Heerma eist een hoog bouwtempo in Spaland Wien dag en nachten "Het Vrije Volk SCHIEDAM Zijdeveld weerspreekt geruchten: 'Snelheid eerste palen geen verkiezingsstunt' Waag i steigers Schiedamse stuurt jaarlijks zes containerladingen hulpgoederen naar Afrika. Vredes- deskundige spreekt vrouwenberaad CDA toe Themamiddag FNV over minima Kameleon op bres voor Unicef PAGINA 4 ws ZATERDAG 17 FEBRUAR11990 SCHIEDAM In een razend tempo gaan in de uitbreidingswijk Spaland heipalen de grond in. Er gaat geen week voorbij of de wet houder van Stadsontwikkeling, Chris Zijdeveld, geeft het officiële startsein voor een nieuwe bouwe rij- Er zijn in korte tijd officiële handelingen verricht voor de bouw van enkele honderden (meest koop-)woningen in de deel gebieden Harreweg en Kerkweg. Een maand voor de gemeente raadsverkiezingen is dit voer voor praatjes. „Ten onrechte," zegt de PvdA-wethouder. De golf van eer ste en officiële palen /oor de di verse woningbouwprojecten in de wijk Spaland is beslist geen ver kiezingsstunt, liet hij gistermiddag weten bij het slaan van een paal voor een complex van 55 wonin gen (24 in de vrije sector en 31 premiekoopwoningen). Zijdeveld zei na het slaan van de paal tot de bouwers en kopers van de huizen: „Ik kan u verzeke ren-, het heeft met de" verkiezingen niets te maken. Daarvoor is het trouwens op dit moment nog iets te vroeg. Néé, het slaan van zoveel eerste palen heeft uitsluitend te maken met het hoge tempo dat we bij de woningbouw in Spaland moeten toepassen. Schiedam kreeg vorig jaar van staatssecretaris Heerma het groene licht voor het bouwen - an de wijk, maar wel on der du voorwaarde, dat de 2100 wor mgen in Spaland-West er bin- ii' n vijf jaar staan. Vandaar dat we op een strak schema van 500 woningen per jaar zitten." Op dit- moment zijn tien ver schillende projecten met in totaal 535 woningen in aanbouw. Hier van zijn er zelfs al enkele tiental len opgeleverd en bewoond. Van de overige bouwprojecten in Spa land zijn met verscheidene bedrij ven al principe-afspraken ge maakt. Het plan-Wilma, waarmee gisteren officieel is gestart, zal ze ker niet het laatste zijn dat dit vooijaar tot ontwikkeling komt. Zijdeveld benadrukte dat Spaland- West wordt gebouwd volgens een ecologisch concept, waarmee de negatieve gevolgen van de verste delijking voor het milieu tot een minimum worden beperkt. Eén onderdeel van de milieu vriendelijke stedebouw is het bou wen van woningen met een laag energieverbruik. Zijdeveld: „Sim pel gezegd omdat minder energie verbruik leidt tot het minder ver branden van schaarse fossiele brandstoffen en daardoor tot min der milieuvervuiling. Daarbij hou den we twee basisprincipes in het oog. We proberen zoveel mogelijk gratis energie van de zon te krij gen en we geven anderzijds er weer zo weinig mogelijk van weg door goed te isoleren en de ventila tie te beheersen." Het eeuwenoude monument De Waag, op de hoek van Nieuwstraat en Lange Kerkstraat, staat in de steigers. Het historische ge bouw ondergaat voor byna driehon derdduizend gulden een grondige restau ratie en interne verbouwing. Het kerkbestuur van de Nederlandse Her vormde Gemeente laat op de beneden verdieping een nieuw kerkeraads- kantoor en een toi- lettengroep bou wen. De uitbreiding van het gebruik van de Grote- of St. Janskerk voor cul turele doeleinden en de daarmee sa menhangende toe name van het be zoek maken dit no dig. Tot het begin van deze eeuw lieten kooplieden hun wa ren wegen in De Waag, die in 1579 is gevestigd in de oor spronkelijke doop kapel van de kerk. Het pand is ook nog in gebruik geweest als randspui thuis. De uit 1748 date rende gevel ver toont de laatste ja ren grote scheuren, die nu gerepareerd zullen worden. Om verder scheef zak ken van het monu ment tegen te gaan hebben de restaura teurs inmiddels een nieuwe lichte vloer van scbuimbeton in De Waag gelegd. Voorts is al begon nen aan de vervan ging van de rotten- - Jte balken onder bet dak.Df i oratie - ra dei zomer 1» zijn afgerond. fu r SCHIEDAM Het CDA-vrou- wenberaad heeft drs. E.J. Korthals