Nekkramp op basisschool De Klinker Expositie over navigatie in Maritiem Museum Prins Hendrik 1 ÉSSÜïs Eend en kuikens onder spanning EINDELIJK EENHEID IN STADSZIEKENHUIS Gemeenteziekenhuis en Noletstichting waren oorspronkelijk water en vuur HM m I Vliegende Hollander lijkt terug te komen WmSm SUS mSêëMi Het Vrije Volk SCHIEDAM Geen gevaar voor andere kinderen. Kind zou al weer 'beter' zijn. AhhleRemmerswaal vertelt óptvhaar oorlogsverhaal iisflllïipp Schoonmaak van 265 olietanks Dansvoorstelling voor de jeugd ®8i8 Év-'' II J|M| m PAGINA4 ws ZATERDAG 14 APRIL 1990 .SCHIEDAM Op de Schiedam- se basisschool De Klinker is bij een leerling nekkramp ontdekt. De kans; op besmetting bij andere Schiedamse kinderen De Klinker en de aangrenzende school De Re genboog is uiterst klein, zo meld den de Schiedamse burgemeester Reinier Scheeres en de GGD na drukkelijk in een brief aan de ou ders. Met de getroffen leerling gaat bet inmiddels weer redelijk goed. Kinderarts B. Leliveld van het Schieland-ziekenhuis (niet de be handelend arts) bevestigt dit be richt. Volgens hem is het kind weer 'beter'. Scheeres zegt dat ver dere maatregelen niet nodig zijn. Ook in Dordrecht zijn twee ge vallen van nekkramp ontdekt. Nekkramp is een overdraagbare infectie-ziekte, die bij kinderen in een minder besmettelijke vorm voorkomt. De meest besmettelijke vorm is tot nu toe gesignaleerd bij militairen. Over het algemeen lijkt het op grieperige koorts. In de meer ern stige gevallen krijgt de zieke ook ernstige hoofdpijn met nekstijf- heid en zijn er uitvalsverschijnse- len van hersenfuncties, bij voor beeld door bewusteloosheid of ver lammingen. Kinderen kunnen elkaar be smetten door te niezen of te hoes ten. Na een paar dagen krijgt het besmette kind dan ook nekkramp verschijnselen. De kans dat dit ge beurt is echter heel klein, schreef de GGD-art E. van der Meer in de brief. De ouders worden wel aangera den aan contact op te nemen met de huisarts als een kind de komen de tijd koorts krijgt. Zij kunnen voor informatie contact opnemen met de afdeling Jeugdgezondheids zorg van de GGD, telefoon: 010 - 434 55 55. Door Ben van Harén VLAARDINGEN Negen jaar was Amiiè Rémmerswaal toen zij thuis kwam uit school en de gehe le woning overhoop gehaald aan trof. De Duitse bezetters hadden haar vader, lid van De Geuzen, de eerste verzetsgroep in Nederland, van de fabriek opgehaald en in hun huis in Vlaardingen naar wa pens gezocht. Annie, mevrouw Borst-Remme'rswaal inmiddels, vertelt zondagavond in een boei end filmportret Vóp [Nederland 3 hoe zij de Twééde'"Wereldoorlog aan den lijve heeft ondervonden. De film" over Annie maakt deel uit van, eèn serie van vijftien film- pof&ïten, 'die,in"ppdracht van de Ahpe ''Fra^Ü(itin'gnter gelegen heid van' Het herdenkingsjaar 1990 is gemaakt. Kinderen en jongeren van toén vertellen hierin over hun ervaringen met verzet en vervol ging in de Tweede Wereldoorlog. Zij passen iü de ondèrwijsprojek- ten 'Kind in de Oorlog' (voor 10 tot 14-jérigèn)'enf '^Oórlogsgetuigen' (voor 14 leerlingen van 14 jaar en ouder), die jafgelopen tijd op grote schaal'dpor'het onderwijs zijn aan geschaft. Naar schatting zal één derde 'van, alle .Nederlandse scho len niet circa' 2501000 leerlingen via werkpakkettenen de filmpor- tretten over. dit' [déél van de ge schiedenis geïnforineerdworden. Het 'persoonlijke verhaal is in het onderwijs over de Tweede We reldoorlog een belangrijkere rol gaam spelen. De ooggetuigenis, de persoonlijke belevenissen en emo ties, de gevolgen voor het dage lijkse leven, maken die periode voor de huidigesgeneratie concreet en voorstelbaar, weten de mede werkers van de Anne Frankstich ting. Om die reden besloot de stich ting ter gelegenheid van het her denkingsjaar 1990 uitvoering te geven aan het al jaren uitgespro ken voornemen om ervaringen van mensen die bezetting en ver volging hebben meegemaakt ook vast te leggen. Onder regie van Pieter Fleury en Wouter van der Sluis is de bij zondere serie filmportretten tot stand gekomen. Met een aantal films zijn vorig vooijaar proefles sen gegeven, die leerlingen boei den en die vragen opriepen („De Kristallnacht, was dat de koudste nacht van het jaar?"). „Zo wil: ik altijd wel geschiedenisles hebben, want nu hoor je hoe het bij men sen thuis was," was een veelge hoorde reactie. Het verhaal van Annie is onder meer uit de portrettenserie geko- zen door de programmaleiding van - de IKON voor de eerste