'Mi lieubeleid beweegt zich cp breukvlak' Westdu itse delegatie looft meerzorg in laar dingen Programma Boekenweek bij en bi b/i 3 ie€ Vastzetten relschopper brengt rust terug in Hoogst traat Het Vrije Volk SCHIEDAM BBC filmt Schiedams milieu Studio foKïl Express bï'c Pasfoto's met kwa teits- garantie Boterstraat afgesloten m PAGINX4 WOENSDAG 14 MAART 1990 Door Rein Wolters SCHIEDAM lijsttrekker Jan Hagendoorn van Gemeente Belan gen Schiedam (GBS) durfde gister avond kennelijk een confrontatie over het milieubeleid van zijn par tij niet aan. Stilletjes verliet hij in de pauze de vierde en laatste poli tieke discussie-avond ii café Her mandad. In een vergelijkende op somming door drs. Jan Dieleman (Studiecentrum voor Milieukunde van de Erasmus Universiteit) van de milieuprogramma's van de par tijen die volgende week woensdag aan de verkiezingen voor de ge meenteraad deelnemen, kwam GBS er zeer slecht vanaf. Hagendoorns partij doet in het Stuurgroep volgt vernieuwing van verzorgingshuizen SCHIEDAM Er is een brede stuurgroep ingesteld, die als taak heeft vernieuwing te brengen in de huisvesting van verzorging be hoevende ouderen. Het betreft twee afzonderlijke projecten waar in verzorging en verpleging zijn ondergebracht. Beide projecten omvatten een verzorgingshuis met zestig plaatsen met daaraan gekop peld een dependance van een ver pleeghuis van dertig plaatsen. In Schiedam gaat het om de renova tie of nieuwbouw van het verzor gingshuis Frangois HaverSchmidt in combinatie met de bouw van een verpleeghuis dependance. Hierbij zijn bovendien betrokken de verzorgingshuizen Thurlede, Spaland en De Harg. In Vlaardingen gaat het om de ontwikkeling van een nieuw ver zorgingshuis op het (nu nog? par- keerplein tegenover het stadhuis, lit betekent wel dat na de inge bruikname de tijdelijke 27 extra verzorgingsplaatsen bij BÜliton en de Meerpaal moeten verdwijnen. De voorbereiding,- planontwikke ling en uitvoering van beide pro jecten is in handen van een projec torganisatie waarin ook vertegen woordigers 1 va n beide ^gemeenten zitting 'hébben.^5 Er i s.rëën°kuufgröëp in het le ven geroepen, dieverantwoorde lijk'js-Yt>or de voortgang van de twee-'?prójecteru."Deze 'bestaat uit W. HC M.'*« *Aalbers t (gedeputeerde volksgezondheid Zuid-Holland! L.A. Hafkamp (wethouder Schie dam), J. Madera (wethouder Vlaardingen), \J P. j Hagenaars (Stichting verpleeghuizen Nieuwe Waterweg-Noord), W. A. Hoek (be stuurder verzorgingshuis Frangois HaverSchmidt) en als voorzitter G. Brouwer (gedeputeerde Ouderenbe leid Zuid-Holland). De groep pre senteert zich voor het eerst op vrij dagmiddag in het Deltahotel in Vlaardingen. SCHIEDAM - Een filmploeg van de BBC heeft vanmorgen in Schiedam opnamen gemaak voor een milieuprogramma op de Engel se televisie. De opnamen zijn een gevolg van een tip aan de BBC door de Vereniging Milieudefensie over allerlei milieusparende pro jecten, in de stad. Er zijn opnamen gemaakt van de serrewoningen aan het Schuttersveld, de windmo len bij Wilton Fijenoord, de gere noveerde flats aan de Dr. De Vis serlaan. Er is ook aan de Koe markt gefilmd. Hier is met name de scheiding van de verkeerssoor- ten zoals aparte fietspaden en bus- en trambanen vastgelegd. Verder is milieu-wethouder Chris Zijde veld geïnterviewd. De uitzending /indt naar alle waarschijnlijkheid plaats op maandag 25 juni om 20.10 uur op BBC 2. Polaroic programma zelfs niet één concreet voorstel voor verbetering van het milieu, concludeerde Dieleman in zijn inleiding. De GBS-man vrees de waarschijnlijk een afgang voor het zestigkoppige gehoor en gaf zjch over aan de weg van de min ste weerstand, tot velers verba