'Geen afzonderlijke plannetjes, maak Rijschoolhouder mag totaal plan voor binnenstad Schiedam' oontract met ue over laten ontbinden fT Paalman maakt z 'r plaats bi het Stedelijk Museum SW breekt met trainer amateurs Het Vrije Volk SCHIEDAM V' Kinderziekenhuis heeft nog 13 miljoen nodig Gatuipn van ongeval gezocht Cursus zelfverdediging en verbetering houding Rock 'n roll meeting I WS PAGINA 4 VRIJDAG 2 FEBRUAR11990 SCHIEDAM Bij de herinrich ting van de binnenstad moet het gemeentebestuur zich niet beper ken tot afzonderlijke plannetjes maar het totaal van het centrum beoordelen. Dat is de belangrijkste boodschap van het rapport De bin nenstad, Schiedam Centraal, dat Bewonersvereniniging Schiedam- Centrum bij de opening van haar nieuwe onderkomen heeft de over handigd aan wethouder Hafkamp. Het rapport is een eerste bijdra ge van de bewoners van het stads centrum aan de publieke discussie over de inrichting van de binnen stad en is gemaakt in opdracht van bewonersdeskundige B De kens van de BVSC door het Delftse bureau voor architectuur en stede- bouw Aerts, Bruyne en Mans. Het bureau heeft met behulp van be staande, vaak beperkt openbare, rapporten een" integrale visie gege ven op de toekomst van de Schie- damse binnenstad. Het Meerjaren plan Stadsvernieuwing kreeg hier door vooral een duidelijke invul ling. Dat een totale visie op de ont wikkeling van de binnenstad nog steeds ontbreekt, vindt de bewo- SCHIEDAM De 60-jarige Schiedammer Comelis van Driel is vannacht omgekomen^ bij een verkeersongeluk op de Nieuwe Maasstraat. De man kwam met zijn snorfiets uit de richting van de Lekstraat, toen hij door een nog onbekende oorzaak tegen een geparkeerde auto is aangereden. Rond kwart over één is hij met zwaar her senletsel, snij- en schaafwon den vervoerd naar het Schie- landziekenhuis. Daar bleek hij echter al te zijn overleden. De politie tast nog volkomen in het duister over de oorzaak van het ongeluk en vraagt daarom ge tuigen contact op te nemen. Het telefoonnummer is 426.07.60. Dr.ir.J.van Willigen Vertrekt SCHIEDAM Dr.ir, J. van Willigen gaat per 1 juni weg by de Openbare Nutsbedrijven.De directeur van de ONS gaat met vervroegd pensioen. In mei zal officieel afscheid van hem ge nomen worden. De benoeming van een opvolger is binnenkort te verwachten. SCHIEDAM In wijkcen trum De Erker zijn nog plaat sen vrij bij twee cursussen: Zelfverdeding voor meiden en Houdingverbetering. Bij de cur sus Zelfverdediging leren vrou wen en meiden stapsgewijs een aantal grepen om zich in een noodgeval te kunnen verdedi gen. Er wordt een versterkt zelfvertrouwen opgebouwd en de cursus is uitstekend voor de conditie. De lessen worden ge geven op maandagavond en kosten 10.00 per maand. Tij dens de cursus Houdingverbete- ring wordt gewerkt aan een mooiere lichaamshouding en een betere beweging. Tevens wordt aandacht besteed aan de gehele gezichtsverzorging. De cursus wordt gegeven tijdens acht zaterdagavonden en kost ƒ40,-. Dit is exclusief de mate rialen. Belangstellenden kun nen contact opnemen met wijk centrum De Erker aan de Jan van Avennesstraat 32. Het tele foonnummer is 426.77.67. Een avond voor klaveriassers SCHIEDAM Klaveijasver- eniging Het Singelkwartier or ganiseert dinsdag een contact- avona voor leden, donateurs en genodigden. De avond wordt ge houden in zaal 'Marijke', aan het Broersveld en begint om 20.00 uur. Er worden drie kla- veijaspartijen gespeeld. Het in schrijfgeld bedraagt drie gulden voor leden en donateurs en niet-leden betalen vijftig cent meer. SCHIEDAM Het Rijn- mondhotel aan het Nieuwland- plein biedt op zaterdag 17 fe bruari onderdak aan een rock n roll meeting. Er komen spe ciale stands, de zaal krijgt een jaren '50 aankleding en er treedt een orkest op. Leuke prij zen zijn er te verdienen door deel te nemen aan een dans wedstrijd. Hapjes worden gratis aangeboden. Iedereen is wei som, het