Elf muziekverenigingen in 1e Druma-concours Samenwerking ziekenhuis met Drie Maas Stede is een succes Geschiedenis van coöperaties in Nationaal Coöp Museum Schiedam m Het Vrije Volk SCHIEDAM Nog vier flats in Nieuwland een lift AVR-toppers over rookgasreiniging mm m M I I tvV f 'J-'? DONDERDAG 17 ME11990 SCHIEDAM Na 29 jaar vindt er geen Schiedams drumfestival meer plaats. Als vervanging wordt op zaterdag 9 juni in de sporthal Margriet wel voor de eerste keer het nationale Druma-concours ge houden. Hieraan doen 22 afdelin gen mee van elf muziekverenigin gen. Door deelname aan het con cours proberen zij zich te handha ven in de muziekdivisies van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen (KNF) of in aanmerking te komen voor pro motie. Het Druma-concours (afkorting van drumbands en majoretten) is een organisatie van het Algemeen Muziek Overleg Schiedam (AMOS), dat bestaat uit de verenigingen Ambrosius, Harpe Davids, Juliana, OBK, Rijnmondband en de afde ling Culturele Zaken van de ge meente. Het festival vindt plaats vanaf 10.00 uur. „Er is ook een défilé aan ver bonden dat wordt afgenomen door burgemeester Reinier Scheeres," meldt AMOS-woordvoerder Erik van Leeuwen. „De route van het défilé loopt door de wijk Groe- noord via huize Spaland, huize De Harg, winkelcentrum Hof van Spa- land en daarna via de Schiedamse- weg terug naar de sporthal Mar griet. Uit verkeerstechnische over wegingen hebben we bewust voor Groenoord gekozen." In de sporthal worden de proe ven van muzikale bekwaamheid afgelegd. De Schiedamse muziek vereniging Gusto zal hierbij niet vertegenwoordigd zijn. „Onze inge stuurde muziek is te licht bevon den. We zijn afgewezen," aldus een teleurgestelde Joop Altorf van Gusto. „De eisen van de KNF blij ken strenger dan we dachten." Uit Schiedam doen wel mee de drum band Ambrosius, muziekvereni ging Harpe Davids, jeugdrumband Rijnmond, drumband Juliana en het showkorps OBK Voorts doen korpsen mee uit Nijkerkerveen, Kapelle Biezelinge, Utrecht, Katwijk, Nieuwe Tonge en Goudswaard. Topkorpsen ont breken. Volgens Corme Sey van de gemeente is dit het gevolg van de onbekendheid van het concours. „Als de organisatie aanslaat, dan zullen een volgend keer ongetwij"- feld ook gerenommeerde korpsen deelnemen." De organisatie '-<an het concours kost ruim tienduizend gulden. Het geld komt uit sponsoring door be drijven, een gemeentelijke bijdra ge van drieduizend gulden en uit de verkoop van toegangskaarten. De organisatie verwacht minimaal duizend bezoekers. Toegangsbewij zen kosten 2,50 gulden en zijn nu al aan de sporthal verkrijgbaar. Door Annet van Aarsen SCHIEDAM Het vergroten van de zelfredzaamheid van oude re patiënten, die bijvoorbeeld een hersenbloeding hebben gehad. Dat is het doel van een samenwer kingsverband tussen het Schieland Ziekenhuis en verpleeghuis de DrieMaasStede, dat nu een jaar be staat. Directie en specialisten van beide instellingen verklaarden gis teren dat de samenwerking een groot succes is. Het samenwerkingsverband kwam tot stand met als doel de pa tiënt een zo'n mogelijke reactive ring (revalidatie blijkt tegenwoor dig geen juiste omschrijving meer) te geven. Een te lange opname in het ziekenhuis blijkt voor patiën ten vaak niet de beste manier om te herstellen en in een verpleeg huis is een intensievere vorm van revalidatie mogelijk, is de achter liggende gedachte van het project. De DrieMaasStede heeft con stant twintig bedden gereserveerd voor reactivering van patiënten uit het Schieland Ziekenhuis. Zij blijven onder toezicht van de spe cialisten van het ziekenhuis. Het afgelopen jaar werden in totaal 59 patiënten overgebracht naar hot verpleeghuis. Inmiddels zijn daar 38van ontslagen; 22 patiënten konden terug naar huis en vijftien vertrokken richting verzorgingste huis. In praktijk blijkt de patiënt te rug te schrikken van een opname in het verpleeghuis. Hij heeft im mers een lichamelijke handicap en het verpleeghuis wordt vaak ge zien als eindstation waar een ver zameling gekke en demeterende oudjes haar laatste dagen slijt. De