Ontwikkeling 'dans' centraal in voorstelling van Hullmand Open dag in De Erker Winkeliers Hoogstraat zien terug op geslaagde braderie Geen minachting f Het Vrije Volk SCHIEDAM asB 1 Ongenoegen over CD-interview Inbraak Messentrekker M i:#y- tl -fM J 5 PAGIN .4 MAANDAG 26 MAART 1990 Dronken automobilisten veroorzaken schade SCHIEDAM Een onder in vloed verkerende 65-jarige Schiedammer raakte vrijdag nacht op de kruising van de Burgemeester Knapperüaan en de Nieuwe Have: de macht over het stuur kwijt en ver frommelde daarbij vijf gepar keerde auto's en een verkeers- paal. Op de kruising van de (Fransenlaan en de Hogenban- weg reed een 53-jarige Rotter dammer onder invloed een bromfietser aan. De bromfiets er bleef ongedeerd. De Rotter dammer had zoveel gedronken, dat de politie een bloedtest moest doen. De man had al een rijontzegging. Een 54-jarige man uit Maassluis is op de Nieuwe Damlaan bij het station over de kop geslagen. De man, die had gedronken, raakte niet gewond. Hij kreeg een rijver bod van tien uur. Liftster steelt polstasje SCHIEDAM Een 50-jarige Schiedammer is door een lift ster in zijn eigen woning besto len van zijn polstasje. Hij had de vrouw een lift gegeven rich ting Rotterdam-West en haar binnengelaten in zijn huis. Toen hij haar een ogenblik al leen liet, nam ze het polstasje mee, met daarin zijn rijbewijs, paspoort, cheques en verschil lende passen. Bulldogs aangezien voor pitbull-terriërs SCHIEDAM Twee Franse bulldogs zijn gistermiddag op pijnlijke wijze aangezien voor pitbulls. Hun 25-jarige Schie damse bazin was de honden aan het uitlaten in het Beatrix- park, toen de Bulldogs een bas taardhondje zagen waarmee ze wilden spelen. De baas van de bastaard zag de honden echter aan voor pittbuls, waarop hij een mes trok en begon te schop pen en te schreeuwen. Daarop zetten de vrouw en haar hon den het op een lopen. Viaardinger bedreigd SCHIEDAM Een 46-jarige Viaardinger is vannacht in Schiedam door acht mannen bedreigd en bestolen van 350 gulden. De Viaardinger was op .zoek-naar mannelijk contact en stopte toen hij een knappe jon gen ,zag. staan op de kruising van Hargalaan en de Olympia- weg. Daarop werd hij opsingeld door de acht mannen, die hem onder bedreiging' zijn porte feuille met 150 gulden en zijn autosleutels afnamen. Dit was de mannen echter niet voldoen de, waarop één van hen met de Viaardinger meereed naar zijn (huis "en daar nog eens'tweehon derd gulden meenam. Diefstal van fiets kost 25 dagen cel SCHIEDAM De diefstal jvan een fiets kost een 29-jarige Schiedamse alsnog 25 dagen cel. De vrouw werd vannacht en op de Mgr. No- lenslaan. Ze reed op een fiets met opengebroken slot. Toen de ^politie concludeerde dat de vrouw nog 25 dagen hechtenis tegoed had, werd ze in hechte nis genomen. Dronken vrouw zonder rijbewijs in auto SCHIEDAMSE Een 33-ja- rige onder invloed verkerende Schiedamse is vannacht achter het stuur gekropen, hoewel ze geen rijbewijs had. De vrouw had ruzie met haar vriend en pikte zijn autosleuteltjes. De au tomaat in zijn wagen was haar echter onbekend: toen ze in schakelde reed de auto hard in zijn achteruit tegen een andere auto. Schiedamse stadsprins in optocht in Hasselt SCHIEDAM Carnaval sprins Frans de Tweede van de Schiedamse Rietzeilers heeft gisteren in het Belgische Has selt alle carnavalisten van de wereld opgeroepen te zorgen voor een maatschappij waar vrijheid en blijheid worden ge- respecteerd. Hij deed dat na af loop van een carnavalsoptocht door die stad, waarmee Schie dam een hechte vriendschaps band heeft. Frans de Tweede en Prinses Catharina reden in de stoet mee op een speciale prinsenwagen, voorafgegaan door een reclamekaravaan van twee kilometer. De praalwagen was een geste van De Borrel- mennekes, die ook elk jaar meedoen aan de optocht in Brandersstad. Op de publiek stribune waren