CC'A is in raad volwaardige bestuurspartner' Wethouder presenteert lesbrief voor schoon milieu Kringloopcentrum gedupeerd door diefstal bestelwagen SPORTRAAD BOEKT EÊRSTE RESUL TAA T Het Vrije Volk Landelijk voorzitter Van Velzen wil Schiedamse fractie niet langer in oppositie Sleutelhanger voor bewoners Bachplein Sportraad bemoeit zich niet met SW-stadion Hatf-pipevoor skateboarders eerst op proef Gemeentelijk bureau Onderwijs maakt programma n'Inisman, kan deze zak ook mee?' Orgelconcert In kerk van Protestantenbond Opzichter Groen weg bi| Plantsoenendienst ws PAGINA 4 DONDERDAG 15 FEBRUAR11990 Door Rein Wolters SCHIEDAM De CDA-fractie moet uit de Schiedamse oppositie- banken. „Dat is sinds 1982 al een onnatuurlijke rol die' mijn partij niet ligt," benadrukte landelijk CDA-voorzitter Wim van Velzen gistermiddag op een bijeenkomst van de plaatselijke christen demo craten in de Branderszaal aan de lange Haven. „Ik hoop dat het CDA bij de komende college-onder handelingen als een waardige partner zal worden behandeld en deel gaat uitmaken van het colle ge." Van Velzen was naar Schiedam gekomen voor het bijwonen van de presentatie van de nota 'Toeko men aan morgen', vervaardigd door de CDA-fractie in Schiedam. De nota is een beleidsvisie voor de lange en middenlange^ termijn en is gebaseerd op de verwachte ont wikkeling en groei van de bevol king. Aandacht wordt besteed aan de gevolgen van de geboorte van minder kinderen, de gezinsverdun ning, de verschuiving van de be volking naai het noorden van de stad, meer alleenwonëhden en niet in de laatste plaats de toenemende vergrijzing van de bevolking. Van Velzen complimenteerde zijn Schiedamse politieke volgelin gen met de nota. „Jullie vormen een zeer actieve afdeling," zei hij tot de dertig aanwezigen waaron der ook burgemeester Reinier Scheeres. Maar hij voegde er wel aan toe dat het Schiedamse CDA niet op de eerste plaats staat van de zevenhonderd afdelingen die de partij in Nederland heeft. Over de nota zei hij verder: „Hier zit visie in. Iaat nu niemand nog zeggen dat het CDA niets te melden heeft in een grote stad." Het eerste exemplaar van deze derde CDA-nota in vier jaar werd overhandigd aan burgemeester Scheeres. Fractieleider Siem Ros- man bracht hierbij in herinnering dat zijn partij al eerder beleidsno tities had uitgebracht over de bin nenstad en over het bevorderen van het toerisme. „Na onze inter ventie is het verbeteren van de binnenstad op gang gekomen," sprak Rosman. „Hieruit blijkt dat goed onderbouwde plannen en vi sies reacties losmaken. Het was De nieuwe nota is zojuist uitgereikt door fractieleider Siem Rosman (links) aan naast hem (vlnr) Jan den Brinker, de voorzitter van de plaatselijke afdeling, landelijk CDA-voorzitter Wim van Velzen en burge meester Reinier Scheeres. een niet geringe heksentoer om onze derde nota te schrijven. Er is veel werk voor verzet." Rosman benadrukte dat een lange en middenlange beleidsvisie noodzakelijk is en dat het in deze tijd niet meer past om korter voor uit te denken dan dezittingsperio- de van vier jaar van de gemeente raad. Burgemeester Scheeres kon zich m deze uitspraak best vinden. Hij noemde het CDA 'een partij met gevoel voor stijl en traditie' en een partij die er een goed ge bruik van maakt regelmatig goed werk te publiceren „Bij herhaling heeft u getoond niet in de rol van afwachting te worden gedrongen. Als ik me al leen al baseer op de omvang van de nota, dan is dat op zichzelf al een compliment waard," zei Scheeres die van de inhoud van zelf nog geen kennis had kunnen nemen. In zijn toespraak opperde Scheeres dat het ook goed zou