'urkse cultuur in museum voor Volkenkunde Het Vrije Volk SCHIEDAM Open Dag toont slechte bereikbaarheid aan ODO vindt het wel best Parijse markt groot succes: vijftienduizend bezoekers Wf^ÈjSMW ft M Concert in kerk Wadlopen PAGINA <4 WS MAANDAG 21 ME11990 w Door Wessel Penning 'f. VLAARDINGEN Het zal nog wel even duren voordat het re creatiegebied Midden-Delfland ten westen van Vlaardingen Volop gaat functioneren. Gisteren, tijdens de open dag, bleek dat het gebied nog niet echt is berekend op het bezoek van veel recreanten. Vooral de bereikbaarheid is nog een probleem. En volgens 'ken ners' is de speciaal aangelegde surfplas 'niet ideaal'.. Eigenlijk kwam die open dag volgens het recreatieschap tevens de officiële ingebruikname nog wat te vroeg. Gisteren kon nog geen optimaal gebruik worden ge maakt van het viaduct over de ijksweg A 20, dat de Broekpolder en Midden-Delfland met elkaar verbindt. De weg naar dat viaduct is nog niet voltooid en het is daar om voor automobilisten vooralsnog verboden over de weg te rijden. Vanaf de A 20 was Midden- Delfland gisteren slechts bereik baar voor de wagens van een "laardings surfbedrijf, dat gisteren surfwedstrijden hield. Zo'kon hèt gebeuren dat een jpngen, die .tijdens het'stoeien' in gén van de waterplassen zijn been brak, veel langer dan normaal moest wachten tot een ambulance was gearriveerd. De ziekenwagen was bij het viaduct gehinderd door een slagboom. „Hier moet nog wel wat veranderen. De veiligheid is een probleem. Je zou hier maar een hartinfarct krijgen. Dan ben je hastikke dood," reageerde een om stander. Het recreatieschap erkent het bereikbaarheidsprobleem. Een me dewerker: „Het komt wat ongeluk kig uit. Het viaduct is pas in juli echt bruikbaar. De datum voor de ze open dag stond allang vast, dus t- we moesten het wel door laten gaan." Slecht bereikbaar of niet, vele. Vlaardingers waren gisteren natuurlijk geholpen door het zon nige weer naar Midden- Delfland gekomen. Allerlei activi teiten waren georganiseerd. Voor het kantoor van het recreatieschap was een informatiemarkt met on der andere stands van de scouting, de stichting Natuurmonumenten en het ingenieursbureau Grontmij (de ontwerpers). Maar die markt werd slecht bezocht in vergelij king tot de waterplassen, waar na tuurlijk gezwommen en gesurfd werd. Vooral de surfplas was erg in trek. Al vanuit de verte waren de vele surfzeilen zichbaar. Toch is de plas volgens ervaren surfers niet ideaal. „De wind staat meest al verkeerd," zegt Vlaardinger Pe ter van Eisen. „Dan kan alleen op het smalle gedeelte, in de breedte worden gesurft. Over dat lange stuk, de lengte van de plas, kan je misschien een paar keer per jaar surfen." Toch hoeft dat geen onoverko melijk bezwaar te zijn. Van Eisen: „De ervaren surfers zal je hier niet gauw zien. Maar voor scholieren, en andere beginnende surfers, is het hier wel leuk. Die plas ziet er mooi en aantrekkelijk uit." De grasvelden lagen zodoende bezaaid met surfplanken en karre tjes, fietsen en kano's. Terwijl vele jongeren hun handdoeken hadden uitgerold om wat zon mee te pik ken of naar de surfwedstrijden op de surfplas te kijken. Ouderen had den hun tuinstoeltjes uitgestald. Zij .werden ogenschijnlijk niet gehin derd door het nog overal liggende bouwmateriaal en het lawaai van de A 20. mÊSr<' V-V surfplas is nog niet helemaal goed bereikbaar, maar daar heeft het spelende kind geen weet van. De nieuwe SCHIEDAM De laatste korfbal wedstrijd - van het seizoen heeft