Van Ommeren Ceteco wil klap snel te boven komen I Ei et gespreide bed van Chris Coppens Nettowonst Nedlloyd zes percent gestegen Het Vrije Volk ECONOMIE Vërzekeraar wil overheid dë rekening .presenteren Chemicaliën en Oost-Europa moeten handelspoot weer op winst zetten Plan voor 50 mini-HEMA's Bemiddelaar conflict gasplatforms van de werkloosheid t->*; l&^&^SjL* jjK 1|<r -PAGINAL DONDERDAG 19 APRIL 1990 '-DEN HAAG -De grootste ver zekeraar van ons land, Nationale Nederlanden, vindt het niet meer dan billijk dat er een kostenver goeding komt- voor de speciale ta ken waarmee de overheid haar op zadelt.' Het concern -vindt het on juist dat het bedrijfsleven voor nop steeds meer werk moet ver richten voor de overheid, zoals nu weer is geheurd bij de belasting operatie Oort. Het co ncernbestuur sdxrijft dit in het jaarverslag over 1989. Ook zijn de verzekeraars 'be noemd' tot fiscale werkgevers van de houders van lijfrente- en pensi- - oenpolissen. Dat leidt er toe dat zij alleen voor de belastingdienst een complete loonadministratie moe ten voeren. Daarnaast zijn zij ver plicht een groot aantal uitkeringen aan de fiscus op te geven. Daar moet volgens Nationale Nederlan den wat tegenover staan. Tijdens de presentatie van het jaarverslag stelde bestuursvoorzit ter mr. J. van Rijn dat het verze keringsconcern gezien haar sterke positie geen noodzaak ziet tot fusie of andere vormen van samenwer king. „Niets is uitgesloten, maar niets hoeft," zei hij. Nationale Ne derlanden blijft expanderen en is alert op nieuwe mogelijkheden. Zo is het concern in Oost-Europa be gonnen aan een grondige verken ning van de markten, waarbij de nadruk ligt op de DDR, Hongarije en Tgechoslowakije. Nationale Nederlanden ver wacht voor dit jaar dat de netto winst het hoge niveau van 1989 zal evenaren. De omzet steeg vorig jaar van ƒ20,1 miljard tot ƒ23,1 miljard en de nettowinst van 787 miljoen tot 973 miljoen. 3{ Door Onno Buiter ,4t Rotterdam van omme- ,jen Ceteco {transport, opslag, han del! verwacht dat de handelspoot van het concern na de zware klap pen van vorig jaar, dit jaar al weer aan de winst gaat bijdragen door zich te richten op de verkoop van chemicaliën in Europa en voe dingsmiddelen in Oost-Europa. Voorzitter ir, W. H. Brouwer van Van Ommeren Ceteco (VOC) kondigt een beleid aan dat gericht is op een krachtig winstherstel. Hij heeft „redelijk veel vertrou wen" in het lopende jaar. Brouwer .blijft de handel zien als een kern activiteit van zijn bedrijf. De te genslagen mogen volgens hem niet worden uitgelegd als het misluk ken van de fusie tussen Van Om meren en Ceteco, nu twee jaar ge leden. „Daarmee hebben ze niets te maken," zo zei hij gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. Eventuele kapers op de kust voor een overname van zijn con cern zegt hij de wacht aan, verwij zend naar de goede bescherming sconstructie van VOC en zinspe lend op het gegeven dat een hoge beurskoers de beste bescherming, van een onderneming vormt. „We willen zelfstandig doordraaien," zo zei Brouwer. Tot nu toe is volgens hem, ondanks vele geruchten, nog niets gebleken van kapers op de kust. Begin dit jaar is er op de beurs in Amsterdam veel in VOC- aandelen omgezet. „Maar dat geldt voor de meeste transportcon cerns," aldus Brouwer. VOC behaalde vorig jaar een winst van 37,2 miljoen, conform de in augustus door VOC bijgestel de winstverwachting. Vorig jaar behaalde het nog een winst van ƒ54,6 miljoen. De omzet daalde sterk, van 2,4 miljard tot iets minder dan 1,9 miljard. Het debacle met vleesleveran ties vanuit Australië naar het Mid den Oosten en de vrijwel afgesne den handel