Gratis hari ng en wittebrood tijdens Bevrijdingsdag Vrachtwagen jaagt klanten weg School zendt kleding en voedsel naar Polen Ziekenomroep kampt met financieel tekort w 1 Wijk Nieuwland levert brandweer veel werk Roeiwedstrijden besluiten 2de verjaardag Weeshuis laat telefoon gebruik onderzoeken Het Vrije Volk SCHIEDAM Winkeliersverenigingen leggen vete bij; nu samenwerking bij evenementen Informatie avond bij brandweer WÊÊzmMÊ&M Controle naleving honden-belasting Overval mislukt Mode voor ouderen ws PAGINA 4 DINSDAG 27 MAART 1990 Door Rein Wolters SCHIEDAM De 'koude oor log', die twee jaar woedde tussen de drie concurrerende winkeliers verenigingen van de Hoogstraat, Broersvest en het Broersveld, is bijgelegd. Tussen de drie besturen hebben goede gesprekken plaatsge had over verregaande samenwer king bij stedelijke manifestaties. Om geen extra problemen te scheppen zijn de besprekingen ge houden zonder daar enige rucht baarheid aan te geven. Het resultaat van de samenwer king wordt zichtbaar op zaterdag 5 mei bij de nationale viering van bevrijdingsdag. Op vijf plaatsen in het centrum komen dan stands die van 13.00 tot 15.00 uur gratis ha ring en wittebrood uitdelen. Hier aan vooraf ontsteekt burgemeester Scheeres om 11.30 uur op de Koe markt een bevrijdingsvuur. Ook zullen er die dag op verschillende plaatsen in de stad muziekkorpsen optreden. Voorts wordt er een straatmuzikantenfestival gehou den, waarvoor deelnemers zich kunnen aanmelden via nummer 4268383. Voor de drie orgineelste muzikanten is een prijzengeld be schikbaar. Het verbond tussen de winke liersverenigingen heeft ook tot ge volg dat de winkeliers van het Broersveld zich volgend jaar aan sluiten bij de braderie en paarden markt van de Hoogstraat. Of ook het Broersvest hieraan gaat deel nemen, is nog niet bekend. De medewerking aan het evene ment van de Hoogstraat heeft voor het publiek een gunstige uitwer king. Het geeft ook gestalte aan de 'grote-omloop'-gedachte van wet houder Chr. Zijdeveld (Stadsont wikkeling). Zoals de braderie en de paardenmarkt zaterdag zijn gehou den, dus in de hoefijzervorm van Hoogstraat en Lange Kerkstraat, zit er geen logisch verband in de looproute. Als de Broersvest en het Broersveld aansluiten, dan is er sprake van een kringloop. Op elk punt van het centrum kan men dan beginnen aan de braderieloop en men komt er ook altijd weer uit.Ook de zondagsmarkt op 30 september zal een gezamenlijk eve nement worden. Het Broersveld deed vorig jaar niet mee aan deze slotdag van de Brandersfeesten. De toenadering tussen met name de winkeliers van de Hoogstraat en die van het Broersvest is vooral te danken aan het inventieve werken van het nieuwe bestuur van de winkeliersvereniging Hoogstraat. Bij het aanvaarden van zijn func tie als vooratter verklaarde Ro nald Prince van Sitton Partyhouse dat hij de samenwerking tussen de verschillende winkeliersverenigin gen zou gaan stimuleren. SCHIEDAM Twee man nen hebben gisteravond een mislukte overval gepleegd op de koffieshop Yakari aan het Broerveld. Omstreeks negen uur was het duo als enige in de zaak. Een van hen zette de 22- jarige barkeeper een mes op de keel en eiste geld. Ten koste van een schram op de keel wist de bediende het mes weg te slaan. Een andere bediende kwam op het gerucht af en ging de overvallers met een barkruk te lijf. Zij sloegen daarop op de vlucht, zonder buit. Op grond van