Gemeente wil met schooljeugd Europa in Zijdeveld vijf keer mee In 'miljeunaise' u Schillenboer teruggekeerd in straatbeeld Arbiters a.u.b. Hof verbiedt korte procedure voor aanleg Blankenburg tunnel Het Vrije Volk SCHIEDAM KUNST TE KIJK Leerlingen Stedelijk Gymnasium mogelijk volgend jaar naar Vienne PAGINA 4 m m Bouw Spaland deel II van start Beeld van Van Stuivenberg niet terug op Markt wedstrijd Warmtekracht in Schieland VRIJDAG 16 FEBRUAR11990 SCHIEDAM De gemeente maakt in samenwerking met het Stedelijk Gymnasium plannen voor een schooluitwisselingspro- ject met de Franse partnerstad Vienne. Onderwijsconsulent A. Tigges van de gemeente is druk be zig met het opstellen van een goed progamma. Als er zich geen tegen slagen voordoen, verwacht hij dat scholieren van het gymnasium vanaf volgend schooljaar bezoeken van zeven tot tien dagen kunnen afleggen aan een school in Vienne, Onlangs bracht Tigges, samen met de rector en de docente Frans van het Stedelijk Gymnasium, een bezoek aan de Franse stad. Het doel van de reis was uit te zoeken of er concrete afspraken gemaakt konden worden over een uitwisse- lingsprogamma. Tigges: „De school in Vienne was erg enthousiast. In het verleden waren er al contacten geweest tussen het Stedelijk Gym nasium en het Lycée daar maar we zijn nu op zoek naar iets struc tureels. We denken aan themapro jecten, die regelmatig gehouden zullen gaan worden." Volgens de onderwijsconsulent wordt het hoog tijd dat er behalve op bestuurlijk niveau ook op ande re niveaus contacten worden ge legd met lidstaten van de Europese Gemeenschap: „In Nederland leeft de Europese eenwording lang niet zo sterk als in andere landen. We hebben dan misschien wel een landenstikker op de auto met de sterren van de EG erop maar meer wordt er ook niet over nagedacht. Daarom is het zo noodzakelijk dat er ook vanuit het onderwijs con tacten worden gelegd." Het uitwisselingsprogamma zal volgens Tigges meer nut hebben dan bijvoorbeeld het jaarlijkse schoolreisje naar het buitenland. „Tijdens een schoolreis bezichtig je j-dfc 'bezienswaardigheden van eeocstad enadaa&houdt het mee op. T ijdens^ n uifvraselingspr ogamma 's kunnenieerlingen'echter hun ken nis in de praktijk brengen. Als we bijvoorbeeld het thema milieu kie zen dan kunnen dé Franse leerlin gen op bezoek bij de DCMR hier en Scbièdainse leerlingen bij soort- geïïjkg jfp%üe^*Vienne. Ver volgens kunnen 2e gaan praten over de verschillen in aanpak en daar leer je meer van dan wan neer je de informatie alleen uit hoekjes haalt." Maar het uitwisselingsprogam ma heeft nog meer belangrijke meerwaarden, meent Tigges. „De leerlingen moeten communiceren in Engels en Frans. Wat betreft de taal steken ze dus ook heel wat op. Bovendien zijn er de sociale con tacten, die ze kunnen leggen. De leerlingen zullen namelijk niet in hotels worden ondergebracht maar in gastgezinnen." Alle betrokkenen zijn zo en thousiast over de plannen dat Tig ges wil gaan onderzoeken of er ook soortgelijke projecten voor het ba sisonderwijs mogelijk zijn. „Maar iets dergelijks opzetten ligt natuur lijk veel moeilijker. De kinderen zijn immers veel jonger en spre ken bovendien de taal niet. Ik denk echter dat er wat betreft het basisonderwijs toch ook mogelijk heden zijn." Voor de financiering van het project is de gemeente in overleg met het ministerie van Onderwijs en de Europese Gemeenschap. Als deze twee organen het uitwisse lingsprogamma subsidiëren of sponsoren, is realisatie mogelijk. SfijsB Wethouder Chris Zijdeveld doet morgen ongewild mee aan de 'miljeunaise' in de jaarlijkse optocht van De Rietzeilers door het centrum van de stad. Echter niet persoonlijk, maar wel vijf keer in karikatuur op een 24 vierkante meter groot paneel naar voorbeeld van Pieter Breugels schilderij de 'Optocht der blinden'. Het is een persiflage op de vervuilde ondergrond in Spaland. De eerste