met China zorgden met ƒ460 miljoen voor het grootste deel van de omzetdaling. Lagere wisselkoersen in Zuid-Amerika zorgden voor een omzetverlies van 100 miljoen. In totaal daalde het bedrijfsresultaat (winst voor belas tingen en te betalen rente) van de divisie van ƒ45,6- tot ƒ10,1 mil joen. Brouwer hoopt via juridische maatregelen veel geld terug te krij gen, dat bij het vleesdebacle verlo ren ging, maar dat zal volgens hem veel tijd kosten. De klant in het Midden Oosten bestelde een grote partij vlees en levend vee af en pleegde daarmee volgens VOC contractbreuk. Door het avontuur, waarmee Van Ommeren nog voor de fusie met Ceteco was gestart, ziet het bedrijf tot in de verre toe komst af van de handel in vlees- bulk. Ook de leveranties aan de Verenigde Staten zullen worden stopgezet. „Het gaat daarbij om veel volume en weinig verdien sten. Daaraan willen we niet meer meedoen,aldus Brouwer. In China ging in het afgelopen jaar de handel in chemicaliën en kapitaalgoederen verloren. De or ganisaties in Beijing en Hongkong zijn ingekrompen van honderd tot 35 man. Brouwer ziet in China echter weer wat beweging, „wat licht aan de horizon", de reden waarom hij daar voet aan de grond wil houden. De handel en assemblage van bruin- en witgoed van 'La Curacao' (tv's, stereo, koelkasten, wasmachi nes) in Zuid-Amerika kwam door lagere wisselkoersen en de afschaf fing van een voordelige omreken- koers van de Amerikaanse dollar in de problemen. De assemblage van het bruingoed moest wegens hogere consumptieprijzen groten deels worden stopgezet. Met de koelkastfabrieken, die uit lokale componenten worden samenge steld, gaat Van Ommeren Ceteco in Zuid-Amerika wel door. Ondertussen is VOC in Oosteu ropa gestart met nieuwe handels activiteiten. In Dresden is een kantoor geopend en in Tsje- choslwakije is een agent aange steld. In september vorig jaar is VOC in Moskou van start gegaan en is nu in onderhandeling met fa brieken voor de fabricage van ex- portprodukten. Zo zullen Westeu- ropese bedrijven de produktie van meubels en aluminiumlegeringen aan bedrijven in de Sovjetunie uit besteden. In Roemenië en Polen beschouwt VOC zich als een voor loper van de rest van het bedrijfs leven. In de transportsector handhaaft VOC zijn strategie gaten in de markt te zoeken en geen totaalver- voers-concept na te streven. Deze sector zorgde met een stijging van het bedrijfsresultaat van ƒ41- tot ƒ57,1 miljoen voor de beste cijfers binnen het concern. De omzet be droeg 666 miljoen. Het concern wil van de zware ladingvloot van dochter Doek Ex press af. Volgens lid van de raad van bestuur C. van den Driest zal Doek Express worden verkocht, of zal de rederij met anderen moeten samenwerken, omdat de offshore- industrie nog geen opleving ver toont. De Doek Express 20 kreeg extra schroeven en was daarmee geschikt voor twee opdrachten voor het leggen van communicatie kabels voor AT&T in Korea. Bin nenkort volgt een opdracht voor de installatie van een olie-installa tie op de Noordzee. Doordat de zeevrachtenmarkt dit jaar onder druk zal komen te staan door het grotere aantal in de vaart gebrachte nieuwbouwsche- pen, acht Brouwer investeringen niet „attractief'. Een nieuwe be stelde bulkcarriër en een in bestel ling zijnde bulkcarriër zijn om die zelfde redenen voor een periode van vijf jaar verhuurd. De markt voor de onder Franse vlag varende produktentankers biedt volgens VOC een gunstig perspectief. De 30.600 ton grote Port Racme uit 1973 zal worden vervangen door een iets groter moderner schip. Twee oude duwschepen, zes duw bakken en acht oude binnen vaartschepen voor minerale oliën Voorzitter