burgemeester R. Scheeres en wethouder A. Wiegman getuige van de op tocht, waarin ook de stadsprin- sen van Aken, Keulen, Maas tricht, Hanover en Sittard acte de présence gaven. Langs de route stonden ongeveer tachtig duizend mensen. Goeie handel en dus veelvuldig gehandjeklap op de Grote Markt in Schie dam. Door Hein Welters SCHIEDAM Koud weer hoeft niet altijd een spelbreker te zijn. Dat werd zaterdag weer eens be vestigd bij de traditionele lente braderie en paardenmarkt van de winkeliersvereniging Hoogstraat. Als er een goed programma wordt geboden, dan blijven de bezoekers heus niet weg. Hoewel iets minder dan vorig jaar, slenterden toch tus sen de veertig en vijftigduizend mensen tussen de paarden op de' Grote Markt. Ze waren getuige van een levendige handel en daardoor veelvuldig gehandjeklap. „Prima „handel, nog nooit zo goed 'geweest,1-"* 'zei ^marktmeester Piet Hoepel na afloop tevreden. „Drie paarden zijn door een Zwit ser gekocht. Het duurste dier bracht achtduizend gulden op. Da's een berg centen," grijnsde de eeu wig een sigaar rokende Rotterdam mer. „Voor een mini-pony werd vijfendertighonderd gulden be taald. De handel kwam laat op gang, maar dat had als oorzaak het koude weer. Om die reden is nu al vrijwel zeker dat de paardenmarkt het volgend jaar enkele weken la ter wordt gehouden. Schiedam is voor de paardenhandel een succes stad." Paardenhandelaar Kees de Win ter uit Barendrecht bevestigde hal verwege de markt: „B'r wordt in derdaad goed gehandeld. Ik heb tot nu toe twee dieren bijgekocht en er één verkocht. Mijn aanko- pen houden verband met het toe- ristenseizoen. Ik zoek met name trekdieren voor de huifkar. Mark ten als deze zijn daarvoor uiterma te geschikt." Van de ongeveer hon derd aangevoerde paarden en po ny's! werd ruim de helft'verhan deld!' 'Zo'n honderdvftftigk'ippen, geiten, schapen en ander kleinvee gingen tegen contant geld over in Weinig sympathie genoot een pluimveehandelaar die drie hanen op zijn aanhanger etaleerde. De dieren waren met nylondraad, rond hun poot verankerd tegen weglopen. Verscheidene bezoekers" 'gaven, blijk yan hun afkeuring. De man pakte ruim voor het verstrij ken van de markt zijn biezen. Marktmeester Hoepel: „In de we reld van dierenbeschermers be staat tegen deze wijze van presen tatie grote weerstand. Ik heb be grepen dat de man is gevraagd zijn dieren beter te behandelen. Daar ben ik het best mee eens." Dat de braderie en paarden markt (waarvoor drie jaar geleden de winkeliersvereniging Hoog straat het financiële voortouw heeft genomen en deze traditie in ere herstelde) toch nog een succes zijn geworden, zag er zaterdagmor gen beslist niet naar uit. De grau we wolkensluier boven de stad en de gure wind deden het ergste ver moeden. De eerste grote stedelijke manifestatie van 1990 kwam dan ook moeizaam op gang. Tegen een uur of tien werden de kramen in die de eigenaar voor zijn babyspe ciaalzaak Bebinella De Ooievaar op de Hoogstraat had ingericht. De pluche konijnen stonden rijkelijk en vaak vertederend in de belang stelling. leuk waren ook her en der in het centrum de muzikale in- termezzo's van Los Amigos, be-i staande uit leden van de muziek vereniging Oefening Baart Kunst (OBK). Goeie zaken deden op de Hoogstraat medewerkers van de .Stichting „Lentefeest--.Zijverkocli- deHoogstraat en aan de3 Lange,'*»Tten«ulpen; rdriet«kossemvoor itien Kerkstraat ingericht. Wat al te en- gulden. De netto opbrengst ging thousiast op straat etalerende win- naaf de clubkas. Verderop spraken keiiers -werden vriendelijk -.dnQr-^d&^ptaiikalenda»»-xnuziekklaiiken twee agenten gecorrigeerd. Zoals van draaiorgel De Zwaluw vooral de Meubelgigant aan de Hoog- kleine kinderen aan. C straat. „U dient rekening te hou den met een doorgang vooi de brandweer," kreeg de bedrijfslei der te horen. Hij was niet de eni