Altes uitgenodigd om woensdag een lezing te houden over de ver houdingen tussen Oost en West. Korthals Altes was voorheen Ne derlands ambassadeur in Madrid. Nu is hij vooral bekend als vredes- deskundige. Zijn lezing voor de CDA-vrouwen gaat over de adem benemende veranderingen in Mid den- en Oost-Europa en de aanpas singen, dre daardoor voor het Ne derlandse defensiebeleid noodzake lijk zijn De lezing sluit goed aan op het thema, dat het CDA-vrou- wenberaad voor dit jaar heeft ge kozen: Defensie, een vrouwenzaak. De lezing begint woensdag avond om acht uur in het CBS-za- lencentrum aan de Lange Haven 73. Mannen en vrouwen, leden en niet-leden zijn welkom. SCHIEDAM De FNV werk groep uitkeringsgerechtigde Schie dam organiseert dinsdag in ver band met de komende gemeente raadsverkiezingen een themamid dag irr wijkcentrum de Blauwe Brug aan het Bachplein. De werk groep heeft voor deze middag le den van de PvdA, het CDA, de VVD, Gemeentebelangen, de Socia- listiese Partij, Groen Links en D66 uitgenodigd om te praten over de positie van uitkeringsgerechtigden. Aan de hand van het verkie- zingsprogamma moeten de partijen uitleggen wat ze de komende jaren voor deze minimum-groep denken te gaan doen en wat ze de afgelo pen vier jaar al hebhen gedaan. De themamiddag begint om 14.00 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM Kinderen van de basisschool De Kameleon houden dinsdag een verkoop ten bate van de Unicef-actie tegen kindersterf- e. Vanaf 17.00 uur zijn die dag in het schoolgebouw aan de Thorbe- ckesingel 2 zelfgemaakte werk stukken te koop aisméde gebruikt speelgoed en lekkere hapjes uit verscheidene landen. Om 19.00 uur zal het eindbedrag van de ac tie bekend worden gemaakt. lel IJlfeT Door Bob van Stek SCHIEDAM Wien Muller be woont in haar eentje een lichte, •ruime flat aan de Vlaardingerdijk en toch heeft ze altijd plaatsge brek. Haar kelder is propvol, even als de kelder die ze van de buur man mag lenen. Het slaapkamertje is helemaal volgebouwd en de rui me woonkamer verkeert in een permanente staat van wanorde. „Het is regelmatig zo gek geweest dat ik mijn eigen bed niet meer in kon," vertelt de 76-jarige Schie damse. „Dan sliep maar op de grond in de kamer." Dat het een rommel is doet haar helemaal niets. Ze wijst op haar slechte ogen. „Daar zie ik toch niks van." Dozen staan er in het huis van de oud-verpleegster. Dozen, dozen en nog eens dozen. Met veel etiket ten, stempels en groot geschreven aanwijzingen erop. Grote en klei ne, zware en lichte. Wat ze ge meen hebben is de eindbestem ming: Kampala, de hoofdstad van Oeganda. Sinds aen jaar of tien drijft Wien Muller vanuit haar flatje niets meer of minder dan een goedlopende particuliere hulporga nisatie voor Oeganda. Zes keer per jaar gaat er bij Wien een forse zen ding hulpgoederen de deur uit. Voor eigen rekening zet ze zo'n zestig forse dozen per keer op transport richting Afrika, ofwel zo'n zeven kuub. Dekens en kleding worden op gestuurd, potten en pannen, naai en typmachines, gereedschap, lap pen stof, voedingsmiddelen, zeep, schoeisel, lakens en slopen, klok ken en lampen, medische appara tuur en wat al niet. Zelfs vier cou veuses konden al een keertje in de container geladen worden. Gesteund door een twintigtal vrienden én bekenden uit Schie dam en omstreken zamelt Wien de goederen in, terwijl ze ook zelf her en der bruikbare partijen opkoopt. Uit de meest onverwachte hoeken krijgt ze spullen aangeboden. „Van een failliete kledingzaak heb ik eens de restanten gekregen die overbleven na de opheffingsuitver koop, een wagen vol met nieuwe kleren. Of via via krijg ik van een groothandel opeens 200Q paar sok ken aangeboden." Alle spullen die bij Wien bin nenkomen worden eerst zorgvul dig geïnspecteerd en gekeurd. „Als er zakken cf do'^en gebracht wor den ben ik altijd zo nieuwsgierig dat k ze meteen uit ga pakken, op welk tijdstip van de dag dan ook," II De flat van Wien Muller staat perma nent vol met hulpgoederen voor Oeganda. „Het is wel zo gek geweest dat ik mijn eigen bed niet in kon." Na sortering