m 'Gewone' burgers ontbreken in eerste polit ek café %ZÏNGE^° Ambtenaar Staneke 'kop van jut' in conflict tussen bewoners over één parkeerplaats YP nn wijkcentrum De Erker Het Vrije Volk SCHIEDAM TVKRANT Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? Unicef-actie op Kameleonschool levert/1450 op Unicef zoekt medewerkers Publiek jureert bij Schiespoor J.r T PAGINAL ws WOENSDAG 21 FEBRUAR11990 Door Ben van Haren SCHIEDAM Een volle tent was gisteravond restaurant De Hermandad op de Grote Markt tij dens het eerste politieke café. Toch was de eigenaar van de zaak, Rob Scholten, die met Eric Dijk huizen de discussie-avonden op dinsdag in het leven heeft geroe pen, niet tevreden met de ruim- vijftig aanwezigen. „Er zijn te wei nig 'gewone burgers' aanwezig, die met de plaatselijke politici in de slag gaan. Mensen, die je anders wel hoort klagen over die gemeen teraadsleden, maken nu geen ge bruik van de kans om het recht voor zijn raap te zeggen of te vra gen," klaagde na afloop Scholten, die zich met evenveel gemak Nico Bergers laat noemen naar de naam van de keten waarvan zijn wijnhandel/slijterij deel uitmaakt. Eric Dijkhuizen, de program ma-samensteller, zag het zonniger in. „De eerste avond en dan alle stoelen bezet. Dat is een goed be gin." Over het niveau van de avond sprak hij nog niet en de sto rende mankementen aan de ge luidsinstallatie deed hij wijselijk af als 'kinderziekten'. Het fenomeen 'politiek café' is herboren in Schiedam, stelde in zijn openingswoord de raadsnes- tor, vertrekkend VVD-er Gerard Verhulsdonk vast. Hij herinnerde aan bijeenkomsten in De Koeies- tal, signaleerde het gemis aan plaatselijke 'verkiezingskoorts' en betreurde de terugloop in de op komst bij raadsverkiezingen in vergelijking met de eerste vijfen twintig jaar na de oorlog. „Vier van de tien Schiedam mers gaan straks niet stemmen, vrees ik. En daarmee hollen ze de democratie uit." De macht van de televisie, waarop Vérotique het volgens hem wint van Den Haag Vandaag, verdroot VVD-er Ver hulsdonk: „Ik win als Wiegel de huiskamer in kijkt, maar ik ver lies als het snorretje van professor Joris op het scherm verschijnt." Verhulsdonk hield een pleidooi voor het uitbrengen van voorkeur stemmen bij de raadsverkiezingen. „Kies de stadgenoot in de raad, die je voorkeur heeft," propageerde hij in het met affiches van alle de mocratische partijen versierde res taurant De Hermandad. Die restaurantnaam, ontleend aan de vroegere bestemming van het pand als politiepost, past vol gens Verhulsdonk perfect bij een politiek café. Hij ziet het als de voortzetting van het oude politieke café, waarvan volgens hem ex- wethouder (thans raadslid) Her man Posthoorn professioneel en frequent bezoeker was als bezitter van zijn horeca-papieren. Na een algemene inleiding over het onderwerp van de avond 'Hoe leefbaar en veilig is Schiedam?' van Wil Boonstra, die zich bij de gemeente bezighoudt met de be strijding vsn kleine criminaliteit en een pauze, haalde presentator Kor Kegel vertegenwoordigers van alle uitgenodigde partijen voor de microfoon. Zijn vraagstelling en hun antwoorden ontlokten weinig reacties vanuit de zaal, die gevuld was met voornamelijk raadsleden en kandidaat-raadsleden. v Volgende week dinsdag komt in het politiek café De Hermandad aan de orde 'Het gezicht van de stad: de funktie van de binnen stad'. Dan houdt architectenburau Stanza een inleiding en is Dick van