Hans Paalman: 'Grotere rol van po litiek als ac iteru tgang ervaren' Het Vrije Volk SCHIEDAM Casimir krijgt nieuw jasje Jij gaat door de voordeur eruit Parijse markt op Emmaplein Scouts geven voorlichting in bieb CNV houdt spreekuur Markt bij school De Klinker ZATERDAG 12 ME11990 Bijna eenderde van de ne gentig jaren, die het Stede lijk Museum Schiedam thans Jbestaat, is Hans Paal man er directeur. Hij kwam in 1962 binnenstappen als opvolger van de via het toen pas ontdekte medium televi sie razend populair gewor den Pierre Janssen. Nu, te-' gelijk met de opening van de jubileumtentoonstelling en na renovatie van het muse um, schuift het gemeentebe stuur hem aan de kant. Hij zou onvoldoende managers- capaciteiten bezitten, heb ben de vroede vaderen bijna twee jaar voor het aflopen van zijn dienstvernand ont dekt. Met die conclusie kan de museumdirecteur nog wel leven, maar de volgende stap van het gemeentebe stuur, de benoeming van zijn voorganger Pierre Jans sen tot interim-manager vindt hdj onverteerbaar. „Een dolkstoot in de rug," noemt hij het. Paalman heeft ernstig overwogen af te zien van een officieel afscheid na 27 jaar maat* op aandrang van collega's hiervan afgezien. „Jij gaat door de voordeur eruit," kreeg hij te horen van coryfeeën uit de muse umwereld, waarvan een aantal op de dag van zijn af scheid volgende week donderdag deelnemen aan een klein symposium onder de titel 'Het museum en de stad' in 'zijn' Stedelijk Museum. De rol van een mu seum in een stad en de ma nier waarop de politiek daar mee omgaat, zal aan de orde komen op deze door de Cul turele Raad Zuid-Holland ge organiseerde bijeenkomst. Prof. Wim Cr ouwel, direc teur van het Museum Boy mans van Beuningen, drs. Nico hamers, oud-wethouder Kunstzaken Dordrecht, drs. Jetteke Bolten toekomstig directeur Museum de La- kenhl in Leiden en drs. Erik Akkermans, directeur Cultu rele Raad Zuid-Holland ne men .eraan, deel. In,een af- scheidsinterview met Het Vrije Volk lucht Hams Paal man zelf zijn hart over dit onderwerp. SCHIEDAM Op zondag 20 mei verandert het Emmaplein in het centrum van de stad in een Pa rijse vlooienmarkt. Deze ééndaagse gedaanteverwisseling van het 'ker misterrein' komt voor rekening van het organisatiebureau Van Aerle uit Helmond. De 'vlooien markt' met zijn tweehonderd kra men wordt omlijst met demonstra ties van oude ambachten en veel amusement. Zo haalt fakir Ali Ben Sali gevaarlijkse stunts uit met slangea, messen en glas. Voorts treedt een Franstalige troubadour op. Voor kinderen komt er een kinderboerderij, luchtkussen en een zweefmolen. Op de marche aux puces (vlooi enmarkt) brengen 175 particulie ren uit Schiedam en omgeving hun tweedehands spulletjes aan de man of vrouw. Naast hun aanbod demonstreren oude ambachtslie den hun kunsten. Dat zijn een houtsnijder, steenslijper, draad schrijver, zijdeschilderes, keramis te, tiffanymaker, pottenbakker, spiegeletser, plateelschilder en een kunstschilder. De markt is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang bedraagt ƒ3,50. Kinderen tot twaalf jaar hebben onder geleide gratis toe gang. Inlichtingen voor een kraam via tel. 04920-25483. SCHIEDAM Scouts van de afdeling Rijnmond geven de gehele maand in de vorm van een exposi tie in het filiaal Noord van de openbare bibliotheek aan het Bachplein voorlichting over. de ac tiviteiten van padvinders, en zee- en luchtverkenners. Bezoekers kunnen actief deelnemen aan de tentoonstelling door het spelen van vragenspellen. Niet alleenwordt de algemene kennis op het gebied van de pasvinderij getest, maar ook wordt het maken van allerlei knopen gedemonstreerd. Iedereen vanaf 5 jaar kan lid worden van een scoutinggroep Tot de activiteiten behoren niet alleen het bouwen van hutten en vlotten, maar ook