Molens zaterdag open voor het publiek 'andal smeproject s groot succes t Het Vrije Volk SCHIEDA M Bui ge neester Scheeres start actie voor werving donateurs; veel activiteiten tijdens molenfeest KUNST TE KIJK Poppentheater Schoenen en kleding weg bij inbraak B E Z 0 R 6 I N SL m PAGINA 4 ws DINSDAG 8 ME11990 Door Reim Wolters SCHIEDAM 'Molengekken komen allemaal'. Met dit rotsvaste gegeven in het achterhoofd groeit 'echte bakker' Kees Hollander naar het zaterdag te j.ouden Schie- damse Molenfeest. Hij is één van de initiatiefnemers van een heuse bakkerij, die zaterdag de gehele dag in bedrijf is in molen De Vrij heid aan de Noordvest. Hollander; - „Het publiek kan getuige zijn van hoe het graan vermalen wordt tot meel en hoe deeg vervolgens wordt verwerkt tot het dagelijkse brood. Het leek de groep van Echte Bakkers leuk om dit jaar op deze wijze naar buiten te treden." De warme bakkers zorgen door him afname van molenmeel voor een gezonde exploitatie van de maalderijen en houden hierdoor de molens in Schiedam instand. Na vijftien jaar brood-van-de- molen presenteren de Echte Bak kers zaterdag voor het eerst ook banketprodukten, waarvan het graan afkomstig is van de molens teen. „Denk aan een gezondheids- taart met noten en zuidvruchten," licht Kees Hollander alvast een tipje van de sluier op. Molenaar Cook den üyl van De Vrijheid vult aan; „Ons werk is milieuvriende lijk en eerlijk. Wij tonen de men sen het eeuwenoude proces van de korrel tot het meel." Molen De Vrijheid is één van de (bijna) vijf molens die Schie dam door inzet van de Stichting De Schiedamse Molens in bedrijf heeft. Burgemeester drs. R. Scheeres, zelf een fervent molen bewonderaar, vervult de functie van voorzitter. Hij geeft zaterdag morgen om tien uur niet alleen het startsein voor het Molenfeest, maar maakt op dat tijdstip ook de hoogte bekend van het sponsorbe drag voor de afbouw van molen De Nieuwe Palmboom. Scheeres stelt nieuwe sponsors voor en gppft ook het startsein voor de ac^e 'Vrienden gezocht'. Hiervoor zijn onder meer speciale posters vervaardigd met daarop fo to's van de vijf molens en hun molenaars/bouwers. „Iedereen 3^^ Vanaf zaterdag is de speciale molenposter te koop. Van links naar rechts molendirecteur Jos Gunneweg, warme bakker Kees Hollander, be heerder Jan Kies van de Noordmolen, bestuurder Theo Reyman en Cock den TJyl, molenaar van De Vrijheid. kan zo'n poster kopen tegen beta ling van 3,50," legt Jos Gunne weg uit. Hij is de directeur van de Stichting De Schiedamse Molens. Gunneweg verklapt verder: „De eerste vijftig posters zijn voorzien van de handtekening van alle mo lenaars. Voor de liefhebbers is de noviteit te koop voor tien gulden. Die speciale posters zullen snel zijn verkocht." Met de actie 'Vrienden gezocht' hoopt Gunne weg veel nieuwe donateurs te mo gen inschrijven. Voorts vestigt de actie de aandacht op de vele mo lenartikelen die de stichting ver koopt. Het is ook mogelijk om mo- lenvrijwilliger te worden. Op hetzelfde moment dat de burgemeester het sein geeft voor 'Vrienden gezocht' laten zakken dragers van het Anthonisgilde bij het zakkendragershuisje aan de Oude Sluis de geschiedenis herle ven. Dat begint met het 'smakken' (dobbelen) om in aanmerking te komen voor het sjouwen van zak ken graan uit de schepen naar de branderijen. Om dit fragment uit het vroege verleden van de stad helemaal in beeld te brengen, sjou wen leden van het gilde de zakken meel tot twee keer toe van molen De Vrijheid naar branderij De Tweelingh. Dit allemaal uitgedost in de originele kledij en met hulp van gereedschappen uit die perio de. is te bezichtigen van elf tot vier uur. Net als de vier andere Schie damse molens behoort deze in 1794 gebouwde bovenzeiler tot de grootste van de wereld. In de mo len is een winkeltje waar speciale (in de molen gemalen en samenge