Omstreden wijkpark Nieuwland geschrapt Ex-krakers npg eenmaal bi een in Qui bus VAN MEURS PALLONE Het Vrije Volk SCHIEDAM Bouw luxe woontorens gaat liet door, bewonersvereniging West tevreden met resultaat larven en schimmels vreten fundering Passage aan BINNENHUISADVISEURS Schuldhulp Schiedam in Brandpunt Provincie wil voor 15 min groenprojecten m Veel belangstelling voor crematies PRESENTEERT DE Gemeente: voorkeur voor centrale parkeermeter Stormen komen dijkgraaf niet helemaal ongelegen Auto's gestolen Buitenlandse mannen welkom op vrouwendag PAGINA 4 VRIJDAG 2 MAART 1990 Door Rein Wolters SCHIEDAM De bouw van de drie luxe woontorentjes met elk ruim twintig appartementen in het park van de wijk Nieuwland bij de Burgemeester Van Haarenlaan gaat aiet door. Projectontwikke laar Eurowoningen ziet af van het bouwplan en heeft dit mondeling bekend gemaakt aan wethouder H. van Kleef (Stadsvernieuwing en Volkshuisvesting). Het besluit is niet opgehangen aan de felle protesten die de buurt in de afgelopen jaren heeft geuit, maai wel omdat Eurowoningen zegt de appartementen binnen re- lelijke termijn niet te kunnen ver kopen. De belangrijkste reden voor het aanleren is volgens de project ontwikkelaar de veranderde wo- ningkoopmarkt in met name de Schiedamse regio. Deze voor Eurowoningen nega tieve ontwikkeling worden nog- eens versterkt door de steeds stij gende rente voor hypothecaire le ningen. Bovendien heeft Schiedam aan woningbouw in het park ais extra eisen gesteld dat er meer vierkamerwoningen moesten ko men tegen lagere voorkoopprijzen. In eer brief aan de raadscommis sie stelt wethouder Van Kleef dat ïu het woningbouwplan van de baan is de invulling van het ge- bied op gebruikelijke wijze kan plaatsvinden. „Het projectteam zal dan ook de opdracht krijgen bin nen de randvoorwaarde:), zoals de ze door de raadscomissie, meerdere malen zijn aangegeven, een nieuw advies over eventuele plannen uit te brengen," schrijft de wethou der. „Ik hoop dat hiermee de meest onbevredigende affaire van de afgelopen vier stadsvernieu wingsjaren kan worden afgeslo ten." Woordvoerder John de Kievith van de Bewonersvereniging Schie- dam-West (BVSW), toonde zich gis termiddag blij verrast. „Dit is effe goed nieuws," reageerde hij. „Schitterend! Wij zijn ontzettend blij dat het plan niet doorgaat. Maar natuurlijk zijn we er nu nog niet. Ons is bekend dat het project team voor Nieuwland nog enkele ander adviezen voor woningbouw in het pari heeft gegeven. Daar zijn we falikant op tegen. Tegen andere bouwplannen in het park zullen we ons opnieuw verzetten." Volgens De Kievith is de ware reden van het vertrek van Euro- woningen niet het gebrek aan kooplustigen „Onze protesten heb ben daar beslist in hoge mate toe bijgedragen, maar dat erkent men vanzelfsprekend niet," zegt hij, „Actievoerders gun je immers geen succes en zwaai je al zeker geen lof toe. Maar voorlopig heb ben we wel bereikt wat er bereikt moest worden: geen woningbouw in het schaarse groen bij onze wijk." Hij erkent: „Néé, ons geloof in een goeie afloop was niet zo groot. Maar nu is opnieuw gebleken dat protesteren toch wel degelijk zin heeft. De buurt is niet voor niets opgetrommeld. SCHIEDAM De schuld hulpverlening van de ge meente Schiedam staat van avond centraal in het actua liteitenprogramma Brand punt van de KRO (Nederland l om 21.25 uur). Wethouder Chr, Zijdeveld (Sociale Za ken) wordt daarin geïnter viewd over de wijze waarop Schiedam bijstand verleent aan mensen die hun schul den niet meer kunnen beta len Vooral het laatste jaar heeft de schuldhulpverle ning in Schiedam een, vlucht