D66 maakt onderzoek Spaland inzet van coalitie met PvdA ortelkluven geconserveerd mm.. GOLDSTONE: 'THE SKY IS THE LIMIT' Prijzen voor deeën voor bestrijding van criminaliteit Adri Heijnhout: „Op dit onderdeel valt door ons niks in te leveren Werkloosheid daalt licht Het Vrije Volk SCHIEDAM Toernooi Vier Azen «1 Raadslid D66 onthult 'broiV dementie-cijfers Rotgers: 'Ik stapte zelf op' I* I f f PAGINA 4 VRIJDAG 23 MAART 1990 Sieraden gestolen SCHIEDAM Uit een wo ning aan de Savornin Lohman- laan is bij een inbraak voor een onbekend bedrag aan juwelen gestolen. Ook werd 350 gulden aan geld meegenomen. Vermoe delijk is gebruik gemaakt van een valse sleutel. Kind breekt been SCHIEDAM Met een ge broken linkerbeen is gister avond de zevenjarige Jurrie op genomen in het Sophia-Kinder- ziekenhuis in Rotterdam. Het kind stak in de Mary Zelden- rustpad onverwacht de straat over. Hoewel de 19-jarige auto mobilist stapvoets reed, kon hij het kind niet ontwijken. Vreemd ongeval op A 20 SCHIEDAM De juiste toe dracht van een ongeval op rijksweg A 20, waarbij van nacht een 28-jarige man uit Vlaardingen gewond raakte, is nog niet bekend. Rond midder nacht reed een 37-jarige Vlaar- dingse chauffeur met zijn vrachtwagen op de A 20 bij Schiedam in de richting van Hoek van Holland. De bestuur der van de personenwagen wil de hem kennelijk achterlangs kruisen met het doel rechts te passeren. Hierbij schoot de neus van de auto onder de ach terkant van de vrachtwagen en kwam vast te zitten. De chauf feur bemerkte dat er iets niet pluis was en zette zijn wagen in de vluchtstrook. Daar ontdekte hij de meegesleurde en totaal vernielde personenauto. Toege schoten automobilisten haalden de gewonde bestuurder naar buiten en brachten hem naar het Holy-Ziekenhuis. De politie verzoekt getuigen zich te mel den via telefoonnummer 4260760. Orgelconcert SCHIEDAM De Haagse toonkunstenaar René Rakier verzorgt zaterdagmiddag om 15.00 uur een orgelconcert in het kerkgebouw van de Neder landse Protestantenbond aan de Westvest 92. Deze allround mu sicus behaalde destijds de Prix d'Excellence zowel voor orgel als piano, terwijl hij in 1964 de eerste prijs verwierf op het Concours Internationale Orgel dagen Rijnstreek. Zijn program ma vermeldt werken van Fres- cobaldi, - Purcell,-.- - Stanley, Brahms en Mendelssohn. De toegang is gratis. Zondagmiddag vindt om 14.30 uur een tweede concert plaats door het trio Martinu. Het ensemble speelt naast bekende werken ook zel den uitgevoerde muziekstuk ken. De toegang voor leden van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum én pas houders bedraagt drie gulden. Niet-leden betalen vijf gulden. Band 'Gebroken oor' speelt in café Podium SCHIEDAM De zeven- mansformatie 'Het gebroken oor' verzorgt morgenavond een concert in het muziekcafé Podi um aan de Lange Haven 28. Aanvang 22.30 uur. Toegang gratis. De muziekstijl van deze groep vindt zijn oorsprong in de rock 'n roll en is aangevuld met eigen composities. Ook wordt veelvuldig gebruik ge maakt van Nederlandstalige teksten. Vanavond verzorgd dise-jockey Turnmeon vanaf 22.30 uur swingende muziek. Ook hierbij is de toegang gratis. SCHIEDAM Klaveijasver- eniging De Vier Azen houdt vanavond de eerste van drie af leveringen van haar jaarlijkse paas-klaveijastoernooi. Dat ge beurt om 20.00 urn- in parochie zaal Het Trefpunt van de Visi- tatiekerk aan de Dr. Schaep- mansingel 3. De twee andere speeldata zijn 30 maart en 16 april. Deelname aan het gehele