m rs- Uitbreiding metronet moet reistijden verkorten en autoverkeer teruqdrinqen A leen de voorgevel blijft ais een decorstuk staan v Het Vriie Volk Heren van Oranje Hoe zwaar kun je iemand verkeersfout aanrekenen? rede is 'dat Bush en Gorbatsjov vredespijp roken' Burgemeester Peper vindt regiopolitie 'onwerkbaar' NS pakt fietsenchaos aan Aantrekkelijk. Verleidelijk, Dodelijk. Jouw diepste geheim is zijn meest dodelijke wapen. RICHARD GERE ANDY GARCIA Vertrouw hem... hij is een politieman. M;oc|±r Weer 8 jaar geëist voor doden van drugsdealer NS accepteert porter niet ROTTERDAM Binnen tien jaar telt Rotterdam drie belangrij ks rail-knooppunten waarvan bet belang nu nog wordt onderschat. „De rol die deze knooppunten in de regio gaan spelen is groter dafi we nu vermoeden," zei wethouder J. Laan {Verkeer en Vervoer) giste ren bij de presentatie van een nota over de rol van het openbaar ver voer in de regio Rotterdam en een rapportage over de uitbreiding van de metrolijnen in en om Rotter dam. De knooppunten zijn drie kruis punten waar spoorwegen en me trolijnen samenkomen. Het zijn station Lombardijen in Rotterdam- Zuid, station Hofplein en station Schiedam. Station Lombardijen wordt vooral belangrijk voor ëen snellere verbinding met de geplan de Kop van Zuid. De drie kruis punten, een integratie van het lan delijke spoorwegennet en het re gionale metronet, tram en bus kunnen volgens Laan worden ge realiseerd met een relatief kleine uitbreiding van het bestaande me tronet. De 1,4 miljard gulden die daarvoor nodig is zal betaald kun nen worden uit de pot van 20 mil jard die minister Maij-Weggen (.Verkeer en Waterstaat) heeft ge vuld voor verbetering van het openbaar vervoer, stelde Laan. -- Het Rotterdamse college van' burgemeester en wethouders zal nog voor de zomer een besluit ne men over de uitbreiding met drie Metrolijnen, De ambtelijke com missie Openbaar Vervoer heeft gis teren haar aanbevelingen voor de verschillende tracés aan Laan overhandigd. De gemeente Rotterdam wil het metro-sneltramnet in noordelijke richting uitbreiden, tot de aan te leggen nieuwe luchthaven en de aan de noordrand geplande nieu we woonwijk. In westelijke rich ting moet het net worden doorge trokken naar het NS-station Schie dam en in zuidelijke richting via het NS-station Lombardijen naar de nieuwbouwwijk Beverwaard en Bolnes. Na de eerste studies zijn enkele geopperde tracés afgevallen. Voor dé1 lijn naar 'de^Beverwaard wordt voorjj'esteld'-bih 3Jéöï"~ 'ie "gaan met dé- uitwerking^.'van»-> dè trajecten vanaf Zuidplein via Ahoy', door het Zuiderpark, over"de Oldegaar- de «n- de-Spinozaweg naar station LomBèrdijén* le. Ook de-traèésJ3«^%ë9r&u.derparkweg- 01derga'ardetw eiP Zuiderparkweg- Slinge worden' serieus onder de loep genomen. Aan bod kdmen zo wel bovengrondse als ondergrond se versies. Tijdens ie eerste schifting van de mogelijkheden voor doortrek king naar de Noordrand zijn vier van de zes opties afgevallen. De tracés via de Statenweg en over de Noordhavenkade zijn overgebleven en worden nader uitgewerkt. Van de overige trajecten is om meerde re redenen afgezien. De routes wa ren te lang, 2ouden te veel sloop- problemen met zich meebrengen of zijn om andere stedebouwkundi- ge of financiële redenen niet reëel. De keuze van het tracé vanaf het Marconiplein naar Schiedam is afhankelijk van het overleg met Schiedam en de NS, dat nog gaan de is. Volgens Laan heeft een eerste