ir. W. H. Brouwer van de raad van bestuur van VOC: „Redelijk veel vertrouwen in de toekomst." zal het bedrijf aanmelden voor sloop, waarvoor enkele miljoenen guldens terug in de kas vloeien. In de expeditie en distributie van goederen is de strategie ge richt op het exploiteren van een fijnmazig netwerk in de Benelux. Op Schiphol wordt volgende maand een nieuw logistiek cen trum geopend met een oppervlakte van achttienduizend vierkante me ter oppervlakte. In het Botlekge- bied in Rotterdam zal een centrum komen met een oppervlakte van vijftienduizend vierkante meter. Een nieuwe activiteit was vorig jaar het vervoer van vloeibare chemicaliën en gassen in tankcon tainers. Brouwer verwacht daar mee dit jaar quitte te spelen. Het tankopslagbedrijf Matex richt zich vooral in Europa op de ombouw van tanks voor mineralie oliën tot tanks voor chemicaliën- opslag. De Botlekterminal is al voor zeventig percent omgebouwd van de capaciteit van één miljoen kubieke meter. Verspreid over de wereld bezit Matex tien miljoen kubieke meter opslagruimte, in het Verre Oosten voornamelijk nog voor minerale oliën. '•AMSTERDAM1— In-Nederland isjnaast"de twè'ehóhdë'rd'bestaande Héma's1 hógêéns' liAïmtéf voor veer tig "tbt 'vijftig '7mim-HEMA'sMet deze kleinere HEMA's" wil de NV Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB), waaronder de Hema valt, de kleinere plaatsen bedienen. Dit zei A»-..Maas, voorzitter van. de raacLvan bestuur-van KBB, gis teren tijdens de toelichting op de jaarcijfers,! „De gemiddelde grootte van .de; HE>Ï A,isnU twaalfhonderd' vierkante- meter:-i De rkleinere He- ma waarmee? we dit jaar gaan ex perimenteren zal ongeveer vier honderd vierkante meter groot zijn. Het assortiment in deze zaken is uiteraard kleiner." KBB opent deze maand de eerste mini-HEMA in Best. In Krimpen aan den Ussel komt ook een HEMA. De omzet van de HEMA mag dan licht zijn gedaald (min één percent), de omzet van de andere werkmaatschappijen die onder KBB vallen de Bijenkorf, Praxis, M S, Ideta en zestig per cent van het RetailNet (onder meer Amici, Babyhallen, Prenatal, en Intertoys) nam toe. De totale ontzet van KBB steeg in het afgelo pen jaar met ruim ƒ170 miljoen tötƒ4157 miljoen. De nettowinst in het op 31 ja nuari 1990 afgesloten boekjaar be droeg ƒ81,1 miljoen, ƒ2,9 miljoen, meer dan in het voorgaande boek jaar. ROTTERDAM Oud FME- voorzitter W. J. ter Hart gaat pro beren de weg te banen naar een oplossing van het conflict dat de directie van Placid Oil heeft met haar werknemers op de Noordzee- gasplatforms. De lijmpoging ge beurt op verzoek van de directie van de maatschappij. Zoals bekend voeit het personeel op de plat forms sinds afgelopen vrijdag stiprtheidsacties met als inzet een salarisverhoging van dertig per cent. Bij die acties zijn ongeveer hohderdveertig werknemers be trokken. Ter Hart gaat de arbeids voorwaarden bij Placid Oil verge lijken met die van bijvoorbeeld de NAM, de grootste producent van aardgas. Over twee weken denkt hij* de vergelijking rond te hebben zodat er „handvaten zijn om tot een oplossing te komen". De werk nemers worden in hun actie ge steund door de Unie BLEEP. De Unie overweegt nu de acties te verscherpen. Dat zou gaan in de richting van stilleggen van het werk bij wisseling van de ploegen. Placid exploiteert de Noordgas- transportleiding (NGT). Daardoor heen gaat zo'n tien percent van de Nederlandse aardgasproduktie. De Placid-werknemers zijn werkzaam op twee grote platforms en dertien kleinere..