Zijdeveld 9reuze bli[' met aangepaste metro-plannen ROTTERDAM HOUDT SCHOONMAAK Het Vrije Volk SCHIEDAM Excelsior '20 mikt op top-cricketseizoen KUNST TE KIJK 'Eindelijk hebben we 'grote broer Rotterdam' meegekregen voor onze plannen' Inbreker springt uit raam Schutter opgepakt Poppenspel Kledingbeurs in Niuuwland BRIEVEN VAN KINPEREN Vies De derde wereld orlog 2e oorlog Onderdak in 2050 Sponsors maken komst van coach Australiër Tim Zoehrer mogelijk O If PAGINA 4 WS DINSDAG 24 APRIL 1990 SCHIEDAM Met een sprong uit het raam vanaf de eerste ver dieping heeft een inbreker gister avond zijn aanhouding weten te voorkomen. De bewoners van een pand in de Oosterstraat werden wakker van de herrie die de man maakte, en betrapten hem in de woonkamer op de eerste verdie ping. In afwachting van de politie werd hij op een stoel gezet, maar zodra hij zijn kans schoon zag opende de inbreker het raam en sprong op straat. De bewoners missen 200 gulden aan contanten en,nog wat goede ren. De onbekende liet een schou dertas achter die dezelfde avond ontvreemd bleek bij een inbraak in de Ampèrestraat. In beide ge vallen was hij door de voordeur naar binnen gekomen. Hit een woning aan de Burg. van Haarenlaan verdween in het afgelopen weekeinde electrisch ge reedschap met een waarde van 1100 gulden. Men was vermoede lijk binnengekomen met een valse sleutel. SCHIEDAM De politie heeft een 22-jarige Schiedam mer aangehouden in verband met een schietpartij in de Slachthuislaan gisteravond rond half elf. Na een melding door omwonenden troffen agenten in een portiek een aan tal lege patroonhulzen aan. Het onderzoek leidde al gauw naar de 22-jarige man, die later op de avond werd gearresteerd op de Gedempte Baansloot. De pre- ciese toedracht van het inci dent is nog niet duidelijk. SCHIEDAM Over de bele venissen van Johannes, Oberon en een libelle in Elfenland gaat het poppentheater Dwaallicht jes. Aanstaande zaterdag start het poppenspel in theater De Teerstoof om ƒ14.00 uur. Een kaartje kost 3,75. Karin Bloeman speelt in PassageTheater "SCHIEDAM/-^,p jn Bloe men zal* aahsta'andc' ziletdag in de Grote Zaal vzj het Passage Theater haar kwaliteiten ten toon spreiden. Daarbij maalct ze gebruik van „dansende bloem potten, sprekendi meubilair, he te 7 hangijzersr swingepfle mu ziekje» gevoeligeiballades." Zij wordt ondersteund; door drie andere theatervrouwen, een viermansband en regisseur Frank Sanders. De voorstelling begint om 20.15 uur en kaarten variëren in prijs van zestien tot tweeëntwintig gulden. CJP- en Pas 65-houders betalen drie gul den minder. Voorafgaand wordt in de Boo Boosenzaal een heus 'theaterdiner' georga niseerd. Dat begint om 18.00 uur, kent vier gangen en kost vijfenveertig gulden. Vrije val SCHIEDAM „Een humo ristische voorstelling over het moderne leven in de grote stad." Zo wordt de uitvoering va» Bavo Galama's 'De Vrije Val van Victor Thieu' omschre ven. In de grote zaal van het Passage-theater is ze aanstaan de^ vrijdagavond vanaf kwart ovpr acht te zien. Een kaarde kost ƒ17,50, CJPen Pas 65- houders betalen een rijksdaal der minder. Blues en Jazz SCHIEDAM Liefhebbers van Blues en Jazz moeten aan staande donderdag naar Thea tercafé De Tender in het Passa ge theater komen. Het duo Stor my Weather brengt dan beide muziekstijlen. De toegang is gratis. Het concert begint om 21.30 uur. SCHIEDAM Het Buurt huis Nieuwland houdt morgen een kinderkledingbeurs. Men sen die nog bruikbare kinder kleding of kinderspeelgoed wil len aanbieden, worden tussen 845 en 9.45 in het buurthuis verwacht. De verkoop zal tus sen 10.00 uur en 12.00 uur plaats vinden. De kleding moet wel schoon en geprijsd worden ingeleverd. Tien percent van de opbrengst komt ten goede aan de activiteiten van Buurthuis Nieuwland. Bowlingteam VLAARDINGEN Het bow lingteam Vlaardingen is gedega- radeerd uit de hoofdklasse van de nationale bowlingleague. De formatie Goes/Emmen is zon dag in Duivendrecht landskam pioen geworden. De vijfmans formatie prolongeerde