a3& D66 pleit voor doorlichten plaatselijke politiek TV Schiedam heeft ervaring met opvang vluchtelingen Het Vrije Volk SCHIEDAM Volkspark zwaar getroffen door de storm TVKRANT m Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? mm Lange Boogert ws PAGINA 4 ZATERDAG 27 JANUAR11990 SCHIEDAM - Het Volkspark aan de Willem de Zwijgerlaan lag er gisteren troosteloos bij. Nergens anders lijken de gevol gen van de storm, die donder dag over ons land raasde zo dui delijk zichtbaar. Tientallen bo men geknakt, boomtoppen eraf gewaaid. De paden door de plantsoenendienst afgezet, om dat de bomen over de verschil lende wegen zijn heengevallen. De grond bezaaid met takken en bladeren. Het speeltuintje voor de kinderen onbegaanbaar door een grote tak die op de klimto ren terecht is gekomen. Een 'blauw vogelhuisje dat voor de storm nog een grote populier sierde, en maandag waarschijn lijk samen met de boom tot brandhout wordt verzaagd. Te gelijkertijd met de rest van de omgevallen en scheefgezakte bo men. Het park blijft voorlopig nog dicht. De plantsoenendienst van de gemeente ruimt eerst de bo men op die gevaar opleveren. Hiervoor hebben de werkne mers by de dienst zelfs hun vrije vrijdagmiddag opgeofferd. Normaal gesproken zijn ze dan vrij, vanwege arbeidsduurver korting. Op de vraag waarom juist het Volkspark zo ernstig kon wor den getroffen, antwoord W. den Held, werkmeester bij de plant soenendienst: „Het park staat dicht bij de Nieuwe Maas. Daar door krjjgen de bomen altijd al veel wind. En als er eenmaal één boom is omgevallen, dan volgen er meer. Want die popu lieren vangen natuurlijk ook de wind op voor elkaar." Het overgrote deel van de schademeldingen kwam donder dag binnen bij de brandweer. Beden voor deze dienst een 'cri sisteam' bijeen te roepen. „Cri sisteam wel tussen haakjes, zegt H. van Doorn van de Schiedam- se brandweer, want hoewel het een flinke storm was, was het niet echt een noodsituatie zoals bijvoorbeeld bij een ongeluk met een fabriek." Aan het team werd naast de brandweer ook meegewerkt door onder andere de politie, de plantsoenendienst, de gemeente, en bouw- en woningtoezicht. De meldingen die binnen kwamen, werden verdeeld over de ver schillende diensten. „Als we bij voorbeeld doorkregen dat er gens een afzetting nodig was, dan werd dat gelijk doorge speeld aan de politie," zegt Van Doom. „Het team zoals dat tijdens de storm heeft gefunctioneerd, ontstond spontaan. We hebben de verschillende diensten bena derd, omdat we op zo'n manier het optreden van politie en brandweer beter op elkaar af kunnen stemmen. Overigens be staat er in Schiedam wel een rampenplan. Daar was dit ad hoc team echter geen onderdeel van." Hoewel de storm inmiddels is overgewaaid, is het werk van de brandweer nog niet voorbij. Van Doorn: „Er is nog steeds een brandweerwagen onderweg, om bijvoorbeeld loszittende dak pannen en pannen die in de goot liggen te verwijderen. Zo kunnen we voorkomen dat een dakpan alsnog naar beneden duikelt en iemand verwond." Ai ^pppffSlJsM De ravage in Het Volkspark. sv 'HSteöF1+MT- SCHIEDAM - Nu Hans van Mierlo na 24 jaar een stukje van zijn droom van de staatskundige hervorming Verwezenlijkt ziet door de instelling van een staats commissie, hoopt D66 in Schie dam ook vruchten te kunnen gaan plukken. Vincent Broeke, in de ja ren zeventig al gemeenteraadslid en nu nummer vier op de kandida tenlijst, zei gisteren bij de presen tatie van het plaatselijke program ma: „Onze partij staat nog steeds, voor het toegankelijker maken van de democratie en dat hopen we hier in Schiedam nu eindelijk ook te bereiken," Bewoners- en andere organisaties, moeten in deze stad meer invloed krijgen. Er zijn veel veranderingen nodig in de plaatse lijke besluitvorming, vinden de de mocraten. „Het wordt hoog tijd dat een onafhankelijke deskundige het functioneren