Wa lkman als ingeb likte stac sgids Gevarieerd programma rond vredesmanifestatce n* het waaigat -1 Het Vrije Volk SCHIEDAM -I aassluis introduceert Historische Kilometer met informatie op geluidscassette Zegelgeld bestemd voor fietsjes bij De SW wacht ontvangst in stadhuis Musical door kinderen in school Spieringshoek 'BBflwVVv PAGINA 4 SCHIEDAM Spelers en officials van de betaald voet balorganisatie SVV worden 1 zondag ontvangen door het gemeentebestuur in het stad huis aan de Grote Markt. Na de overwinning van dinsdag op A2 heeft de club nog maar één punt nodig om of ficieel kampioen te worden van de eerste divisie en daarmee te promoveren naar het walhalla van de na tional e voetbalcompetitie. Dat laatste puntje kan zon dag worden behaald in de wedstrijd tegen Excelsior in Rotterdam. De Schiedamse club heeft zo'n gunstig doel saldo, dat de titel SVV niet meer kan ontgaan. Daarom zal ook bij een eventuele ne derlaag het kampioenschap worden gevierd. De spelers worden rond 20.30 bij het stadhuis ver wacht. Voorafgaand aan de officiële ontvangst door bur gemeester Scheeres maken de kampioenen een toer door de stad. Zij arriveren omstreeks acht uur per boot aan het Hoofd in de wijk De Gorzen waar SVV in het ver leden vele successen boekte. De rondrit gaat via Hoofd straat, lange Nieuwstraat, Oranjestraat, Nieuwe Haven, Vlaardingerstraat, Breed- straat, Noordmolenstraat, Spinhuispad naar de Grote Markt. Later op de avond wor den de feestelijkheden voort gezet in een tent op het ter rein van de club in sport park Harga. De Schiedamse politie zal zondagavond extra personeel inzetten om de huldiging van SVV in goede banen te leiden. MAASSLUIS/ROTTERDAM Een nieuw soort vreemdeling mengt zich in het stadsbeeld: cie walkmantoerist. De VVV wil voortaan de deelnemers aan de Historische 'Kilometer, een wande ling die elke eerste zaterdag van april tot en met september door het oude centrum van Maassluis wordt gelopen, voorzien van een walkman. De deelnemers huren het apparaat met een bijbehorende geluidscassette waarop de informa tie over de bezienswaardigheden langs de route is ingesproken. „Ons is gebleken, dat ook bui ten de vastgestelde tijd van die ene zaterdag per maand, mensen be langstelling hebben voor die wan deling. Daarom hebben wij het ge meentebestuur gevraagd de toe lichting voor de deelnemers te mo gen automatiseren," verklaart Henk van. de Meeberg, de coördi nator van de VVV in Maasluis. Maandag oordeelt de raadscom missie Algemene Zaken over het voorstel van burgemeester en wet houders om hiervoor zesduizend gulden beschikbaar te stellen. Als er 'ja' tegen het voorstel wordt ge zegd zal er volgens Van de Mee berg overigens niet nog dit jaar van gebruik kunnen worder ge maakt. „Dat lijkt me niet want dan moet de tekst nog aangele verd, ingesproken en op bant ge zet worden. Voorlopig begint za terdag de maandelijkse wandeling van een Historische Kilometer weer met Van de Meeberg als rondleider. In Rotterdam introduceert maandag de VVV officieel de walkman als 'ingeblikte' stadsgids, maar hij is er inmiddels al in ge bruik genomen. Tegen een (borg)som van honderdvijftig gul den kan de toeristische bezoeker van Rotterdam bij de VVV-balie aan het Stadhuisplein een walk man afhalen met een bandje waar op een innemende mannenstem aanwijzingen geeft voor een fikse Een vriendelijke mannenstem klinkt uit het koptelefoontje van een walkman in de oren van de walk mantoerist. De stem voert de wandelaar langs bezienswaardige piekjes en geeft als heuse reisgids toelich ting. wandeltocht langs allerlei