der Lugt de presentator. SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker houdt zondag 4 maart een rommelmarkt om zijn jeugdkampen te kunnen bekos tigen. In de week van 26 fe bruari tot 2 maart kan iedereen daarom zijn overbodige kleine huisraad, kleding en dergelijke naar de Erker brengen. Ook is het mogelijk om zelf spullen op de rommelmarkt te verkopen maar hiervoor moet men zich van te voren inschrijven. Tafel- huur bedraagt 15,-. Jet Jongerenwerk van Wijk centrum de Erker houdt in het paasweekeinde een survival voor jongeren tussen de zestien en 24 jaar. Daarnaast is er een zomerkamp in Hattem voor kinderen van de basisschool. Dit kamp wordt gehouden van 14 tot 21 juli. De kosten bedra gen 120,- per kind. Chef-kok Jan legrand leert kinderen hoe ze koekjes en an dere lekkernijen moeten bak ken. De cursus duurt vier we ken en vindt plaats op de maandagmiddag van 15.30 tot 17.00 uur. De kosten voor deze cursus bedragen 7,50. Het Wijkcentrum start te vens een popworkshop waar kinderen en jongeren zelf pop muziek leren maken. De lessen staan onder begeleiding van deskundige docenten en de deelnemers kuimen zelf een in strument uitkiezen. De kosten voor deze workshop bedragen 60,- voor tien lessen en ƒ45,- wanneer de cursist van een uit kering moet rondkomen. Kin deren van de basisschool beta len slechts 5,- per maand. Belangstellenden voor de diverse activiteiten kunnen contact opnemen met Wijkcentrum de Erker voor meer informatie en inschrijvingen, telefoonnummer: 4263161 of 4267767. Ongestoord in- en uitrijden kan de heer Hoogsteder zijn wagen niet. Een officiële oprit kan daar in verandering brengen, maar dat kost één parkeerplaats en dat wil de buurt niet. mmm 5 Door Rein Wolters SCHIEDAM Ambtenaar Henk Staneke van de afdeling Grondzaken van de gemeente Schiedam is ongewild de 'kop van jut' in problemen tussen bewoners van de Newtonstraat. Zonder het te willen is hij het middelpunt ge worden in een spel touwtrekken om één parkeerplaats. Deze plaats zou moeten vervallen als tegemoet koming aan de 68-jarige Rotter dammer Theo Hoogsteder. Dan kan hij zijn bestelbusje, waarmee hij zijn invalide vrouw vervoert, weer zonder problemen in en uit zijn parkeergarage rijden. Sinds vijftien jaar huurt Hoog steder in de Van 's- Gravezandestraat in het oosten van de stad een voormalige bak kerswinkel en aangrenzend om de hoek in de Newtonstraat het voor malige pakhuis van de bakker. Aanvankelijk gebruikte de gepen sioneerde medewerker van de Po litie Technische Dienst in Delft de ruimten om te knutselen. Vijf jaar geleden kreeg zijn vrouw een ern stige beroerte en raakte zwaar in valide. Op dat moment begonnen de problemen, waarvan ambte naar Staneke zo zoetjesaan de buik vol heeft. Eerst de lezing van Theo Hoog steder: „Voor mijn vrouw is de au to van levensbelang geworden. Als ze een aanval krijgt, en dat ge beurt regelmatig, moet ze direct naar het ziekenhuis. Mijn wagen moet daarom steeds direct voor handen zijn. Daarom heb ik het voormalige pakhuis ingericht als garage, zodat ik problemen met starten of parkeren kan voorko men als de nood aan de man is." Schriftelijke medische verkla ringen van artsen van het Holy- Wilt u meer informatie over Avondbladen TV krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bet dan 010-4048056 Ziekenhuis in Vlaardingen en huis arts H. S. de Gun bevestigen de noodzaak van het autovervoer voor mevrouw