van de politiek in Schiedam eens doorlicht," zegt Marcel Houtkamp. Hij is na de zit tende raadsleden Adrie Reijnhout en Coby de la Bie de eerste nieuwe kandidaat op de lijst van D66. Al gemene bestuurlijke zaken en fi nanciën zijn de specialiteiten, die hij inbrengt. Er valt op dat gebied heel wat te verbeteren, meent hij. „Al zes zeven jaar zijn wij be zig om op inspraakbevordering te wijzen. Er is echter niets van te recht gekomen. De sfeer in de plaatselijke politiek is verziekt. Kritiek wordt hier altijd opgepakt als een persoonlijke aanval. In Schiedam vindt men de mensen belangrijker dan de zaken. En bur gemeester Scheeres, zo lees ik er gens, is dan van mening dat de po litiek hier behoorlijk functioneert. teotlA mbssin IsvjjKftgco? SCHIEDAM - „De musea gedij en,in Schiedam,,,deze stad van ui- tö/s^n";^s||idê,,ZhwK gede puteerde 6. Brouwer (Cultuur) gis teravond vast tijdens zijn eerste openbare optreden, de officiële opening van de artotheek in de openbare bibliotheek aan het Bachplein. Hij, een Rotterdammer, kent de stad als regelmatig bezoe ker maar citeerde eerst wat Borde- wijk schreef in 'Bij Gaslicht' over het Schiedam,,dat in die tijd nog zeventien molens had. De 'deputé', zoals de uit Lim burg afkomstige directeur van de bibliotheek Mies van Helden hem steevast noemde, was voor deze plechtigheid gevraagd omdat de provincie met een jaarlijkse bij drage van 175.000 gulden de arto theek mogelijk heeft gemaakt. Zijn toespraak en die van wet houder Luub Hafkamp werden voorafgegaan door de onthulling van 'eat-art'. Bonbonnier Gerard Verhulsdonk had van marsepein en chocola en Mondriaan-achtig smakelijk werk gemaakt. Martha Meyer zorgde voor een ludiek on derdeel waarin ze op bandmuziek een kunstwerk maakte door zich met- iiu verf gedoopte::laarsjes t op kunstige maniem tover eenr.effen blauw doek te bewegen. Bij de opening aanwezige kun stenaars ontdekten daarna bij de bezichtiging van de tentoonstelling van nieuw aangekochte werken in de dia-catalogus ook verschillende kunstwerken, die zij in hun BKR- tijd hebben vervaardigd. Niet ie dereen is met de opname in de col lectie van al die werken gelukkig. De artotheek stemt wel gelukkig. Dat er nog een in Schiedam zou komen, had men niet verwacht. Want de opening was dan wel kunstig, maar het gebeurde wel in een van de laatste middelgrote ge meenten van Zuid-Holland die nog geen kunstuitleen had. De artotheek beschikt over 850 kunstwerken. Een eerste abonne ment kost vijftig gulden per jaar, elk volgend jaar 35 gulden. Rotterdam AGR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Óp maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17.30 uur, herhalingen om 18.30, 19.30, 20.30, 21.30 en 22 30 uur. S:ad TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven. Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts 7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Withstraat 25. Zolang de voorraad strekt ROTTER DA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056 Alle reden dus om een buiten staander in te huren voor een kri tisch onderzoek." Ook is een onderzoek nodig naar het informatiebeleid binnen de gemeente, vindt hij. „Dat beleid is onsamenhangend, waardoor sta pels automatiseringsmateriaal de gemeentelijke gebouwen binnen worden gebracht die niet op el kaar zijn afgestemd." Ook op fi nancieel gebied heeft hij kritiek. „De schuldenlast per hoofd van de bevolking is veel te hoog, waar door we enorme bedragen aan ren te moeten betalen. Die schuld moet omlaag." Mogelijkheden daarvoor ziet D66 in verkoop van grond ('ook bruikbaar als conur- rentiemiddel ten opzichte van Rot terdam'), vervroegde aflossing en een betere budgettering. Gemeen tewerken en Openbare Nutsbedrij ven Schiedam zouden bijvoorbeeld taken kunnen afstoten. Adrie Reijnhout, lijsttrekker, liet blijken