zijn als de andere politieke partijen in g de raad (de PvdA brengt ook regel- o matig nota's uit) hun ideeën op pa- o pier zouden zetten. Jan den Blinker, voorzitter van S de plaatselijke CDA-afdeling, zei ervan overtuigd te zijn dat 'Toeko- m men aan morgen' aan het politieke front een nieuwe discussie op gang zal brengen. Omdat het gisteren Valentijnsdag was werden alle be jaardencentra in de stad door het CDA bedacht met een bloemetje, bezorgd door het team dat de cam pagne aanvoert voor de gemeente raadsverkiezingen op 21 maart. SCHIEDAM Skatebo ardliefhebbers in .Schiedam vragen zich,- langzamerhand wel moedeloos -af 'of-er ooit nog half-pipesinjhunstad zullen komen.- Oorzaak van de onstane vertraging is dat het beheer van een half-pipe en een rollerskatë-baan on der de dienst Gemeentewer ken valt, terwijl het als re- ceatiemiddel toch"~ook weer bij de dienst Sport en Re creatie thuishoorifc'De com- pententieverschilten, tussen de verschillenden-afdelingen zijn hier de oorzaak van. Nu is het echter. zover dat er een 'proef half-pipe' komt op hetiterrein byttehniscen- trum Kethelhage. Later moe ten er dan meer half-pipes verspreid over- dphele stad volgen. Over, de, .vraag wan neer de 'proef half-pipe' daadwerkelijk,in gebruik zal worden genomen,jis dus nog geen definitieve beslissing gevallen. SCHIEDAM Vanaf morgen is de Woningbouwvereniging Schie dam {WBS} ook juridisch eigenaar van 572 flatwoningen aan- het' Bachplein. De WBS had het beheer van de gemeentelijke huizen al in handen. Met een kleine plechtig heid wordt de overdracht bekrach tigd tan kantore van natoris mr. N. Kloosterman aan de Westvest. Namens de gemeente zal wethou der A.G. Wiegman tekenen en na mens de WBS de heren A. C. A. Aalsma en mr. H. J. Habermehl, respectievelijk penningmeester en secretaris. De flatgebouwen zijn in 1968 in opdracht van de gemeente ge bouwd. Gedurende korte tijd voer de de gemeente zelf het beheer uit. Daarna werd een beheersovereen komst afgesloten met de toenmali ge woningbouwvereniging Volks huisvesting en vervolgens met de Stichting Samenwerkende Schie damse Woningbouwcorporaties, de voorloper van de huidige WBS. De woningbouwvereniging en haar voorgangers traden dus als ver huurder op maar de gemeente Schiedam bleef formeel de eige naar, Nu de woningen officieel worden overgedragen, kan de WBS ook de financiële aspecten in haar boekhouding opnemen. Beide par tijen zeggen verheugd te zijn over deze stap, die zij zien als een be wijs van de goede verstandhou ding. De WBS en de bewonersvereni ging Bachplein hebben in'het' ver leden gesproken over de diverse aspecten van het beheer. Inmid dels zijn de verhoudingen zodanig, dat een zakelijk en open overleg wordt gevoerd. Eventuele me ningsverschillen, zegt de WBS in goed overleg op te lossen. De be trokken bewoners worden per brief van de overdracht op de gesteld. Voor hen verandert er feitelijk niets. Als 'welkomstge schenk ontvangt elke bewoner een sleutelhanger. Door Rein Wolters SCHIEDAM Niet al het afval is werkelijk afval. De leerlingen van groep 6 van Koningin Juliana- school weten dat sinds gisteren als geen ander. 