Negen controleurs gaan op facht naar illegale honden 1 Zes ontwerpen gevraagd voor experiment 'De Kunst Groeit' Doortrekken metro biedt meer mogelijkheden' Het Vrije Volk SCHIEDAM GEMEENTE SCHAT HIERMEE 1500 NIEUWE AANGIFTEN BINNEN TE KRIJGEN SVDPW krijgt het nog heel moeilijk Schoolfeest levert I PAGINA 4 WOENSDAG 16 ME11990 Door Rein Wolters SCHIEDAM De strijd tegen illegaal hcndenbezit verhardt zich met ingang van maandag. Op die dag gaan negen controleurs de stad in om huis-aan-nuis vast te stellen of mensen honden hebben waar voor geen belasting wordt betaald. Alle ruim dertigduizend huishou dens in Schiedam worden gecon troleerd, zo stelt de gemeente in het vooruitzicht. In twee maanden tijd denkt de gemeente alle adres sen te hebben afgewerkt. Ook mensen die aangifte van hun hond hebben gedaan en trouw de door de gemeente opgelegde belasting voldoen, krijgen controleurs aan de deur. Onlangs zijn via een huis-aan- huis bezorgde brochure alle Schie dammers gewezen op de verplich ting om het houden van,honden te melden. Iedere hondenbezitter is aangeraden alsnog aangifte te doen. ,,Dit had vijf- tot zeshonderd nieuwe aangiften tot getolg," ver telt een medewerker van het Bu reau Belastingen van de gemeente, die zijn naam niet in de krant wil. Bij het bureau staan nu ongeveer 2700 honden geregistreerd. De ambtenaar schat dat de controle minimaal vijftienhonderd illegale. honden aan het licht zal brengen, waarvoor de gemeente ook nog be lasting moet ontvangen. Overigens kan moeilijk van ex tra-inkomsten worden gesproken. De opsporingsactie kost naar schatting ruim honderdduizend gi ien. De negen controleurs zijn tijdelijk ingehuurd van het bureau START van het Gewestelijk Ar beidsbureau. Hun arbeidskosten bedragen alleen al ruim vijfhon derdduizend gulden. Daarnaast zijn er forse kosten gemaakt voor het drukken en verspreiden van de folder. Ook de verwerking van de gegevens en het toezichthouden van de gemeente op de controleurs kost het nodige geld „Het effect van de controle zal waarschijnlijk pas het volgende en d" daaropvolgende jaren merkbaar zijn," zegt de medewerker. Hij ver wacht met dat de controle, afgezet tegen de kotten, echt groot financi eel voordeel voor de gemeente zal hebben. Niet aangetroffen bewoners krijgen een kaart in de bus met de medeling dat ze alsnog worden be zocht Op die wijze hoopt het Bu reau Belastingen iedereen te berei ken en te komen tot de gewenste inventarisering. „Maar we maken er geen heksenjacht van," aldus de belastingmedewerker. „Mensen die niet thuis zijn worden niet blij vend achtervolgd." De controleurs opereren in groepjes van twee tot drie en kun nen zich (desgevraagd) legitimeren met een voor deze actie speciaal uitgegeven identiteitsbewijs. Hun huis-aan-huis controle beperkt zich tot 'controle aan de deur'. Eigen machtig een woning betreden om te kijken of zich er éen of meer honden bevinden is de controleurs niet toegestaan Zo noteren alleen of er één of meerdere honden aan wezig zijn Hun gegevens worden daarna vergeleken met de gedane aangiften. Bij constatering van honden waarvan nog geen aangifte is gedaan, wordt een extra hoge aanslag met eventueel een boete geriskeerd. Om dit te voorkomen raadt de oelastingmedewerker ie dereen aan deze week alsnog aan gifte van zijn of haar hond(en) te doen bij het Bureau Belastingen, Emmastraat 1, telefoonnummer 4260500, toestel 176 Door Joost Leibbrandt SCHIEDAM Het gevecht om behoud in de vierde klasse heeft SVDPW (zaterdag) in een eerste be slissingswedstrijd geen vruchten afgeworpen. Gisteravond kruisten de Schiedammers de degens met Koudekerk en gingen op eigen ter rein zielloos ten onder: 03. Twee weken geleden verloor SVDPW de zinderende strijd om de tiende plaats van Stellendam en de kans op een directe handhaving in de vierde klasse ging derhalve aan de neus voorbij. De ploeg van interim-trainer Leen Wamaar miste gisteren zelf vertrouwen en inventiviteit