Ron Jaspers wi l gratis popfesti jn op Koninginnedag ill TECHNISCH SPECIALIST BUITENLAND dringend ruimte nodig 3320.- 4141.- Jöliofw 'erken in kassen riskant door bestrijdingsmiddelen gassen vrij bij scheepsbrand Wilton I .VJL L SJ hülsta kroes s Initiatiefnemer op zoek naar sponsors voor Freebeat '90 in Plantage Ministerie in offensief voor verbetering arbeidsomstandigheden in land- en tuinbouw Open dag Brandersstad 'Hang on to your hat' in Podium Ringen gestolen PAGINA 4 VRIJDAG 9 MAART 199C Door Caroiien van Eykelen SCHIEDAM Als het aan Ron Jaspers ligt komt er op Koningin nedag in Schiedam een onvergete lijk gratis popfestijn: FreeBeat '90. Ron Jaspers staat aan het hoofd van de stichting Musical Events Foundation die de organisatie voor haar rekening neemt. Hij wil een beetje meer leven in de Schiedam- se muziekbrouwerij brengen. „Natuurlijk is er op 30 april wel iets te doen in Schiedam, sen taptoe en de kermis, maar we wil len dit jaar ook eens iets groots en bijzonders organiseren. Heel vaak SCHIEDAM De Scholenge meenschap voor Mavo en Beroeps onderwijs Brandersstad houdt za terdag haar jaarlijkse open dag. Het hoofdgebouw aan de Mgr. No- lenslaan 99 staat van 10.00 tot 14.00 uur open voor het publiek. Op het programma staan onder an dere lessen in de tien studiericht ingen (mavo, administratie, ver koop, verzorging, mode kleding, bouw-, electro- en fijnmechanische techniek, mechanische en moter- voertuigentechniek). gaan mensen naar Rotterdam of Amsterdam omdat ze onze stad zo saai vinden." Welke hands zullen optreden wil Jaspers nog niet kwijt: „Ik heb met verschillende groepen al con tact gehad, maar ik kan nog niets vast afspreken omdat het geld niet rond is. Ik heb al tienduizend gul den aan subsidie binnen, maar ik kom nog... dertigduizend gulden te kort." De enthousiaste initiatiefnemer heels tot nog toe wel veel mede werking ontmoet, maar het ont breekt hem nog aan voldoende middelen om ook echt aan de slag te kunnen gaan. Hij wil een be roep doen op het bedrijfsleven. „Geld is nog het enige pro bleem, want de gemeente is heel enthousiast over mijn plan en heeft inmiddels toestemming gege ven de Plantage te gebruiken. Voor de dertigduizend gulden die ik nog mis zoek ik sponsors. Ik hoop dat er Schiedamse bedrijven en instel lingen zijn die willen helpen dit feest op poten te zetten. Gewoon als cadeau aan de Schiedamse jeugd. Ik hoop echt dat het lukt, want een popfestival is gelijk een stuk minder leuk als er toch een toegangsprijs wordt geheven. En als het ieder jaar op bevrijdings dag lukt in het Vondelpark, dan moet het hier toch ook kunnen?" Verbetering van de syste men hebben de risico's voor spuiters van gewasbe schermings middelen te ruggedrongen, maar voor de werkers in de kassen zijn de gevaren toege nomen. Br» SCHIEDAM Bij een brand in dok 8 van Wilton Fijenoord in i Schiedam zijn gevaarlijke !ngassen .vrijgekomen. De politie hield de omgeving van de scheepswerf enige tijd afgeslo ten. De Dienst Centraal Milieu beheer-Rijnmond (DCMR) ver richtte 'in' dié' tijd'metingen. Na vijf kwartier werd de omgeving weer vrijgegeven. De brand onstond omstreeks kwart over een bij reparatie werkzaamheden aan de Belgi sche veerboot Prinses Marina Esmeralda, dat in het dok ligt. Er ontstond een enorme rook ontwikkeling, die tot-vertin de- omgeving >t2icht3jhör)"tvèfe.naDë»" schadelijke gassen kwamen vrij toen de stof polyurethaan in de brand vloog. "Er 'dedenzich geen persoonlijke ongelukken voor. De