'Oppervuilnisman' wethouder A. Wiegman (huisvuil en stadsreiniging zit in zijn porte feuille! kwam hen die boodschap gistermorgen persoonlijk brengen. Om dit duidelijk te maken had hij een volle vuilniszak meegebracht. Na leegmaken liet de bestuurder de leerlingen de inhoud sorteren in speciale bakken. Plastic bij plas tic. glas,bij,glasJpapier, bij papier, en klein chemisch afval, .bij, klein- chemisch afval. Waarmee Wieg man duidelijk maakte dat huishou delijk afval, dat gescheiden wordt ingeleverd,, kan, worden, herge bruikt en" dat beslist niet de hele jaarlijkse berg van 37.000 ton SchiedaiflS.Mor^eif gestort op de.helt in Wijster. Wiegman vertelde de leerlingen dat Schiedam, er ,veel aan doet om het milieu,', schoon..te ^houden. „Daarom'is hefppdig Sat,iedereen bewust omgaat met het'huishoude lijk afval," vertelde hij. „Van oud papier kan je weer nieuw papier of karton maken en van gebruikt glas weer nieuwe flessen." Wieg man wees ook op de gevaren van grondvervuiling door bijvoorbeeld het in de vuilniszak stoppen van lege batterijen of restanten verf, nagellak of olie. „Die komen dan in de grond terecht en zorgen dat Nederland straks een grote gifbelt is. En dat moeten we met zijn al len voorkomen." Speciaal voor de scholen heb ben Mari Dingenouts, Roel van Raaij, Durk Smeding en Jan van der Vliet in opdracht van het Bu reau Gemeentelijke Onderwijs Consulent een lesbrief samenge steld onder de titel 'Vuilnisman, kan deze zak ook mee?'. Het 53 pa gina's tellende boekwerk vertelt op een heldere wijze over de afval stromen en welke gevolgen die hebben voor het milieu. Ook wordt de kinderen door middel van de lesbrief uitgelegd op welke wijze het milieu gespaard kan worden. Uitgebreid wordt ook in gegaan op de geschiedenis van het Reinigingsbedrijf. Doel van de les brief is de kinderen niet alleen een milieubewuster gedrag bij te brengen, maar ook om de nog Wethouder Wiegman (rechts) overhandigt de eerste lesbrief aan leerkracht Van 't HofT. Zijn leerlingen kijken goedkeurend toe. steeds toenemende afvalstroom in te dammen.Ee lesbrief stelt voorts aan de orde een bewuster koopge drag van de consument, een min der consumptiegericht leefpra-' troon, hergebruik van oude spullen (zoals wordt bevorderd door het Kringloopcentrum aan het Dr. Wi- bautplein), gescheiden inzameling van afval (er komt een proef onder duizend gezinnen voor het apart ophalen van groente-, fruit- en tuinafval), beheersbare produktie van milieugevaarlijke chemische stoffen, strengere wetgeving en strengere controle. Wethouder Wiegman overhan digde de eerste lesbrief onder het toeziend oog van de leerlingen van groep 6 aan hun leerkracht, heer A. van 't Hoff. Schooldirecteur J. van der Vlies benadrukte in een voorwoord dat het lesprogramma van zijn honderdzestig leerlingen tellende school dat met name het bevorderen van gezond gedrag hoog staat genoteerd in het school werkplan. Afwisselend knjgen de groepen thema's te behandelen als water, afval, voeding, natuur, Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS), batterijen en veiligheid. In het kader van de lesbrief brengen de leerlingen van groep 6 op 4 april een bezoek aan de ONS. Het schoolhoofd benadrukte de toekomst van zijn school zonnig in te zien, „Zeker met de woning bouw van de 2e en 3e fase van Spaland in het vooruitzicht." Als wens droeg hij uit het krijgen van toestemming om een hal te bou wen tussen zijn christelijke basis school en de naastgelegen school voor kleuteronderwijs. „De heipa len voor deze uitbreiding zijn des tijds al geslagen. Alleen de goed keuring ontbreekt nog." Door Rein Wolters SCHIEDAM „Opnieuw een slag in ons gezicht. We zijn knap down. Heeft dit nog wel zin?" De broers Meeuwis en Cor Stout en- Aad van der Stek zijn moedeloos. Niet omdat hun mi lieuvriendelijke Kringloopcen trum zieltogend zou zijn, inte gendeel zelfs, maar wel omdat vorige week donderdag in Vlaardingen de geladen bestel bus van het trio is gestolen. Het betreft een witte Mercedes 407 (bouwjaar 1982) met het kente ken BN-72-JN. „We zijn ver schrikkelijk onthand. Onze han del staat stil, want