Opvoering 'n Brandende Kwestie wordt een technisch loogstandj e Van der Pols, wethouder vanvredeszaken Grootse antiekbeurs 'Het Vrije Volk SCHIEDAM Maatregelen voor verkeer Brandweer bevi Jdt chauffeur na black out Drie concerten voor 'de gewone Rotterdammers' zijn nog niet uitverkocht Lijnbaanhal Vlaardingen Org.: Bureau Nederland Historisch openlucht-spektakel gaat 10 mei in première; publiek kijkt toe vanaf drijvende pontons Eeuwfeest vierende Jacobuskerk krijgt steeds meer parochianen wm Leden beoordelen coalitie-vorming ws PAGINA 4 WOENSDAG 25 APRIL 1990 .SCHIEDAM De Patriotten tijd: een turbulente periode in on ze? ^vaderlandse geschiedenis Ook aan Schiedam gaan de woelingen des tijds niet voorbij. Het stookt en borrelt in de jeneverstad. De Hol landse Revolutie gist volop in de laatste decennia van de achttiende eeuw. Schiedam wordt geteisterd door rellen tussen Patriotten en Piinsgezinden. De burgerij eist haai rechten op en komt in op stand tegen Stadhouder Willem V. De, maatschappelijke tegenstellin gen spitsen zich toe, met op de achtergrond de voortdurende drei ging van een Pruisische interven tie- Wie dezer dagen door de stad loopt kan de aankondigingen nau welijks gemist hebben: er komt weer een groots openlucht-spekta kel aan van SCHAT, het Schie dams Collectief Historisch Ama teur Theater, 'n Brandende Kwes tie is de titel van het stuk, dat op donderdag 10 mei in première gaat en vier avonden achter elkaar zal worden gespeeld. Speciaal voor de gelegenheid zal op de Lange Haven/Vismarkt een tijdelijk thea ter worden gebouwd, dat plaats biedt aan 750 toeschouwers. Daar mee is het meteen het meteen het grootste theater dat Schiedam ooit binnen haar grenzen had. Het pu bliek kan de voorstelling bekijken vapaf tribunes op drijvende pon tons in de Lange Haven. rr'De voorstelling neemt bet pu- bliek mee naar 1783. Een roerig, jaar, waarin de Patriotten hun ei gen Vrijkorps oprichten, bedoeld om bij ongeregeldheden de orde te bewaken. De verdeeldheid in de Schiedamse samenleving is groot. De patriotse regenten, gesteund door grote delen van de burgerij, willen meer vrijheid. De prinsge zinde xegenten daarentegen blij ven, trouw aan de autoritaire stad houder en kunpenrekenen op de steun van de laagste 'klassen, het 'Oranjegepeupel' 'n Brandende1" Kwestie is voor een belangrijk" deel "gebaseerd op de scriptie van dé .Schiedamse his- toncus Meyer.. Hy deed uit- voerig onderzoek' naar het verloop van de Patriottentijd ift zijn ge boortestad.'De theatermakers van. SCHAT,,zageib zoveelidramatiek in het verhaal dat ze "meteen enthou siast waren. Regisseur Bernard Bredero heeft echter voor alles willen1 voorkomen dat 'n Branden den Kwestie een zeer authentiek, maar.daardoor levenloos kostuum stuk zou "worden. De toeschouwer mag geen moment het gevoel krij gen dat hij naar een geschiedenis- lesje zit te kijken. Het verhaal is daarom opgehangen aan de lotge vallen van een viertal families, concrete mensen van vlees en bloed. Aan de hand van hun beleve nissen komt de geschiedenis in zijn vele facetten tot leven: de handel, de brandersindustrie, de scheepvaart, de afkeer van de En gelsen en natuurlijk de politieke situatie. Maar het drama speelt zich vooral op het menselijke vlak af, en daarmee wordt de Branden de Kwestie ook het verhaal van brandend verlangen, laaiende ach terdocht en vurige liefde. „Het is de valkuil voor elk his torisch stuk dat je te authentiek wil zijn," zegt regisseur Bredero. „Het wordt dan al gauw opgeprikt, We werken bijvoorbeeld weining met pruiken, want daarmee krijgt de acteur meteen een poppekop en komt verder van het publiek te staan." Hetzelfde geldt voor de kostuums, waarvan Betty Prins er de afgelopen maanden meer dan honderd ontwierp en op maat ver vaardigde. Prins: „Belangrijkste is dat het echt oogt. Af