Zijdeveld heeft een groene kleur en de laatste is helemaal paars en beeldt daarmee zijn nijd uit over de kritiek op zijn beleid. De stoet trekt vanaf 13.00 uur door de stad, houdt halt bij het stadhuis aan de Grote Markt en eindigt omstreeks half vier op de Burg. Hon- neriage Gretelaan by het dienstencentrum De Vier Molens. In de optocht lopen opnieuw De Borrelmennekes uit het Belgische Hasselt mee. Verder een milieuvriendelijke bus van de RET met schoolkinderen als passagiers en een loopgroep van de VVD, die propaganda maakt voor de volgende maand te houden gemeenteraadsverkiezingen. Morgenavond vindt in De Blauwe Brug aan het Bachplein het Brandersbal plaats. Daar maken De Rietzeilers ook het Zwarte Schaap van de stad bekend. Er zyn aan de zaal nog enige toegangskaarten verkrijgbaar. SCHIEDAM Met het slaan van een officiële paal heeft de PvdA-wethouder Chris Zijdeveld gistermiddag de houw ingeluid van ruim vierhonderd woningen in het tweede deel van Spa land, genaamd plan Kerk- weg. SSN-Bouw houwt in dit plan naar een ontwerp van het eveneens Schiedamse ar chitectenbureau Treytel 38 woningen, waarvan 32 in de premiekoopsfeer en 6 vrije sectorwoningen met een eenmalige rijksbijdrage. „Ik feliciteer de aanwezi ge kopers met hun aankoop. U hebt zich een fraai kubis tisch ogende woning aange schaft met als bijzonderheid dat latere uitbreiding van de woning met een serre en/of eenzolderkamer met dakter ras tot de mogelijkheden be hoort." Zijdeveld verder: „Het is verheugend dat slechts twee woningen nog niet zijn verkocht. Een der gelijk verkoopresultaat ver baast me inmiddels niet meer want de belangstelling r voor wonen is Spaland is enorm." Zijdeveld benadrukte de aantrekkelijke stedebouw- kundige opzet van het deel-,™ plan Kerkweg. Het wordt - een overzichtelijke buurt- met in het centrum een speelplein. Vanmiddag heeft., de wethouder in het zelfde,, deel van Spaland opnieuw i de heimachine bediend. Nu voor de bouw van 55 pre mie-koopwoningen. SCHIEDAM Het bij het zevenhonderdjarig be staan van Schiedam door Rotterdam aan zijn buurge meente geschonken beeldje van Piet van Stuivenberg zal niet meer terugkeren op zijn oorspronkelijke plaat? de Grote Markt hoek Lange Xerkstraat. Na restauratie door Louis Damen zal het kwestbare beeldje, een mensfiguur, aan de colléctie van het museum worden toegevoegd. Het stenen beeldje is ver schillende malen beschad'gd en gebroken. Thans ligt het ook al enkele maanden in het depot van het Stedelijk Museum. Op de sokkel op de Grote Markt is een grote pot met boom erin geplaatst. Voor de restauratie van dit kunstwerk van de eind 1988 overleden Schiedamse beeld houwer heeft het gemeente bestuur een bedrag van tweeduizend gulden uitge trokken. SCHIEDAM De schillenboer komt terug in het Schiedamse straatbeeld. De eerste 'bfficiële schillen' wor den maandag opgehaald hij mevrouw Breddels in de Leliestraat in de Gor zen. De nieuwe scbillen- man, de 61-jarige J. van Vliet krijgtdie eerste keer assistentie van wet houder Wiegman. Van Vliet heeft van de gemeente een vergun ning gekregen om schil len op te halen in twee wijken. -In de Gorzen haalt hij ,'yanafj'19 fe bruari elkerinaahdag en donderdag schillen op en in Oost komt de schillenboer vanaf 20 fe bruari iedere dinsdag en vrijdag langs. De opgehaalde schil len gaan naar boeren in Schiedam die ze gebrui ken als veevoer. Het ziet er overigens niet naar uit dat Van Vliet de eni ge schillenboer blijft. De gemeente wil binnen niet al te lange tijd ook voor andere wijken een vergunning afgeven aan een schillenophaler. SCHIEDAM Voor het school- voetbaltoernooi in de paasvakantie ziekt de dienst Sport en Recreatie nog een aantal scheidsrechters. Het toernooi, dat dit jaar voor de 42ste maal wordt georganiseerd, is bedoeld voor leerlingen van het basis- en voortgezet onderwijs. Op 17, 18, 19 en 20 april wordt er ge voetbald. