Steun aalman bij afscheid museum Geen CD-leden n commies ies w 'Geen dolkstoot' Gemeentebestuur krijgt ervan langs tijdens 'symposium' Nieuwe delen Midden-Delfland in gebruik St.-Jan de Doperkerk sluit feestjaar af m j let Vrije Volk SCHIEDAM Rectificatie l •rwJ tmimm Sca, 498 Kennismaken met bouwplan nieuwe school Film 'Sea of Love' s to zien in Filmhuis Thee-dansant Ronde van Zuid-Holland PAGINA 4 VRIJDAG 18 ME11990 SCHIEDAM. „Wie werkt maakt fouten. Wie niet werkt maakt nooit fouten. Wie geen fou ten maakt, maakt promotie." De, op cultuur kersverse, wethouder Chris Zijdeveld liet aan het begin van zijn toespraak, gisteren vanaf de kansel in een overvolle aula van het Stedelijk Museum, tijdens de afscheidsreceptie van Hans Paaiman er geen twijfel over be staan dat het gemeentebestuur de kritiek van de vertrekkende muse umdirecteur had gelezen. In talloze interviews zei Paal man gehinderd te zijn door de be moeienis van de politiek. Zijdeveld wees in zijn soms zeer moeilijk verstaanbaar speech op de verhou dingen, die er nu eenmaal bestaan tussen politiek bestuur en ambte lijke diensten. Hij zei niet op de stoel van de directeur te willen gaan zitten maar samenwerkend te willen komen tot de uitvoering van een cultuurbeleid, dat breed gedragen wordt. Zijdeveld verwees tweemaal naar de uitspraak van Paalman, dat hij de benoeming van zijn voorganger Pierre Janssen als 'een dolkstoot in de rug' ervoer. Eerst wees hij er op, dat een gemeente bestuur als dat nodig is drastischer kan optreden en iemand ambtelijk kan 'onthoofden". Tenslotte bena drukte dat dit laatste niet is ge beurd. Paalman gaat tot aan zijn VUT eind 1991 de verzameling van het museum beschrijven. Bij de laatste opmerking van Zijdeveld verlieten enkele kunstenaars luid mokkend de aula. ROTTERDAM j. De strijd te gen illegaal hondenbezit in Schie dam, die maandag begint, gaat veel minder kosten dan Het Vrije Volk eerder deze week bij vergis sing meldde. De negen controleurs die maandag de stad ingaan om huis-aan-huis vast te stellen of mensen honden hebben waarvoor geen belasting wordt betaald, gaan de gemeente Schiedam geen ƒ500.000 maar ƒ50.000 kosten. Deze tijdelijke medewerkers van het bureau START vun het Gewes telijk Arbeidsbureau gaan in twee maanden tijd alle ruim dertigdui zend huishoudens in Schiedam controleren. Door Wessel Penning SCHIEDAM Het leek wel af gesproken. Alle sprekers tijdens het symposium over 'Het museum en de stad' in het Stedelijk Muse um namen het in minder of meer bedekte termen op voor de af scheidnemende directeur Hans Paalman. De gemeente moet zich niet bemoeien met de inhoudelijke zaken op kunstgebied, was de strekking van de toespraken. Paalman zelf zag alles glimla chend toe. Toch zal hij zijn af scheid na bijna dertig jaar di recteur te zijn geweest van het Ste delijk Museum niet prettig heb ben beleefd. 'Een dolkstoot in de rug' noemde hij het, dat zijn voor ganger Pierre Jansen tot interim- manager is benoemd. Met het ver wijt dat hij 'onvoldoende mana gerscapaciteiten' bezit kon hij nog wel leven. In een officieel afscheid had hij aanvankelijk helemaal geen zin. Maar op aandrang van vrienden uit de museumwereld „Jij gaat door de voordeur eruit" stemde hij toch in met een 'af scheidssymposium' ter ere van zijn vertrek. Zeker niet de eerste de besten kwamen gistermiddag opdraven in het Stedelijk Museum. Prof. Wim Crouwel, directeur van museum Boymans van Beuningen was er. En Nico Lamers, oud-wethouder kunstzaken in Dordrecht, Jetteke Bolten, toekomstig directeur van het Leidse museum De Lakenhal en Erik Akkermans, directeur van de Culturele Raad Zuid-Holland. Bovendien, zo zei 'eerste spreker' Akkermans waren nog meer kop stukken graag naar Schiedam ge komen, maar moesten zij daar door andere verplichtingen van af zien „in deze drukke tweede week van mei." De burgemeesters Van Lier en Scheeres, uit Vlaardingen en Schiedam, en wethouder Wieg man waren wel