beziens waardigheden. Tussen de informatie over mo numenten, standbeelden, gebou wen en de verwijzingen naar de Rotterdamse geschiedenis door klinkt af en toe een achtergrond muziekje, van het soort dat het ook goed zou doen in een waren huis. De stem maant de luisteraar tot oplettendheid als een tram spoor moet worden overgestoken. Bij het oversteken van het Een- drachtsplein en de Westersingel is het opnieuw uitkijken geblazen en verzoekt de stem de walkman uit te zetten. Zo wordt het risico van het dwars door het verkeer lopen, zonder iets te horen, zo klein mo gelijk gehouden. De route begint op het Stadhuis plein. Na drie kwartier gewacht te hebber: tot een eenzame informa- trice alle klanten geholpen heeft, sta je even later buiten met de walkman. Het bandje kondigt en thousiast aan dat je nu 'aan walk- mantoerisme gaat doen'. Na een vlot muziekje wordt meteen iets verteld over het eerste object: het oorlogsmonument op het plein. „De vrouw kijkt terug naar het verleden. Het kind kijkt op naar de mannen, van wie één de schop "aan de hand heeft, en vormt de schakel naar de toekomst." Dan voert de tocht langs de 'vele gezel lige terrasjes aan uw rechterhand' aan de Lijnbaan. Zoals het een reisgids betaamt wordt gewezen op de bezienswaar digheden op de route. De stoeiende beertjes, het lezende meisje, café de Unie, het plakkaat van Multatu- li de walkmantoerist hoort keu rig wie het gemaakt heeft en wat. het betekent. Soms worden we erop gewezen dat we beter eerst een paar hon derd meter door kunnen lopen. Daarna kan de walkman weer aan voor verdere toelichting. Op ande re gedeelten van het traject krij gen we een uitgebreid" verhaal over Erasmus of de haven van Rotterdam. Bij bet museum Boy mans-van leuningen vertelt de stem van alles over de architecten van het museum. De leek zal wel licht weinig opwindends ontdek ken aan de bakstenen muur van het museum, en terwijl hij naar links loopt te kijken om te ontdek ken wat er hier zo speciaal is, mist hij aan zijn rechterhand de bijzon dere woningen uit de Bauhaus-ar- chitectuurstijl. Het bandje zwijgt erover. Na een kijkje in het Park en de Leuvehaven, arriveert de walk mantoerist bij de Willemsbrug. Eerst moet hij via een houten loop brug over de bouwput van de spoortunnel, maar die blijkt afge sloten. Zo komt de wandelaar, die er dan al twee uur sightseeing op heeft ritten, aan de verkeerde kant van de Oude Haven uit. Het vereist enig gepuzzel om bij de Passage Overbiaak de route terug te vin den. Maar dan rit rijn verken ningstocht er bijna op. Door de Hoogstraat voert het terug naar de Coolsingel. Tussendoor nog even - verplicht nummer - de Laurens- kerk bekijken, het WTC en dan is de wandelaar alweer bij de VVV. Een hoop gewichtige informatie is via de koptelefoon binnengekomen en dat is te voelen in de benen. Zeker tweeëneenhalf tot drie uur duurt de wandeling. Het leuke van een walkmanwandeling is dat je een portable reisgids bij je hebt die niets heeft in te brengen. Heb je zin om ergens naar binnen te gaan, dan zet je 'm af. Soms sugge reert de stem dat zelf. Nadeel is dat een sightseeing-wandeling met een walkman in feite erg indivi dualistisch wordt. Vakantieplezier lijkt dan ook beter te kunnen wor den uitgesteld tot een volgende keer. Wendy Biesheuvel van de VVV verontschuldigt zich over het man co bij de Willemsbrug. „We heb ben met de projectgroep van de spoortunnel overlegd, en die zei den dat de houten brug er nog ze ker acht jaar zou liggen. Als hij tij delijk aan de kant moest, zouden rij voor pijlen zorgen die de omlei