Hoogstede. Het echtpaar woont al 51 jaar aan de Rotterdamse kant van de Hogen- banweg in Oud-Mathenesse, op de grens van Schiedam en op een steenwoxp van de gewraakte gara ge. Tot voor één jaar zegt Hoogste der geen enkel probleem te hebben gehad met het parkeren van zijn auto. Die problemen ontstonden wél toen de gemeente Schiedam in samenspraak met de bewoners van de Newtonstraat besloot tot opho gen van de rijstraat en reconstruc tie van het straatprofiel tot woon erf. Er werd gekozen voor het zo geheten langsparkeren. Hoogsteder diende, op advies van ambtenaar Staneker verzoek in voor een oprit bi pakhuis. Tijdens de behand .ervan bleek dat het brandge njk was en van de brandweer beslist niet gebruikt mocht worden voer het stallen van de aangepaste invalidenauto. Theo Hoogsteder: „Daarop heb ik in samenspraak met het brandweer het pakhuis aangepast naar de geldende voor schriften." Hij toont de verklaring van 'geen bezwaar', die de brand weer na een keuring afgaf. Maar intussen was de straat al gerecon strueerd en ligt er voor de deu van de garage een legale parket plaats, die gezien de parkeernooi, in de Newtonstraat ook regelmatig wordt bezet. „Het verzoek op de deur om de uitgang vrij te houden, negeert de buurt constant," wijst Hoogsteder naar het levensgrote P-bord op de deur. „Maar ik kan dikwijls mijn auto niet gebruiken omdat de zaak staat dichtgepar- keerd. Al twee keer heb ik 's nachts noodgedwongen mijn vrouw met een taxi naar het zie kenhuis gebracht. Dat kan zo niet doorgaan. De gemeente werkt mij erg tegen." Ambtenaar Staneke zegt desge vraagd dat zijn opponent de waar heid maar voor een deel vertelt. „De kwestie met de familie Hoog steder is bijzonder complex, hoe simpel het op het eerste gezicht ook lijkt. Met de heer Hoogsteder is vorig jaar uitgebreid gesproken over zijn parkeerproblemen. Laat als eerste duidelijk zijn dat hij geen Schiedammer is en illegaal gebruik maakt van het hoekpand. Hij heeft de voormalige winkel in gericht als woning en volgens de wet is dan een woonvergunning nodig. Maar dat hij en zijn vrouw er illegaal verblijven is voor mij geen enkel argument. Bij mij staat voorop dat de familie geholpen moet worden waar dat mogelijk is. Maar ik kan niet buiten de wet treden. Ik heb te maken met wet telijke voorschriften, waarop ook anderen zich kunnen beroepen." Hij vertelt verder: „Nadat bleek dat het pakhuis niet ais garage mocht worden gebruikt, heb ik ge tracht een invalide-parkeerplaats te realiseren. Binnen de normen die de wet toestaat, bleek dat niet mogelijk. Bovendien bestond er onder de bewoners van de Newtonstraat grote weerstand te gen jo'n gunst aan Hoogsteder, die immers geen Schiedammer is. Eén en ander bleek wettelijk niet te dragen. Dan kan je het alsnog pro beren door te drijven, maar dat komt je dan op een geding bij de ambtenarenrechter te staan, dat je vervolgens verliest. Daar schiet niemand iets mee op en al zeker de familie Hoogsteder niet." De relatie tussen de heer Hoog steder en een aantal bewoners van de Newtonstraat is uitermate slecht. Ook dit is bekend bij Stane ke. „Het aantal pesterijen over en weer neemt toe," zegt hij. „Schrijft dat gerust in de krant. Bij de politie is dat ook bekend. De verhouding onderling is uitermate slecht. Soms sneuvelen ruiten en ook de vier banden van de auto van Hoogstede zijn, waarschijnlijk uit wraak, onlangs doorgesneden." De heer Hoogsteder beaamt de