'De burger aan het loket moet weer belangri jk worden' LIEVER TURX DAN Olifanten dragen steentje bij aan renovatie Blijdorp Actievoerders Labyrint stellen bestuur ultimatum Stofoverlast wordt Hoek en milieufederatie te veel De Vries: Jeugdtheater moet zich aan de regels houden m d Het Vrije Volk SCHIEDAM Patijn opent Boomfeestdag in Broekpolder Nieuwe fractievoorzitter PvdA Hans Bakker ziet sociale vernieuwing als grote uitdaging ws PAGINA 4 ZATERDAG 31 MAART 1990 VLAARDINGEN Het laatste deel van de Broekpolder wordt be plant op 4 april, de Nationale Boomfeestdag. Ongeveer zevenhon derd leerlingen van zevenentwin- - tig scholen nemen deel aan de plantactiviteiten. Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland S. Pa tijn zal de Boomfeestdag om kwart over tien officieel openen met het planten van een boom. De percelen in de Broekpolder die worden volgeplant liggen ten noorden en ten oosten van de sportvelden van de hockeyclub Pollux en de (nieuwe) voetbalver eniging Deltasport aan de Kooi- kersweg. Als alle bomen zijn neer gezet, zal in de Broekpolder meer dan 180 hectare bos zijn gereali seerd. De kinderen van de deelne mende scholen hebben werkstuk ken gemaakt over het planten van bomen die te zien zijn in de kanti ne van Deltasport. In Schiedam wordt het school tuinencomplex Vijfsluizen vanaf elf uur beplant met bomen en struiken. Het thema van de boom feestdag is dit jaar is 'Bomen zijn van hout'. De hele cyclus van plan ten, groeien en de verwerking van hout tot allerlei producten staat daarbij centraal. Medewerkers van de Dienst Gemeentewerken geven de kinderen van tevoren uitleg over het planten van bomen. Vlaardingen en Schiedam krij gen van de provincie elk een zoge naamde 'groencheque' ter waarde van 1500 gulden. Werkstukken leerlingen in gemeentemuseum MAASSLUIS - In de grote expositiezaal van het gemeente museum zijn vanaf 3 april de werkstukken te zien die leerlin gen van de Koningin Juliana Scholengemeenschap maakten voor het project 'Kind in de Oorlog'. Belangstellenden zijn op 3 april vanaf 19.30 uur wel kom. De werkstukken blijven tot 8 april hangen. Vogel op avontuur in bibliotheek VLAARDINGEN De der tien jarige Michel Kempers schreef vorig jaar een verhaal 1 over de avonturen van een vo gel op reis. Hij maakte er bo vendien zelf de tekeningen bij. Zijn tekeningen zijn van 4 aprii tot en met 1 mei te zien in de centrale bibliotheek (Waal straat 100). Daarnaast hangen er ook foto's uit het boekje 'Zo maar een klas' van Frans Dron- kers. Dronkers is onderwijzer op de school van Michel, een school voor zeer moeilijk leren de kinderen De expositie wordt omlijst met videobeelden van het jeugdjournaal en een interview van Ivo Niehe met Michel. 'Visvangst' herplaatst MAASSLUIS Het bronzen beeld 'De Visvangst' op het Schanseiland is gisteren ont huld. Het kunstwerk was tij dens de bouwwerkzaamheden op het Schanseiland van zijn plaats op de hoek van de Ha ringkade en de Marnixkade ge haald. Ridderorde voor agent VLAARDINGEN De Vlaardingse politieman Johan nes de Ruiter is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Ruiter is bijna veer tig jaar in dienst bij de politie, eerst in Rotterdam en later bij de politie in Vlaardingen. Toen hij in 1977 in dienst trad in Vlaardingen kreeg hij de lei ding over het Bureau Mobiele Eenheid in de provincies Zuid- Holland en Zeeland. In dit bu reau werken vierendertig ge meentelijke politiekorpsen sa men. De Ruiter heeft de onder scheiding gekregen voor de uit stekende manier waarop hij lei ding heeft gegeven aan het Bu reau Mobiele Eenheid. Demonstratio-les ouderen-gymnastiek SCHIEDAM In de gym zaal van dienstencentrum De Vier Molens geeft een aantal ouderen donderdag 5 april een demonstratie-les gymnastiek. De les begint om kwart voor twee en duurt drie kwartier. Alle ouderen die graag in bewe ging blijven zijn welkom. -Pianotrio speelt in kerk SCHIEDAM Het Cuypers Trio speelt woensdagmiddag om half een Beethovens piano trio nr.3 