het leggen van contacten over de gehele wereld door middel van radio-zendapparatuur. Er -is uitgebreid foldermateriaal te ver krijgen tijdens^e {openingstijden van de bieb. Door Ben van Haren SCHIEDAM „Ja, ik heb waarschijnlijk in het verleden on voldoende van me afgebeten. Zo ben ik. Ik kan nu eenmaal niet zeg m: Rot op, dat doe ik niet." Hans Paalman (58) neemt op 17 met afscheid als directeur van het Stedelijk Museum Schiedam met Moedend hart en min of meer ver bitterd /oor de wijze waarop zijn vroegtijdige vertrek tot stand is ge- Komen. Hij voelt zich vernederd door het gemeentebestuur, waar mee hij de laatste jaren voortdu rend meningsverschillen heeft moeten uitvechten. Paalman: „Verwijten dat ik voor mijn eigen eer werk en het stedelijk belang uit het oog zou hebben verloren zijn niet terecht. Ik ben niet blasé. Ik hou wel van stijl en van eerbied voor kunstwer ken en dat heeft conflicten opgele verd." Paalman heeft landelijk een grote reputatie als kunstkenner. Hij zit in tal van commissies en ju ry's en was jarenlang voorzitter van de jury voor de Koninklijke subsidie voor Vrije Schilderkunst. In 19-32 werd hij in Schiedam uit 42 sollicitanten verkozen om oud journalist Pierre Janssen op te vol gen. Op dat moment was hij als vertegenwoordiger van de minis ter, die kunstzaken behartigde, voortdurend op bezoek bij kunste naars door heel Nederland om in kader van de oude Beeldende Kunst Regeling werken te beoorde len. „Driekwart van de nu beken de Nederlandse kunstenaars zat toen in de BKR," vertelt Paalman, „dus ik heb in die periode echt al le moderne stromingen goed leren kennen." Daarvoor had hij in het Onder wijsmuseum gewerkt en dat is her kenbaar aan de invulling, die Paal man geeft aan de functie van een museum: „Het gaat erom mensen de tot stand koming van kunst te verklaren. Ze niet alleen maar din gen te laten zien, die de een wel en de ander niet mooi vindt, maar de museumbezoekers meer dan plaatfestetonen." <nl Trots Hans Paalman is trots op wat hij in Schiedam wel van de grond heeft gekregen, „ik heb.Jiet pas nagekeken,zegt hij. „We<*hebben honderden tentoonstellingen {gelïad en een fraaie "collectie - moderne kunst opgebouwd. „Toen ik kwam had je in Rotterdam maar twee ga lerieën Delta en een zaal op de Korte Lijnbaan. Dat was voor mij reden hier de Salon der Maasste den te organiseren. In ons Stede lijk Museum konden kunstenaars uit de regio Botterdam hun werk tonen. Dat was heel wat in die tijd toen dergelijke exposities alleen el ders in ons land plaatsvonden." Schiedam verwierf zich een speciale plek in de kunstwereld, stelt Paalman. „Niet ik, maar de stad. Laten zien waar een kleine stad groot in kan zijn. Daar was het mij om te doen en daarin ben ik geslaagd. Het Stedelijk Museum Schiedam heeft een naam verwor ven in den lande. Elders is bij voorbeeld vraag naar medewer kers van ons museum. Je kan hier ook heel goed het verhaal zien van de beeldende kunst." Waarom dan toch die kritiek? Een vraag, die Paalman met enige omzichtigheid wil beantwoorden. De verpolitisering van het kunst beleid is volgens hem de grootste boosdoener, waardoor met het kunstgevoel, maar de politiek, krantenkritieken, persoonlijke Hans Paalman maakt na 27 jaar plaats, naar later bleek vóór zy'h voorganger PÏerre 'Janssen: „Alsof er in al die jaren niks gebeurd is." voorkeuren van raadsleden en de reactie van het niet-kunstminnen- de publiek de keuzes bepalen. Politiek Paalman: „In het begin had ik hier te maken met een museum- commissie, waarin naast de ver antwoordelijk wethouder mensen zoals professor Sanders met liefde voor kunst over de museumzaken praatten. Later eiste de politiek een grotere rol op. Een gemengde commissie van kunstenaars en po litici kwam nooit tot beslissingen. Marjo