De Leede en Reijnhout met drie PvdA-ers in college Het Vrije Volk SCHIEDAM I iijnmond niet overtuigend Brugwachter moet hard werken op dag voor waterrecreatie Figuranten in de dop wagen kans bij Start Stars Wiegman houdt Financiën, Zijdeveld Stadsontwikkeling en Van Kleef Onderwijs ODO met hakken over de sloot Eindelijk promotie DWS J MAANDAG 23 APRIL 1990> Door Ben van Haren SCHIEDAM Partij van de Arbeid, B66 en Groen Links heb ben in het weekend een coalitie akkoord bereikt. Burgemeester Reinier Scheeres en de drie ritten de wethouders van de PvdA (Van Kleef, Wiegman en Zijdeveld) krij gen op 1 mei gezelschap van de lijsttrekkers van D66 (Adrie Reijn- hout) en Groen links (Bart de Leede) in een vijfmanscollege. VVD-wethouder Luub Hafkamp zal «aar een andere baan moeten uit zien, De drie nieuw gekozen frac ties, die net als in de vorige perio- dé bij elkaar goed rijn voor twin tig van de 33 raadszetels, hebben rich gisteren al met het resultaat vah de onderhandelingen akkoord verklaard. Het CDA is op de hoog tegesteld door de nieuwe fractie voorzitter van de PvdA, Hans Bak kér. Wiegman heeft Wim van Wijk van de VVD geïnformeerd. Woensdag en donderdag spreken de ledenvergaderingen van de drie coalitie-partijen zich over het on derhandelingsresultaat uit. J PvdA-lijsttrekker Aad Wieg man, die het overleg heeft geleid, zegt verheugd te rijn over het be reikte resultaat. De laatste knel punten waren volgens hem de af spraken over de ABC-vestiging aan de Lange Kerkstraat en de toewij- ring van de portefeuille milieube heer. Groen Links had in de bespre kingen laten blijken zeer te hech ten aan de wethouderspost Milieu beheer, maar de PvdA heeft in Chris Zijdeveld traditioneel een milieu-wethouder. De twee nieuwe coalitiepartners zegden echter juist vorig jaar uitsluitend op dat punt het vertrouwen in hem op als ge volg van de 'Spaland-affaire'. Afge sproken is nu, dat De Leede als co ördinerend wethouder Milieube heer zal fungeren, maar elk colle gelid in rijn eigen sector milieube leid voert. Overigens is het vrijwel zeker dat de nieuwe fractievoorzit ters vandaag al een akkoord berei ken over een onderzoek inzake de 'Spaland-affaire'. De gesprekken hierover rijn al voor de verkiezin gen gestart. Op het gebied van de voorgeno men vestiging van een ABC-waren- huis (van Albert Heijn, Blokker en C&A) in de Lange Kerkstraat, waarvoor een aantal oude pandjes gesloopt gaan worden, rijn afspra ken gemaakt. Groen Links, dat zijn verzet hiertegen in de verkiezings tijd heeft voortgezet, behoudt zich het recht voor tegen een sloopver gunning en de gronduitgiite te stemmen. D66 zal echter met het eerder door PvdA, CDA en VVD voorgenomen beleid instemmen. In de discussie over de totstandko ming van die ABC-winkel zal Groen Links zich daarna ook uit sluitend nog beperken tot de wijze van inpassing in de historisch om geving. Een ander belangrijk compro mis, dat de drie partijen hebben gesloten betreft de ontwikkeling van het Stadserf. De bouw van een nieuw gemeentelijk bestuurs- en vergadercentrum, naast een thea ter, centrale bibliotheek en ar chief, kreeg ieders instemming op voorwaarde, dat de huisvestings lasten van de gemeente er niet door stijgen en de nieuwe raads zaal zo wordt ingericht, dat hij ook voor andere doeleinden kan wor den gebruikt. In de financiële paragraaf van het akkoord is opgenomen, dat er gewerkt wordt met sluitende be grotingen en in alle sectoren