ding regelen." SCHIEDAM Vanavond spe len kinderen van de'Albertus Mag- nusschool twee kindermusicals: Jan Klaassen in Speelgoedland en Dokter Pompelmoes in groenten en fruit. Bij de eerste musical ko men Jan Klaassen en Jopie in Speelgoedland terecht waar jopie achterna wordt gezeten door een boos bakkertje en een ijverige veldwachter, jopie heeft namelijk een apel gestolen uit de tuin van het bakkertje. Dokter Pompelmoes heeft het eveneens aan de stok met de wets- handhavers. De kinderen spelen niet in hun eigen school maar in scholenge- meentschap De Spieringshoek aan de Van der Brugghenlaan 2-6. Kaarten voor de avond kosten vier gulden. De eerste musical begint om 19.30. ROTTERDAM Dit jaar viert Rotterdam haar 650-jarig bestaan en dat is reden voor een groots op gezette nagedachtenis van het ver woestende bombardement. De stad Rotterdam doet dat niet alleen' door bij het eigen oorlogsverleden stil te staan, ook besteedt de stad aandacht aan hedendaagse vormen van onrecht. Armoede, discrimina tie en (oorlogs-jgeweld rijn daar actuele voorbeelden van. Die wor den in verband gebracht met de ontwikkelingen in het begin van de dertiger jaren, waarmee de op komst van het nazisme wordt ver duidelijkt. Belangrijk onderdeel van die poging is de internationale ten toonstelling 'De wereld van Anne Frank', die op 3 april in gestart. De expositie wil de verantwoorde lijkheid van individuen benadruk ken. Onverschilligheid bij voor beeld, speelt bij hedendaagse vor men van onrecht als discrimina tie, een hoofdrol. De expositie vormt onderdeel van de manifestatie 'Van herken nen tot perspectief, die in de Lau- renskerk wordt gehouden. Daar is ook een tweede tentoonstelling 'De jeugd in Rotterdam in oorlogstijd'. Die belicht aspecten uit de jaren dertig, het dagelijks leven, vormen van verzet, arbeidsinzet, maar ook aan het heden. Op 11, 18 en 25 april vinden stadwandelingen plaats, onder 1 ei- ding van de Rotterdamse publicist Joop van Vlies De tochten voeren vanaf het Centraal Station, door het centrum, naar Rotterdam-Zuid, en Nieuwe Westen en Spangen. Op 19 april wordt een forumavond over de bestrijding van vreemde lingenhaat, racisme en discrimina tie gehouden, in Gebouw de Heu vel aan het Grote Kerkplein in Rotterdam. Op 24 april volgt op diezelfde plaats een discussie-,/'. üng. in,de,Laurenskerk wordt ge- avond voor en door jongeren, die ^lgd^rSor è'éH^tillë't&cht naar het ook wordt afgesloten met een stadswandeling langs punten in Rotterdam, die herinneren aan "de oorlog. Beide onderwerpen wor den met twee videoprodukties toe gelicht. Op 14 mei vindt de eigenlijke Internationale Vredesmanifestatie plaats. De activiteiten zijn gecon centreerd rond 14 mei, de datum waarop 's middags om 13.40 urn- het bombardement plaatsvond. Vertegenwoordigers van bijna twintig steden uit verschillende werelddelen zijn uitgenodigd om de 'Rotterdam Proclamatie' te te kenen, die mede is opgesteld door prof J. Tinbergen. De onderteke naars geven hiermee uiting aan hun streven om oorlog en vijande lijkheden tussen volkeren te voor komen. De officiële herdenkingshande- beeld van Ossip .Zadkine: 'De ver- woestelJStiH'SïIn^de^/Volksmond wordt dit markante beeld ook wel 'Jan Gat' genoemd, en het is sym bool geworden van het verwoeste centrum van Rotterdam. Diezelfde avond voert het Rot terdams Philharmonisch Concert een herdenkingsconcert uit- Het is de Tweede Symphonie van Mahlers, die in De Doelen, onder leiding van Bernard Haitink, wordt gepresenteerd. Een aantal activiteiten gaat aan de viering vooraf. Zo wordt op ini