toernooi kost ƒ7,50. Opera on operette in Passagetheater SCHIEDAM Liefhebbers van opera en operette komen zondag in het Passagetheater aan hun trekken bij Belcanto Concert, een revue van hoogte punten gepresenteerd door Hans van Willigenburg. De En gelse sopraan Linda Rands en de Janpanse mezzo-sopraan Hi- roko Mogaki zullen fragmenten vertolken uit het repertoire van componisten als Strauss, Verdi, Mozart, Puccini, Léhar, Von Gluck, Gonoud en Mendelssohn Bartholdi. De zangeressen zijn heide verbonden aan de Neder landse Opera. Zij worden op piano begeleid door William Ruivekamp. Hans van Willigen burg zal de diverse stukken tel kens met een korte toelichting bij het publiek introduceren. Aanvang 14.00 uur, toegang 15 gulden, CJP en Pas65 12,50 gul den. Door Rein Wolters SCHIEDAM Als de PvdA sa men met D66 en Groen Links tot een coalitie wil komen, dan zal de sociaal-democratische partij een forse knieval moeten maken en alsnog in Spaland een uitgebreid bodemonderzoek moeten toestaan. Die (persoonlijke) harde eis droeg Adri Reijnhout van D66 uit via de microfoon van Radio Rijnmond. „Op dit onderdeel valt door ons niks in te leveren. Dit beginsel houden wij hoog. Als de PvdA dat niet inwilligt, gaan we niet in zee, benadrukte Reijnhout, die voorts het grondonderzoek in het verlengde stelde van het landelijke euthanasiebeleid van zijn partij. „Daarop wordt ook niks toegege ven." Met zijn uitspraken over de re gionale zender gaf Reijnhout in hoge mate blijk van minachting voor de plaatselijke Schiedamse media en sprak hij bovendien met twee tongen. De democraat be zwoer woensdag geen enkele uit spraak te doen ook geen per soonlijke over welke coalitie formatie dan ook. Hij zei daarover eerst te willen spreken (gister avond was de eerste fractieverga dering) met zijn van twee naar vijf leden toegenomen fractie. „Met zijn allen hebben we een vrucht volle campagne gevoerd, dus ne men we over coalitiebesprekingen ook een gezamenlijk standpunt in," gaf hij woensdagavond als commentaar op vragen van Het Vrije Volk. Bij Radio Rijnmond was hij zijn uitspraken van de avond ervoor kennelijk alweer vergeten. Reijnhouts persoonlijke wens blijkt dus plotseling met een pro gressief college te willen gaan 're geren'. Dus samen met de PvdA en Groen Links, gezamenlijk goed voor 20 van de 33 zetels in de raad. Op voorhand lijkt het echter uiterst onwaarschijnlijk dat de PvdA zal toegeven aan de Spa- land-eis van D66. Als de socialis ten dat doen, dan ondergraven ze daarmee hun steeds bij hoog en laag verdedigde standpunt dat het in Spaland volkomen veilig wonen is. De PvdA en ook de VVD heb ben steeds gezegd dat de bodemon derzoeken die in Spaland zijn ge daan, representatief en betrouw baar zijn. Ingaan op de voorwaar de zou voor de socialisten een fors gezichtsverlies betekenen. Boven dien moet er een besluit van de ge meenteraad voor worden terugge draaid. Eerder was bij motie uitge sproken géén nader onderzoek te gelasten. D66 en Groen Links hebben de opvatting van de meerderheid van, de raad steeds met vuur bestreden. Reijnhout: „Er moet een breed on derzoek komen waaruit blijkt dat het over veertig jaar nog steeds goed en veilig wonen is in Spa land. Zo'n onderzoek is nooit ver richt. Daarom kan het beter nu ge beuren en zekerheid geven, dan dat het straks te laat is." Overigens is de PvdA als groot ste partij met twaalf zetels de eer ste die de coalitiebesprekingen be gint. Gezien de overeenkomsten tussen de