genomen De opnamen zijn gisteren in het Stadskantoor gemaakt. DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen dat minister Braks (Natuurbehoud) voor vijftien miljoen gulden aan groenprojecten opneemt in het zo genoemde Kijksmeeijarenprogram- ma Openluchtrecreatie en Toeris me 1991-1995. Het betreft projec ten die ailè-ïn 1991' kunnen wor den uitgevoerd. Omdat Zuid-Holland nog steeds kampt met een aanzienlijk tekort aan técreatiem'ogenjkheden heb ben ^'Gedeputeerde taten in hun voorstel aan de minister een zo groot mogelijk aantal projecten op gevoerd. Volgens gedeputeerde P. van Heemst (Recreatie, Natuur en Landschap) kunnen de tekorten beter worden teruggedrongen door zoveel mogelijk kleinere voorzie ningen gelijktijdig uit te voeren dan door enkele grootschalige plannen aan te pakken. Van Heemst „Het risico dat geld onbenut blijft als zo'n groot project vertraging oploopt is veel te groot. Met kleine projecten wed den we als het ware op meer paar den." De voor 1991 voorgestelde 35 groenplannen liggen verspreid door de hele provincie in onder meer Bernisse, Hitland, Kager- zoom, Midden-Delfland, Oude Maas, de Reeuwijkse Plassen, Ro de- en Bospolder, Rottemeren, Vijf- heerenlanden, Vlietland en het Zuidelijk Randpark bij Rotterdam, Door Carolien van Eykelen SCHIEDAM Ongeveer twee honderd ex-krakers van de Laan, de Lange en de Korte Achterweg hebben gisteravond een kijkje ge nomen in de vroegere duibus. Op precies dezelfde plek waar vijftien jaar geleden een handjevol jonge ren plannen maakten om wonin gen te kraken ir het centrum van de stad hielden zij nu een reünie. Ian van der Horst, toen al ac- tief als journalist bij Het Vrije Volk, hield, net als VVD-'lijstdu- wer' Verhulsdonk een korte toe spraak om 'de tijd van toen' te me moreren. Van der Horst: „In het algemeen zijn we nu veel rijker, in het algemeen wonen we mooier en in het algemeen hebben we meer personeel in dienst." Het is ons goed gegaan, wilde hij maar zeg gen. Onder de reünisten bevonden zich gisteren verscheidene archi tecten, journalisten, veel mensen met een creatief beroep. Niet alle politici van toen wa ren aanwezig. Cor 'de Sloper' Bol- mers was er niet. Volgens de over levering woont hij in de Verenigde Staten, maar het organiserend co mité vermoedt dat hij gewoon er gens in de buurt van Rotterdam woont. Wethouder Chr. Zijdeveld, destijds de wethouder die het neest met de krakers overhoop lag, had laten weten verhinderd te rijn. Hij had wel gezorgd voor de sleutel van het voormalig gemeen telijk voorlichtingsbureau aan de Hoogstraat, dat gisteravond symbo lisch werd gekraakt. Met een slo pershamer, een spandoek met daarop de tekst "VemuVidï Craqui- bus' (vrij vertaald: Ik'kwam, zag en kraakte) en de sleutel togen de ex-krakers naar de Hoogstraat voor hun reünie-kraakactie. Bin nen werd de champagne ontkurkt en getoost op dit allerlaatste suc ces. Tijdens de reünie in café Podi um, dat voor één avond was omge doopt in Quibus, was een enorme hoeveelheid oude kranteknipsels te zien. Verder dia's, oude foto's en veel oude nummers van het Laan weekblad, dat iedere maand werd volgeschreven door Huub Koch. Ook oude pamfletten met daarop de huisregels voor de kraker: hoe een kraakactie moet worden aan gepakt, wat een kraker bij zich dient te hebben (naast een breekij zer ook plantjes om voor de ramen te zetten) en natuurlijk hoe hij of zij zich tegenover de politie dient te gedragen. Eén van de organisatoren. Peter Dekker, uitte nog wel rijn teleur- m Een spandoek met de kreet 'Veni Vidi Craquihus' voerden de reünisten-onderieiding'\ n"ifon"Ja§pei8"imet trommel'gisferévoüd nieVnver de A.