ge. Zorgen dat de stad ook tijdens volksfeesten brandveilig blijft is een van de taken van de politie waarbij vrijwel nooit iemand stil staat. Veel belangstelling trok de 'kleinvee-presentatie' op het Muse umplein en de zes pony's waarmee kinderen de Appelmarkt op en neer konden rijden. Erg leuk was ook de speelgoeddierenboerderij Direct na afloop van de paar denmarkt was het de beurt aan ruiters en amazones van André de Graaf van de Rotterdamse manege Prinsenstad. Zij verzorgden met hun rijdieren en gestoken in een speciale klederdracht voor een op windend ringsteekspel. Honderden mensen waren hiervan op de Gro te Markt getuige. Eveneens hon derden mensen maakten een ritje met de paardentram door het cen trum van de stad. 'Ze zeggen dat...' de nieuwste dans voorstelling van choreogra fe Tamara Huil- mand was te zien in het Pas sagetheater, maar werd slecht bezocht. SCHIEDAM Ze zeggen dat/ik dansen kan/ze zeggen niet dat/ik niet dansen kan/ze zeggen dat/ze dat zeggen/ze dansen niet/ze zeg gen dat. Een gedichtje van choreo grafe Tamara Huilmand, waarmee ze niet alleen haar nieuwste voor stelling 'Ze zeggen dat...' karakteri seert, maar tegelijkertijd kritiek levert op de instellingen die subsi dies verstrekken. „Ze zeggen wel dat je kunt dansen, maar verstrek ken niet altijd genoeg middelen om je het dansen ook mogelijk te maken," is de redenering van Ta mara Huilmand. Slechts een handvol mensen kwam naar haar nieuwste dans voorstelling in het Passagetheater. De dansers deden er echter niet minder hun best om. Ruim een uur lang dansten ze onafgebroken op jazzmuziek van Alan Laurillard, een Canadees die in 1982 de Boy Edgar-prijs kreeg. Bijzonder aan deze voorstelling waren, naast de choreografie, de lampen, die voor deze keer op een vorkheftruck waren gemonteerd. Een ideetje van Niek Kortekaas, hij is onder andere de ontwerper van het decor van 'Ratteplande kerstvoorstelling van het RO Thea ter. Omdat de lampen op deze ma nier over het toneel konden wor den bewogen, was het niet alleen mogelijk de dansers van boven maar ook van opzij te belichten. Voor het publiek verdwenen zij hierdoor soms in een mist van licht. Tijdens de voorstelling van 'Ze zeggen dat..,' stond de dans zelf centraal. Met de ontwikkeling van de dans van stampen en sprin gen tot een meer eigentijdse ma nier van bewegen hield ook die van de muziek verband. In het be gin van de voorstelling dansten de vijf dansers zonder muziek; het ge schuifel van hun voeten gaf het ritme aan. In de loop van het stuk vulde de jazz van Laurillard de stilte en gaf aan op welke maat ge danst moest worden. De vijf dansers volgden steeds één bepaald patroon, tot één zich uit de groep losmaakte en iets an ders probeerde. Afhankelijk of de rest volgde, veranderde het pa troon en daardoor leek het wel of de dans op het toneel werd ge maakt. De choreografie van Tamara Huilmand getuigde zonder meer van originaliteit en daarom was het ook jammer dat maar zo wei nig mensen kwamen kijken. Zowel de dansers als Huilmand verdien den beter. SCHIEDAM Luisteraars van de stadsomroep hebben hun onge noegen geuit over een interview dat woensdagavond vanuit het Passage Theater is uitgezonden met een woordvoerder van de Cen trumdemocraten (CD). Dat gebeur de nadat de uitslagen van de ver kiezingen voor de gemeenteraad bekend waren geworden. „Onze omroep heeft respect voor alle po litieke partijen die op een demo cratische wijze in de gemeente raad zijn gekozen. Daar hoort he laas de CD ook bij," gaf program maleider Fred (Van Aken) Wam mes als uitleg. SCHIEDAM Uit een woning aan de Oosterstraat is vrijdagnacht een antiek vestzakhorloge en een trouwring gestolen De inbreker kwam binnen door een valse sleu tel te hanteren. Uit de kantine van de voetbalvereniging SFC aan de Parkweg is onder meer een radio, drie kilo koffie