aanwezig. Scheer es zou later Paalman een konink lijke onderscheiding opspelden. Bij het symposium moeten de bestuurders zich af en toe wat on gemakkelijk hebben gevoeld onder de teksten van de sprekers op het symposium. Want steeds weer werd zijdelings gerefereerd aan de conflicten die Paalman de laatste jaren had met het gemeentebe- Burgemeester Scheeres bracht na het symposi um, bij de ope ning van de ju bileumtentoon stelling, de scheidende di recteur Hans Paalman de bij behorende hul de. stuur. Zoals het conclfict met de toenmalige VVD-wethouder Haf kamp, die besloot een tentoonstel ling in het museum af te hreken. Inleider Erik Akkermans noem de twee zeer uiteenlopende menin gen van kunstenaars over de be moeienis van de politiek. „De één denkt: laat ze hun portefeuille trekken en zich verder overal bui ten houden. De ander zegt: Ik doe wat zij willen. Dan komt het geld vanzelf." Volgens Akkermans ligt de ideale situatie ergens in het midden. Maar later zei hij ook: „De politiek moet oog hebben voor de positie van de museumdirec teur. Want hij is én kunstkenner én moet ook nog eens over mana gerskwaliteiten beschikken." Zijn conclusie daarom: „De poli tiek past slechts een zeer terughou dend beleid wat inhoudelijke za ken betreft. Gemeentebestuurders zijn als kunstkenners immers slechts amateurs." Akkermans be pleitte verder dat musea een meer jarenplan moeten ontwerpen. „Zo dat de te volgen beleidslijn vast ligt en dus geen tijd over is voor allerlei incidenten en conflicten." De Dordtenaar Nico Lamers was, hoewel ooit gemeentebestuur der, nog concreter: „Een museum directeur moet volledig zijn gang kunnen gaan. Hij is deskundig. Hoogstens kan hij na afloop van een activiteit of tentoonstelling op het resultaat worden aangespro ken. Maar hij moet wel de kans krijgen." De aanwezige gemeente bestuurders zullen de hint naar de r«=broker Huysmans- ■jonstelling hebben begrepen. Boymans-van Beuningen- directeur Crouwel wist wel een manier om soortgelijke principiële conflicten in de toekomst te voor komen. „Bedrijfsmatig denken is nodig, maar mag het inhoudelijke werk van de museumdirecteur niet aantasten." Hij pleitte daarom voor de zogenaamde 'management ondersteuning', die de eigenlijke directeur veel werk uit handen kan nemen. Maar ook Crouwel haalde nog even uit naar de politiek. „De par tijen heben meestal een zeer vage cultuur-paragraaf in hun program ma's staan. Dat merk je ook tij dens de raadsvergaderingen. Dus uit de hoek van de politiek hoeven we weinig te verwachten. Beter zou het zijn als wij slechts te ma ken hebben met de ambtenarij, zo dat we niet langer afhankelijk zijn van de vierjaarlijkse stoelendans. Eventuele storende factoren moe ten niet' uit de politieke hoek, maar uit de kunstenaarswereld ko men. En die is al storend genoeg." SCHIEDAM Het recreatiege bied Midden-Delfland bruist dit weekeinde van de activiteiten. Aanstaande zondag worden tijdens de jaarlijkse Open Dag onder meer surf-, wieler- en een golfwedstrij- den georganiseerd. Voor de fiets- liefhebbers zal een nieuwe route folder worden gepresenteerd. Deze activiteiten vormen de officiële in gebruikname van het nieuwe deel van Midden-Delfland, dat tussen Vlaardingen, Maassluis em Maas land voor massa-recreatie is inge richt. De folder 'Fietsen in Midden- Delfland: ontdek 't' bevat een fiets route van ongeveer vijfenveertig kilometer. Ook kortere routes 2ijn mogelijk. Volgens het recreatie schap zullen de tochten gaan langs prachtige gebieden in de omge ving In alle grote steden van de Rijnmond is de folder vanaf maan dag bij de VVV verkrijgbaar zijn. Afgelopen week is al een folder met vijf verschillende kanoroutes door Midden-Delfland verschenen. Een aantal bestuurders van het re creatiegezelschap nam woensdag de route in gebruik door zelf in de kano te stappen en een stukje uit te proberen. Ook op de Open Dag zal ieder een van de nieuw aangelegde faci liteiten gebruik kunnen