omvang van de schade was vanmorgen nog niet be kend. Het schip is eigendom van het bedrijf Regie Maritiem Transpon dat vaart tussen Zee- brugge en Engeland. Door Jan Kuys MAASLAND De werkers in de Westlandse kassen lopen een groter gezondheidsrisico dan de mensen die de chemische bestrij dingsmiddelen op de gewassen spuiten. Steeds vaker wordt in de land- en tuinbouw gebruik ge maakt van vaste spuitsystemen, die op veilige afstand worden be diend. Intensivering van de teelt houdt echter het risico in, dat wer kers aan de gewassen onvoldoende beschermd of te vroeg de kassen betreden. Door inademing of via de huid komen de schadelijke che mische stoffen dan in hun lichaam terecht. Ze gaan door het leven onder il lustere namen als captafol, diazi- non, parathion, azinfos-methyl en tribroommethaan. Met nog zo'n 600 andere chemische stoffen vor men ze in meer of mindere mate een voortdurende bedreiging voor de menselijke gezondheid. Van daar, .dat, ze' zijn „opgenomen, in ,de sma, maar desondanks neemt het aantal geregistreerde ongevallen door het werken met chemische stoffen jaarlijks toe. Ir. A. de Roos van het ministerie van Sociale Za ken deed daar onlangs een boekje over open, toen hij meldde dat al leen al in de land- en tuinbouw jaarlijks meer dan honderd geval len van beroepsvergiftiging voor komen. En iedereen is het er over eens dat dn nog maar het topje van de ijsberg is. Slechts een klein percentage van alle vergiftigings- gevallen worden bekend bij het Nationaal Vergiftigingen Informa tie Centrum (NVICi, Merkwaardig is dat het aantal bekend geworden ongevallen toe neemt, terwijl in de land- en tuin bouw het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen de laatste ja ren wordt teruggedrongen. Biologi sche teeltwijzen maken grondont- smetting in veel gevallen overbo dig, terwijl ook de bestrijding van ziekten op een meer milieuvrien- dienfiangee&uhtiielyke. manier gebeurt. .-.Nieuwe in welke maximale concentraties technische ontwikkelingen als de de stoffen in de lucht mogen voor- toegenomen isolatie in de glastuin- Jcomen.Het opstellen smbijhouden' - 'bouw- 'blijken de risico's 'echter van de lijst is een van de activitei ten die het Directoraat Generaal van de Arbeid en de Arbeidsin specties ontplooien om de risico's van het werken met deze stoffen zoveel mogelijk te beperken. De maatregelen hebben onmis kenbaar effect, zeggen de deskun digen Chris Maas en Hakse Straat- PRiVA/DE LIER Pr/Va is nationaal en internationaal een toon aangevende fabrikant van proces- en management- computersystomen voor de glastuinbouw en verwarmings- en ventilatie- apparatuur voor de agro- industrie. Ontwikkeling, produktie en internationale marketing van onze produkten vinden plaats in De Lier, Westland, bakermat van de internationale tuinbouw. Hierbij weet Priva zich gesteund door een uitgebreid dealernet in Nederland en West-Europa en eigen vestigingen in Groot-Brittannie en Noord- Amerika. Priva heeft een uitstekende reputatie en is in Nederland en wereldwijd onbetwist marktleider. Betrouwbaarheid, innovatie, markt- en toepassingskennis, uitstekende service en een prima teamgeest zijn bewezen Priva succesfactoren. Vanuit De Lier opereert de business unit Nederland/ International. Hierin zijn alle commerciële activiteiten gebundeld die betrekking hebben op ons produkten- pakket voor de agrarische sector. Binnen deze business unit functioneert de afdeling After Sales Support waarvan de servicediensten een onderdeel