KUNST TE KIJK M Het Vrije Volk SCHIEDAM ECV EN BIBLIOTHEEK SCHENKEN AANDACHT AAN LEZEN EN SCHRIJVEN Kasteleiners in polonaise over Hoogstraat over dementie Scheeres vertelt ANBO-leden over zijn werk Frankeland: eigen carnavalsprins PAGINA 4 VRIJDAG 23 FEBRUAR11990 Door Rein Wolters SCHIEDAM Het aantal Schiedammers dat niet kan lezen of schrijven zal in de toekomst toe nemen. Dit is de stellige verwach ting van Ineke Hoebink, docent van het Educatief Centrum voor Volwassenen Schiedam (ECV). Zij verklaarde dit gisteren bij de pre sentatie van de Schiedamse plan nen in het internationale jaar van de alfabetisering. Volgens Hoebink zal de toena me vooral zijn toe te schrijven aan te weinig aandacht voor leerlingen die het leertempo niet kunnen bij benen. Extra aandacht voor moei lijke leerlingen wordt financieel ■onmogelijk gemaakt. De onder wijsbegroting laat dat niet toe, bleek uit haar uitleg. Uit een re cent onderzoek blijkt dat het aan tal volwassen mensen in Neder land de moedertaal niet kan lezen of schrijven bij benadering rond de acht percent moet liggen. Van de Turkse inwoners is 23,5 per cent analfabeet en onder de Ma rokkanen ligt het percentage op 58,5. Inke Hoebink zegt te ervaren dat het huidige onderwijssysteem niet individueel genoeg is en dat als gevolg van bezuinigen de klas sen veel te groot zijn geworden. Dat Schiedam op het gebied van analfabetisme in negetieve zin met kop en schouders boven landelijke percentage uitsteekt (maar een cij fer kan ze niet noemen) komt vol gens haar door het arbeidsverle den van de stad. „Er moest altijd worden gewerkt met de handen en niet met het hoofd." Dat ze niet beschikt over exacte cijfers komt volgens Ineke Hoe- bink omdat analfabeten hun ge brek aan kennis aan lezen en schrijven uitstekend weten te ca moufleren. „Als er een formulier ingevuld moet worden, dan luidt het excuus dat ze geen bril of pen bij zich hebben." Toch zijn analfa beten dikwijls uitstekend op de hoogte van het nieuws en andere ontwikkelingen. „Dat komt omdat ze goed kunnen luisteren en uitste kend kunnen onthouden. Analfa beten lopen niet met hun gebrek te koop. 2e zijn vaak ontzettend slim in het verbergen."Het ECV ver zorgt cursussen voor zowel analfa beten als mensen die hun gebrek kige taalkennis en schrijfbeheer- sing op een beter niveau willen brengen. Op honderdvijftig deelne mers is eenderde niet instaat om met hun huidige taalkennis bij wijze van spreken de weg naar Groningen te vinden. Het ECV biedt hierin uitkomst.Samen met de Gemeentebibliotheek besteedt het ECV aandacht aan het aifbeti- seringsprobleem. Dat gebeurt door het houden van exposities, een speciale lesbrief, films, een schrijf- dag voor cursisten van het ECV en speciale boekuitstallingen in alle filialen van de bibliotheek. Op 5 maart krijgt het bibliotheekfiliaal De Gorzen de primeur van de ten toonstelling 'Henny'. Deze handelt over een vrouw die opnieuw is gaan leren. Door Rein Wolters SCHIEDAM Op een heldere en vooral leuke wijze heeft burge meester drs. R. Scheeres gisteren voor een gehoor van 125 ouderen een duik genomen in de geschiede nis van de stad en vervolgens een uiteenzetting gegeven over zijn werk. Hij deed dat op verzoek van de plaatstelijke afdeling van de Al gemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) in het diensten centrum De Vier Molens. Eerder hadden de vier wethouders, elk op hun eigen vakgebied, eenzelfde sessie gehouden. ANBQ-voorzitter Arie van Loe- nen zei de aanwezigheid van