stelde) bakpakketten gekocht kun nen worden. Ook zal de tenor Al- bert de Bruin met pianobegelei ding van Jos van der Hoff in de molen een vertolking geven van Schubert's 'Die schone Müllerin'. De Drie Koombloemen (Vellevest/Vlaardingerdijk) zal al leen wiekenklappend te zien zijn. Deze puur bedrijfsmatige molen is gezien zijn inrichting niet geschikt om publiek toe te laten. Dit jaar wordt voor dertigduizend gulden aan deze door molenaar Frans Kroon gerunde molen opgeknapt. Hierbij is ook inbegrepen het her stel van een eerder dit jaar opgelo pen stormschade van tien mille. Molenaar Frans Kroon vertelt op de poster: „Mijn slanke molen oogt heel aardig, maar inwendig is hij eerlijk gezegd niet puntgaaf. Daar valt nog heel wat aan te restaure ren en dat kost veel geld. Mijn ge duld wordt wel op de proef ge steld, maarmet uw steun als donateur komt er wel schot in!" Molen De Vrijheid is eveneens van elf tot vier uur te bezichtigen en dat geldt ook voor branderij De Tweelingh, tegenover de molen. De gehele dag kan men deelnemen aan excursies. Molen De Noord (eveneens aan de Noordvest) is in gericht als restaurant en dient ook als expositieruimte. Tot en met 26 mei is er een foto-expositie te be zichtigen van de fotograaf Fran- qois Paul de Jongh. Tot slot is ook de in herbouw zijnde molen De Nieuwe Palmboom (op een steen worp van De Noord) te bezichti gen. De molenmakers van de Stichting Restauratie Werkplaats Schiedam tonen hun werk. dat zij aan het inwendige van de molen uitvoeren. Op kleinere schaal kan men ook het werk van modelmo lenbouwer jaap Poort aanschou wen. In De Nieuwe Palmboom wordt ook een videofilm over de her bouwproces vertoond. De film is vervaardigd door Dick Groenen dal. Voorts is er ook een diaprojec tie, gemaakt door de fotografen (vader en zoon) Roel en Han Dijk stra. De dia's worden toegelicht door molendirecteur Jos Gunne weg. De Historische Vereniging Schiedam presenteert zich even eens en verstrekt informatie over Oud-Schiedam en over de Stich ting Vrienden van de Grote Kerk. Molenstichting door inbraak" gedupeerd SCHIEDAM De Stich ting De Schiedamse Molens is ernstig gedupeerd door een in braak. Uit het gebouw aan de Kethelstraat werd een compu ter, printer en een monitor gestolen. Ook wordt een geld bedrag van driehonderdvijftig gulden vermist evenals een camera. De dieven kwamen binnen na het forceren van een nooddeur. SCHIEDAM Een boze koning hoort dat bij de geboorte van een armeluiskind is voorspeld dat het op zijn veertiende met de prinses zal trouwen. De koning wil het kind kwijt raken en gooit het in de rivier. Maar een kinderloos echtpaar neemt het kind op. Na veertien jaar ontmoet de koning de jongen weer... Het poppenthea ter 'De Duivel met drie gouden ha ren' speelt zaterdag 12 mei om 14.00 uur in De Teerstoof in Schie dam. De toegang bedraagt ƒ3,75. SCHIEDAM Tientallen paren schoenen zijn gestolen bij een in braak bij het transportbedrijf Frans Maas aan de Ringersstraat. Men kwam binnen door het hak ken van een gat in een zijmuur. Bij Sinke-Mode is in het Hof van Spaland vannacht een hoeveelheid kleding weggenomen. Met een straattegel werd een ruit vernield. 010-4004.444 Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. Mariek (12); „Vandalisme valt me nu echt op. Vroeger liep je er gewoon voorbij zonder het op te merken" li 53 Barbara Houtbraken, Patricia van Leeuwen en Mariska Valkenburg nemen de prijs in ontvangst van (vrnl) burgemeester Scheeres, politie korpschef F. van den Hengel en A. Noordzij, chef van de afdeling Algemene en Burgerzaken van de gemeente. Door Liesbeth Buitink SCHIEDAM Het vandalisme- project, waarmee veertien Schie damse scholen het afgelopen half jaar zijn bezig geweest, is gisteren afgerond. Zes maanden met klassi kale bezoeken aan het politiebu reau en 'vandalisme-wandelingen' door Schiedam zijn een succes ge weest, zeggen organisatoren, leer krachten en kinderen. „Ik heb er echt wat van geleerd," beaamt de twaalfjarige Marieke van De No tenkraker. „Vandalisme valt me nu echt op. Vroeger liep je er ge woon voorbij zonder het op te merken." Marieke spreekt namens de achtste groep van De Notenkraker, die gisteren de hoofdprijs kreeg in de wedstrijd die aan het project verbonden was. Het werkstuk dat De Notenkraker over vandalisme maakte, verdiende de wisseltrofee én een schoolreisje naar het Ne derlands Technologisch Museum in Amsterdam.