we kunnen niks meer vervoeren. Wel heb ben we al een paar keer een be stelwagen gehuurd, maar dat kost klauwen met geld en dat hebben we niet," vertelt Mee uwis Stout. Aad van der Stek had de wa gen mee naar Vlaardingen. Even tevoren had hij in Schie dam een complete inboedel in geladen. De afgesloten wagen stond geparkeerd aan de Louise de Colignylaan. „Je staat wel raar te kijken als je de plek waar je de wagen hebt achterge laten leeg aantreft," is de erva ring van de nog steeds verbou wereerde Van der Stek. „In de laadbak lag voor zeker achthon derd gulden handel, onder meer een eethoek, ijskast, kachel, ser viesgoed en een keukenbuffet. Maar al ons gereedschap is ook verdwenen. Onderweg moeten we soms spullen repareren, monteren of demonteren. We kunnen weer helemaal opnieuw beginnen." Cor Stout: „We hadden net voor een paar duizend gulden aan de auto ,verrepareerd. De dieven hebben hem wel op het goeie moment gejat. Hij was weer in perfecte staat." De auto heeft een dagwaarde van twin tigduizend gulden. „Natuurlijk zijn we verzekerd en zal er best geld worden uitgekeerd. Maar daar hebben nog geen nieuwe en goeie bestelwagen voor terug. Bah, wat 'n ellende. We zaten juist zo goed in het zadel Het trio, dat vorig jaar met hulp van de gemeente het Krin gloopcentrum aan het Dr. Wi- bautplein als een project voor werklozen begon, hoopt bij het opsporen van de auto op mede werking vanuit het publiek. „Misschien rijden de dieven er in omgeving mee rond. Ze kun nen hem natuurlijk ook gewoon voor onze deur terugzetten. Het liefst natuurlijk met de comple te inhoud." Krugten, „Er komt een bepaald verzoek binnen bij de gemeente en wij adviseren wat er moet gebeu ren. Wij laten ons daarbij leiden door het advies van onze gespecia liseerde sectie op het betreffende gebied Wat de tiainingsvelden betreft: er komen zeven terreinen op een zogenaamde gebaco-bodem. Dat is goed drainerend materiaal, waar door men hij die clubs minder af hankelijk van de weersomstandig heden zal zijn. „De sportraad is hier nu twee jaar bezig en zolang we op resultaten als deze kunnen bogen, ben ik dik tevreden," zegt Van Krugten SCHIEDAM De sportraad heeft haar eerste resultaat geboekt Dit is de stellige overtuiging van voorzitter Frans van Krugten. „Ik denk dat we zondei schroom kun nen stellen dat wij voor een door braak hebben gezorgd op het ge bied van de problematiek rond de trainingsvoetbalvelden," zegt hij. „Er wordt nu 540.000 gulden ex tra krediet verleend door de ge meente om nieuwe velden aan te leggen Hierbij heeft de gemeente onverkort ons advies gevolgd wat afkomstig is van onze gespeciali seerde mensen van de sectie voet bal." „Zo willen we ook in de toe komst gaan werken," vervolgt Van SCHIEDAM De Sportraad zal zich voorlopig niet mengen in de problemen rond de vestiging van het nieuwe SVV-stadion Frans van Krugten, voorzitter van de Sportraad hierover: „Voorlopig lig gen de problemen bij de betaald voetbal-organisatie van SVV. Daar hebben wij helemaal geen zeggen schap over en dat is maar goed ook, want daar komen zoveel aspecten bij kijken en ook heel veel geld trouwens. De Sportraad zou bijvoorbeeld pas in actie ko men als door de eventuele komst van het stadion in Bijdorp Olym pus weg moet en ook de SVV-ama- teurs verhuizen. Dan wordt het dus wel ons pakkie-an." Hoe het na de afwijzing van de vestiging van een nieuw stadion voor SVV door de bewoners van Bijdorp nu verder gaat is voorals nog de vraag óók voor de Sport raad Volgende week overleggen SVV-eigenaar John van Dijk en het gemeentenbestuur opnieuw met elkaar. Gereedschap gestolen SCHIEDAM Bij