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de dienst Sport en ïfeCreatie? tëb %260500, toestel 15Eti-bfï ttiftJ tKvaiï5 3érC Gaag, tel: 4701854. De nieuwe schillenman J. van Vliet, straks een vaste verschijning in de Schiedamse straten. SCHIEDAM Voorafgaand aan de prijsuitreiking van de ver- halenwedstrijd van het Filmhuis, houdt de schrijver Frans Meijer morgenmiddag een korte lezing over zijn werk. Hij schreef onder meer boeken over de Franse revo lutie en andere historische onder werpen. Zij lezing handelt over het schrijversvak en allerlei zaken die daaraan zijn verbonden. Nadat Meijer zijn zegje heeft ge daan, lezen de winnaars van de verhalenwedstrijd hun werk voor. Het Filmhuis is te vinden aan de Nieuwstraat 12. Het evenement begint om 20.30 uur. SCHIEDAM Bij het Schie- landziekenhuis wordt in de zomer een nieuwe warmtekracht-installa tie in gebruik genomen. Daartoe hebben het Schielandziekenhuis de Openbare Nutsbedrijven Schiedam een contract gesloten. De nieuwe installatie werkt op aardgas en wekt stroom op. Met de warmte die daarbij vrij komt, wordt het water van de centrale verwarming, de boilers en de ven tilatoren verwarmt. Op deze ma nier bespaart het ziekenhuis omge rekend zo'n driehonderdduizend kubieke meter aardgas per jaar. Het bijzondere aan deze instal latie is, dat hij ook werkt in nood situaties. Overigens blijft de be staande noodstroomaggregaat ge woon intact. Deze werkt op diesel en kan gebruikt worden in geval van calamiteiten. Het Schieland ziekenhuis is de dertiende groot verbruiker in Schiedam waarbij een dergelijke installatie wordt geïnstalleerd. AARDKORST In De Hermandad is tot 15 maart een expositie te zien van het werk van de Rotterdamse Kry- sia Peka. Peka werkt al bijna ze ventien jaar als kunstenares. In 1978 studeerde zij af aan de Aca demie van Beeldende Kunsten in Rotterdam. De natuur is steeds het uitgangspunt in haar werk. Schet sen die zij maakte tijdens werkrei- zen, verwerkt ze in haar schilde rijen. De technieken die ze daarbij gebruikt, zoals collages en olieverf, roepen associaties op met de aard korst. Naast haar werk als kunste nares is zij als docente verhonden aan de Vrije Academies in Vlaar- dingen en Rotterdam. Eetcafé De Hermandad zit in het voormalige politiebureau aan de Grote Markt en is geopend op donderdag, vrij dag en zaterdag. De toegang is van zelfsprekend gratis. DECOR Decorontwerpen, affiches en olieverfschilderijen. De overzichts tentoonstelling van Kees Wolfrat is een greep uit zijn oevre vanaf 1963 tot heden. Dit zijn figuratie ve, non-figuratieve en abstracte werken. In zijn decorontweipen zoekt Wolfrat naar nieuwe theate reffecten. Hij maakte onder ande re decors voor de Haagse Comedie en de Theaterunie. Wolfrat expo seert tot het eind van deze maand in het HarmonieTheatercaté in Vlaardingen. Te bezichtigen vóór en na de voorstellingen in de Stadsgehoorzaal. O UITZICHT De Vlaardingse Sandra Gallo exposeert tot en met 26 april in de Bondsspaarbank aan de Schiedam- seweg 12 te Vlaardingen. Zij toont tekeningen uit de serie 'Uitzicht'. Alle werken rijn in dezelfde ge mengde techniek: droge pastel en vetknjt op papier. De primaire kleuren en figuratieve voorstelling met abstracte elementen zijn ken merkend voor deze kunstenares. Sandra Gallo volgde een aantal ja ren de opleiding publiciteitsvorm- geving aan de academie voor beel dende kunsten te Rotterdam. Daar na sloeg rij haar eigen weg in. „Ik gebruik de basis die ik daar heb heb opgedaan voor mijn schilderij en," zegt ze zelf. De titels van Gal- lo's werk spreken voor zich; het publiek mag rijn eigen interpreta tie geven. TAFERELEN Vlaardingse taferelen, zoals de Pelmolen en de Koningin Wilhel- minahaven, in aquarel geschilderd door Roland van der Heul en strakke architectuurfoto's van Sjaak Wapenaar waarin de kleu ren geel en blauw overheersen, rijn tot en met 