30 en 22 30 uur Stad YV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts 7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Withstraat 25 Zolang de voorraad strekt ROTTERDA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie Bel dan 010-4048056 SCHIEDAM „Berichten over het afsluiten van de op en afritten van rijksweg A 20 bij Vlaardin- gen-Holy zijn nodeloos verontrus tend. Door Rijkswaterstaat is toe gezegd, dat de wegaansluiting voor verkeer van Vlaardingen in de richting van Rotterdam in ieder geval geopend zal blijven." Dat schrijft de Schiedamse wet houder Chris Zijdeveld aan de se cretaris van het Comité Verontrus te Bewoners inzake Rijksweg 19. Hij doet dit in reactie op een brief, die hij omving van secretaris J. Timmner van de Schiedamse tak van het comité. Timner had zijn verontrusting uitgesproken, dat bij afsluiting van de afritten bij Holy veel Vlaardingers via Schiedamse wegen van en naar de rijksweg zouden gaan rijden. In het comité zitten ook bewo ners uit Holy-Noord. Deze zijn in afwachting van antwoorden op brieven, die ze aan minister Maij- Weggen en het Vlaardingse college van burgemeester en wethouders hebben geschreven. In december hebben de comitë- leden aan de nieuwe minister van Verkeer an Waterstaat gevraagd een toelichting te mogen geven op hun milieubezwaren tegen de ge plande rijksweg tussen Schiedam/Vlaardingen en Delft en haar een 'logisch alternatief voor te mogen leggen. „De zaak is ur gent omdat u volgens een persbe richt in februari de zaak van de tunnelbouw in de Tweede Kamer hoopt te behandelen," schreven zij de minister. Behalve een medede ling dat hun brief is ontvangen hebben de comitéleden niets meer uit Den Haag gehoord. Ze hebber inmiddels een herinneringsbrief gestuurd. Aan het Vlaardingse college schreef het comité Vlaardingen vo rige week geschrokken te zijn van berichten over medewerking, die hun gemeentebestuur geeft aan Rijkswaterstaat voor uitbreiding van het knooppunt Kethelplein, waar rijksweg 20 (A20) en rijks weg 19 (A4) samenkomen. Na uit breiding van de Beneluxtunnel, verbreding van rijksweg 20 en aanleg van rijksweg 19 is een ver keersplein met acht afslagen en de nodige op- en afritten nodig. „Daarvoor dient een behoorlijke ruimte aanwezig te zijn, zoals bij knooppunt Oudenrijn bij Utrecht. Duidelijk is dat de benodigde ruimte hier niet voorhanden is," schrijven zij b. en w. van Vlaar dingen. Medewerking verlenen aan zulke plannen en de afsluiting bij Holy is niet in het belang van de bevolking, stellen ze. „Als u er zich niet tegen verzet dat door de ze ontwikkelingen de milieuver vuiling en geluidsoverlast in onze stad verder toenemen, zullen nog van inheemse planten vanuit het Midden-Delfiandgebied de stad kunnen binnenkomen," verduide lijkte Zijdeveld. „Onze ecologische groenstructuur, met tussen Mid den- Delfland en Maasboulevard op elkaar volgend Park Kethel, Be- atrixpark, Harga, Vijfsluizen en Volkspark is erop gericht om zon der bestrijdingsmiddelen te gebrui ken een interessante en gevarieer de plantengroei te hebben." „Ook in uw eigen wijk is zo'n ecologische structuur aanwezig met groen langs fietspaden en we gen en singels en vijvers met in plaats fan beschoeingen een na tuurlijke overvegetatie", Maar naast de natuurwaarde heeft het open baar groen, ook een functie als speel- of sportruimte voor kinde ren en wandel- of verblijfsruimte voor ouderen. Daarom is het cen traal gelegen groen ingericht vol gens het in Frankrijk opgedane idee." meer bewoners onze stad de rug toekeren." In zijn antwoord aan Timmer wijst Zijdeveld er op, dat alvorens de daadwerkelijke aanleg van de A4 kan worden begonnen er nog enkele juridische procedures door lopen moeten worden waaraan de gemeentebesturen medewerking moeten verlenen. Schiedam heeft nog geen verzoeken in die richting ontvangen van Rijkswaterstaat. Zijdeveld waarschuwt hij het Schiedamse cdmité, dat de Wet Ge luidhinder een hogere geluidsbe lasting toestaat dan zij veronder stellen. „Het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) kan ak koord gaan met een hogere ge luidsbelasting dan 58 decibellen indien daarvoor bijvoorbeeld van uit technische of financiële rede nen noodzaak bestaat." De gemeente heeft eerder ge pleit voor een tramverbinding tus sen Delft en Schiedam. In een re cent rapport, dat aan minister Maij-Weggen is gezonden, maakte ze zich sterk voor het doortrekken van de