maken. Tussen tien en vijf worden de be langstellenden verwacht. Vanaf twaalf uur wordt op de pas aange legde surfplas een surfwedstrijd georganiseerd. Verder vinden de monstraties plaats met nieuwe surfplanken en beloofd is al dat ie dereen die dat wil zelf een poging op een surfplank kan wagen. Tege lijkertijd informeert de Vlaar- dingse Hengelaarsbond op het zwemstrandje visliefhebbers over de sportvis-mogelijkheden in Mid den-Delfland. Ten zuiden van de surfplas zal een kleine Free-golfbaan worden uitgezet. Zelfs de allergrootste ama teur kan zo eens proberen een ho- le-in-one te slaan. En aan nog meer sporten wordt aandacht be steed. Op een rollerbank houdt wielervereniging De Coureur van af twee uur het kampioenschap Midden-Delfland. De gehele zondag is er een in formatiemarkt bij het kantoor van het recreatieschap. Vele verschil lende organisaties zullen een stand met informatiemateriaal inrich-1 ten. Onder meer Natuurmonumen ten, de Delfland Vereniging en de Werkgroep Archeologie maken hun opwachting. Op de markt zal bovendien een grote sterrekijker worden opgesteld, zodat de surf plas uitgebreid kan worden geob serveerd. Die plas kan overigens tijdens de Open Dag ook met een treintje worden bereikt. Het voer tuig zal over het hele terrein rond rijden. Oliekachels voor stacaravans SCHIEDAM De St. Jan de Doperkerk aan de Mgr. Nolenslaan bestaat zondag 25 j aar. Op deze dag wordt een reeks van kerkelij ke vieringen en andere festivitei ten, die in het feestjaar zijn gehou den, afgesloten met het opdragen van een Heilige Mis. De geschiedenis van de paro chie van St. Jan de Doper is al een eeuwenlange. Eigenlijk begon deze met de bouw van de St. Janskerk op de Grote Markt. Na de beelden storm in 1572 werd deze door de toenmalige bestuurders van Schie dam aan de protestanten overge dragen. Na de reformatie heeft het parochieleven een ondergronds be staan gekend, waarbij de bedie ning plaatsvond door rondtrekken de priesters. In 1612 vestigde 2ich op aan drang van de Schiedamse weduwe Antje van der Burgh-van Smale- velt weer een roomskatholieke priester in een schuilkerk op de Dam, op de plaats waar nu de Oud Katholieke Kerk staat. Deze pries ter, Govert van Vliet, bediende vanuit zijn schuilplaats ook de ka tholieken in de omliggende plaat sen. Tot verdriet van weduwe Van der Burgh, die een priester alleen voor haarzelf en de stad Schiedam wenste. Zij kreeg het voor elkaar dat tegenover het Huis te Poort zich de Dominicaner pater Gaspar Luypaert vestigde, waarmee de eerste Dominicaner parochie in Nederland een feit werd. Zijn schuilkerk, gelegen tussen de Dam en de Korte Haven, heeft dienst gedaan tot 1824, in welk "4 De St. Jan de Doperkerk is alweer 25 jaar een markant herkennings punt in de wijk Nieuwland. jaar hij werd vervangen door de grotere Havenkerk langs de Lange Haven. In de jaren rond 1960 werd in de nieuwbouwwijk Nieuwland aan de Mgr. Nolens laan een noodgebouw geplaatst als dependance van de Havenparo chie. Met het vooruitzicht dat de Havenkerk zou moeten worden af gestoten, werd naast deze nood kerk een nieuwe St. Jan de Doper kerk gebouwd. Deze werd 25 jaar geleden door de bisschop van Rot terdam, mgr Jansen, ingewijd. Ondanks de vergrijzing van de wijk is de parochiegemeenschap springlevend gebleven. Kerkbezoe kers komen zelfs van buiten de wijk. Zondag vindt om elf uur de laatste jubileum-viering plaats, waarbij de eigen pastores, de pa ters Louis Klinkenberg en Jacques Mahlmann, zullen voorgaan. Voor af worden symbolisch twee wand kleden overgedragen, die een groep dames naar ontwerp en on der leiding van Jacqueline Hen- d r ickx-V rij moec heeft vervaar digd. Na de kerkdienst is er vanaf 12.30 uur voor alle parochianen een gezellig samenzijn in de kanti ne van de scholengemeenschap Brandersstad, achter de kerk. OL1EHAARDEN «|H« WOERKOM Door Rein Wolters SCHIEDAM De 31 democra tische raadsleden in de gemeente raad hebben afgesproken dat ze