en eventuele repara tie worden de goederen zorgvuldig voor verzending ingepakt. Vanuit de Merwedehavengaat het per con tainer naar de Kenyaanse haven stad Moxnbassa, en van daaruit per vrachtwagen naar Kampala. Wien stuurt alleen goederen, en geen geld. Bovendien gaat alles naar instellingen en niet naar par ticulieren: de beste garantie dat al les goed terecht komt. Aan de hand van de verzendlijsten wordt de inhoud bij aankomst gecontro leerd. Het blijkt dat er zelden of nooit wat verdwijnt. Wien is er onderhand dag en nacht mee be zig. „Ik woon hier, maar met mijn geest leef ik daar," zegt de Oegan- da-activiste op jaren. En daar zit natuurlijk een ver haal achter. Het begon allemaal ja ren geleden, toen Pater Terstroet, een goede bekende van Wien, le raar werd aan een seminarie in Oeganda. Al gauw vroeg de pater al zijn vrienden en bekenden of zij geen leerlingen wilden adopteren, zodat leze verder konden stude ren. Wien kreeg de theologie-stu- dent Albert onder haar hoede. Toen deze in 1980 zijn studie in Rome beëindigd had nodigde hij zijn financiële pleegmoeder uit om zijn priesterwijding bij te wonen, in een klein dorp op het platteland van Oeganda. Wien sprak geen woord Engels, kende er geen mens, maar besloot om toch te gaan, samen met een vriendin. „Wat een avontuur was dat. Bij aankomst op het vliegveld had ik het wel even benauwd. Al leen maar zwarte mensen, alle maal militairen bovendien, en we verstonden niemand. Daar stonden we dan als twee oude blanke da metjes. En er was niemand om ons af te halen." In het hotel liep het ook anders dan verwacht: „Twee ijzeren bedden, waarvan een zon der dek. En helemaal niets te eten." Maar al gauw kwamen ze te recht bij pater Bart Fleskens in Kampala, de drijvende kracht ach ter het werk voor de zwerfjeugd in de hoofdstad. „We zijn door hem fantastisch opgevangen en we heb ben uitgebreid kunnen zien waar hij zich mee bezig hield. Hij heeft 'The Sharing' opgezet, een stich ting die dakloze jongeren op aller lei manieren hulp biedt. Geweldig wat die man bereikt heeft. De jon geren vonden er onderdak, konden er lessen volgen en er waren sport en muziekactiviteiten Fleskens zei als jongetje altijd dat hij gooche laar of pastoor wou worden. Nou, hij is het allebei geworden." Door bemiddeling van Fleskens vonden de dames ook veilig ver voer het land werd in die tijd geteisterd door rondzwervende bendes militairen naar het dorp van Albert. De festiviteiten aldaar herinnert ze zich nu nog als een absoluut hoogtepunt. „Een schitterende mis, met iedereen er bij, jong en oud, en dat terwijl de kippen en geiten er dwars door heen lopen." De verre reis deed haar ook be wondering en respect opvatten voor de Afrikaanse mens „Wat kunnnen wij daar nog een hoop van leren," is haar stellige overtui ging. „Je wordt er als vreemde meteen op een heel warme manier in de gemeenschap opgenomen. Ik ben enorm van het land gaan hou den. En hoe arm men ook is: je gaat nergens met lege handen weg. Ondanks armoede, ondanks een hoop ellende maakt men er wat van en is men gelukkig. Daar kun nen wij een puntje aan zuigen Meteen na haar terugkomst in FOTO ABIE WAPENAAR 1980 begon Wien spullen op te stu ren. Aanvankelijk naar Bart Fles kens' opvangcentrum, maar al gauw ontving ze verzoeken van an dere instellingen, waaronder di verse ziekenhuizen. By alle In- en uitpakactiviteiten voert ze ook nog een drukke correspondentie met de twaalf instanties die goederen van haar ontvangen. Zodoende weet ze ook dat haar pakketten meer dan welkom zijn. „Natuur lijk is het een druppel op een gloeiende plaat, maar als men eens wist hoeveel plezier de mensen daar van de spullen hebben." Hoe lang ze de goederenstroom nog op gang wil houden? „Zo lang als ik kan Dit werk is op me ge gooid, zeg ik wel eens, en ik doe het nog graag ook. Ik klets de boel wel aan elkaar. Ik zal nog wel een keeitje doodvallen tussen de do zen maar dat kan me nou hele maal niks schelen." Wie nog spullen heeft die via Wien Muiier naar Oeganda kun nen kan telefonisch contact met haar opnemen, tel. 