weinigeprofelgmen ..gegeven voor k&hmm YSfl QDOxiUitoMaasland. Tegenstander Merwede vond het, net als de Maaslanders, wel best, tflpnHe^inigrveóHtlnst, zodat een matte^ yertoftingi qverïTeêT. Daaruit k'waniende 'Ülaasïanclers toch als overwinnaars naar voren, 811. Topscorers waren André Pelikaan (3x) en Henk Goedendorp (2x). VlaardingenDeto 11—8 (4—3). Ook deze twee ploegen hadden het wel gezien dit seizoen. Er stond voor beide niets meer op het spel. In de eerste helft ging de strijd vrijwel gelijk op, in de tweede helft nam de kampioensploeg Vlaardingen afstand door vier maal op rij te scoren. NIOMaassluis 83 (53). De ze wedstrijd was een matig slot van een matige competitie voor de Maassluizenaren. Ook hier ging de eerste helft de strijd gelijk op. Vlak voor rust kon NIO twee doel punten uitlopen. Acht minuten in de tweede helft demarreerde NIO zelfs naar 83, de eindstand. SuccesDubbelzes 76 (31). Succes heeft veel moeite gehad mëfi Dubbelzes. Deze Haagse ploeg Had' dit seizoen nog geen punt be- héhid en wilde nog proberen de öftf'te redden. De Schiedammers openden de score en liepen uit naar 31. De voorsprong van twee doelpunten behielden ze tot 75. In de slotfase scoorde Dub belzes nog 76 zodat Succes op het nippertje kon winnen. SCHIEDAM Naar schatting vijftienduizend mensen zyn giste ren de kassa gepasseerd van de (32). Vitesse had in theorie nog plein Nassau" heeft het hen echter flink lastig gemaakt. Constant hebben de Vlaardingers twee punten voor gestaan maar konden niet verder loskomen van Vitesse, dat vlak voor tijd op gelijke hoogte kon ko men, 55. HSV—Harga 11—14 (7—6). Har- ga heeft het seizoen afgesloten met ruime Winst op HSV uit Den Haag. Tot tien minuten na rust ging het doelpuntenverloop om en om. Toen kreeg Harga vleugeltjes en liep uit naar 1114. Rob de Graaff heeft na deze wedstrijd af scheid genomen als trainer-coach. Spirit—De Kapellen 77 (64). De leuke, sportieve partij tussen Spirit en de Kapellen is onbeslist gebleven. Spirit nam al snel de lei ding en kon de voorsprong van twee punten vasthouden tot na de rust. Toen kreeg de Vlaardingse ploeg even een inzinking te ver werken wat de tegenstanders de kans gaf om op gelijke hoogte te komen. Voor Martin Lokker was dit zijn laatste wedstrijd voor het eerste team. Hij gaat het wat rusti ger aan doen. in Schiedam. Organisator Aecla-uit, Helmond «egt juiste c-aantah-Tiiët Sfcrédïês" te kunnen noemen. „Er waren ook veel kinderen en die hadden gratis toegang. Wat het aantal bezoekers en de gezelligheid betrof, was de markt zeker geslaagd." Minder ge slaagd vond een aantal bezoekers de toegangsprijs van 3,50. „De meeste kramen zijn bemand door beroepsverkopers. Op de gewone markt hoef je toch ook geen toe gangskaartje te kopen?" bekriti seerde een Schiedammer van mid delbare leeftijd. Zo'n zestig percent van de 175 'kramers' bleek, gezien hun ver koopwaar en de hoogte van de prijzen, op dergelijke markten de kost te verdienen. Het verschil tus sen hen en de kraaminhoud van mensen die werkelijk hun zolder- spullen wilden verkopen, was dui delijk zichtbaar. Van Aerle zegt dat ook te hebben geconstateerd. „Maar het is wettelijk toegestaan om vier keer per jaar voor een vlooienmarkt in te schrijven. Ik kan de mensen die een kraam hu ren niet persoonlijk achter de broek lopen en kijken of ze ook op andere markten staan." Van Aerle wimpelt de kritiek weg met: „Ik heb niets dan posi- - n' "~2ks° Ook de mini-kinderboerderij op de Parijse markt