22 februari te zien in de Centrale Bibliotheek aan de Waalstraat in Vlaardingen. Beide Vlaardingers rijn auto-didactisch kunstenaar. De foto's tonen meest details van moderne bouwwerken. Zij rijn gemaakt in het Noorse Ber gen, het Westduitse Aken en in het Rijnmondgebied. Van Van der Heul hangen er schilderijen van landschappen en maritieme onder werpen, waarbij er een van een scheepswrak voor de kust van Sao Miguel (Azoren) een bijzondere plaats inneemt. De tentoonstellin gen zijn te zien op de tweede ver dieping van de Centrale Biblio theek gedurende de normale ope ningstijden. SCHUWE KUNSTENARES- Tot en met 4 maart exposeert de Maastrichtse kunstenares Chnsti- anne Roovers in de tentoonstel lingsruimte van het Zonnehuis in Vla» ra rgen. Ze toont aquarellen en k. i.niek. Bij haar beelden en potten iaat ze zich inspirere i door de prehistorie en de Afrikaanse pottenbakkers-cultuur; in een aq- aurel legt ze haar gemoedstoeste- nad van het moment vast. Rowers zelf over haar haar schilderwerk: „Ik trek het liefst het landschap in en zoek een plek. Een behaaglijke stoel, een steen, een stuk hout, eem platte graspol is heel belang rijk voor het doen slagen van een aquarel. Ook wil ik alleen zijn, geen vreemdelingen om me heen en al helemaal geen mee-kijkers. Ik ben schuw als een bosdier." De expositie van Christianne Roovers is te zien in Het Zonnehuis, Dillen burgsingel 5 te Vlaardingen. Ope ningstijden: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur, en zaterdag tot en met maandag van 14 00 tot 20.00 uur. EGYPTE IN FOTO'S In de Galerie Artotheek van het Cultureel Centrum Hollandia aan de Oosthavenkade 42 in Vlaardin gen is nog tot en met 24 februari fotografie te zien va Ene van Straaten. Het thema van de ten toonstelling is Egypte. Van Straat- en heeft een passie voor oude cul turen. Zijn meest recente reis ging naar Egypte, waar hij intense en verwarrende indrukken opdeed. Vooral de pyramiden van Gizeh en de tempel van Karaak spraken hem aan. Maar niet alleen de res ten van de verdwenen cultuur in spireerden hem: op de tentoonstel ling zijn ook foto's te zien van bij voorbeeld telegraafpalen, een auto in de verte en een stippellijn in de lucht veroorzaakt dor een vlieg tuig. De Galerie Artotheek is geo pend van dinsdag tot en met vrij dag van 09.00 tot 12.30 uur en van 13 00 tot 17.00 uur (op vrijdag tot 18.00 uur). Vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 17.00. De toegang is gratis. Door Bernadette Neelissen SCHIEDAM De minister van Verkeer en Waterstaat moet de verkorte procedure voor de aanleg van de Blankenburgtunnel onder de Nieuwe Waterweg bij Maassluis staken. Dat heeft het Gerechtshof in Den Haag gisteren beslist. Het hof stelde de gemeenten Vlaardin gen en Schiedam en het recreatie schap Midden-Delfland in het ge- „Dit is een mooie dag voor Zuid-Holland," reageerde voorzit ter van het recreatieschap P. van Heemst na het horen van de uit spraak. Voornoemde overheden vrezen drastische toename van het auto verkeer en aantasting van het re creatiegebied tussen Vlaardingen en Maassluis als de tunnel door gaat. Volgens het Hof is het minis terie van Verkeer en Waterstaat overhaast te werk gegaan. De ge rechtelijke procedure loopt al sinds 1988. In dat jaar spanden Vlaardingen, Schiedam, het re creatieschap en een aantal milieu organisaties een kort geding aan tegen de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat Neelie Smit-Kroes. Na de uitspraak in fe bruari 1989, die de minister in het gelijk stelde, gingen rij in hoger beroep. Daarin werd vandaag uit spraak gedaan. Secretaris J.van Keulen van het recreatieschap vertelt nog eens hoe alles in z'n werk is gegaan. „De Staat wilde de Blankenburg tunnel aanleggen via een verkorte procedure. Dus zonder de normaal vereiste uitgebreide inspraakron den. Je zou kunnen zeggen dat ze de boel gewoon wilde doordram- men. Daarvoor