de titel. Door Ben van Haren SCHIEDAM „Het gaat de goede kant," reageert eerst nog heel voorzichtig wethouder Chr. Zijdeveld op de metro-plannen, die gisteren door wethouder J. Laan van Botterdam zijn gepresenteerd. Later erkent hij echter 'reuze blij' te zijn met de doorbraak, die in de onderhandelingen zijn bereikt. Zij develd: „Een halfjaar geleden werd er uitsluitend nog gesproken over een verlenging van de metro lijn van het Marconiplein naar het NS-station Schiedam/- Rotterdam-West. Nu maakt ook de tweede noord-zuidverbinding deel uit van de plannen." Met die tweede oeververbin ding houden Zijdeveld en zijn col lega's van Spijkenisse en Vlaardin gen en zelfs Delft zich al geruime tijd bezig. „Want," zo verklaart Zijdeveld, die zich al jaren inzet voor een verbetering van het open baar vervoer in de Randstad, „het sluit natuurlijk uitstekend aan op de ideeën, die we in samenwer king met milieu-organisaties al langer naar voren brengen. Maak een goede openbaar vervoersver- binding onder de rivier door in aansluiting op het tracé van rijks weg 19 door Midden-Delfland. Zo geef je veel automobilisten in de eigen regio een prachtig snel alter natief en bovendien wordt het dan steeds aantrekkelijker om de tram netten van Den Haag en Rotter dam, via Delft en Schiedam, op el kaar aan te sluiten." Op dit moment is de aanleg van de rijksweg door het open land schap tussen Delft, Vlaardingen en Schiedam, waartegen afgelopen za terdag weer eens massaal actie werd gevoerd, in het landelijke po litieke circuit opnieuw in discus sie. De PvdA-Kamerfractie heeft laten weten heroverweging van de aanleg te willen in het kader van de plannen om de zogenaamde au tomobiliteit terug te dringen door het openbaar vervoer te verbete ren. Het geld voor de bouw van een tweede Beneluxtunnel is nog niet beschikbaar gesteld door het' kabinet en steeds sterker klinken de geluiden, dat uitbreiding van die oeververbinding op de grens van Vlaardingen en Schiedam al leen nog maar mag als er een rail verbinding ruimte in krijgt. Zijdeveld: „Er zijn op dit mo ment ambtelijke voorbereidings groepen druk in de weer om de mogelijkheden te bestuderen. Vijf of zes mogelijke tracé's voor een uitgebreid openbaar vervoersnet zijn in studie. Een daarvan is het doortrekken van de metro vanaf het Marconiplein via NS-station Schiedam/Rotterdam-West, de Burgemeester Van Haarenlaan en Vlaardingerdijk naar Vlaardingen. In dat geval komt er een openbaar vervoersknooppunt in de buurt van de gedempte Poldervaart. Let wel, dit is een van de mogelijkhe den." Zijdeveld zal volgens het ak koord van de drie fracties, die een nieuwe coalitie in Schiedam gaan vormen (PvdA, D66 en Groen Links), ook de komende vier jaar naast Ruimtelijke Ordening de Vervoerszaken beheren. ÉHl lil De straat ligt altijd onder blikjes en zakdoekjes en glas dat vind ik vies vrije volk mevrouw, ik vind je wel lief, maar ik wil een verhaaltje in de krant hebben. Alexander, 7 jaar Rotterdam Het is niet eerlijk aleen omdat ze jode zijn. En als ze op straat lopen dan kom er een sort busje. En in die busje zitten allemaal Duitse mannen. En die mannen die pakken de jode die op straat lopen. En dan worden die joden die ze op gepakt hebben. Die wor den in de gaskamer gezet en dan gaan ze dood. Dus daarom moe ten ze zig verstopen en ze mogen ook niet over un brug. En ze mo gen ook niet op een bank zitten. Zo gemeen zijn die Duitse man nen. Edson, Rotterdam Toen ik het zag vond ik het erg want dat meisje die de vader en moeder en broer kwijtraakte dat vind ik gewoon erg want ze was joots en de joden die mochten nergens heen want de was een brug als ze daar over heen gingen dan werden ze naar een gaskamer ge voerd en dan worden ze vergast. Nou ik vind het maar gemeen maar het was allemaal Hitlers schuld want die heb gezecht van jullie moeten de joden vemichen dus ja dat hebben ze gedaan maar dat ene meisje dat is ondsnap heb ze hartstike geluk gehad. Johnnie, Rotterdam In 2050 is het