DrieMaasStede heeft echter een aparte afdeling voor mensen, die deelnemen aan een reactiverings- progamma. De ervaring leert dat het op deze manier bij elkaar brengen van 'gelijkgestemden' een positieve invloed heeft op het re- validatieproces. De DrieMaasStede bracht het afgelopen jaar patiënten met ver schillende achtergronden samen. In sommige gevallen ging het om mensen met kunstheupen of geam puteerde ledematen, het meren deel van de patiënten had een her senbloeding gekregen waardoor een eenzijdige verlamming optrad. Zij verruilden in de meeste geval len na twee drie weken het zie kenhuis voor het verpleeghuis. De gemiddelde duur van de reactive ring bedroeg 81 dagen, de ver blijfsduur was gemiddeld echter 105 dagen. Dit verschil werd ver oorzaakt doordat er nog geen plaats was in een verzorgingste huis of doordat noodzakelijke aan passingen aan woningen nog niet waren verricht. Naast het voordeel voor de pati ënten - een intensievere behande ling - levert het samenwerkings project ook een voordeel op voor het Schieland Ziekenhuis. De ge middelde verpleegduur is een stuk lager komen te liggen, zodat er een groter aantal opnames per jaar mogelijk is. Voor de DrieMaasSte de geldt dat de bedden, die ge bruikt worden voor reactivering duurder zijn dan de gebruikelijke verpleegbedden. Daardoor kan het aantal bedden op dit moment twintig nog niet worden uitge breid, hoewel er behoefte is aan ongeveer 35 bedden. Toch verwacht directeur T. Bakker van de DrieMaasStede in de toekomst een steeds grotere functieverschuiving van verpleeg huis naar reactiveringscentrum. In de medische wereld bestaat een grote belangstelling voor het soort samenwerkingsverbanden als het Schieland Ziekenhuis en de Drie MaasStede zijn aangegaan. 1 '0. m#* ê- 3 I 1 S De eerste palen voor de vier liftschachten zijn gisteren geslagen. Begin volgend jaar kunnen de flatbewo ners er al gebruik van maken. VLAARDINGEN De Vereni ging Tegen Milieubederf (VTM) heeft voor aanstaande maandag een thema-avond over rookgasrei niging bij huisvuilverbranding ge organiseerd. Ir. W. Vervetjes, hoofd van het bureau Vergunnin gen en Bedrijven van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR), zal uitleg geven over de eigenschappen van dioxines en an dere verontreinigende stoffen. Ook gaat hij in op de oude en nieuwe normen voor rookgassen van vuil verbrandingsinstallaties. Daarbij komt de 'Richtlijn Verbranden 1989' ter sprake, die door het mi nisterie van VROM is opgesteld en onlangs door minister Alders werd herbevestigd. Ir. D. den Ouden en mr. L. Che valier, respectievelijk plaatsver vangend directeur en hoofd exter ne betrekkingen van de Afval Ver werking Rijnmond (AVR), zullen vervolgens uiteenzetten hoe de rookgasreiniging verder kan wor den verbeterd. Om aan de nieuwe richtlijnen te voldoen zijn forse in vesteringen in nieuwe reinigings technologie nodig. Na de inleidingen is er gelegen heid tot discussie. De avond begint om 20.15 uur en wordt gehouden in Centrum Triangel, Fransen straat 14 in Vlaardingen. Bij de in gang is er voor elke aanwezige een bundel met achtergrondinforma tie. Voorafgaand aan het openbare thema-gedeelte van de avond houdt de VTM om 19.30 uur haar jaarlijkse algemene ledenvergade ring in Triangel. SCHIEDAM Vier flats bij de Nieuwe Damlaan krijgen een lift. Gisteren zijn hiervoor de eerste van de 58 houten palen geslagen. Begin volgend jaar zullen de lift kooien zweven tussen de etages van de vier verdiepingen tellende flats. De bouw van opnieuw liften in Nieuwland is het gevolg van een geslaagd experiment met zes lif ten, die twee jaar geleden elders in de wijk in het complex Dr. Kuij- perlaan aan flats zijn gebouwd. Niet alleen door de bewoners zelf werden deze liften met veel en thousiasme ontvangen. Ook elders uit de stad en vooral uit Nieuw land zelf kwamen verzoeken bij het Gemeentelijk Woningbeheer (GWB) binnen voor zo'n zelfde voorziening. „Niet zo gek," zegt Marjolein van der Hulst yan het GWB. „Ze ker niet als je bedenkt dat mensen die een dagje ouder worden, soms alleen maar willen verhuizen