uitzending in een reeks van drie, die zondag avond begint. De Vlaardingse ver telt over haar vader, die met zijn broers bij die eerste verzetsgroep zat. Over hoe zij -als oudste- en haar twee broertjes de tijd beleef den, dat haar vader en ooms in de gevangenis in Scheveningen en la ter in concentratiekampen zaten. Hoe ze zelf kolen en aardappels pikte om. in leven te blijven en hoe haar moeder op de fiets naar Over ijssel ging om eten te halen. Annie Remmerswaal, filmpor tret gemaakt door Wouter van der Sluis, zondagavond 20.10 uur Ned.3 Door Dick van der Lugt ROTTERDAM Komt de Vlie gende Hollander weer terug? Lijkt het schip van de toekomst op het oude spookschip, dat zonder be manning de wereldzeeën bevoer? Nemen computers de taak van stuurman, roerganger en werktuig kundige over? In het Maritiem Museum Prins Hendrik aan de Rotterdamse Leuvehaven wordt deze fantasie werkelijkheid. Een proefopstelling met een futurologi sche scheepsbrug laat zien, dat hooguit twee operators voldoende zijn om het schip van de toekomst te besturen. Ze hoeven niet meer te doen dan drie beeldschermen met informatie in de gaten hou den. De computer doet het werk. Na zo veel eeuwen is de Vliegende Hollander weer terug. De fantasie-opstelling behoort bij de tentoonstelling 'De zee ge meten', die donderdag werd geo pend door Erwin Kroll, metereo- loog en medewerker van Fokker Space and Systems. De expositie geefteen beeld van de techniek van navigeren en plaatsbepaling op zee. Door de eeuwen heen zijn de vragen van de zeeman dezelfde gebleven (waar ben ik, hoe laat is het, hoe snel vaar ik, hoe diep is het water?), maar de apparatuur, die antwoord op deze vragen geeft, is uiteraard ingrijpend veranderd. De tentoonstelling laat zien hoe. Aan de hand van bijvoorbeeld sex tant en satelliet, Galileï en Global Position System, vikingschip en zeventiende eeuws fregat, magne tisch kompas en gyrokompas, zandloper en atoomklok. De oude Vikingen deden het simpel. Ze hadden een mand met kraaien aan boord. Waneer ze wil den weten of er land in de buurt was, lieten ze er eentje los. De vliegrichting wees de juiste weg, tenzij het beest terugkwam. Het magnetisch kompas is een uitvin ding van de Chinezen. Het bereik te Europa in de veertiende eeuw. Kennis over de plaats en loop van hemellichamen leidde in de zes tiende eeuw tot jacobsstaf en astro labium, twee instrumten om astro nomische metingen te doen. En sinds 1967 zyn het kunstmatige hemellichamen (satellieten), die de zeeman assisteren bij de navigatie. Oog, oor en neus: alle zintuigen [krijgen een beurt in de tentoon-" stelling. Bezoekers kunnen met be hulp van een sextant een sterretje schieten, er is een snuffelpaal, waar vier verschillende maritieme geuren te ruiken zijn en het prin cipe van het gyro wiel wordt gede monstreerd met een soort fiets, waarop men kan plaatsnemen. De brug van de toekomst biedt bezoe kers de gelegenheid om het beeld op de beeldschermen te variëren en vanaf de contrasterende scheepsbrug uit de jaren vijftig heeft men een realistisch uitzicht op (een geprojecteerde) zee. En zo nu en dan klinken stemmen door de ruimte via de marifoon. Bij de tentoonstelling hoort een videoprogramma. In de kleine au- ÉlPiSSÉi ps&f De klassieke navigatie-instrumenten by uitstek: Walker sleeplog, kaartpasser, driehoek, verrekijker en sextant (collectie Arie Wapenaar). la van het museum worden naar keuze de volgende videofilms ver toond: 'Rotterdam Welzeker' (over het walradarsysteem langs de Nieuwe Waterweg), 'Navigatie' (principes van navigatie), 'NOS Maritiem, Nederlanders en de zee' (oude en nieuwe navigatiemetho- des) en 'Pilot on the bridge' (navi gatie en het loodsen van schepen in de haven van Rotterdam). De zee gemeten, de techniek van het navigeren. Maritiem Mu seum Prins Hendrik, Leuvehaven 1, Rotterdam. Geopend: di t/m zat 10-17 uur, zon- en feestdagen 11-17 uur; gesloten: op maanda gen en op 30 april. Toegangspry- zen: tot 16 jaar gratis, volwasse nen ƒ3,50; groepen en Pas 65 1,75; woensdag gratis toegang. Rondleidingen op aanvraag. De expositie duurt tot en met 21 ok tober 1990. mm Paashazen en chocolade-ei eren heersen tijdens de Paas dagen. De pure natuur van Moeder Eend en haar kuiken tjes staat voort durend onder spanning. „Heb ik er al weer twee minder? Waar kan ik de rest nu in vei ligheid bren gen? Kom op kinders, door stappen." Het blijft zoeken naar een rustig plekje in de toenemende