"ekort bodemsanering nekt stadsvernieuwing Longen ais sponzen, beweg ngen ais neonreclame SP bepleit actievere rol van gemeente 1 ■SMM Het Vrije Volk SCHIEDAM VERVUILING VAN SCHIEDAMSE GROND IS VEEL ERGER DAN WERD AANGENOMEN Schiedam verliest terecht EZINffl' Cas Schook maakt 'technische illustraties Vrouw dood in huis Schiedam Inbrekers op heterdaad betrapt Man gered na autoduik Vechtpartij in tram Lunchconcert /ws/ PAGINA4 MAANDAG 5 MAART 1990 Door Rein Wolters SCHIEDAM De bodemver ontreiniging in Schiedam is aan zienlijk groter dan dat in het ver leden werd aangenomen. Toen werd nog uitgegaan dat een sane ring van de bodem zou bestaan uit de schoonmaak van een aantal grote, duidelijk begrensde, stukken grond. Intussen is duidelijk gewor den, dat er met name in de oudere stedelijke gebieden maar weinig SCHIEDAM De voetballers van HWD hebben een verdiende 1O overwinning op Schiedam ge boekt. De ploeg van trainer Hans Ruitenberg was nog geen schim vergeleken bij vorige week. Toen werd SVV voor eigen publiek door een flitsend Schiedam met O3 overdonderd. De Schiedammers begonnen en thousiast aan het duel tegen HWD. Alfred van Pelt en Leo Boensma vielen al in de eerste helft gebles seerd uit. „Dat heeft ons eigenlijk de nek omgedraaid omdat we met zeer zwakke reservespelers op de bank zaten," concludeerde Schie- dam-voorzitter Nico van Huët. De enige treffer werd door Dick de Fijter voor de pauze geproduceerd. SCHIEDAM De Schiedamse politie beeft gistermiddag onder verdachte omstandigheden een do de vrouw aangetroffen in een wo ning aan de Burgemeester Honner- lage Gretelaan. De kamer van het slachtoffer verkeerde in een wan ordelijke staat. De politie sluit mis handeling als doodsoorzaak niet uit. Vanmiddag wordt sectie ver richt. Het slachtoffer 'is een 21-ja- rige in Vietnam geboren, maar 'in het Westduitse plaatsje Wülfrath geregistreerde vrouw Het is niet1 duidelijk waaïörfl8è!'sinds drie maanden in .ScHipdain een kamer huurde. De 47-jarige hoofdbewo ner deed gistermiddag bij de poli tie aangifte. Hij vertelde de politie de vrouw bij zijn thüiskomst dood te hebben aangetroffen. SCHIEDAM Na het inslaan van een deurruit eigende een der tigjarige Rotterdammer zich giste ren op de Boerhaavelaan een vi deorecorder toe. Verijkwam hij er niet mee: de politie trof hem even later wandelend meïjhet apparaat onder de arm in de, omgeving aan. Een 43-jarige bewoonster van de Lange Haven heeft haar stereo-in stallatie niet lang hoeven te mis sen. Bij thuiskomst zag gistermid dag net net een inbreker over de schutting verdwijnen. De politie hield de man op de Westvest aan, echter zonder de installatie. Die stond verborgen achter de schut ting waarover de 33-jarige Rotter dammer was geklommen. SCHIEDAM Bij een ongeluk kige manoeuvre raakte vrijdag middag een 29-jarige man mei rijn auto in het water langs de Polder weg. Hij slipte weg in de zachte berm. De auto kwam op zijn kop in het water terecht. Een 56-jarige bewoner zag het ongeval gebeuren en redde het slachtoffer uit zijn benaderde positie. Na het optake len van de wagen bleek het water enkele koffers koffers te hebben verzwolgen. De man gaat daarnaar vandaag dreggen. SCHIEDAM Een 35jarige Schiedammer heeft een pijnlijke hand overgehouden aan zijn verzet tegen aanhouding door controleurs van de RET. De man weigerde een geldig plaatsbewijs te tonen en wilde aan de Broersvest de tram verlaten. De controleurs hielden hem tegen, waarop sen handge meen ontstond. Hierbij sneuvelde in de tram een stang. In het poli tiebureau werd tegen de man als nog een proces-verbaal opgemaakt. stukjes grond voorkomen waar geen sprake is van verontreini ging. De Interimwet Bodemsane ring is daarop niet toegesneden. Het beschikbare budget kan de tal rijke saneringsaanvragen niet aan. Deze waarschuwingen staan op genomen in het deze week uitge brachte