om dat het trappen lopen hen te zwaar wordt." Op de vele verzoe ken heeft het GWB voorzichtig moeten reageren. Het aanbouwen van liften aan flats is een kostbare zaak en is zonder overheidssubsi die niet mogelijk. „Het genot van een lift is één kant van de zaak en het bekosti gen uiteraard de andere. Heel sim pel gezegd betekent het verkrijgen van subsidie, dat de uiteindelijke kosten voor de bewoners beperkt kunnen blijven. De kosten komen tot uiting in een maandelijkse huurverhoging," legt Marjolein van der Hulst uit. „Voordat toezeg gingen gedaan konden worden over nieuwe liften, m'oest eerst de subsidie veilig worden gesteld. Voor de vier flats bij'de Nieuwe Damlaan is dat nu gelukt." Vanaf vorig jaar juni is druk ge werkt aan het liftenplan. Het is ontwikkeld in nauw overleg met onder meer de bewonersvereni ging Wonen en Leven Nieuwland. In september zijn de plannen aan de bewoners gepresenteerd. Vanuit die inspraak zijn nog enige prakti sche wijzigingen in de plannen aangebracht Zo is er bijvoorbeeld nog gesleuteld aan het verbeteren van de lichttoetreding in de wo ningen, welke straks achter de lift schacht komen te liggen. De eerste palen zijn zonder enig feestelijk vertoon geslagen. Dat is bewust gedaan om straks extra aandacht te kunnen geven aan de ingebruikname van de liften. Door Rein Wolters SCHIEDAM In het midden van de negentiende eeuw stagneer de in Nederland de ontwikkeling. Deze bleef achter bij die in ander Europese landen. Er was weinig ondernemerszin. Een groot deel van de bevolking was er slecht aan toe. Zwak en ondervoed en slecht tot zeer slecht gehuisvest. Niet of gebrekkig opgeleid en vaak ook nog verslaafd aan drank. Het was een arbeidersbevolking die niet in staat was voldoende vaklieden voor de na 1870 opkomende indus trie te leveren. Op welbespraakte wijze ging de 82-jarige Leo Hartveld,gisteren bij de opening van de expositie 'Een eeuw verbruikerscoöperatie in Rotterdam' ver terug in de ge schiedenis, die mede een basis was voor het oprichten van een coöpe ratieve beweging. Deze had als doel het scheppen van een'breder kooppatroon voor mensen met een smalle beurs. Voor een klein gehoor zette Hartveld in het Nationaal Coöpera tie -Museum in Schiedam in be knopte vorm de geschiedenis van de verbruikscoöperaties uiteen. Hij was de laatste secretaris van de Coöperatie Vooruitgang-Rotter dam, die in de zeventiger jaren eveneens het loodje legde. In de provincies Gelderland en Noord- Holland zijn nog vijftig winkels van de Coöp in bedrijf. De vrijwilligersorganisatie-met beroepskrachten omvatte in de goede jaren winkels in levensmid delen, eigen broodbakkerijen en melkinrichtingen en thuisbezorg- organisaties. Het doel was (simpel geschreven) door coöperatief inko pen aan de consument verkopen tegen lage prijzen. In het kader van het 650-jarig bestaan van Rot terdam is in het Coöperatie Muse um een speciale mini-expositie in gericht. Unieke foto's geven een aardig inzicht in de geschiedenis. In 1977 is het Nationaal Coöpe ratie Museum gesticht op initiatief van de Coöp Nieuwe Waterweg- Noord. Dat gebeurde tijdens het 75-jarig bestaan. Hiermee werd de grondslag gelegd voor het levend houden van de boeiende geschiede nis van de Coöp. Sinds enkele ja ren is het museum gevestigd in een historisch pand op de hoek van de Lange Haven en de Appel markt in het oude centrum van de Brandersstad. Het museum bezit vele ledenregisters. Hieruit blijkt dat de coöperatie geworteld was in vele geledingen van de bevolking. In vrijwel alle delen van Neder land zijn de coöperaties op het ge bied van de bakkerij en levens middelen verdwenen. Tot het museumbezit behoort een collectie van unieke gebruiks- stukken zoals stroopkannen, trom mels, lepels, reclameborden, foto's en nog veel meer. Nationaal Coöperatie Museum, Lange Haven 84, Schiedam. Tel. 010-4747456. De expositie 'Een eeuw verbruikerscoöperatie in Rotterdam' is te bezichtigen tot en met 27 oktober. Geopend 0'. donderdag en vrijdag van 12.3 tot 17.