liefst in rock 'n roll kleding. Aanvang 20 uur. nersvereniging „een pijnlijke con statering". Op het moment zijn er al drie kant-en-klare, belangrijke plan nen: het Stadserfplan, de bouw van het Albert Heijn, Blokker en C&A-complex (ook wel bekend als het ABC plan) en de aanpak van de zogenaamde Grote Omlooj (de winkelroute Broersvest, Lange Kerkstraat, Hoogstraat). Het ont breekt volgens de architecten ir. K. Mans en ir. D. Bruyne en de stedebouwkundige ir. J. Aerts vooral aan samenhang tussen de verschillende plannen. De voorne mens zouden te veel op zichzelf staan en houden onvoldoende re kening met zowel de sterkste pun ten van de stad. Volgens de Delfte naren zijn het NS-station Schiedam/Rotterdam-West (als po tentieel knooppunt van openbaar vervoer), het historische centrum, de winkels in de binnenstad en de vele potentiële toeristische attrac- tiepunten. De binnenstad, Schiedam Cen traal geeft een beschrijving van de bestaande plannen en draagt alter natieven aan. Behalve voor de drie genoemde plannen hebben de ar chitecten bovendien ideeën ont wikkeld voor nog zeven andere lo- katies in Schiedam. Hun plannen eft motivaties op rij: Station Schiedam /Rotterdam West (1) is belangrijk als overstapstation. De verbindingen met de rest van het land zijn uitstekend, het staat ge pland als regionaal knooppunt van trein en metro, maar de verbin ding met de rest van de eigen stad laat te wensen over, constateren de makers van het rapport. Het station ligt vrij ver uit het cen trum en is slecht te bereiken. De Singel (2) zou meer het karakter moeten krijgen van een looproute naar het station. Daar zijn meer winkels voor de bewoners van Oost en minder woningen ge wenst. Via een verbrede Over- schiesestraat (3) kan de tramlijn worden doorgetrokken. Het Hollandiaterrein tussen Schie en de bebouwing aan de 's Gravelandweg (4) moet per voet brug naar deiEmmastraariaaii >het centrum gekoppeld rwordemenrbij: andere plannen worden betrók-I ken. Het terrein ligt gunstig ten opzichte van het station en de bin nenstad. Die positie moet beter worden uitgebuit, vinden de rap port-schrijvers. Stadserfplan van de gebeen te voor het.geMedf<tusserj Broers-, veld, Emmastraa^ Suige] enövert-, schiesestraat (5)/omvat d< bouw, tegen het bestaande stadskantoor! van enkele gebouwen voor ver schillende gemeentelijke diensten. Een bibliotheek, theater, het Ge meente Archief en de raadszaal moeten hier plaats krijgen. Verder een half verdiepte parkeerkelder, winkels, kantoren en woningen. De schrijvers van het rapport vra gen zich af of het wel zo verstan dig is de gemeentelijke diensten zo te concentreren en het als een groot plan te laten ontwikkelen. Het risico is groot dat het een hin dernis tussen het station en het hart van de stad wordt en de Sin gel afsluit. In de binnenstad ko men gebouwen leeg te staan als zo veel gemeentelijke diensten ver huizen. Wat gaat daarmee gebeu ren? ABC, Albert Heijn, Blokker en C&A willen zich op één lokatie aan de Lange Kerkstraat concen treren. Hiervoor moet echter een aantal historische pandjeshet veld ruimen. Volgens ie Delftenaren een groot winkelbedrijf op die plek aardig uit de toon. Het par keerdak en de goederenaanvoer zetten het oude gebied onder grote verkeersdruk. Een oplossing zou volgens hen zijn, het ABC-complex te bouwen op de plaats van de He- ma aan de Boterstraat/Broersvest (6). Voordeel: het gebouw past be ter in de omgeving en de bedrijven zijn gemakkelijker per auto te be reiken. Het Doelengebied (7), waar mee ze het gebied langs Schie en Noordvest bedoelen, is een van de meest karakteristieke plekken van Schiedam. Het maakt deel uit van het grachtenstelsel en heeft twee historische molens en een monu mentaal pakhuis in de buurt. De verandering van dit gebied kan in drie fasen worden voltooid. Aller eerst moeten de lege plekken wor den bebouwd, op de manier zoals die