Meerjarenplan Stadsver nieuwmg 1990 tot en met 1994. Hierin is in grote lijnen vastgelegd welke delen van de stad de komen de vier jaar worden opgeknapt. Als bezuiningsmaatregel is noodge dwongen een aantal plannen op de lange baan geschoven. In ieder ge val is de uitvoering van plannen voor de Overschiesestraat, West molenstraat en de Boterstraat uit gesteld tot na 1994. De plannen voor de Tuinsingel en de Galileï- straat lopen ook vertraging op, maai worden waarschijnlijk nog wel binnen de planperiode tot uit voering gebracht, „Een verdere verlaging van het tempo achten wij niet verant woord, want dat zou in het stads vernieuwingsproces een ingrijpen de breuklijn betekenen en schaadt het belang van de bewoners ern stig," stellen de samenstellers van de beleidsnota. Ondanks de nu gesignaleerde te genvallers heeft de stadsvernieu wing in Schiedam zich in de ach terliggende jaren onmiskenbaar ontwikkeld tot een degelijk en be stendig proces. In de na-oorlogse wijk Nieuwland functoneert in middels een projectteam. Ten aan zien van de vernieuwing van de woningen in deze omvangrijke wijk begint zich enige lijn af te te kenen. In de eerste helft van dit jaar zullen nadere plannen worden ontwikkeld voor het Bols- en Lan- vasterrein. De opzet voor het 'nieuwe gouden randje' van het centrum wordt in het rapport 'de aanzet voor een nieuw elan ge noemd'. De particuliere woningverbete ring stabiliseert zich op een alles zins acceptabel niveau. Als hoop vol kenmerken de schrijvers van de nota de ontwikkeling van pro jecten in stimuleringsgebieden, waar onder begeleiding van Bouw en Woningtoezicht en het Bureau Bewoners Ondersteuning particu lieren overeenstemming bereiken over een collectieve verbetering van hun bezit. Het gezamenlijk op- knapproject van particuliere wo ningbezitters in de Oosterstraat is daarvan een goed voorbeeld. De restauratie van historische panden nam in de afgelopen jaren een sterke vlucht. De voorbereidingen voor het stadvernieuwingsplan voor de Ga- lileïstraat en omgeving is ver traagd na een uitgebreide afwe ging tussen sloop en handhaving dus verbetering) van de bestaande bebouwing. Verschillende varian ten zijn met elkaar vergeleken. Een reden voor de vertraging is dat de exploitatie van de wonin gen tot hoge tekorten leidt. Mare Wynn laat cursisten kennismaken met eigen lichaam SCHIEDAM „Probeer je voor te stellen dat je longen vol zitten met water en laat dat water van de ene kant naar de andere kant rollen," vraagt danser Mare Char les Wynn de zes deelnemers aan de tweedaagse workshop Dans en Ontspanning afgelopen zaterdag in de School der Bewegende Kunsten in Schiedam. De cursisten lijken zich uiterst ontspannen te voelen, ondanks de longen vol water en de ijzige stilte in de zaal. Ze werken met dure woor den aan de integratie van alle fysiologische delen van het li chaam. Dat blijkt heel moeilijk te zijn. De deelnemers rollen niet met het water in hun longen, maar met htm bekkens, de licha men zitten nog een beetje vast. „Ach ja, het bekken is ook veel ge voeliger dan de borst. Daar zitten immers ook de geslachtsorganen," luidt het commentaar van Wynn. Een buitenstaander zou denken dat hij terecht was gekomen bij een stel langslapers met een gigan tische zondagmorgenkater, wan neer hij per ongeluk bij de lessen naar binnenstapte. De workshop heeft echter niets met jQngezonde,. mensen te maken, die bezig zijn met de afbraak van hun lichaam. Ze houden vzich bezig 'bo.!v/mind'-techniek?»waar'Wynn zich m heeft gespecialiseerd. „Bij deze techniek gaat het erom dat je je bewust wordt van je lichaam en daar optimaal gebruik van maakt," vrtelt de uit Canada afkomstige danser. „Voor dansers, maar ook voor mensen die aan an- SL" r aaau» Je lichaam bewust wor den en hele- maal gebrui ken, predikt danser Mare Charles Wynn in de twee daagse works hop Dans en Ontspanning van