Pippeloentje is voorlopig uit de zorgen Kunstwerk verbindt artotheek en depot Reünie Goeman Borgesiusschool maakte veel los' PSKÏ Het Vrije Volk SCHIEDAM KUNST TE KIJK Peuterspeelzaal hoeft Woudhoek-school nog niet te verlaten "mfmm ANBO waarschuwt voor dubbele vergrijzing FNV Informatie centrum gesloten EHBOers voorbereid op ontploffingsramp Ij v; 1%%?PAGINA 4 1 P Door Rein Wolters SCHIEDAM Peuterspeelzaal Pippeloentje is uit de zorgen. Be stuur, leiding en kinderen kunnen weer opgelucht ademhalen. Door huisvestingsproblemen dreigden de ruim vijftig kinderen van Pip peloentje op straat te komen staan. De basisschool De Woudhoek aan Het Faassenplein,\ waar de peuter- speel nu nog in is gehuisvest, maakt door de uitbreiding van de aangrenzende wijk Spaland een aanzienlijke groei door. Binnen niet al te lange tijd moet de school daarom ook weer kunnen beschik ken over de lokalen die al een aan tal jaren aan Pippeloentje en de speel-o-theek Ikkie zijn onderver huurd. Het vinden van nieuwe huisves ting zag er aanvankelijk zorglijk uit. Bovendien knelde de tijd, want er was aangezegd op 30 juni de lokalen te ontruimen. Door be middeling van de (na de verkiezin gen vertrokken) WD-wethouder L. A. Hafkamp kwam een oplos sing in zicht voor andere huisves ting in de wijk. Tegelijkertijd werd de bepaling van kracht dat huisvestingsproblemen van scho len geen uithuizingsproblemen bij andere instellingen mogen veroor zaken. Tot grote vreugde van voor zitter mevrouw H. van der Staay van Pippeloentje is besloten dat de peuterspeelzaal het nieuwe school- seizoen nog gebruik mag maken van het huidige onderkomen. In de tussenliggende tijd zal er geld worden vrijgemaakt voor de aanschaf van een porta-cabin, die geplaatst zal gaan worden bij de Stuurhut, het onderkomen van de bewonersvereniging Woudhoek- Noord, ook gelegen aan het Faas- senplein. Indien er in de toekomst alsnog een wijkcentrum op die plaats gebouwd gaat worden, dan zal de peuterspeelzaal Pippeloentje daar een ruimte kunnen betrek ken. De porta-cabin is een tijdelij ke en geen permanente oplossing. „Wij hopen dat door dit resultaat een eind komt aan de verwarring in de wijk," stelt voorzitter Van der Staay. „Er bestaat onder veel bewoners nog steeds veel onrust over het voortbestaan van Pippe loentje. Daar is nu geen reden meer voor." SCHIEDAM Een driehoek van vijf meter hoog, bestaande uit zesendertig beschilderde vaten is voortaan het symbool van de art- hotheek aan het Bachplein. Het kunstwerk werd gisteren onder toeziend oog van 'artothecaris' J. van Dullemen en wethouder Chr. Zijdeveld op het dak van de artho- theek gehesen. Het kunstwerk is van de hand van M. Moesman. De artotheek bestaat eigenlijk uit twee delen. Eén deel is geves tigd in De Blauwe Brug en er te genover ook aan het Bachplein staat nog een klein depot. „De driehoek stelt de 'A' voor van arto theek en moet een verbinding leg gen tussen de artotheek in De Blauwe Brug en het depot," vertelt Van Dullemen. De verbinding wordt versterkt doordat het depot is beschilderd met gekleurde cir kels, die sterk aan het werk bo venop de artotheek doen denken. „In het depot worden de kunst werken bewaard waarvoor in de de artotheek geen ruimte is," gaat Van Dulleman verder. „Mensen die een kunstwerk in huis willen halen, maar tussen de vijftig wer-% ken die wij hier tentoonstellen niets van hun gading vinden, kun nen in het depot terecht. Van alle werken die daar zijn opgeslagen zijn dia's gemaakt, zodat ze toch iets moois kunnen uitzoeken." Een grote, gestileerde 'A' werd gisteren door een grote takelwagen op het dak van de artotheek gehesen. Dit kunstwerk is voortaan het symbool voor de kunstuitleen en het depot van de artotheek aan de over kant van het Bachplein. Hoewel pas begin november is kunstwerken, is de artotheek nu al honderddertig schilderijen en begonnen met het uitlenen van een