programma's van de PvdA en het CDA (samen twintig zetels) is het denkbaar dat die twee voor vier jaar gaan samen werken. Als bij deze onderhande lingen ook nog wordt gelonkt naar de drie zetels van de VVD, dan is er helemaal sprake van een breed college en staan D66 en Groen Links buiten spel. Een breed colle ge is bijvoorbeeld een wens van Gé Brouwer, de fractieleider van de PvdA. Maar ook in deze coalitie- vorm zijn er fikse hobbels te ne men. Niet zozeer tussen de huidige coalitiepartners PvdA en VVD. Doch wel met het CDA. De PvdA wijst bijvoorbeeld volstrekt het doortrekken van rijksweg A19 door Midden Delfland van de hand. Het CDA heeft hierover an dere ideeën. Als de pogingen van de PvdA afspringen, dan krijgt het CDA als tweede grote partij het heft in handen. Samen met de VVD, D66 en Groen Links (19 zetels) kan ook een meerderheidscollege worden gevormd. In deze constructie wordt de PvdA naar de opppositie- banken verwezen. Op voorhand is duidelijk dat geen van de democra tische partijen hij coalitievorming in zee gaat met de ultra-rechtse Centrumdemocraten.Rijnhout ver klaarde gisteren via Radio Rijn mond dat hij op voorhand de CD niet volledig doodzwijgt. Hij kon digde wel aan met de andere de mocratische partijen aan tafel te gaan en te bespreken welke werk wijze gevolgd kan gaan worden. SCHIEDAM De werkloosheid in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is in de maand februari licht gedaald met 165 tot 7.587. Opvallend is dat meer vrouwen dan mannen werk vonden, 110 vrouwen tegen 55 mannen. In de gemeente Vlaardingen daalde de werkloosheid het sterkst, 71 mensen vonden een baan. In Schiedam vonden 57 en in Maassluis 32 personen nieuw werk. De werkloosheid onder lang durig werklozen en mensen met een laag opleidingsniveau blijft hoog. Meer dan driekwart van de mensen zonder werk heeft alleen de basisschool afgemaakt, of LBO of Mavo. Van het totale aantal werklozen is meer dan de helft langdurig werkloos. Ruim zeven honderd mensen zitten zelfs al vijf jaar of langer zonder werk. Het aanbod van vacatures daal- ét\ In de omgeving van het stadskantoor zijn boomspecialisten begon nen met conserverende werkzaamheden aan de tachtig bomen die moeten verhuizen voor de bouw van het nieuwe bestuurscentrum. Het betreft een aantal monumentale en oude explaren, die elders in de stad een nieuwe plaats krijgen. Een spectaculair onderdeel van de werkzaamheden vormt het prepareren van drie honderdja rige bomen. Het betreft een eik, een Japanse honingboom en een acacia. Deze worden verplaatst naar de keerlus van de tram. Voor voorbereidingen'bestaan in hoofdzaak uit het rondgraven van de wortelkluiten. Ongeveer dertig plantanen krijgen een nieu we stek aan de Parklaan tussen de Burgemeester Van Haarenlaan en het viaduct van rijksweg A 20. Een ander deel van de bomen gaat naar de Plantage aan de Lange Nieuwstraat en de overigen krijgen her en der in de stad een nieuwe voedingsbodem. Slechte bomen krijgen geen behandeling, maar worden omgezaagd en ver wijderd. de deze maand sterk. Eind januari werden er nog 185 vacatures inge diend en eind februari waren dat er zestig minder. Een daling van ruim dertig percent. Bij het gewes telijk arbeidsbureau stonden begin maart nog 455 vacatures open, waarvan iets minder dan de helft al langer dan drie maanden. SCHIEDAM Het D66-raads- lid Coby de la Rie noemt binnen kort de bron waaruit ze haar cij fers over dementie in de Heijer- mansflat zegt te hebben geput. Tot