de School der Bewegen de Kunst. dere sporten doen, is het gebruik maken van deze techniek heel ge zond. Je leert je eigen beperkingen kennen en accepteren. Het gevolg is, dat je ook meer uit je lichaam kunt halen." SCHIEDAM Ter linkerzijde dingt behalve de PvdA en Groen Links ook de Socialistiese Partij (SP) naar de kiezersgunst bij de ge meenteraadsverkiezingen van woensdag 21 maart. In navolging van hun Vlaardingse partijgeno ten, die thans zelfs vijf zetels in de raad hebben, mikken de socialis ten erop de PvdA één of meerdere zetels te kunnen afsnoepen. De lijst wordt aangevoerd door Johan Janssen, vooral bekend ais jonge renwerker van de St. Joris Doele. In haar acht pagina's tellende 'actieprogramma voor de jaren I990-'94' legt de SP er vooral de nadruk op dat de gemeente op vrij wel alle terreinen een stuk actie vere rol zou kunnen spelen. Een fi nanciële verantwoording voor hun plannen leveren de socialisten ove rigens niet; het programma bevat meer algemene richtlijnen dan concrete voorstellen. De partij vindt dat de gemeente de hoogste prioriteit moet geven aan het realiseren van voldoende kinderopvang. In het plaatselijke onderwijs signaleert de SP toene mende verschillen tussen de scho len in leerlingenaanbod en onder wijsniveau. In de oudere; wijken dreigt leegloop en ook lijkt het erop dat er steeds meer 'zwarte' en 'witte' scholen ontstaan. Deze 'ghettcvorming' moet krachtig be streden worden, meent de SP, om dat solidariteit alleen kan bestaan in een maatschappij waarin ver schillende mensen geïntegreerd sa menleven, en niet opgedeek n hokjes naar cultuur, gezindte of in komen. De productie van betaalbare nieuwhouw-woningen en het tem po van de renovatie van naoor logse woningen mogen van de SP fors opgeschroefd worden. Ook de grote achterstand in het onder houd moet versneld worden inge haald, zonder dat de laster daar van voor rekening van de bewo ners komen. Volgens de SP kun nen de bouwkosten worden ver laagd door de winstmarges van de bouwondernemingen terug te drin gen. Ook dient paal en perk te worden gesteld aan de invloed van projectontwikkelaars en grondspe- culanten. Wynn werkt tijdens zijn lessen heel sterk met beelden. Hij heeft het over longen als sponzen; bewe gingen, die net zo gaan als het licht in een neonreclame en bek kens als tonnetjes vol water. En dat blijkt te werken, vindt deel neemster Corin Bekker uit Utrecht. Ze danst al sinds 1982; de techniek, waarin Wynn lesgeeft, kende ze ook al. „Toen ik hoorde dat hij hier een workshop gaf, be sloot ik direct mee te doen. Ik heb beelden nodig onder de techniek en dat leer je van Wynn." De deelnemers blijken bijna al lemaal al danservaring te hebben. Ericka Voortman bijvoorbeeld, stu deerde onlangs af op de theater school en had al kennis gemaakt met de body/mind-techniek tij dens haar eindexamen. „Ik vind het heel nuttig. Dansen is vaak twee-dimensionaal, maar er is ook nog een derde dimensie. Het gaat om van binnenuit bewegen. De be wegingen van je docent copiëren is niet zo heel erg moeilijk, maar als je weet waar die bewegingen van- X(U9XiifaiÜ6iio atv amo t> ~ocv ii.n \ir--3 da^n komen, krijg je pas echt kwa liteit," meent Ericka. 1 De workshop bestaat uit twee delen. Het eerste gedeelte is puur techniek en in het tweede gedeelte leren de deelnemers om die tech niek te gebruiken bij de dans. Vol gens Wynn zijn de twee cursusda gen niet voldoende om de techniek volledig onder de knie te krijgen: „Wat ik probeer te doen is een prikkel weg te geven. Als de deel nemers na deze twee dagen be langstelling hebben, komt er vast een vervolg in Schiedam." In de milieu-paragraaf van het programma pleit de SP voor on derzoek van de met havenslib op gespoten grond in Spaland-West. De gemeentelijke verordening voor lozingen op het riool dient dras tisch te worden aangescherpt. Er moet een einde komen aan