van Soest en Sjef Hendrikx zijn daar ook uitgestapt, toen ze voortdurend botsten met de PvdA- ers Hans van de Vlist, Goos Ver- wey en Ton de Vos. Bovendien kreeg je het opheffen van de beslo tenheid van die vergaderingen, waardoor het 'scoren' ook een rol ging spelen. Ik heb dat als een achteruitgang ervaren." Door die vergroting van de in vloed van de politiek moest Paal man, zoals hij hetzelf ervaart, 'doorgedrukte' tentoonstellingen accepteren in het museum. „Twee bekende voorbeelden zijn een ten toonstelling over warmte-isolatie en een over strips. Ik vond ze geen van beiden thuishoren in ons mu seum. Niet dat ik geen boodschap had aan de vraag om tentoonstel lingen in verband met in de stad spelende zaken te organiseren. Oh ja, daar sta ik achter, maar het moet wel kunst zijn." De houding van twee Schiedam- se politici heeft enige tijd geleden, weer Paalmans woede "opgewekt! <■- De dames Boonstra (PvdA) en'De La Rie (D66) konden bij de ope- ning van een tentoonstelling niet,- afblijven van plastic emmertjes," die het object van een kunstenaar vormden. „Ik ben daar razend om geweest," zegt Paalman. „Het geeft aan dat men het gewoon niet be grijpt. Je moet de dingen respecte ren. Ook als je ze zelf niet mooi vindt. Voor hetzelfde geld zitten ze aan de kleuren van een schilderij, dat kan niet. Op zo'n moment moet ik denken aan boekverbran ding en wie dat niet snapt heeft dus geen verstand van kunst." Bei de dames maakten deel uit van de gemeentelijk commissie voor on der meer kunstzaken. Regenten Een andere ergernis was de on besuisde beslissing van de inmid dels afgetreden VVD-wethouder Luub Hafkamp om de Huysmans- tentoonstelling af te breken. „De wethouder heeft toen niet naar mij willen luisteren en besloot uit sluitend op grond van één opgebla zen en later ook onjuist gebleken verhaal in het Rotterdamsch Nieuwsblad de tentoonstelling af te breken." De bekende essayist en rechtsgeleerde prof. Drion heeft la- was. Nota beae ging hij daarheen ter dit als voorbeeld genoemd van - op gemeentelijke kosten, terwijl ik lafhartige regentenmentaliteit. juist, de reis. door het ministerie Nog een. voorbeeld,, vam-pesterijn» van3iWVfkbadbi laten -betalen. Die is de gang; van zaken 'rond' deuenc,TT beslissing- ,'an- "het-r *gemeentebe- toonstelling Bida T 'Kolovovér rdeni stuprnhebjikt als zeeri vernederend Antilliaanse kunst, die ook door i ervaren."! rri fe. \r koningin Beatrix is bezocht: De co-/ ördinatie over die opzienbarende expositie werd toen er onduidelij ke berichten over de verzending van de kunstwerken op het stads kantoor terecht kwamen tijdens zijn vakantie uit handen van Paal man gehaald. Hij had wel de zaak daar en met het ministerie van WVC helemaal geregeld. „Een ten toonstelling waar de stad Schie dam veel eer mee in zou leggen. De Antillianen waren enthousiast. De poster in kleur is totaal uitver kocht, Amerikanen vragen er nog naar als ze hem op de eilanden zien hangen. Velen hebben de Schiedamse poster al mee naar hun huis in de VS genomen. De leiding werd plotseling bij de chef Cultuur van de secretarie, Ben Hakkenbroek, gelegd. Uitgerekend hij mocht naar de eilanden om twee boekjes te gaan brengen, wat de in de voorbereiding door mij bezochte kunstenaars en mensen' die bij de organisatie waren nooit hebben begrepen. Zij. hadden de representant van Stedelijk Muse um Schiedam een prachtige ont vangst willen bereiden omdat men zo trots was op die tentoonstelling Het ergste vind Paalhian echter dat op de plaats, die hij bij het mu seum heeft willen vrijmaken toen besloten werd tot de vorming van een Dienst Kunst en Cultuur, ge heel onverwacht zijn voorganger Pierre Janssen wordt neergezet. „Zo'n Dienst Kunst en Cultuur houdt het gevaar in, dat de mana ger zich ook met