zijn. Voor de servicedienst computers hebben wij een binnendienstfunctie vacant voor een De functie In deze functie verleent U telefonische technische ondersteuning aan wederverkopers en afnemers; U bent voor hen het centrale aanspreekpunt. Het op afstand oplossen van complexe vraagstukken prikkelt uw nieuwsgierigheid en improvisatievermogen. De eisen Priva vraagt van U een MTS-E opleiding en ervaring in of belangstelling voor computergestuurde meet- en regei- processoren. U hebt een uitgesproken dienstverlenende instelling. Ervaring in een ondersteunende functie als deze is gewenst. U beheerst de Engelse taal vloeiend en u kunt zich goed uitdrukken in het Duits en het Frans. Enige affiniteit tot de agro-industrie zou tot aanbeveling strekken. Uw leeftijd ligt tussen de 25 en 35 jaar. Ons aanbod Priva biedt een inhoudelijk boeiende, zelfstandige functie met ontplooiingsmogelijkheden, in een groeiend bedrijf met een uitstekend arbeidsklimaat. Het niveau van de primaire en secundaire arbeidsvoorwaarden is geheel in overeenstemming met dat van de functie. Geïnteresseerden wordt verzocht hun sollicitatie te richten aan de direktie van Priva BV, Postbus 18,2678 ZG De Lier, ter attentie van de heer R.P. Weijtenburg. Dat alie door u verstrekte informatie met de grootste zorgvuldigheid wordt behandeld spreekt vanzelf. Priva BV, Zijlweg 3, Postbus 18, 2678 ZG De Lier. Tel. 01745-13921. aanzienlijk te vergroten. Langzamerhand neemt de ken nis toe over de risico's die zijn ver bonden aan het werken met be strijdingsmiddelen. Vorige week wees landbouwminister Braks in de Tweede Kamer nog eens op de ernstige gevaren, waar laud- en tuinbouwers aan blootstaan. „Nu ik weet wat ze (die middelen, JK) aanrichten, sidder ik,' aldus Braks. Politiek klinkt ook steeds krachtiger de wens het gebruik van sommige bestrijdingsmiddelen te verbieden, maar de regelgeving verloopt traag. Dus richt het Directoraat Gene raal van de Arbeid zijn aandacht niet alleen op het toelatingsbeleid, waarbij steeds opnieuw scherp wordt toegezien op de gevaarlijke eigenschappen van chemische middelen, maar ook op de contro le, de kwaliteit van de spuitwerk- zaamheden en op het geven van voorlichting. Op die manier beoogt het ministerie de agrarische sector te overtuigen van de noodzaak goe de beveiligingsmaatregelen te ne men en, indien mogelijk, over te schakelen op milieuvriendelijke bestrijdingsmethodes. Het MAC-systeem is daarbij vol gens Chris Maas, hoofd van de sec tor Bijzonder Beleid Toxische Stof fen van het ministerie van Sociale Zaken een onmisbaar en goed in strument. „Nederland heeft ten aanzien van het gebruik van che mische stoffen de scherpste nor men. Voordat een stof op de lijst komt is het door drie onafhankelij ke instanties getoetst op gezond heidsaspecten, op de economische haalbaarheid en beoordeeld door werkgevers en werknemers. Dit systeem is uniek in de wereld." Maar met een systeem alleen ben je er nog niet, beseffen zowel Maas als hoofdinspecteur Hakse Straatsma, die in het district Noord-Holland verantwoordelijk is voor het toezicht op arbeidsom standigheden in de agrarische sec tor. De nog niet gepubliceerde re sultaten van een recent onderzoek onder 40 bedrijven in Noord-Hol land wijzen uit dat in tien percent van de onderzochte gevallen de op slag van bestrijdingsmiddelen niet aan de eisen voldoet. Een kwart van de onderzochte bedrijven be schikte niet over veilige adem be schermingsmiddelen. Bovendien bleek de kennis over