1 geelt verhoudingen van toen knap weer' m m Open huis in Westland De middenstand li jdt nauwe! ks verlies door bouw van spoortunnel' Het Vrije Volk SCHIEDAM ntroleurJansen van het Gemeente-archief bewondert weergave van historie en sfeer bij SCHAT Economisch Effect Rapport voor Noordrand is 'een beetje eng' x.m'i |'fe-.C A y- 5 - RÜGINAA WOENSDAG 4 APRIL 199Q Door Hans Buitelaar SCHIEDAM „Het stuk dat Bernard Bredero heeft gedestil leerd uit de geschiedenis van Schiedam, is heel knap geschre- ven/Vvindt Sjef Jansen van het Gemeente-archief. „Hij geeft in die paar'figuren die in het t oneelstuk naar; voren komen perdes aan wélke spannigen er speelden in de patriottentijd in Schiedam." Het toneelstuk TSen Brandende Kwestie' dat het Schiedams Collec tief Historisch Amateur Theater (SCHAT) deze lente opvoert, is ge baseerd op dat deel van de plaatse lijke historie. De archivaris droeg zijn steentje by voor de documen tatie van het geheel. Het1 stuk speelt in het einde van de achttiende eeuw. in het eerste bedrijf, dat in 1784 speelt, zien we de zoon van de rijke katholieke brander Jacob Nolet zich voorbe reiden op een handelsreis naar Amerika. Drie jaar later komt hij terug, wat uitgebeeld wordt in het tweede bedrijf van het toneelstuk. Het toneelstuk biedt meer dan al leen een beeld van de tijd waarin het speelt. Diverse figuren die in het stuk voorkomen hebben echt geleefd, en iets betekend in de ge schiedenis van Schiedam. Ook veel van dë kostuums zijn realistische wee'rgaves van de kleding die de burgers toendertijd droegen. (Ja cob Nolet is in de gemeente-archieven terug te vi- de£," vertelt Jansen. „Hij was een zeer welgesteld burger en had nog al wat invloed in de stad. Hij was katholiek en daarom uitgesloten van, het bestuur. De heersende godsdienst was toendertijd Her vormd, wie iets anders geloofde' was uitgesloten van alle openbare ambten. Dat stuitte bij mensen als Nolet op weerstand." Aan het einde van de achttien de-,eeuw, ook wel de patriottentijd genoemd, wortelde de democrati sche gedachte in Europa. In Ame rika'.had net de onafhankelijk heidsstrijd gewoed en de gegoede burgerij zag haar voordeel in in spraak in het bestuur. Samen met dpjvroedschappen, de stadsbestu ren, -verzetten ze zich tegen de macht rvan de stadhouders, de W k Sjef Jansen, tussen de historische panden aan de Lange Haven waar het spektakelstuk 'n Brandende Kwestie zich afspeelt: „Veel van deze panden zijn in die tyd gebouwd." Oranjes. Patriotten noemden ze zich. Maar de patriotten waren al leen in het negatieve verenigd, hun afkeer van de monarchie. Het stadsbestuur wilde van de Oranjes af om zelf de macht in handen te hebben, de gegoede burgenj streef de naar democratie. De arbeiders hadden van him rijke stadsgenoten niet veel te verwachten en schaar den zich achter stadhouder Wil lem de Vijfde, zij waren de oran gisten. Schiedam beleefde in die dagen het hoogtepunt van zijn economi sche welvaart. Veel van de beeld bepalende panden in de binnen stad werden toen gebouwd. Daar om kan de Lange Haven ook zo goed als decor voor 'Een Branden de Kwestie' dienst doen. In die pe riode had de stad er geen grote groep arme werklieden en daarom kwam hier een grote orangistische beweging nooit van de grond. Wel laaide het conflict tussen de aristo craten m het stadsbestuur en de., rijke democraten hoog op. Naast Nolet komen er nog meer historische figuren in het stuk voor. Jansen: „Notaris Izadk Pen ning richtte in 1783 het vrijcorps "op. Dat was een soort burgerwacht die orangistische relletjes neer sloeg. Izaèk Penning is in 'Een Brandende Kwestie' ook de kapi tein van dat vrijcorps." Ook de vroedschap Daniel Pichot is zowel in het toneelstuk als in de gemeen tearchieven terug te vinden. Jan-, sen laat zelfs een portret van hem zien. „Pichot was orangist. Hij moest wel, hij was namelijk recht streeks afhankelijk van de Stad houder. Hij was vice-admiraal van de vloot. Verder