en toe heb ik ook mijn fantasie gebruikt, anders heb je het idee dat het stoffige pakken uit het museum zijn." Bij SCHAT wordt al anderhalf jaar gewerkt aan de voorbereidin gen van deze monsterproductie. Aan de voorstellingen werken straks elke avond meer dan hon derd mensen mee. Vooral de tech nici krijgen een fikse klus te kla ren. Zij beginnen op maandag 7 mei negentien man sterk met de daadwerkelijke opbouw van het toneel, dat gevormd wordt door de Vismarkt,' deojkadeS- van dé Lange Haven en dieti water van 'de 'haven zelf. Want ook een" handvol kleine en grote vaartuigen doet mee in het stuk. De plaats is 'met zorg gekozen. Veel vanI d& jomliggende- histori-" sche gebouwen stammen uit de achttiende eeuw en veel vooraan staande patriotten, wooi en aan, de Lange Haven..,' Eet"decö£*.zal naadloos aansluiten hij aë'bestaan de bebouwing, en ook plaats bie den aan een veertien-koppig or kest. Om het geheel goed uit te lich ten het stuk wordt gespeeld als het volledig donker is komt er boven het toneel een lichtplafond op vier palen, zo hoog dat vracht wagens er onderdoor kunnen rij den. Daaraan komen lampen te hangen met een vermogen van 250.000 Watt. Ter vergelijking: het totale vermogen van de lampen in het Passagetheater bedraagt 48.000 Watt. Op de omliggende daken worden bovendien vier volgspots geplaatst. Kilometers aan kabels zullen nodig zijn om alle benodigde ver bindingen tot stand te brengen. Omdat de regiebrug aan de kant van de Appelmarkt is zullen de ka bels voor een deel door het water over de bodem van de haven lo pen. Met de ONS zijn afspraken ge maakt voor de toevoer van extra stroom. De acteurs zullen werken met een tiental zender-microfoons, die onzichtbaar in hun kostumering worden verwerkt. Om alles in got de banen te loodsen heeft de regie permanent contact met 10 ver schillende intercom-posten en nog eens tien portofoon-posten. Op een videoscherm van 4 bij 4 meter zul len een aantal korte verbindings- scenes te zien zijn. Overigens kan SCHAT voor het stuk nog zeer goed een zestal figu ranten gebruiken, bij voorkeur mannen. Belangstellenden kunnen op werkdagen tussen 10.00 en 16.00 uur contact opnemen met Corine Sey, telefoonnummer 4260500, toestel 295. Try-out op woensdag 9 mei, première donderdag 10 mei, voorstellingen op 1,12 en 13 mei. Alle voorstellingen beginnen om 22.00 uur. Kaarten kosten 7,50 gulden {CJP en Pas65 5 gulden) en kunnen gereserveerd worden bij het Passagetheater (4269563) en de VVV {4733000). Van 10 t/m 13 mei zyn de kaarten alleen nog aan de kassa op locatie verkrijgbaar. SCHIEDAM Vanwege de opvoeringen van het openlucht stuk 'n Brandende Kwestie zal het verkeer van enkele dagen voor de try-out op 9 mei tot daags na de laatste voorstelling op 13 mei rekening moeten houden met extra maatregelen. Die veranderingen zijn nodig voor een vlotte opbouw van het tijdelijke theater aan de Lange Haven/Vismarkt en een onge stoord verloop van de voorstel lingen. Deze week al wordt begon nen met de bouw van het thea ter op de Vismarkt. Vanaf Ko ninginnedag kan daar niet meer geparkeerd worden tot het theater na de laatste voor stelling weer is afgebroken. Op 7 en 8 mei is op de Lange Ha ven bij de Westmolenstraat een tijdelijk parkeerverbod van kracht. Dit is nodig om de pon tons in de Lange Haven, waar op de tribunes worden ge bouwd, voor de aanvoer van materiaal bereikbaar te hou den. Eenzelfde verbod geldt ook op 14 of 15 mei, afhankelijk van het al dan niet plaatsvin den van een inhaalvoorstelling. In verband met repetities en uitvoeringen zal er van 8 tot en met 13 mei en eventueel 14 mei 's avonds niet gepar keerd mogen worden in de di recte omgeving van het theater. Een wat ruimer gebied zal elke avond van 21.00 tot 24.00 uur met behulp van bouwhekken aan alle kanten worden afgeslo ten. Die afsluitingen