in het Meerjarenplan Stadsver nieuwing is aangegeven. Vervol gens aan de kant van het Doelen plein een gevelwand, die voor een groot deel het gezicht van Schie dam naar buiten bepaalt. Tenslotte moeten de nog bestaande brande rijen worden verplaatst naar een plek buiten het Doelengebied, zo dat tie loodsachtige gebouwen ver dwijnen en het gebied zich vooral ontwikkelt als woongebied. Hema kan als ideale trekker verrijzen aan de Broersvest (8), op de plaats van de te slopen Passage en het theater. De bestaande, tijde lijke vestiging aan de Boterstraat moet, als het Stadserfplan door gaat, verdwijnen. Op de nieuwe lo katie is De Hema dan een prettige ondersteuner voor de winkels aan de Broersvest en met de toegangen aan de straatkant valt het gebouw niet uit de toon. Het IJitkijktsrrein, achter de Hoogstraat (9), ligt midden in het centrum en is nu slecht bereik baar. Wie met de auto naar het ge bied wil, moet eerst driekwart van de binnenstad door. De gemeente houdt in het Meeq'arenplan-Stads vernieuwing 1989-1993 een deel open als alternatieve lokatie voor de vestiging van een nieuwe He ma. Vanwege de slechte bereik baarheid - zowel voor klanten als bij de bevoorrading - vinden de Delftse onderzoekers dit echter niet aan te raden. Het terrein zou bovendien niet alleen bebouwd moeten worden met winkels, of al léén met huizen, maar juist met eer combinatie van beide. Een goede plek voor kleine kantoren, buurtvoorzieningen en in bet mid den een plein, dat vanaf de Hoog straat bereikbaar is. De Grote Omloop (10) valt buiten het bestek van het rapport. Toch maken de plannenmakers er enkele algemene opmerkingen over. Om de omloop populairder te maken bij het winkelende publiek zou aan. het begin en het eind van de Broersvest een publiekstrekker moeten worden geplaatst. Aan de ene kant het ABC- en Stadserfcom- plex en aan de andere kant de He ma. In de andere straten, het Broersveld en de Hoogstraat, moe ten meer speciaalzaken en minder discount komen, zodat de kwaliteit van het winkelaanbod verbetert. Het rapport plus tekeningen, die een duidelijk beeld van de be doelingen geven, hangen in het nieuwe gebouw van de Bewoners vereniging Schiedam-Centrum aan het Broersveld 144. SCHIEDAM Autorijschool Regio West is in het kort geding dat de firma Blue Cover tegen hem had aangespannen door de rechter in het gelijk gesteld. Dit betekent, dat het advertentiecontract dat hij met Blue Cover had gesloten kan worden ontbonden. Blue Cover geeft omslagen uit voor telefoon boeken met daarop advertenties. In 1987 sloot Regio West een con tract met deze firma, maar toen Blue Cover zich niet aan de ge maakte afspraken hield, wilde de rijschool hier onderuit. Regio West besloot toen de wel gestuurde reke ning niet te betalen en hierop spande Blue Cover een kort geding aan Rijschoolhouder Klapwijk van Regio West reageerde gisteren heel enthousiast en opgelucht. De zaak is volgens hem echter nog niet voorbij: „In totaal hebben hon derd kleine ondernemers mij ge beld na mijn oproep in de huis- aan-huis bladen en een artikel in Het Vrije Volk. De mensen waar ik het telefoonnummer van heb ga ik terugbellen en vragen ook een aanklacht tegen Blue Cover in te dienen. Ik wil voorkomen dat nog meer mensen de dupe worden van de praktijken van dit advertentie blad. Ondernemers die dat willen, kunnen trouwens nog steeds con tact opnemen. Het telefoonnum mer van Regio West is 426.54.44 Ook de advokaat van Klapwijk mr. Vos is tevreden met de uit spraak. „De advokaat van Blue Co ver had er niet op gerekend dat we ons zo sterk zouden verweren. En ook zeker dankzij de inzet van Klapwijk hadden we de beschik king over veel gegevens van men sen die zich ook benadeeld voel den. We gaan nu proberen met al die mensen die op de oproep van Klapwijk hebben gereageerd één uitgebreide dagvaarding op te stel len en op onze beurt Blue Cover voor het gerecht