zijn de rollen van Carel Johan Bosschaert en Ber nard Johan Pielat van Bulderen, orangistische vroedschapsleden, Dominicus Doom, Johan Mispel blom, Leonard den Beer en Nan- ning de Greve, patriotse vroed schapsleden allemaal op de ware geschiedenis gebaseerd. Het plot zelf is geen waargebeurd verhaal, maar het geeft de verhoudingen juist weer." Bernard Bredero schetst in zijn stuk de groeiende spanning tussen hetaristocratische vroedschap en de democratische rijkere burgers. Die spanning komt tot een hoogte punt als De Conventie uitlekt, een afspraak die de vroedschap in het geheim had gemaakt. Daarin was bepaald dat het lidmaatschap aan de vroedschap erfelijk zou zijn. „De burgerij is woedend, laai end, als ze dat horen," vertelt Jan sen. „Ze zetten de vroedschap on der dwang, en die kan niet anders dan aan hun eisen toegeven. De burgers krijgen dan de smaak te pakken en sindsdien regent het verzoekschriften. Ook met allerlei demonstraties dwingt de burgerij haar wil af. Het is een beetje te vergelijken met wat er in het af- geopen jaar in veel Oostbloklanden is gebeurd. Die situatie blijft voort duren tot het Pruisische leger in valt, om de macht van de stadhou der te herstellen." Ook de reis naar Amerika heeft zijn historische achtergrond: de je neverstokers ontdekken de afzet markt daar. Maar varen op Ameri ka betekende een provocatie van Engeland, dat nog in staat van oor log was met de voormalige kolo nie. Geraffineerd is de spanning rond zo'n reis in 'Een Brandende Kwestie' verwerkt. „Het hele gegeven voor het stuk is door het gemeentearchief aange dragen," zegt Jansen. „Ikzelf zit namens het archief in het SCHAT. We hadden in het archief afbeel dingen van de uniformen van het vrijcorps, daar hebben de cos- tuummakers weer veel aan gehad. In de gehele organisatie zie ik zo'n beetje toe op de weergave van de geschiedenis. Op een gegeven mo ment onstond het idee om de vrij- corpers met een oranje sjerp te tooien. De mensen waren anti oranje, dus dat kan natuurlijk niet. Het is een particulier initiatief, maar de gemeente werkt er op al lerlei manieren aan mee. Ambte naren maken er tijd voor vrij, en er is natuurlijk de subsidie. Ik vind het heel leuk om met het SCHAT te werken, het is ondanks alle verschillende achtergronden van de mensen die erin zitten een heel harmonische groep." Driemaster wordt visitekaartje van Rotterdam j ROTTERDAM De enige nog in Nederland resterende zeilende driemaster, de uit 1918 daterende driemast-topzeilschoener Ooster- schelde, krijgt Rotterdam als thuishaven. Het schip moet nog een grondi ge restauratiebeurt (kosten: 1,5 miljoen gulden) ondergaan, maar zal daarna geschikt zijn voor het varen van passagiers in binnen- en buitenland en voor het ontvangen van gezelschappen in Rotterdam! Gisteren heeft het de Zweedse consul-generaal Riseng namens de stichting Het Rotterdamse Zeil schip symbolisch het eerste aam deelcertificaat van duizend gulden uitgereikt aan de Zweedse firma Cronholm International BV. De stichting hoopt op deze ma nier vijftienhonderd aandeelcérti- fïeaten te verkopen om aan de be nodigde geldsom te komen voor de renovatiewerkzaamheden. In het aanbevelingscomité van de stich ting zit onder meer directeur ir. H. Molenaar van het gemeentelijk Havenbedrijf. Burgemeester dr. A. Peper van Rotterdam steunt het project van harte. De laatste echte Hollandse drie master Oosterschelde (lengte veer tig meter, vierhonderd ton) is/op initiatief van de chaterschipper Dick van Andel naar Rotterdam gehaald en ligt thans afgemeerd aan het Haringvliet. Het schip heeft in haar zeven tigjarig bestaan vele zeeën beva ren, eerst onder Nederlandse/vlag en op het laatst, vermomd als mo- tcrcoaster, onder Zweedse vlag.'I Oosterschelde is in di loop der ja ren perfect onderhou/en en het casco verkeert in goede itaat. De Oosterschelde is ooit bij de werf H. Appelo fr Zn. te Zwartsluis in 1919 opgeleverd aan de