Scholieren ontvangen jongeren uit Oost-Europa Carnaval ba rst los n Brandersgat k "V mm Het Vrije Volk SCHIEDAM ÉÉN POOLSE ONTBREEKT; GEEN PASPOORT DOOR GEBREK AAN PAPIER Werkloosheid in januari licht gestegen Buurtonderzoek overval winkelier afgerond m PAGINA 4 MAANDAG 19 FEBRUAR11990 Door Bart Raaymakers SCHIEDAM „Szeretetel foga- dunk beneteket hollandiaban." Met deze woorden verwelkomde Paul van Wijngaarden, leerling 4 VWO van de Schiedamse scholen gemeenschap Spieringshoek, in 'vlekkeloos' Hongaars zijn gast Ivan. Zo kreeg het nieuwe initia tief van de vredesbeweging Pax Christi afgelopen zaterdag in Schiedam na een maandenlange voorbereiding eindelijk gestalte. Twaalf jongeren uit een inmiddels sterk veranderd Oost-Europa zijn tot en met aanstaande woensdag morgen te gast op vier middelbare scholen in Nederland. Het contact tussen Pax Christi en Spieringshoek vindt zijn oor sprong in Han Raeijmaekers, Hij is lid van Pax Christi en tevens le raar katechese op Spieringshoek. Hij ontkent de grote man achter dit initiatief te zijn: „Ik heb het al leen aangezwengeld, maar vervol gens hebben leerkrachten, ouders en leerlingen zelf het hele zaakje enthousiast uitgebreid. We hebben het afgelopen jaar een begin ge maakt in onze vredesweek. Staf medewerker Leen de Wit van Pax Christi heeft toen bij ons op school verteld over het Oost-West scholenproject, dat de vredesbewe ging aan het opstarten was. Het grappige is eigenlijk dat in de tussenliggende periode de hele situatie drastisch is veranderd. Dat maakt het voor ons alleen maar interessanter, omdat we nu eens van de Oosteuropese jongeren kun nen horen, hoe zij deze turbulente periode hebben ervaren. De vre desbeweging heeft al die tijd bo venop de ontwikkelingen in Oost- Europa gezeten, doordat wij al ja- 'H.frtöss %Mf J In het Visserijmuseum in Vlaardingen bewonderden de jongeren uit Oost-Europa en hun gastvrouwen en heren uit Vlaardingen en Schiedam 'Vlaardings bloei', de fraaie weergave van de V1.2 in volle zee tijdens de drijfnetvisserij. ren contacten hadden met de vre desbewegingen aldaar. Dat zijn ook de mensen die de aanzet heb- ben gegeven tot het omverwerpen van het communistische monopo lie in hun land. Vroeger vond men ons te links, maar die mening heeft men nu ongetwijfeld moeten herzien." Terug naar de aankomst op Spieringshoek. Twee Poolse en twee Hongaarse jongeren arrive ren. Ze blijken perfect Engels te spreken, tot grote opluchting van de gastgezinnen. Er is toch ook wel een behoorlijke domper op de aankomst: één Pools meisje, dat aanvankelijk ook zou meegaan, heeft de reis moeten annuleren omdat door het ontbreken van pa pier het niet meer mogelijk was om een paspoortboekje te maken. Een nieuw paspoort was noodzake lijk geworden in verband met de veranderingen in de Poolse staat. „Heel triest, vooral voor zo'n kind dat zich toch al een hele poos op deze reis zal hebben voorbe reid", zegt één van de gastouders, mevrouw Van der Steen. Zij en haar dochter Suzanne zullen zich gaan ontfermen over de zeventien jarige Poolse Marta, die verklaart zich vooral tired te voelen, maar tegelijkertijd toch ook blij door de hartelijke ontvangst. De andere Oosteuropese gasten, de Hongaarse Ivan en zijn landgenote Csiila en de jarige {'Eighteen springs alrea dy') Pool Andrezj, kunnen zich hierbij van harte aansluiten. De Oosteuropese groep zal later op de dag nog worden gecomple teerd door twee Tsjechische gas ten. Zij moeten het eerste uitstapje missen, dat gaat naar het Visserij museum, Instituut voor de Neder landse Zeevisserij in Vlaarding n waar de gasten samen met hu.