Sterk Russ sch team gast van damclub Storm bezorgt pcitie J veel extra wérk FEESTELIJKE KROKUSVAKANTIE-KIJKDOZEN Toerisme' volgend jaar thema carnaval TV Het Vrije Volk SCHIEDAM Trotse voorzitter Smit: Ze zijn bloedserieus en komen bijna niet van hun stoel' TVKRANT Internationale Vrouwendag staat n Verplanten van bomen is teken van gemeenteraadsverkiezingen voorbode bouw Stadserf ws GASHAARDEN yj Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? PAGINA 4 DINSDAG 27 FEBRUARI 1990 Door Annet van Aarsen SCHIEDAM Een beetje span nend was het wel. De Schiedamse Damclub ontving een week of twee geleden een korte brief in het Russisch met daarin een bevesti gend 'da' voor een bezoek van een delegatie van de damclub uit Minsk en een korte melding van de dag van aankomst. Na enig re kenwerk kon voorzitter J. Smit van de damclub vervolgens de aankomsttijd op het station in Schiedam achterhalen. En inder daad, afgelopen vrijdag stapten ze ven Russische dammers en twee begeleiders uit de trein. Gister avond speelden zij hun tweede wedstrijd in het Schepphuis tegen de top van de Schiedamse dam club. „Het is naar mijn weten de eer ste keer dat er een heel Russisch team naar Nederland komt," zegt een trotse Smit. „We hebben dus een primeur. Maar tot ze aankwa men, hebben we niet geweten of het zou doorgaan. Eigenlijk zouden de spelers al vorig jaar oktober ko men, maar toen waren er om duis tere redenen problemen met de paspoorten. We moesten toen op het laatste moment alles afzeggen, het hotel, de officiële ontvangst in het stadhuis. Vandaar dat we het nu een beetje geheim hebben ge houden." Het team uit Minsk behoort niet tot de echte top, zoals Tsjizow, die op het moment met de Neder lander Ton Sijbrands om de we reldtitel strijd. Tijdens de eerste wedstrijd, vorige week vrijdag, veegden ze het Schiedamse team echter onder tafel. Smit: „Onze spelers zijn redelijk sterk, maar die" Russische dam mers kunnen er toch wat van. Er zitten twee jeugdspelers bij van ongeveer twintig jaar, die nu al nationaal meester zijn. De mentali teit is toch wel heel anders. Ze zijn bloedserieus en komen bijna niet van hun stoel als ze aan het spelen zijn." De zeven Russen spelen in to taal vier wedstrijden. Vandaag hebben ze een 'thuiswedstrijd' in het Novotei, waar ze logeren en donderdag volgt een laatste wed strijd, die net als de wedstrijd van gisteravond in het Schepphuis wordt gespeeld Volgende, wéék stappen Alexan der Woronitsch, Andrej Kalmakov, Vadim Bulat, Igor Tereschko, Alexander Tschechowskoj, Natasja SCHIEDAM De storm die gistermiddag en -avond over het land raasde heeft de politie veel extra werk bezorgd. Bij de politie kwamen 45 verzoeken om hulp binnen. Het betrof veelal klachten over ingewaaide ruiten, losgeraak te dakgoten en rondvliegende dak pannen. Op de Bouwmeesterweg in de wijk Woudhoek zette een1 rukwind een caravan op zijn kant. Her en der in de stad verplinter- deii rondvliegende dakpannen au toruiten. Voor zover bekend werd hierbij niemand gewond. Langs de Nieuwe Maas werd een beperkte dijkbewaking ingesteld. In de Otanjestraat en op de Lange Haven moesten een aantal ruiten het ontgelden. Een stuk dakgeve.' van het winkelpand van Albert Heijn op de hoek van de Lange Nieuwstraat en de Oranje straat kwam op straat terecht. De politie zette de rijbaan af en stelde noodgedwongen de verkeerlichten op de kruising buiten werking. In de Westfrankelandsestraat kwam" een schoorsteen naar beneden en~- datzelfde euvel