aan heden doet De la Rie daar erg geheimzinnig over de herkomst van de cijfers die ze heeft ge bruikt. Op verzoeken om de rap porten te noemen waarin de cij fers staan, weigert ze onder weinig steekhoudende argumenten in te gaan. Vorige week maandag beweer de ze tijdens een vergadering van de gemeenteraad met grote stellig heid dat in de 159 woningen en 200 bewoners tellende Heijerman- sflat (een woontussenvormvoorzie- ning voor ouderen in de Woud- hoek) zeker 25 percent van de be woners lijdt aan dementie. Dit cij fer is van alle kanten tegengespro ken en heeft een storm van ver ontwaardiging veroorzaakt. Niettemin blijft de D66-politica onverdroten volhouden dat haar cijfers zijn gebaseerd op juiste grondslag en dat ze deze heeft op gepikt uit officiële rapporten. Het bestaan van dergelijke rapporten, waarin de Heijermansflat met naam en toenaam wordt genoemd, wordt eveneens door officiële in stanties ontkend. De juistheid van haar woorden wordt in kringen van de geestelijke gezondheidszorg zelfs ernstig in twijfel getrokken. Thérèse Steinmetz in Passage theater SCHIEDAM Is het een con cert of een show? Is het musical, cabaret of opera? Niets van dat al les, hoewel in het programma 'Clo se to the Classics' zijn elementen van al deze kunstvormen vertegen woordigd. Overduidelijk is wel dat zangeres Thérèse Steinmetz de Leading Lady in deze, muzikale surprise is. Zij zingt hoogtepunten uit het klassieke repertoire in een eigen tijdse vertolking: Bach, Handel, Purcell en Mozart, maar ook Carl Orff, volksmuziek van de Balkan en opera-successen. Ze wordt bijge staan door Anke Andersen (harp), de Roemeense panfluit-virtuoos Nicolaï Pirvu en het trio Charles Prince. Zaterdag in de grote zaal van het Passagetheater, aanvang 20.15 uur, toegang 15 gulden (Pas65 en CJP 12,50 gulden). Voorafgaand aan de voorstelling van Thérèse Steinmetz is er in de Roo Roosen zaal het maandelijkse theaterdi ner. Omlijst met levende muziek wordt een luxueus viergangenme nu geserveerd. De maaltijd begint om 18.00 uur, de kosten bedragen 45 gulden per persoon en er kan tot en met donderdag worden gere serveerd. Door Rob van Stek MAASSLUIS De opdrachten: van simpel reclamevluchtje tot complete vliegshow met old-ti mers, luchtballonnen, zeppelins, parachutisten en stuntteams. De opdrachtgevers: van de mid denstander om de hoek Slagerij Jansen, vleselijk goed!') tot multi nationals. Het bedrijfsongevalletje: de pi loot verzuimde om te kijken toen hij wegvloog met de tekst 'Opticien X, dan ziet u het beter!' Pijnlijk dat de sleep op zijn kop hing. Maar bij de concurrentie zit het ook wel eens tegen. Daar vlogen ze een paar uur rond met de bood schap 'De NMB dekt met u mee'. Maassluizer W. F. Rooijers is één van de spaarzame onderne mers die van de lucht kan leven. Vier jaar geleden begon hij voor zichtig met wat reclamewerk, nu heeft zijn Goldstone Vliegbedrijf vijf mensen in vaste dienst en twee eigen vliegtuigen. Het activi teitenpakket werd eveneens in hoog tempo uitgebreid. Het Maas- sluise bedrijf houdt zich nu ook bezig met luchtfotografie, helicop- ter-rondvluchten, reclame-zeppe lins en parachutisten-demonstra ties. Rooijers runt het bedrijf samen met zijn vrouw, die uit de wereld van de luchtreclame afkomstig is. Zelf achter de stuurknuppel gaan zitten, daar waagt hij zich niet aan. Wel is hij gedurende het sei zoen van februari tot november veelvuldig op de vliegvelden in het hele land te vinden. „We wer ken dan allemaal