pro blemen, maar zegt dat hij zich niet schuldig maakt aan persterijen je gens de bewoners van de Newton straat. „Ze vallen juist mij steeds lastig." Overbuurman Van Rooijen zegt het zo: „Meneer Hoogstederis geen gemakkelijke man. Hij pro beert ons zijn wil op te leggen. Nu staat er alweer weken een grote bestelwagen van hem op een irri tante wijze in de weg. Meneer Hoogsteder houdt geen rekening met ons, Waarom vraagt hij aan Rotterdam geen invalideplaats bij zijn woning aan de Hogenbanweg. Dan is zijn probleem toch opge lost? Laat vooral duidelijk zijn dat we niets hebben tegen mevrouw Hoogsteder en dat we haar gezond heid op geen enkele manier in de weg willen staan. Maar in de Newtonstraat willen wij ook leven en parkeren." Ambtenaar Staneke verder: „Van mijn kant heb ik gedaan wat mogelijk is, voor beide partijen. Maar welke beslissing er straks .ook wordt genomen, deze is altijd voor de ene of de andere partij verkeerd. Als gemeente doe je het' in zulke gevallen nooit goed. Door ons is nu opnieuw een aanvraag van Hoogsteder voor een oprit bij zijn garage in behandeling geno men. Deze ligt thans voor advies bij politiecommissaris Van den Hengel. Wat er uit de bus komt rollen, weet ik niet. Ik wacht maar af. Maar aan de andere kant zou ik, op grond van humanitaire overwegingen, niets liever zien dan dat de kwestie werd opgelost. Het blijft buiten kijf, ondanks alle andere problemen tussen Hoogste der en de buurt, dat snelle maatre gelen noodzakelijk zijn als zijn vrouw naar het ziekenhuis moet." Hoogsteder ontkent dat hij han delt in strijd met de Wet op Woon ruimtezaken. „Ik heb de winkel en de achterkamer ingericht als dagverblijf voor mijn vrouw. We wonen en slapen er niet. Onze wo ning aan de Hogenbanweg is ons enige huis. Als ik in de garage aan het knutselen ben, hebben mijn vrouw en ik contact via een geslo ten tv-circuit. Op deze wijze ben ik ook snel bij haar als ze hulp nodig heeft." Hoogsteder ontkent met klem aan de buurt overlast te veroorza ken. De grote Mercedes-vrachtwa- gen voor zijn deur, waarvan ook ambtenaar Staneke zegt dat deze eigendom van Hoogsteder is, staat er volgens de ex-rijkspolitieman omdat hij een bevriende muziek groep helpt. „Ik ben bezig om in de wagen een kachel te bouwen. Ik ben nu eenmaal een techneut en zulke dingen worden me soms gevraagd. Ik heb er de spullen, ge reedschappen en bovenal de tijd voor. Mag ik? Niemand heeft over last van me. Laat de gemeente nu maar snel dat opritje maken, dan kan ik de politie laten optreden als er weer iemand voor mijn deuren staat geparkeerd. Nu is dat niet mogelijk, omdat de parkeerplaats voor de deur een legale is." SCHIEDAM Leerlingen van de basisschool De Kameleon heb ben gisteren met een bliksemver- koop 1450 gulden bijeen gebracht ten hate van de Unicef-actie tegen kinderstefte. In nauwelijks ander half uur tijd werd het bedrag ver kregen door de verkoop van zelfge maakte vliegtuigen van wasknij pers, broches, sleutelkastjes, raffia mandjes en eigen, nog in goede staat verkerend speelgoed. Bijna vijfhonderd mensen bezochten de verkoop in het schoolgebouw aan de Torbeckesingel. „Aan de actie was voor de leer lingen een thema verbonden," ver telt Wiel Bollen. Hij is adjunct-di recteur van de school en één van de Zestien mensen die de actie hebben voorbereidt. „De kinderen van de lagere groepen hielden zich bezig met de gezondheidszorg en de hogere groepen verdiepten zich in de gevolgen van de kindersterf te in de Derde Wereld." De opvoe ring "van? 