zijn op de Lange Haven bij de Westmo lenstraat, de Branderssteeg, de Taansteeg en de Bokkensteeg. Overal in de omgeving zullen borden worden geplaatst om het verkeer om te leiden. Bewo ners van dit gebied zullen uiter aard wel worden doorgelaten. Het publiek kan uitsluitend via de toegang aan de Appel markt op de tribunes komen. De Lange Haven blijft wel di rect bereikbaar voor brand weer, politie en ambulance. SCHIEDAM De bouw van de rooms-katholieke Jacobuskerk had in 1890 heel wat voeten in de aarde. De parochie wilde de kerk graag dicht bij het dorp Kethel laten verrijzen, maar dat streven liep stuk op de vele gevoeligheden die er lagen tussen de verschillende kerkgenootschappen. Zodoende werd het Godshuis uiteindelijk in Kerkbuurt gebouwd, zomaar midden tussen de weilanden. Excentrisch, maar daardoor des te mar kanter in het landschap aanwezig. Precies een eeuw later wordt het kerkgebouw nu verlost uit die geïsoleerde positie. De oprukkende buitenwijken zullen weldra ook dit stukje landelijk Schiedam bereiken. De nieuwe wijk Spaland-West groéit langzaam maar zeker naar de kerk toe en zal cvrt niet al te lange tijd vrijwel aansluiten bij de be bouwing van Kerkbuurt. Een herkenningspunt zal de Jar buskerk echter zeker blijven. Gezien de aard var; de bouw in Spaland zal honderd jaar oude mo nument straks niet tussen de torenflats worden weg gedrukt. De nieuwbouw zorgde in twintig jaar tijd voor eer verzesvoudiging van het aantal parochianen. Telde de Jacobus- en Martinusparochie in 1971 nog 1160 zielen, nu mogen de pastores Kool en Veltman 6306 mensen tot hun 'kudde' rekenen. De opgebloei de dubbel-parochie, die het gehele gebied Schiedam- Noord omvat, viert het jubileum van de kerk met een uitgebreid feestprogramma. Op zaterdag 5 mei is er om vijf uur uur een feestmis voor gezinnen, op zondag 6 mei gevolgd door een feestelijke eucharis tieviering onder leiding van de Rotterdamse bis schop Bar. Diezelfde dag is er in de feesttent (op het sportveld achter zaal De Noord) van twaalf tot acht tien uur een jubileumprogramma, met diverse optre dens en een receptie. Ook zal dan het eerste exemplaar worden aange boden var het boek '100 Jaar Jacobuskerk, 1000 jaar parochieleven in Kethel'. Een aantal parochia nen heeft daarvoor onder leiding van R. W. Poels uitgebreid in de zeven strekkende meter tellende kerkelijke archieven gegrasduind. Men beperkte zich net tot de laatste honderd jaar. De geschiedenis van hef-parochieleven in Kethel bleek maar liefst terug te "gaan tot het jaar 1083. 2bndag 13 mei is het Open Huis in de kerk. Het onlangs nog volledig gerestaureerde orgel zal be speeld worden en er is een tentoonstelling te zien van'kerkschatten. ir iü Een gebroken hand en letsel aan zyn benen bleken uiteindelijk de kwetsuren, die gister middag de 49-jarige chauffeur van een vrachtauto uit Kaatsheuvel had opgelopen toen hij op een voor hem rijdende vrachtwa gen botste. Volgens een woordoerder van de politie in Vlaardingen werd aanvankelijk er ger gevreesd. De brandweer moest assistentie verlenen om de ongelukkige chauffeur te be vrijden. Zijn vrachtwagen was ernstig be schadigd. De man had achter het stuur een black-out gekregen, waardoor hy de voor hem rijdende vrachtwagen uit Emmsloord te laat opmerkte. SCHIEDAM De leden van de drie partijen, die in Schie dam de nieuwe coalitie gaan vormen (PvdA, D66 en Groen Links) bespreken vandaag het resultaat, dat hun onderhande lingsdelegaties hebben bereikt. De gemeenteraadsfractie van D66 legt vanavond in het ge bouw van de Christelijke Socia le Belangen, Lange Haven 73 het resultaat voor aan zijn le denvergadering, aanvang 20.00 v uur. Ook Groen Links praat vanavond met zijn leden over - het bereikte resultaat. De PvdA bespreekt morgen op een leden vergadering in de theaterzaal van De Teerstoof