het signalement verwacht de politie hen vandaag te kun nen aanhouden. Kledingbeurs SCHIEDAM Kinderkle ding, kleding voor volwassenen en speelgoed zijn op donderdag 29 maart het aanbod van een beurs in het Kluphuis Oost aan de Galileistraat 86. Wie kleding of speelgoed' Wilyverkopen dient hiervoor vooraf "contact op te nemen en een deelnamenum- mer of te halen. Van de op brengst moet 25 percent aan het clubhuis worden afgestaan. Klaverjassen in buurthuis Nieuwland SCHIEDAM Klaveijaslief- hebbers kunnen elke woensdag avond terecht in het buurthuis Nieuwland aan de Albarda- straat 65 Er wordt gespeeld volgens het .Rotterdamse sys teem.' Ook mensen die het kaartspel willen leren, zijn van harte welkom. De entree be draagt 2,50 gulden. Aanvang 19.30 uur. Inlichtingen bij Christine of Jan via tel. 4738671. Jacobs en Reys in Stadsgehoorzaal VLAARDINGEN Vrijdag 30 maart treedt het Trio Pim Jacobs op in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen, met als speciale gasten Rita Reys, vibrafonist Frits Landesbergen en klarinet tist Bernard Berkhout. Landes bergen en Berkhout kregen him eerste nationale bekendheid via de TV-serie Jazz met Jacobs. Het sextet zal onder andere een ode brengen aan Benny Good man. Aanvang 20.15 uur, toe gang 20 gulden (Pas65 en CJP 15 gulden) Kindervoorstelling Pierewaaien van Snater SCHIEDAM Woensdag 4 april is in de Roo Roosenzaal van het Passagetheater de kin dervoorstelling Pierewaaien te zien van Theater Snater. Hoofd persoon is Emil, een echt bui tenbeentje. Dat vinden althands zijn drie giechelzussen en ook de knorrige buurman Bullebak. Emil heeft niet veel vrienden, maar wel hele bijzondere. Zijn beste vriendin is Zsa Zsa. Zij pierewaait van de pimpelpaarse poolster naar Jubeljana. Emil wil graag mee, maar hij is te zwaar. Daarop weet Rik, de da kwouter, wel raad. Aanvang 14.00 uur, leeftijd 4-11 jaar, toegang 3,75 gulden. SCHIEDAM Dienstencen trum De Woudhoek aan het He- ijermansplein houdt op donder dagmorgen 29 maart weer de jaarlijkse vooijaarsmodeshow van de firma Van de Klooster Mode. Vanaf 10.00 uur 's och tends wordt er kleding getoond die alvast een voorproeve biedt van het komende vooijaar en de zomer. Vanaf 12.45 uur kan de geshowde collectie ook ge kocht worden. Do modeshow is vrij toegankelijk en het eerst kopje koffie in de pauze is gra tis. SCHIEDAM Bewoners van de wijk Nieuwland maken het meest gebruik van de diensten van de brandweer. Dit blijkt uit een verlaat uitgebracht jaarverslag over 1987. In dat jaar werd door bewoners van Nieuwland 214 keer het alarmnummer van de brand weer gedraaid. In 28 gevallen ging het om hulpverlening bij een bin nenbrand en 35 keer om een bui>- tenbrand. Van brandgerucht én loos alarm was 24 keer sprake. In 125 gevallen betrof het verzoeken om andere hulpverlening dan het bestrijden van brand. Als tweede op de uitruklijst staat het westen van de stad met 178 hulpverleningen, gevolgd door Oost met 168 en Kethel/Bijdorp met 165 meldingen. Het gebied tussen de havens en de grachten riep met 23 meldingen het minst de hulp van de brandweer in. In 1987 ruikte de brandweer 1028 keer uit, bijna drie keer per dag. In 603 gevallen betrof het hulpver lening bij verkeersongevallen (15), waterongevallen (5), bergen van slachtoffers of in gevaar verkeren de personen (5), ongevallen met gassen en dampen (35), stormscha de (54), wateroverlast (278), liftsto- ringen (44), in nood geraakte die ren (32), diverse werkzaamheden (74) en voor niets uitgerukt (61). Omgerekend kost de Schiedam- se brandweer 64,74 per hoofd van de bevolking (4.808.821 gul den. In 1978 was dat nog ƒ46,97. De materiële schade door brand steeg in 1987 van ruim acht mil joen naar de recordhoogte van ruim 19 miljoen. SCHIEDAM Veertien vrouwen hebben zich aan gemeld als vrijwilliger voor de brandweer. Dit is het resultaat van een ge richte wervingsactie, waarvoor zich overigens ook tien mannen hebben aangemeld. Voor deze en andere belangstellenden houdt de brandweer mor genavond in de kazerne aan de Breedstraat een in formatiebijeenkomst. Aan vang 20.00 uur. Winkelier Van Ryswijk ondervindt overlast van de vrachtwagen op de parkeerplaats van het Rassage-Theater. SCHIEDAM Een geparkeerde vrachtwagen voor de ingang van meubelzaak De Brocanteur aan het Broeksveld zorgt er voor dat de klanten wegblijven. Dewanhopige winkeleigenaar A. van Rijswijk krijgt vooralsnog nul op recest bij politie en gemeente. „De politie zegt dat het een vrije parkeerplaat van hetPassage-Theater is. En de gemeente heeft gezegd dat we maar moeten wachten tot de het theater naar het Stadserf verhuist. Maar dat kan nog jaren duren," verzucht Van Rijswijk. „Als de vrachtwagen is gelost, parkeren ze hem bij ons voor de deur. We hebben gepraat met de mensen van de Passage, maar ze willen de wagen niet ergens an ders parkeren," zegt Van Rijswijk. Hij kocht het pand kort geleden, als tweede vestiging van zijn meu belzaak aan de overkant van het Broersveld. „We hadden nooit ge let op die parkeerpaaltjes of die vrachtwagen. Maar zo kunnen we dat pandje met gebruiken. De mensen worden door die wagen gedwongen op de straat te lopen en dat ding ontneemt al het zicht op de winkel. De mensen weten niet eens dat we daar zijn gevestigd! "Ook de shoarma-zaak naast de meubelzaak heeft last van de vrachtwagen Van Rijswijk. „Door die wagen hebben we bijna geen klanten en bovendien is het inbraakrisico veel groter. Waarom maken ze hierachter niet een grote parkeerplaats? Daar liggen duizen den vierkante meters braak. We hebben gepraat met de gemeente en een brief geschreven. Ze heb-,, ben het in beraad, zeggen ze." De gemeente vindt dat het pro bleem Van Rijswijks eigen schuld is, „Wij kregen een brief van Van Rijswijk waarin hij vertelde dat hij het pand ging kopen en waarin hij klaagde over die parkeer plaats," vertelt J. de Klerk van de dienst Gemeentewerken. „Hij woont zelf aan de overkant, dus die situatie was hem niet helemaal onbekend. Aan zijn probleem is weinig te doen. Het is nu eenmaal nodig dat daar een vrachtwagen staat om bij voorbeeld voor voor stellingen te lossen en die parkeer plaats was er eerder dan meneer Van Rijswijk." mgmmBgmm SCHIEDAM De Stichting Zie kenomroep Schiedam (ZOS) heeft 1989 afgesloten met een tekort van bijna zevenduizend gulden. Voor een deel komt dit door het niet meer onderverhuren van ruimte aan de Stadsomroep (SOMS). Hoe wel het bedrag dat de ZOS van de SOMS ontving niet gespecificeerd is weergegeven in een financieel overzicht, moet dat toch aanzien lijk zijn geweest. Van de totale uit gaven van ruim zesentwintigdui zend gulden slokte de telefoonreke ning er ruim vierduizend op en dat was een verdubbeling ten op zichte van 1988. Ook de kosten voor de uitgave van het lijfblad Zos, Zus Zo stegen, evenals af schrijvingen