stond in een behoorlijke belangstelling. tieve geluiden gehoord. Er zijn goede omzetten gehaald. Ach, een enkele klager is er altijd wel. Vol gend jaar kom ik met dit circus ze ker naar Schiedam terug." De sfeer op de Parijse markt was gezellig. Dat kwam mede door het schitterende weer en ook door de brede opstelling van de kra men. Er was voldoende ruimte om te lopen en te kijken. Daaraan ont breekt het op soortgelijke markten nogal eens. Kinderen leefden zich uit bij een gratis toegankelijk kin dertheater, m een mim-kinder- boerderij en op een luchtkussen. Vreemd genoeg moest voor een ri tje in een mini-draaimolen één gulden worden betaald. Ook een tiental oude ambachtslieden kon den zich in een ruime belangstel ling verheugen. GEISERS ■EN BOILERS ROTTERDAM Theater De Evenaar in het museum voor Vol kenkunde in Rotterdam staat nog tot 31 mei, geheel in het teken van 'Turks theater'. Het xis voor het eerst dat het Rotterdamse publiek in zo'n korte tijd maar liefst zeven Turkse theatervoorstellingen kan zien. De Turkse Theater Week is een initiatief van.de Stichting Bui tenlandse Werknemers Rijnmond (SWBR), en is georganiseerd in sa menwerking met Theater De Eve naar. Eén van de toneelspelers die meedoet aan de Turkse Theater Week is Faruk Dikici, een in Rot terdam woonachtige Turkse to neelspeler. Tijdens het festival is hij te bewonderen in drie verschil lende stukken: 'Turkse verhalen', 'Ithaka' en 'Iskender of Alexan der'. De 27-jarige acteur speelt al ze ven jaar toneel. Hij begon destijds bij het gezelschap Dostlar. Daarna speelde hij bij verschillende groe pen. Op dit moment heeft Dikici geen vaste theatergroep. Hij neemt deel aan het Turkse Theater Week als toneelspeler van twee verschil lende groepen, namelijk De Nieuw Amsterdam en Mediterraan. De acteur maakt meteen al dui delijk dat de naam Turkse Theater Week niet betekent dat het speci aal voor Turken is. „Het zijn voor namelijk Turkse toneelspelers, vandaar dat het Turkse Theater Week heet. Natuurlijk je zult af en toe best wel specifiek Turkse din gen zien. We nemen allemaal, vaak onbewust, dingen mee van onze achtergrond naar het toneel. Maar het is niet speciaal voor een Turks publiek bedoeld. Ons doel is gewoon theater maken voor ieder een, dus eigenlijk voor een inter nationaal publiek." Op de openingsavond van het festival speelde De Nieuw Amster dam 'Turkse verhalen'. Het ope ningsstuk is eigenlijk meer een vertelling. Dikici is één van de vertellers. Het verhaal gaat over de tulp. De Tulpentijd (zeventiende eeuw) is een periode in de Osmaanse geschiedenis. Deze tijd werd gekenmerkt door veel fees ten (voor de elite) en door vrede. Toneelgroep De Nieuw Amsterdam probeert op de openingsavond van het festival duidelijk te maken hoe Turkse schrijvers de tulp in hun li teraire werk hebben gebruikt, op welke manier ze dat hebben ge daan en waarom die tulp zo be langrijk was. De liedjes bij deze vertelling gaan uiteraard ook over de tulp. Het tweede toneelstuk waaraan Dikici deelneemt is Ithaka van het Haagse gezelschap Mediterraan. It haka bestaat eigenlijk niet, het is een symbool van een reis die je in gedachten voortdurend maakt. Het is een doel waar men naar streeft. Enerzijds is het het einde van een weg en anderzijds het begin. Het oorspronkelijke verhaal gaat over een soldaat, of eigenlijk een vreemdeling, die de Troje-oor- log verloor en die voor straf door de Goden verbannen wordt naar het eiland Ithaka. Hij blijft tien jaar op dat