niet in alle opzichten het gemeentebeleid van dit mo ment af te keuren. „Het beleid van Wiegman op het gebied van afva linzameling ondersteunen wij," zei hij bijvoorbeeld en ook voor de stadsvernieuwing had hij lof. „Wo nen, weten, welzijn en werken zijn de vier w's waaraan bij het opknappen van wijken gedacht moet worden. In Nieuwland lijkt het de goede kant op te gaan." In de binnenstad vreest hij echter grote missers. „Ja er zijn wonin gen neergezet, maar wat is er ver der gebeurd in twintig jaar? Het ABC-complex in de Lange Ker straat willen wij niet. Je moet zo min mogelijk slopen in de binnen stad." D66 wil volgens zijn pro gramma wel een versterking van de winkelfunctie van Hoogstraat en Broersveld en een snelle ont wikkeling van een multi-functio- neel gebouw op het Stadserf met een klein congrescentrum, een cul tureel centrum, een hotel en een bibliotheek in combinatie met winkels en kantoren. Op milieugebied willen de de mocraten een plaatselijke beleids plan en meer voorlichting. Voor bouwterreinen moet de gemeente 'schone-grond-verklaringen' afge ven tot een diepte van vijf meter en in de bouw het gebruik van al- luminium, kunststoffen hardhout verbieden. In Noord moet de ge meente zorgen voor uitgaansmoge lijkheden. Veel wensen heeft D66 in zijn programma staan. Daaronder ook de vorming van een college met zoveel mogelijk partijen op een duidelijk programma met herken bare eigen punten. Op een uitbrei ding van het aantal raadszetels van twee naar drie rekent D66. Door Han van der Horst «.SCHIEDAM De Schiedamse politiek heeft er tweeëneenhal- j&jmaand voor de raadsverkiezin- gen;1—--''een nieuw thema bij: de vluchtelingen. Bart de Leede van Groen Links vindt, dat de stedelij ke gemeenschap gastvrijheid zou moeten bieden aan ongeveer hon derdveertig vluchtelingen, want, stelt hij, per duizend inwoners zou er plaats moeten zijn voor min stens twee mensen die om politie ke redenen van huis en haard zijn verdreven. Eigenlijk is de hele raad het daarmee eens. CDA-lijsttrekker Siem Rosman heeft zelfs een extra argument. Als Schiedam op deze manier het goe de voorbeeld geeft, zijn al die grote opvangcentra waar vaak genoeg ellende van komt niet meer no dig. Burgemeester Scheeres daar entegen wijst op de woningnood en merkwaardig argument op de minderheden die al in Schie dam wonen. Een en ander vormt een leuk discussiepunt voor de verkiezings strijd. Zijn er Schiedamse ervarin gen uit het verleden, die kunnen helpen bij het voeren van een zin nige discussie? Inderdaad! Je hoeft niet ver over de gemeentegrenzen te kijken om een heleboel nuttige feiten op tafel te krijgen. De meeste echt Schiedamse fa milies zijn afstammelingen van mensen die tegenwoordig door de politiek worden aangeduid als 'economische vluchtelingen'. Dat heeft te maken met de roemruchte branderijen. Deze be drijfstak kon tot bloei komen dankzij een technische vernieu wing. De Schiedamse ondernemers stookten hun ketels niet met hout bussels, maar met steenkool, die garant stond voor een gelijkmati ger warmte en dus voor een beter produkt. De kolen kwamen per schip uit het Ruhrgebied en Westfalen. Zo raakte Schiedam daar in de acht tiende eeuw bekend. Het was een stad waar je werk kon vinden. Toendertijd heerste er in het westelijk gedeelte van Duitsland grote armoe. Maar daar bleef het niet bij. De macht was in handen van vorsten en edelen die dankzij allerlei voorrechten de bevolking konden tyranniseren. Allerlei wet ten zorgden ervoor, dat de armen op hun plaats bleven en allerlei verboden ondernemende mensen hun lot te verbeteren. Familie In Nederland was het evenmin koek en ei, maar je had als burger toch veel meer mogelijkheden en vrijheden. Vandaar dat er een emigratiestroom op gang kwam en dan met name naar Schiedam, om dat de branderijen om werkkrach ten schreeuwden. Dat