een in braak is uit het café Spinnewiel aan de St. Liduinastraat gereed schap, geld en een stereo-instal latie gestolen. Ook de gokkasten werden opengebroken. De tota le buit bedraagt 7500 gulden. Drie spaarbussen met daarin guldens, rijksdaalders en voor- oorlogsgeld is gestolen uit een woning aan de Molensingel. De i dieven verschaften zich de toe- gang door het forceren van een j keukendeur. Theater SCHAT zoekt musici en figuranten SCHIEDAM Het Schie-* dams Collectief Historisch j Amateur Theater is op zoek j naar organisatorische mede- werkers en mannelijke fïguran-1 ten voor het openluchttoneel-1 snik Een Brandende Kwestie,' üat in mei aan de Lange Haven bij de Appelmarktbrug wordt opgevoerd. Voor informatie en' aanmeldingen kan contact op genomen worden met Corine - Sey, telefoonnummer 4260500, toestel 295. Daarnaast is het SCHAT nog op zoek naar enkele klarinettisten, een hoboïst, een* faggotist, een fluitist en strij kers voor het orkest, dat tijdens de voorstellingen de muziek gaat verzorgen. Belangstellend den kunnen zich voor een audi tie aanmelden bij Auke Pol (te=~ lefoonnumxner 4761749) of Ar^„ thur de Bussy (4355678 's mid-C dags of 4113268 's avonds). De audities vinden donderdag 8 maart vanaf 18.30 plaats in de muziekschool aan de Lange Ha ven. Boottraller gestolen SCHIEDAM Van een be drijfsterrein aan de Caland- straat is een gegalvaniseerde boottrailer van een inwoner uit Hellevoetsluis gestolen. Het wa gen is ontvreemd tussen half ja nuari en gisteren. De dieven til den de trailer vermoedelijk over een afscheidingshek. Busi Mhlongo in Nighttown ROTTERDAM-Nighttown aan deWéstêRruiskade had er geen beter tijdstip voor kunnen- kiezen: het is namelijk Zuid- Afrika' Har' Morgenavond de klok slaat met het optreden van Busi Mhlongo tijdens de Soweta Zulu Night. Busi Mhlongo was vorigjaar de absolute publieks- topper tijdens- hef'vijfde Afri can Music festivalin"' Delft. Haar repertoir-hestaat voor het grootste deel rüit Xösa en Zulu. Zij wordt ook wel de muzikale zuster van Miriam Makeba ge noemd. Aanvang 21.00 uur, en tree ƒ12,50 plus ƒ2,50 lidmaat schap. Parkeermeters vernield SCHIEDAM In de achter liggende weken zijn in het cen trum van de stad dertig par keermeters gekraakt en ge leegd. De schade bedraagt ruim dertigduizend gulden. Nepverzekeraars stelen betaalkaarten en pas SCHIEDAM Een zeventig jarige bewoner van de Schie- damseweg is gistermiddag de dupe geworden van twee nep verzekeraars. Ze vertelden naar zijn schoorsteen te komen kij ken en dat hij enkele duizenden guldens uitgekeerd zou krijgen omdat deze beschadigd was. Hoewel de bejaarde man zei van niets te weten, liet hij het duo binnen. Om het geld te kunnen overschrijven vroegen ze naar een giro-overschrij- vingskaart om daarvan het re keningnummer te kunnen over schrijven. SCHIEDAM De vereni ging Vrienden van het Stedelijk Museum heeft voor komende zaterdag een orgelconcert in het kerkgebouw van de Neder landse Protestantenbond aan de Westvest in Schiedam georgani seerd. De Rotterdamse organist' Gerard Legierse speelt vanaf 15.00 uur composines van Bruhns, Bach, Hëndel en Reger. Hij wordt zaterdag bijgestaan door de fluittiste Annette van der Zandt. Toegang tot het con cert is gratis. SCHIEDAM Na een dienstverband van ruim 32 jaar bij de overheid treedt de heer D. J. Groen per 1 maart ver vroegd uit. Hij is werkzaam als opzichter bij de hoofdafdeling Plantsoenen van de dienst Ge meentewerken. Zijn afscheids receptie is op donderdag 22 fe bruari van 16.15 tot 17.15 uur in de recreatiezaal van het Stadskantoor.

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1