deed zich voor iniXi de Huijsmanstraat. Van de voor-,», malige Bolssilo kwamen platen be- - ton naar beneden, maar behalve,^ een gat in de grond gaf dit geen.,, schade. Een afrit van rijksweg A 4 is tijdelijk afgesloten geweest door een omgewaaide boom. Ook aan de Singel ging een boom omver en verderop ging een dekzeil van de„, poffertjeskraam aan het Broersvest, aan de haal. Het Schiedamse team heeft de handen vol aan de Russische spelers uit Minsk. „Ze spelen heel koel en berekenend, maar het gaat hun dan ook alleen maar om het resultaat." Pomazanova en Gennadij Mosesow weer op het vliegtuig richting Minsk. Als er geen plechtigheden zoals een officiële ontvangst in het stadhuis op het progamma staan, gaan ze het liefst zelf op stap. Zo deden ze Rotterdam.en Den Haag al aan en zijn ze van plan om één dezer dagen naar Amsterdam te gaan. „Een bezoek aan de McDonald's staat in ieder geval elke dag op het progamma," zegt Smit. „Dat vin den ze prachtig. In Moskou is er ook wel één, maar daar staat stee vast een rij van tweehonderd men sen voor." Igor Tereschko is zichtbaar on der de indruk van Nederland: '„Dit is de eerste keer dat.ik in Wést-Eü- ropa ben," verklaart hij in zijn spaarzame tijd tussen twee zetten door, „Ik heb .daarom nog niet, de mogelijkheid gehad om een verge lijking te trekken. Maar Den Haag vond ik erg mooi. Wat me ook op valt is dat iedereen zo gastvrij is." Tereschko kreeg ook niet eerder de gelegenheid om in het buiten land te spelen en dat geldt voor de meesten van zijn teamgenoten. Be halve de voorzitter van de club zijn het echter stuk voor stuk men sen die de afgelopen tijd heel wat gepresteerd hebben. Tereschko bij voorbeeld, won pas geleden een groot open toernooi in Kiev, Bulat heeft de titel 'kampioen problema tiek' (hij maakt de bekende dam- puzzels in de kranten) en de topper Alexander Woronitsch. (nog-maar dens, de enige speler van het Schiedamse team met internatio nale ervaring. Heusdens speelde al een keer tegen de huidige Russi sche wereldkampioen, maar had gisteren ook aan 'Sacha' Woron itsch zijn handen vol. „Hij denkt wel heel erg snel," vertelt Heusdens. „Hij is er, net als de andere Russische dammers ook veel meer mee bezig. Het gaat alle maal heel koel en berekenend. Ze spelen voor de punten want de re sultaten zijn belangrijk. Als ze hier winnen, worden ze een volgende keer misschien wel weer uitgezon den." Buiten de wedstrijden is er ech- twintigjaar) haalde een gedeeld pJC,ter,. volgens Heusdens geen strijd, eérste-.prijs tijdens de»wereldkam^.V,vWe«gaan heel kameraadschappe- pioenschappen voor junioren. lijk met elkaar om. Woronitsch is Deze laatste moest- hét" gister- bijvoorbeeld al bij me op bernek avond opnemen tegenHRon^Hete ^gèWe'éstT' Ook Alexander Tschechovskoj, nationaal meester én trainer van het Russische team, is erg enthou siast: „We hebben echt een fantas tisch progamma. Daardoor maken we ons nu al zorgen voor het te genbezoek van de Schiedamse club aan Minsk. Maar wat betreft de wedstrijden, zou een bezoek aan Minsk voor de Schiedamse club in ieder geval het opdoen van een hoop ervaring betekenen. Wij zijn allemaal verhonden aan een sport school en hebben daardoor veel meer oefenervaring." Voorzitter Smit beaamt dit: „Voor Schiedam is het een enorme stunt. We spelen, om in voetbalter men te^spreken, .''eerste-.