zodat de bezoekers weinig moeite had den om de overwinning op te ei sen. Met nog twee duels (Bolnes en Die Haghe) te gaan, komt de posi tie van SVDPW hoe langer hoe meer aan een zijden draadje te hangen. Het KNVB-avontuur voor SVDPW lijkt zijn beste tijd (slechts één seizoen) gehad te hebben. „We zijn zo goed als kansloos, maar moeten niet bij de pakken neer zitten," oordeelde Warnaar na afloopr- „We moeten nu vier punten zien te behalen en dat lukt niet wanneer je zo voetbalt als vanavond. We zijn goed de boot in gegaan. De organisatie was tijdens de wedstrijd ver te zoeken." SVDPW startte opportunistisch, maar verloor na een kwartier greep op het duel. Toen Robert Valk zijn eerste treffer aanteken de, kwamen de Harga-gangers nau welijks onder de toenemende druk van de gasten vandaan. In de 35e minuut vergrootte het hardnekkige Koudekerk zijn voorsprong via Ro bert Valk, die een bliksemaanval even beheerst als doeltreffend af rondde. Op slag van rust ontsnapte de futloze thuisploeg aan erger. Met de invallers Jose Rodrigues en Perry Tol kwamen de Schie dammers in het tweede bedrijf be ter tot hun recht, maar het cóllec- tief van Koudekerk liet zich aller minst van de wijs brengen. Robert Valk maakte in de slotfase zijn derde doelpunt nadat de ver uit zijn doel gekomen Arwin Pit op het verkeerde been was gezet. Enige commotie ontstond toen na de reglementaire speeltijd het treffen afgesloten diende te wor den met een serie strafschoppen. Deze is namelijk doorslaggevend wanneer de nummers een en twee in deze nacompetitie een gelijk aantal punten hebben behaald en het doelsaldo ook geen beslissing teweeg kan brengen. Scheidsrechter Luiken had een dag eerder van de KNVB opdracht gekregen om de winnaar van de penaltyreeks aan te wijzen zodra een team een elf-metertrap zou missen. SVDPW was hiervan even wel niet door de heren in Zeist op de hoogte gesteld en ging er vanuit dat tenminste vijf strafschoppen genomen moesten worden. Na enig touwtrekken gingen Warnaar en de zijnen toch met de arbiter ak koord. Nadat doelman Arwin "it de eerste penalty van Koudekerk keerde, scoorde Ton de Deugd wèl en was het dus met de penalty-af faire meteen gedaan. Die Haghe dat voor eigen publiek Bolnes met 10 versloeg, bleek na afloop te vens koelbloediger vanaf de stip. Bolnes tekent, met het oog op het gebeuren in Schiedam, beroep aan aangezien bij deze wedstrijd de (af gesproken) regeling van vijf penal- tys wel gold. „We hebben de snelheid van onze tegenstander onderschat en veel te weinig kansen gecreëerd. Ik had verwacht dat het anders zou lopen. Dit is een ontzettende domper. In tegenstelling tot SVDPW heeft Koudekerk goed de gradatievoetbal gespeeld. De twee de helft ging beter, maar je loopt dan al achter de feiten aan. Ik schat onze kansen momenteel op zo'n 25 percent als het niet minder is," wist Warnaar, die zich afvroeg of het voor de vereniging mis schien niet beter zou zijn om een stapje terug te doen. „Vanaf no vember is de ploeg in verval ge raakt, probeer dat maar eens op het goede spoor te zetten." r^w m wto SCHIEDAM' 'H'Feyènoórd- voetballer John <rlé; Wolf was giste ren op de openbare 'basisschool De Gorzen het middelpunt van de be langstelling. De oud-leerling van de school verrichtte de trekking van een loterij: één van de feeste lijke onderdelen van het tienjarig bestaan van de school. Met elan trok John de Wolf (bijgestaan door leerkracht Rob van der Mark) de lotnummers. Veel oud-leerlingen Onder grote belangstelling trekken John de Wolf (links) en schoolhoofd Rob van der Mark de winnende nummers van de verloting. waren hiervan getuige. Van de duizend belangstellenden waren er zelfs uit Vlissingen en Haarlem ge komen. De geschiedenis van de school is aanzienlijk ouder dan de tien jaar die gisteren is gevierd. De Gorzen is voortgekomen uit een fu sie tussen de Klaas de Vriesschool en de Willem Brouwerschool. Al rond de eeuwwisseling verzorgden deze