sneltram van Vlaardingen naar Spijkenisse, welke gemeente hier ook om heeft gevraagd. PvdA-afdeltoo bijeen in wijkcentrum Ninuwland' SCHIEDAM De plaatselij ke afdeling van de Partij van de Arbeid houdt op dinsdag 30 januari een ledenvergadering^ in het wijkcentrum Nieuwland» aan het Dr. Wibautplein. Er» wordt gesproken over de begro ting en het werkplan van het bestuur. Daarnaast wordt een* verslag van de Voorwaarts-re- dactie besproken en een nieu we redactie benoemd. Arie van Loenen, die door zijn partij op een onverkiesbare plaats is ge zet voor de gemeenteraadsver kiezingen op 21 maart, is het enige redactielid dat zich niet herkiesbaar heeft gesteld. Ook staan in deze vergadering de ge meentelijke en de gewestelijke politiek ter discussie.-De leden vergaderingen van de PvdA zijn ook toegankelijk voor niet- leden. De bijeenkomst begint dinsdag om 20.00 uur. Nog dit jaar 8 nieuws huizen in Aleidastraat SCHIEDAM Nogdit jaar wordt in de Aleidastraat'begon nen met dé bouw van acht pre miekoopwoningen. Het" plan hiervoor "ismet ontvangen doofde raadscom missie vóór Stadsvernieuwing en Volkshuisvesting. De wonin gen worden gebouwd na sloop van de panden op de nummers 32 en 34. De woningen komen in vier etages aan weerszijden van een trappenhuis en worden gebouwd door de firma Nyhuis uit Dordrecht naar een ontwerp van het architectenbureau Snij ders Snijders uit Delft Ze kosten ongeveer 141,000 gulden per stuk. SCHIEDAM Dinsdag wordt het nieuwe kantoor van de Bewo-i nersvereniging SchiedamCen trum (BVSC)in gebruik genomen.». Wethouder Hafkamp verricht om' elf uur de officiële opening, 's Avonds is er van zeven tot negen» uur een receptie. Wie dan een be zoek brengt aan het nieuwe ge bouw van de bewonersvereniging kan tegelijkertijd een kijkje nemen bij de tentoonstelling over het cen trum. De tentoonstelling bestaat uit foto- en informatiemateriaal. Om het gebouw wat meer bekend heid te geven, houdt het centrum op zaterdag 3 februari van tien tot vier uur bovendien open dag. Ook dan is de tentoonstelling te bezich tigen. AUTOBEDRIJF- NOOTEBOOM Niet alleen de Marbella 'Red', maar ook de 'Yellow' en de 'Black' kunt u nu bewonderen bij ons in de showroom. Een komplete auto in bonte kleuren. Tijdelijk voor een ongelooflijke prijs: f 12.395,-. Met o a.: striping en speels logo robuuste bumpers rondom naafdoppen speciale bekleding verstelbare rugleuningen hoofdsteunen handige hoedenplank zuinige 900 cc viercylindermotor En om het nog bonter te maken, u kunt de Marbella Red. Yellow en Black tot 1991 financieren tegen 0% rente Kom dus snel naar onze showroom voor een kijkje en een proefrit. Profiteer nu van dit unieke aanbod' SEAT MARBELLA RED, YELLOW, BLACK: F 12.395,-. FINANCIERING TEGEN 0% RENTE TOT 1991. Volkswagen Groep. SCHIEDAM In hun ont moeting gisteren hebben wethou der Luub Hafkamp en SVV-voor- zitter John van Dijk nog geen de finitieve besluiten genomen. Haf kamp verwacht wel, dat dit op korte termijn gaat gebeuren. „We hebben de verschillende mogelijkheden nog een doorge sproken en zijn overeengekomen, dat nu een nadere uitwerking wordt gemaakt van de ideeën die haalbaar zijn." De wethouder heeft uit het laatste gesprek met Van Dijk de indruk gekregen, dat er zich geen financiële belemme ringen meer kunnen voordoen. „Hij moet nu gaan rekenen in verschillende opzichten en daar na zullen we knopen doorhak ken." John van Dijk was gisteren en vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. Wethouder Haf kamp verwacht, dat de beslissing spoedig genomen zal worden. Hij weigert nu al een van de oor spronkelijke lokaties uit te slui ten. „We hebben onze voorkeu ren duidelijk gemaakt, maar niet bij voorbaat een plek definitief uitgesloten," benadrukt de wet houder. De clubeigenaar John van Dijk heeft zelf eerder laten we ten het liefst te gaan naar de lo- katie Lange Boogert, achter NS station Schiedain/Rotterdam- West. I r '(INGEZONDEN MEDEDELING) 1 *J J' Schiedam kanaal 28* UHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (br12) avondbladen (INGEZONDEN MEDEDELING) n VVinkcicl»ntrumSp»land Zwaiuwlaan»4 5cH'*damQip-47Q«122 jcAT Volkswagen Groep mwlbötibrtAnbt-dra&rortmuiw - r»' J'lnK IIV l)< ^nbwrfinR«t|<II /«Unmli voomwd -m kt b,j „jnsthjf ».m nn m.u». S,ai p,rv,mn«»nv„,r «1 n.>v.mb.r 11* 1 n r, w.ira»< vrtnrllrfminbirl W iM.ponmrl.mCar «assess^ y—*7*» T*"*C

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1