Nul aangiften sinds september! Honderddu zendste bij Kees van Dongen De mee-ondememende vrouw kent dat toontje... Het Vrije Volk METROPOOL Arrestatie van 15 containerdieven vijzelt naam Rotterdamse haven flink op De gulden en de mark Slachtoffer roof Schiedam is buiten levensgevaar Erasmus waarschuwt voor niéuw computervirus Helikopterveld voor baby's Rechtbank wijst homohuwelijk af 5crcea»kapste.:R komt in maart voor de rechter Boete voor slaan RET-controleur Tropicana haalt miljoenste in sm& WOENSDAG 14 FEBRUAR11990 PAGINA 3 Door Berend Schilder ROTTERDAM Inspecteur E, van Harmeien („zeg maar Edward") is pas nog een biertje wezen drinken op de goede afloop vkn de zaak. Onder zijn sturende hand zijn binnen een paar maan den twaalf container-diefstallen opgelost Dat lijkt niet veel, maar de waarde van een containerla ding loopt al gauw in de tonnen, zo niet in de miljoenen. Vijftien dieven en helers zijn opgepakt. Wie nog plannetjes had voor een containerkraak „blijft voorlopig weer rustig bij moeder de vrouw," zo zegt Edward van Harmelen, i De reputatie van de Rotterdam se''Rivierpolitie en de rechecheurs van bureau Slinge (die doen ook de haven) is weer eens gevestigd. Daar is niet zo veel voor nodig want het criminele wereldje in een wereldhaven als Rotterdam is niet zo groot. „Als wij succes boe ken, merken ze dat meteen," zegt Edward. „Dan komen er opeens een paar jongens niet meer thuis om te eten. Die zitten bij ons." In de herfst van vorig jaar liep het aantal aangiftes van gestolen containers volgens de politie de spuigaten uit: elf in anderhalve maand. De waarde van de lading liep in de miljoenen. Vijf recher cheurs kwamen bij elkaar en had den het geluk dat een vrachtwa genchauffeur een collega zag weg rijden met zijn container. De chauffeur vermoedde toen nog geen kwade opzet, maar noteerde wel voor alle zekerheid het kente- kep van de gehuurde oplegger. Zo ROTTERDAM De kapitein van de Roemeense bulkcarrier Borcea moet zich op 12 maart voor de Rotterdamse rechtbank verant woorden voor de grote olievervui- ling die het schip twee jaar gele den langs de kust van Zeeland en Zuid-Holland hebft veroorzaakt. De Borcea iterloor- opf;4-"januari 1988 ter ho jte van "het''Belgische Zee- brugge ongeveer 350 ton zware stookolie, die vier dagen later de Nederlandse kust bereikte. De ka pitein wordt" verweten de lozing opzettelijk niêt.aair'db 'NéÜerland- se autoriMteirte hebben' gemeld. Als gevolg van de olielozing vonden duizenden vogels de dood. Het Openbaar Ministerie houdt er overigens ernstig rekening mee dat de kapitein niet op de rechts zitting zal verschijnen en dat de zaak bij verstek wordt behandeld. Dan zal ook nog moeten blijken of de kapitein door het Openbaar Mi nisterie in Nederland kan worden vervolgd. Uit het vooronderzoek is namelijk niet onomstotelijk vast komen te staan of het lek waaruit de. Borcea de olie heeft verloren binnen de Nederlandse territoriale Whteren is ontstaan. "°Voor de feiten, die de kapitein ten laste worden gelegd kan hij maximaal twee jaar gevangenis straf en een boete van 25.000 gul den krijgen. ROTTERDAM De 22-jarige man uit Capelle aan den IJssel die vorig jaar een RET-controleur heeft geslagen is door de politie rechter in Rotterdam veroordeeld tot driehonderd gulden boete. De man heeft in juni vorig jaar in de nachtbus de 35-jarige contro leur G. Geijsendorper vier keer ge slagen nadat die had geconstateerd dat de Capellenaar met zijn abon nement had geknoeid. Geijsendor per liep een gebroken neus en een gescheurde wenkbrauw op en was tien weken uit de roulatie. De controleur heeft ook een ci viele procedure aangespannen met als eis tienduizend gulden smarte- geld. Zijn werkgever, de RET, heeft hem steun toegezegd in deze procedure en zelf ook tienduizend gulden schade geclaimd wegens loonderving. Be afwikkeling van die procedures neemt nog maan den in beslag. ROTTERDAM Zwemparadijs Tropicana aan de Maasboulevard in Rotterdam heeft vanmiddag z'n miljoenste bezoeker ontvangen. Tropicana is sinds