zing. Overigens lopen de meeste an dere verkiezingsprogramma's evenmin over van concrete maat regelen ter verbetering van het milieu. Dieleman kwam bij de VVD niet verder dan twee voor stellen, bij het CDA drie en vier bij de Socialistiese Partij. De PvdA i(7) en D66 (10) scoorden iets beter. Absolute koploper is Groen Links met 22 concrete voorstellen, mocht lijsttrekker Bart de Leede tot zijn tevredenheid aanhoren. Dieleman constateerde voorts dat elke partij voor verbetering van het milieu is. Discussieleider Dick van der Lugt plaatste in zijn openingswoord een soortgelijke op merking en verbond daar de con clusie aan vast dat er dus in de discussie geen vuurwerk viel te verwachten. Daarin kreeg de jour nalist gelijk, maar het ontpopte zich wel tot een interessante dis cussie met als minpunt een discus sie over 'honde-uitlaatsel', zoals CDA'er Ton Seis hondestront noemde. Inleider Dieleman schetste dat het gemeentelijke milieubeleid zich op een breukvlak beweegt. Als positief bestempelt hij het energiebeleid, maar negatief de openheid op het gebied van de bo demverontreiniging. Hij hekelde met name de wijze van voorlich ting die volgens hem de gemeente heeft gehanteerd bij de geruchtma kende bodemverontreiniging in een deel van de polder Spaland. Later in de discussie zei de verant woordelijk PvdA-wethouder Chris Zijdeveld dat het erg frustrerend is telkens opnieuw zijn beleid te moeten verdedigen, zonder dat de I WJjéi Inleider Dieleman (links) vindt dat de gemeente zich met milieubeleid beweegt op een breukvlak. mensen die dat aanvallen de moei te nemen om de stukken'te bestu deren. Dieleman, bewoner van de Rijnstraat, wreef met een schuin oog naar Zijdeveld de gemeente onder de neus dat er niet alleen in Spaland sprake is van verontrei nigde grond. „Ik kreeg onlangs een briefje in de bus met de bood schap dat de bodem in de omge ving van mijn woning behoorlijk is verontreinigd. In april komt er een informatie-avond voor de be woners. Van zo iets schrik ik me te pletter. Bovendien kwam die brief niet van de gemeente, maar van de Bewonersvereniging Zuid. Alle hulde voor die groep, maar had de gemeente ons niet eerder kunnen waarschuwen?" Noodgedwongen samenwerking tussen De Meerpaal en het Zonnehuis voorbeeld voor moderne aanpak bejaardenzorg VLAARDINGEN Drie West- duitse beleidsmakers uit Baden- .Würtenberg hebben gisteren ge probeerd de filosofie van het ver zorgingstehuis De Meerpaal in de, Vlaardingse wijk Holy te door gronden. De Westduitse gasten ma ken deel uit van een delegatie van de Sociale Commissie uit deze deelstaat, die op uitnodiging van de provincie Zuid-Holland tijdens een driedaags werkbezoek zoge noemde meerzorg-projecten be zoekt. De delegatie van twintig man bezocht gisteren diverse ver- zorgings- en verpleeghuizen in Vlaardingen, Provinciale Staten had voor een werkbezoek aan Vlaardingen geko zen vanwege t het unieke project dat in de gemeente gestalte krijgt: een samenwerkingsverband tussen verzorgingstehuizen en verpleeg huizen. De samenwerking vindt al drie tot vier jaar plaats. Een werk wijze die tot de verbeelding van onze Oosterburen heeft gewerkt. J. van Eijk, hoofd van de zorg- afdeling van de provincie, erkent dat de samenwerking eigenlijk uit noodzaak is geboren. „De oude ma nier van bejaardenopvang geeft steeds meer problemen," vertelt hij. „Door de vergrijzing komen er steeds meer bejaarden, maar ook steeds meer oude bejaarden. Die hebben meer zorg nodig, maar de verpleeghuizen raken overvol Sa menwerking tussen verpleeghui zen en verzorgingstehuizen is daar om een oplossing." Directeur G. Beke van verzor gingstehuis De ?