rondje* langs alle betrokken deel gemeenten aangetoond dat de idee ën voldoende worden gesteund om ermee door te gaan. Ten zuiden van Rotterdam wor den in de komende tientallen ja ren nog zo'n 140.000 woningen ge bouwd. Toch wil het gemeentebe stuur de bereikbaarheid van alle stadsdelen waarborgen. Werkne mer: moeten per openbaar ver voer binner drie kwartier op hun werkplek zijn, terwijl reizigers binnen 25 minuten een winkelcen trum bereikt moeten hebben. Bo vendien wil Rotterdam de groei van het autoverkeer meer beper ken dan elders in het land. Ge streefd wordt naar maximale groei tot 15 percent in 2010. leer reizigers vervoeren en te gelijkertijd het autogebruik terug dringen is alleen mogelijk als het openbaar vervoer twee en een half keer zo groot wordt. Ook de bus en tram krijgen in de toekomst extra aandacht. Dat zal niet alleen te merken zijn aan de reistijden, maar evenzeer aan beter comfort en toegankelijkheid. Na de uitbreiding van de drie metrolijnen is later doortrekken mogelijk naar Ridderkerk (en mo gelijk de Drechtsteden) en Krim pen aan den IJssel aan respectie velijk de zuid- en de oost-kant van de stad. Aan de westkant zal Vlaardingen op het metronet wor- den aangesloten en de lijn naar Spijkenisse worden verlengd. Uitbreiding en vervolmaking van het bestaande metronet bete kent wel dat de druk op de noord- zuidlijn fors zal toenemen. Volgens de nota moet daarom rekening worden gehouden met een tweede noord-zuidverbinding. Het meest voor de hand liggende tracé loopt door de aan te leggen tweede Bene- luxtunnel. Hoogvliet en Spijkenis- se, verstoken van een normale spoorverbinding, worden zo aange sloten op het NS-station Schiedam. Vanuit dit Schiedamse knooppunt ligt een tweede 'tangverbinding' in het verschiet tussen Rotterdam/- West, Zestienhoven en Ommoord. Voorafgaand aan deze metrolijnen zouden busdiensten over vrije bus banen deze verbindingen al tot stand kunnen brengen. Zodra het college door de deel gemeenten is geadviseerd en zijn keus heeft bepaald zal met minis ter Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat worden overlegd over de financiering van het project. Laan zei erop te rekenen dat de WIR-strop geen invloed heeft op de 20 miljard die beschikbaar is voor uitbreiding van het openbaar vervoer. Laar, betreurde het dat hem slechts vijf werkdagen resten. „Dit project loopt zo goed, ik had het graag afgemaakt." commentaar In het dagblad De Telegraaf, het verzetsblad van nd de oorlc heeft Marco van Basten, mede namens Frank Rijkaard en Ruud Gullit, nu de banvloek uitgesproken over Rinus Michels. De ou de generaal, op handen gedragen door dezelfde spelers tijdens de zo succesvolle Europese kampioenschappen, heeft het bij de deren van Oranje verbruid door wel Leo Beenhakker en niet Jo-' han Cruijff aan te trekken als bondscoach voor de wereldkampi oenschappen in Italië. Heren van Oranje? Over het paard getilde voetbalvandaaltjes lijkt de betere term Eerst wordt een fatsoenlijk mens en succt vol trainer als Thijs Libregte geschoffeerd' en brodeloos ge maakt, omdat de vedetten/vandaaltjes zonder enig zinnig argu ment de man niet wensen te pruimen. De Heren van Oranje hadden toen de sleutel in handen en hebben het sectiebestui betaald voetbal van de KNVB bewust n'at afgehouden van de foute stap om Libregts te lozen. De rol va; Rinus Michels in die zaak was bepaald niet fraai te noemen en de mét rancune door het