tiatief van de Stichting Burger-oor logsgetroffenen in de Kralingen het beeld 'De steen van de miljoe nen tranen' onthuld van beeld houwster Truus Menger-Oversteeg en. Zij ontwierp eerder het monu ment ter nagedachtenis aan de ge fusilleerde verzetsstrijdster Hanny Schaft, datrin&Haarlem'staat. Twee onderdelen van de mani festatie krijgen een permanent ka- rakterll.Het Herdenl ingscomité Fe bruaristaking Rotterdam 1941 heeft via een eigen onderzoek het verzet in Rotterdam belicht. Het onderzoek wordt in mei in boek vorm, waarin interviews en over zichten rij opgenomen, gepubli ceerd. Een dag voor de plechtigheid, op zondag 13 mei, presenteert Koos Postema in het Luxor-theater het gevariëerde theaterprogramma 'Het leven ging door'. Daaraan werken onder andere Annewil Blankers, Gerard Cox, Annie de Reuver en André van Duijn mee. Het is de bedoeling een beeld te geven van het leven in de jaren 1930 tot 1950, door middel van in terviews met Rotterdammers, fo to's en filmfragmenten, liederen en gedichten uit die tijd. 'Falsig Flex' is een deens kastenprogramma uitgevoerd in prachtig blank beuken en afgewerkt met een transparant lak die het blonde skandtnavische effect verstrekt Het bestaat uit verschillende elementen waarmee verrassende komblnaties gemaakt kunnen worden, van b.v. een eenvoudig strak dressoir tot een levendige kastenwand met hoge en lage delen. Als dit uw nieuwsgierigheid heeft gewekt, kom dan een dezer dagen eens even bij ons langs. Wij vertellen U graag de mogelijkheden van dit schitterende programma. Tot ziens S3® oo B sasbs rr-m n nmnnaofli wonen Markt 57 Viaardingen Telefoon 010-4343685 Mevrouw Renskens (r) overhandigt namens het Fonds Zomer- postzegels vijftienhon derd gulden aan voorzitter mevrouw Go- sens van het peuterspeel- zaalbestuur. SCHIEDAM Voor peuter speelzaal De Singel heeft de actie zomerpostzegeis een hele bijzon dere klank gekregen. De peuter speelzaal kreeg gisteren van me vrouw Renskens namens het Fonds Zomerpostzegeis vijftien honderd gulden. Veel instellin gen en organisaties op maat schappelijk en cultureel krijgen in deze periode geld van het Fonds Zomerpostzegeis, waarmee ze iets kunnen doen dat anders net buiten hun financiële bereik zou zijn gebleven. Voorzitter mevrouw Gosens van het bestuur van de speelzaal toonde zich opgetogen „Om de kosten zo laag mogelijk te hou den, vragen we een kleine bij drage van de ouders," vertelde zij. „Het meeste daarvan gaat op aan de aankoop van verantwoord en duurzaam spelmateriaal. Met het geld dat we nu krijgen, kun nen we buitenspeelgoed kopen als fietsjes." De peuterspeelzaal bestaat in middels bijna vijf jaar. Het suc ces is erg groot. Ouders moeten nu al minimaal een jaar wach ten, voor hun zoon of dochter in de speelzaal terecht kan. Ans Pladdet werkt twee och tenden op de peuterspeelzaal: „De speelzaal is nu vier ochten den per week open en draait he lemaal op vrijwilligsters. Iedere vrijwilligster werkt twee ochten den en wordt daarbij geholpen door de ouders van de kinde ren." Dat is een weloverwogen keuze. „We vinden het heel erg belangrijk dat de ouders betrok ken zijn bij de peuterspeelzaal en daarom vragen we hen ook ons eens in de zeven weken een och tend te helpen." La Blusa s in Podium SCHIEDAM Vanavond staat in café Podium discjockey Lex Breet bekend van Roxy en de Beat Corner disco's achter de draaitafels. Hij draait muziek uit alle vier dé wind richtingen. Morgenavond treeÜ in Podium La Blusa op. Een vijf I man tellende formatie uit Delft, met op zydeco geïnspireerde bluer; en rock. Zydecc is eens