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Op donderdag bovendien van 19.00 tot 21.00 uur. Toegang gratis. m Leo Hartveld, de laatste secretaris van de Coöperatie Vooruitgang-Rotterdam, opende gisteren in het Nationale Coöperatie Museum een expo sitie over honderd jaar geschiedenis van de Coöp in Rotterdam. Lintje voor Hans Paalman SCHIEDAM Hans Paal man, de scheidend directeur van het Stedelijk Museum Schiedam is voor zijn vele ver diensten vanmiddag benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Het besluit hier toe is op 9 mei genomen door koningin Beatrix. De hoge on derscheiding is uitgereikt door burgemeester Reinier Scheeres bij de opening van de expositie over negentigjarige geschiede nis van het Stedelijk Museum in de Grote- of St. Janskerk. Fax weer gestolen SCHIEDAM Opnieuw is het accountantskantoor Mole naar bij een inbraak de fax kwijtgeraakt. Al enkele keren was het apparaat doelwit van inbrekers. Dit keer werd er ook nog kasgeld meegenomen. Ringen gestolen uit etalage van juwelier SCHIEDAM Enkele gou den ringen zijn vanmorgen ge stolen uit de etalage van juwe lier Van der Vlerk aan het Broersvest. Omstreeks vijf uur werd een ruit ingegooid. Eierstruif druipt in supermarkt SCHIEDAM Onverlaten hebben zich bij een inbraak in de Extramarkt aan het Dr. Wi- bautplein uitgeleefd in het stuk gooien van eieren. Het struif droop van de muren. Ook wer den enkele flessen frisdrank ge ledigd. Als buit werd tenslotte voor tienduizend gulden aan shag, sigaretten en aanstekers meegenomen. Men kwam bin nen na het forceren van een achterdeur. Avond-fietsvierdaagse SCHIEDAM De dertiende Schiedamse avond-fietsvier daagse wordt van vrijdag tot en met maandag gehouden; Deel nemers moeten iedere- avond een afstand van 25 kilometer fietsen. Vertrekpunt is de Wie lerbaan Schiedam in het Sport park Harga. Daar kan van 18.30 tot 19.00 uur gestart wor den. Voorinschrijving is moge lijk bij rijwielhandel Hans Damme in Schiedam Groe noord, de VVV en Inschrijfbu- reau Toerclub Rijnmond. De kosten inclusief heritinering be dragen f 4,- bij voorinschrijving en f 4,50 bij inschrijving op de eerste avond. Miranda geeft balletuitvoering SCHIEDAM Zondag is er 's avonds in de grote zaal van het Passagetheater de jaarlijkse uitvoering van balletschool Mi randa van Oorschot, Kaarten hiervoor kosten 10 gulden en zijn verkrijgbaar via de ballet school, Vlaardingseweg 4, tel. 4714077. De uitvoering begint om 19.30 uur. Laatste concert op Passage-orgel SCHIEDAM Zondag is de laatste gelegenheid van dit sei zoen om het unieke Standaart Theaterorgel van het Passage theater te zien en te horen. De jónge Engelse organist Martin Harris besluit de concertreeks van de Nederlandse Orgelfede ratie met een programma van bekende en minder bekende melodieën. De bespeling begint om 11.00 uur en de toegang is 9 gulden (CJP en Pas65 7 gulden, NOF-leden 5 gulden). Slotvoorsteiiing van 'Tien kleine negertjes' SCHIEDAM Toerde de Hollandse Comedie eerst door het land met 'The Mousetrap', het langst lopende toneelstuk ter wereld, nu komt het gezel schap met 'Tien kleine neger tjes', de bekendste thriller aller tijden en óók van Agatha Chris-- tie. Zaterdag staat de Hollandse, Comedie voor de laatste keer met dit successtuk op de plan ken. Die slotvoorsteiiing vindt plaats in het Passagetheater. Aanvang 20.15 uur, toegang 22, 19 en 16 gulden. Rommelmarkt Harpe Da vids SCHIEDAM - De christelijke muziekvereniging Harpe Da vids organiseert zaterdag een rommelmarkt op het Hema- plein. De muziekvereniging wil hiermee geld inzamelen voor nieuwe uniformen en instru menten. Ondermeer oliebollen en oude boeken worden te koop aangeboden en er is een rad van avontuur. De muziekver eniging, die nu bijna zeventig jaar bestaat, is nog op zoek naar tweedehands spullen. Mensen, die nog iets hebben staan, worden verzocht contact op te nemen met Harpe Davids, tel: 4711719 of 4705393. De rommelmarkt wordt gehouden van 10.00 tot 15.30 uur. iw IfeiV a 2W»- IvTtf r< v/|A W8 iï. WÊÊmÈm W&filï C 322*5* Q- o sü.- 3* CV J» h -V 4 f-iggpesa j J 233*CkT*

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1