-- Hoogstraat. T m* W' m. ij*busii'v,I stelling over het gemeentelijke be- trum vergeleken met vijftien jaar steeds leeg, terwijl de straat zoveel J heeft vele kansen laten liggen om leid in de binnenstad: 'Er is nog geleden Veel woningen boven levendiger zou worden als daar echt iets met de binnenstad te steeds weing gebeurd ifi het een- winkels in de Hoogstraat staan nog ook mensen woonden. Schiedam doen." SCHIEDAM Het aantal cre maties in De Beukenhof is vorig jaar met 122 toegenomen tot 967. Dit aantal zal naar verwachting af nemen als in Spijkenisse een nieuw crematorium wordt geo pend. Ook het aantal ter aarde be stellingen in Schiedam nam toe: vah 270 naar 29Ï. De toename van crematies komt vooral door de regionale functie die het Schiedamse crematorium De Beukenhof vervult. Vooral ge meenten ten zinder, van de Nieu-; we Maas maken in toenemende mate gebruik van de diensten van Schiedam. Tegenover de dreigende concurrentie van Spijkenisse staat een gunstige ontwikkeling vanuit Rotterdam. Uit een overzichtsstaat blijkt dat vorig jaar 449 Schiedammers zijn gecremeerd tegen 412 in 1987. Het aantal Vlaardingers dat vorig naar De Beukenhof werd gebracht nam met 22 toe tot 208 in 1987. Drie jaar geleden werden 31 Rot-' terdammers in Schiedam verast te gen 65 gedurende vorig jaar. Vorig werder in Schiedam 57 mensen uit Spijkenisse gecremeerd tegen 28 in 1987. EEN NIEUWE RONDE LIJN IN ZITKOMFORT VOOR MEER INFORMATIE: ORANJESTRAAT 11 SCHIEDAM TEL. 010-4267844 SCHIEDAM Centrale parkeermeters gaan op korte termijn in het centrum 76 van de 250 kraakgevoelige parkeermeters vervangen. De ze vernieuwing wordt ver vroegd aangepakt omdat er niet meer is op tg boksen te gen hardnekkig^ meterkra kers. In de afgelopen tijd wa ren op grote schaal op diverse plaatsen in de stad de meters het doelwit. Ze werden óf ge kraakt óf van de paal gehaald en elders gekraakt. Voor zover mogelijk rijn de meters tel kens weer gerepareerd, maar niet altijd meer vervangen. Vorig jaar bedroeg de kraak- schade 22.000 gulden. Voor hoeveel geld uit de meters is gestolen, is niet bekend. Ir. H. G. de Block van de dienst Gemeentewerken ziet weinig heil in het vervangen van de losse parkeermeters te gen meer vandalismebestendi- ge meters met een zogeheten muntgleufbeveiliging, zoals deze onlangs in het centrum van Rotterdam zijn geïntrodu ceerd. „Het komt mij als wen selijk voor om op bepaalde plaatsen een centrale parkeer meter te gebruiken," schrijft hij aan de raadscommissie voor Stadsontwikkeling en Milieu. „Deze centrale par keermeter kan voor maximaal twintig parkeerplaatsen wor den gebruikt." Ook Rotterdam is bij wijze van proef op klei ne schaal overgegaan op dit soort meters. Volgens De Block is de proef nu al succes vol. Het succes van de centrale parkeermeter komt volgens de topambtenaar door de kluis- achtige constructie, die vrij wel niet is te kraken en ook omdat deze eenvoudig is te be dienen. Bovendien kan er tijd worden bespaard bij het legen van de geldlade. De micropro cessor in de centrale meter is bovendien ook te gebruiken voor het verkrijgen van statis tische gegevens voor parkeer- onderzoek. Ook blijkt de cen trale meter in verhouding goedkoper dan de individuele meter: één centrale meter is in aanschafkosten gelijk aan tien losse parkeermeters, die elk duizend gulden kosten. Het voorstel is de centrale meters te installeren bij de Tuinlaan/Lange Nieuwstraat (18 en 15 parkeerplaatsen), Broersvest bij Emmaplein (11 plaatsen), 's-Gravelandseweg bij kantoorgebouw 's-Grave- land (11 plaatsen) en in de Vlaardingerstraat (20 