in het kerkgebouw van de Nederlandse Protestan tenbond. Het trio bestaat uit professionele musici, spelend voor het Residentieorkest, het Brabants Orkest, het Arion En semble en voor de radio. Het kerkgebouw is aan de Westvest 92. Door Hans Buitelaar SCHIEDAM „De grote uida- ging is nu de sociale vernieu wing," zegt Hans Bakker, de nieu we fractievoorzitter van de PvdA. „De mensen in Schiedam moeten zich weer betrokken gaan roeien met hun omgeving, hun wijk, hun stad. De mensen moeten het gevoel hebben dat ze niet machteloos zijn." Hans Bakker neemt bij de aan-' vang van de nieuwe zittingsperio de op 2 mei van het college van burgemeester en wethouders het vaandel over van Gé Brouwer, die tien jaar lang de PvdA-fractie aan voerde. Bakker is optimistisch over de komende vier jaar in de raad. „Veel projecten zijn in de voorgaande jaren zover voorbe reid, dat we de vrucht van die voorbereiding nu kunnen gaan oogsten." Een ding waar Bakker de ko mende vier jaar zeker aan wil werken is de woonsituatie in de oude wijken. „Dat is Schiedams grootste probleem," weet hij. „Niet zozeer de verpauperde wo ningen vormen nu nog een pro bleem, daarmee zijn we als ge meente aardig op streek. We moe ten nu zorgen dat er in die wijken gelééfd kan worden en niet alleen maar gewoond." En verder: „Er zijn inmiddels aardig wat woningen gerenoveerd in de Stationsstraat, de Singel en aan het Boerhaaveplein. Maar ik vraag me af: is bet dan klaar? Is zo'n buurt dan opgetild in de vaart der volkeren? Volgens mij is dat niet zo als er prachtige woningen staan waar de mensen zich vervol gens in isoleren. De wereld houdt niet op bij je voordeur." „De woonomgeving moet wor den verbeterd, de mensen moeten zich ook weer verantwoordelijk gaan voelen voor wat er om hen heen gebeurt. Als gemeente moe ten we de mensen de mogelijkheid bieden zelf te bepalen hoe hun om geving ingericht wordt." „Daarvoor moeten er ook een PvdA-fractie- voorzitter-in- spé Hans Bak ker: „De men sen moet be trokken zyn bij hun stad." aantal dingen veranderen bij het gemeentebestuur en in het ambte lijk apparaat. De burger aan het loket op het gemeentekantoor moet belangrijk gevonden worden. En de raad moet inspelen op de wensen van de bevolking. Die ge voeligheid is de afgelopen jaren flink afgenomen. Het systeem is de afgelopen jaren zo onbedreigd geweest, dat die alertheid verdwe nen is. De PvdA is daar mede schuldig aan. Nu zijn er in de poli tieke machtsverhoudingen flinke veschuirvingen aan de gang, een signaal van de kiezers dat ze het anders willen." Hans Bakker woont al vanaf 1960, hij was toe drie jaar, in Schiedam. Hij sloot zich in 1974 aan bij de PvdA, geïnspireerd door het voorbeeld van Joop den Uyl en wakker geschud door het rapport van de Club van Rome. Bakker studeerde bestuurskunde in Lei den. In '80 werd hij voorzitter van de PvdA-Schiedam, om na een in terne ruzie in '82 weer op te stap pen. Toen is hij een lange tijd ac tief geweest in bewonersverenigin gen, maar keerde in '86 toch weer terug naar de politiek. Hij werd raadslid voor zijn partij en hield zich bezig met stadsvernieuwing en milieu. Nu hij fractievoorzitter wordt, blijkt de stadsvernieuwing nog steeds een stokpaardje te zijn. „Wat er nog moet gebeuren in de zorg voor het milieu is een groot onderzoek naar de stand van zaken. In Schiedam hebben we wel allerlei preventieve maatrege len genomen, maar we weten niet hoe erg het eigenlijk is. We moe ten onderzoeken hoe vuil de wa terbodems zijn, hoe vies de lucht is en welke milieurisico's de aan wezigheid van al die industrie in de buurt met zich mee brengt. Hoe erg de vervuiling van de grond is, weten we inmiddels vrij goed, en Deze jonge be woners van de Hagastraat heb ben er geen weet van dat de naam van hun woonstraat af komstig is van de eerste Ne derlandse am bassadeur in Is- tanboel. mïMiiX «sa» SCHIEDAM Schiedammers hebben een extra reden om de ko mende weken eens het Museum van Volkenkunde te bezoeken aan de