'wee ontwerpen voor nieuw zwembad Ouderen: meer aandacht van Schiedamse politici ïl Wethouder presenteert vanavond plannen aan raadscommissie Welzijn Bouw luxe torenflats aan Hoofdplein kan beginnen m m Muziekschool püpulair door Candy Dulfer en Berdien Stenberg Het Vrije Volk SCHIEDAM Ruimer aanbod via kabelnet GASHAARDEN Pleidooi voor verbetering vervoer, huisvesting en centraal alarmsysteem Schiedams vuilnis stapelt zich op Forumdiscussie ouderenbeleid II Schennispleger door politie aangenouden 'Woningbeleid ouderen moet vriendeijker' Vrouw dood door alcohol en drugs PAGINA 4 ws DINSDAG 6 MAART 1990 SCHIEDAM Drie nieu we televisiestations worden vanaf donderdag 15 maart door de dienst Openbare Nutsbedrjven Schiedam (ONS) via het kabelnet door gegeven. Vorige week kon digde Het Vrije Volk al aan dat de stichting Stadsomroep Schiedams (SOMS) vanaf die datum het programma van de Stads TV Rotterdam gaat doorgeven op het kanaal 28+, waarop ook de Avond bladen TV-krant is te zien. Intussen zijn ook de on derhandelingen met leveran cier W. A. Smith Television in Engeland van het Kinder- net positief afgerond. Voor lopig voor één jaar wordt het programma kostenloos op de kabel gezet. Het Kin- dernet-programma wordt uitgezonden in Londen en wordt via Intelsat V naar Schiedam gestraald. Het is een zogenaamd thematisch programma, gericht op jeug dige kijkers en biedt tachtig percent Nederlandstalige en twintig percent Nederlands ondertitelde onderwerpen. Het is dagelijks te ontvangen van zeven tot tien uur op het kanaal waarop BRT is te ontvangen. W, A. Smith heeft twee satellieten in ei gendom met in totaal 64 ka nalen. Via de 'ruimte' komt van af 15 maart ook het pro gramma van het Italiaanse station RAI-uno naar Schie dam. Het programma van deze zender wordt voorlopig 'geparkeerd' op het kanaal dat is vrijgehouden voor TV 10. Voor de kabelabonnees betekent de uitbreiding geen verhoging van de contribu tie. O §3 Door Liesbeth Buitink SCHIEDAM Maar liefst twee ontwerpen voor een nieuw zwem bad Groenoord presenteert wet houder L. Hafkamp (Sport en Re creatie) vanavond aar. de leden van de raadscommissie Welzijn. Twee zwembaden die weliswaar volstrekt verschillend van vorm zijn, maar die beide alles bieden dat een recreatief zwemmer zich kan wensen. De kosten van beide baden zijn geraamd op negen a tien miljoen gulden. Hafkamp hoopt nog dit jaar tot de aanbeste ding over te gaan. Het Sportfondsenbad kan na opening van een nieuw Groenoord gesloten worden. „Voor zover ik dat kan overzien is er voor het Sportfondsenbad maar één weg en dat is sloop," zegt de wethouder. De plannen voor Groenoord hebben beide een combinatie van het leren zwemmen, wedstrijd- en recreatief zwemmen in zich. Een groot bad op wedstrijdformaat met een beweegbare bodem, zodat er ook in kan worden lesgegeven, is op uitdrukkelijke wens van Haf kamp verwerkt. De wethouder had een behoor lijke lijst met wensen. Na ver- scheidenene werkbezoeken aan soortgelijke zwembaden besloot hij dat het nieuwe zwembad Groe noord, behalve ordinair zwemwa ter ook een wild water kreek, whirlpools, een discovloer, sauna, solarium en een grote glijbaan moest hebben. En natuurlijk een wintertuin, een waterval, een biki- nibar, verenigingsruimten en een restaurette. De twee architectenbureau^ Koppert 6 Koenis en Hooper ver werkten Hafkamps plannen in hun ideeën van het nieuwe Groe- ïoord. Beiden deden dit met een knipoog naar Hafkamps oorspron kelijke plannen van een congres centrum en een hotel bij het zwembad, Hafkamp: Dat is toen niet gelukt. Nu denk ik: realiseer dat zwembad mét de mogelijkheid om de bouw te