leven gaat mag gniffelen nu de banbliksem ook hem treft. Nu keren ze zich tegen de benoeming van Ajaxtrainer Leo Been- hakker door Rinus Michels aan te klagen. Lafhartig en nauwe lijks sportief. Van Basten: „Vooropgesteld, hiemand heeft iets tegen Leo Beenhakker' Om vervolgens Michels te hekelen voor het feit dat Johan Cruijff het niet is geworden. Het minste wat Leo Beenhakker hieruit mag afleiden is dat hij wellicht welkom is, maar zeker niet als eerste. Leuke start, zo kort voor de WK, onder zo'n kwaad gesternte. Het KNVB-bestuur laat over zich lopen als het dit soort wan smakelijke discussies toestaat. Het wordt tijd voor een heldere beleidslijn: wie niet wil werken onder het beleid van het be stuur hoeft niet mee te doen aan de wereldkampioenschappen. Zonder Van Basten wellicht geen kampioen, met een onruststo kende sterrenploeg zeker geen kampioen. Die les leert PSV de-' zer dagen. Het pand staat aan het Westplein in Rotterdam en oogt monu mentaal. Ooit zaten de mariniers erin en was het ook van bin nen nog prachtig. Nu is de bezem er doorgehaald. Er moeten kantoren in komen en alleen de voorzijde blijft als een decor stuk overeind; fa<;ade-architectuur dus. De achterkant wordt grootscheeps aangepakt. Niet alleen is de gevel eruit geslagen, zyn alle muren en obstakels weggehaald, ook wordt van beton een nieuwe aanbouw opgetrokken om de nieuwe kantooreige naars zoveel mogelijk ruimte te bieden. Uiteindelijk zal het pand drastisch veranderd opgeleverd worden in dit deel van Rotterdam dat beschermd stadsgezicht is. De monumentencom missie is daarmee akkoord gegaan. CARROUSEL De Vliegenier Wanda ReiseI UEKE-ROSA ALTINK PETER BLOK ARJAN KINDERMANS HAN OLOIGS ELSJE DE WIJN Rotterdamse Schouwburg 23 t/m 27 April 010-4118110 DEN HAAG/HENDRIK IDO AMBACHT Wat moet de straf zijn voor een man, die een ver keersongeval heeft veroorzaakt, waarbij twee vrouwen om het le ven kwamen? Die vraag legde een 43-jarige ex-inwoner van Hendrik Ids Amaeht voor aan het gerechts- aof in Den Haag. Hij stond daar in hoger beroep terecht wegens zijn betrokkenheid bij het ongeluk in zijn voormalige woonplaats op 3 maart 1988. managing tin, hoger beroep ^OihdatMéfirachtfenk^'ih^Dordrecht T - ;estraft"zou hebben. 1 bank veroordeelde de i, man, die zich door reacties uit zijn -omgeving -genoodzaakt zag naar ,Z wij ndr echt te verhuizen, tot 3000 [ulden boetezeen.,voorwaardelijke ging van "dë®rijbevoegdhaid «vap^zes baanden er vier" weken 5 ^gevangenisstrafvfwaarirah-de helft m voorwaardelijk. x De vertegenwoordiger van het g openbaar ministerie, procureur-ge- g neraal mevrouw J. Couzijn, zei de indruk te hebben dat de man te weinig de ernst van het door hem gepleegde feit inziet. Zij eiste een hogere straf dan in eerste instantie is opgelegd: 5000 gulden boete, een half jaar rijontzegging onvoor waardelijk en, net als de recht bank oplegde, vier weken gevange nisstraf waarvan de helft voor waardelijk. De advocaat van de verdachte, F. Hejeman, ontkende dat zijn cliënt maar in geringe mate beseft wat hij heeft gedaan, „Hij heeft in feite levenslang," hield de advo caat het hof voor, „Hij draagt de gedachte met zich, dat er door zijn ROTTERDAM „Vrede is, in kindertaal, dat alle mensen op de hele wereld elkaar begrij pen. Dat zwarte en witte men sen elkaar de hand geven Dat president Bush en president Gorbatsjov een vredespijp ro ken. De bewoordingen die de vol wassenen kiezen mogen