\ Hollandse leeftijdgenoten kenm maken met de historie van de Ne derlandse visserswereld. In het Engels wordt vlotjes met elkaar gecommuniceerd en de eer ste wetenswaardigheden worden uitgewisseld. Op het eerste gezicht klikt het aardig waardoor de on wennigheid van beide kanten zien derogen verdwijnt. Een eventuele kennismaking met het uitgaansle ven zit er echter nog niet in. Thes- sa van Liere, samen met haar zus sen Lea en Nanda 'verantwoorde lijk' voor Csiila: „Ze zei dat ze eer gisteren maar zes uur en vannacht slechts vier uur had geslapen, dus ze zal waarschijnlijk wel niet de puf hebben om het vanavond ook nog eens -vreselijk laat te maken. Eigenlijk is dat wel jammer na tuurlijk, maar aan de andere kant is het programma nog druk ge noeg. We gaan dadelijk wel even de stad in hier en dan houden we het voor de rest vandaag nog maar even rustig". En daar gaat het ge zelschap de stad in. Of ze elkaar al jaren kennen. SCHIEDAM Tegen de ver wachting in is het aantal mensen zonder baan in de regio Nieuwe Waterweg Noord in januari licht gestegen. Na een lange periode van daling liep het aantal werklozen vorige maand met 26 personen op tot 7752. De-werkloosheid steeg vooral onder migranten. 23 van de 26 nieuwe aanmeldingen bij het Gewestelijk, Arbeidsbureau (GAB) zijn'afkomstig uit de etnische min derheidsgroepen, vooral van Ma rokkanen. In totaal staan 1601 mi granten ingeschreven bij het GAB, en daarmee maakt deze groep 21 percent uit van het bemiddelings bestand. Het aantal vrouwen zonder baan daalde in januari, van 2988 naar 2959, terwijl er bij de man nen sprake was van een toename: van 4738 tot 4793. De gemiddelde leeftijd van de mensen zonder baan is langzaam aan het stijgen. In januari vorig jaar was de ge middelde leeftijd van het bemidde lingsbestand 33,3 jaar, nu ligt dat op 33,9 jaar. De oorzaak daarvoor kan gevonden worden in het feit dat de totale werkloosheid het af gelopen jaar flink gedaald is, ter wijl het aantal langdurig werklo zen ongeveer gelijk gebleven is. In deze laatste groep zitten veel oude ren. Zowel de instroom als uitstroom ,van vacatures steeg sterk in janua ri. Er werden de vorige maand 18,5 nieuwe vacatures indgediend, meer dan twee keer zoveel als in •december. Er worden vooral men sen gevraagd in de detailhandel, de groothandel, de maatschappelij ke dienstverlening en de machi ne-industrie. SCHIEDAM Het twintig le den tellende Recherche Bijstandte am heeft in het achterliggende weekeinde het buurtonderzoek af gerond in de wijk Nieuwland naar de daders van een overval, vorige week maandagavond op super markteigenaar J. Koornneef. In het weekeinde werden nog een aantal bewoners bezocht, die eer der in de week niet thuis waren aangetroffen. Of het buurtonder zoek bruikbare tips heeft opgele verd, zei commissaris Jan van Hoff vanmorgen niet te kunnen zeggen. Hij benadrukte echter wel dat het opsporen van de twee overval lers onverminderd wordt voortge zet. De heer Koornneef werd bij de overval, nabij zijn supermarkt aan de Mgr. Nolenslaan, levensgevaar lijk gewond door een kogel. Niette min wist hij zijn winkel nog te be reiken en met zijn eigen bloed op de schopplaat van de deur het ken teken te schrijven van de vlucht auto. Na een operatieve ingreep is het slachtoffer aan de beterende hand. Optocht Rietzeilers oogst veel bewondering; zevenhonderd bezoekers zetten bierpomp in Blauwe Brug droog Door Rein Wqlters SCHIEDAM Carnaval(zonde£ bier. De Blauwe Brug ,schreèf-:za- terdagavond bijna gesptóêiiènisl Door de enorme toeloop van car- navalsgangers dreigden de bierp- ompen droog te vallen. In allerijl moesten van elders flessen en va ten gerstenat worden aangevoerd voor het laven van,de dorstige ke len. Tussen1 de .zeven-'en achthon derd liefhebbers van !:aë leur1 en gein hebben "zaterdagavond in het wijkcentrum een ongekend uitbun dig en bovenal incidentloos verlo pen carnavalsfeest gevierd. Hun gezang en gehos in de polonaises was tot ver in de omtrek te horen. Was het buiten onaangenaam guur, binnen droop de transpiratie niet alleen van de gezichten maar ook van de muren. Prins Frans de Tweede halver wege het feest: „Ongekend, deze sfeer en opkomst van de mensen. Carnaval slaat aan in Brandersgat, méér dan ooit." En over het drei gende biergebrek: „Néé, niet het gevolg van overmatig drankge bruik. Ook de voorraad andere dranken, zoals alcoholvrij bier en benzeenvrije watertjes, slinkt snel door de enorme drukte. Maar geen nood, het wordt allemaal aange vuld." Waarmee Prins Frans duidelijk gezegd wil hebben dat er van een ongebreidelde zuippartij volstrekt geen sprake was. „Van het carna val wordt dat al snel gezegd en ge dacht. Waarbij men vergeet dat carnaval bovenal een feest van ge zelligheid is; van effe uit je bol gaan en je zorgen voor minimaal één avond vergetend." Jan Timmer, woordvoerder van de actiegroep 'Stop rijksweg 19', heeft duidelijk een carnavals- verleden. Onomwonden en zonder enkele schroom bedacht hij Prins Frans de Tweede met 'De onderste steen van 1990' en zijn Raad van Elf met stukjes zwart steen met daarop schaarse plukjes groen. Timmner en zijn groep zijn door De Rietzeilers uitgeroepen tot het Zwarte Schaap, de jaarlijkse er kenning van de stedelijke carna- vallers voor de activiteiten van mensen of groepen die hun stre ven niet hebben waargemaakt. Zo als bekend heeft de actiegroep 'Stop rijksweg 19' het moeten af leggen tegen de ex-minister van Verkeer en Waterstaat, Neelie Smit-Kroes. Zij bepaalde het door trekken van dit wegvak tussen Schiedam/Vlaardingen in de rich ting van Amsterdam. Jan Timmer schonk Frans de Tweede en zijn gemalin Catharina bovendien een vers gestoken gras zode met een ui. „Dit is misschien de laatste gezonde zode uit Mid den-Delfland en het ui omdat dat is om te huilen," vertolkte het Zwarte Schaap. Met zijn ludieke tegenactie oogstte Timmner veel waardering-Voor De Rietzeilers was het zaterdag aan niets gelegen om Brandersgat in de sfeer van carnaval te brengen. In alle vroeg te werden her en der in de stad de voorbereidingen getroffen voor de ts smo i-mm? De carnavalsop tocht van De Rietzeilers. In zet: Prinses Cat harina heeft het Zwarte Schaap uitgereikt aan Jan Timmer. Rechts Prins Frans de Tweede. jaarlijkse optocht, aangekondigd als de grootste aller tijden. Daar bleek 's middag geen woord teveel van gezegd. Op de Dam hield hak ker Scheffers zich bezig met het aankleden van een Fiat Uno met carnavalsflappen, die, héél toepas selijk, voor 111 centen werden aangeboden. Uit de speakers van het uitge storven straat klonk de carnavals muziek op dat moment een tikje overdreven. Tezelfder tijd hield het personeel van Bebinella De Ooievaar aan de Hoogstraat zich bezig met het versieren van de wa gons van de strandtaxitrein van Rooney uit Hoek van Holland. Leuk verklede kinderen reden mee in deze praalwagen van de Hoog- straatwinkeliers. Aan de Burg. Honnerlage Gretelaan werden in tussen de voorbereidingen getrof fen voor het opstellen van de bijna zestig eenheden omvattende en dik anderhalve kilometerlange carna valsstoet. Vanaf kwart over twaalf wer den overal langs de route agenten gezet voor een goede doorgang op kruispunten. Geen prettige job, want het was behoorlijk guur en er dreigde regen. In het stadhuis ontvingen burgemeester Reinier Scheeres en de PvdA-wethouder Aad Wiegman intussen een aantal gasten, waaronder vertegenwoor digers van