4262930. Ook financiële bijdragen zijn wel kom. Giften kunnen gestort wor den op giro 516039 t.n.v. B.R, Muller, Schiedam. Open Podium in Erker SCHIEDAM Tijdens de jaarlijkse expositie 'Var Knut selwerk tot Kunst* op zondag 25 februari in De Erker wordt dit jaar voor de eerste keer ook een ópen Podium gehouden. Iedere Schiedammer die iets kan laten zien op het gebied van muziek, zang en dans is welkom. Wie wel eens iets heeft ge maakt van molens, treinen, brei- en knoop werk, joppen, boten, inlegwerk van fineer of droogbloemen kan dat laten zien tijdens de expositie. Ook amateurschilders en -tekenaars worden uitgenodigd om op die dag hun werk ten toon te stel len. De spullen die worden geëxposeerd, mogen ook wor den verkocht. De expositie zal te zien zijn door het hele ge bouw. Er wordt bovendien een kunstroute aangelegd. Wie zich wil opgeven voor de expostie of het Open Podium kan terecht in het wijkcentrum aan de Jan van Avenesstraat. Het telefoon nummer is 426.77.67. Milieu en ouderenbeleid centraal in De Erker SCHIEDAM Woensdag or^ ganiseert het NIVON een dis cussiebijeenkomst over het mi lieu en het ouderenbeleid in Schiedam. Te gast zijn wethou der Chris Zijdeveld en me vrouw E. van den Berg van de Stichting gecoördineerd Oude renwerk Schiedam Zijdeveld geeft voor de pauze een inleiding over het milieu en gaat daarna in op vragen van de bezoekers. Mevrouw Van den Berg spreekt over het ouderenbeleid. De bijeenkomst wordt gehouden in De Erker, aan de Jan van Avennesstraat 32. De avond begint om acht uur en de toegangsprijs is twee gulden. Dit is inclusief een kop koffie. Hulp invullen aangifte belasting SCHIEDAM Mensen van af 55 jaar, die niet in de catego rie vermogensbelasting vallen en hulp nodig hebben bij het invullen van hun belastingfor- -mulier kunnen onder meer te recht bij de Stichting Gecoördi neerd Ouderenwerk. Op de vrij dagen 2, 16 en 23 maart houdt men zitting in het dienstencen trum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. Vanaf woensdag 21 februari kan men een afspraak maken via tel. 4705500. Leden van dé-FNV kunnen te recht op zaterdag 24 februari van 10.00 tot 12.00 uur aan de Stadshouderslaan 19. Afspra ken maken via tel. 4730171. Le ien van de ouderenbonden kunnen terecht op 13 en 16 maart vanaf 09.00 uur in het Blaauwhuis aan de Lange Nieuwstraat 181. Het nummer 4262808 moet worden gedraaid voor het maken van een af spraak. Tenslotte kan men ook nog terecht op 15 maart bij de Wijkpost Oost aan de Franklin- straat 4a. Via nummer 4264195 kan men een afspraak maken. Spreekuur CNV SCHIEDAM De Schie- damse afdeling van het Christe lijk Nationaal Vakverbond houdt woensdag zijn maande lijkse spreekuur in het CBS-za- lencentrum aan de Lange Ha ven 73. Zowel CNV-leden als niet-leden kunnen op dit uur te recht met problemen op het ge.- bied van onder meer ontslag, uitkeringen, subsidies en stu diefinanciering. De adviezen zijn gratis en het spreekuur duurt van 14.00 tot 15.00 uur. Tijdens het spreekuur kan ook telefonisch advies ingewonnen worden op het nummer 4267486. Di vijf op schateiland in Theater de Teerstoof SCHIEDAM In Theater de i'eersioof draait woensdag middag de film De vijf op schateiland. De film is gemaakt naar een verhaal van de schrijfster Enid Blyton en speelt zich af in de jaren zestig in Engeland. De vijf vinden in een antiekwinkel een schat kaart. Volgens deze kaart be vindt rich in een scheepswrak bij het Kirran-eiland een reeds lang verloren gewaande schat. De voorstelling is bedoelt voor kinderen van acht tot twaalf jaar en begint om 14.00 urn-. De toegang bedraagt ƒ3,75. Brand in opslag bakkor SCHIEDAM In de opslag ruimte van bakker Van der Kroft aan het Broersveld is gis teren brand uitgebroken. Marktkooplieden ontdekten een rookontwikkeling in het pand en waarschuwden de brand weer. Het vuur was snel geblust en bleek ontstaan door overver hitting van een elektriciteits- kast. De juiste omvang van de schade is nog niet hekend. "ï- u1'...m ha A IU_J> rr o f r>n

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1