„Ons werkstuk heeft vier delen," legt Barbara (elf jaar) uit. „In het eerste deel zie je dat iemand betrapt wordt als hij een ruit ingooit. Hij gaat dan naar het bureau Halt'en dan moet hij vervangende straffen doen, zoals schoonmaken. Dat zie je in het tweede deel. Aan de achterkant, zie je dat iemand een zware mis daad doet, hij verkoopt drugs. En in het vierde deel moet die man dus naar de rechter, want bureau Halt is alleen voor kleine dingen." Burgemeester Scheeres is vol lof over het werkstuk. „Het is ontzet tend mooi gedaan, echt vakwerk," oordeelt hij. „En het is hael orgi- neel: je ziet het verschil tussen ge straft worden bij bureau 'Halt' of voor de rechter. Het is vakkundig en netjes." 'Meester' Wil van der Hart is duidelijk trots op zijn groep. „Ze hebben ook op hun vrije woens dagmiddagen nog aan het werk stuk geknutseld, en zelfs op hobby clubs," vertelt hij. „Er konden nu maar drie kinderen mee en we moesten dus loten. Dat was voor de jongens die er erg hard aan ge knutseld hebben wel moeilijk. Maar nu hebben we mooi een ex tra schoolreisje." Volgens meester Van der Hart heeft het vandalisme-project zijn doelstelling bereikt. „Dit soort pro jecten hebben we al eerder ge daan, maar dan waren het vooral dia-series over hoe de politie werkt," gaat hij verder. „Nu heb ben we bet politiebureau bezocht en een stadswandeling gemaakt. En de video's over vandalisme wa ren echt indringend. Dan gaat het wat dieper naar de kinderen toe." De tweede prijs ging naar de kinderen van de Woudhoekschool, die met de hele klas pannekoeken gaan eten in De Hermandad op de Grote Markt. Zij maakten het Woudhoek Vandalisme Spel, een grote uitgave van ganzebord in maar liefst drie lagen. „De keuze was voor de jury zo moeilijk, dat we het aantal prijzen hebben uit gebreid," vertelt burgemeester Scheeres. De aanmoedigingsprijs is voor De Wegwijzer, waarvan twee groe pen een werkstuk hebben ingele verd. Zij gaan met z'n allen een ijs je eten in de stad. Ingrid en Therê- se (beiden 14) zijn er blij mee. „Een groep heeft allemaal dingen over vandalisme gemaakt," vertel len de meisjes. „De andere groep heeft juist het tegenovergestelde gemaakt: een telefooncel die nog heel is en een radio met daarbij een verhaaltje over geluidsover last." Natuurlijk zijn er ook teleurge stelde kinderen, die buiten de prij zen vielen. „Ik had ook wel een ijsje gelust," zegt Jeroen (11) uit groep 8 van De Kameleon. Zijn groep maakte een klein dorp, waarvan één kant volledig ver nield is door het vandalisme en de andere kant laat zien hoe het ook kan. Zelfs de rook uit de schoor steen van het 'verkeerde' huis is vies. „Vervuiling heeft ook met milieu te maken," legt Senata (13) uit. Volgens hun meester hadden ze dan ook een speciale 'honde- poepmedewerker', die de straat in het vandalistische deel onder- smeerde met hondedrolletjes van klei. Jeroen is de ergste teleurstel ling alweer vergeten als hij op de telefooncel in het vandalistische deel van het dorpje een hartje bij zij'n naam ontdekt. Het vandalismeproject was een initiatief van het bureau Crimina liteitspreventie, de politie en het bureau gemeentelijk onderwijscon- sulent. „Helaas grijpt ook in onze stad Schiedam het vandalisme om zich heen," legt burgemeester Scheeres uit. „Als je daar wat aan wilt