nieu we initiatieven betaald worden door oude gewoontes te schrappen. Tariefsverhogingen zullen alleen plaatsvinden als prijs-index of toe nemende kosten hiertoe aanleiding geven, zegt Wiegman die dezelfde taken in portefeuille houdt als nu. In de onderhandelingen heeft het in zijn party pijn gedaan, dat ze Stadsvernieuwing en Volkshuis vesting heeft moeten afstaan. „We hebben er alle vertrouwen in, dat deze zaken in goede handen rijn bij D66 maar het feit dat we dit moesten inleveren was pijnlijk. Anderzijds hebben we gewoon te erkennen, dat we hij de verkiezin gen verlies hebben geleden en dat heeft consequenties," zegt Wieg man. Reijnhout gaat ook het Wijk en Buurtbeheer gestalte geven. Hans van Kleef blijft Onderwijs beheren en krijgt er Sociale Zaken bij. Chris Zijdeveld behoudt Stads ontwikkeling, Verkeer en Vervoer; hij krijgt er Cultuur hij. Bart de Leede van Groen Links gaat zich bezighouden met Volksgezondheid, Milieubeheer en Weirijn. Econo mische Zaken blijven met de alge mene beheers- en promotiezaken in handen van burgemeester Scheeres. SCHIEDAM Met uitzonde ring van het reserveteam van Rijnmond in de tweede divisie B rit voor de volleyballers uit de re gio de competitie er op. In sport zaal Oost had Rijnmond na een zwakke start weinig problemen met het uit de eerste divisie gede gradeerde Datak/VCL uit het Zuid limburgse Landgraaf. Het t*»am van' Joop Tinkhof won met een 1—5 opstelling, wat bepaald geen succes was. g,ipe gasten, die na de degradatie qtfj de eredivisie ook dit seizoen vapaf het begin gestreden hebben tegen teruggang naar de tweede di visie, namen zelfs een 110 voor sprong. Vanaf het moment dat de thuisploeg weer met twee spelver delers optrad was het gedaan met het Limburgse overwicht. Wel was de eerste set met 1015 nog voor de Limburgers daarna was Rijn mond te sterk wat zich uitte in ,1516, 153 en nogmaals 156 en daarmee een 31 zege. Rijnmond beëindigd de compe titie hiermee op een zevende plaats na een uiterst moeizaam sei zoen waarin lange tyd degradatie dreigde. Heel anders was dat bij het vrouwenteam. Debuterend op na- tigqaakniveau kwam.de, ploeg van Gerard Westerveld na een razende start tot het scoren van 44 uit 22. De laatste tegenstander was het Zoetermeerse Zovoc en Schiedam verloor! kansloos-met 3—0 via de :>etstandèn'ïl5—2# ag-^S^en 15 10. De vrouwen van het Maassluis- se MVC verloren ook hun laatste wedstrijd in de promotieklasse van het district. In 's Gravendeel was Rowido via 153, 15—5, 1015 en 156 met 36 te sterk. Volgend seizoen zal de 25-ja- rige jubilaris het in de eerste klas se moeten proberen. De meeste spanning was dit weekeinde te beleven in het man- nenduel in de tweede divisie B tus sen Rijnmond II en het Vlissingse EVVC. Beide ploegen waren nog niet veilig voor de tiende plaats wat het spelen van promotie-de gradatiewedstrijden met twee nummers twee van de derde divi sies inhoudt. De Zeeuwen die aan een sterke eindsprint bezig waren toonden zich vooral in de eerste twee sets duidelijk de meerdere van Rijn mond II, dat gekozen had voor een aantal spelers uit het derde team omdat het vaste team al weken lang weinig punten behaald had. Toch kon de routine het niet win nen van de Zeeuwse vechtlust en via 1015 en 1115 werd het O2. Hierna wisselde coach Hans van Zetten bijna rijn hele vaste op stelling weer maar ook dat leek op 1114 in de derde set verslagen. Onder leiding van de uitblinkende 18-jarige Aijan