Willemskade' in Rotterdam. Daar wordt op dit moment een boeiende tentoonstelling gehouden over de Turks-Nederlandse betrek kingen en die zijn destijds door een stadgenoot op touw gezet. Dat was al in de zestiende eeuw. De vooraanstaande Schie dammer Cornells Haga vertrok toen naar Istanboel als eerste am bassadeur van ons land. Hij zou ja renlang diplomatiek vertegen woordiger blijven bij de Hoge Por te, zoals'het paleis van de sultan tegenwoordig het Topkapi- museum werd genoemd. In Schiedam herinnert niet veel aan deze opmerkelijke ingeze tene. In de negentiende eeuw wist de gemeenteraad zijn nagedachte nis te eren door een straat achter de nieuwe Willemskade Hagas traat te noemen, maar de meeste mensen wisten niet eens, waar die naam eigenlijk op sloeg. Wat deed Cornelis Haga daar in Istanboel? Hij probeerde vriend schap te sluiten met de sultan van Turkije in het kader van de tach tigjarige oorlog tegen Spanje. 'Lie ver Turx dan Paaps', was een be kende leuze van de Watergeuzen. En Haga probeerde dat waar te maken. Wat de opstandige Nederlanden had iets met het toenmalige Tur kije gemeen: ze waren allebei doodsvijanden van Spanje. En dat was gevaarlijk. Want het Spanje van Philips II was in alle opzich ten een wereldrijk. Dankzij de niet aflatende stroom zilver uit Zuid- Amerika kon de koning zich zo on geveer alles veroorloven. Hij bezat de grootste legers en de beste be wapening van heel Europa. Hij had ook de machtigste vloot. En die zette hij overal in, waar hij een bedreiging van het katholieke geloof vermoedde. Je mag eigenlijk niet van die moderne woorden gebruiken, als het om de zestiende eeuw gaat, maar die Philips II was eigenlijk een soort katholieke fundamenta list. Hij verbreidde het ene ware geloof met alle middelen, vooral dwang, vervolging en geweld. Als zodanig waren in zijn ogen Neder- landse protestanten even gevaar lijk als Turkse Islamieten. De toenmalige sultans van Tur kije beheersten heel het Midden- Oosten en de halve Balkan. Hun vloten concurreerden met die van Philips II op de Middellandse Zee. Dat leidde eenmaal tot de reusach tige zeeslag bij Lepanto, die uit draaide op een enorme overwin ning. De admiraal, een bloedver want van de koning, Don Juan van Oostenrijk, werd vervolgens naar Brussel gestuurd om nu het Nederlandse varkentje ook even te wassen. Dat werd overigens een groot fiasco. Het was dus geen wonder, dat de leiding van de opstandige Ne derlanders goede betrekkingen zocht met Turkije. Ze waren te christelijk om aan te sturen op een officieel bondgenootschap met de aanhangers van de profeet Mo hammed, maar vriendschap kon toch geen kwaad. Al was het al leen maar voor de handel. Cornelis Haga heeft dan ook veel betekend voor de Nederlandse handelsacti viteiten op de Middellandse Zee. Hij zorgde ervoor, dat zijn landge noten in de vele Turkse havens za ken mochten doen. Dat was overigens een gevaar lijke liefhebberij. Je moest onder Gibraltar doorvaren en ervoor zor gen, dat je niet in handen viel van Spaanse marineschepen. Maar dat was niet de allergrootste bedrei ging. Vanuit Algiers opereerden Is lamitische zeerovers die graag zo'n Hollands vaartuig uitplunderden. De bemanning werd voor de keus gesteld: of een carrière als slaaf op het Algerijnse platteland. Of beke ring tot de Islam en een loopbaan op het dek van een piratenschip. Taalproblemen? Veel Hollandse zeelieden kozen onmiddellijk voor het tweede, want matrozen wer den slecht betaald en zeeroverij le verde veel meer op. De meest be ruchte Algerijnse kaperkapiteitn, Dali of Duivel heette eigenlijk Si mon de Danser en kwam ergens uit Noord Holland. Hij voer met een volledig door Nederlanders be mande piratenvloot. De Danser en de zijnen maak ten het „Liever Turx dan Paaps" wat krachtiger waar dan de brave Schiedamse diplomaat Cornelis Haga met zijn ambassade in Istam- boel Maar eigenlijk, eigenlijk, diep in mijn hart had ik het leuker ge vonden, als op die tentoonstelling in het Museum van Volkenkunde