heeft de nodige moeilijkhe den gegeven met aanpassing en zo. i eutwuh Pbfi nmetv n 1I Aan het begin van de Eerste Wereldoorlog kwamen in Schiedam Belgische vluchtelingen terecht, die op gevangen werden op de zolder van een vroegere tabaksfabriek. Er zijn zelfs anti-gastarbeidersrel- len geweest op het eind van de achttiende eeuw. Maar het is toch allemaal goed gekomen, wat blijkt uit het feit, dat de afstammelingen van die Duitse vluchtelingen zich nu allemaal op en top Schiedam mer voelen. Ik weet dat. Ik ben er zelf een. En als ik naar de familie ga kijken, dan komen daar achter namen voor als Hersbach. Bet- oud overgrootvader heeft zich goed we ten te integreren, dat is duidelijk. In de Eerste Wereldoorlog kwam er weer een stroom vluchte lingen naar Schiedam. Dat waren Polen. In die dagen was er van een onafhankelijk Polen geen spra ke. Het land was verdeeld tussen Duitsland, Oostenrijk-Hongarije en Rusland, dat met de twee eerstge noemde oorlog voerde. De Polen maakten van die gelegenheid ge bruik om een bevrijdingsbeweging te beginnen. Dat leidde tot veel terreur en bloedvergieten door de oorlogsvoerende machten en heel wat Poolse vrijheidsstrijders slaag den erin de grens van het neutrale Nederland over te komen. Ze werden bij elkaar onderge bracht in grote panden. Een zo'n pand stond in Schiedam op de Lange Haven. Verliefd Daar rees het soort problemen, waar Siem Rosman op doelde. De Polen leefden geïsoleerd en op een kluitje. Ze hadden het zo ver van huis en haard en familie psy chisch toch al moeilijk. Bovendien keek de bevolking vreemd aan te gen die kerels daar. Er kwamen klachten. Sommige Polen werden verliefd op Schiedamse meisjes en dat zette kwaad bloed. Anderen werden gesigaleerd, terwijl zij oud brood aan de meeuwen op de Lan ge Haven voerden. Ook dat nam imen hen kwalijk. Hadden ze niets beters te doen? Dat hadden ze, maar dat mocht niet, want het was ze verboden werk aan te ne men. In de gemeenteraad leidde dat tot heftige debatten, maar de meerderheid bleef achter de Polen staan. De meesten van hen zijn terug gegaan, toen hun land in 1918 een onafhankelijke staat werd. De paar achterblijvers zijn voor altijd aan de stad gebonden door een lie ve Schiedamse. Onder de lezers van dit artikel zijn misschien nog wel afstammelingen van hen Niet bijeen De historische ervaring in Schiedam leert twee dingen. Ten eerste: etnische minderheden ra ken niet van de ene op de andere dag geïntegreerd, maar op den duur lukt het wel. Ten tweede: vluchtelingen kun je beter niet bij eikaar in een opvangcentrum zet ten. Natuurlijk heeft burgemeester Scheeres gelijk, als hij zegt, dat de woningnood in Schiedam groot is. Aan de andere kant: de stad heeft een kleine zeventigduizend inwo ners. Dan moet het toch mogelijk zijn om er honderdvijftig mensen bij op te vangen. En die zijn dan door de Nederlandse regering offi cieel als vluchteling erkend. Om die status te krijgen moet je een heel langdurige en heel stren ge procedure doorlopen, want ons land is op dat gebied zeer, zeer streng. Veel strenger dan bij voor beeld West-Duitsland. Alle praaijes die daarover aan de borreltafel ten beste worden gegeven ten spijt. Circustheater In De Erker SCHIEDAM Circustheater Van de Camp treedt woensdag 31 januari op in wijkcentrum 'De Erker'. Het stuk dat ze spe len heeft Maffioso en gaat over Matthieu en zijn grote vriend Aap. Samen zwerven ze rond in hun hutkoffer, die vol zit met circusspullen. Het verhaal zit vol met acrobatische capriolen.» De voorstelling is bestemd voor kinderen van de basisschool De toegang bedraagt één gulden» en de voorstelling begint orn kwart voor twee. Half twee is de zaal al open. Bouwweg afgesloten SCHIEDAM De bouwweg in Spaland tussen de Harreweg en de Kerkweg zal van maan» dag 29 januari tot en met vrij; dag 2 februari afgesloten zijn voor