juli 1988 open. In het jaar '89 bezochten 650.000 mensen het tropische zwembad, dat door de eigenaren (Center Pares) een enorm succes wordt ge noemd. Ook het restaurant van Tropicana en vooral het 'partywe zen" lopen beter dan Center Pares ooit had verwacht. kwamen de rechercheurs uit bij vier mannen in Ermelo, Emmel- oord en Harderwijk, in leeftijd va riërend van 28 tot 43 jaar. Zij had den in totaal vijf containers uit de Rotterdamse haven gestolen met kopersulfaat, koperkathoden, cas- hew-noten, magnesium en gereed schap. De eerste klap was een daalder waard. Dankzij de arrestaties volg den er nog drie aanhoudingen van mensen uit Rotterdam en Strijen. Er werden nog eens drie diefstal len opgelost, waaronder die van een container mei siliconenkit uit Rotterdam en die van een vracht wagen uit Antwerpen. In januari volgden nog drie arrestaties van mensen uit Lelystad, Ouderkerk aan den IJssel en Ridderkerk. Zij hadden drie containers met Chi nees antiek, ferronikkel en melk poeder achterover gedrukt. Het containerteam had zijn doel deels bereikt: de helft van ie lading werd teruggevonden, één dader groep werd opgerold en een ande re criminele tak werd behoorlijk 'beschadigd' Maar de biertjes op de goede af loop werden vorige week iets te vroeg gedronken Edward van Harmelen en de zijnen kwamen er een paar dagen geleden achter dat er nog twee dieven op vrije voeten rondlopen. Binnenkort zullen ook zij „niet meer thuis eten," zo denkt Van Harmelen. Een ander doel het overeind houden van de goede naam van de Rotterdamse haven is ook be reikt, daarvan is de politie over tuigd. Van Harmelen: „Er worden miljoenen containers per jaar overgeslagen in de haven, dus als er eentje zoek raakt is dat op zich niet schokkend. Maar de waarde Inspecteur Edward van Harmelen: „De mensen gooien het heel snel op het imago van d haven. Zo van: 'Ik ben al drie containers kwijt geraakt in anderhalfjaar tijd. Is dat normaal in de Rotterdamse ha ven?" van de lading is vaak hoog. Het komt dus toch hard aan bij een be drijf. Buitenlandse bedrijven wil len ook precies weten hoe veilig onze haven is. Als er wat aan de hand is, worden er altijd lastige vragen gesteld. De mensen gooien het heel snel op het imago van de haven. Zo van: 'ik ben al drie» con tainers kwijt geraakt in anderhalf jaar tijd. Is dat normaal in de Rot terdamse haven?" Lang niet alle bedrijven hebben recht van spreken. Zo weet Van Harmelen zeker dat bedrijven soms geen aangifte doen van dief stal. Als bijvoorbeeld de waarde laag is en het bedrijf zijn 'no claim' verliest bij een verzekering. Of als een eigen werknemer heeft gestolen. Als de politie er zich mee bemoeit, kan de naam van het be drijf in de publiciteit komen. Weer andere bedrijven doen geen aan gifte omdat zij niet geloven dat de container ooit terugkomt. Door de ze houding heeft de Rotterdamse politie geen nauwkeurig beeld van alle containerdiefstallen in de ha ven. Feit is dat geen enkel bedrijf aangifte heeft gedaan sinds de in zet van het containerteam in sep tember vorig jaar. Dat kan twee dingen betekenen: bijna alle die ven zijn opgepakt of bedrijven doen nog steeds niet altijd aangif te. Van Harmelen: „Toch mag het resultaat er zijn. Stel dat het wer kelijke aantal diefstallen anderhalf keer hoger is dan wij denken. Dat nog is het oplossen van twaalf za ken een hoog percentage. Dat kunnnen we laten zien aan bedrij ven die soms geen aangifte doen. Het is een bewijs dat containers best terug kunnen komen Het stelen van een container is overigens een vak apart. De dief weet lang niet altijd wat er in zit, tenzij hij getipt is. Veelal gaat hij af op zijn gevoel of kennis van be drijven die dure spullen vervoe ren. Zulke containers blijven ook niet lang onbewaakt achter op een parkeerterrein. Van Harmelen: „De ontvangen de partij eist van een transportbe drijf dat de chauffeur niet gaat sla pen of een hapje gaat eten. Hij moet non-stop de container ver voeren, tot aan de deur van de ont vangende partij. Hij mag zelfs geen plasje doen. Nou