niet Cornelis Haga Schiedam ver tegenwoordigde, maar die span nende Simon de Danser. Aan de andere kant: het past niet bij het onavontuurlijk karakter van de stad om zo'n ingezetene voort te brengen. VLAARDINGEN Bezoekers en medewerkers van het Cultureel Jongeren Centrum Labyrint, die sinds twee weken een actie voeren tegen het bestuursbeleid, hebben vandaag een ultimatum gesteld. Wanneer het bestuur voor 3 april niet om de onderhandelingstafel plaatsneemt, gaan de jongeren over tot verder actie. Ze overwe gen dan een ad interim-bestuur aan te stellen en het huidige be stuur verdere toegang tot Labyrint te weigeren. Het ultimatum wordt gesteld, omdat het bestuur al drie maal een onderhandelingsbespre king heeft afgezegd. De Vlaardingse fractie van Groen Links heeft aangeboden te bemiddelen bij eventuele verdere acties. Tot nu toe was PvdA-frac- tieleider John Ranshuysen bemid delaar, maar die heeft de sympa thie van de jongeren verloren. „Hij heeft zich niet aan de af spraak gehouden dat hij alleen zou bemiddelen. Hij heeft toch meege daan aan de discussie en het pro ces beïnvloed. We hadden de in druk dat hij de kant van het be stuur koos," aldus de actievoer ders. De jongeren .gaan ook de an dere Vlaardingse politieke partijen benaderen. Ze hopen zo onder meer wethouder Maarleveld tot een uitspraak te dwingen. De jongeren bezetten twee we ken geleden hun centrum, omdat ze weer een open jongeren cen trum willen, in plaats van een cul tureel centrum. Na vijf bezettings- dagen leken de twee partijen dich ter tot elkaar te komen maar de onderhandelingen zijn inmiddels gestrand. niet in de laatste plaats over Spa- land." Met die opmerking geeft Bak ker aan dat wat hem betreft extra bodemonderzoek in die uitbrei dingswijk niet nodig is, hoewel an dere partijen daarop aandringen in de coalitie-onderhandelingen. „Als Lubbers zegt dat de min derheden maar eens wat minder soft aangepakt moeten worden, en daarmee bedoelt dat de migranten- problematiek zakelijk onder ogen gezien moet worden, dan ben ik het met hem eens. Als de nieuwe buurman blank is en hij speelt drums, dan is de nieuwe buurman fout. Als de nieuwe buurman een migrant is en hij heeft een ge woonte die wat aanpassing van de buurt vraagt, zijn opeens alle mi granten fout. Die redenering klopt niet. Dat moeten de buren en de welzijnswerkers onder ogen zien. Er zit niets anders op dan dat we met elkaar Ieren leven." ROTTERDAM De leiding van de Rotterdamse diergaarde grijpt alles aan om vaart te zet ten achter de vernieuwing van Blijdorp. Zelfs het paargedrag van de olifanten blijkt plotse ling een stimulans te zijn voor een grondige verbouwing/- uitbreiding. Olifantenbul Ra mon (de vader van Benhardien- tje) is zo goed hersteld van zijn kaakoperatie dat hij inmiddels drie vrouwtjes heeft gedekt. En die hebben volgens directeur drs. A.H. Dorresteyn 'binnen kort de ruimte nodig', „We willen december 1990 met het nieuwe verblijf begin nen," zo liet hij weten. „Bij voorkeur in de bestaande tuin, op de plek waar nu nog de ba- vianenrots is." Volgens de Blij- dorp-directeur heeft de bul 'gro te interesse voor de dames'. Zo wel voor Irma, de moeder van de Rotterdamse primeur, als voor twee logees uit het Ouwe- hands Dierenpark. Voorlopig heeft de diergaar de haar handen vol aan de af ronding van liet China-gebeu- ren ofwel de sfeertuin met haar typische Chinese beplanting, de zigzagbrug, de lotusvijver, de borrelende bron, de waterval, een tweetal echte Chinese tuin huisjes en, in de Rivièrahal en de tentoonstelling China Natuur die woensdag 11 april wordt ge opend. De tentoonstelling, die bijna een jaar duurt, geeft een dwarsdoorsnede van het die renleven en de natuur in Chi na. Het publiek zal kennisma ken met typisch Chinese land schappen, met de zeldzame baiji (een in zoet water levende, bijna uitgestorven dolfijn) en als voorproefje kan met behulp van een kijkdoos alvast worden kennisgemaakt met een vleer- muizengrot. De échte grot komt in