doen moet je bij de jeugd be ginnen, om duidelijk te maken hoe vervelend het is en hoeveel geld het kost." De werkstukken staan tentoongesteld in het nieuwe politiebureau tijdens de open dag op 22 september. BRONS Peter Tredgett toont bij Interbook International in Schiedam een twintigtal bronzen beelden, geïn spireerd op de natuur en haar in vloed op de mens. Het bloeien en vergaan van de natuur is de lei draad voor Tredgetts verbeelding. Zijn abstracte sculpturen doen denken aan archeologisch materi aal en dagen de toeschouwer uit tot een visuele ontdekkingstocht. De tentoonstelling duurt tot en met 18 mei. Interbook is dagelijks geo pend van 13.00 tot 17.00 uur en is te vinden aan de Langehaven 97 in Schiedam. JUBILEUM 'Stedelijk Museum Schiedam 90 jaar' zal de eerste expositie zijn, die na de verbouwing in bet Schie dams museum te zien is. De jubile um-tentoonstelling wordt op 17 mei door burgemeester Reinier Scheeres in de Grote Kerk geopend gaat over de kleine oudheidskamer die uitgroeide tot een museum van eigentijdse kunst, het Schiedams Stedelijk. De expositie geeft een beeld van de collectie op het ge bied van de oude en hedendaagse kunst. Bovendien wordt er een overzicht getoond van de Sehie- g damse sierkunstenaar A.F. Gips 3 (1841-1943). De expositie is van 18 mei tot en met 26 augustus te zien fn in het Stedelijk Museum, Hoog- straat 112 en eveneens in de Grote m Kerk in Schiedam. WATER EN SPORT Het bewegingselement speelt een belangrijke rol in zijn sportimpres- sies, de kalme stilte straalt af van zijn schilderijen van oude haven tjes. Jan Bakker heeft een brede variatie in zijn onderwerpen. Hij toont in de Schielanó Galerie tot en met 11 mei aquarellen en acryl schilderijen, waaruit zijn voorlief de voor het water (havens en sche pen) en de sport naar voren komt. De galerie is gevestigd in de Poli kliniek aan de Burgemester Knap- pertlaan en op werkdagen geopend van 9.00 tot 17.00 uur. ORANJE Verschillende kunstenaars hebben zich laten inspireren op de kleur oranje. In het Design Centre in Schiedam zijn kleding en sieraden te zien die gebaseerd zijn op het thema oranje. De kleding is ver vaardigd door onder meer Louis Dacosta, Wicky Geertema, Karin van Paasen en Ulrike Sterman. De sieraden rijn gemaakt door Mecky van de brinkPetra Hartman, Her man Hermsen, Daniëlle Reunen, Jenneke Tas en Thea Totsma. Het Design Centre is gevestigd aan de Nieuwe Haven 127 in Schiedam. CLIVIA De Rotterdamse kunstenaresse Lu- dy Langerveld maakt grote schil derijen van de vier jaargetijden, van clivia's en tulpen. Roman tisch, sierlijk, zwirig en rond ge ven haar ingetogen werk de span ning van de Jugendstil. Guus Ade- maet maakt katten van keramiek. Ze laat zich inspireren door de Co bra-groep., De vreemde, bijzondere kattenfïgureo', 3'"krijgen v extra schoonheid door de wijze van gla zuren. De exposities is te zien in het Zonnehuis, Dillenburgsingel 5 in Vlaardingen. Zaterdag tot en met maandag van 14.00 tot 20.00 uur en dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur. HERINNERING „Iets wat uit een sterke emotie is gemaakt, moet ook anderen ra ken." Kunstenaresse Liesbeth de Kruyf werkt vanuit persoonlijke herinnering en emotie. De toe schouwer moet onbevooroordeeld haar werk bekijken. Daarom houdt zij niet van concrete schil- dertitels. Haar werk is uitgevoerd in acrylverf op papier en doek, soms met inkt en bewerkt zijde- vloei. Het werk is tot en met 24 mei te zien in de gemeentebiblio theek in de Waalstraat in Vlaar dingen. GLITTER In de vitrines van de Gemeentebi bliotheek in Vlaardingen ligt een prachtige collectie mineralen ten toongesteld, die afkomstig is uit de verzameling van Jos Stuifzand. Hij heeft in de loop van de jaren een gigantische collectie met waar devolle mineralen opgebouwd. Uit de samensteling van de collectie spreekt zijn