eiland, maar al die tijd probeert hij er weg te komen. „Ik speel de rol van een oude man. Of eigenlijk meer een duivel in de vorm van een oude man, verduidelijkt Faruk Dikici zijn rol. „Ik vergezel de vreemdeling en houd hem onder druk. Als hij iets verkeert doet, dan bestraf ik hem. Ik bezorg hem gewoon heel de tijd nachtmerries." Evenals in Ithaka speelt Dikici ook in 'Iskender of Alexander' een oude man. Iskender of Alexander is een psychologisch verhaal. De voorstelling gaat over een man, die na 25 jaar de balans opmaakt van zijn leven. Hoop is wanhoop geworden. Hij vecht met het di lemma in een vreemd land blijven of terugkeren? Iskender betekent precies hetzelfde als Alexander. Is kender is de Oosterse benaming en Alexander de Westerse. Dikici zegt expres Oosterse en Westerse. „Je moet het niet gelijk weer zien als Turks en Nederlands. Het kan voor iedereen gelden die uit het Oosten naar het Westen komt en met dat dillema worstelt." Het stuk heeft een open einde. Het wordt niet duidelijk of er uit eindelijk voor Iskender of Alexan der wordt gekozen. Het publiek mag er een eigen interpretatie aan geven. Faruk Dikici is heel blij dat er zoiets als de Turkse Theater Week is georganiseerd. „Het is waanzin nig Het is voor het eerst dat dit gebeurt. Ik hoop dat het een begin zal zijn, dat er meer van dit soort initiatieven zullen worden geno men." De acteur vindt het wel raar dat de SBWR het festival heeft moeten organiseren. „Dit is eigen lijk een taak voor de Rotterdamse Kunst Stichting, Wij maken kunst, zoiets zou dus door een kunststich ting georganiseerd moeten worden en niet door een organisatie als de SBWR. Bovendien heeft de RKS een speciaale pot voor migranten kunst. Ze zouden zich eigenlijk moeten schamen dat zoiets door anderen wordt georganiseerd, want het blijft hun taak." Naast de voorstellingen Turkse verhalen, Ithaka en Iskender of Alexander zullen ook Bergtaal, De fotograaf (Turks gesproken), Dag boek van een gek en Je begrijpt het niet (Turks gesproken) te zien zijn in De Evenaar. Op Dagboek van een gek en De fotograaf na zijn het allemaal Rotterdamse pre mières. Naast de Turkse Theater Week is er in het Museum voor Volken kunde ook de tentoonstelling 'Top- kapi, vier eeuwen Turks-Nederlan- de ontmoetingen' te zien. Deze ex positie is op 24 maart geopend en is nog te bezichtigen tot en met 2 september. Tot en met 26 augustus is er tenslotte Het Istanbul Festi val. Op dit festival kunnen bezoe kers kennismaken met de heden daagse Turkse cultuur. Het plein voor het museum zal dan worden omgetoverd tot een bazaar met tal loze Turkse artiesten, films, een kinderprogramma, een ambacht- smarkt, visrestaurant en theehuisj Met auto frontaal tegen muur gebotst SCHIEDAM [Twee Schie dammers van 18 eri 19 jaar zijn zaterdagnacht met ernstig letsel overgebracht naar het zieken huis Dijkzigt m Rotterdam. Het duo reed in een Mini op de Vel- levest, waar de oudste in een bocht de macht over het stuur verloor en met hoge snelheid frontaal tegen een muur botste. Hij raakte bekneld en moest door de brandweer worden uit gezaagd. De passagier kon zelf uitstappen, maar zakte vervol-1 gens in elkaar. Met botbreukeri en verwondingen aan benen, hoofd en nek is het tweetal af gevoerd. De bestuurder bleek niet in het bezit van een rijbe wijs. Leerlingen geterroriseerd SCHIEDAM Met het in sluiten van twee vijftienjarige jongens heeft de politie van Schiedam een eind gemaakt aan een reeks van terroristi sche activiteiten