- - oW Door Dick van der Lugt Het Bed.', Je wordt erin gebo ren, slaapt erin, beoefent.er, der; kunst der.liefde.cjaligt ziekteen bed, draait in bed de ander boos,, je rug toe, sterft erin. Je hebt een lits-jumeaux, twijfelaar, stretc her, hangmat, kooi en hemelbed. Ook: een rivierbed, kweekbed en bloembed. Men praat over 'een gespreid bedje',en een merk-., waardig gèzegae luidt: 'Men moet zich nieruitkleden Voor'','" mennaatfaèd'gaatAf Chns Cdppens (42) verkoopt3''* bedden, of zoals bij*'zelf zegt: hij geeft slaapvoorlichting. Goed en verantwoord slapen is zijn han delsmerk. Adviezen als 'keihard slapen' en 'plank onder de ma tras' noemt hij 'quatsch'. Een goed bed is volgens hem 'een combinatie van een goed verende bodent en een bovenmatras, die soepel en veerkrachtig is'. En het heeft een beperkte levensduur: „Na tien tot twaalf jaar is een bed aan het eind van zijn latijn. Dan is de veerkracht niet meer aanwezig." Ook om hygiënische redenen is vervanging nodig: iemand die slaapt verliest tussen de twee- tiende en een halve liter vocht per nacht, behalve pyama en beddegoed absorbeert ook de ma tras die transpiratie. Coppens heeft sinds 1980 een beddenspeciaalzaak aan de Hoog straat in Schiedam. In 1985 werd hij lid van de Stichting Slaapvoorlichting, een combina tie van 32 beddenspeciaalzaken in Nederland. Een exclusief club je? „Ja, dat is het wel," zegt Cop pens. „Er is in Nederland veel kaf onder het koren. Van klanten hoor ik hoe verschillend advie zen kunnen zijn. Kreten als 'hard liggen' klinken de consument als muziek in de oren. Het kaf doei daar aan mee. Maar je hoort nxet op een bed te liggen: je ligt in een bed. Als je op een bed ligt, ifëd.ne Chris Coppens: „Waar het om gaat is, dat het lichaam een optimale oillerKiS^B^ krijg je geen ondersteuning. Het is best wel belangrijk, dat men daar wat vaker bij stilstaat." De Stichting Slaapvoorlichting doet dat in eigen kring. Maande lijks komen de leden bijeen om te praten over lattenbodem, spi raal en boxspring; scharnierpun ten, bedieningssystemen, matras sen, bedtextiel (van grof katoen tot glanssatijn),.dons, kussens, enzovoort. In samenwerking met eenfabrikanfphtwikkelde de stichting eêri eigen lattenbodem, die niet alleen in de lengte, maar ook in de breedte veert. De stich ting voert een eigen merk, Sleep Dream, maar de slaapvoorlich- ters verkopen ook andere mer ken. Coppens: „Ik hoor van klan ten wel eens: 'En de dokter heeft gezegd, dat..' of 'Van mijn fysi otherapeut moet ik een Auping kopen'. Nu is een Auping een goed produkt, maar het is niet het beste, het is niet zaligma kend. Waarom een Auping? Waar het om gaat is, dat het li chaam een optimale ondersteu ning krijgt." Op dat punt is nog veel te ver beteren: Nederland slaapt slecht, vindt Coppens. „Dat is denk ik ook zo. Er wordt niet over nage dacht, tenzij men de volgende ochtend moe wakker wordt. En dan nog wordt niet in eerste in stantie het bed de schuld gege ven. Veel rugklachten, in het bij zonder 's ochtends, zijn absoluut aan het bed te wijten. Veel men sen rien de slaapkamer in de eer ste plaats als een mooi plaatje. Kwaliteit komt op de tweede plaats, hoewel je toch een derde van je leven slaapt. Dat is mis schien vreselijk zonde: persoon lijk zou ik graag 24 uur per et maal leven, maar dat zit nu een maal niet in ons bioritme." ROTTERDAM De nettowinst van het Rotterdamse concern Nedlloyd, exclusief de buitengewo ne baten, is vorig jaar met zes per cent toegenomen tot ƒ146,1 mil joen. Worden die buitengewone baten en lasten en de boekwinsten op verkochte minderheidsdeelne mingen wel meegerekend, dan komt het nettoresultaat 64,3 per cent hoger uit op 252,3 miljoen. Dit zijn enkele van de gisteren be kend gemaakte jaarcijfers over 1989. De netto omzet