combineren met eventuele kantoorruimten of be drijven." Toch, beweert de wethouder, kan een gewoon bezoekje aan het zwembad betaalbaar blijven voor de gewone Schiedammer. Haf kamp: „Het uitgangspunt is dat de tarieven sociaal aanvaardbaar zijn. We willen hier geen bad waarvoor je vijftien gulden toe gang moet betalen. Wij denken meer aan vier of vijf gulden." Hafkamp rekent op zo'n drie honderdduizend bezoekers per jaar. „Dan hebben we het over Schiedammers," zegt hij. „Maar je zou je kunnen voorstellen dat zo'n bad ook nog zuigkracht heeft naar bezoekers van bij voorbeeld het Holybad in Vlaardingen-Noord en ook vanuit Rotterdam-West bezoe kers trekt." Deze zomer kan in het huidige Groenoord nog buiten gezwommen worden. Wat er daarna gebeurt met het openlucht zwembad is deels afhankelijk van welke keuze gemaakt wordt uit de plannen. Het is mogelijk dat het nieuwe zwem bad gerealiseerd wordt tegen het park aan en in dat geval blijft het openluchtbad wellicht nog een zo mer toegankelijk voor het publiek. SCHIEDAM 'Hoewel de pro testerende akkerbouwers in Wijs ter. toestemming «hebben gegeven de vuilnisaanvoer bij de VAM weer voor de helft op gang te brengen, geeft dat voor de stad Schiedam nog geen directe ver lichting. Gisteren en vandaag is nog eens ruim driehonderd ton vuilnis opgeslagen in een buiten gebruik zijnde reparatieloods van de scheepswerf Wilton-Fijenoord. Daar ligt nu zo'n zeshonderd ton afval opgetast en in het uitpuilen de overslagcentrum aan de Paral lelweg nogeens vierhonderd ton. „Vandaag hebben we weer de normale hoeveelheid van zeven treinwagons ontvangen voor de af voer van vuil naar Wijster," zegt woordvoerder M. Dingenouts. „Met de directie van de VAM is hierover overleg geweest. We wil len extra capaciteit om de achter stand in te kunnen halen, maar men kon geen vastigheid geven. Voorlopig wachten we nog even af en wordt het vuilnis tijdelijk nog afgevoerd naar de scheepswerf." Door Rein Wolters SCHIEDAM Ouderen zijn geen doorgaans geen kasplantjes die niet meer in staat zijn voor zichzelf te zorgen. De Gezamenlij ke Commissie Ouderenbelangen (GCO) in Schiedam vindt dat er op ouderen vaak een onterecht stem pel wordt gedrukt. Ook de kreet dat ouderen niks meer zouden wil len, vindt de commissie waarin de drie ouderenbonden van de stad samenwerkennergens op slaan. „Ouderen willen genoeg, maar het ontbreekt aan een informatie verstrekking vanuit óns gezichts punt," vertolkte gisteren Martha Wagenaar tijdens een persbijeen- g? komst waar met het oog op de ge- meenteraadsverkiezingen op 21 maart de aandacht werd gevestigd z op zaken die vooral op ouderen be- trekking hebben. Eén van de belangrijkste grie- y ven met betrekking tot het lande- lijke beleid is de bezuiniging van g 271 verzorgingskamers die het rijk S aan Schiedam heeft opgelegd. Dit is bijna éénderde van de 853 een heden die de stad telt in de diverse centra. „Wel staat hier tegenover dat in het oosten van de stad, waar geen verzorgingshuizen voor ouderen zijn, er een nieuw cen trum wordt gebouwd," sprak GCO-voorzitter Jan Uijterwaal. De Gezamen lijke Comrn- missie Oude renbelangen vindt dat de politiek extra op hun belan gen dient te letten. Van links naar rechts: Dave Rensman, Martha Wage naar, Jan Uy- terwaal, Wil lem Scholten Arie van Boe nen. Hij benadrukte achter de trend van het langer in eigen huis blij ven van ouderen te staan, maar zei de combinatie tussen dat feno meen en het verminderen van het aantal verzorgingsplaatsen in de fi-,„ nanciële sfeer niet te zien. SCHIEDAM Op uitnodi ging van de Gezamenlijke Com missie Ouderenbelangen (GCO) wordt met het oog op