anders zijn, de essentie is hetzelfde: be grip, tolerantie, rechtvaardig heid en samenwerking." Met deze woorden opende burgemeester Peper de Interna tionale Vredesmanifestatie die in Rotterdam wordt gehouden. De kindertaal, die hij bezig de, is te zien in verschillende plaatsen in Rotterdam, waaron der het Nationaal Onderwijs Centrum Rotterdam op 10 mei, vanaf 20.15 uur. Negen scholen, onder leiding van de Hugo de Groot-scholen- gemeenscbap, hebben leerlin gen enthousiast gemaakt voor het maken vredes-gedichten en -proza. Van de vredesmanifestatie is vooral iets te merken op de da gen rond 14 mei, de datum waarop de stad precies vijftig jaar geleden werd gebombar deerd. Zo zijn er meerdere manifes taties over racisme, fascisme en discriminatie. Er zijn tentoon stellingen te zien over het kin derleven in Rotterdam vlak voor het bombardement, er wordt gemusiceerd, gewandeld langs Rotterdamse oorlogsmo numenten en er is een herden kingsbijeenkomst in de St. Lau- renskerk op 14 mei van 11 tot 12 uur. Een compleet programma staat afgedrukt in de Stads krant die op de gebruikelijke punten in de stad gratis ver krijgbaar is. Apart onderdeel van de Vre desmanifestatie zijn de congres sen over vrede die in Rotter dam worden gehouden. Op 14 mei komen weten schappers uit verschillende lan den bij elkaar in het Intell-ho- tel. Zij gaan in op de rol van bet nationalisme ten aanzien van vrede en veiligheid. Op 15 mei ondertekenen bui tenlandse delegaties de 'Rotter dam Proclamatie', die oproept tot het voorkomen van gewa pende conflicten- De proclama tie is opgesteld door de Com missie Vredesmanifesatie, on der leiding van oud-wethouder Henk van der Pols, in samen werking met professor Jan Tin bergen. ROTTERDAM Samenwer king tussen de politiekorpsen in de regio is noodzakelijk, maar van een echt regiokorps hoeft het van burgemeester dr. A, Peper niet te komen. „De plannen, zoals die er nu liggen, zijn onwerkbaar. Het zet de democratie op achterstand," reageert hij op het idee in het Rijnmondgebied één, 4200 man tellend, politiekorps in het leven te roepen. De burgemeester is het niet eens met de uitlatingen van PvdA- kamerlid P. Stoffelen, die onlangs garandeerde dat de plaatselijke de mocratie wel degelijk z'n zegje kan blijven doen over de politie. „Dat wordt "n Poolse landdag," stelt hij vast, „en je hoeft toch niet alles eerst uit te proberen? Je kunt toch ook gewoon vooraf nadenken en constateren dat het niet kan." „Ik heb destijds," zegt Peper, „óók tegen Stoffelen, mijn inzich ten kenbaar gemaakt De plannen zitten vrij goed in m'n hoofd. We werken nu aan een alternatief." In dat alternatief, waarover de Rotterdamse hoogleraar prof. Edel man Bos zich momenteel buigt, zal duidelijk worden gemaakt dat de huidige regionale samenwerking ongeveer twintig percent van het totale politiewerk ruim schoots voldoet. Mochten de plannen van het kabinet toch doorgang vinden, zal Peper eerst „in redelijkheid" be kijken hoe er nog onder het regio korps valt uit te komen. Of hij daarna via andere wegen de komst van één Rijnmondpolitie zal gaan dwarsbomen wil de burgemeester nog niet kwijt. ROTTERDAM De Neder landse Spoorwegen is in de directe omgeving van het Centraal Station in Rotterdam begonnen met het aanbrengen van labels op fout ge parkeerde fietsen. Op die labels vordt de eigenaar gewaarschuwd dat de fiets 'elders' moet worden gestald, bijvoorbeeld in de rijwiel stallingen