\Ieerpaal gaf zijn Westduits bezoekers tekst en uitleg over de werkwijze van zijn tehuis. „We proberen de integratie van de verschillende vragen voor hulp vorm te geven," licht hij toe. „De Meerpaal kent een groot aantal be jaardenflats. Maar er is ook een gedeelte voor mensen die extra be geleiding nodig hebben. Vijf bege leiders moeten er voo zorgen dat deze groep bejaarden blijven func- Westduitse de legatieleden lieten zich in verzorgingste huis De Meer paal ook voor lichten door de ouderen zelf. tioneren. Onze filosofie wil dat we alle bewoners een beetje tot elkaar te brengen in gemeenschappelijke gedeeltes van het tehuis." Voor de zware zorggevallen heeft Beke zijn multi-team. Beke: „Daarin zitten de behandelende huisartsen, die altijd verantwoor delijk blijven voor hun patiënten, een aantal fysiotherapeuten, een arts en ergo- en muziektherapeu- ten uit verpleeghuis Het Zonne huis. Samen stellen zij voor elke patiënt een passend progamma op. Op deze manier kunnen we de echt zware zorggevallen opvangen bjnnen De Meerpaal. Volgens ons is dat voor de patiënt het beste. Buiten dat er voor verpleeghuizen lange wachtlijsten bestaan, denken we dat het niet goed is om zulke oude patiënten van tehuis naar te huis te gaan slepen. Delegatielid Wolfgang Daffinger was zeer onder de indruk van de Nederlandse bejaardenzorg „De voorzieningen zijn hie: veel beter dan bij ons," sprak hij. „Oké, in West-Duitsland kun je alles krijgen als je rijk bent. Maar de sociale voorzieningen staan op een laag peil. Als je de situatie vergelijkt met Nederland, zijn er heel wat achterstanden weg te werken. Gro te groepen bejaarden leven in West-Duitsland in een volstrekt isolement en daar willen we wat aan gaan doen. Die mengvorm, zo als hier in De Meerpaal, zou één van de oplossingen kunnen zijn." SCHIEDAM Voor een duur van vijf weken, is de Boterstraat afgesloten voor alie verkeer. Er worden riolerings- en herbestra- tingswerkzaamheden uitgevoerd. De unleidingsroutes zijn aangege ven op oranje borden. ,2. o i">rc p pti Fred theek organiseert daar een avond versavond met Remco Campertin F. Springer met zijn noveu; SCHIEDAM Evenals in de rest van het land wordt tot en met 24 maart in de Schiedamse boek handels en de Openbare Biblio theek uitbundig Boekenweek ge vierd. Het publiek kan meedoen aan een literaire prijsvraag en er zijn een drietal boeken-evenemen- ten gepland. Vrijdag wordt in de Roo Roos enzaal van het Passagetheater het Schiedamse Boekenbal gehouden. Vanaf 20.00 uur treden op de dich ter Jan Boerstoel (bekend van de Stratemaker-op-zee-show, J.J. de Bom enzovoort), Drs. P. er Fred Piek (ex-Fungus, Amazing Stroop wafels). Kaarten voor deze avond (vijf gulden) zijn verkrijgbaar in de Schiedamse bibliotheken en de boekhandels Van Leeuwen en Mer- 'curius en op de avond zelf aan de kassa van het Passagetheater. Vas te klanten van de boekhandels en de bibliotheek krijgen op vertoon van hun pasje 1 gulden korting op de toegangsprijs. De Turkse literatuur staat cen traal op zaterdag 24 maart in wijk centrum Nieuwland. De biblio theek organiseert daar een avond met Muzaffer Izgü, schrijver van humoristische en satirische ro mans. Hij zal vertellen en voordra gen uit eigen werk. PvdA-gemeen- leraadslid Mahir Engin zal de au teur inleiden; de discussie wordt geleid door Turgut Ersoy. De bij eenkomst wordt opgeluisterd door levende muziek. Aanvang 20.00 uur, gratis toegangskaarten zijn vanaf 19 maart verkrijgbaar in Bi bliotheek Nieuwland. Eveneens op zaterdag 24 maart organiseert de Filmclub een schrij versavond met Remco Campert in Theater De Teerstoof. Aanvang 20.30 uur, toegang 5 gulden Tij dens deze