de ko mende gemeenteraadsverkie zingen op woensdagmiddag 14 maart een forumdiscussie ge houden In het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. De discussie be gint om 14.00 uur. Iedereen is welkom. Arie van Loenen (62 jaar, PvdA-raadslid én voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Alge mene Nederlandse Bond voor Ou deren, ANBOï benadrukte: „Wij ouderen zijn in de samenleving een volwaardige partij. Vergeleken met vroeger is de nestorfunctie weg, maar ouderen hoeven niet aan de kant te worden geschoven. Ouderen moeten het respect krij gen dat hen toekomst." Martha Wagenaar van de GCO:„ Jongeren in de gemeenteraad den ken dat als een oudere geen werk meer heeft, dat-ie dan verder kan volstaan met kaarten of biljarten. Je mag je natuurlijk ook nog be moeien met je kleinkinderen en vanzelfsprekend ook nog wel een koffïevisite afleggen bij de buren. Voor voldoende sozen is gezorgd, maar ouderen.hebben ook nog an dere wensen." Met nadruk: „Iedere oudere heeft recht op een driekamerw oning. Een kamertje met keukentje en een toilet volstaat niet meer. Vaak worden we gezien als een lastige groep, die alleen maar geld kost en niets meer inlevert. Verge ten wordt dat we juist nog zovéél kunnen verzetten." Andere grieven van de 68-jarige Door Rein Wolters SCHIEDAM Langs de Nieu we Maas kan aan het Hoofdplein nog dit jaar worden begonnen met de bouw van twee torenflats van vijftien verdiepingen met elk 45 luxe appartementen. De apparte menten gaan globaal de drie- en vijfhonderdduizend gulden kosten, inclusief parkeerruimte. Binnen de raadscommissie voor Stadsont wikkeling bestaan geen onoverko- menlijke bezwaren tegen het fraai ogende bouwplan. Dit bleek gister avond bij de presentatie door Wia- diinir Roemjantsew van het archi tectenbureau Groep 5 uit Rijswyk, dat het plan heeft ontworpen in opdracht van het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten. Met de bewonersvereniging Zuid en de projectgroep voor stads vernieuwing in dit stadsdeel be staat intussen overeenstemming over het plan, dat ruim vijf jaar geleden juist door de buurt werd getorpedeerd. Ook de hoge kost prijs vormde toen een struikel blok. „Tijden veranderen er is nu een ander plaatje," prees de verant woordelijke PvdA-wethouder H. van Kleef de bouw aan. Raadslid B. de Leede (Klein Links) zei het plan 'wel aardig' te vinden, maar niet vinden te passen op die plek. Hij ziet daar liever woningbouw die ook voor mensen met een lager inkomen haalbaar is. Het Hoofdplein (aan de Nieuwe Maas ingeklemd tussen Voorhaven en Maasboulevard) ligt buiten de delta-waterkering. Juist omdat ex tra maatregelen noodzakelijk zijn op het gebied van de waterhuis houding (bij hoog water staat de omgeving van het stuk terrein als eerste blank), zijn de investerings kosten extra hoog en drukken deze op de verkoopprijs van de apparte menten, zo werd de commissiele den uitgelegd. De flats worden zo danig gebouwd dat er vanuit alle woningen zicht op de Nieuwe Maas is. Het worden glazen torens met aan de buitenzijde weinig be ton. Parkeren is gedacht op eigen terrein in een verdiept gebied. In totaal zal er plaats zijn voor negen tig auto's. Hoewel vrijwel iedereen en thousiast reageert op de plannen voor dit nu verpauperde stukje groen langs de Maasoever, is nog allerminst zeker of met de bouw dit jaar ook daadwerkelijk wordt aangevangen. „Dat is sterk afhan kelijk van de markt- en rente ontwikkeling. Als de rentestand stabiliseert zal de verkoop van wo ningen omgetwijfeld weer toene men en wordt er sneller ge bouwd," verwacht J. van Dorp van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. CDA-woordvoerder