van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. Ik wil dan ook de hort op, niet alleen maar achter het bureau zitten. En ik hou van het sfeertje. Het oppikken van een reclame-sleep blijft altijd een spannend moment. Trekt de vlie ger te steil op dan duikt de kist de grond in, blijft hij te vlak, dan scheuren de letters aan barrels. Dat is het leuke van dit werk: het commerciële met het spannende verenigd." De vliegers van Goldstone wer ken allemaal op free-lance basis. Er zijn F-16 piloten bij, jumbojet vliegers van de KLM, maar ook de directeur van een crematorium. Rooijers hoeft nauwelijks moeite te doen om deze (gewezen) be roepsvliegers voor een reclame vluchtje te strikken, ze willen zelf maar al te graag. „Een Cessna of Piper Cup is veel meer vliegerva- ring dan zo'n groot, volledig ge automatiseerd luchtkasteel. Er zijn er die na een lange vlucht uit het Verre Oosten zo uit hun 747 over stappen in onze kist voor een rondje langs de stranden." Verspreid over het hele land zijn er een handvol bedrijfjes die elk in hun eigen regio de slag in de lucht aangaan met Goldstone, dat als een van de zeer weinigen landelijk opereert. Slechts één con current wedijvert met de Maas- sluizers om de nationale luchthege- monie. De markt is af en toe be hoorlijk krap, maar Rooijers staat stevig in z'n schoenen. „Wij zijn het enige bedrijf met eigen toestel len en ons aanbod is zo breed, wij kunnen wel een stootje hebben." Belangrijke klanten voor Gold stone zijn de organisatoren van braderieën, jubilea en andere eve nementen. Sinterklaas wordt per helicopter naar het dorp gebracht. Parachutisten komen uit de lucht vallen met de bal voor de aftrap, bloemen voor de burgemeesters vrouw, de eerste sleutel van de nieuwbouwwijk of landen precies op de aan het spit ronddraaiende os tijdens de gezellige braderie. Toch is dit soort spektakel een klein beetje op z'n retour, weet de Maassluise zakenman. „Je krijgt het effect dat de mensen alles al eens gezien hebben. Het nieuwtje is eraf. Maar er wordt altijd wel weer wat anders verzonnen. Wat? The sky is the limit." Financieel gezien zijn de lucht reclame en -fotografie de meest winstgevende poten van het be drijf. Sectoren waar bovendien nog groei te bespeuren valt. De di recteur wijst erop dat de buitenre clame in zijn algemeenheid weer in de lift zit: bussen, trams, billbo ard-auto's. „Luchtreclame werkt ook," werft hij voor zijn eigen ne ring. „Iedereen die een vliegtuigje hoort kijkt tweederde seconde om hoog om het te lezen. Daarna moet je dan weg zijn, anders gaat het ir riteren." Goldstone's eigen luchtvloot is gestationeerd op vliegveld Hilver sum en vliegt van daaruit over het plassengebied en Amsterdam naar Zandvoort. Langs de kust wordt dan koers gezet naar Zeeland, om op de thuisbasis terug te keren via Rotterdam. Het bereik is enorm, verzekert Rooijers. Als het goed gaat tenminste. Hij herinnert zich die keer dat een 'enorm chique klant' een complete formatie be steld had. „De man had al zijn relaties uit genodigd en zich op het duurste terras van Zandvoort geïnstalleerd om zijn reclame langs te zien ko men, Natuurlijk was een van de piloten vergeten bij te tanken, zo dat ze mijlen voor Zandvoort moesten terugkeren. Het is mijn taak om dan het evaluerende tele foongesprekje met zo'n man te doen." De reclamebaas heeft er inmid dels ruime ervaring in. Onlangs trok een van zijn vliegers onbe heerst op en verloor vrijwel de he le tekst. Met slechts één