de si tuatie dat veel kleine en middel grote bedrijven nog steeds vrijwel ongecontroleerd op het riool kun nen lozen. Volgens de socialisten verdwijnen er maar al te vaak stoffen in het riool die de werking van de gemeentelijke zuiveringsin stallaties ernstig verstoren. De be drijven die dit veroorzaken zouden aansprakelijk moeten worden ge steld voor de schade. De bestaande zwembaden moe ten in de visie van de SP in stand worden gehouden, en waar nodig aangepast aan de behoefte van de gebruikers. Wat de gezondheids zorg betreft gaat de partij uit van het gezegde 'voorkomen is beter dan genezen'. De gemeente zou daarom het doen van bevolkings onderzoeken moeten bevorderen. Ook zou de plaatselijke politiek initiatieven moeten nemen om het gebruik van alcohol en drugs terug de dringen. Ouderen moeten zo lang moge lijk zelfstandig kunnen wonen en daarom moet er per wijk een fijn mazig net van voorzieningen zijn. Waar nodig moet er extra perso neel komen voor deze voorzienin gen, De Schiedamse jongeren zijn er de laatste jaren maar bekaaid van af gekomen, stelt de SP. Op het ge bied van jongerenwerk gebeurt weinig tot niets, de hele problema tiek wordt door de gemeente uit onvermogen al jaren genegeerd. De SP vindt dat er in elke wijk een jongeren-accomodatie moet ko men. Problemen als vandalisme en kleine criminaliteit komen voort uit gebrek aan toekomst-perspec tief en verveling. Het is zaak deze problemen professioneel aan te pakken, aldus het programma. ROTTERDAM „De meeste opdrachtgevers beginnen met te zeggen dat ze een artistimpression willen. Als je dan even doorpraat komt al gauw naar voren, dat alles er wel in moet komen te staan. Het wordt dus een technische il lustratie." Technisch-illustrator Cas Schook uit Mijnsheerenland maakt duidelijk dat er verschil bestaat tussen een aardige impressie en een opengewerkte tekening van een voorwerp, gebouw of voertuig. Voorbeelden van zijn werk zijn te zien in de Centrale Bibliotheek aan de Hoogstraat in Rotterdam, Bekend zijn de platen die hij maakte van het tracé van de toe komstige spoortunnel onder een groot deel van Rotterdam, van de bibliotheek en nieuwe industrie terreinen in het Rijnmondgebied. Schook maakt gebruik van ver schillende technieken. Hij maakt lijn-illustraties, ingekleurde of ge schilderde illustraties en air brush-tekeningen. Deze laatste techniek is spectaculair, omdat liet een toekomstige situatie uitbeeldt. Hij weet bijvoorbeeld een nieuwe fabriek zo in een luchtfoto in te schilderen, dat het lijkt alsof de fa briek er al staat. Behalve bestaande objecten ont werpt hij ook extravagante ruimte voertuigen en andere fantasie- voorwerpen. Schook heeft gestudeerd voor werktuigbouwkundige, maar be gon in 1971 na een korte periode in de reclame voor zichzelf als technisch illustrator. Hij combi neert zijn technische kennis met een artistieke visie. Zijn openge werkte tekeningen van gebouwen, installaties en dergelijke maakt hij na bestudering van bouwtekenin gen. Bouwtekeningen waar voor de leek geen touw aan vast te kno pen is. De opengewerkte Sehook- versie daarentegen is altijd zeer verhelderend en voor de meest a- technische persoon in een oogop slag te begrijpen. Cas Schook: hersenwerk op een begrijpelijke manier presenteren. Vroeger waren wetenschappers en technologen, opgesloten in bun ivoren torens, in de weer met for mules en constructies, zonder dat het publiek begereep waar bet om ging. Volgens Schook is het belang rijk de resultaten van dat hersen werk ook op een begrijpelijke ma nier te presenteren. Daarom heeft hij gekozen voor dit vak, en niet voor het bedrijf van zijn vader: een constructie- en scheeprepara- tiebedrijf. De illustraties van Cas Schook zijn nog tot 13 maart te zier in de Centrale Bibliotheek aan de Hoogstraat 110 te Rotterdam. Robert Groeneweg in nationale reddingsploeg SCHIEDAM