heel erg tof je kon op een knop drukken en je bent 10 etega hoog en je kon op een knop drukken en het is lekker warm thuis. Het komt omdat het door electriciteit komt want als er geen electriciteit was dan moest je alles zelf doen. Bijvoorbeeld als je nagels lang zwart vies zijn dan roep je de robbot en hij knipt jou nagels. Of als je koffie wilt drinken en je hebt geen zin om op te staan dan roep je jou robbot en binnen twee tellen is de koffie voor jou. En als jou vriend wou bellen dan kon je op een knop drukken en dan vliegt de telefoon naar jou toe als je geen zin hebt om op te staan. Maar ik hoop dat het niet gebeurt anders worden de mensen van hun nart stijf en dan gaan ze dood. Ik wou dat mijn huis van steen was dan kan ik lekker geen kou vatten als het sneuwt. Ik wou dat ik een klein keuken had met een klein kasje. En ik wou dat mijn huis heel erg groot was dan kan ik heleboel huisdieren hebben. Said, 11 jaar Rotterdam Tekening Ayatollah, 10 jaar, Botterdam Botterdam maakt deze week de stad schoon. Mascotte Toon Schoon (1) 'dweilt' samen met zijn schoonmaakploeg over alle pleinen. ROTTERDAM „Niet alleen de Rotterdammers zelf vinden on ze stad vuil, ook het gemeentebe stuur. En daar moeten we samen iets aan doen." Met deze peptalk opende wethouder P. Hoogendoom gisteren op het Beursplein de Rot terdam Schoon Week. Dat het hem ernst is de stad schoon te krijgen (en te houden), bleek uit zijn voor nemen om 'desnoods' honderd ve gers extra in dienst te nemen. Bij de start van de actie was een glansrol weggelegd voor Toon Schoon, een manshoge mascotte die voor hilariteit zorgde door de Rotterdam Schoon-vlag per onge luk ondersteboven en ook nog half stok te hangen. Hoogendoom benadrukte dat de actieweek geen eenmalige actie is. „Hierna gaan we de wijken in," kondigde hij aan, „Niet met dit he le circus, maar heel gericht. We gaan mensen er nogmaals op at tent maken, dat er geen vuil op straat moet worden gegooid en dat het huisvuil netjes aan de kant van de straat moet staan, goed af gesloten." Het Beursplein was gis teren de hele dag het toneel van de Rotterdam Schoon Karavaan. In een smetteloos witte vrachtwagen op het midden van het plein hield presentator Ted Lion quizjes met toevallige passanten, hetgeen ove rigens veel meer belangstelling trok dan de openingsceremonie. Het looporkest The Street Cleaners bracht ondertussen vrolijke dweil- muziek ten gehore en het Rotter dam Schoon-team gaf het goede voorbeeld door het plein een grote beurt te geven. Tot en met zater dag stroopt de Rotterdam Schoon Karavaan het centrum van de Maasstad af om het schoonmaak- probleem nog eens extra onder de aandacht te brengen. Door Robert van 't Zelfde SCHIEDAM De cricket-afde ling van Excelsior '20 timmert, in tegenstelling tot de voetballers bin nen de club, aan de weg Gister avond werd in clubhuis De Toe komst in het sportpark Thurledede nieuwe coach voor het aanstaande seizoen voorgesteld. De 28-jarige 'Australiër Tim Zoehrer zal deze ,zomer de coaching van de diverse selecties voor zijn rekening ne men. Bovendien maakte Garfield Aluminium in de persoon van Koos Gouka bekend het contract met de Nederlandse topper op cricket-gebied met nog een jaar te verlengen. Naast bovengenoemde firma heeft het bestuur van de club ook twee nieuwe sub-sponsors weten te strikken. Auto-dealer Nefkens uit Schiedam zal zowel Tim Zoehrer als de inmiddels aan zijn vijfde jaar voor Excelsior spelende crack uit West-Indië Emmerson Trot- man met een vierwieler verblij den. Tevens wordt door Novotel Schiedam in de weekeinden ge- zorgd voor een slaapplaats voor de in Enschede woonachtige Trot- man. Hoewel Excelsior '20 dus een paar kapitaalkrachtige sponsors achter de rug heeft, kampt de club met een paar vervelende proble men. Het velden-probleem is er daar één van. Zowel Koos Gouka als voorzitter Cor van 't Zelfde er geren zich eraan dat de grootste club van Schiedam slechts over drie velden beschikt. Van 't Zelfde: „Alleen al gelet