Rotter damse rederij Hollandsche Alge- meene Atlantische Scheepvaart maatschappij NV (HAAS). Hft ruim wordt op dit moment inge richt voor korte dagtochten en in een later stadium voor langere' rei zen. De stichting heeft plannen.oin het schip in 1992 te laten varen naar Amerika voor de Columbus- herdenking. De restauratie en'léx- ploitatie zullen worden uitgevoerd door de speciaal daarvoor opge richte BV Rederij Oosterschelde ROTTERDAM De Rotter damse wethouder drs, R. den Dun nen'(Haven- en Economische Ont wikkeling) ziet weinig heil in een Economisch Effect Rapport (EER) over. het Plan Noordrand, de te genhanger van het Milieu Effect Rapport (MER). „Ik vind het een beetje., eng worden," zei hij giste- rèn bij de presentatie van de vooftgangsplannen die moeten lei den tot een nieuw structuurplan voor het gebied van het huidige vliegveld Zestienhoven. „De MER is wettelijk verplicht gesteld. Kun nen we binnenkort ook wetgeving verwachten voor een economische rapportage?" j Volgens Den Dunnen staat de uitkomst van de rapportage al na genoeg vast. „Allicht dat het be drijfsleven zegt dat er een nieuw vliegveld moet komen," sprak Den Dunnen. „Het resultaat van het onderzoek zal er op neer komen dat Zestienhoven economisch wen selijk is, maar dat er de nodige be zwaren aan kleven. Maar dat we ten'we 'toch al. Dét hebben we al lemaal al onderzocht, lijkt me. Je moet zo'n EER niet de status geven van 6en MER." -Den"Dunnen gaf zijn waarschu wing om de EER niet in waarde te vergelijken met een MER tijdens een gecombineerde commissiever gadering in het Rotterdamse stad huis over het Plan van Aanpak, dat aangeeft hoe het Plan Noord rand uiteindelijk tot stand moet komen. Het EER is onderdeel van het vele onderzoek dat in de loop van dit jaar verricht zal worden. De commissie voelde er echter weinig voor in de komende maan den de verschillende facetnota's i.üuO over onder meer wonen, verkeer en vervoer, water en landschap, grondexploitatie als 'hapklare brokken' toegediend te krijgen. De vrees werd geuit dat als de raad kleine onderdelen van het plan ter goedkeuring onder ogen krijgt, het overzicht weieens gemist kan wor den. „Je geeft dan de goedkeuring aan een facet van het structuur plan, terwijl het uiteindelijke plan ons wellicht tegenstaat. Het mag niet zo zijn dat de keuze al ge maakt is voordat we het hele voor stel voor ons hebben," zei PvdA- raadslid Yvonne de Rijk. Wethouder Jan Laan (Ruimtelij ke Ordening) gaf de verzekering dat alle deelonderzoeken 'tegen de achtergrond van het hele plan worden gezet' en de raad ook tus sentijds een oordeel zal kunnen ge ven, Volgend jaar zal de Rotter damse gemeenteraad uit alle aan geboden deelonderzoeken (zoals naar de nieuwe woonwijk Rijs en Daal en de ligging van het eventu ele verplaatste Zestienhoven) een keuze maken waarna medio 1991 de bevolking haar zegje over het plan kan doen. Na de behandeling van de bezwaren zal een tweede versie worden gemaakt die eind 1992 wordt behandeld. Begin 1993 zal de gemeenteraad een definitief besluit nemen. Ook de andere in stanties hebben tegen die tijd een beslissing genomen over het vlieg veld en de rijskweg. Ir. Joost Schrijnen, projectleider Noord rand, gaf toe dat het een heidens karwei is geweest een tijdschema op te stellen. Schrijnen: „Het is boeiend om te constateren hoe de diverse wetten en procedures niet op elkaar aansluiten." SCHIEDAM Hoe ruikt het in een 'bloemenkas'? Hoe kweek je rettich en waar smaakt het eigen lijk naar? Hommels worden ge bruikt om zo effectief mogelijk to matenplanten te bevruchten. Hoe gaat dat eigenlijk precies in zijn werk?. Zaterdag 7 april kunnen belang stellende burgers en buitenlui op deze en nog vele andere vragen antwoord krijgen. Traditiegetrouw houdt'ihet Westland, het grootste aaneengesloten tuinbouwgebied vanjonsdand, dan weer Open Huis. Onder het motto 'Kom in de Kas' kan men van 10.00 tot 16.00 uur hij ruim dertig