Scheeres een unieke zaak te vin den. Hij grapte: „Doorgaans komt hij alleen als je honderd wordt of als je zestig jaar bent getrouwd." Van Loenen is voor de PvdA (nog) gemeenteraadslid. Hij is door zijn partij op een onverkiesbare 23ste plaats gezet voor de komende ver kiezingen voor de gemeenteraad. Hij benadrukte in zijn openings woord de noodzaak van een goed ouderenbeleid. „Dat is de recht vaardiging van ons bestaan. Op al les wat oud is moetje zuinig zijn," haakte Van Loenen later in op een opmerking van Scheeres op de noodzaak van behoud van histori sche panden id de stad. Scheeres op zijn beurt: „Daar heeft Arie volkomen gelijk in." De burgemeester maakte kenbaar zijn werk met heel veel plezier te doen. Je kunt je werk als burgmeester alleen goed doen als je in de stad de weg goed weet. De Koningin heeft me een'paar? weken, geleden opnieuw voor-,zes jaar benoemd. Ik hoop dus nog vele jaren onder u te mogen zijn." Aan het eind van zijn ruim één uur durende spreekbeurt bena drukte de burgemeester, tot grote tevredenheid van Van Loenen, dat iedereen bij de gemeenteraadsver kiezingen een voorkeursstem mag uitbrengen op kandidaten die lager op de kieslijst staan. Zoals bekend voert Van Loenen een eigen cam pagne en hoopt hij via voorkeurs stemmen van ouderen alsnog in de gemeenteraad terug te keren. Hij hoopt op tweeduizend rode stippen bij zijn naam. Om een voorkeurs zetel te kunnen bezetten heeft hij de helft van de kiesdeler nodig, z-,nde ongeveer 550 geldige stem men. M $3$!jêssbbsT1 SCHIEDAM jJn polonaise over de Hoogstraat. Gisteravond gebeurde het met De Kasteleiners jop kop. Traditiegetrouw hield een aantal eigenaren van cafés deze feestelijke rondgang overeind. Sa men met een draaiorgel en ook on der de muzikale klanken van het accordeonduo De Bierschuimers 'dweilden' De Kasteleiners door de winkelstraat. Aan het eind van de Hoogstraat deelden ze gratis bier uit. Bij het publiek viel die geste uitstekend in de smaak. Het vers getapte goudgele gerstenat vond gretig aftrek. Zeker bij een me vrouw die de bieruitdelende nar van de Kasteleiners als een nijdige horzel op'de hielen zat. Want1 gra tis is gratis en bier is bier, oordeel de ze uiteindelijk nippend aan het ene glas en een tweede in reserve houdend. De gratis versnapering onder vond bij de passenten waardering. „In het vervolg ga ik altijd naar de koopavond in Schiedam, want gratis bier is niet te versmaden," zei de verraste Rotterdammer Henk Boom. „In mijn stad bieden ze zulke leuke dingen niet. Daar mag je overal voor betalen." In veel cafés in de stad wordt morgenavond carnaval gevierd. Maar het grootste feest wordt van af acht uur gehouden bij de stads- carnavalsvereniging De Rietzeilers m het wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein. Aan de zaal zijn nog toegangsbewijzen ver krijgbaar. Even na elf uur maken Prins Frans de Tweede en zijn ge malin Catharina bekend wie de versierselen krijgt uitgereikt, be- liorend bij het Witte Schaap (zeg maar de Schiedammer van het jaar) Dinsdagavond vieren De Kasteleiners gezamenlijk met De Rietzeilers het slot van het carna valsseizoen. Ook deze happening vindt plaats in De Blauwe Brug, waar burgemeester Reiner Scheer es om 23.11 uur (ellef over ellef) weer de beschikking over de stads- sleutel krijgt. Gratis bier en veel plezier gisteravond van en met'De Kasteleiners. SCHIEDAM De bewonfs en gebruiker., van het verzorgingste huis Frankeland benoemen vol gend jaar een eigen carnavalsprins en -prinses. Ook wordt een eigen carnavalsvereniging opgericht. Dit is gisteravond bekend gemaakt na een uiterst geslaagd bezoek van Stadsprins Frans de Tweede en Prinses Catharina van De Rietzei lers. Ruim -driehonderd ouderen hosten achter het prinselijke paar aan en raakte zo in de ban van het carnaval dat men besloot het vol gend jaar uitgebreider te vieren. „Een prima besluit," formuleert Frans de Tweede. „Carnaval leeft meer dan ooit in Brandersgat. En zo hoort het ook." Vanmiddag heb ben Prins Frans en zijn gevolg hun jaarlijkse bezoek aan school De Wegwijzer afgelegd, SCHIEDAM In het dienstencen trum De Vier Molens, Nieuwe Dam- laan 766, wordt dinsdagmiddag infor matie verstrekt over dementie. Op de bijeenkomst wordt het onderwerp op een bijzondere manier benaderd, na melijk met behulp van de Validation- therapie. Deze in Amerika door Na omi Feil ontwikkelde behandeling blijkt succesvol te zijn bij de omgang met dementerende ouderen. Het schept aan familieleden allerlei aan wijzingen om op een nieuwe manier contact te kunnen maken. Gastspreker is mevrouw Annie Bijlsma, die lange tijd heeft gewerkt in verpleeghuis DrieMaasStede en veel ervaring met de Vaiiöation-thè- rapie heeft opgedaan. Sinds anderhalf jaar is zijn in het psichiatrische ver pleeghuis Bloemendaal in Den haag werkzaam als activiteitenbegeleid ster. Verder wordt op deze middag de met de Cosbo-prijs bekroonde docu mentaire 'De verloren tijd' vertoond Deze film volgt het echtpaar Tecke lenburg waarvan de man dementeert. De bijeenkomst is gratis toeganke lijk en begint om 13.30 uur. Oudedijk 141-143 Rolterdarn - Tel. 010-4122327 Passage 18 Schiedam - Te! 010-4266454 KATTEN Om te oefenen ging Willeke Rosmolen naar het asiel en naar kattenshows. Zij tekent haar katten met behulp van foto's. De dieren blijven zel den in de ge 'raagde pose staan. Via het tekenen van haar petunia's op het balkon belandde ze uiteindelijk bij het schilderen van de natuur. Naast etsen en werken op flu weel, legt zij zich toe op het portrettekenen, olieverf, te keningen en aquarelpotlood- werken zijn te bezichtigen in de Schiedamse Galerie in Poli kliniek B.K.-laan. De galerie is op werkdagen geopend van 9.00 tot 17.00 uur.D PERSPEX Tot eind maart exposeert de Schiedamse kunstenaresse Carmen Posno in de foyer van theater de Teerstoof. Posno exposeerde op 22-jarige leef tijd haar schilderijen voor het eerst in Schiedam. De inmid dels 27-jarige Posno heeft een vrij zeldzame schildertech niek ontwikkeld. Zij ziet af van elke relatie tot de zichtba re werkelijkheid, waarbij twee richtingen worden on derscheiden; een geometri sche en abstract-expressionis- tische. De decoratieve en kleurrijke werken zijn uitge voerd in perspex. AARDKORST In De Hermandad is tot 15 maart een expositie te zien van het werk van de Rotter damse Krysia Peka, Peka werkt al bijna zeventien jaar als kunstenares. In 1978 stu deerde zij af aan de Academie van Beeldende Kunsten >t Rotterdam. De natuur is steeds het uitgangspunt in haar werk, Schetsen die zij maakte tijdens werkreizen, verwerkt ze in haar schilde rijen. De technieken die ze daarbij gebruikt, zoals colla ges en olieverf, roepen asso ciaties op met de aardkorst. Naast haar werk als kunstena res is zij als docente verbon den aan de Vrije Academies in Vlacdingen en Rotterdam. Eetcafé De Hermandad zit in het voormalige politiebureau aan de Grote Markt en is geo pend op donderdag, vrijdag en zaterdag. De toegang is van zelfsprekend gratis. SWARTE Tekenaar