van Trigt vocht het team zich toch nog naar 1614 en dus 12. Dat herhaalde rich in de vierde set. Na een 1013 stand werd het alsnog 1513 waarna de vijfde set aan beide kanten vol met fouten zat, maar EVVC toch het beste van,,het spel,,yertopnde en via 1215 werd het'2—3. Door deze uitslag speelde Rijnmnd II zaterdag een beslis singswedstrijd tegen Rabobank/Krimpen. De winnaar is behouden voor de tweede divi sie, de verliezer kan rich in de na- competitie nóg redden. Een vermoeid en matig Rijn mond III liet in de laatste wed strijd van het seizoen het recht op promotiedegradatiewedstrijden uit handen glippen door in een zwak duel met O3 van Zovoc te verliezen. 8% De Lange Haven en andere oude grachten in het centrum zijn volgens het gemeentebestuur van Schiedam ideaal voor watersporters om zon der hinder van de beroepsvaart de Schie te bereiken. - VLAARDINGEN/SCHIEDAM - - 'In een tamme wedstrijd heb ben''de korfballers van ODO uit te- metzo'n beste partij. Na een 2O achterstand zorgde Hans van Gas tel voor een gelijke stand waarna Henk Goedendorp rijn ploeg op voorsprong bracht. Maar het toch VES dat de rust stand met een voorsprong afsloot. Na rust misten de Maas landers een stipbal. de kans op de gelijk maker. VES daarentegen had daar geen moeite mee en liep uit naar 64. Toen moest ODO wel beter gaan spelen. In de eindfase, de stand was op dat moment 88, kon Jan Zegwaard nog net de win nende treffer door de korf gooien, rBlauw Wit-Vlaardingen 88 (43). Vooraf tekende Vlaardin- gen voor een gelijk spel, achteraf had er meer gezeten in het duel te gen Blauw Wit. De Dortenaren hadden wel een voorsprong bij rast, maar daarna ging de score om en om tot zes minuten voor tijd. Vlaardingen, blij met de gelij ke stand, ging op balbezit spelen. Blauw Wit deed echter geen moei te meer de bal te onderscheppen zodat de eindstand 88 bleef. Suuces-Terheyden 105 (31). In een goede eerste helft en een nog betere tweede beeft Succes zonder veel problemen de overwinning kunnen behalen. Na de ruststand 31 kon Succes de vele gecreëerde kansen omzetten in doelpunten zodat de eindstand 105 werd. Robert Boonstra, Fas- cal Zwanink en Jolanda Jansen scoorden ieder tweemaal. Door Bart Raaymakers SCHIEDAM De brugwach ters hebben het er maar druk mee. Zodra ze de ene brug weer op de juiste plaats hebben laten zakken, rijn ze genoodzaakt om zich in vol le vaart weer naar de volgende brug te begeven, om er ook daar weer voor te zorgen dat de niet al ledaagse stroom pleziervaartuigen op een vlotte manier haar weg door de Schiedamse wateren kan vinden. Het doet aandoenlijk ou derwets aan als men op het gemak onder een behaaglijk voorjaarszon netje dwars door de Schiedamse binnenstad vaart en men riet op de kade ineens de twee brugwach ters in vliegende vaart voorbij pe daleren om er even later, nog fors napuffend van de zojuist geleverde inspanningen, weer voor te zorgen dat men de zorgeloze tocht voort kan zetten. De brugwachters hebben het er graag voor over om op htm manier ook een steentje bij te dragen aan het zo succesvol mogelijk laten verlopen van de eerste Landelijke Open Dag Waterrecreatie (L.O.D.W.I, waarin, naast zo'n 130 andere gemeentes in Nederland, ook Schiedam participeert. „Want Schiedam heeft de wa terrecreanten heel wat aanlokke lijks te bieden,"is de stellige over tuiging van Aad Wiegman, niet al leen de Schiedamse wethouder be last met de watersportzaken („En ik heb niet