tuinbouwbedrijven een kijkje nemen. Ook de deuren van veilinghal Westland-West staan wijd open. Er zijn presentaties van bloemen, pot planten en groenten, met speciale aandacht voor de gerbera en de amaryllis. Voor de inwendige mens valt er ook het nodige te ge nieten, en uiteraard zijn de hapjes samengesteld uit Westlandse pro ducten. Bij een speciale stand zijn de bloemen, planten en groenten ook te koop, maar veel leuker is het om een krop sla of een bos bloemen te kopen bij de grote vei- lingklok. Wie roet de auto komt kan par keren op het veilingterrein in 's Gravenzande. Daarvandaan rijden de gehele dag gratis bussen naar het wandelgebied. Verder zijn van uit een aantal gemeentes in het Westland en directe omgeving fietsroutes uitgezet langs de tuinde rijen die meedoen aan 'Kom in de Kas'. Nog maar weinig eisen tot schadevergoedingen. Stuurgroep voorspelt financiële meevaller Door Ad Hoogerwerf ROTTERDAM Bij de aanleg van de Willemsspoortunnel zijn tot op heden nauwelijks schadeclaims ingediend door gedupeerde mid denstanders of omwonenden die overmatige hinder van de bouw ondervinden. Vooral het uitblijven van claims van de marktkooplie den is voor de gemeente Rotter dam een verrassing. Kees de Wijs van de Stuurgroep Spoortunnel spreekt van 'een fi nanciële meevaller van enkele tientallen miljoenen guldens'. „Er zal slechts één a twee miljoen gul den worden uitgekeerd. Tijdens de voorbereidingen liepen de ramin gen voor de schadeclaims uiteen van 25 miljoen tot één miljard gul den." De Wijs bracht het goede nieuws gisteren tijdens een werk bezoek van het college van burge meester en wethouders (overigens zonder burgemeester Peper! aan de tunnelwerkzaamheden. De meeste claims had de stuur groep verwacht van de marklie- den, die als gevolg van de werk zaamheden moesten verkassen van hun oude stek onder de spoorbrug bij de Laurenskerk naar de Mari niersweg. De Wijs: „Maar wat blijkt? De nieuwe plaats voldoet beter dan de oude. Niemand klaagt. Het wordt misschien nog een klus om ze terug te krijgen op de vernieuwde marktplaats." Ook de overige middenstanders lijken niet voldoende verlies te lij den om aan de bel te trekken en een rekening te presenteren. Van het tot nu toe uitgekeerde geld is vierhonderdduizend gulden op de linker Maasoever beland bij de gezinnen in Rotterdam-Zuid, die een groot aantal nachten meer overlast te verduren kregen dan wettelijk is toegestaan. „We doen er alles aan om de hinder binnen de perken te houden, maar soms lukt dan met geen mogelijkheid. Nou, dan koop je ze dus af. Er was één groot gezin dat twintigduizend gulden heeft ontvangen. Die men sen snappen het nog niet. Ze ko men niet meer bij," schertst De Wijs. Het college kreeg op grote diep te in de bouwput, tussen de stalen 'stempels' en betonnen wanden, te horen dat de bouw boven ver wachting verloopt, Het karwei wordt uitgevoerd binnen het ge plande tijdschema en binnen het begrote budget. Ook de aannemer is gebaat bij een oplevering binnen de afgesproken tijd en trekt er dus De Rotterdamse wethouders Laan (1) en Van der Pol (m) luisteren aan de rand van de spoortunnel-bouw put naar de uitleg van directeur Van Straten van aannemer Kombinatie Willemsspoortunnel. hard aan. De contacten met de bevolking verlopen zonder noemenswaardige problemen. „De Nationale Om budsman heeft niet één klacht in zijn jaarverslag vermeld die be trekking heeft op de bouw van de spoortunnel," weet De Wijs nog te melden. Volgens ing. J, J. Kok van de projectgroep is die goede verstand houding met de burgerij te danken aan de ervaringen die zijn opge daan tijdens de metrobouw. Toen werd ook al een projectgroep in het leven geroepen die zich bezig hield met voorlichting aan de be volking over de werkzaamheden en de te verwachten overlast en hinder. Hoewel de Nederlandse Spoorwegen en Rijkswaterstaat in eerste instantie niets voelden om geld uit te geven aan zoiets als het informeren