gedegen kennis van geologie en mineralogie. Stuifzand slijpt zelf ook mineralen. Het ge- glitter en geglinster is tot en met 17 mei te zien in de bibliotheek aan de Waalstraat. VRIJE ACADEMIE De cursisten van de Vrije Acade mie in Vlaardingen hebben in hun schilder-, teken en keramiek-les- sen heel wat geleerd. Het werk wat zij de afgelopen lesperiode maakten is tot en met 26 mei ten toongesteld in het Cultureel Cen trum Hollandia aan de Oosthaven- kade in Vlaardingen. Het is geo pend vau disndag tot en met vrij dag van 9.00 uur tot 12.30 uur en van 13.00 uur tot 17.00 uur en op vrijdag tot 18.00 uur. Vrijdag avond van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. KLEI In de Maassluisse Koningshof loopt tot en met 16 mei de exposi tie 'Klei en Kleur'. Ook is er een expositie met aquarellen en olie- verfschildeijen van Nel War naar- van Dijk die tot en met 31 juni duurt. De Koningshof is te vinden aan de Uiverlaan 20 in Maasluis. Bij Monsieur Paul aan de Noord- vliet 5 in Maasluis worden in mei en juni olieverf- en pentekeningen yan Maasluis getoond, afkomstig van de kunstenaar Jan Ouwen- broek. ONSCHULDIG Toen hij nog leraar Nederlands was tekende Tom Meijer terwijl de leerlingen met hun proefwerken bezig waren. Meijer nam lessen bij beeldend kunstenaar Siem Visser, tekende voor tijdschriften, illus treerde een aantal boeken en maakte stripverhalen. In De Zee man, Hoogstraat 205 in Vlaardin gen, exposeert hij tot eind mei aquarellen met landschappen van het Noorden. Over die voorkeur zegt hij: „Landschappen hebben iets aandoenlijks, ze zien er zo on schuldig uit." MUZIEK OP HERHALING De eerste expositie onder de titel „Variaties op muziek" werd in 1986 gehouden in Muziekinforma- tie- en documentatiecentrum Ton Stolk in Vlaardingen. Na vier jaar is er een tweede versie met werk van 29 kunstenaars die in de afge lopen jaren exposeerden in Ton Stolk. Er zijn olieverfschilderijen, cartoons en foto's. Allemaal op muziekinstrumenten geïnspireerde kunst. De openingstijden zijn van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur. Op 23 en 24 juni tevens van 14.00 tot 17.00 uur. De exposi tie duurt tot en met 24 juni, West- havenkade 45 in Vlaardingen. DE VRIES-COLLECTIE De nieuwste aankoop van de 81-ja- rige Delftse kunstverzamelaar Jac. de Vries, twee prachtige porselei nen kommen van keramiste May An Go, schonk hy onlangs aan het Gemeentemuseum. Ze staan op de overzichtsexpositie '20 jaar collec tie Jac. de Vries', die een deel van de bijna honderd kunstwerken toont welke het echtpaar De Vries sinds 1970 aan Maassluis heeft ge geven en waarmee het Gemeente museum zijn eigen verzameling moderne kunst is begonnen. De kunstverzameling bevat een groot aantal werken van de Duitse kun stenaar Armin Mehling en 24 wer ken van de schilder Jan van Heel. Voor de overzichtstentoonstelling heeft conservator Marjan Groen een ruime variatie aan werken uit gekozen. De overzichtsexpositie '20 jaar collectie Jac. de Vries' duurt tot en met 13 mei. Het Ge meentemuseum aan de Zuiddijk 16-18 in Maassluis is dagelijks geo pend van 14.00 uur tot 17.00 uur, behalve op maandag. ZEEGEZICHT Bob Donker schildert in teer grijs en bruin zee-, strand- en wadge zichten, met soms een scheepje, wachtend op hoog water. De im pressionistische stijl van de Vlaar- dingse kunstenaar leveren kleurige en in losse toets geschilderde olie verfwerkjes. De strandgezichten zijn veelal ter plekke aan het Ame landse strand op het doek gezet. Van Donker, die zich heeft gespe cialiseerd in de weergave van boeiende beelden van zee en lucht, zijn veertig recente werken te zien tot en met 19 mei in galerie De Duig, Landstraat 29 in Vlaardin gen, elke zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. a Donr Wnlfftw? m Molen De Walvisch (Westvest)

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1