eens een zwemdiplo ma"), Wiegman, die tijdens rijn speech, waarmee hij in de Koren beurs het startsein voor de L.O.D.W. gaf, al duidelijk maakte dat Schiedam vooral wat de ple- riervaart betreft, moet zorgen voor 'het benutten van potenties', licht deze hoofddoelstelling toe: „De denk dat je zonder te overdrijven kunt stellen dat Schiedam vooral voor de passantenvaart heel aan trekkelijk is en dat het als zodanig ook "onder de mensen moet wor den gebracht. Schiedam biedt de wateipassant de unieke mogelijk heid om het aangename met het nuttige te verenigingen. Varen door Schiedam betekent voor dege nen die op weg rijn van de Zeeuw se en Zuidhollandse eilanden naar het watergebied van Delft en Lei den, een rustig alternatief voor de, ook en met name door de beroeps vaart, druk bevaren route via de Rotterdamse Parksluizen. Komen die mensen eenmaal daadwerke lijk door Schiedam, dan zou het voor de stad natuurlijk een hele goede zaak rijn als de mensen hier aan zouden leggen. We rijn dan ook hard bezig om de Schiedamse mogelijkheden onder de aandacht te brengen." Dat de woorden van Wiegman echt op waarheid berusten, is op de L.O.D.W. door iedereen te toet sen. Men kan gratis gebruik ma ken van zogenaamde 'watertaxi's', die de mensen van de ene jachtha ven naar de andere vervoeren. Zelf geeft Wiegman, samen met burgemeester Scheeres, organisa tor van Huijgenvoort, V.V.V.-voor- zitter Pillard, havenmeester Theo Savel, Mari Dingenouts (werkzaam Jbij de Openbare Nutsbedrijven, waaronder ook de havendiensten vallen) en schipper Jan Elunder het goede voorbeeld met als gevolg dat dit gezelschap der 'notabelen' als eerste de vier jachthavens van Schiedam, te weten De Schie, De Vrije Liggers, De Nieuwe Haven en De Nieuwe Waterweg, aandoet. De grootste jachthaven van Schiedam is De Schie, die plaats biedt aan zo'n 150 pleziervaartui gen. Net als bij de andere jachtha vens heeft men van de gelegenheid gebruik gemaakt om zichzelf eens zo goed mogelijk te promoten. Zo krijgen de bezoekers te zien hoe een boot te water gelaten wordt en in de kantine rijn diverse kleine tentoonstellinkjes te berichten, waar op bescheiden wijze het wel en wee van de pleriervaart uit de doeken wordt gedaan. De man die, zonder hiermee de anderen tekort te willen doen, met rijn tentoon stelling de meeste aandacht trekt, is Mas Haverhoek met zijn model bouw in flessen. Hij heeft een sca la aan vaartuigen in flessen ritten en hij heeft zelfs een model dat in een fïetslamje 'gefrummeld' rit. En dan niet zomaar een bootje, nee, een heuse tweemaster met in to taal acht zeilen. Wat onmiddelijk opvalt is dat met het vooroordeel, voor zover daar al sprake van was, dat de ple riervaart alleen voor de welgestel de» weggelegd is, kan definitief af gerekend worden. Het rijn stuk voor stuk echte liefhebbers, om ze dan toch maar onder een noemer te brengen, ongeacht de financiële mogelijkheden van deze fanaten. Alle vrije tijd en spaarcentjes wor den in de boot gestoken en dan blijkt het een hobby te rijn die ze ker geen statusvoorwaarden met zich meebrengt. SCHIEDAM Eindelijk is het de handballers van DWS gelukt om te promoveren naar de tweede divisie. Jaren achtereen lukte dat net niet. De lange competitie waarin een gedeelde eerste plaats werd bereikt met EWH 2, had nog een lang vervolg: eerst de beslis singswedstrijd om het kampioen schap. Die ging verloren met 18— 16. De daardoor ontstane tweede plaats in de