van de omwonenden 'Je haalt dan de ellende naar je toe' zette Rotterdam toch door. Met het positieve resultaat waarop de projectgroep nu al kan bogen. De voorlichting houdt onder meer in dat er alleen al vorig jaar tachtigduizend brieven de deur uit zijn gegaan met informatie. In de bewonersbrieven wordt uitgelegd welke werkzaamheden worden verricht, en wat de maatregelen tegen de overlast zijn. „Is geen verdere beperking van de hinder mogelijk, dan verklaren we waar om niet." Desalniettemin waren er vorig jaar achthonderd Rotterdam mers die toch een klacht indien den. Geen aantal om van wakker te liggen, meent de stuurgroep. Naar verwachting zal op 1 juni 1993 één spoor in gebruik geno men kunnen worden. Een jaar la ter komt daar een tweede spoor bij. In 1995 moet de tunnel klaar zijn. De komende maanden worden baliastmatten gelegd om trillingen in te dammen. Het slaan van diepe betonnen damwanden op het ge deelte waar de metrobuis ligt is in middels afgerond, zodat er een soort kuip is onstaan waarbinnen gegraven kan worden. De gebrui kelijke stalen wanden voldeden niet omdat de spoortunnel onder de metrobuis ligt en de stevige kleilaag ontbreekt. De wanden zijn nu verankerd in de dieper liggen de leemlaag. Een ander punt dat ter hoogte van metrostation Blaak aanpassing vereiste was de wand waarop Blaak rust. De twee stalen funderingswanden bleken niet diep genoeg om ook houvast te bie den aan een spoortunnel. Deze wanden zijn nu verlengd tot op de onderliggende zandlaag. Het tunneldeel dat onder de ri vier ligt krijgt een extra bescherm laag tegen bij voorbeeld slepende ankers. Mocht er onverhoopt iets misgaan in de buis onder de Maas: geen nood. Op beide oevers is de tunnelbuis afsluitbaar. Hiermee wordt voorkomen dat het rivier water via de tunnel en de riolen de stad zal instromen. Motorrijder gewond SCHIEDAM Een 23-jarige motorrijder uit Maassluis is gis teravond na een ongeluk op rijksweg A 4 met een gebroken scheenbeen opgenomen in het Holy-ziekenhuis in Vlaardin- gen. De man kwam uit de richn ting van de Benelux-tunnel en- ging plotseling om onbekende redenen onderuit. De motor fiets werd totaal vernield. tv Computerclub houdt zaterdag PC-dag SCHIEDAM De Computer Club Schiedam (CCS) houdt za terdag in het Filmhuis een re gionale PC-dag. Bezitters van al le merken en soorten personal computers zijn van harte wel kom om aan de diverse activi teiten deel te nemen. Er zijn op de dag onder meer demonstra ties van de nieuwste Laser Printer, Tele Data Communica tie en Girotel. Verder is het mo gelijk om defecte apparatuur en uitbreidingskaarten mee te ne-t! men. Die worden zo mogelijk, ter plekke gerepareerd. Ook, worden er tweedehands onder.-/ delen tegen clubprijzen aange' boden. De vaste medewerkers'/ van de Computer Club zijn de hele dag aanwezig om allerlei vragen te beantwoorden. Bezoe kers kunnen zelf ook iets op een PC demonstreren. Zij moe ten dan wel van te voren con tact opnemen met de CCS-Info- lijn, telefoonnummer: 4.73.20.46. De PC-dag begint om tien uur en eindigt om vier uur. De toegang bedraagt 3,50. Amnesty in Spaland SCHIEDAM De stand van de Schiedamse Amnesty-groep staat zaterdag vanaf 12.00 uur in winkelcentrum Spaland met onder meer Chileense pasteit jes. Chili is dan ook het aan dachtspunt zaterdag. In dat land zijn tijdens het bewind van Pinochet honderden men sen opgepakt en verdwenen. Sinds icort wordt Chili bestuurd door een democratisch gekozen regering maar de militairen hebben nog voldoende macht om onderzoek naar de verdwij ningen tegen te houden. Am nesty hoopt dat er door acties alsnog onderzoek wordt gedaan naar het lot van de verdwenen personen. Bij de stand in Spa land kunnen voorbedrukte kaarten worden ondertekend, die ter ondersteuning aan fami lieleden van verdwenen perso nen worden gestuurd. IS lt^ r? TTEblSJj- iWfirSi'ïtein*' -7 f, SV I 4 t sr tot

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1