avond wordt ook de winnaar bekend gemaakt van de literaire prijsvraag. Gedurende de hele boekenweek kunnen de bezoe kers van de boekhandels en de bi bliotheek namelijk meedoen aan een wedstrijd, waarbij de kennis van schrijvers en boektitels wordt getest. Ook is er natuurlijk extra aan dacht voor de schrijver van het boekenweekgeschenk van dit jaar: F. Springer met, zijn novelle Ster- renmeer. De bibliotheek kijkt nog eens terug naar eerder verschenen boekenweekgeschenken In de hoofdvestiging aan de Lange Ha ven is een kleine uitstalling van deze literaire presentjes te zien. Eis twaalf maanden (waarvan zes voorwaardelijk) tegen uitlokken i geweldpleging Door Arnoud Riethof SCHIEDAM Het was vorig jaar oktober en november bijna alk weekeinde raak in de Schie damse Hoogstraat, Groepjes jonge maar laveloze café- en jeugdhonk bezoekers maakten er een gewoon te van om rond sluitingstija toeval lige voorbijgangers in elkaar te slflqr Bepaalde stukken van deze Schiedamse winkelstraat werden daardoor door het publiek geme den en het uitgaansleven werd verstoord. De Rotterdamse recht bank kreeg gisteren een van de 'aanstichters' te zien: een 24-jarige jongeman die een stuk of drie keer de eerste klap zou hebben gegeven. Hij erkende de relletjes waarbij enkele slachtoffers vrij zwaar gewond raakten - te heb ben uitgelokt. „Maar het is bij mij steeds bij maar één klap gebleven. Daarna waren het altijd anderen die doorgingen met de vechtpartij en," zei de verdachte. Hij zit al vier maanden in voorarrest en zegt inmiddels tot inkeer te zijn gekomen: „Ik heb eindelijk eens echt met mijn moeder en vriendin kunnen praten. Dat was m'n hele jeugd nog niet gebeurd. Officier van Justitie mr. C. M. P. Flint-Van Noort vond vier maanden nog niet voldoende. Zij eiste één jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk als 'afschrikking'. De officier meldde dat door het oppakken en vastzetten van déze Schiedammer de schrik er bij de andere mishan delende jongelui goed in zit. Het is volgens haar sinds enige maanden weer vrij rustig in de Hoogstraat. Enkele andere verdachten moeten nog voor de politierechter ver schijnen. De mishandelingen speelden zich vooral af rond de vrij ber ich te jongerensociëteit Aladdin Som mige bezoekers daarvan hadden de gewoonte, als ze eenmaal een stuk of twintig pilsjes achter de kiezen hadden, de Hoogstraat te gaan 'verkennen'. Vaak gebeurde het dat een van hen een argeloze voor bijganger om een sigaret vroeg. Lukte dat, dan kwamen er nog een stuk of acht (of vijfentwintig als dat zo uitkwam) jongelui om het slachtoffer heen staan En alle maal vroegen ze om óók een siga ret. De voorbijganger kon uiter aard meestal aan dat verzoek niet voldoen en het gewenste conflict was geboren. De Aladdin-groep stortte zich op de meest jonge, hul peloze slachtoffers die tot bloedens toe de straat werden uitgeslagen. De verdachte die gisteren voor de strafkamer stond, had een straf blad dat tot 1980 teruggaat voor wat betrewft geweldpleging. Wat voor de officier mede reden was om een vrij hoge straf te eiser On danks het feit dat een psychologe de jongeman ietwat verminderd toerekeningsvatbaar had geacht. De rechtbank weigerde overigens de Schiedammer direct op vrije voeten te stellen een verzoek dat de raadsman had gedaan. De rechters willen de volle veertien dagen gebruiken om over de vol gens hen ernstige zaak na te den ken. Inbreker betrapt SCHIEDA^I Op verden king van een poging tot inbraak heeft de politie twee Rotter dammers vajn 30 en 33 jaar in gesloten. Een bewoonster van de Westvest hoorde bij haar deur stemmen en dacht dat ze de bel niet had gehoord. Ze zag