het Azié-continent dat eind 1990 wordt geopend. Een belangrijk onderdeel van China Natuur is de relatie mens en natuur. Zo laat een deel van een Chinese apotheek zien welke Chinese kruiden en dierlijke producten gebruikt worden om recepten te maken, zoals hertegeweien, duizendpo ten en cicades (krekels). Ook de prehistorische Pekingmens zal niet ontbreken. Chinezen staan bekend om de ontdekking van zijde en de vele toepassingen daarvan. De tentoonstelling en een 'wissel- expo' schetsen een beeld van de historische zijderoute en het ge hele produktieproces, van het spinnen van de cocon tot en met het weven. De wisselexpo's tijdens de tentoonstelling China Natuur zijn Pandaland (11 april-25 ju ni); Chinese zijde (5 juli-30 sep tember); Chinese huisdieren (11 oktober-14 januari) en Kraanvo gels (24 januari-8 april). Eveneens in het kader van China Natuur heeft de diergaar de een Paas-programma samen gesteld, speciaal voor Het Ge zin. Met demonstraties caliigra- feren, Chinese schilderkunst, wortelsnijden en schminken van diermaskers uit de Peking Opera. Verder zijn tekeningen te bewonderen, gemaakt door schoolkinderen uit Sjanghai, een project van de Rotterdamse Vereniging van de Vriend schapsvereniging Nederland- China en de zusterafdeling in Sjanghai. DEN HAAG De Vereniging gezond en veilig Hoek van Holland en de stichting Zuidhollandse Mi lieufederatie willen dat er een ein de komt aan de stofoverlast van de GEM, de Graan Elevator Maat schappij, in de Europoort. Vrijdag eisten zij bij de Raad van State dat Gedeputeerde Staten voorschriften maakt voor de overslag van stuif- gevoelige grondstoffen door de GEM in de Europoort. In Hoek van Holland wordt bij ongunstige wind enorme last van stof ondervonden. De belangenver enigingen legden drie eisen op ta fel. In de eerste plaats willen zij een beperking van de aanvoer en overslag van de stuifgevoelige grondstof tapioca. Verder moet het mogelijk zijn dat bij ongunstig weer, in het bijzonder bij sterke zuidelijk wind, de overslag stopge zet wordt. Tenslotte moeten niet alleen de vaste walinstallaties wor den onderworpen aan de voor schriften, maar ook de drijvende elevatoren. De provincie Zuid-Holland ver weerde zich met het argument dat de visbekken, de huidige overslag installaties, inmiddels sterk zijn verbeterd, waardoor het stof is af genomen. Daarnaast voerde zij aan dat de GEM niet altijd invloed kan uitoefenen op de kwaliteit van de aangevoerde tapioca. Staatsraad Van Veen meende echter dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zich er met een Jantje van Leiden vanaf hebben gemaakt, „Het lijkt alsof de pro vincie zich alleen iets heeft aange trokken van de argumenten van de GEM en niet heeft geluisterd naar de appellanten. Terwijl de provincie juist de taak heeft te let ten op luchtverontreiniging en na leving van artikel 26 van de Hin derwet en artikel 33 van de Wet op de luchtverontreiniging," zei Van Veen. Hij stelde dat de provincie een steek heeft laten vallen op het mo ment dat drijvende overslaginstal laties werden ingevoerd. Deze in stallaties vielen buiten de wet. De provincie had daarvoor revisiever gunningen moeten verlenen". DEN HAAG De Arbeidsin spectie in Rotterdam heeft terecht geweigerd om het Hofpleintheater in Rotterdam een ruimere onthef fing van het arbeidsverbod voor kinderen te verschaffen dan voor in totaal acht optredens met een's maximum van drie per week. Het Hofpleintheater wees de toegezeg de ontheffing van de hand, omdat men die te beperkt vond, zo heeft minister De Vries van Sociale Za ken vrijdag geantwoord op schrif telijke vragen van het VVD-Ka- merlid Dijkstal. De Arbeidsinspectie wilde het Hofpleintheater de maximale ont heffing geven die conform de „Richtlijnen verbod Kinderar beid' zijn toegestaan. „Het Hof- pleintheater was echter niet van plan binnen de gestelde normen van de richtlijnen te blijven," al dus De Vries. jtf 7- CA-«Ï I T v|

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1