'zelfgeschreven en ook zelfgeregisseerde "toneelstukjes was een van de onderdelen tijdens de verkoop. LeerkrachtDurgut Ersoy relati- 3efdë^na,1iflèójjltevred"' !nJhè'eft5geweldig bijgè het welslagen' van de actie. Ou ders, leerkrachten en niet in de laatste plaats ook onze 180 leerlin gen zelf." Joulcje Mahmoudi, leerkracht van groep 3, had toen al een be drag van 1450 guldenoverhandigd aan Astrid van de Linde van de Schiedamse afdeling van Unicef. Zij verklaarde erg blij te zijn met het gebaar van de school en de in zet van de kinderen. SCHIEDAM Het plaatselijke comité van Unicef kan nog een aantal medewerkenden gebruiken. Hun werkzaamheden bestaan uit het promoten van de acties van het internationale jeugdfonds van de Verenigde Naties. Maar er wordt ook meegewerkt aan de ver koop van artikelen die door Unicef worden verkocht ten bate van bij voorbeeld de strijd tegen de kin dersterfte in de Derde Wereld. Me vrouw R. Durenkamp, Louise de Colignylaan 41, tel. 4261768. SCHIEDAM Bezoekers van de modelspoorbeurs bij Schiespoor vormen zaterdag de jury van een dioramawedstrijd. Diorama's zijn miniatuur bouwsels van land schappen, die passen rond de mo delspoorbaan. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan is een aantal diorama's vervaardigd door leden van Schiespoor. Aan de hand van een formulier wordt bezoekers gevraagd de werkstukken, waarvan de kleinste 7,5 vierkante centimeter is, te be oordelen. Direct na afloop van de beurs worden de dioiaxna's geëx poseerd in de etalages van adver teerders in het clubblad van de vereniging. Ook tijdens de mani festatie 'Dordt in stoom' zijn de diorama's in die stad te bezichti gen. Op de beurs, die duurt van 10.00 tot 16.00 uur, kan iedereen allerlei spoorwegmateriaal kopen, verkopen of ruilen. Verder is er de mogelijkheid om naast gratis ad viezen ook locs te laten schoonma ken of te repareren. Het clubge bouw van Schiespoor is te vinden aan de Westerkade 21. Secretaris A. Luijsterburg, Laseurpad 8, tele foonnummer 4709698, verstrekt gaarne nadere inlichtingen. Brommers in beslag SCHIEDAM Door de poli tie zijn gistermorgen acht bromfietsen van de straat ge plukt en voor een nader tech nisch onderzoek naar het bu reau overgebracht. De controle werd gehouden op de Mgr. No- lenslaan tussen half acht en half elf. Tientallen bromfietsers werden in die periode staande gehouden. Gereedschap gestolen SCHIEDAM Uit een in- - bouw zijnde woning aan de Sommelsdijksestraat is voort-» ruim tienduizend gulden aan—" hand- en elektrisch gereed-.,', schap gestolen. Wat zit er in die doos? - SCHIEDAM Mars Teunisz won in 1988 de publieks- en mediaprijs van het Amsterdams Kleinkunst Festival met het programma Stoelgang. Vrijdag komt de cabaretier naar theater De Teerstoof met zijn tweede solovoorstelling- 'En nu willen we eindelijk wel eens weten wat er in die grote doos zit Hoewel er over de inhoud var de doos al volop gespeculeerd wordt, mag er voor de voorstel ling toch niets over bekend worden. De raarste geruchten doen de ronde. In zijn eentje moet Mars 12 personen spelen in deze thriller, waaronder drie vrouwenrollen. Geen wonder dat het op 3en drama uitloopt. Maar het blijft totaal-theater, beweert hij ook al ontbreken de volgende elementen: dans, ballet, close-harmony, goochel trucs, pantomime, popmuziek, *HI decor, acteurs