van apparatuur en het onderhoud van de studio. De financiële terugval van de ZOS werd begin vorig jaar ingezet toen de gezamenlijke huisvesting met de Stadsomroep na een knal lende ruzie werd beëindigd. Tus sen deze twee culturen was een onoplosbare spanning ontstaan. De Stadsomroep kreeg door interven tie van de PvdA- en mediawethou der Aad Wiegman de beschikking ovei een eigen onderkomen. De twee omroepen hebben nadien weer toenadering gezocht en dat resulteerde opnieuw in een (nu af standelijker) vorm van samenwerking.Vorig jaar bestond de Ziekenomroep dertig jaar. Voor de medewerkers en de patiënten van de diverse verpleeginrichtin gen was het bereiken van deze mijlpaal een heuglijk feit. Minder leuk noemt het Zos-bestuur het nog steeds ontbreken van duidelijke af spraken over de huurbetaling van het studiopand aan de Korte Ha ven en de hoogte van de subsidie die het gemeentebestuur verstrekt. „Ondanks herhaalde verzoeken on zerzijds is er nog steeds geen oplos sing," zegt het ZOS-bestuur dat evenals het uitvoerende radioteam geheel uit onbetaalde medewer kers bestaat. De inzameling voor Polen geeft extra drukte op de Ouvertureschool. SCHIEDAM Basisschool De Ouverture uit de Schiedamse wijk Groenoord houdt een inzamelings actie voor de Poolse stad Brodnica. De vrachtwagen die op 10 april vertrekt moet volgeladen zijn met kleding, voedselpakketten en schoonmaakmiddelen. „Tot nu toe komt er vooral veel kleding bin nen. De levensmiddelen en schoonmaakmiddelen moeten dus aantrekken, want juist daar is be hoefte aan," zegt Martin Daalmeij- er van De Ouverture. „De mensen hoeven geen pak ketten samen te stellen, dat rege len wij wel. Er is grote behoefte aan voedsel en schoonmaakmidde len, want de toestand is allerbelab- berst nu die economische hervor mingen bezig zijn. Het is in Polen enorm vies, want ze hebben het materiaal gewoon niet voorhan den. Een stukje zeep vinden ze dus schitterend." De duizend pakken waspoeder die Unilever aan de ba sisschool gaf werden dan ook met open armen ontvangen. „We hebben verschillende gif ten van bedrijven ontvangen. Een transportbedrijf verzorgt een vrachtwagen met chauffeur en alle technische aspecten, zoals de dou anepapieren. Perry Sport heeft voor vijftienduizend gulden aan sportartikelen beschikbaar gesteld, zoals schoenen en trainingspak ken. Wat heel grappig was: we kregen via een ouder tienduizend gloeilampen die gemaakt waren in Polen! En hebben we in totaal on geveer vierduizend gulden gekre gen. Dat geld besteden we aan goe deren waarvan we niet genoeg binnenkrijgen. Het gaat in elk ge val helemaal op aan Polen, niet wordt achtergehouden voor andere doeleinden. Daalmeijer is teleurgesteld over de kwaliteit van de kleding die wordt afgegeven. „We hebben uit drukkelijk gevraagd om draagbare kleding. Toch durven mensen ech te lompen mee te geven. Gelukkig hebben we ouders bereid gevon den de kleren te sorteren. Maar als je soms ziet wat ze eruit vissen. Als we dat meesturen zou het echt een blamage voor ons land zijn." De basisschool heeft al enkele jaren contact met de stad Brodni ca. Vorig jaar gingen leerlingen van De Ouverture naar Polen en in 1988 bracht een groep Poolse ba sisschoolleerlingen een bezoek aan Schiedam. Het is nog tot en met zaterdag mogelijk om goederen in te leve ren. In het winkelcentrum Het Hof van Spaland is De Ouverture zaterdag vertegenwoordigd met