plaat sen). Voor zover op de door De Block aangegeven terrei nen nog parkeermeters aan wezig rijn, kunnen deze elders in de stad worden gemon teerd. De Block merkt tot slot op dat het plaatsen van cen trale parkeermeters past in het onlangs gepresenteerde parkeerplan voor de binnen stad. Door Rein Wolters SCHIEDAM Als herstelmaat regelen uitblijven stort de Passage binnen niet al te lange tijd vanzelf in elkaar. Deze conclusie moet worden getrokken uit een funda tie-onderzoek. In 1986 was het re sultaat al weinig vlijend. Eind vo rig jaar is de zaak opnieuw aan een onderzoek onderworpen. Toen werd geconstateerd dat de diame ter van de opgegraven palen tot twee centimeter waren afgenomen als gevolg van een voortschreiden- de aantasting door larven en schimmels. Eerdere voorspellingen van vermindering van de paal- kwaliteit was hiermede definitief bevestigd. Ir. H. G. de Block van de dienst Gemeentewerken schrijft dit in een rapportage aan het college van burgemeester en wethouders. Hij stelt onder meer: „Naar het zich laat aanzien zal, indien er geen maatregelen worden getroffen, na ééi tot twee jaar nog slechts de helft van de onderzochte palen over voldoende draagvermogen be schikken. Als gevolg hiervan zal doorgaande zetting optreden, het geen scheurvorming met zich zal meebrengen en uiteindelijk zal lei den tot verval van het complex. In de eerste helft van 1990 zullen funderingsmaatregelen moeten worden getroffen." De Block biedt twee mogelijkhe den voor een goede conservering van de fundering. Een damwand- constructie (kosten ruim zeshon derdduizend gulden) kan gaan zor gen dat de grondwaterstand wordt verhoogd, zodat de houten palen niet meer droog staan en waar door de aantasting tot stilstand wordt gebracht. Maar daarmee is de ingetreden houtrot niet opge lost. Hij ziet een beter alternatief in het afzagen van slechte paalkop pen en het vervolgens aanbrengen van betonoplangers. „Hoewel dit als een moeilijke klus moet worden beschouwd in verband met de bereikbaarheid van de palen onder het complex, is een en ander technisch zeker uit voerbaar. Per paal kost het onge veer veertienhonderd gulden, in totaal ongeveer 550.000 gulden." De Block dringt bij het college met klem aan op een snel besluit. Op woensdag 7 maart buigt de raads commissie voor Stadsontwikkeling zich over het vraagstuk en de kre dietaanvraag. DELFT De stormen van de afgelopen dagen hebben tot op he den voor tussen de één en twee miljoen gulden schade aangericht SCHIEDAM In de afgelopen dagen zijn twee auto's gestolen van parkeertereinen. Op de Parkweg is een Ford Escort gestolen. De wa gen heeft een waarde van 9.000 gulden en heeft als kenteken JX- 18-BV. Een op het parkeerterrein van het volkstuincomplex Vijf Sluizen geparkeerde Opel Kadett is eveneens gestolen. De auto heeft het kenteken SP-18-BV en heeft een waarde van 28.000 gulden. aan het duinlandschap tussen Was senaar en Hoek van Holland. Langs deze 22 kilometer lange, kustlijn, die valt onder het beheer van het hoogheemraadschap Delf land, is vrijwel de gehele afraste ring weggeslagen. Dijkgraaf Van den Berge: „We zijn door duinaf slag over de volle 22 kilometer lengte gemiddeld vijftien tot zes tien meter kwijtgeraakt." Van den Berge durft het bijna niet te zeggen, maar de stormen komen hem op dit moment niet helemaól ongelegen. De dijkgraaf: „Voor het onderhoud van de kust krijgen we een jaarlijkse bijdrage van Rijkswaterstaat. Overwogen wordt om die te halveren. Ik denk niet dat een dergelijke maatregel op dit moment nog te verkopen is." Fiks» buit bif lui ak^n in Schiedamse huizen SCHIEDAM Bij'een