scholen het onderwijs in de het zuiden van de stad. Dat bleek ook wel uit fraaie foto's die waren tentoongesteld. Basisschool De Gorzen telt thans ruim 220 leerlingen. In de achterliggende vijf weken hebben de kinderen zich beziggehouden met het thema 'Kleding'. Iedere groep behandelde bepaalde aspec ten van de kleding (poppenkleding, klederdrachten etc.) en trad daar gisteren op de lustrumviering mee naar buiten. De kinderen leefden zich ook uit op kermisattracties en deden aan sjoelen, klokfietsen, grabbelen en buttons maken Oudere bezoekers deden mee aan bingo. Aan het feest heeft de school drieduizend gulden overge houden. „Dat gaan we gebruiken voor activiteiten waarvoor de ge meente en het rijk geen geld be schikbaar ste.llen. Het wordt goed besteed," benadrukt leerkracht Rob van der Mark Door Rein Wolters SCHIEDAM Een kunstwerk van natuurlijk materiaal en pas send in de natuurlijke omgeving. Volgend jaar kan zo'n kunstzinnig arrangement in Schiedam realiteit zijn als het ook financieel haal baar blijkt. Het betreft een experi ment, dat onder de naam 'De Kunst Groeit' wordt gehouden op verzoek van de afdeling Plantsoe nen van de gemeente. Met dit plan wil de gemeentelij ke Plantsoenendienst voor één keer afwijken van het systeem van rechte paden, afgestoken graskan ten of bomen in een rijtje. Dus een andere vormgeving toepassen. In plaats van landschapsarchitecten in te schakelen, werd gekozen voor de hulp van beeldend kunste naars. Het college van burgemeester en wethouders heeft enthousiast op het plan gereageerd. Vorige week is zesduizend gulden beschik baar gesteld voor het maken van zes schetsontwerpen. Het kunste naarscollectief Alumet en de kun stenaars Ive Brunier, Rien Mons- houwer. Jan Neggers, Geer Pouls en Diet Wiegman zijn gevraagd om ontwerpen te vervaardigen voor 'De Kunst Groeit'. Zij moeten hun ontwerpen uiterlijk 30 juni heb ben ingediend. „Daarna buigt de adviescom missie voor de Beeldende Kunsten zich over hun ideeën," stippelt Maria Cleven de vervolgroute uit. „Door deze commissie wordt het artistieke gehalte van de ontwer pen gewogen. Ook de materiaal keuze en het daarbij behorende prijskaartje worden nauwgezet on derzocht en doorgelicht. Het moet financieel behapbaar blijven. Pas nadat alle ontwerpen zijn bekeken en alle aspecten goed op een rij staan, volgt een advies aan het col lege." Maria Cleven is als beleids medewerker van de secretarie-af deling voor cultuurzaken nauw bij het project betrokken. In de opdrachtomschrijving is vastgelegd dat het kunstwerk in de vier jaargetijden een verschillend aanzien moet hebben en vervaar digd moet zijn van natuurlijk ma teriaal, Het moet bovendien pas sen in de omgeving. Hierbij heb ben de ontwerpers op voorhand de keuze uit de Maasboulevard, het oude kerkhof en het park Kethel. „Dit zijn zo ongeveer de belang rijkste richtlijnen waaraan de ont werpers zich moeten houden," legt Maria Cleven verder uit. „De rest is aan hen Rond 'De Kunst Groeit' is bo vendien een audio-visueel project in voorbereiding. Dit moet uitmon den in een expositie en een film- of videopresentatie in het Stedelij ke Museum. „Wij zijn bezig hier voor het ministerie van WVC te interesseren Dat is mede nodig om extra rijkssubsidie voor het project te verkrijgen. Daarnaast trachten wij nog enkele andere particuliere sponsors aan te trek ken. Naar het nu schijnt is dat met geheel onmogelijk. Er bestaat bereidheid om geld in het project te steken," aldus Maria Cleven. Verkeersdeskundige Van Loosbroek: „ledereen is gefocust op Benelux-corridor, maar wat dan met de noordrand en Viaardingen?" Door Ben van Haren VLAARDINGEN Eind dit jaar zal er waarschijnlijk meer duidelijkheid bestaan over de mo gelijke toekomstige aanleg van een metrolijn door Viaardingen. Als het aan de gemeente ligt gaat de westelijke uitbreiding van het me tronet na NS-station Schiedam/- Rotterdam-West naar Spaland, Woudhoek en Holy om vervolgens