en vier sloffen si garetten meegenomen. De inbre kers kwamen binnen door een ruit te breken. In een woning aan de Willem Pastoorstraat werden in brekers vroegtijdig gestoord. Ze hadden alvast een televisie en een jas klaargezet om mee te nemen. SCHIEDAM De voetbalwed strijd op het veld van VKK- Olympus is zaterdag verstoord door een 27-jarige Rotterdammer met een broodmes. De man ver scheen, nadat de scheidsrechter een beslissing had genomen waar mee de tegenpartij het niet eens was. Daardoor ontstond op het veld een vechtpartij. Toen de Rot terdammer uit het publiek het veld opkwam, greep de politie in. Des-voorman Adri Reijnhout minacht de plaatselijk pers niet. Hij verklaarde dat gistermiddag in een uitzending van de stads omroep, Hij zei met verbazing vrijdag in Het Vrije Volk te heb ben gelezen dat bij de plaatselijk media minacht en met twee tongen spreekt. Woensdagavond weigerde Reijnhout na het bekend zijn vanTlë verkiezings-uitelagen voor de gemeenteraad tegen Het', Vrije Volk nadrukkelijk uitspraken te doen over een mogelijk coalitie vorming. Zelfs een persoonlijke visie kon er niet af. Dat gébeuï- de onder de verontschuldiging dat er over dat onderwerp 24 uur later eerst in de nieuwe fractie over moest worden vergadert Hieraan vooraf was Reijnhout 's middags te gast bij Radio Rijm mond. In de uitzending ging hij, geheel in tegenspraak met zjjn mededelingen van de avond ervoor, breed in op de coalitie zoels hij die voor ogen heeft. Reijnhout zei gisteren in de SOMS-microfoon op de verkiezings1- avond geen inzicht te hebben in de mening van zijn nieuwê fractiegenoten. Deze zouden hem al direct daarna enige hints hebben gegeven, die tot zijn uitspraken bij Radio Rijnmond hebben geleid. Verder zei Reijnhout dat Het Vrije Volk zijn be doelingen beter had moeten inschatten en begrip had moeten opbrengen voor zijn overwinningsroes van het moment. - i Daar zou Re i jnhout gelijk in hebben, ware het niet dat hij fali- kant voorbijloopt aan het feit dat deze 'krant- een aetütel nieuwsmedium is en juist op zo'n moment vragen stelt. Vragen waarvan de antwoorden zeker zo interessant zijn voor de lezers die hem aan die overwinning hebben geholpen. Bovendien blijft een ras-politicus als Adri Reijnhout zelfs in een overwinnings roes een doorgewinterde politicus. Reijnhout weet overigens de media héél goed te vinden. Vooral als hij verwacht er winst mee te behalen. Op de zondag vóór dè verkiezingen ging hij zelfs zo ver om persoonlijk een persbe richt over erfpachtproblemen van Woudhoek-huiseigenaren pri vé te bezorgen. Hij wilde aan de vooravond van de verkiezingen nog extra aandacht voor de inzet van zijn partij. De kolommen van de huis-aan-huis-bladen, waarvan Reijnhout doorgaans ge bruik maakt, kon hij toen niet me*-" halen. Zulk tweeslachtig handelen geeft te denken voor een p j als D66, die openhar tigheid hoog in het vaandel zegt te dragen. Het is een grote felicitatie waard dat Reijnhout met deze enor me overwinning van drie zetels uit de gemeenteraadsverkiezin gen is gekomen. Terecht zegt hij daarvoor vier jaar te hebben gewerkt. Het enige dat door de verkiezingen" echter is veranderd zijn de politieke verhoudingen in de gemeenteraad. De media zijn dezelfde gebleven en even kritisch als steeds. Daar mbfe't zelfs een overwinnaar als Reijnhout in zijn roes rekening mëé houden. l"' REIN WOLTERS ill f* Het tonen van zelfgemaakte kleding was één van de vele programma punten tijdens de culturele manifestatie in het wijkcentrum De Er ker. Door Bart Raaymakers SCHIEDAM Demonstraties in zelfverdediging door dames, volksdansen door ouderen, mode door Turkse vrouwen, een open sjoeltoumooi en demonstraties in- huidverzorging, darten en Hip- Hoppen. Het is slechts een kleine greep uit het hele scala van activi teiten, zoals die in het weekeinde op de vierde