moest het zoge noemde Structuurschema Verkeer en Vervoer, het SW, gewijzigd worden. Daarin spreekt het parle ment zich uit over hoe het verkeer per trein, per wegennet, kortom de hele infrastructuur, in Nederland moet plaatsvinden. Wij vonden dat dat niet kon omdat er in het SVV maar één mogelijkheid rit voor de aanleg van een tunnel onder de Nieuwe Waterweg. Die was al ver bruikt toen besloten werd tot de aanleg van de tweede Beneluxtun- nel." Van Keulen vervolgt: „In de Wet Ruimtelijke Ordening staan overigens geen hinderlijke bepa lingen op het punt van het wijzi gen van het SVV, maar de regering heeft wel bepaald dat er zorgvul dig mee moet worden omgegaan. Een wijziging mag geen omstreden punt rijn. In deze situatie echter was de Blankenburgtunnel zeer omstreden." Volgens Van Keulen staat er in het tweede SVV dat nu bij de Tweede Kamer ligt dat er pas om streeks het jaar 2000 weer behoef te zal zijn aan een tunnel naast de tweede Beneluxtunnel. Gezien de veranderingen in het verkeersbeleid van de nieuwe re gering zou het zelfs kunnen dat die tunnel er helemaal nooit komt. Het beleid is pamelijk gericht op het 'ontmoedigen' van automobi listen en dus niet in de eerste in stantie op uitbreiding van de in frastructuur. „Als het 'autootje pesten' doorgaat kan het best dat die tunnel helemaal niet meer no dig is," beaamt Van Keulen. Het kabinet buigt zich morgen over de bouw van de tweede Beneluxtun nel en drie andere oeververbindin gen, Slapers bestolen SCHIEDAM Bij een in braak in een woning aan de Swammerdamsingel zijn enkele portefeuilles, horloges en per soonlijke bescheiden buit ge maakt met een waarde van drieduizend gulden. De daders kwamen binnen na het force ren van een voordeur. Terwijl ze de benedenverdieping door zochten, ^liepen de bewoners gewoan.idopra.,a;v/ Vrouwen omver gebla zen SCHIEDAM Drie vrou wen gisteren" door een rukwind omver gebla zen. Met pijnlijke knieën, ge kneusde schouders en hoofdpijn zijn rij overgebracht naar het Schieland-Ziekenhuis. Engelse theaterorganist bespeelt Passage-orgel SCHIEDAM De Engelse organist Lowe verzorgt zondag het orgelconcert van de Neder landse Orgel Federatie (NOF) in de grote zaal van het Passage theater. David Lowe, geboren in Shipley, kreeg zijn muzikale opleiding voor piano van Frank Greenwood en voor orgel van Leslie Walsh. In 1965 werd hij tot vast organist benoemd in het Gaumont Theatre in Brad ford. In 1988 en 1989 maakte hij uitgebreide tournees door de Verenigde Staten. In de Passage begint het concert van Lowe op het Standaart-orgel zondag qm 11.00 uur. Een dag eerder gjfa hij in Amsterdam aan het War-" litzer-Strunkorgel van het Tu-, schinski-theater. Toegangsprijs Passage 9 gulden (Pas65 en CJP 7 gulden, NOF-leden 5 gulden). Open dartsfoernooi SCHIEDAM De dartsbond Rijnmond houdt op zondag 18 februari haar vierde open dartstoernooi in Duchateau aan de 's-Gravelandseweg 399. Er rijn bekers te winnen in een winnaars- en verliezersronde. De inschrijving kost 7,50 gul den en staat open voor ieder een. Leden van de Nederlandse Darts Federatie kunnen tijdens het toernooi punten verdienen voor de regionale ranglijst. Aanvang van het toernooi 14.00 uur. Peuterspeelzaal op zoek naar vrijwilligers SCHIEDAM Buurthuis Nieuwland heeft dringend be hoefte aan vrijwilligers, die willen meehelpen in de peuter speelzaal. Gezien de samenstel ling van de 'peuterklas' wordt er vooral gezocht naar mede werkers uit etnische groepen. Aanstaande vrijwilligers moe ten voldoende kennis hebben van de Nederlandse taal en eni ge ervaring in kinderwerk. Be langstellenden, die minimaal vier uur in de week beschik baar kunnen rijn, kunnen voor informatie bellen of schrijven naar Marijke van Houten of Si- ta Chierkoet (Albardastraat 65, 3119 PB Schiedam, telefoon nummer 4738671). tel? rr«m vV

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1