via Vlaardingse Vaart en Oude Ha ven richting Spijkenisse te gaan. Ambtenaren van de betrokken ge meenten, provincie en rijk zijn op dit moment bezig met onderzoeken naar de grootte van het toekomsti ge passagierspotentieel. „Het besluit om de metro van het Marconiplein door te trekken naar NS-station Schiedam/- Rotterdam-West biedt nog veel mogelijkheden," zegt ir. W. A. J. M. van Loosbroek, hoofd van de afdeling Verkeer van Ge meentewerken in Viaardingen. „Van daaruit kan je alle kanten op. Iedereen is nu gefocust op de tweede tunnel, die wij de Benelux- corridor noemen, maar dan rijst wel de vraag wat er met de noord rand van Schiedam en Viaardin gen moet gebeuren. Daarover buigt onze ambtelijke werkgroep zich nu en in de tweede helft van dit jaar zullen we wel meer weten. Ook zal dan de minister van Verkeer en Waterstaat waarschijnlijk wel haar beslissing over de Benelux- tunnel hebben genomen." Van Loosbroek maakt deel uit van de groep ambtenaren, die on derzoek doen naar de gewenste ontwikkelingen van het openbaar vervoer in de regio ten westen van Rotterdam. Daarin tellen de uit breidingen van de steden Viaar dingen en Schiedam aan de noord rand, met enkele duizenden wo ningen in de wijken Woudhoek, Spaland en Holy zeer zwaar mee, waarbij een metrolijn via de Woudhoek naar de Vlaardingse Broekpolder was gepland In die situatie is uitgegaan van woningbouw in deze met zeer ern stig verontreinigd havenslib uit de Eerste Petroleumhaven opgespoten polder. In verband met deze oude plannen ligt in het verlengde van de Schiedamse Brederoweg in Viaardingen een tracé braak over de Europaboulevard en is in het uitbreidingsplan van winkelcen trum De Loper, dat nu wordt uitge voerd, ook rekening gehouden met de aanleg van een metrostation. Daarom wijzen ook nu de eerste strepen op de kaarten in de rich ting van een route, die loopt over de Europaboulevard, via winkel centrum De Loper naar de Vlaar dingse Vaart en dan naar het zui den langs het van dokter Moer man gekochte terrein Hoogstad naar de Oude Haven en dan onder het water van de Buitenhaven en de Nieuwe Maas naar de Petrole- umweg in Rotterdam (Hoogvliet) en verder richting Spijkenisse. Overigens is de technische haal baarheid van een dergelijke route nog nauwelijks onderzocht. Van Loosbroek: „De technische moge lijkheden en onmogelijkheden van beide routes zijn nog niet aan de orde geweest. De eerste vraag is hoe na het station Schiedam de metro verder moet gaan. In ons onderzoek wordt de vervoerswaar de bepaald; dus hoe vee' passagiers er gebruik zullen gaan maken van allereerst een metro, die via Bot lek Viaardingen met Spijkenisse verbindt of van een metro, die via de Benelux-corridor gaat. Pas als uit dat onderzoek blijkt, dat er tus sen die twee zeer grote verschillen zitten zal de technische haalbaar heid aan de orde komen." In de Overleggroep Openbaar Vervoer bekijken de ambtenaren van de verschillende overheden, NS en andere vervoerbedrijven welke combinatie van openbaar vervoersvoorzieningen nodig is in de westelijke regio. Behalve de verlenging van de metrolijn komt daarin ook aan de orde de eventu ele aanleg van een NS-station in Spaland, aan de lijn Schiedam- Delft, evenals de tramlijn die nu nog in Schiedam-Noord eindigt. Viaardingen heeft voorstellen van ghet Rotterdamse stadsvervoerbe drijf RET (de baas' van de metro) om de tram door te trekken naar Holy needs afgewezen. Het ge meentebestuur van de Haringstad vindt doortrekking van de tram verbinding alleen acceptabel als ook het stadshart van Viaardingen wordt bediend. In een brief die zij behalve aan het gemeentebestuur van Rotter dam ook heeft gestuurd aan Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, die plannen voorbereiden voor verbetering van het woon-werk- verkeer in de provincie, schrijft het Vlaardingse doortrekking van de metro naar NS-station Schiedam/Rotterdam-West een goed uitgangspunt te vinden om het railnet