kan een trans portbedrijf daar wel mee akkoord gaan, maar een chauffeur denkt daar toch anders over. We hebben wel eens een container gevolgd omdat we waren getipt dat ie on derweg zou worden gestolen. We zagen de chauffeur stoppen bij zijn huis. Die ging gewoon slapen bij moeder de vrouw. De dief kenne lijk ook want er gebeurde niks bij zonders." Soms verkoopt de dief de gesto len lading aan een nietsvermoe dende opkoper. Er is immers niks bijzonders aan de lading te zien. Dat, dreigde te gebeuren met de partij melkpoeder, die vanuit Am sterdam geëxporteerd zou worden, maar al in de Rotterdamse haven werd gestolen. Andere keren komt er een heler aan te pas die de lading hoopt door te kunnen schuiven. Hoe gemakke lijker dat gaat, des te hoger de winst voor de dieven. Van Harme len: „De heler heeft soms geen flauw idee van de afzetmogelijkhe den als hij een partij inneemt Dan slaat hij het ergens op, in de hoop het ooit kwijt te raken." Ruim vier jaar heeft mu seum Boy mans-van Beuningen erop moeteno wachten, maar nu is het weer raak: meer dan 100.000 bezoekers voor ééntena' toonstelling; de grote Kees van Dongen- expositie. Vanochtend om elf uur 'plukte' de Rotterdamse kunsttempel Je honderd duizendste uit opni 5uw een grot a schare belangstellen den. De Van Dongens blij ven nog tot en met zondag in Boymans. Door Annemiek van Oosten ROTTERDAM „Maar me vrouwde, dat kan helemaal niet. Mijn vrouw heeft ook drie kinde ren en daar heeft zij haar han den vol aan. Laat staan dat zij nog eens dertig uur per week zou kunnen werken!" De belastinginspecteur moet het even ontgelden tijdens het se minar 'Man en vrouw in één on derneming', gistermiddag georga niseerd door de Kamer van Koophandel Rotterdam. Her kent u deze toonzetting," vraagt voorzitter mevrouw A. H. van Arenthals-Kramer Freher van de Vrouwenraad van het Neder lands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV). Haar gehoor zwijgt. De naar schatting honderd ondernemers zijn duidelijk niet gekomen om vragen te beantwoorden, wel om meer te horen over de fiscale, ju ridische en sociale positie van vat in de grote zaal van het World Trade Center consequent 'de meewerkende vrouw' wordt genoemd. Vier spreeksters vertellen het gezelschap, dat opvallend veel mannen telt, vooral hoe de rechtspositie van ondernemende vrouwen kan worden verbeterd. De voorzitter van de Vrouwen raad van het NCOV belicht voor al haar wensen ten aanzien van de sociale status van meewerken de vrouwen. Kandidaat-notaris mevrouw mr W. H. A. Strien be perkt zich tot het onderwerp hu welijksgoederen- en erfrecht. Be lastingsadviseur mevrouw mr. E. van Waaijen beantwoordt de vraag of de meewerkende part ner fiscaal wordt tegengewerkt, zij het voorzien van enige nuan ces, ontkennend. Mevrouw F. A. Koolhaas schetst hoe hei haar is gegaan sinds zij, toen nog een aankomend onderwijzeres ver liefd werd op een zakenman. „Na enige tijd besloten wij te gaan trouwen. Het was echter in lie tijd niet toegestaan om als ge huwde vrouw het beroep van on derwijzeres uit te oefenen." De ten tonele gevoerde belas tinginspecteur moet illustreren iioe de belastingdienst in geval len van mede-ondernemerschap van de partner nog altijd andere criteria hanteert dan bij derden. „Vrouwen die meewerken in het bedrijf (van hun man, wordt daar veelal nog aan toegevoegd) nemen een bijzondere positie in. Zij zijn werknemer noch onder nemer. Zij tellen onvoldoende mee." De miskenning van de positie van het ondernemerschap van naar schatting zo'n 200.000 mee werkende vrouwen in Nederland is naar de mening van de voor zitter van de Vrouwenraad-NCOV dan ook onrechtvaardig. De aan bevelingen uit 1986 in het rap port 'Loon naar werken' van de Commissie Meewerkende Vrouw, waarin ook vertegenwoordigers van diverse departementen za ten, hebben naar haar mening wel politieke aandacht maar on voldoende resultaat opgeleverd. De aanbevelingen passeren de revue als een pleidooi voor meer duidelijkheid over de status van de mede-onderneemster, voor meer