op het feit dat Ex celsior '20 een topper is in de va derlandse cricket-competitie is het schandalig dat wij maar over drie velden beschikken. Het cricket al leen al zou wel drie velden kun nen gebruiken, laat staan die ne gentien senioren voetbalteams, die iedere zondag de mat betreden. Ik hoop maar dat met de vorming van de nieuwe gemeenteraad er een ander beleid zal worden ge voerd dan de laatste jaren." Tim Zoehrer echter leek zich heel wat minder zorgen te maken dan zijn bestuursleden over de ge steldheid van het eerste veld van de club. Nippend aan een dood biertje („That's how we like it in Australia") vertelde de proffesio- nai dat hij de faciliteiten zoals hij ze had aangetroffen bij Excelsior 20 nu niet zo heel erg slecht vond. En dat mag toch opmerkelijk wor den genoemd, des te meer daar Zoehrer eens een topper van we reldformaat was en zodoende alles al zo'n beetje heeft meegemaakt: tien test-matches, 31 one-day in ternationals en tours naar onder andere India, Engeland, Neder land en Denemarken. Alleen het batting dat baarde de inmiddels tot reserve wicket-keep er van het Australische team afge zakte Zoehrer wat zorgen. De kei harde pitch die er in het veld bij Excelsior in ligt is een totaal ande re ondergrond dan waarop er in Australië wordt gespeeld. Zoehrer zal evenwel niet alleen op zijn prestaties in het veld wor den beoordeeld. Koos Gouka die ook manager van het eerste team is benadrukte nog eens dat de ta ken van de Australiër vooral ook in het verzorgen van de trainingen gelegen zal zijn. Met name de jeugd zal sterk onder de loep geno men worden. „I want to give them a killer-mstinct, a desire to win," liet Zoehrer dan ook weten. Naar het zich laat aanzien ziet de toekomst voor Excelsior'20 er dus niet slecht uit. Het cricketbe- stuur liet dan ook bij monde van voorzitter Hans Kleinekoort weten te mikken op een zo hoog mogelij ke stek aan het einde van de rit met het eerste elftal. Over een eventueel kampioenschap werd nog niets gezegd, maar een ieder kan wel raden dat wanneer er zo veel kapitaal in de vereniging wordt gestoken dat men dat niet voor niets doet. Emmerson Trotman merkte echter op dat de groep daar nog niet klaar voor is. „Een gebrek aan discipline," lichtte hij toe. En dat was heel wijselijk van de Westindiër om te zeggen, want vooral hij, met al zijn ervaring, weet dat kampioensaspiraties niet van de daken moet schreeuwen. Zoiets moet gedurende het seizoen groeien binnen de wel heel erg jonge groep van Excelsiors hoofd macht. ORANJE Diverse kunstenaam hebben zich laten inspireren op de kleur oranje. In het Design Centre in Schiedam zijn vanaf 29 april kle ding en sieraden te zien die geba seerd zijn op het thema oranje. De kleding is vervaardigd door onder meer Louis Dacosta, Wicky Geertema, Karin van Paasen en Ulrike Sterman. De sieraden zijn gemaakt door Mec- 'ky van de brink, Petra Hartman, Herman HermsenDamëlle Reu nen, Jenneke tas en Thea Tol- sma. Het Design Centre is geves tigd aan de Nieuwe Haven 127 in Schiedam. WATER EN SPORT Het bewegingselement speelt een belangrijke rol in zijn sport- impressies, de kalme stilte straalt af van zijn schilderijen van oude haventjes. Jan Bakker heeft een brede variatie in zijn onderwer pen. Hij toont in de Schieland Galerie tot en met 11 mei aqua rellen en acryl schilderijen, waaruit zijn voorliefde voor het water (havens en schepen) en de sport naar voren komt. De gale rie is gevestigd in de Polikliniek aan de Burgemester Knappert- laan en op werkdagen geopend van 9 00 tot 17.00 uur. GERARD BATELAAN Van de 82-jarige Schiedamse kunstschilder Gerard Batelaan zijn werken te bewonderen in het oecumenisch centrum De Wissel aan het Broersveld 30 te Schiedam. Batelaan, een van de oprichters van de Kunstenaars Gemeenschap, houdt van tinte lende kleurtegenstellingen, zoals een rood paard tussen geel graan tegen een helblauwe hemel. De kunstenaar heeft indertijd rijn brood moeten verdienen met les geven in tekenen en kunstge