het wegverkeer. In die pe; riode wordt een riool ingegra ven. Het gedeelte van de bouw weg tussen de Kerkweg en de Zwaluwlaan blijft berijdbaar: Ook bestemmingsverkeer naar het deels nog in aanbouw zijn de deelgebied Harreweg in de wijk Spaland blijft mogelijk. Dit verkeer moet dan wel rij den via de Scheepvaartweg. Diapresentatie in de Grote Kerk SCHIEDAM De heef Th.A. Delleman uit Haarlem verzorgt op donderdagavond 4 februari een dialezing in de voorhof van Grote Kerk (Langè Kerkstraat) over de Grote of Sint Bavo kerk in zijn woon plaats. Over die kerk schreef Delleman een boek. Hij is ook oprichter van de Haarlemse Vriendenkring, die 3000 leden telt. Delleman verzorgt de dia lezing op verzoek van de Vrien den van de Grote Kerk te Schie dam, die vorig jaar 26 oktober werd opgericht. Momenteel zijn er al ruim tweehonderd begun stigers. Doel van de Vrienden is het cultureel exploiteren van de Grote Kerk. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de heer A.H. Koremans, Galileistraat 13a, 3112 PA Schiedam. Bijna een jaar 1 stremming Singel SCHIEDAM X- y^or'&ll^eei- te van de Singel tussen de Profes sor Kamerlingh Onneslaan en de Emmastraat geldt vanaf volgende week tot het eind van dit jaar een tijdelijk éénrichtingsverkeer voor motorvoertuigen. Bovendien zijn in deze periode de doorgangen tus sen de Singel en de Oosterstraat en Oostsingel afgesloten voor autover keer. Deze maatregelen zijn nood zakelijk om aan de Singel bouw werkzaamheden te kunnen uitvoe ren. Binnen enkele dagen wordt be gonnen met de bouw van veertig woningen aan de Singel. Deze ko men op de hoek van de Oosterstraat/Singel/Van Leeuwen- hoeekstraat en op de hoek van de Oostsingel/Singel. De bouwplaat sen zijn vrij klein en bieden geen ruimte voor kranen, bouwmateria len en bouwketen. Daarom wordt een gedeelte van de openbare vlfreg hiervoor tijdelijk in gebruik geno men. Het werkterrein is inmiddels al gedeeltelijk in orde gemaakt. De Singel is bij de Oosterstraat en de Oostsingel versmald tot een rijweg van drie meter en een trot toir van zes tegels. Auto's kunnen elkaar niet passeren. Vandaar dat uit de richting van de Professor Kamerlingh Onneslaan naar de Emmastraat éénrichtingsverkeer zal worden ingesteld. Borden ge ven dit aan. Oosterstraat en de Oostsingel zijn tijdens de bouw, die ongeveer negen maanden duurt, overdag niet bereikbaar vanaf de Singel, Ook niet voor voetgangers. Zij kunnen via een smal pad alleen passeren van 's middag 14.00 uur tot 's morgens 07.00 uur. Deze regeling geldt in ieder geval tot de bouwvakvakan tie. A De afsluiting van de Ooster straat en Oostsingel nabij de Singel brengt met zich mee dat, voor zo ver noodzakelijk, in de aansluiten de straten van de Singel het be staande éénrichtingsverkeer tijde lijk zal worden opgeheven. Vér- keer tussen de Singel en Ooster straat en Oostsingel zal via een korte omweg toch mogelijk blij ven. SCHIEDAM In de be richtgeving over het nieuwe stadion voor SVV, afgelopen week op onze sportpagina, is per abuis het vroegere Ursus- complex (achter station Schiedam/Rotterdam-West) Lange Boonen genoemd. Van verschillende zijden zijn wij op dit missertje gewezen. Het com plex voetbalvelden aan de Pa rallelweg heeft echter de naam Lang Boogen gekregen, „Dat is een historische naam. Hij ver wijst naar de naam, die al voor komt op de oudste tekening van dat gebied. Het is een kaart, die in ons archief aanwezig is en waarop met pen Lange Boogert staat geschreven op het stuk grond daar. Het betekent eigen lijk lange boomgaard," meldt het Gemeentelijk Archief. 4h *t<s L-i-2'XJJ jjv 1 'ér' fl'W I i mrif r\ Schiedam kanaal 28+ UHF Maaaaluia kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) 7 «VONDBt.A.OE» t i t «fl.liCf öTtTfii n<) too IV 'ff* rvuifyvf lift *1*70 r f

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1