betaalbare bijscholingscur sussen voor vrouwen, voor het fiscaal aftrekbaar maken van huishoudelijke hulp voor alle buitenshuis werkende vrouwen in Nederland en een alternatief voor vaak te kostbare particulie re verzekeringen tegen arbeids ongeschiktheid. Dat man en vrouw in Neder land nog altijd automatisch in ge meenschap van goederen trou wen, noemt ook mevrouw mr. W. H. A. Strien van notariskan toor Kooijman opmerkelijk. Zij reageert niet op het standpunt dat de wetgever zowel mannen als vrouwen bewust een keus zou moeten laten maken tussen trou wen in of buiten gemeenschap van goederen. Ze licht haar pu bliek voor over voor- en de nade len van èn verschillende moge lijkheden voor huwelijkse voor waarden. „De zelfstandige belastinghef fing van echtgenoten/partners is in de loop der jaren steeds ver der uitgebreid," besluit mevrouw mr E. van Waaijen van Deloitte De Boer+Van Keulen Belasting adviseurs naar betoog over aiie fiscale voor- en nadelen van al lerlei mogelijke vormen van sa rt, anwerking tussen ondernemen de partners. „In een aantal ge vallen zijn belemmeringen weg genomen voor echtelieden om op verschillende manieren met el kaar samen te werken. Eén van de volgende stappen zal waar schijnlijk zijn om een dienstbe trekking aan te gaan hij de echt genoot." Haar conclusie luidt weliswaar dat de fiscale ontwik kelingen achterlopen bij de maatschappelijke, maar dat de meewerkende echtgenoot of echt genote niet fiscaal wordt tegenge werkt. „Wel zou de fiscale mee werking wat sneller maatschap pelijk ontwikkelingen kunnen volgen." Onder invloed van de gebeurtenissen in Duitsland is nu ook de rente in Nederland opgelopen tot rond de 9 percent. Dat is een volstrekt ongezonde situatie. De inflatie in Nederland is bijzon der laag en het betekent dat de kapitaalverschaffers een exorbi tant hoge vergoeding krijgen voor het alleen maar parkeren van hun geld op de bank. Dat blijkt ook. De grote institutionele be leggers mijden de beurs en zetten hun geld vast op hoogrentende deposito's. Investeren in bedrijvigheid is er nauwelijks meer bij. Voor de staat der Nederlanden betekent de hoge rentestand een extra tegenvaller van vele honderden miljoenen. In de praktijk is het Nederlandse beleid steeds geweest de gulden te koppelen aan de D-mark. Dat was verstandig zolang de twee munteenhe den In ongeveer vergelijkbare omstandigheden hun werk moes ten doen. Het is de vraag of dat beleid niet herzien moet wor den. De manier waarop de huidige Duitse regering omgaat met de eenwording geeft aan dat een gezond monetair beleid onder geschikt gemaakt wordt aan kortstondige politieke successen. Dat mag natuurlijk, maar waarom zou Nederland daar als een blind paard achteraan moeten lopen? Binnen het Europese monetaire systeem is de positie van de D- mark overheersend. Dat zou al heel anders worden als de Brit ten eindelijk tot dat systeem zouden toetreden. Datzelfde sys teem beperkt de bewegingsvrijheid van de Nederlandse gulden, maar er is toch ruimte voor zelfstandig beleid. Duisenberg heeft, toen hij pas minister van Financiën was, ook die vrijheid genomen. De waarde van de gulden als de meer stabiele munteenheid zal dan ten opzichte van de mark moeten stijgen. En daar is niets tegen. De Zwitserse frank is in de afgelopen vijftien jaar ook structureel in waarde gestegen ten opzichte van de D-mark, hoe wel ook de Zwitsers Duitsland als belangrijkste handelspartner hebben. SCHIEDAM Het buurtonder zoek naar de overval op de Schie- damse supermarkteigenaar J. Koornneef heeft veel nuttige tips opgeleverd. Vandaag zetten de twintig leden van het Recherche Bijstandteam het straatonderzoek nog voort. „Van een 'gouden tip' is echter nog geen sprake," verklaar de vanmorgen de Schiedamse com missaris J. van Hoff. Gistermorgen is na een tip van een buurtbewoner wel de vlucht wagen van de daders aangetroffen in de Loeffstraat op enige honder den meters afstand van de plek van het misdrijf. Mededelingen over het technische onderzoek van de eerder deze week in Schiedam