Robert Groe- neweg maakt deel uit van de nationale ploeg van 'de Konink lijke Nederlandse Bond voor het Redden van Drenkelingen, Groeneweg, lid van de Schie damse Reddings Brigade, dwong die selectie zondag af door zesde te worden in een deelnemersveld van 61 zwem mers. Tijdens ie selectiewed strijden in Vlissingen toonde hij zijn vaardigheden op 220 meter hinderdniszwemmeh, vijftig meter reddingspop dui ken, honderd meter reddings- wisselslag, honderd meter red dingspop duiken met zwemvlie zen en reddingsbal «werpen. Voetbalvandalen door SCHIEDAM Op verden king van openl re''géweldple- ging zijn zaterdagavond vier mannen van 19, 20, 34 en nog- eens 34 jaar door de politie in gesloten. Op weg naar de voet balwedstrijd SWHeerenveen vernielde het kwartet tuinen in de Kappeyne van de Coppellol- aan. Op grond van hun signale ment trof de politie hen in het stadion en hield hen aan. 1 Dronken man springt kotsend in Lange Haven SCHIEDAM Aan een 3(Kv jarige Schiedammer had de po-J litie zaterdagnacht een wel héélig vreemde gast. Als gevolg van overmatig drankgebruik was de.„ man niet meer instaat voorw zichzelf te zorgen. De politie' plukte hem van de Koemarkt en besloot de man naar huis te rijden. Op de Lange Haven moest hij overgeven, waarna de man ook besloot tot een duik in het water. Tot opluchting van de agenten kwam hij_weer bo ven en via hun helpende han den stond de^tamkwaard snel weer op hefdroffeJ Op het bu reau kreeg de r zwemluchtige man droge Jderen^en werd te slapen gelegd."4 'b Amnestygroep in actie voor vervolgde vrouwen SCHIEDAM Donderdag is het Internationale, Vrouwendag en ter ^-gelegenheid daarvan voert"^fdams§,$Binesty- - groep actie voor vervolgde vrouwp^pg^teri&gj 10, staat,Amnesty,mei; ee; stand op het plein /por da Hema om aandacht té vragen, voor vrou wen in- Kameroen, Malawi, Guatemala,,n ^eru. jZuid-Korea, Birma, Joegoslavië, ,Saoedi-Ara- bië, Syrië. In Zuid-Korea hangt lm Su-Kyong een gevangenis straf van 10 jaar boven het hoofd vanwege het feit dat zij Noord-Korea bezocht ïeeft. In Joegoslavië zitten Nafije Zende- le en Valdeta Fejzullai vast voor hun geweldloze strijd voor het recht op onderwijs in het Albanees. Vanaf 12 uur kan het publiek aan de stand voorbe drukte kaarten kopen. Bluespiritïn Tender SCHIEDAM The lady J sings the blues.rDodderdag wordt theatercafé De Tender voor één keer een bluêspaleisje i met het optreden van de Rot-1 terdamse band*Bluespirit, On- der aanvoering van zangeres Else Leeflang brengt de groep j rhythm blues-nummers uit de jaren vijftig en zestig naast het nodige moderne werk. Ver- loren liefdes, nostalgische huis vaders op het podium, hevig swingen, volle glazen, lege gla zen... Aanvang 21.30 uur, toe gang gratis. SCHIEDAM In het kerk gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de West- vest verzorgt de Vlaardingse pianiste Anke van Bree op woensdag 7 maart een luncl concert. Aanvang 12.30 uur-Zij-a speelt werken van Haydn, De-_ bussy en Brahms Anke var Bree begon op twaalfjarige leefL tijd met haar pianostudie en hoopt dit jaar aan het staay$£ examen te kunnen deelnemen. Het lunchconcert is een organi satie van de Vrienden van „hof Stedelijk Museum. Dp toegang is gratis en de koffie eveneens. Betrapte inbreker slaat vrouw SCHIEDAM Lichte ver wondingen aan het voorhoofd hield een 43-jarige bewoonster over aan een nachtelijke con frontatie met een inbreker. Omdat ze gestommel hoorde en licht zag schijnen liep de vrouw naar beneden en trof in de woonkamer twee inbrekers. Een van de mannen sloeg de vrouw in het gezichten ging daarna zijn al ap de vlucht ge slagen maat achterna Het duo had kans gezien de kamer te doorzoeken en voor zesduizend gulden aan geld en goederen mee te nemen. S* V# ,*J Rf'R fl U iv l 1 1 4U ij-<3i Ijl I VR0Fl00V(lT hrtclo SLiVs* ll- '-Wr

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1