de inhoudelijke zaak gaat bemoeien. Voor mij en andere hoofden van culturele dien sten is dat aanleiding geweest ons kritisch op te stellen. Uiteindelijk heb ik met het gemeentebestuur een akkoord bereikt. Ik zou me in de laatste periode voor mijn VUT in december 1991 rustig gaan be zig houden met het beschrijven van de verzameling en een nieuwe jonge kundige kracht zou aange trokken worden om in de nieuwe structuur de leiding van het muse um over te nemen,-" vertelt Paal man. En dan verontwaardigd: '„Komen ze plotseling met Pierre Janssen aan. Dat heb ik als een dolkstoot in mijn rug ervaren, Als of er in die afgelopen 27 jaar niets is gebeurd." VLA AR DINGEN „Tja, we krijgen wel geld van de gemeente om het gebouw op te knappen, maar het gaat allemaal niet snel genoeg," verklaart rector Maijan Dijkstra van de openbare scho lengemeenschap Professor Casi mir. Daarom werkten gistermid dag zestig tot tachtig leerlingen, docenten en ouders zich uit de naad om de lokalen op de derde verdieping van het schoolgebouw een nieuw wit jasje te geven. De opknapbeurt is een idee van de leerlingen. Eindexamen kandidaat Geert Reitsma: „Die groene kleur, die eerst op de mu ren zat, dat was toch wel vies. Een beetje jaren zeventig. Nu heb ik niets tegen de jaren zeventig maar we leven momenteel we* in de jaren negentig." Dus offer den een flink aantal leerlingen hun vrije middag op. Met zijn zessen tegelijk bestormden ze de verschillende lokalen. Direct achter de 'schilders' aan kwam vervolgens de schoonmaakploeg, om de nodige verfspatten te ver wijderen. Het begon allemaal op het mo ment dat de docente Engels be sloot haar lokaal een nieuw verf je te geven. Toen de leerlingen het eindresultaat zagen, wilden ze dat het liefst in alle lokalen. „Ach, zo vervelend is dit werk niet. En als ik het examenjaar misschien over moet doen, zit ik volgend jaar tenminste in frisse lokalen," meent Geert. „Boven dien volgt er aan het eind van de middag iets leuks, een barbecue- feest." Wethouder Arij Maarleveld opende de opknapbeurt op een spectaculaire manier. Hij liet zich in een klimtuig heisen an 'seilde' zo van de derde verdie ping 'ab' om de naam van de -school op de gevel te onthullen. „Er stond, in de dertig jaar dat de school nu bestaat, nooit an ders dan een bordje met de naam voor het raam. Nu met de grote schoonmaak vonden we het wel passen dat Profesor Casimir ein delijk eens op de gevel kwam te staan," aldus Marian Dijkstra. De gelegenheidsschilders had den er gisteren zo de vaart in dat, behalve de geplande twaalf lokalen op de derde verdieping, ook nog eens vier lokalen op de tweede verdieping een beurt kre gen. Ze verfden daarbij ook nog Tientallen leerlingen, ou ders en docen ten gingen gistermiddag met kwasten rollers en wit sel de lokalen van scholen gemeenschap Professor Ca- simir te lijf. „Die groene kleur, die eerst op de muren zat, was toch wel vies." eens haren, lijf en kleren mee. Volgens docent wiskunde Leen Schotel heeft de aktie, bui ten een mooiere school, ook nog opvoedkundige voordelen. „Ik heb zo vaak moeten zeggen 'blijf nou eens met je tengels van die muren af. Dat is in de toekomst niet meer nodig. Dan hoef ik al leen maar te zeggen 'kijk, die zit aan de muur die jij geverfd hebt'. De leerlingen zullen zich meer verantwoordelijk gaan voelen voor het gebouw." Volgende week gaan leerlin gen, docenten en ouders verder met het opknappen van de loka len, De groene kleur op de wan den is van een hardnekkig soort, zodat het witsel de eerste keer niet goed dekte. De gangen en de gemeenschappelijke ruimtes zijn inmiddels al door een schilders bedrijf aangepakt. Expositie mariniers ROTTERDAM In het Ma riniersmuseum aan de Maaska de 119 te Rotterdam is van 10 mei toten met 31 augustus een