J. Prins be titelde het plan als een 'plaatje' en sprak de hoop uit op spoedige rea lisatie. G. Verhulsdonk (VVD) liet zich gematigder uit. Hij wilde in procenten vernemen hoeveel ze kerheid over de uitvoering van het plan gegeven kan worden. Gezien de instortende markt kon hem die met worden gegeven. H. Posthoorn (PvdA) zei namens zijn partij ook te kunnen instemmen met het plan en wat hem betreft hoeft niets een snelle uitvoering in de weg te staan. Martha Wagenaar vormden het openbaar vervoer en het onvol doende inspraak krijgen in plan voor ouderenhuisvesting. Als voor beeld geeft ze: „Als oudere stap je vaak het laatst in de autobus Dat je wat slechter ter been bent en ook niet meer zo snel, komt kenne lijk bij een busbestuurder niet op. Hij njdt gelijk weg. Als je met uit kijkt, komt je dat op gebroken be nen te staan." Mevrouw Wagenaar bepleitte een systeem van openbaar ver voer, waarin ouderen zelf en d la minuut kunnen bepalen op ze er gebruik van wensen te maken Martha Wagenaar zei het reëel te vinden dat als ze 's morgens be sluit ergens een bezoek af te leg gen, dat via speciaal taxivervoer individueel ook mogelijk moet worden gemaakt. De gemeente, het taxibedrijf en een bijdrage naar draagkracht zouden dit financieel mogelijk moeten maken. „Op deze wijze kun je als oudere ook langer zelfstandig blijven functioneren," formuleerde ze. Voorts brak Martha Wagenaar een lans voor een beter centraal alarmeringssysteem voor ouderen die zelfstandig wonen. Volgens haar kleven aan het huidige sys teem veel bezwaren en deze zijn, naar baar opvatting, met behulp van de technologie simpel op te ,lossen. Met name het drukknop systeem in de woningen, die op het alarm zijn aangesloten, vindt ze niet deugen. „Als je elders in je woning valt, moetje maar zien dat je binnen het bereik van de waar- schuwingsknop raakt." De GCO geeft als organisatie met de gemeenteraadsverkiezingen geen stemadvies aan ouderen. „Wat hun keuze betreft, geven ou deren natuurlijk hun stem aan die partij die ook een goed en samen hangend ouderenbeleid voert. Een beleid dat gericht is op zelfstandig heid en een actieve rol voor de ou deren zelf." Opbrengst consumptie- bonnen naar W. Muller SCHIEDAM Wien Muller heeft vanmiddag vijfhonderd gulden gekregen uit handen van Frans van Krugten. Tijdens de recente carnavalsavonden in De Blauwe Brug werd een spon tane inzameling gehouden voor Oeganda, waarvoor de particu liere hulporganisatie van de 76-jarige mevrouw Muller zich al jarenlang inzet. Er werd een bedrag van 250 gulden ingeza meld, hetgeen door de stadscar- navalsvereniging De Rietzeilers werd verdubbeld. Mevrouw Muller was erg blij met de schenking en het bezoek van het prinselijk paar m haar wo ning Het was overigens hun laatste officiële handeling. Vol gend jaar keren prins Frans en prinses Catharine niet meer te rug Ze hebben drie jaar het stadscarnaval aangevoerd. SCHIEDAM De Schie damse politie heeft gisteravond een 57-jarige Schiedammer aangehouden wegens 'schennis der eerbaarheid'. De man werd de afgelopen maanden meerde re malen gesignaleerd in het Julianapark en het Sterrenbos. Na tips van het publiek kon de politie de potloodventer op he terdaad betrappen. Robert Paul: ruimtevrees SCHIEDAM Vluchten kan met meer? Onzin, meent Robert Paul. Het kan nog best! In zijn nieuwste show Ruimtevrees voegt hij de daad bij het woord en vertrekt naar de planeet Ku- bikus. Want soms is vierkant beter... Balancerend tussen zoete droom en zure werkelijkheid behandelt de meester-imitator onderwerpen als grafïtti, Wed den Dat, Mama, een hondenle ven en 'hebbudatnouook'. Seri euze en absurde situaties, imita ties, songs, rock 8- roll en confe rences. Zaterdag 10 maart in de grote zaal van het Passagethea ter. Aanvang 20.15 uur, toegang 22, 19 en 16 gulden (Pas65 en CJP 3 gulden reductie). Sneeuwwitje SCHIEDAM Voor kinde ren van 4-12 jaar is er zaterdag 10 maart in theater De Teer stoof de voorstelling Sneeuwwi tje en de Zeven Dwergen, ge speeld door poppentheater De Regenboog. Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, wie is de mooiste in het land? Zo begint het be roemde sprookje van de gebroe ders Grimm. Sneeuwwitje is de mooiste, en ze wordt door haar boze stiefmoeder met de jager meegestuurd. Die redt haar le ven en ze komt terecht hij de ze ven dwergen. Ze is daar geluk kig, totdat stiefmoeder ontdekt dat ze nog leeft. Gewapend met een giftige appel gaat de stief moeder op zoek... Aanvang 14 00 uur, toegang 3,75 gulden. SCHIEDAM Het gemeente lijk Bureau Huisvesting moet klantvriendelijker gaan werken, zeker ten opzichte van ouderen. Deze mening bracht het CDA- raadslid J. Prins gisteravond in bij de behandeling van de nota Oude renbeleid in de raadscommissie voor Volkshuisvesting Hij ver klaarde deze mededeling te doen op grond van klachten die hem hadden bereikt. Raadslid B. de Leede (Klem Links) zei het te betreuren dat in de nota geen aanzet was gegeven voor omninde afspraken die bepa len hoeveel woningen voor oude ren in meuwbouwplannen worden opgenomen. „Per wijk moet een normstelling worden ontwikkeld," zei hij. Wethouder H. van Kleef zei met zover te willen gaan omdat hij an- Tienjarige Streekmuziekschool wil tweehonderdduizend gulden subsidie meer Door Liesbeth Buitink VLAARDINGEN Na tien jaar Streekmuziekschool Nieuwe Wa terweg Noord heeft de school een wachtlijst met ruim tweehonderd namen die blijft groeien. „Het pro bleem is dat mensen zo'n mooi blinkend instrument in de etalage zieii staan, het direct gaan kopen en dan pas in het telefoonboek kij ken waar do muziekschool zit. En dan blijkt dat er een wachtlijst is." Dat ;ei een gefrustreerde muziekschool-directeur Hans Mul der bij de presentatie van het jaar verslag gisteren. Voor uitbreiding van het aantal plaatsen zouden de gemeenten Vlaardingen, Schiedam en Maassluis tweehonderdduizend gulden extra subsidie op tafel moe ten leggen. De laatste jaren is de groei van de muziekschool zo groot, dat de financiële middelen niet meer toe reikend zijn. „Het heeft heel veel met mode te maken," vertelde Mulder. „De dwarsfluit liep altijd wel goed, maar sinds Berdien Stenberg op de televisie verschijnt is de belangstelling enorm toegeno men. Hetzelfde geldt voor Candy Dulfer en de saxofoon." Alleen leerlingen die blokfluit, piano, fagot of harp willen spelen kunnen direct terecht bij de mu ziekschool Werkelijke plannen om de wachtlijst weg te werken zijn er niet. Meer subsidie is waar schijnlijk niet mogelijk, verhoging vaa het lesgeld evenmin. Mulder: „Dat ligt met name in Vlaardingen heel moeilijk. Je moet, wel zorgen dat muzieklessen een beetje betaalbaar blijven. Je ziet hier veel gezinnen: vader, moeder en twee kinderen. Die moeten allemaal lesgeld betalen, een instrument aanschaffen en muziekboeken kopen. Bij elkaar is dat een aardige duit. Als je dan het lesgeld gaat verhogen dat kan niet. Als het zo doorgaat wordt de wachtlijst nog groter en dat is een frustrerend gegeven." De wachtlijst verhindert de mu ziekschool feestelijk aandacht te geven aan het tienjarig bestaan. Mulder: „Echte festiviteiten staan niet op de rol. We laten het met stille trom voorbij gaan. Als we iets zouden organiseren, kost dat een vermogen. Ik besteed