letter in de sleep vloog hij boven de stad. „De klant meteen aan de lijn. Hij nam aan dat het zijn sleep was, want de eerste letter klopte wel." Niet iedere opdrachtgever kan bij Goldstone terecht. Rooijers heeft geen trek in aanstootgevende teksten, ondemocratische politieke partijen of 06-nummers. „Luchtre clame heeft altijd nog iets exclu- tsiefs, het is een medium met sta tus. Je moet dat niet omlaag halen met een bepaald soort opdrachten. Ik doe dat althans niet." Regelmatig schakelen particu lieren Goldstone in voor een origi nele felicitatie, oproep of huwe lijksaanzoek. „We hebben eens ge vlogen met een tekst in het Maleis, geen hond wist wat erop stond. La ter heb ik het toch nog eens laten vertalen." 'Suikerpopje ik hou van jou', was de hartekreet waarmee de opdrachtgever zijn beoogde eega had trachten te overreden. In sommige gevallen is Rooijers zelf de auteur van de slogans die zijn luchtvloot door het land voert. Niet zelden komen winkeliers aan met een rijmelarijtje dat „echt niet kan." Voorzichtig doet hij dan een wijzigingsvoorstel, meestal tot grote dankbaarheid van zijn cliënt. „Het zijn soms niet eens de kleinste bedrijven, hoor." SCHIEDAM Zinnige ideeën uit de bevolking voor de bestrij ding van de kleine criminaliteit in de stad, worden door de gemeente beloond met een prijs. Dat gebeurt onder het motto 'Lever 'n crimi neel idee'. Sinds enkele dagen no digen posters iedereen uit voor het spuien van zinnige ideeën. „Maar het gaat natuurlijk wel om uitvoer bare plannetjes en niet om oplos singen als 220 volt op de voordeur knop of méér politie op straat," zegt coördinator mr. W. Boonstra van het Halt-project in Schiedam. „Dit soort hints vallen niet in de prijzen." Halt bestrijdt sinds enkele jaren in Schiedam de kleine criminali teit en treedt ook preventief op. Verschillende instanties werken hierbinnen samen. In eerste in stantie heeft de aanpak zich vooral op het ambtelijke apparaat gericht, maar intussen zijn ook particuliere organisaties en anderen bij het project betrokken. De inschakeling van de bevolking om ideeën te le veren is een nieuwe facet van Halt. Boonstra: „Iedereen heeft wel ideeën over de aanpak van kleine criminaliteit. Soms zijn de meest eenvoudige ideeën zeer doeltref fend. Het is alleen jammer dat men vaak niet tot wie men zich met ideeën kan richten." En ver der heeft hij bemerkt: „Ook blijkt soms dat mensen hun oplossing voor de bestrijding van criminali teit zelf in de praktijk gebracht hebben en hiermee tot goede resul taten zijn gekomen. Het is jammer dat zulke ideeën niet verder ko men." Niet alleen particulieren wordt gevraagd om ideeën te spuien, maar ook verenigingen, clubs en scholen worden opgewekt hun sug gesties door te geven. Dat kan door contact op te nemen met het Bu reau Criminaliteitspreventie, tele foonnummer 4732111 SCHIEDAM Jan Rotgers ont kent te zijn ontslagen als trainer, van de Schiedamse voetbalclub SVDPW, maar zegt ontslag te heb ben genomen. Hij vindt het van 'weinig ruggegraat' getuigen dat door het bestuur gesuggereerd is dat hij op straat is gezet. Rotgers: „In principe was er zelfs overeen stemming om volgend seizoen door te gaan," zegt de SVDPW-man. In een officiële reactie op de berichten over de beëindiging van het dienstverband deelt Rotgers, die kort geleden ook voorzitter van SVDPW was, mee dat het bestuur zich tegenwoordig laat leiden door de verkeerde mensen. J O

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1