culturele manifestatie van wijkcentrum De Erker te zien waren. Het mag duidelijk zijn dat er voor ieder wat wils was en jong en oud liep dan ook in grote getalen door elkaar heen. Coordinator van de manifestatie en ook de man die alle aktiviteiten plande en pro grammeerde is Theo Kemna. „Het is altijd druk hier op de jaarlijkse culturele manifestatie," vertelde hij. „Het doet goed om weer te merken dat we als wijkcentrum toch een aardige binding hebben met de buurtbewoners. We hebben er wel eens onder zoek naar laten doen en daaruit bleek dat tachtig percent van alle bezoekers op onze manifestatie buurtbewoners zijn. We hebben ook alle mensen die bij ons aan een cursus meedoen in de compu ter staan en daaruit blijkt dat zes tig percent van die mensen uit on ze buurt komt. Maar we willen na tuurlijk altijd meer en daarom zijn er ook dagen als deze. Door alle open lessen die er nu plaats vin den, komen de mensen in aanra king met zo'n cursus en kunnen ze zien wat die cursus feitelijk in houdt. Wij hopen dan natuurlijk dat ze zich voor zo'n cursus in schrijven en die opzet lijkt ook vandaag weer vrij aardig te luk ken." Het hele pand was benut om al le activiteiten te kunnen laten plaatsvinden. Terwijl in de grote zaal de ouderen hun demonstratie volksdansen gaven, vas er in de gymzaal een beatballet-show. Wat bij beide groepen opviel, buiten het feit dat de optredens van hoog gehalte waren, was dat de dames allemaal vrij gespannen waren. „Normaal hebben we ook hard- stikke veel lol onder elkaar, maar vandaag waren we ook inderdaad allemaal wat nerveus, omdat we op moesten treden en we wisten al dat het best wel eens druk zou kunnen gaan worden," vertolkte één van de 'volksdansdames'. ffqj Van spanning had in de under ground. van het wijkcentrum nau welijks iemand last. Daar werd ge woon keihard geswingt op even harde Hip-Hop muziek en onder bewonderende blikken af en toe de meest halsbrekende toeren wed den uitgehaald. „We oefenen elke week een paar uur op zondag en we zitten natuurlijk ook regelma tig in de disco en daar leer je het van," luidde de toelichting van één van de Hip-Hoppers, Kurt (16). „Eigenlijk loop ik de hele dag te idansen als ik maar een beetje mu ziek hoor. Ik kan dan gewoon niet stil blijven staan. Toen ik van vrienden hoorde dat er hier gé- danst kon worden, ben ik dan;,er op afgekomen. Ja, wat dacht je! Hier kan ik met vrienden flink oe fenen in een toffe ruimte en de muziek kan hier tenminste een beetje hard." us, De initiatiefnemer van deze Hip-Hop groep is Marcel (17). Hij vertelde hoe dat in z'n werk ging: „Eigenlijk is dat omdat hier altijd een meisje kwam waar ik nogal gek op was en toen kwam ik hier ook steeds vaker, dat begrijp-je wel natuurlijk. Nou, zo kwam ik er dus achter dat er maar weinig voor jongeren gedaan werd en he lemaal niks aan Hip-Hop. Ik heb thuis onwijs veel platen liggen, dus ben ik naar het bestuur gestapt en nou gaan we hier elke zondag als beesten tekeer." Ook in de grote zaal vonden ac tiviteiten plaats, die gróte belang stelling genoten. Er werden twee modeshows gehouden, die het ge volg zijn van twee totaal verschil lende, maar beiden even opvallen de cursussen. De eerste modeshow is het resultaat van een cursus houding verbetering. En inder daad, de dames en heren zwierden elegant door de zaal en gaven blijk dat de cursus zeker zijn vruchten heeft afgeworpen. Ook de tweede modeshow is het vermelden meer dan waard. Het was eer show door Turkse vrouwen, die kleren toonden die ze tijdens de naaicur sus hebben gemaakt. Alhoewel de dames zich wat schuchter door de zaal begaven, bood het geheel toch een prachtige aanblik' en oogstte de dames menig open doekje. Paardenmarkt ondanks kou toch groot succes O O c z X O O c_ O iï v "9* :%l\ lit lik,

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1