competitie gaf DWS het recht om met zeven andere ploegen, die in de andere derde di visies tweede waren geworden, te strijden om één promotieplaats. Na twee weken geleden de pool te hebben gewonnen, moest gisteren gespeeld worden tegen het Eindho- vense Haak/DVC,< de gedoodverfde favoriet. In de eerste helft ging DVC snel naar een 59 voorsprong. Vanaf dat moment besloot de scheidende trainer Peter van Haasteren het speltexnpo drastisch op te voeren waardoor DVC meer in de proble men kwam. De rast brak aan bij 9—10 in het voordeel van DVC. DWS bleef in hoog tempo spe len en scoren, kwam op voor sprong halverwege de tweede helft en gaf die niet meer uit handen. Trainer Peter van Haasteren: „Het was een kwalitatief goede wed strijd, met goede scheidsrechters en zeer sportief. Ik denk dat we de winst voornamelijk te danken heb ben aan het feit, dat wij in iedere övertal-situatie één soms wel twee keer scoorden. Ik denk dat dit een aardig afscheidscadeau is van de spelers aan mij." DWS-vrouwen-NOAV 1813 (76). In deze matige wedstrijd, nagenoeg zonder publiek (dat zat in Arnhem bij de promotiewed strijd van de mannen van DWS), had DWS te maken met een rom-- melig spelend NOAV. DWS nam, snel een voorsprong, maar door verdedigingsfouten kwam NOAV terug tot 76 bij de rust. Na de thee fiep DWS snel uit naar 126, waarna het Limburgse NOAV niet meer bij machte was, ondanks de mandekking op Diana Niemandsverdriet, de voorsprong in gevaar te brengen. UVG (dames)-VenL 1616 (58). UVG trad aan zonder de geschorste Sonja van Velzen en de geblesseerde Vallie Kolditz, het geen een behoorlijke verzwakking betekende. VenL had vanaf Jiet be gin wel het initiatief,, maar wist eiogenlijk alleen uitstrafworpeni te- scoren. Na de» pauzecscoord© VenL; direct 59 en dat was voor UVG het sein een inhaalrace in te set ten. Het lukte UVG yiUiErjfta;,Snij-ü ders om één minuut voor^ty'd. de gelijkmaker te produceren. Veldhandbai (.Alhoewel Ancora tegen de vrou wen van WIK de gehele wedstrijd het beste van het spel had, werd de voorsprong in de slotfase onno dig uit handen gegeven en wonnen de Vlaardingsen met 1213. Hier door blijft WIK op kop. Keeper André Olsthoom hield bij de mannen WIK op de been door vele vrije kansen van DES te stoppen. Na de rust van 88 ken de WIK, onder aanvoering van uit blinker en topscorer Marco Rieken (9x) een goed kwartiertje, kwam met 1610 voor en gaf deze voor sprong niet meer uit handen. Het eindsignaal klonk bij 2217. In de tweede klasse wonnen de vrouwen van UVG tegen Treffers uit Krimpen, rij het moeizaam, 1315. De vrouwen van DWS le verden tegen Westlandia een knappe prestatie en wonnen ge staag met 1119. De HVC-dames spelend tegen Qase uit Den Haag speelden vooral verdedigend een goede wedstrijd en wonnen der halve met 37. De vrouwen van Hollandiaan speelden een kansloze wedstrijd tegen het Rotterdamse De Meeuwen. Na een 57 rust werd er met 716 verloren, om dat De Meeuwen met name de break-out goed hanteerden. #r Om rich In te schrijven by flgurantenboreau Start Stars, hoefden geïnteresseerden allee j poseren voor een foto en een formulier in te vullen. Op het formulier werden naast naam en ieeftyi uit de hob bies, schoenmaat en kleur ogen ingevuld. SCHIEDAM Lang, dun, dik, flaporen, grote voeten, het maakte allemaal niet uit vrijdagavond. Ie dereen mocht zich inschrijven bij figurantenbureau Start Stars. In totaal tweeëndertig Schiedammers togen naar het