de twee ultra-rechtse Centrumdemo craten (CD) niet zullen negeren. Tegelijkertijd blijkt uit een geza menlijke verklaring dat er geen enkele hand- of spandienst in de richting van de CD wordt verricht. De CD krijgt geen enkele steun. De democratische fracties kondigen voorts aan nadrukkelijk in te gaan tegen de 'racistische boodschap van deze groepering'. De fracties van PvdA, CDA, VVD, D66 en Groen Links hebben dit in hun gezamenlijke verklaring meegedeeld. Tevens spraken zij af, dat geen medewerking wordt ver leend aan de benoeming van CD- leden in de raadscommissies. Voorts ondertekent of ondersteunt geen enkele partij in de komende vier jaar van de CD afkomstige moties, amendementen of voorstel len. De vijf fracties willen dat het college van burgemeester en wet houders het ambtenaren mogelijk moet maken om de CD-raadsleden niet van dienst te zijn. Verder wil len de fracties dat gemeentesecre taris mr. A. G. H. Gorissen voor de CD als het enige aanspreekpunt binnen het ambtelijke apparaat gaat fungeren. Eén en ander is het resultaat van een overleg dat de fracties hebben gevoerd over hun houding tegenover de CD in de raad. Het grootste dilemma hierbij was of er wel of niet zal worden ingegaan op de betogen van de CD tijdens ver gaderingen. „Uiteraard zal zonder meer door de voorzitters van ver gaderingen moeten worden inge grepen wanneer ontoelaatbare, ra cistische of anderszins beledigende of strafbare taal wordt uitge kraamd. Voor het overige hebben de fracties ervoor gekozen de CD niet 'dood te zwijgen', maar juist tegen de racistische propaganda in te gaan," aldus de vijf fracties, In andere gemeenteraden in het land, waarin ultra-rechtse partijen zijn toegetreden, is ook afgespro ken geen CD-ers in de raadscom missies te benoemen. „Een van de belangrijkste argumenten is daar bij dat de commissies tot doel heb ben het college te ondersteunen in de beleidsvorming. Benoemen van CD-ers zou suggereren dat de racis tische en ondemocratische ideeën van de CD voor die beleidsvor ming van belang wordt geacht." De moeite voor het indienen van moties of amendementen kun nen de twee CD-ers zich op voor hand besparen. Om deze behan deld te krijgen zijn drie handteke ningen noodzakelijk. Niemand van de andere raadsleden zal de in breng van de CD onderschrijven. Bovendien wil niemand van de 31 raadsleden aan dezelfde tafel zit ten met de CD. Met het college zijn praktische afspraken gemaakt over de indeling van de raadszaal en de ruimten waar de commissies ver gaderen. De eerste vergadering van de gemeenteraad, waarin de raads commissies worden benoemd, vindt plaats op maandag 28 mei. SCHIEDAM In de maand ju li wordt begonnen met de bouw van één nieuw gebouw als vervan ging voor de Erasmusschool (Huy- smansstraat) en de Goeman Borge- siusschcol (Anthonie Muijsstraat). Als eerste wordt de Goeman Borge- siusschool afgebroken. Op die plaats komt de nieuwe school te staan. De ongeveer honderd leer lingen krijgen na de zomervakan tie les in de Erasmusschool of in een dependance aan de Aleida- straat. Tijdens de vakantie zullen een aantal lokalen in de Erasmus school worden verkleind. Dit is noodzakelijk om om alle leerlingen een plek te kunnen bieden. De bouwplannen en de gevolgen zijn en worden in ruime mate voorgelegd aan de ouders van de leerlingen en aan de omwonenden. Voor de mensen uit de buurt wordt op dinsdag 22 mei in de Goeman Borgesiusschool van 20.00 tot 21.00 uur een voorlichtings avond gegehouden. Dat gebeurt aan de hand van de tekeningen. Vragen worden beantwoord door de architect, de directeuren van beide scholen en medewerkers van de gemeente. Het is de bedoeling dat beide scholen na het gereedkomen van het nieuwe schoolgebouw opgaan in één nieuwe school. Auto in Sneltiussingel SCHIEDAM Op onver klaarbare wijze is gistermiddag de Pontiac van een 43-jarige man uit Rotterdam terecht ge komen in de Snelliussingel. Het ongeval gebeurde omstreeks, twee