en subsidie. Aan-°'2 vang 20.30 uur, toegang 12,50 gulden (Pas65 en CJP 10 gul-1-'-' den). Orgelconcert H. Otto SCHIEDAM De derde or gelbespeling van dit seizoen in de Dorpskerk in Schiedam-Ke- thel wordt vrijdag verzorgd door organist Hildebrand Otto (1947). Ook het vocaal ensem ble 'Merula' onder leiding van Rico P. Sanders zal optreden op deze avond. Hildebrand Otto studeerde orgel, schoolmuziek en kerkmuziek aan het Rotter dams Conservatorium. Hij is thans consulent voor de muzi kale vorming in het basisonder wijs in de; regioa'ondijyiaardin- gen. Het vocaal, ensenable-Meru-;,i la telt 10 leden en is afkomstig uit de H(jeksgiWaard.vHef^richti;; zich vooreiLppiaipape|laimuziekr.r-, uit de periode, ,1500-1700.aHet concert begint _om' 19.30 uur en de toegang is vrij". BiJ 'dè' uit- gang wordt een. vrijwillige bij drage gevraagd voor het onder- houdsfonds voor het orgel en ter bestrijding van de onkosten. Dick de Graaf Kwartet speelt in De Tender SCHIEDAM Voor een spe ciale tournee in de maand fe bruari stelde saxofonist Dick de Graaf een kwartet samen uit musici met een sterk uiteenlo pende achtergrond. Op het re pertoire van het kwartet staan stukken van Dick de Graaf en grote en kleine werken uit de jazz-traditie. Dick de Graaf u kreeg voorai bekendheid toen>c hij in 1987 met zijn eigen groepjj door het land trok, het Dick de? Graaf Septet. Drummer John j Engeld won in 1988 de Boy Ed- gar-prijs voor zijn begeleiding en samenspel. Hij werkte in het verleden met nationale en in ternationale sterren als Cees Slinger, Pia Beek en Chet Ba ker. Bassist Arnold Dooyeweerd speelt bij de Peggy Larson Band, het Dick de Graaf Septet en het Theo Loevendie Kwar tet. Pianist Mischa Mengelberg tenslotte werkt veel samen met drummer Han Benmnk. Men gelberg en Bennink leverden een belangrijke bijdrage aan de ontwikkeling van de geïmprovi seerde muziek in ons land. Donderdag in De Tender, aan vang 21.30 uur, toegang gratis. Dansen voor ouderen in dienstencentrum SCHIEDAM Donderdag wordt er van 10.15 tot 11.15 uur in dienstencentrum De Woudhoek in Schiedam-Noord - een demonstratieles volksdan sen gegeven voor 55-plussers. De les is vooral bedoeld voor mensen die graag zouden wil len volksdansen, maar het nog nooit gedaan hebben. Tijdens de praktijkles kan men het ge heel vrijblijvend eens uitprobe ren. Het dienstencentrum is op dit moment bezig met het op zetten van een derde volksdans groep. Wie zin heeft kan zich na afloop van de demonstratie meteen opgeven. De deelname aan de groep kost 5,75 gulden per maand; na de les is er een gratis kop koffie. Belangstellen den die op 22 februari niet aan wezig kunnen zijn, kunnen con tact opnemen met Marianne Looyen, tel. 4709555. A-Wf (INOeZONDEN MEDEDELING) Schiedam Maasluis Rotterdam ACR 1 Rotterdam ACR 2 kanaal 28+ UHF kanaal 3 VHF kanaal 28+ UHF kanaal 7 VHF (BRT 2) Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard Bergschenhoek. Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk Op de kabel m Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28. Op maanoag tot en met vrijdag, dagelijks om 17 30 uur, herhalingen om 18 30, 19 30. 20 30, 21 30 en 22 30 uur StadS TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm. kost slechts 7.50 er. is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Withstraat 25 Zolang de voorraad strekt AVONDBLADEN iblM t

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1