en tevens een brandstichting in de scholenge meenschap De Burgt opgelost. Eén van de jongens heeft be kend de brandstichting schade dertigduizend gulden te hebben gedaan uit wraak. Wegens wangedrag was hij eer der van school gestuurd. De jongen terroriseerde en intimideerde volgens.de politie leerkrachten en •- medeleerlin gen. Tijdens metaal be werkingg; les zou hij een gloeiend stuk ij? zer in de nek van een klasge noot hebben geduwd. Een ande re leerling moest zich onder doktersbehandeling stellen na dat de jongen ijzervijlsel in de ogen had gegooid. Uit het on derzoek van de politie bleek voorts dat de jeugdige Schie dammer zich op de april-ker- mis op het Emmaplein schuldig heeft gemaakt aan het afpersen van geld van jonge kinderen. Ook maakte hij zich op deze wijze een paar dure schoenen eigen, zo bleek uit zijn bekente nis. De jongen is intussen voor geleid aan de Officier van Jus titie. De andere jongen heeft als handlanger gefungeerd. Man na.wilda achter volging klemgereden Laatste open huis van modelcluo Schiespoor SCHIEDAM De models- ^oorvereniging Schiespoor houdt op zaterdag 26 mei in het clubgebouw aan de Westerkade 21 de laatste open dag van dit seizoen. Van tien tot vier uur kunnen modelbouwers terecht voor gratis reperaties aan hun materiaal. Alleen onderdelen worden in rekening gebracht. Inlichtingen over de vereniging worden graag verstrekt door se cretaris A. Luijsterburg, Laseur- pad 8, telefoonnummer 4709698. SCHIEDAM Jefke Kerk wijk (viool), Rob Streevelaar (klarinet) en Petra Vrijling (pia no) verzorgen op zondagmiddag 27 mei een concert in het kerk gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de West- vest 92. Aanvang 14.40 uur. Toegangsprijs vijf gulden. Le den en pashouders betalen drie gulden. SCHIEDAM De Erker no digt jongeren uit om in het weekend van 23 en 24 juni te gaan wadlopen. Voor 25 gulden kan iedereen tussen de 15 en 24 jaar mee naar de Wadden zee. De organisatoren zijn van plan om op zaterdagochtend te vertrekken en op zondag in Schiedam terug te keren. De wadlopers ten hoogste zes tien in getal - zullen een tocht maken van Wierum naar En- gelmansplaat. Op een camping in Moddergat zal het gezelschap overnachten. Midden-De land is nog niet ideaal W* - ««..v Cc" "«Wl ►'VUi p- k. -- .jtw. t,*& 3» rïr W l yndmv«y. O (INGEZONDEN MEDEDELING) risv U>k» KEUKENGEISERS BADGEISERS GAS- EN ELEKTR. BOILERS, ook 500 watt GAS EIST VEILIGHEID Kies een goede leverancier Gastoestelien koopt u toch bij de vakman? Ook service en onderdelen Occasions Erkend installateur «W J* J - SCHIEDAM Neppn wilde achteri/oTgiiig" Is' "Vrijdagavond in de Rotterdamse wijk Span gen eert aèttigfarige'*automobi* list uit die -stad door de'politie klemgereden.' De'man bleèk on der invloed 'van alcohol. Zijn opmerkelijke rijgedrag trok op de Franselaan de aandacht van de Schiedamse politie. Op een stopteken zette de man de wa gen aan de kant. Bij het nade ren van de agenten stoof hij echter vol gas weg. Via de Ho- genbanweg racete de man naar de Schiedamseweg-beneden. Ge waarschuwd door de sirene van de achtervolgende politiewagen konden omstanders van een ijs- wagen op het nippertje weg springen. Met behulp van de politie van Rotterdam werd de woeste rijder tot staan ge bracht. De man bleek op de Franselaan een auto te hebben aangereden en daarbij ook een meisje te hebben'verwond. Hij bleek bovendien' te rijden in een gestolen 'auto: ,r' j

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1