van Nedlloyd is in 1989 met 19,7 percent toegeno men van ƒ5021 miljoen tot ƒ6009 miljoen. De omzetgroei is volgens de concernleiding vooral toe te schrijven aan de bijdrage van de containerlogistiek en van de nieuw geconsolideerde onderne mingen. De omzet van Nedlloyd groeide autonoom met vijftien per cent. Volgens Nedlloyd is het afgelo pen jaar gekenmerkt door een krachtige expansie en versterking van het concern. „Vooral via een aantal acquisities werd de Europe se positie van de kernactiviteit op slag en distributie- en transport netwerken aanzienlijk versterkt". Nedlloyd wist vorig jaar het be drijfsresultaat op niveau te hou den. Dat kwam uit. op ƒ230 mil joen tegen 231 miljoen in 1988. Enerzijds werd dat bemoeilijkt door de verkoop van een belang van zestig percent in Transavïa, waardoor het resultaat in 1989 buiten de boeken van Nedlloyd be landde. Verder gingen ook de inte gratie en de herstructurering van de Europese wegvervoerbednjven met hoge kosten gepaard. Daar staat tegenover dat een aantal be drijfsonderdelen hun resultaat aanzienlijk heeft verbeterd. De zeescheepvaart is nog steeds de voornaamste activiteit van Nedlloyd. Daar was ook het bedrij- fresultaat nagenoeg onveranderd: ƒ111,3 miljoen tegen ƒ111,8 mil joen in 1988. Het resultaat van de luropa/Noord-Amerika-diensten viel tegen, maar het vervoerde containervolume nam met zeven tien percent toe. Bij de sector overig transport stond het bedrijfsresultaat van de landtransportbedrijven onder druk door hogere kosten. Nedlloyd moest meer betalen aan loon en brandstof en aan de opbouw van internationale netwerken. Doordat ook het resultaat van Transavia niet meer werd meegeteld, kwam het bedrijfsresultaat in deze sector in totaal vut op 53 miljoen tegen 64 miljoen in 1988. Bij Nedlloyd Road Cargo werd vorig jaar een aantal belangrijke overnemingen gepleegd. De nieuw verworven bedrijven worden vol gens de directie nu geherstructu reerd en geïntegreerd. Nedlloyd is ook tevreden over de resultaten bij Van Gend en Loos. De sector energie-activiteiten is uit de rode cijfers. In 1988 werd nog een verlies geleden van ƒ600.000, in 1989 boekte deze sec tor een winst van 7,7 miljoen. De olieprijs verbeterde vorig jaar ter wijl ook de gemiddelde koers van de Amerikaanse dollar voor het concern gunstig uitviel. Wel bleef Nedlloyd bij de oliewinning „door bijzondere omstandigheden" onder het normale produktiepeil. De be zettingsgraad van booreenheden is echter vorig jaar toegenomen. En verder kon door hogere daghuren met de boringen op zee voor der den een beter resultaat worden ge boekt. Het bedrijfsresultaat van de meerderheidsdeelnemingen van Nedlloyd bedroeg vorig jaar 15,1 miljoen tegen 3,8 miljoen in 1988. Vooral Radio-Holland lever de een goede bijdrage. Het aandeel van Nedlloyd in het netto resultaat van minderheidsdeelnemingen vertoonde een stijging en bedroeg ƒ54,3 miljoen tegen ƒ33,7 miljoen in 1988, onder meer door de aan zienlijke verbetering van het resul taat bij Smit Internationale. Voor 1990 verwacht het con cern dat het resultaat uit de gewo ne bedrijfsuitoefening van het con cern als geheel ongeveer in dezelf de orde van grootte zal liggen als in 1989. Bij de sector zeescheep vaart zal Nedlloyd genoegen moe ten nemen met een lager bedrijfs resultaat. Dat houdt verband met de lagere gemiddelde koers van de dollar. Volgt koopt twee containerschepen ROTTERDAM De Voigt Transport Groep in Rotterdam heeft in partnership met de bank Mees Hope twee contai ner-kustvaarders gekocht die in 1983 zijn gebouwd. Een kust vaarder is voor langere tijd on dergebracht bij de Bermuda In ternational Shipping voor de vaart tussen de oostkust van Amerika en Bermuda. Het tweede schip zal in de open markt worden verchartered. 