- divisie» maar hierdoor zouden we net een klasse hoger kunnen komen." HOGE KORTINGEN! A! 80 jaar Deze jongeren komen er niet meer voor in aanmerking, maar voor kinderen tussen zes en twaalf jaar uit Schiedam-Noord staan stapels knutseldozen klaar in het jeugdwerkkantoor van het wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein. Dagelijks kunnen zij deze week tussen twee en vier uur terecht by Har ry van den Hurck om voor één gulden al dat materiaal op te ha len waarvan zy in de krokusva kantie een 'feest-kijkdoos' kun nen maken. Uiterlijk maandag (5 maart) moeten de kijkdozen, waarin de kinderen hun eigen feest bouwen, weer worden inge leverd. Een jongeren-jury bepaalt daarna welke de feestelijkste do zen zyn en de makers daarvan krijgen tijdens een feestmiddag op woensdag 7 maart uit handen van poppen uit de poppenkast prijzen uitgereikt. SCHIEDAM De mogelijkhe den die het Schiedamse toerisme biedt, worden volgend de het on derwerp van de jaarlijkse carna valsoptocht. Hiermee hoopt de stadftmavalsvereniging De Riet zeilers nog meer mensen van bui ten de stad naar de optocht te trek ken, dan de laatste keer al het ge val was. Deze tip van de toekomst sluier is gisteravond opgelicht tij dens het jaarlijkse diner voor alle medewerkenden (dat ze overigens uit eigen zak betaalden) in het café-restaurant Rijnmond. Uit een andere mededeling werd duidelijk dat De Rietzeiiers met name de optocht nog groter willen aanpakken. Dit heeft onder meer te maken met de komst van de Stads-televisie, later in dit jaar. De Rietzeilers verwachten dat een positieve invloed zal uitgaan naar de kwaliteit van de stoet als deze live wordt uitgezonden. „Naar het schijnt ligt dat straks in het ver schiet. Dat betekent dat je ook voorwaarden kunt gaan stellen waaraan praalwagens moeten vol doen," vertelde prins Frans de Tweede, die verklaarde aan zijn derde en tevens laatste 'regerings periode' bezig te zijn. Overigens hebben De Rietzei iers nu de beschikking over een prima ruimte in de Elzensteeg. „Die willen we onder meer gaan benutten voor het vervaardigen van eigen praalwagens. Het is nu mogelijk daaraan al lange tijd vooraf te werken,"zei de prins en thousiast. Vanavond wordt in het wijk centrum De Blauwe Brug aan het Bachplein het stadscarnaval afge sloten. Burgemeester Reinier Scheeres krijgt om 23.11 uur de stadssleutel weer terug. Aan de zaal zijn nog enkele toegangsbewij- verkrijgbaar. Rommelmarkt De Erker SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker organiseert op zondag van 13.00 tot 16.00 uur een gro te rommelmarkt. Ook is het mogelijk om zelf spullen aan te bieden. De kosten voor een ta fel bedragen dan ƒ15,-. Daar naast begint het wijkcentrum bij voldoende belangstelling een cursus bloemschikken. Deze cursus duurt zeven weken en zal op de dinsdagavond van 19.30 tot 21.30 uur worden ge geven. Voor meer informatie over deze activiteiten kan men contact opnemen met het wijk centrum, telefoonnummer: 4267767 of 4263161. Wirwar van Waarwoer in Passagetheater SCHIEDAM Morgen gaat in het Passagetheater De wir war van Waarwoer in premie- re, een voorstelling voor kinde ren van zes tot twaalf jaar over aarde, mens en milieu. Het stuk, een productie van de Stichting op Stelten en geschre ven en gespeeld door Pieter Daalbergen, is een eigentijdse scheppingsmythe. In een indus- trie-achtig bouwseltje op een wijde lege vlakte woont Waar woer. Helemaal alleen in zijn luchtdichte schuilplaats, want de lucht is te vies om in te ade men. Zijn enige gezelschap be staat uit 'eeirietalagepbp'en'ital- loze kinderpbjipefi, "'waarmee hij experimenteert