een kraam. Ook hier worden goe deren ingenomen. Inlichtingen over de actie zijn verkrijgbaar via telefoonnummer 4708070. SCHIEDAM Met een Belgi sche bierweek vestigt Henk Post van Tapperij 't Weeshuis de aan dacht op het tweejarig bestaan van zijn zaak op het pleintje halverwe ge de Hoogstraat. Uit de tap stro men bij die gelegenheid twaalf merken Belgisch gerstenat en uit vele flessen ook nog vele andere soorten die de zuiderburen brou wen. „Ik wil onze veijaardag niet ge ruisloos laten verlopen," zegt Henk Post, die ook eigenaar is van De Branderskelder in de gewelven van het Stedelijk Museum. „Behal ve de presentatie van Belgische bieren zijn er ook speciale optre dens. Zondagmiddag besluiten we het feest met roeiwedstrijden in de Lange Haven. Er doen al veertig mensen mee. Wie nog wil mee doen, kan zich in mijn zaak gratis laten inschrijven." Woensdagavond wordt in 't Weeshuis een 78-toerenfeest ge vierd. Een Belgische 'bieroloog' komt uitleggen waarin juist het bier uit zijn land het hoppigst is. Donderdagavond treedt Andy Tai lor van de Swinging Soul Machine op en vrijdagavond brengt de eni ge echte imitator van Doms zijn act. Zaterdagavond zorgt een dixie- landorkest dat ook deze muziek soort onder de aandacht komt. Al le avondactiviteiten beginnen om 20.00 uur en zijn gratis toeganke lijk. De roeiwestrijden, waarmee su- perflessen gevuld zes liter van het Belgische Korseddonk bier zijn te verdienen, beginnen om twee uur. Een blaaskabel zorgt langs de kant voor een muzikale begeleiding van de inspanningen op het water. Ook dit evenement wordt gratis aange boden. ROTTERDAM Het acade misch ziekenhuis Dijkzigt in Rot terdam laat onderzoeken hoe re presentatief de medewerkers zijn bij de afhandeling van telefoonge sprekken. Onaangekondigd kun nen zij de firma Bell Check uit Raamsdonkveer aan de telefoon krijgen. Deze firma onderzoekt hoe lang de wachttijd is en op wel ke wijze de 'klant' te woord wordt gestaan. Bell Check belt niet alleen via de telefooncentrale. Ook de directe doorkiesnummers van de poli's en de huisartsentelefoons worden ge test De proef, die vorige maand is gestart, loopt tot mei van dit jaar, zo meldt Monitor het maandblad van het academisch ziekenhuis Rotterdam. Volgens I. K. Mahadew, hoofd van de Dienst Verbinding en Be waking, kunnen afhankelijk van de aard van de knelpunten maat regelen worden genomen. Extra telefoonapparatuur, wanneer de bereikbaarheid slecht is, of een cursus, als de bejegening te kort schiet, behoren tot de mogelijkhe den. SCHIEDAM Controleurs van de gemeente gaan een onderzoek instellen naar de betaling van hon denbelasting. Daartoe worden steekproeven gehouden. Wie er één of méér honden op nahoudt, is veiplicht hiervan aangifte te doen. In het geval van nalaten riskeert men een extra hoge aanslag of een forse boete.Het is nu nog mogelijk om zonder boete honden aan te melden. Dat kan schriftelijk of te lefonisch bij het bureau Belastin gen in het Stadskantoor aan de Emmastraat, telefoonnummer 4260500 toestel 176. Binnenkort wordt huis-aan-huis ook een brochure verspreid waar in informatie wordt gegeven over de hondenbelasting. Van de gehe ven belasting zegt het gemeentebe stuur meer werk te kunnen maken van het schoonhouden van de stad De vervuiling in de stad wordt deels ook veroorzaakt door de uit werpselen van honden.

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1