die bij wijze van aanbie ding tot 1 mei gratis toegankelijk zijn. Voorwaarde is wel dat een maandkaart voor de maand mei wordt gekocht. De Spoorwegen proberen op de ze manier af te komen van de her en der tegen gevels, bomen en lan taarnpalen geparkeerde fietsen en de eigenaars van die fietsen over te halen om voor de overdekte en bewaakte stallingen te kiezen. De hieraan verbonden kosten bedra gen dertien gulden per maand. Er is ook een alternatief: rond het Centraal Station zijn diverse 'fiets- slotpalen' en klemmen geïnstal leerd. Na 1 mei zullen de fout gepar keerde fietsen worden weggehaald en opgeslagen. De eigenaren kun nen hun fiets dan ophalen bij de Spoorwegpolitie. VANAF VRIJDAG IN BIOSCOOP! toedoen twee mensen zijn omgeko men." De verdachte reed 's avonds in zijn voormalige woonplaats over de Ktommeweg, De twee dames kwamen uit de tegenovergestelde richting. Beide partijen naderden de kruising met de Zuidwende. De verdachte reed vervolgens zonder te stoppen linksaf de Zuidwende op. De motor met de twee vrou wen schoof onder de auto. Volgens de advocaat klopt het dat zijn cMënt taitóchien bëterihad, moeten üftkyke'nt „Maar zwaar kun je'-mensen verkeersfou-» ten aanrekenen?" „Een deelnemer aan het ver-, keer, die op een kruising afrijdt,' behoort met de risico's rekening te houden,' was hierop d reactie1 van de procurëur-generaallSSIs DEN HAAG/ROTTERDAM De Haagse procureur-generaal mr. De Groot eiste gisteren acht jaar gevangenisstraf tegen de 25-jarige O.A. uit Rotterdam wegens doods lag en poging tot doodslag. De rechtbank in Rotterdam veroor deelde hem eerder tot dezelfde ge vangenisstraf. De man schoot 6 juli vorig jaar in Rotterdam op klaarlichte dag een drugsdealer dood en verwond de een ander. Hij heeft tegenover,., de rechter-commissaris verklaard) regelmatig drugsdealers op te lich-' ten. Hij stelde een partij heroïne, in het vooruitzicht en liet de dea-' Iers vooruit betalen. De heroïne le verde hij nimmer. Van het geld, volgens zijn verklaring in totaal ongeveer een miljoen gulden, be kostigde hij zijn gokverslaving. Zijn raadsman, mr. C. Noppen, stelde voor het gerechtshof dat de man 6 juli uit noodweer had ge schoten. Hij zou eerder vele malen zijn bedreigd en eenmaal zijn ont voerd in Amsterdam. Het treffen met twee mannen en een vrouw in de Bellevoysstraat in Rotterdam was het vervolg op een deal waar bij A. 17.000 gulden vooruit was betaald, maar hij de afgesproken hoeveelheid heroïne niet leverde. Volgens A, wilde het drietal hem doden. De procureur-generaal achtte dat allerminst aangetoond. A was volgens hem op de vlucht geslagen nadat het drietal hem aansprak. Toen de mannen hem wilden te genhouden, schoot A.. Dat is ver klaard door getuigen die uit het raam het schouwspel hebben ge volgd. Uitspraak 7 mei. SCHIEDAM De jubileum- munt van Rotterdam, de porter, is voor de Nederlandse Spoorwegen niet acceptabel als betaalmiddel. Dat ondervond afgelopen weekein de een 20-jarige inwoner van Ca- pelle aan de IJssel toen hij kaartje wilde kopen op het NS-station Nieuwland in Schiedam. In de trein werd hij door de controleur vervolgens bekeurd wegens bet rij den zonder plaatsbewijs. Drie knooppunten spoor/metro (OTTERDAM ttinn»» tien r_— T*< 1/lA-u.vkJrl (INGEZONDEN MEDEDELING) REGIE: LIDWIEN ROOTHAAN (INGEZONDEN MEDEDELING) AFFAJ 1 1 Uir (Netherlands) B.v. c •'«(«j'ssssgasuw

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 2