schiedenis op middelbare scho len in Dordrecht en Den Haag. Hij zag echter altijd wel kans el ke donderdag vrij te houden om zijn eerste liefde, de schilders- kunst, te bedrijven. De Wissel is op dinsdag geopend van 10,00 tot 12 00 uur, op woensdag en vrij dag behalve die ochtenduren ook van 14.00 tot 16.00 uur en op za terdag van 13.00 tot 15.00 uur. JUBILEUM 'Stedelijk Museum Schiedam 90 jaar' zal de eerste expositie zi- in, die na de verbouwing in het Schiedams museum te zien is. De jubileum-tentoonstelling vertelt het verhaal over een kleine oud heidskamer die uitgroeide tot een museum van eigentijdse kunst. De expositie geeft een beeld van de collectie op het ge bied van de oude en hedendaagse kunst. Bovendien wordt er een overzicht getoond van de Schie damse sierkunstenaar A.F. Gips (1841-1943). De expositie is van 18 mei tot en met 26 augustus te zien in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 en eveneens in de Grote Kerk in Schiedam. MUZIEK OP HERHALING De eerste expositie onder de titel „Variaties op muziek" werd in 1986 gehouden in Muziekin- formatie- en documentatiecen trum Ton Stalk in Vlaardingen. Na vier jaar is er een tweede versie met werk van 29 kunste naars die in de afgelopen jaren exposeerden in Ton Stolk. Er zijn olieverfschilderijen, cartoons en foto's. Allemaal op muziekinstru menten geïnspireerde kunst. De openingstijden zijn van maandag tot en met vnjdag van 10 tot 12 uur, zaterdag 28 en zondag 29 april en 23 en 24 juni van 14.00 tot 17.00 uur. De expositie duurt van 28 april tot en met 24 juni aan de Westhavenkade 45 in Vlaardingen. DE VRIES-COLLECTIE De nieuwste aankoop van de 81-jarige Delftse kunstverzame laar Jac. de Vnes, twee prachti ge porseleinen kommen van ke ramiste May An Go, schonk hij deze week aan het Gemeentemu seum, Ze staan op de overzichts expositie '20 jaar collectie Jac. de Vries', die een deel van de by- na honderd kunstwerken toont welke het echtpaar De Vries sinds 1970 aan Maassluis heeft gegeven en waarmee het Ge meentemuseum zijn eigen verza meling moderne kunst is begon nen. De kunstverzameling bevat een groot aantal werken van de Duitse kunstenaar Armm Mehlmg en 24 werken van de schilder Jan van Heel. Voor de overzichtstentoonstelling heeft conservator Maijan Groen een ruime variatie aan werken uitge kozen. De overzichtsexpositie '20 jaar collectie Jac. de Vries' duurt tot en met 13 mei. Het Gemeen temuseum aan de Zuiddijk 16-18 in Maassluis is dagelijks geopend van 14.00 uur tot 17.00 uur, be halve op maandag. Op bevrij dingsdag is het museum gesloten. VERWORDING „Alles wat mensenhanden ooit hebben voortgebracht, valt op zeker moment ten prooi aan verwording." Deze typering gaf Ove Lucas aan het werk van de Vlaardingse kunstenaar Henk Horsten, die tot en met 28 april kunstwerken in gemengde tech nieken exposeert in de Galene/Artoteek van het Cultu reel Centrum Ilollandia aan de Oosthavenkade 42 in Vlaardin gen, die hij de afgelopen drie jaar heeft vervaardigd, Horsten bouwt schilderijen op uit lagen textiel, papier, acrylverf en lak en haalt er tussendoor materiaal weg om aan te geven wat mense lijk ingrijpen m een bestaande toestand en dus ook in de natuur teweeg brengt. De Galerie/- Artoteek is open van dinsdag tot en met vrijdag van 9 tot 12.30 uur en van 13 tot 17 uur (vrijdag tot 18 uur), vrijdagavond van 19 tot 21 uur en zaterdag van 12 tot 17 uur. De toegang is gratis. VREEMDE VOGELS De aquarellen van Marja Wijnhorst moeten de kijker vro lijk stemmen. Basis voor haar werk zijn kleur en beweging. Haar abstracte vogels worden fleurig op het papier gezet. De kleuren weerspiegelen de blij heid van mooie dingen. De expo sitie 'Vreemde Vogels' is tot en met 6 mei te zien in Het Zonne huis, Dillenburgsingel 5 in Vlaar dingen. Van dinsdag tot en met vrydag van 10.00 tot 20.00 uur, zaterdag tot en met maandag van 14.00 tot 20.00 uur. -frr^^tf^OiAT e>s> -tï. "J*-1-" .ub 1 /I f tr>r*J a

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1