Hellevoetsluis, Eindho ven en het Belgische Hasselt. De zuiderburen waren vertegenwoor digd door de plaatselijke carna valsvereniging De Borrelmenne- kes, zijnde Willie Smeets en zijn companen. Onder de vrolijke noten van de boerenblaaskapel De Pullekes wer den over en weer in de trouwzaal, onderscheidingen en presentjes uitgewisseld. Maar het grootste compliment gold dat aan de burge meester. Prins Frans feliciteerde hem nadrukkelijk met de benoe ming van zijn tweede ambstermijn van zes jaar. Even later werd die buiten op het bordes, onder het toeziend oog van honderden be langstellenden, voor elf dagen on derbroken. Scheeres overhandigde voor de duur van deze periode de stadssleutel van Frans de Tweede. Voor een bezitter van een witte Saab was dit moment minder pret tig. Omdat zijn op het trottoir ge parkeerde auto het carnavalspro gramma hinderde, schoof een agente een proces-verbaal onder de voorruit Scheeres: „Frans de Tweede, ik ben blij dat je er weer bent Dat betekent een paar dagen feest." Aansluitend op de plicht plegingen draaide de een half uur eerder begonnen carnavalsoptocht de Grote Markt op. Het Prinselijk Paar en de Raad van Elf sloten aan, maar dat duurde nog ruim een half uur want zoveel tijd had de stoet nodig om te passeren voordat de praalwagen van De Rietzielers kon aanhaken. Voorafgegaan door een motor agent en een politiewagen ging het stapvoets door het centrum. De on verwachte weersdepressie was minder aangenaam en dat was on getwijfeld ook de reden van duide lijk minder toeschouwers langs de route dan vorig jaar. Veel wegge bruikers zagen zich de doorgang versperd en moesten geruime tijd wachten voor de verkeersknoop weer was opgelost. Over het alge meen werd de vertraging goed op gevangen, maar niet door een paar mensen in een Mercedes op de kruising van de Rotterdamsedijk en de Nieuwe Mathenessestraat. Op een stopteken en omleidingsge- baar van de motoragent reageer den ze met obscene gebaren van de middenvinger. In de stoet ook de vier meter hoge reus van Hasselt, geduwd door de Borrelmennekes. Leuk was ook de uitdossing van het jeugd Rode Kruis en hun reanimatiepop op een draagbaar. Applaus kreeg ook de bebaarde vrouw met het bord met daarop de boodschap aan de scheidende directeur van het Stedelijk Museum, 'Dag PisPaal(man)'. Vindingrijk was ook de creatie van enkele vrouwen van Excelsior '20. Een van hen droeg in haar hals een foto van burgemeester Scheeres en daarbij de tekst: „Ik heb een stuk in mijn kraag." Een ander droeg als tekst: „Ik ben een kakmadam". Ter il lustratie waren blote billen en een wc-rol toegevoegd. De vrouw met het bord „Ik ben een takkewijf' droeg een bos takken. Deze groep viel in de prijzen, evenals de creatie van de zakken drager van het St. Antonisgilde. Bij de bedrijven was het Nicoclea- ning die de eerste prijs in de wacht sleepte met de 'Miljeunaise', een vijfkoppige karikatuur van mi lieuwethouder Chris Zijdeveld. Hij en zijn PvdA-collega Hans van Kleef ontbraken langs de stoet. Echter niet Coby De la Rie van D66 en de VVD-wethouder Luub Hafkamp. Na afloop van de op tocht moet Zijdeveld, indien hij er van op de hoogte was, enige ge noegdoening hebben gevoeld. Op de Churchilllaan, ongeveer ter de hoogte van zijn woning aan de Schiedamseweg, deed een wind vlaag het paneel in stukken bre ken. Van het voornemen het tijde lijke tentoon te stellen in het car navalcentrum kwam dus niets te recht Fikse buit bij inbraken SCHIEDAM Uit een be drijfspand aan de Dieselstraat is een computer gestolen met een waarde van 26.000 gulden. Om bij het apparaat te komen hebben de dieven de voordeur moeten slopen. De schade be draagt 3.000 