gestolen vluchtwagen, zegt de poli tie nog niet te kunnen doen. De aanvankelijke kritieke toe stand van de winkelier is na een operatie stabiel. Hij is buiten le vensgevaar. Maandagavond werd hij bij het verlaten van zijn win kel aan de Mgr. Nolenslaan over vallen en ernstig verwond door een kogel. Het slachtoffer wist nog naar de achterzijde van de winkel te kruipen en met zijn eigen bloed het kenteken van de vluchtwagen op de schopplaat te schrijven. De floppies besmetten de perso nal computer die daarna ook weer andere floppies aansteekt. Na de besmetting blijft het virus nog eni ge tijd verborgen. Nadat de compu ter een bepaald aantal keren is uit en aan gezet wordt het virus actief en wist het de harde schijf. Dit wordt dan meegedeeld op het scherm. Volgens de Workshop wordt het virus niet altijd actief, maar alleen bij een combinatie van handelingen door de gebrui ker. De Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) kon gisteren nog geen oordeel geven. „Bij ons wordt zo'n zaak pas actueel ais er aangif te is gedaan," vertelde een woord voerder. „Bovendien zijn er zo'n zeventig virussen in omloop, van plagerijtjes tot puur destructieve. De CRI wil best op dit nieuwe vi rus ingaan, maar dan moet de ge dupeerde eerst naar de politie." ROTTERDAM Er is een nieuw en zeer vernielzuchtig com putervirus in het land. Volgens de Workshop voor Informatica en Recht van de Erasmus Universiteit in Rotterdam zijn er inmiddels tweeduizend met dit virus besmet te diskettes in omloop. Bij de medewerkers van de Erasmus Universiteit zijn al vier bedrijven bekend die door het vi rus de informatie op hun harde schijven zijn kwijtgeraakt. De Workshop vreest dat er al een veel groter aantal personal computers is besmet, iets wat niet meteen merkbaar is. De besmette diskettes oftewel floppies dragen het virus 'Disk Kil ler', dat ook wel 'Ogre' wordt ge noemd. Ze zijn verkocht bij mui zen (aanwijsapparaten) van het merk Artec. Ze werden als één partij door een Nederlands bedrijf uit Taiwan geïmporteerd. kinderen worden vervoerd. De landingsplaats wordt vrijdag geopend door vier voormalige pati ënten van het kinderziekenhuis, chirurg drs J.H. Bergmeijer en vi- ce-voorzitter J. van Heest van de deelraad Centrum-Noord. Het ge zelschap zal per helikopter arrive ren. ROTTERDAM Het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam krijgt vrijdag een eigen helikopter- landingsplaats, Baby's die spoedei sende behandeling nodig hebben, hoeven nu met meer vanaf Zes tienhoven met een ambulance naar het ziekenhuis. Dat scheelt ongeveer een half uur. Per jaar zullen ongeveer twintig AMSTERDAM Het verzoek van twee homofiele mannen, om door de burgerlijke stand in de echt te worden verbonden, is giste ren door de Amsterdamse recht bank afgewezen. De rechtbank oordeelde dat een beslissing over de yraag of twee mensen van het zelfde geslacht met elkaar mogen trouwen, een taak is die thuis hoort bij de politiek. Gerard Kuipers en Frans Stello uit Vlaardingen, hadden in maart vorig jaar aan de burgerlijke stand in Amsterdam gevraagd hen ie trouwen. Dit werd door de dienst doende ambtenaar afgewezen, om dat beiden van hetzelfde geslacht zijn. Kuipers en Stello vinden dit dis criminatie, omdat homoseksuelen die hun relatie willen bekrachti gen worden achtergesteld. Zonder huwelijksacte lopen zij bijvoor beeld pensioenrechten mis of de AWW bij het overlijden van de partner. De rechtbank in Amsterdam constateerde wel dat de Neder landse wet niet uitdrukkelijk voor schrijft dat bij een huwelijk de partners van verschillend geslacht moeten zijn. Maar uit de wetsge schiedenis en allerlei wettelijke bepalingen volgt, dat zoiets wel als vanzelfsprekend wordt be schouwd. Volgens de rechtbank zou toe wijzing gevolgen hebben voor tal va» maatschappelijke en rechts verhoudingen. Die gevolgen gaan de taak van een rechter te buiten. Kuipers en Stello vertoefden tij dens de uitspraak in het buiten land. Ze zijn op 'huwelijksreis'.

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1