de risico's van het werken met bestrijdings middelen vaak onvoldoende. Deze bevindingen zijn voor Straatsma en de zijnen een reden te meer een nieuw voorlichtingsof fensief te beginnen. Verheugd zijn ze in ieder geval dat de agrarische sector steeds vaker overschakelt op vaste spuitapparatuur, waar door er minder direct gevaar is voor lijf en leden. Daar staat te genover dat Nederland een zeer in tensieve teeltwijze kent, waardoor steeds meer bestrijdingsmiddelen gebruikt worden. Bovendien wordt van de Nederlandse teler geëist dat hij een kwalitatief zeer goed pro- dukt levert, dat geheel ziektevrij op de markt wordt gebracht. En ook dat werkt het gebruik van be strijdingsmiddelen in de hand. Anders dan menigeen denkt is het niet de spuiter, die de grootste risico's loopt. Mensen die in de ge wassen werken, komen het meest met de schadelijke stoffen in aan raking. Zeker wanneer ze in kas sen werken waar regelmatig wordt gespoten en de bestrijdingsmidde len lang blijven hangen. Volgens Maas en Straatsma is het in dit soort werksituaties van belang na het spuiten enige dagen niet in de kas te werken. Zij willen ook het misverstand uit de wereld helpen .dat' 'Stoffen, ^alleen. uvia>inademen schade kunnen aanrichten. Vaak komt het voor dat, chemische .stof fen vooral via de huid in het men selijk lichaam worden opgenomen. En verder benadrukken zij dat schade aan de gezondheid in veel gevallen pas op de langere termijn merkbaar wordt. Desalniettemin zijn de twee deskundigen redelijk optimistisch over het terugdringen van gevaar lijke bestrijdingsmiddelen. Zij ken nen de economische belangen, die met het spuiten gemoeid zijn, maar toch constateren ze in de be drijfstak een toenemend besef, dat het onzorgvuldig gebruik van che mische stoffen een negatief imago geeft. Dat noemen zij één van de redenen, waarom de sector meer en meer overschakelt op het ge bruik van biologische bestrijdings middelen en daarnaast een veel se lectiever en verantwoordelijk ge bruik maakt van chemische mid delen. Resteert nog de relatieve onbekendheid met de risico's, die het gebruik van bestrijdingsmidde len met zich brengen. Daar zullen Maas en Straatsma hun aandacht dan ook in eerste instantie op rich ten. Voor hen staat vast dat de ge bruikers van chemische middelen -zich.-bij- him. keuze voor. deze stof fen niet alleen door kostenover- wegingen,•omoeten.". üaten leiden, maar nadrukkelijk ook daarbij de gezondheid van henzelf, hun colle ga's en hun medewerkers zullen moeten betrekken. SCHIEDAM Het rock 'n roll orkest 'Hang on to your hat' treedt morgenavond op het het muziekcafé Podium aan de Lange Haven 28. Aanvang 22.30 uur. Toegangsprijs vijf gulden. Vanavond verzorgt DJ-Turn- meon vanaf 22.30 uur een swingende dansavond. Zondag middag om 14.00 uur is het po dium van Podium gratis open gesteld voor klassieke muziek. Het programma bestaat uit stukken van Mozart, Schubert, Chopin enzovoort en wordt op gevoerd door solisten, zangers en een ensemble van zeven mu zikanten op klarinet, celle, vi ool en piano. afbeelding: Hülsta woonkamerwand Spectrum wit meUijke verlichting in beide glas-vitrines. Hülsta-prijslijst pag. 36 6640,- NU Hülsta woonkamerwand zwart gebeitst essen Spectrum zie prijslijst pag. 40 8283,- NU Hülsta woonkamerwand Topside donker eiken et rijke 10270,-NU 4998.