het geld liever aan het doel van de school: muziekonderwijs geven." De huidige Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord kwam tien jaar geleden voort uit de Schiedamse muziekschool, die toen al honderd jaar bestond. „Vlaar dingen had toen nog niets, zelfs geen gebouw," herinnert Muider zich. „We begonnen met ruim der tienhonderd leerlingen; nu zijn dat er bijna 2500. Dat is ongeveer het maximum wat we kunnen hebben. We hebben al die tijd kunnen groeien, maar zoals gezegd zijn ie subsidiemogelijkheden beperkt." De muziekschool ontving vorig jaar 1,8 miljoen gulden subsidie van de gemeenten Vlaardingen, Schiedam en Maassluis. Mulder: „Daarmee is driekwart van de les sen gesubsidieerd en dat is best fors." De enorme uitbreiding van leer lingen is door verschillende facto ren veroorzaakt. In eerste instan tie werd vooral muziekles gegeven aan kinderen van de basisscholen en het voortgezet onderwijs. In de loop der jaren zijn daar veel vol wassenen bijgekomen. „Er komen ook steeds meer VUT-ers en 65- plussers om hun kennis over mu ziek weer wat op te halen. We ge ven ook muziekles aan bejaarden in Huize Frankenland in Schie dam. Je zou kunnen zeggen dat we nu leerlingen hebben van de wieg tot het graf." Daarnaast richt de muziek school zich steeds meer op lichte muziek. „Vroeger was negentig procent van de lessen klassiek. Nu is die verhouding wezenlijk ver schoven. Vijftien percent is har- moniemuziek, twintig lichte mu ziek en vijf procent is pop. De rest is klassiek. De belangstelling voor klassiek is contant gebleven, de lichte-muziek-leerlingen is er bij gekomen. Door ook in lichte mu ziek te onderwijzen haal je heel andere doelgroep in huis. Je kunt niet altijd de vraag voorzien die onder de bevolking bestaat. Nu is de vraag in ieder geval groter dan het aanbod." In de toekomst wil de muziek school de lessen in lichte muziek meer gaan structureren met een theoretische onderbouwing. „Dat is nu nog een braakliggend terrein. Maar zo langzamerhand komen er wel docenten in lichte muziek van het conservatorium." dere kriteria hanteert. „We moe ten eerst kijken naar de wijkop- bouw en de aanwezige voorzienin gen en daarna pas bepalen wat noodzakelijk is. We moeten niet krenterig doen, maar de zaak gro ter aanpakken." Waarmee de bestuurder bedoel de dat het beter is om de nieuw bouw in de stad in zijn geheel te beoordelen op de behoefte aan wo ningen voor ouderen in plaats van het zo nu en dan in een nieuw- bouwcomplexje een enkele woning voor ouderen te realiseren. M. Er gin (PvdA) bracht onder de aan dacht dat onder de ouderen zich ook mensen bevinden van de eer ste generatie werknemers uit an dere landen en dat ook deze oude ren wensen hebben op het gebied van de huisvesting. Engin: „Veel migranten worden straks tegelijk 65 jaar. Zij hebben ook speciale wensen op het gebied van wonen en bijvoorbeeld eten. Daar moeten we nu al rekening mee houden." Wethouder Van Kleef gaf zijn Turkse partijgenoot daarin volmondig gelijk. SCHIEDAM De 21-jari- ge Vietnamese vrouw, «lie zondag lood in haar woning in Schiedam werd aange troffen, is gestorven aan een combinatie van alcohol en drugs. Dat bleek uit een sec tie, die gisteren werd ver richt De politie dacht eerst dat de vrouw mogelijk door mishandeling om het leven was gekomen. Alle merken, keus Uit 50 modellen! HOGE KORTINGEN! Al 80 jaar een goed adres! MODERNE ROMANTISCHE KLASSIEKE STIJLHAARDEN MUURKACHEL CV Moederhaarden K."0 CV Ketel; v Alle merken OCCASIONS ONDERDELEN SERVICE INRUIL Erkend installateur <5 <0 in O Bj P C (INGEZONDEN MEDEDELING)

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1