drukte van de stad voor een eenvoudige eend, die alleen van echte, uit gekomen eieren kan genieten. -'":V SCHIEDAM In het ka der van'de actie Tankslag worden vanaf volgende week 265 ondergrondse olie tanks [onschadelijk gemaakt. De eigenarenvan de olie tanks ;hebben gereageerd op de oproep die de Dienst Ge meentewerken in november en december deed. De dienst had geraamd dat er in Schiedamnog tussen de twee- 'ën vierhonderd tanks bij eengezinswoningen moesten liggen; -Deze kun nen gaan doorroesten en lek raken, waardoor de nog aan wezige olieresten in het mi lieu terecht komen. Dit kan ernstige bodemverontreini ging tot gevolg hebben. SCHIEDAM In de paasva kantie is; er op woensdagmiddag in het Passagetheater een extra leuke dansvoorstelling voor de jeugd te zien. Danstheater Arëha speelt dan 'Volgende Alsjeblieft', een verhaal over vier vriendinnen die ach la ten inschrijven voor een dansaudi- tie. Alle vier dromen "ze ervan om de prima ballerina te - worden. Maar voor een danseres is niet al les rozegeur en maneschijn: veel oefenen, niet snoepen en op tijd naar bed. Aanvang 14.00 uur, toegang 3,75 gulden. Door Han van der Horst SCHIEDAM Ingewijden we ten: het zit niet overal even lekker in het Schielandziekenhuis. De medewerkers zijn er nog niet in geslaagd een duidelijke eigen iden titeit te ontwikkelen. Veel mensen voelen zich eigenlijk in dienst van het Gemeenteziekenhuis of van de Dr. Noletstichting, die in 1982 fu seerden. Dit jaar zit er een verbouwing aan te komen die het complex in ieder geval architectonisch meer eenheid zal bieden. Misschien dat daardoor de traditionele culturen sneller afsterven. Want het Gemeenteziekenhuis en de Noletstichting waren oor spronkelijk water en vuur. Het ka tholieke hospitaal werd zelfs opge richt omdat de pastoors en de met hen verbonden raadsleden vrees den, dat de ziekenzorg van de ge meente te goed zou worden. In het zicht van de dood want wie in de dagen rond de Eerste Wereld oorlog werd opgenomen, was ver heen mocht je gelovigen niet neerleggen in een heidense omge ving. Het Schiedamse stadsziekenhuis was oorspronkelijk gevestigd in een oud gebouw aan de Laan. Er was slechts een zaal, waar de pati ënten ongeacht htm kwaal door el kaar lagen. En de medische uitrus ting was zelfs voor die dagen heel beperkt. De Schiedamse artsen onder aanvoering van de liberaal dr. Ris, die ook in de gemeenteraad zat ijverden dan ook voor nieuwbouw, maar meer dan wat herstelwerk zaamheden wisten zij niet voor el kaar te krijgen. De christelijke en katholieke raadsfracties hielden elke verbetering tegen. Hun ach terban mocht zich daar eens laten BBBBBlla IfM ■MM. De oude, des- tyds zeer mo derne, rönt- genkamer in het RK Zie kenhuis Dr. Nolet Stich ting is allang verdwenen evenals de nonnetjes die het straks te slopen zieken huis zo'n faam bezorg den. opnemen. Dat er tenslotte aan de Nassau- laan een nieuw gebouw verrees, was dan ook indirect te danken aan de rijke Schiedammer dr. No- let. Na zijn dood bleek hij een enorm bedrag te hebben vermaakt aan de katholieken als startkapi taal voor een eigen ziekenhuis. Dat ziekenhuis is inderdaad in de jaren twintig verrezen. Daarna maakten de katholieken ook geen bezwaar meer tegen verbetering van het Stadshospitaal. In 1916 werd tot de nieuwbouw besloten. En toen men eenmaal zo ver was, werd men onschiedams royaal. Aan de Nassaulaan verrees een voor die tijd heel modern en groot gebouw, dat tot in de jaren zestig dienst heeft gedaan. Maar er be stond al die tijd een krachtige splitsing tussen de Schiedammers die naar het Gemeenteziekenhuis gingen en de patiënten van de No letstichting. De laats ten hielden bij hoog en laag vol, dat je van de nonnetjes die de verpleging op zich namen, betere zorg kreeg dan een eindje verder op de Nassau laan. Maar het katholieke karakter van de Noletstichting verwaterde. De nonnen gingen met pensioen of traden uit. Er kwamen steeds meer patiënten die geen behoefte hadden aan geestelijke verzorging Onden-ussen rezen de kosten van de gezondheidszorg de pan uit Daarom moesten de beide zieken huizen fuseren. Ze deden dat niet van harte. Den Haag legde het op. Maar dat een der beide fusie partners een levensbeschouwelijke achtergrond heeft, blijkt uit de verbouwing. Er komt een fraaie kerkzaak Die zal wel oecumenisch zyn en met meer uitsluitend ka tholiek. V"- X,.': v, - f&t&Zi

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1