expositie te bezichtigen die be trekking heeft op de mariniers acties in de mei-dagen van 1940 in en om de Maasbruggen te Rotterdam. In woord en beeld wordt met behulp van voor-oorlogse kaarten en ma quette een beknopt overzicht gegeven van het mariniersop- treden in de meidagen van 1940 Het Mariniersmuseum is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van tien uur to't vijf uur. Entree bedraagt twee gul den vijftig voor volwassenen en één gulden vijftig voor 65-plus- sers en kinderen tot en met 14 jaar. Houders van een museum jaarkaart of CJP-pas hebben gratis toegang. Illegale stokerijen in Belastingmuseum ROTTERDAM In het Be lastingmuseum Prof. dr. Van der Poel in Rotterdam is van 18 mei tot en met 16 september ie tentoonstelling 'Illigale sto"-* kerijen, fraude en accijnsont-, duiking' te bezichtigen. Deze"' expositie geeft een overzicht van de ontwikkeling van de kleine huisstokerijen uit de der tigerjaren van deze eeuw tot de professionele stokerijen uit de jaren '70. De ontwikkeling - wordt getoond door middel var. stookketels en voorwerpen af komstig uit illigale stokerijen. Ook is er een overzicht te zien van alle opgerolde stokerijen tussen 1972 en 1990. Het belas tingmuseum is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van tien uur tot vijf uur. In het weekeinde gaan de deuren een uurtje later open. De toegang is gratis. Zomer bridge-instuif op 30 mei van start SCHIEDAM Woensdag 30 mei is een datum die alle bridgers rood omlijnd in hun agenda kunnen noteren. Dan begint weer de traditionele zo mer bridge-instuif, die dit jaar voor de 22e keer gehouden wordt.'Als altijd is de organisa tie in handen van de gemeente lijke dienst Sport en Recreatie. De overige speelavonden zijn de woensdagen 6, 13, 20 en 27 ju ni en 4, 11,18 en 25 juli. De slotavorid is op 1 augustus. Aan vang van de wedstrijden is 19.45 uur precies. Plaats van handeling is de kantine van sportvereniging Excelsior'20 aan de Parkweg in Sportpark Thurlede Ook beginnende bridgers zijn uiteraard welkom. De inschrijving vindt 's avonds aan de zaal plaats, en uitslui tend per paar. De kosten bedra gen vier gulden per paar per avond. Om voor een prijs in aanmerking te komen moet men minimaal zes keer hebben meegedaan. De eerste 2 zittin gen is de indeling willekeurig, daarna wordt er rekening ge houden met de ontstane stand. Voor nadere inlichtingen kan men terecht bij J. Méyer (tele foonnummer: 4700335) en C. Wever (4738543). SCHIEDAM Met pioble- men op het gebied van ontslag, studiefinanciering, uitkeringen, huisvesting, subsides en derge lijke kan iedereen op woens; dagmiddag 16 mei terecht bij de afdeling-Schiedam van het Christelijk Nationaal Vakver: bond. Het spreekuur vindt plaats van 14.00 tot 15.00 uur in het CBS-gebouw aan de Lan ge Haven. Het is ook mogelijk om problemen voor te leggen via telefoon 4267486. SCHIEDAM Voor het vierde achtereenvolgende jaar houdt de openbare basisschool De Klinker op woensdag 16 mei een grote markt. Tussen 16.00 en 19.00 uur zijn er tal van activiteiten voor kinderen en volwassenen. Er is een rommelmarkt: er zijn lekkere hapjes te koop en er kan met een rijtuig een ritje door de Woudhoek worden gemaakt. Kinderen kunnen zich verma ken met schminken, grabbelen, springen op een groot kussen, grie zelen, werken met een computer, blikgooien, kruisboogschieten en het olifantenspel. Ook is er een poppenkast. Leerlingen van De Blinker verzorgen allerlei optre dens zoals een playback, modes how en een soundmix. Tussendoor kunnen loten worden gekocht. Van de opbrengst koopt de schoolleiding toneelattributen. De toegang is gratis. De Klinker is ge vestigd aan de Warmoezeniers- traat 38 in Woudhoek-Noord, X WS .i I4T la?*

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1