aan de Nïeuwstraat 12 de college-on- derhandelingen. Een verslag van lijsttrekker Aad Wiegman en de nieuwe fractievoorzitter Hans Bakker vormt de leidraad bij deze discussie. Revue 'Kar*»e Boord' l; geheel uit\ .xochl VLAARDINGEN —"De Be vrijdingsrevue Kantje Boord van Dick Borst,en Walter "van f Ginneken is helemaal liitvèr kocht. De Vlaardingse ama teurs, die deze week begonnen zijn met 'repétities' in 'de' (ftads-0^ gehoorzaal, staan liefst tien1 avonden en op de middag van 5 mei bijna vier uur achtereen op de planken. Hoewel de vraag erg groot is durven de1 produ- centen daarom' nu 'nog niet te beslissen of ze gebruik zullen maken van de mogelijkheid om nog een twaalfde voorstelling toe te voegen. „De nu geplande serie voorstellingen vergt al zeer veel van de medewer kers," zegt een zichtbaar ver moeide Dick Borst tussen alle repetities door. 27 april van 16.00-21.00 uur '28 en 29 april-van 11.00-17t09 uur i i Tel. 01185-3038 Door Berend Schilder ROTTERDAM „Ik ben een over tuigd pacifist. Al sinds de oorlog. Ik was een jaar of achttien en de Duit sers joegen op me. Iedereen moest meedoen aan de Arbeidseinsatz. Ik kwam in het Rührgebied terecht. Daar probeerden ze een treinstation open te houden. Bij bombardementen vluchtten de Duiters de schuilkelder in. De buitenlanders dat waren wij dus mochten er niet in. Geen plek." „Als wethouder werd ik nooit ge vraagd om iets officieels te doen met militairen er bij. Dat doet Van der Pols toch niet, zo riep iedereen. En dat was ook zo. Voor de Marinierska pel maakte ik een uitzondering. Kijk, dat zijn gewone burgers, maar dan als muzikant verkleed." Oud-wethouder Henk van der Pols verliet de Rotterdamse gemeenteraad in april 1986. Met moeite. Hij was een beetje verslaafd aan het jarenlange ge zeul met paperassen. „Henk, wanneer stap je er nou uit?" vroeg menig amb tenaar hem. Hij wist het zelf soms niet meer. Tot 's avonds laat ploeterde hij door in zijn werkkamer, als er geer kip meer was te bekennen in het stadhuis, 's Morgens stond hij weer ais eerste wethouder voor de portier. Met zo mogelijk nog meer paperassen. Hij maakte weinig buitenlandse reizer in tegenstelling tot zijn colle ga's Hij had bovendien als enige een bordje in zijn kamer met daarop 'No Smoking'. Van der Pols woont ook al sinds jaar en dag in Rotterdam-Zuid, ver weg van de gelegenheden waar wethouders hun gezicht laten zien. De paar uitstapjes die hij heeft ge maakt hadden ook al te maken met de oorlog. Zo schoven de wethouders hem naar voren voor reizen naar Hi- rasjima en Nagasaki, om de atoom bommen die daar vielen te herden ken. Daarop terugkijkend zegt hij nu: „De honger in de wereld is een veel grotere bedreiging voor ons allemaal dan welke atoombom dan ook. Er kan nooit vrede bestaan op aarde als twee derde van de wereld in armoede leeft." Ook nu Van der Pols al lang wet houder-af is komt de oorlog weer te rug. De motie Bohré uit 1986 er moet in 1990 in Rotterdam een inter nationale vredesmanifestatie komen heeft voor hem verstrekkende ge volgen gehad. Wie zou dat op poten kunnen zetten? Wie heeft er de ener- gie, de contacten, het organisatietalent en vooral de tijd voor? Burgemeester Peper, die het voor andere 1990-acti- viteiten meestal ver buiten Rotterdam zocht en bij de verkeerde mensen uit kwam, hoefde ditmaal niet lang na te denken... hij belde Van der Pols. Voor hij het wist was Van der Pols voorzit ter van de commissie Vredesmanifes tatie en wachtte hem een enorme klus met een besteedbaar bedrag van 1,4 miljoen gulden. „Het is nu vier jaar later en ik ben tevreden met het resultaat. Het is een /redesmanifestatie geworden met een breed draagvlak. Niet alleen voor de hotemetoten. De gewone Rotterdam mers komen ook aan bod," zegt hij. „Maar ik ben niet de enige die er hard aan heeft gewerkt, hoor. De oud- raadsleden