te slepen." Op deze perspectief stadsplattegrond staan de verschillende besproken delen van de binnenstad genum merd. l.Station, 2.Singel, 3,0verschiesestraat, 4.HoIlandiaterrein, 5.Stadserf, 6.ABC-vestiging, 7.Doelengebied, 8. Hema, 9.Ditkijkterrein en 10.De Grote Omloop. SCHIEDAM Trainer Cees Dubbeld van de ama teur-afdeling van SVV is met onmiddellijke ingang aan de kant gezet. Het be stuur van de voetbalclub vindt dat de oefenmeester „niet voldoet aan de gestel de verwachtingen". Louis Bakker, trainer/coach van het tweede amateurelftal, neemt tot het einde van het seizoen het werk over. «fK fa/païisj) mooK s snt Hans Paalman gaat zich in zijn laatste jaar by het Stedelyk Museum wij den aan het be schrijven van de collectie. SCHIEDAM Het Stedelijk Museum krijgt een nieuwe lei ding. Directeur Hans Paalman (61) zal op 1 juni zyn functie overdragen aan een interim-ma nager. Hij heeft dan ruim 27 jaar het museum gerund. Het gemeen tebestuur wil naar een nieuwe managementsconstructie toe in het Stedelijk Museum. Dat heeft wethouder Luub Hafkamp giste ren meegedeeeld. Paalman wil een jaar voor hij met VUT gaat de weg vrijmaken voor de nieu we opzet. Schiedam krijgt een Dienst Kunst en Cultuur, waaronder de financiële, administratieve en or ganisatorische zaken vallen voor alle gemeentelijke kunstinstellin gen. Voor het Stedelijk Museum zal daarnaast een artistiek ge schoolde kracht aangetrokken worden voor de kunstzinnige lei ding. De interim-manager moet be halve de tijdelijke leiding voeren ook voor het gemeentebestuur onderzoek verrichten en een rap port maken waarin een visie op de toekomst van het Stedelijk Museum voorkomt. Hans Paalman blijft overigens nog wel aan het museum verbon den. „Ik heb in overleg met het gemeentebestuur besloten nu te rug te treden, maar in dat laatste jaar mijn tijd te besteden aan het beschrijven van de collectie. Daar is in de drukte van de afge lopen jaren onvoldoende tijd voor geweest." Paalman ontkent, dat hij opstapt uit onvrede met de nieuwe koers die het gemeen tebestuur voor ogen staat. „Het tijdstip is straks, na de herope ning van het gerenoveerde muse um halverwege dit jaar, het bes te. Daarover zijn we het beiden eens." Wethouder Hafkamp vindt, dat het Stedelijk Museum zijn bijzonder positie in de Neder landse museumwereld moet trachten te behouden. „We zul len meer dan alleen Schiedamse zaken blijven verzamelen. Dat is het aparte van dit museum en dat moet zo blijven. De verander de omstandigheden vergen ech ter een onderzoek naar de ma nier waarop zoiets mogelijk is." De eerste Schiedamse muse umdirecteuren, vader en zoon Zwagerman, verzamelden alles wat op Schiedam betrekking had. Opvolger Pierre Janssen bouwde erop voort, ontwikkelde het educatieve werk en legde uit hoe en waarom voorwerpen mooi zijn. Paalman ging ging er mee verder en vroeg tevens meer aandacht voor eigentijdse kunst. Hij vindt dat kinderen met kunst in aanraking moeten komen we gens de vormende waarde die dit heeft. Voor tentoonstellingen mag het museum van de gemeente per jaar 35.000 gulden uitgeven en voor aankopen 42.000 gulden. Door zijn aankcoppbeleid kon het museum de laatste tijd van de rijksoverheid nog voorwerpen aankopen ter waarde van gemid deld meer dan een ton per jaar. Paalman nam het initiatief tot onder andere een open depot. Daarmee is het mogelijk dat een groot deel van de kunstcollectie wordt getoond. De verzameling schilderijen, grafiek, keramiek en objecten van het museum om vat behalve Schiedamse stadsge zichten vooral werken van de Bergense School, Cobra, Nieuwe Figuratie, Pop-art en Fundamen tele kunst De beraadslagingen over „Wat meer te doen met het museum" leveren volgens Paalman op dat er met meer personeel meer te doen is. Wil men een flitsend be leid, meer muziek in de tent, dan zal er meer geld voor beschik baar moeten komen. Hij verwijst naar recente