fin- braak in een woning! aan de Lange Haven is voor 9.200 gul den aan geluids- en fotoappara tuur gestolen. Om hinnen de- komen werd een ruit gefoiw. ceerd. Aan de Galjoot werd varr-- een woning een raam openge-.. broken. De inbrekers gingen eua vandoor met geluidsapparatuur;- videorecorder, een voorvenster;,, kerien een onbekend geldbed drag. Ruitengooiers gepakt SC^EDAM Vier Schie-- dammers van 15, 16, 22 en 26 jaar rijn vannacht ingesloten- op verdenking van het ingooien van een groot aantal ruiten. Het kwartet zou ruiten hebben ingegooid van de Super aan de Xethelstraat, de katholieke kerk op de Dam en van de Ko renbeurs. SCHIEDAM Mannen van Koerdische en Turkse vrouwen rijn op zondag 4 maait van har te welkom op de international! vrouwendag in het Kluphuis'" Oost aan de Galileïstraat 86. Tijdens de bijeenkomst, die duurt van, 14.00 tot 18.00 uur, wordt eer videofilm vertoond over de positie van vróuwen... Turkije én èóerdlstai Een-m dewerkster van een Turks op vanghuis komt uitleggen waarr om vrouwen soms in een situa tie komen waarin ze weglopen. Voor een vertaling voor eventu ele Nederlandse bezoekers wordt gezorgd. Het evenement wordt afgesloten door de mu ziekgroep DavulZurna. De toe gang is gratis en kinderopvang is aanwezig. Vrouwenfiiü Charlotte morgen in Filmhuis SCHIEDAM In de maan delijks terugkerende cyclus vrouwenfilms vertoont het Filmhuis Schiedam zaterdag de film CharlotteVan'j"'regisseur Frans Weiszi' ''CharfóftV'rs' eiï Joods meisje, dat begin ■Af scheid heètik'^an i| I en vrienden m Berlijn-en naar Zuid-Frankrijk vertrekt. Daar vang half negérlV'Ti den. tg vier 'gul1- 5 'Voorjaar' centraal bij 7 wandeling in heemtuin SCHIEDAM Tijdens de maandelijkse excursie in de heemtuin in het Prinses Be- atrixpark staat zondag het vooijaar centraal. Het vooijaar is vroeg begonnen. Dat is voor al te merken aan de explosieve groei van jong groen en voor jaarskruiden in bermen en langs waterkanten. In de be- chutte heemtuin heeft de na tuur zelfs een voorsprong op de natuur in het open landschap Volgels bouwen hun nesten, de 90 paddentrek is begonnen en de-'" dierenwereld laat de wintertooi!lti vallen. Deelname aan de excur-ab sie, die onder leiding staat van3*- een ervaren gids, is gratis en" deze begint om 14.00 uur. De"" ingang is te vinden in het ver lengde van het Duivenpad in Kethel-Oost en is bereikbaar met buslijn 53, halte Koekoek slaan. Schildercursus.in - het Trefpunt Oost SCHIEDAM In het Tref punt Oost start maandag een creatieve schildercursus. De be doeling is de lessen in het schil deren van stillevens en land schappen te houden op maan dag- en donderdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur. Trefpunt Oost is gevestigd aan de Celsius- straat 2. Geld veor bouwrijp maken Voltastraat SCHIEDAM Voor het ver-"";; richten van voorbereidende-- grondwerkzaamheden voor deM" bouw van veertig woningen aan de Voltastraat en Snellius- - singel is een bedrag nodig van ruim zeshonderdduizend gul; den. Hiervoor wordt de bouw plaats opgehoogd met lichte materialen zodat verdere ver zakking van aanliggende pan den wordt voorkomen. Ook zal een speciale constructie worden ingegraven tussen de bestaande lager gelegen achtertuinen en de achtertuinen van de nieuwe woningen. Een pompinstallatie wordt gekoppeld aan het drai nagesysteem. Dit moet voorko men dat er wateroverlast ont staat bij de bebouwing die er al staat. Van het geld wordt ook de directe omgeving van de bouwplaats heringericht. Ttoin lATnlfofr- m J— nC.i1 Stf (INGEZONDEN MEDEDELING) I nji) t% -vit fys? w

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1