om ze le vend te maken."A'anvang'lëcöO uur, toegang 3,25..gulden. -Kaar- ten kunnen telefonisch gereser- veerd worden via telefoonnum mer 4269563. Fietsen met Toerclub SCHIEDAM Toerclub Rijnmond heeft voor komend weekeinde twee fietstochten op het progamma staan. Op zater dag is er een Westlandtocht van vijftig kilometer. Deelne men aan deze tocht is voor le den van de toerclub gratis. Niet-leden betalen twee gulden. Zondag is er vervolgens een tocht langs de. Rottemeren van eveneens vijftig kilometer lang. Leden van de toerclub betalen i voor deze tocht een bedrag ,van j ƒ2.50,-; niet-leden 3,50,-. Voor beide tochten geldt een fiets- i snelheid van 22,5 kilometer per j uur. Deelnemers kunnen zich van 9.00 tot 9.50 uur inschrij- ven bij de Wielerbaan Schie dam in het Sportpark Harga. Om tien uur klimmen zij ver volgens op de fiets. Voor meer informatie kan men contact op nemen bij de toerclub, telefoon nummer 4357266 of 4703137, R OTTER DA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056 SCHIEDAM Stel een daad en kies 'n Vrouw in de raad. Zo luidt het thema van de viering van de Internationale Vrouwendag op 8 maart in Schiedam. De organisatie heeft voor dit thema gekozen om dat er nog steeds een onderverte genwoordiging zou bestaan, wat betreft het aantal vrouwen in ge meenteraden, Staten en Kamers. In Schiedam geldt dat er van de 33 raadsleden slechts zeven van het vrouwelijke geslacht zijn. Het effect van de vrouwendag zou dan ook moeten zijn, dat vrouwen be- vuster gaan stemmen, bij voor keur op een vrouw, meent emanci patiewerkster Vera Wijnker van de Schiedamse Vrouwenemancipa tie Organisatie (SVO). „Als we nu kunnen bewerkstel ligen dat de helft van de bevolking vrouwen dus op een vrouw gaat stemmen dan zijn we al een heel eind," stelt Wijnker. „We we ten niet precies hoe het stemge drag van vrouwen is, maar we ko-- men nog vaak mannen tegen, die 'oor htm vrouw gaan stemmen. Wat we willen is dat vrouwen po litiek bewuster worden. Als man nen het daarna gewoon gaan vin den om ook op een vrouw te stem men, dan zijn we waar we willen wezen." Met in het achterhoofd de ge meenteraadsverkiezingen op 21 maart stelde de SVO in samenwer king met nog elf organisaties een dagprogamma op, waarbij one i andere vrouwelijke kandi u raadsleden van vijf partiji i aan het woord zullen komen Overdag stellen zij zchzelf en hun stand punten vanaf 13.45 uur tot 17.00 in Theater de Teerstoof aan de be zoeksters voor. In de pauzes tussen de spreeksters zijn er optredens van een Turkse dans- en muziek groep 'en een barbershop-koor. 'Een leuk en evenwichtig progam ma', noemt Wijnker het. De dag duurt van 13.30 uur tot 's avomi iaat. Van 17.00 tot 18.00 uur is Llkie Deadman met haar one-woman-show het hoogtepunt van de dag. „Een swingend mens; ze doet hele leuke sketches, dan sen, muziek en persiflages," weet Wijnker. „We hebben haar via het Servicebureau Zuid-Holland weten te strikken. Ze is bekend om haar optredens voor meidengroepen." Vanaf 18.00 tot 18.30 uur is er vervolgens een borrel, direct ge volgd door een koud buffet, waar voor de deelneemsters zich van te voren moeten aanmelden bij Ya- cinthe Winnubst (telefoonnummer 47326161 of Wolly van der Horst (telefoonnummer 4708167). Vanaf 20,00 uur treedt de meidengroep van wijkcentrum De Erker op met het toneelstuk Turbulent over de 1990-maatregel, die de economi sche zelfstandigheid van meiden vanaf achtien jaar regelt. In de foyer van de Teerstoof is er daar na