Novotel en schre ven zich in. Ze maken kans uitge kozen te worden voor een rolletje in een reclamespotje of een film. Organisatoren van de avond waren Ineke de Vos en Jean Phi lippe Meijer. Ongeveer een half jaar geleden rijn ze met Start Stars begonnen. Bijzonder is dat ze zelf het hele land rondreizen en mensen inschrijven in de plaats waar ze wonen. Ineke: „Steeds va ker zoeken producenten van een reclame- of speelfilm figuranten die in de buurt van de opnamelo- katie wonen. Op deze manier drukken ze de kosten en het maakt hen echt niet uit hoe de figuranten er uitzien. Daarom kan ook ieder een zich inschrijven." Eén van de Schiedammers die een gokje waagt is Peter. Ervaring heeft hij al. Bij de opnames van de Nederlandse speelfilm Spetters sp&elde hij een klein rolletje. „Niks aan," zegt hij. „Ik stond ge woon te kijken en toen vroegen ze of ik mee wilde doen. Ik moest een beetje rondlopen, met een pils je in mijn hand." Ook Gediz (18) schrijft zich in, samen met haar broertje. Gediz wil graag iets met reclame gaan studei en en het lijkt haar leuk als ze via Start Stars met de andere kant van het recla mevak kan kennismaken. De fotograaf maakt een foto en zelf vullen ze het inschrijvingsfor mulier in. Naast de gewone gege vens als naam en adres ook wat hun hobbies rijn, hun schoenmaat, de kleur van hun haar en hun kle- dingmaten. Ineke: „De foto gaat samen met het inschrijvingsformulier in het bestand. In principe maakt ieder een een kans om uitgekozen te worden. Alleen maken sommige mensen meer kans door hun uiter lijk, of hun leeftijd. Meisjes van rond de zestien schrijven zich bij voorbeeld veel meer in dan oudere mannen en vrouwen. In Haarlem hebben we het meegemaakt, dat een man van vierentachtig zich liet inschrijven. Dat vinden we na tuurlijk ontzettend leuk. Dat men sen op die leeftijd nog naar ons toekomen." „Sinds de oprichting hebben we ongeveer tweeduizend mensen in geschreven," vervolgt Ineke. „Het is vaak nog een heel geregel om al le mensen op tijd op de set te krij gen. Sommigen moeten een vrije dag regelen, anderen blijken on dertussen hun haar te hebben ge verfd en komen niet meer in aan merking, Bovendien verandert de datum van de opnamedag nogal eens, zodat we de mensen flink wat keren aan de telefoon hebben voor het eindelijk zover is." „Het is erg veel werk om het bestand een beetje op peil te hou-* den," gaat ze verder. „Mensen rond de twintig veranderen uiter lijk niet zoveel meer, maar kinde ren moet je eigenlijk ieder jaar fo tograferen. Er zijn ook wel men sen die hun interesse verliezen en liever niet meer ingeschreven wil len staan." Om ingeschreven te worden bij Start Stars, moeten alle figuran ten vijftien gulden betalen. Jean Philippe Meijer: „Met dat geld drukken we de kosten. We reizen stad en land af op zoek naar kan didaten, er worden foto's gemaakt en we moeten het bestand bijhou den. Bovendien voorkomen we met het inschrijvingsgeld dat men sen zich voor de lol inschrijven. Ineke: „Ondanks het flimce be stand is bet lang niet altijd gemak kelijk de juiste figuranten te vin den. Voor een reclamefilmpje moesten we een Jezus-figuur vin den. Slank postuur, lang haar, lan ge baard. Echt een hele moeilijke opdracht Ik ben er gewoon de straat voor op gegaan en na heel Tang zoeken vonden we eindelijk iemand met lange haren. De baard hebben we er later aangeplakt!" jff X j i f

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1