'Minimumprijs melk niet afschaffen' RIJSWIJK Het bestuur van het Produktschap voor Zui vel gaat minister Andriessen van ^Economische Zaken met klem vragen de minimumprijs voor melk te handhaven. Een minimumprijs is de enige mo gelijkheid om het stunten met melk te voorkomen. Uit twee recente onderzoeken blijkt vol gens het schap dat er een we zenlijk gevaar is voor stunten met melkprijzen als de mini mumprijs wordt afgeschaft. Het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft becijferd dat afschaffing van de minimumprijs zal leiden tot een verlies van minstens 1.000 arbeidsplaatsen. De helft daar van betreft rijdende winkels. Nederland kent nog minimum prijzen voor melk, brood en suiker. Onder de vorige minis ter van economische zaken, De Korte, werd besloten deze op termijn af te schaffen. Voor melk loopt die af op 1 oktober van dit jaar. VOORBURG In de maan den januari tot en met maart van dit jaar lag de werkloos heid op gemiddeld 370.000 per sonen, waarvan 227.000 man nen en 143.000 vrouwen. In vergelijking met het eerste kwartaal van vorig jaar waren er 56.000 minder werklozen ge registreerd. Het aandeel van de langdurig werklozen (langer dan één jaar) in die daling be trof 30.000 personen. Staking bezorgt Air Franco winstdaling PARIJS Het Franse lucht- vaartconcem Air France heeft vorig jaar een winst behaald van ƒ280 miljoen, 27 percent minder dan in 1988. De' ómzeë groeide'met 11,8 percent tot ƒ13,2 miljard. De winstdaling komt door een staking van het grondpersoneel. Die kostte het bedrijf223 miljoen. Advocatenkantoren gaan samenwerken DEN HAAG Vijf grote Eu ropese advocatenkantoren gaan samenwerken om hun cliënten beter te bedienen. Het gaat om de kantoren De Brauw Black- stone Westbroek (Nederland), Boden, Oppenhoff, Rasor, Schneider Schiedermair (BRD), De Bandt, Van Hecke Lagae (België), Jeantet Asso ciés (Frankrijk) en Uria Me- nendez (Spanje). De vijf blijven zelfstandig, maar gaan samen werken op het gebied van EG- en andere grensoverschrijdende wetgeving. Steeds meer cliën ten hebben behoefte aan rechts kundige hulp op dat gebied. De vijf kantoren beschikken geza menlijk over 495 advocaten. Wolters bijna rond over aantal verkopen AMSTERDAM Uitgever Wolters Kluwer en de ODH Group zijn het bijna eens over de verkoop van een aantal gra fische ondernemingen door Wolters Kluwer. Het gaat om Salland Offset/De Lange van Leer, Wolters-Noordhoff Grafi sche Bedrijven, Reprohuis Wa- geningen, Mediaware en Publi Partners, Wolters Kluwer kon digde in het najaar van 1989 aan haar grafische activiteiten te verminderen. Het bedrijf wil zich meer richten op de kernac tiviteiten van uitgeverij op in formatief, educatief en weten schappelijk gebied, en op het terrein van opleidingen en alge mene uitgaven. Zwangerschapsverlof bij overheid 16 weken DEN HAAG Overheids- en onderwijspersoneel krijgt met terugwerkende kracht tot 2 maart 1990 recht op zestien weken zwangerschaps- en be vallingsverlof. Daarmee loopt de overheid (ministeries, pro vincies, gemeenten, onderwijs, defensie en politie) in de pas met het bedrijfsleven. Het mi nisterie van Binnenlandse Za ken en de vier ambtenarencen- trales hebben gisteren overeen stemming bereikt over de nieu we regeling. Het verlof begint uiterlijk vier weken voor de da tum waarop de werkneemster is „uitgerekend". ,-r x y r 2* -r— 1 r j% |f$%Kv I 3?5r -#. c< *v* J" *%K 4 6 t 1/ v lii I J- ?- Vv-v S t 1** „1 ■i v* uv>Y. ij-d 'x S W b-

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1