gulden. Voor ruim 5.000 gulden aan tapijten, elek- trisch gereedschap, schrijfma chine en een stofzuiger hebben inbrekers meegenomen uit An dre's Tapijtwinkel aan de Mgn Nolenslaan, Hierbij werd een ruit vernield. a Kind ernstig gewond bij oversteken Broersvest SCHIEDAM Eein achtjarig kind is zaterdagmiddag bij het onverhoeds oversteken van het Broersvest aangereden door een auto en met een zware hersen schudding, open beenbreuk en een gedeeltelijk vernield gebit overgebracht naar het Sophia- Kinderziekenhuis in Rotter dam. Het joch holde zijn ouders achternamen liep vermoedelijk door het rode voetgangerslicht heen. Winkeldief bifna toe aan jubileum SCHIEDAM Een dertigja rige Rotterdammer is in Schie dam bijna toe aan zijn honL derdste winkeldiefstal. Het ko mende jubileum* van de man is vanmorgen terloops door de politie bekend gemaakt. Vrij dagmiddag gapte hij eerst een pakje shag en drie aanstekers weg uit een sigarenzaak aan de Lange Kerkstraat, Op grond van het signalement werd de man even later aangetroffen in de slijterij Dirck III aan de 's-Gra- velandseweg. Daar bleek hij zich intussen een fles Pina Co- lada te hebben toegeëigend. Na het opmaken van een proces verbaal zond de politie de man heen. Betrapt bij tweede poging diefstal zink SCHIEDAM Twee Rotter dammers van 18 en 17 jaar zijn bij een tweede poging tot stelen van lood en zink van daken in de Lekstraat door de politie op heterdaad betrapt. 'Nadat ze vrijdagmorgen eersteen be hoorlijke hoeveelheid van het materiaal hadden verwijderd van de "sldbppahaëh,' probeer den ze het 's middags opnieuw. Een van de mannen werd pp dak gesignaleerd.yNa sommatie door agenten verdween denman spoorloos. 5 m Ander telefoonnummer voor Oeganda-hulp SCHIEDAM Aan het slot van het artikel over de dag en nacht voor hulp aan mensen in Oeganda werkende Schiedamse oud-verpleegster Wien Muller, dat zaterdag op deze stadspagi- na stond, is abusievelijk een verkeerd telefoonnummer ver meld. Wie nog spullen heeft om via Wien Muller naar Oeganda te sturen kan telefonisch con tact met haar opnemen, tele foonnummer 4262930, Ook fi nanciële bijdragen blijven wel kom.' Giften kunnen gestort worden op giro 516039 t.n.v. B.R. Muller, Schiedam. Activiteiten Trefpunt tijdens krokusvakantie SCHIEDAM Ter gelegen heid van carnaval en de ko mende voorjaarsvakantie heeft Trefpunt Oost, Celsiusstraat 2, een aantal extra activiteiten ge pland. Vrijdag 23 februari start er om 18.45 uur bij het tref punt een lampionnenoptocht. Zaterdag 24 februari is er over dag van 13-17 uur een carna valsdisco. De voorjaarsvakantie wordt op maandag 26 februari ingeluid met een spelletjes- en poffertjesmiddag, van 13-15 uur. Dinsdag 27 februari is er van 13-15 uur kinderbingo. Op woensdag, nog steeds op dezelf de tijd, worden er kralenkettin gen gemaakt. Donderdag 1 maart is er van 11 tot 15 uur sportdag, waarvoor de kinderen zelf een lunchpakketje moeten meenemen. De vacantie wordt op 2 maart afgesloten met een kinderdisco en volksdansen, van 13 tot 15 uur. Meedoen aan de hele week kost 7,50 gulden. Opgeven moet liefst zo snel mo gelijk bij Trefpunt Oost, tel. 4621066. Locs Hof bij Harmonia SCHIEDAM Waarnemin gen en een bloemenseance ver zorgt Loes Hof uit Castricum donderdagavond voor leden en andere belangstellen van de Spirituele Vereniging Harmo nia. De bijeenkomst wordt ge houden in het wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibaut- plein 165. Aanvang 20.00 uur. j De entree voor niet-leden hi 7,50. Informatie over de acti- 1 viteiten van Harmonia is te j verkrijgen via telefoonnummer: 4733809 of 4266092. «y |1s 4 I

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1