muziekvorm die werd ontwik-j keld door nazaten, van vroegere Franstalige vluchtelingen en I Creolen in de Amerikaanse staat Louisiana. In La Blusa spelen enkele oud-professionalsf van The Boxx en de Polle Edu-, ard Band mee. De bezettting be staat accordeon, saxofoon,ogi4 taar, bas en drums. In sommige nummers is bovendien eenj mondorgel te horen. Zowel van- daag als morgen begint de mu-! riek om 23.00 uur. De toegang is op beide avonden gratis. SCHIEDAM Morgen, zaï terdag 7 april, houdt de werk groep oecumenische vastenactie Schiedam-Noord een grote fas? cy fair en rommelmarkt, in en rond 'De Ark' aan het Harg- plein. De markt duurt van 11.30 tot 16.00 uur. Bovendien kan jong en oud zijn hart opha len aan allerlei spelletjes. 'Dé* opbrengst is bestemd voor dee boerderij 'Chem-Chem' in Zahi re, waar uitgestoten jongerens een nieuwe toekomst wordt ge+ boden. Fancy fair in De Ark Symposium sluit jubileum school af VIAARDINGEN Als af sluiting van de viering van hef' vijfentwintig jarig jubileum or ganiseert de christelijke scho lengemeenschap Beneden Maa's0 op 9 april een groot symposi-'" urn: 'Strategisch ondernemen, flexibel opleiden'. Als sprekers- zijn uitgenodigd: prof. Van,dei- Meiden, bijzonder hoogleraar Public Relations in Utrecht en* M. R. Creemers, lid van de staf- groep Strategie, van de Rabo bank. De organisatoren be schouwen het symposium als het begin van een nauwere sa- menw'erkifig ^tusséif—het be drijfsleven en het onderwijs. Toneelgroep Varia in Stadsgehoorzaal VLAARDINGEN 'Een blij» spel met thrillereffecten', ztK .omschrijft Toneelvereniging Varia het stuk 'Bemoeial' van Jack Popplewell, dat rij op 7 april in de Stadsgehoorzaal in Viaardingen op de planken brengt. Het stuk speelt rich af in het kantoor van Van der Ma- rel's Exploitatie Maatschappij. Mevrouw Pijper, de werkster, ontdekt in de kamer van de ad- ministateur een lijk. Als zij' naar de kamer van de directeur rent om de politie te belleri;J vergeet ze het licht aan te doem Maar als de politie haar telefo nisch om de nodige inlichtin gen vraagt en rij het een en an der moet opschrijven, besluit ze toch maar even een lichtje tte maken... Kaarten kosten tien gulden en zijn vanaf 19.30 aaan de zaal verkrijgbaar. Telefo nisch bestellen kan ook op nummer 460.29.13 of 460.07.50. Lentefeest in De Meerpaal VLAARDINGEN Zaterdag 7 april is het Lentefeest in de Meerpaal! Bewoners, familiele den en kennissen en ook alle andere Vlaardingers zijn van harte welkom. Dit jaar staat centraal: Oud en Jong samer Speciaal voor de hele jonge gas^ ten is er de grabbelton en het sprookjesland, voor de "oudere jongeren' een modeshow van zeer mooie tweedehands kle ding. Verder is er weer van»§J- ies te koop: kaas, poffertje!, wijn, haring, gebak en fruit. Natuurlijk is er ook rommel markt. Het belooft een hele ge zellige dag te worden, want dé# organisatoren zorgen voor inu-~ ziek. De opbrengst van het feest wordt gebruikt om een televi sietoestel te kopen. Het feest hp;v gint om 10.00 uur en de Meet-j paal is te vinden aan de Willem, de Zwijgerlaan 2. Demonstratie pergamo^ in boekhuis Den Draak VLAARDINGEN Morgen houdt Boekhuis Den Draak een, pergamo-demonstratie. Perga- mo is een Colombiaanse tech niek om van perkament versie ringen en kaarten te maken. Mevrouw Verhoeff uit Colom bia demonstreert hoe met be hulp van eenvoudig materiaal kleine meesterwerkje kunnen worden gemaakt. Vanai tigi^ uur is zij aanwezig op het Veejg plein 33 in Viaardingen. (INGEZONDEN MEDEDELING) e 0) 3 0 JB -v) V

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1