resultaten van bij voorbeeld het Van Reekum muse um van Apeldoorn en De Beijerd in Breda. Met het aanstellen van nieuwe directeuren alleen, heb ben ze met hun vleugels kunnen uitslaan. Nodig was vooral dat de budgetten voor exposities wer den verhoogd tot zo'n 150.000 gulden per jaar, meent Paalman. ROTTERDAM Het nieuwe Sophia Kinderziekenhuis in Rot terdam komt nog zo'n dertien mil joen gulden tekort om kinderen goed op te vangen. De Zaalvoetbal vereniging Bergpolder start daar om met een groots opgezette fond senwervingscampagne voor het ziekenhuis. De nieuwbouw, waar voor begin mei de eerst paal de grond ingaat, komt in de buurt van het Dijkzigt Ziekenhuis en de medische faculteit van de Erasmus Universiteit. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, dat het groot ste gedeelte betaalt voor de nieuw bouw van dit academisch zieken huis (nu nog aan de Gordelweg) fi nanciert doorgaans geen voorzie ningen, die niet direct met de be handeling van kinderen te maken hebben. Hierdoor ontstaat het gat van zo'n dertien miljoen gulden. Het Rijk gaat uit van- hoogbouw, terwijl men bij i Sophia'de duurde re laagbouw (vier- verdiepingen! prefereert. "Kinderen én ouders zullen zich dan wat minder 'verlo ren' voelen in een,voor hen moei lijke tijd", redeneert het ziekenhi- us. Om het verblijf van de koters te veraangenamen/ moeten er speelhoeken bij deVwachtruimte komen, speelkamers 'in de kliniek en een aparte ruimte, waar de al wat oudere kinderen zich kunnen vermaken. Van groot belang bij de opname en behandeling is de rela tie tussen ouders en kind. Naast voorzieningen voor kind vriendelijke voorlichting, wil men een ruimte bij de operatie-kamers waar ouders aanwezig kunnen zijn bij het onder narcose brengen en 'uitslapen' van hun kind. "Bij de meeste patiënten moet 'rooming- in' mogelijk zijn", vertelt woord» voerder W. Dekker van Sophia Kinderziekenhuis, dat samen met het Dijkzigt het Academisch Zie kenhuis Rotterdam vormt. "Eén van de ouders kan direct naast de patiënt overnachten. Nu nog wordt er meestal wat geïmproviseerd met een klapbed, dat half onder dat van de zieke staat. Dat is veel te krap. In de toekomst willen we hiervoor wat meer ruimte en ko men er ook sanitaire voorzienin gen voor de logerende ouder", ver volgt hij. Voor ouders van ernstig zieken bouwt men aparte slaapka mers en op alle afdelingen komen ouder-dagverblijven. Omdat dit gespecialiseerde kin derziekenhuis een functie voor het hele land heeft, probeert men in de buurt een ouder-logeerhuis te realiseren, zodat mensen die ver- derweg wonen langere tijd en va ker bij hun kind kunnen blijven, als dat gewenst is. De Zaalvoetbalvereniging Berg polder heeft zich al eerder met succes voor het Sophia ingezet en is daarom benaderd om dit op nieuw te doen. Secretaris E. West- maas van de vereniging: "In '87 zamelde:i we geld in voor televi sietoestellen voor de kinderen, die in quarantaine-tenten verblijven". Nu werkt Westmaas aan een boek, waaraan Rien Poortvliet en Toon Hermans hun medewerking heb ben toegezegd en waarin professo ren, patiënten en ouders aan het woord komen over het belang van de extra voorzieningen, die in het Sophia riet als luxe wordt gezien maai als een essentieel onderdeel van ie behandeling. Naast de opbrengst van de ver koop van het boek, waarin bedrij ven en instellingen tegen betaling adverteren, moet het grootste ge deelte komen van donaties en sponsors, waarnaar men inmiddels naarstig op soek is. Verder komt er een loterij, waarbij een auto en een reis naar Amerika zyn te win nen, en een groot zaalvoetbéltoer- nooi op 10 mei in de Energiehal. Voor inlichtingen kan men na 17 uur telefonisch contact opnemen met E. Westmaas, 010-4673733. I i l| S fi t tfWtfc. 1 -f J r 1 s J S u, ixj itfc» V rl.l) —V» f'\r SW fsj «p- V J «Et# 1 1 *2 A «WK?' kr i t i

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1