een man weglopen uit de gang en vertrouwde de zaak niet. Er bleek ook nog een tweede man in het spel. Het duo werd op de Lange Haven aangehouden. Rotzooi in korfbal kantine na inbraak SCHIEDAM Onverlaten hebben de kantine van de korf balvereniging Harga aan de Sportlaan opengebroken en overhoop gehaald. De diepvries- kast werd leeggehaald en krat ten met drank weggenomen. Ook een telefoontoestel en een koffiezetmachine worden ver mist. In de dependance van de scholengemeenschap Ter Schie aan de Valeriusstraat is even eens ingebroken. Er is een geld kistje verdwenen en voor 230 gulden aan kantoormateriaal. Schiedamse vrouw door aanrander mishandeld SCHIEDAM - Een 24-jarige vrouw is gisteravond in de Donker Curtiusstraat. overval len en aan haèr gezicht gewond geraakt. De >vrouw liet om streeks half ejf haar hond uit, waarop de met een bivakmuis en in een zwart jack getooide man uit de struiken stapte. Hij kwam met een mes op haar af en maakte stekende bewegin gen. De vrouw sloeg op vlucht, maar werd door de aanrander ingehaald. Hij gaf haar een slag in het gezicht en ging er achter nagezeten door de hond van door. Het huisdier heeft de overvaller naar alle waar schijnlijkheid een beet toege bracht. De vrouw werd in het Schieland-Ziekenhuis behan deld en mocht met een aantal hechtingen in het gelaat weer naar huis. Belastingservice in Oest SCHIEDAM Bewoners van het oostelijke stadsdeel kunnen vanaf morgen Voor het invullen- van hun belastingformulieren terecht bij de Bewonersvereni ging Oost aan 'de Franklinstraat 11a. Deze service is gratis, maar is niet bedoeld voor mensen met een hoog inkomen. Via nummer 4737195 dient vooraf een af spraak te worden gemaakt. Filmhuis;'Rumble fish' SCHIEDAM" De Ameri kaanse speelfilm 'Rumble fish' van regisseur Francis Ford Cop pola draait vrijdagavond in het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12. Aanvang 21.30 uur. In de hoofdrollen ziet men Matt Dil lon, Mickey Rourke en Dennis Hopper. Orgelconcert Shepard SCHIEDAM Op zondag 18 maart is er in het Passagethea ter weer het maandelijkse orgel concert van de Nederlandse Or gelfederatie (NOF). Dit keer al de Engelse organist David She pard plaatsnemen achter de kla vieren van unieke Standaart- theaterorgel. Hij zal een pro gramma verzorgen van zowel klassieke als populaire melodie ën. Aanvang 11.00 uur, toegang 9 gulden (CJP en Pas65 7 gul den, NOF-leden 5 gulden, kinde ren tot 12 jaar gratis). 'Boys' zorgen voor leuke voorwedstrijd SCHIEDAM Bezoekers van de bekerwedstrijd Schie damse Boys-SCR Zwart Wit krij gen komende zondag een leuke voorwedstrijd voorgeschoteld. Het bestuur' van de Schiedamse club is er in geslaagd een wed strijd te arrangeren tussen Spar ta BI en SVV BI. Deze ontmoe ting begint om 12.00 uur, de be kerwedstrijd om 14,30 uur. Erker-jongeren halen frisse neus in Ardennen SCHIEDAM Jongeren van 16 tot 24 jaar kunnen van don derdag 12 tot en met maandag 16 april (paasweekeinde) deelne mer aan een survival var. het wijkcentrum De Erker in de Belgische Ardennen De tocht bestaat uit mountain biking, rotsklimmen, abseilen, speïeo en kanoën. Deze 'onderdelen wor den afgewisseld met pittige wandelingen en droppings. De deelnemers zullen zelf moeten zorgdragen voor hun eigen bi vak en soms ook voor eigen voe ding. Wie deze uitdaging aan durft, moet wel 95 gulder voor de deelname betalen—In dit be drag zit verder alles inbegrepen. Inschrijven kan tot 27 maart in De Erker, Jan van Avenness- straat 32. v*» .-flNS/. J-1 (INGEZONDEN MEDEDELING) HooostfaaM04-106, Schiedam djö£(26672Ó m - "tas" ,<r DEMOCBAUI LMS1 j f?*

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 2