- Singel 51 (achter Broersvest) Schiedam Caravan uitgebrand SCHIEDAM Een als kan toor in gebruik zijnde caravan is gistermiddag bij het gemaal aan de Schiekade volledig uit gebrand. Over de oorzaak tast de politie in het duister. Buurthuis zaekt hulp SCHIEDAM De Stichting Buurthuis Nieuwland is naar stig op zoek naar mensen die medewerking willen geven aan de peuterspeelzaal, kinderop vang, jeugd- en tienerwerk en volwassenenwerk. De activitei ten worden ondersteund door tenminste één beroepskracht. Inlichtingen worden verstrekt door Marcelle Jansen, coördi natrice van het buurthuis, Al- bardastraat 65, tel. 4738671. SCHIEDAM Terwijl de bewoners lagen te slapen heb ben inbrekers kans gezien uit een woning aan de Dirk van Wassenaarstraat twee gouden ringen en en polshorloge te ste len. Het slot van de voordeur werd opengewrikt. Met een straattegel werd de etalageruit van ijzerhandel De Dam aan de gelijknamige straat ingegooid. Uit de etalage is voor achttien honderd gulden aan gereed schappen gestolen. Met behulp vai) een schroevendraaier za gen inbrekers kans door te dringen in de winkel van Vier kant Boek aan de Hoogstraat. Ze gingen er vandoor met twee honderd gulden aan kleingeld. Nederlands produkt in het Filmhuis SCHIEDAM 'Max Lau ra en Henk Willie' is de titel van van de Nederlandse speel film met onder meer Pim de la Parra, Marina de Graag en Ma- noek van der Meulen, die van avond draait in Het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12. Aan vang 21.30 uur. Toegangsprijs voor donateurs vier gulden. Do nateur worden kost vijf gulden per seizoen. De eerste film mag dan gratis worden bezocht. 'Een schat van een buste' SCHIEDAM 'Een schat van een buste' is de titel van de klucht in drie bedrijven die de toneelvereniging Intermezzo op zaterdag 31 maart op de plan ken zet in de aula van de scho lengemeenschap Spieringshoek aan de Van de Brugghenlaan 2. Aanvang 20 uur. Toegangskaar ten kosten per stuk zeven gul den en zijn te reserveren bij N. Warnaga, Jan Oudegeeststraat 11, tel. 4267199. Het stuk handelt over een buste die gemaakt is van een grootvader. Rommelmarkt Landvreugd SCHIEDAM - Wijkvereni- ging Groenoord houdt zaterdag een i rommelmarkt in de sfeer volle boerderij Landvreugd aan de Sweelincksingel. Op de rom melmarkt worden artikelen, variërend van prullaria tot gro te gebruiksartikelen, aangebo den. Ook liefhebbers van oude platen en boeken komen ook aan hun trekken. De boerderij is van 10.00 tot 15.00 uur geo pend. Vrouwendag druk bezocht SCHIEDAM „Stel een daad, kies een vrouw in de raad," luidde het thema van de Internationale vrouwendag in de Teerstoof. De dag was erg succesvol, ongeveer tweehon derd vrouwen brachten een be zoek aan de vrouwendag. Som mige bezoeksters konden niet naar binnen omdat de zaal overvol was. Het thema was speciaal gekozen met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen over twee weken. Vijf vrouwe lijke kandidaten van D66, VVD, PvdA, Groen Links en het CDA kregen de gelegheid zich voor te stellen. Kioskplan vait goed SCHIEDAM -— Het idee van de PvdA-wethouder Chris Zijde veld om bij het NS-station Nieuwland een winkel te bou wen als service aan de reizigers van het openbaar vervoer, is met instemming ontvangen door de raadscommissie voor Stadsontwikkeling. Zijdeveld denkt aan een consumptieve winkel waar ook typisch reizi gergebonden artikelen worden verkocht. Zijn partijgenoot Her man Posthoorn vindt dat niet ver genoeg gaan. Hij verzocht een onderzoek te doen naar de vestiging van meerdere win kels, waaronder een super marktje. ry 1 Ut, Vx - -n. -* T-

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1