Joost Swarte, be kend van kinderpostezegels, strips in Vrij Nederland, Hu- mo en jeugdblad Jippo, expo seert van 2 maart tot en met 14 april in het Theatercafé bij De Harmonie in Vlaardingen. in de stijl van Swarte zijn tra ditionele esthetische elemen ten te herkennen; de heldere lijnvoering in de stijl van Hergé of het werk van de kunstenaarsgroep De Stijl. In de galerie van het theatercafé aan de Schiedamseweg 51, zullen voornamelijk affiches en illustraties te zien zijn die Swarte ontwierp voor theater, film en muziek. De openings tijden zijn op werkdagen van 10,00 tot 16.00 uur en eén uur voor en na de avondvoorstel lingen. POLAROID Onder het motto 'Ik fotogra feer al jaren' exposeert Auke Bergsma uit Vlaardingen 10 jaar Polaroid fotografie (19801990), dat een belang rijk deel uitmaakt van zijn oeuvre. Door met name over dreven kleurgebruik weet Beresma met diverse Pola- roidmaterialen zijn modellen op eigenwijze, vaak humoris tische manier neer te zetten. De foto's vormen op zichzelf nonchalante vertellingen, rijk voorzien van pikante accessoi res en gekke bekken. 'Twee gekookte eitjes', 'En, verdient dat nog wat in de fotografie' en 'Groeten van pa uit Hoek van Holland' zijn enkele ti tels. De expositie is tot en met 30 maart te zien in Capi-Lux Vak, Abraham van Stolkweg 48 in Rotterdam. UITZICHT De Vlaardingse Sandra Gallo exposeert tot en met 26 april in de Bondsspaarbank aan de Schiedamseweg 12 te Vlaar dingen. Zij toont tekeningen uit de serie 'Uitzicht'. Alle werken zijn in dezelfde ge mengde techniek: droge pastel en vetkrijt op papier. De pri maire kleurqn en figuratieve voorstelling met abstracte ele menten zijn kenmerkend voor deze kunstenares. Sandra Gal lo volgde een aantal jaren de opleiding publiciteitsvormge- ving aan de academie voor beeldende kunsten te Rotter dam. Daarna sloeg zij haar ei gen weg in. „Ik gebruik de basis die ik daar heb heb op gedaan voor mijn schilderij en," zegt ze zelf. De titels van Gallo's werk spreken voor zich; het publiek mag zijn ei gen interpretatie geven. SCHUWE KUNSTENARES Tot en met 4 maart exposeert de Maastrichts j kunstenares Christianne Roovers in de ten toonstellingsruimte van het Zonnehuis in Vlaardingen. Ze toont aquarellen en keramiek. Bij haar beelden en potten laat ze zich inspireren door de prehistorie en de Afrikaanse pottenbakkers-cultuur; in een aqaurel legt ze haar gemoeds- toestenad van het moment vast. Rowers zelf over haar haar schilderwerk: „Ik trek het liefst het landschap in en zoek een plek. Een behaaglij ke stoel, een steen, een stuk hout, eem platte graspol is heel belangrijk voor het doen slagen van een aquarel. Ook wil ik alleen zijn, geen vreem delingen om me heen en al helemaal geen mee-kijkers. Ik ben schuw als een bosdier." De expositie van Christianne Roovers is te zien in Het Zon nehuis, Dillenburgsingel 5 te Vlaardingen. Openingstijden: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur, en za terdag tot en met maandag van 14.00 tot 20.00 uur. Krakers verwijderd t, 'SCHIEDAM De politie heeft gisteren twee Rotterdam se kunstenaars verwijderd uit een pand aan de Gustoweg. Met als doel de ruimte in te richten als atelier, hadden de mannen het pand eerder op de dag ge kraakt. f Auto gestolen SCHIEDAM Uit de Klaas Katerstraat is van een bewoner zijn beige Mercedes 300D auto maat gestolen. De wagen stand geparkeerd langs de stoep en" heeft een waarde van 12.500 gulden. Het kenteken is JP-27- ND. Hardrijders bekeurd SCHIEDAM Het is