in het totale westelijk deel van de Rotterdamse agglome ratie op een kwalitatief aanvaard baar peil te brengen. Diamanten paar SCHIEDAM Gisteren was het precies zestig jaar geleden dat Pieter van der Kruit en Janna Johanna de Grijp in het huwelijksbootje stapten. Voor koningin Beatrix was het berei ken van deze heuglijke mijlpaal reden tot het sturen van een fe licitatiebrief. Burgemeester drs. R. Scherres kwam deze gister; middag persoonlijk aan het ju bilerende p?ar overhandigen. Namens het gemeentebestuur bedacht hij de echtelieden te vens met een fraaie fruitmand. Een vertegenwoordiging van de FNV bracht eveneens een felici- tatiebezoek. Afgelopen zondag is de huwelijksverjaardag uitge breid in familiekring gevierd. Het jubilerende paar woont aan de Frangois HaverSchmidtlaan en leest Het Vrije Volk vanaf de eerste huwelijksdag. Bij de ongetwijfeld vele felicitaties na tuurlijk ook die van Het Vrije Volk. Fax gestolen SCHIEDAM Bij een in braak bij drukkerij Ouwerkerk aan de Westvest is vannacht een fax met een waarde van tienduizend gulden gestolen. De eigenaar, die boven het bedrijf woont, werd wakker van twee harde klappen en glasgerinkel. Hij zag nog juist hoe de dader wegreed in een VW-Golf. Peter van Gameren exposeert \u Schiilantf 7 SCHIEDAM Kunstenaar Peter van Gameren uit Rotter dam exposeert vanaf vandaag tot en met 29 juni teken- en schildertechnieken in de Schie- land Galerie, gevestigd in de polikliniek van het Schieland- Ziekenhuis aan de Burg Knap- pertlaan. Van de 38-jarige on derwijzer zijn aquarellen, pas tels, gouaches, acryls en olie verfschilderijen te bezichtigen. De werken zijn te bezichtigen op werkdagen van 09.00 tot 17.00 uur. Bananenavond in Wereldwinkel SCHIEDAM Bananen uit Nicaragua zijn morgen het cen trale onderwerp op een thema avond van de Wereldwinkel Schiedam/ Er Wordt'video- en diamatëriaal' tiit''Nicaragua ver toond eh 'érr'ië-feetV'foto:ier,toon stelling over1 de ''ban'a'riehoogst. Uiteraard wordt men ook in de kaans^ lapd.rte kop^n., Ook op 18 en 19 mei kan* mén nog in de Wereldwinkel terecht voor de bananen. De avond begint om 20.30 uur en de Wereldwin kel is te vinden aan de Hoog straat 72. Paranormale avond SCHIEDAM Iedereen die kennis wil maken met paranor male zaken, kan morgenavond een bezoek brengen aan de Spi rituele Vereniging Harmonia in het wijkcentrum Nieuwland aan het dr. Wibautplein 165. Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Diverse mediums en magnetiseurs zoals Kees Goede- geburen met aquarelpastels/- waarnemingen en Kitty van der Tooien met waarnemingen/foto's zijn aan wezig. Inlichtingen over de vër- eniging en over de kennisma kingsavond zijn verkrijgbaar bij mevrouw A. Koendermah} Van der Most, Van der Eist- straat 18, telefoonnummer 4733809 b' De Cornuto's met close harmony in De Tender SCHIEDAM Wie de Cor nuto's zijn? Gewoon vier heren met liefdesproblemen, zeggen ze zelf. Zinderend zangspekta kel belooft dit a capella kwar tet, dat vorig jaar winnaar werd van het vierde Close Har mony Concours. Of ze het waar maken zal morgen blijken, wanneer het viertal een optre den verzorgt in theatercafé De Tender. Aanvang 21.30 uur, toegang gratis. Moderne Dans SCHIEDAM In het Passa getheater is vrijdag de voorstel ling 'Eleven Shades of Grey' te zien van Shusaku en het Dormu Dance Theatre. Een modern dansstuk, dat gaat over het alle daagse bestaan van alledaagse employees op een alledaags kantoor. Belangrijk in deze pro ductie is het fenomeen achter blijvende motoriek: beweging als resultaat van gewoontes! veroorzaakt door dagelijks te rugkerende bezigheden. Met de ze voorstelling van de van oor sprong Japanse choreograaf Shusaku Takeuchi neemt het Dormu Dance Theatre als Ne derlandse vertegenwoordiger deel aan het Concours Interna tional de Bagnolet in Frankrijk. Aanvang 20.15 uur, toegang 15 gulden (CJP en Pas65 10 gul den). 'WS iK

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1