vanaf 21.00 tot 22.00 uur een politiek cafe, waar de bezoeksters persoonlijk een praatje kunnen maken met de kandidaat raadsleden. Als afsluiting is er vanaf 22 00 uur disco-dansen on der leiding van Loes van de Pas. Gedurende de hele dag kan men informatie halen bij de stands van de organiserende vrouwengroepen; Vrouwenvormingswerk, CDA Vrouwenberaad, Groen Links, Huishoudelijke Voorlichting het Katholieke Vrouwengilde, de Mar- rokaanse Vrouwengroep, de EVA, het leerproject No Problem, Club huis De Erker, Vrouwenontmoe tingscentrum Barrika, de Turkse Vrouwengroep en de SVO. SCHIEDAM Er zit schot in de bouw van het Stadserf in het centrum van de stad. Dit blijkt uit de conserverende werkzaamheden, die boomspecialisten in de komen de weken gaan uitvoeren aan tien tallen bomen op het Stadserf en het Emmap'ein. Die werkzaamhe den zijn noodzakelijk omdat een aantal van de 83 bomen, waaron der veel monumentale en oude exemplaren zal worden verplaatst. De eigenlijke verplanting vindt in 1991 plaats. Een spectaculair on derdeel van de werkzaamheden vormt het prepareren van drie honderdjarige bomen. Het betreft een eik, een Japanse honingboom en een acacia, die staan nabij de keerlus van de tram. In de loop van volgend jaar moeten 65 bomen waarvan der tig platanen worden verwij derd, De voorbereidingen bestaan in hoofdzaak uit het rondgraven van de wortelkluiten, waarbij een deel van de wortels zal worden af gezet. Voor de drie kostbare bo men duurt de behandeling twee jaar alvorens ze kunnen worden verplant. De plantanen krijgen een nieuwe stek aan de Parklaan tus sen de Burgemeester Van Haaren- laan en het viaduct onder de rijks weg. De overige bomen gaan voor een deel naar de Plantage aan de Lange Nieuwstraat en de overigens krijgen her en der in de stad een nieuwe voedingsbodem. In de periode tot aan de ver- planting worden de bomen inten sief gecontroleerd. Zonodig worden ze nog verder gesnoeid en wordt voedsel en vocht toegediend. Be dienst Gemeentewerken verwacht dat de 'verplantings-shock' door deze behandeling minimaal zal zijn en de bomen dus een zeer gro te overlevingskans zullen hebben. Het weghijsen van de bomen kan niet zonder meer door een touw rond de stam te slaan. Daar om worden stalen damwandplaten onder de wortelkluit aangebracht. Aan deze platen wordt een ijzeren balk gelast zodat een hechte vloer ontstaat en de boom ermee uit het plantgat getild kan worden. Voor zover bekend is deze methode nog nooit eerder toegepast. Overigens gaat aan de conserverende behan deling een onderzoek door een boomchirurg vooraf. Slechte bo- men krijgen geen behandeling, maar zullen worden omgehakt. Th *1 *«$18 Ws» avJ (INGEZONDEN MEDEDELING) ft? ~x' Alle merken, keus uit 50 modellen' MODERNE ROMANTISCHE KLASSIEKE STIJLHAARDEN MUURKACHEL CV MoeUerhaarden 0 CV Ketels Alle merken OCCASIONS ONDERDELEN SERVICE INRUIL Erkend installateur ii iu in\h«i->»tfnn FOTO ARIE WAPENAAR I Schiedam kanaal 28+ UHF Maasluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (BRT 2) Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28. Op maandag toi en met vrijdag, dagelijks orn 17 30 uur, herhalingen om 18 30, 19 30 20 30, 21 30 en 22 30 uur StadS TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven Deze unieke productie, tormaat 50 x 70 cm, kost slechts 7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam Witte de Withstraat 25 Zolang de voorraad strekt AVONDBLADEN

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1