de po litie ernst met de controle op de naleving van de maximum snelheid. Op de beruchte onge vallenkruising 's- Gravelandseweg/De Brauwweg zijn gistermiddag tussen twee en half vijf veertig automobilis ten bekeurd. De hoogst gemeten snelheid was 84 kilometer per uur. Eergisteren werden afzon derlijke controles gehouden op de Burg. Van Haarenlaan, Hor- vathweg en Rotterdamsedijk. Van de 880 passerende voertui gen werden 115 bestuurders staande gehouden en bekeurd. De hoogste snelheid bedroeg toen 99 kilometer per uur. Verkiezingen centraal tijdens Vrouwendag SCHIEDAM Onder het motto 'Stel eens een daad, kies een vrouw in de raad' wordt op donderdag 8 maart in theater De Teerstoof de internationale vrouwendag gevierd. Het thema heeft te maken met de gemeen teraadsverkiezingen die op 21 maart worden gehouden. Vrou welijk kandidaten krijgen de kans zich voor te stellen aan de Schiedamse vrouwen. Het dag- vullende programma wordt af gewisseld met optredens van onder andere de Barbershop- singers, meidentoneel Turbu lent, Turkse volksdans en een optreden van Elkie Deadman. Voorts vindt er vroeg in de avond een politiek (vrouwen)café plaats en later op de avond zal een disc-jockey het swingen begeleiden. Vrou wenorganisaties-hebben de mo gelijkheid or.) infqstands in te richten^Inlichtihgen^aanTÜ de Lange Kerkstraat 62,'"telefoon nummer: 4734545? Superbingti voor jeugd van SVV SCHIEDAM De Schie damse bingokoning Gerrit Sut- torp heeft voor zondag 25 fe bruari ecu superbingo georgani seerd In het Passage-theater in Schiedam. De opbrengst is be stemd voor de jeugd van voet balvereniging SVV. De zalen gaan om 18.00 uur open. Om 20.00 uur gaan de balletjes rol len. Volgens SVV is de belang stelling zo groot dat alle zalen van Passage al bijna volzitte Computerclub: mid tegen virus disk-L^er SCHIEDAM Disk-Killer, het nieuwe virus dat via legale software onherstelbare schade kan toebrengen aan computer programma's, is voor de Com puter Club Schiedam (CCS) geen probleem. „Hoewel de disk-kil ler zeer moeilijk is op te spo ren, hebben wij onze eigen an ti-virus diskette aangepast. Naast de reeds 47 bekende vi russen, kunnen we hierdoor ook het nieuwe virus detecte ren," meldt CCS-secretaris A.C. Verhulst. De anti-virus diskette kost vijf gulden en is op dins dagavond 27 februari volop verkrijgbaar op de maande lijkse bijeenkomst in het Film huis aan de Nieuwstraat 12. Er is ook een reparatiestand waar men defecte computers of rand apparatuur kan laten nakijken. Indien mogelijk worden repara ties ter plekke uitgevoerd. Aan vang 20.00 uur. Inlichtingen te lefoonnummer: 4732046. Spullen gezocht voor rommelmarkt SCHIEDAM Buurthuis Nieuwlaud zoekt nog bruikbare spullen voor de rommelmarkt op zaterdag 19 mei. Alles is welkom: boeken, platen, speel goed en huishoudelijke artike len. Echter geen kleren. Die worden niet verkocht tijdens de rommelmarkt. Mensen die denken iets bruikbaars te heb ben worden gevraagd contact op te nemen met het buurthuis. Het telefoonnummer is 473.86.71. De rommelmarkt maakt deel uit van een grote Fancy-fair. De opbrengst van deze fancy-fair gaat naar het Zomerkamp 1990. De organisa tie hiervan is in handen van het jeugd- en tienerwerk van buurthuis Nieuwland. Het zo merkamp wordt gehouden voor tieners in de leeftijd van 11 tot en met 15 jaar. J 'S^- ?V>TjfV iTt i/V p? 'Analfabetisme in Schiedam 't hoogs (INGEZONDEN MEDEDELING) C- i r uX Mi"* "Hm 3 B I" jT

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1