Baggerman, Tromer en Heiltja de Vos zitten ook de commis sie. En vergeet de deelgemeenten niet. Die hebben van alles op poten gezet. Ook een buurt als Vreewijk, waar he emaal geen deelgemeente is, heeft er hard aan getrokken. Ik had twee jaar geleden nog niet gedacht dat we zo veel voor elkaar zouden krijgen." Wordt het goede werk van de vredes- commissie niet een beetje overscha- Oud-wethouder Henk van der Pols: „Het is een vredesma nifestatie ge worden met een breed 'draagvlak. Niet alleen voor de hotemetoten." duwd door het negativisme waarmee '1990' zich heeft omringd? Van der Pols: „Nee nee, de vredes manifestatie staat los van he 650-ja- rig bestaan van Rotterdam, Wij heb ben geen enkele verantwoording af te leggen aan de stichting 1990. Maar we moeten voorkomen dat de vredesma- nifestaie wordt opgehemeld en dat de mensen die 1990 hebben georganise- eerd een trap na krijgen. Kijk, er zijn fouten gemaakt, be paalde ambities waren te hoog gegre- sen. Maar het valt ook niet mee om iets echt van de grond te krijgen in een grote stad. Die saamhorigheid vindt je alleen nog in kleine dorpjes. Echte sjouwers zijn schaars Ze ritten lang nie' altijd in het bedrijfsleven. He Rotterdams ambtelijk apparaat heeft een enorme potentie. Dat heb ik alujd gezegd. En als er dan een grote naam van buitenaf wordt aangetrok ken, tja, dan voelen andere Rotter dammer ook niet zo de behoefte om de schouders er onder te zetten. Maar alles is betrekkelijk. De orga nisatoren van C '70 en E '55 kwamen ook van buiten en waren ook niet be paald goedkoop. Toch is dat een enorm succes geworden. De spirit moet het hem doen. Bertus Bohré kwam vorige week opeens terug van zijn vakantie in Limburg, Hij zat om zeven uur 's morgens in de trein. We moesten vergaderen, we zaten in de slotfase van de organisatie. Dat bedoel ik dus. De spirit was er. Absoluut." De manifestatie is al begonnen met twee tentoonstelling over Anne Frank en de jeugd in Rotterdam in oorlogs tijd in de St. Laurenskerk, twee fo rumdiscussies over vreemdelingen haat, een wandeltocht voor scholieren langs Rotterdamse oorlogspunten, een kerkendag en een tekenwedstrijd voor dejeugd. Maar de meeste activiteiten komen rond de 14-de mei aan bod, de dag dat precies vijftig jaar geleden de bom men op Rotterdam vielen Buitenland se prominenten hebben toegezegd naar een congres over de rol van het nationalisme te zullen komen. Zij zul len op 15 mei m de St. Laurenskerk de 'Rotterdam proclamatie' onderteke nen, die oproept tot het voorkomen van gewapende conflicten. Voor de „gewone Rotterdammers" staat er wat meer op het programma: een concert van de Marinierskapel en het koor Toonkunst in De Doelen op 12 mei (met reünie slachtoffers bom bardement), een artiesten-avond op 13 mei in het Luxortheater en de feitelij ke herdenking van het bombardement op 14 mei in de St. Laurenskerk. Van der Pols: „Het merkwaardige is dat alle drie de avonden nog niet geheel uitverkocht zijn. Dat <omt waarschijnlijk doordat de mensen niet zomaar naar de balie kunnen lo pen om een kaartje te kopen, maar kaartjes moeten bestellen by de vre- descommissie. Dat doen we om te voorkomen dat de brutalen onder de Rotterdammers de meeste en beste kaartjes krijgen. Zo geven we alle mensen een eerlijke kans. De mensen kunnen dus nog steeds een briefkaart sturen: Commissie Vredesmanifesta tie, postbus 70014 in Rotterdam. Geef aar. welke avond de voorkeur heeft en als dat niet meer kan, welke avond de t eede voorkeur heeft. Per persoon rijt maximaal twee kaartjes te bestei len." Bet complete programma van de •.•■redes-activiteiten staat afgedrukt in de Stadskrant van deze week, die op de gebruikelijke punten in de stad verkrygbaar is. nL *1—, li -Oil tv»» /*j (INGEZONDEN MEDEDELING) h

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1