urn:. De brandweer takel de de auto weer op het droge. SCHIEDAM 'Sea of Love' is de titel van de Amerikaanse thriller van regisseur Harold Becker die vanavond wordt vertoond in het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12. In de ho - rollen spelen Al Pacino en El len Barkin. Aanvang 21.30 uur. Toegang voor donateurs vier gulden. Het donateursschap kost per seizoen vijf gulden. Hierbij is de toegang tot de eer ste film inbegrepen. Leger des Heils viert eeuwfeest SCHIEDAM Het Schie damse korps van het Leger des Heils viert deze week zijn hon derdste verjaardag. Zaterdag 'is er een reünie van heilsoldaten in de Opstandingskerk aan de Dr. Kuyperlaan, om half drie gevolgd door een openluchtsa menkomst aan de Koemarkt en om half acht 's avonds een juhi leummuziek- en zangfestival weer in de Opstandingskerk. Zondagochtend om tien uur vindt een Heiligingssamen komst plaats in de gerenoveer de Korpszaal van het Leger aan de Lange Haven en om vijf uur wordt er weer een Verblijdings- samenkomst gehouden. De wer kelijke verjaardag, woensdag 23 mei, viert het Leger des Heils met een een Dank- en Herdenkingsbijeenkomst in de Korpszaal. Kunstzinnige wegwijzer op dak bibliotheek SCHIEDAM Onder het toeziend oog van cultuurwe thouder Chr. Zijdeveld "wordt maandagmorgen om elf uur een kunstobject geplaatst op het dak van het wijkcentrum De Blau we Brug. Het is een marke ringsteken dat naar het biblio theekfiliaal annex de artho- theek en het kunstdepót aan de noordkant van het Bachplein leidt. Het object bestaat uit een opeenstapeling van een aantal kleurrijke oliedrums, die samen de hoofdletter A (van artotheek) vormen. De Schiedamse kunste naar Martin Moesman is de maker van het object. SCHIEDAM Voor de laat ste keer van dit seizoen wordt zondagmiddag een thee-dansant gehouden in het dienstencen trum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. Aanvang 13.30 uur. Vanaf 27 mei tot en met zondag 26 augustus is het dienstencentrum elke tweede en vierde zondag van de maand geopend. Dan worden contact zondagmiddagen gehouden voor oudere wijkbewoners. Er is ge legenheid om te biljarten, kla verjassen, dammen, schaken, sjoelen en verscheidene gezel schapsspelen. Achtergrond zorgt voor een gezellige sfeer, De toegang is gratis. Inlichtin gen bij Miep de Groot, tel. 4705500. Orgelconcert SCHIEDAM De Rotter damse toonkunstenaar Aad van der Hoeven geeft zaterdag om 15.00 uur een concert op het orgel van de Nederlandse Pro testantenbond aan de Westvest. Hij vertolkt werken van Bach, Handel, Renaud, Reger en zijn leermeester Piet van den Kerk hof! De toegang is evenals de koffie gratis. Dit is het laatste concert dat de vereniging Vrienden van het Stedelijk Mu seum Schiedam organiseert in deze kerk. Nu de restauratie van het Stedelijk Museum zijn voltooiing nadert, gaan alie ver enigingsactiviteiten weer terug naar het museum. SCHIEDAM - Toerclub Rijnmond organiseert zondag de Ronde van Zuid-Holland een toertocht over tweehonderd kilometer. De route loopt glo baal langs 'Delft, Berkel, Schoonhoven, Vlist, Haastrecht, Oudewater, Leimuiden, Noor- wijkerhout, Katwijk en Hoek van Holland. De gemiddelde fietssnelheid is 25 kilometer per uur en er zijn twee rustpau zes ingelast. Er is een volgauto aanwezig. De tocht begint om 7.00 uur op de Wielerbaan Schiedam in Sportpark Harga. Inschrijven is van 6.00 tot 6.50 uur mogelijk. Voor leden van de toerclub kost deelname 5,-, voor niet leden ƒ6,-. Voor meer informatie kan men contact op nemen met de toerclub, tele foonnummer 4.35.72.66 af 4.70.31.37. (INGEZONDEN MEDEDELING) t F peafe Tr j; V* rJ ïr-Z FT Fr 5?" bruin met ingebouwde tank 6 liter, AAtk 2500 kcal beige/bruin, bruin met ruit, ««AO 5500 kcal DW.' diverse modellen Butagaskachels en haarden ook muurkachels en geisers, elec boilers 500 W 1-2-3 en 4 vlams comforen VAN 1 8ro«rav«ld 139 SCHIEDAM Tel»1oorM267736_ t i.li

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1