groot succes. Inmiddels zijn beeldhouwwerken uitgeleend. Door Rein Woiters SCHIEDAM Theo Koogje (42) is er nog vol van. Zaterdag was hij na dertig jaar weer in de Goeman Borgesiusschool aan de Anthonie Muijsstraat. Theo zat er van 1955 tot 1961 in de banken. Binnen en kele weken wordt het schoolge bouw afgebroken. Het moet plaats maken voor een nieuwe school, waarin ook Erasmusschool uit de aangrenzende Huijsmanstraat wordt ondergebracht. Om het hoofdstuk op een nostalgische wij ze af te sluiten, werd een reünie gehouden. Velen gingen mét Theo Koogje op de uitnodiging in. „Zo'n dag in zo'n gebouw Fantastisch! En dat met veel men sen die je langer dan dertig jaar niet hebt gezien. Het weerzien gaf veel vreugde in mijn hart en ge voelens," spreekt Theo Koogje zelfs enkele dagen na de bijeen komst nog in gevleugelde woorden. Erg onder de indruk was hij van de aanwezigheid van 'bovenmees ter' Beneker. „Hij is nu 86 jaar," vertelt Koogje. „Niet alleen hij gaf ies, maar ook zijn vrouw. Zij (82 jaar) gaf in 1957 les in de derde klas. Ze wist zich nog veel te her inneren uit die tijd." De oudste leerling van de school was de heer Van 't Lith. „Hij door liep de school van 1923 tot 1929," ontdekte Theo Koogje. De ruim ze ventigjarige oud-leerling had ook nog vier broers bij zich. Die zaten tot ongeveer 1949 op de Goeman Borgesiusschool. Theo Koogje, nu kastelein van het bekende muziek- en artiestencafé 't Koetsiertje aan de Hoogstraat, herinnert zich ver der: „Op zaterdagmorgen moesten wij tot twaalf uur ook naar school. Maar in 1958 is die verplichting afgeschaft en kregen we een vrije zaterdag." „Van de kant van oud-leerlin gen was veel belangstelling voor de reünie. We hebben veel leuke en minder leuke verhalen en herinneringen opgehaald. Daar De derde klas van de Goeman Borgesiusschool in 1957 van juffrouw Beneker, dde vrouw van het schoolhoofd. Op de voorste bank rechts van het middenpad Theo Koogje. waren anekdotes bij van school- hoorden Carla Beukelman, Jan blijven tot uitstapjes en van straf- van Leeuwen, Jan Bruinsel, Piet werk tot spijbelen. Want dat ge- van Schaften, Jan Winters, Heime beurde toen ook af en toe." Tot de Suvaal, Rob Stynen, Els "Kroles, klasgenoten van Theo Koogje be- John van de Burg, Hans Segers, Nico Levering en John Rost. Ver- ze oude school wordt afgebroken, der herinnert hij zich de onderwij- We hebben er veel en vooral leuke zers Pot en Mak en concierge Hui- momenten doorgebracht. In ieder gen. geval zal ik onze school nooit ver- Koogje: „Het is jammer dat on- geten." SCHIEDAM De dubbele ver grijzing neemt in Schiedam toe. Dit constateert het het bestuur van de afdeling Schiedam van de Alge mene Nederlandse Bond voor Ou deren (ANBO) met enige zorg in het jaarverslag over 1989. Onder dubbele vergrijzing wordt verstaan dat mensen niet alleen ouder wor den, maar dat ook het aantal oude ren per leeftijdsgroep sneller toe neemt dan gedacht. Verder meldt de ANBO dat de wachtlijsten voor de verzorgings- en verpleeghuizen vorig jaar opnieuw Janger zijn ge- De Schiedamse ANBO-afdeling .is,getalsmatig, een sterke organisa- •rie. Aan het eind vaif het boekjaar 1989' telde'men Tï99 betalende le den. In de loop van 1989 namen de problemen rond de ouderenzorg in de Brandersstad toe, constateert het-bestuur somber. „Het was ook 'een'jaar waarin de invloed van de plaatselijke overheid belangrijk toenam. In dat licht was het te be treuren dat de nota Ouderenbeleid van de gemeente niet aan de ge meenteraad kon worden aangebo den." Zorgen heeft de ANBO ook over de toekomst van het Blaauwhuis, waarin men is gehuisvest. De brandweer liet in een aanschrij ving weten dat er een aantal voor zieningen voor de brandveiligheid aangebracht moeten worden. De gemeente kreeg bovendien een no ta toegezonden met daarin een om schrijving van de noodzakelijke onderhoudswerken en voorzienin gen aan het Blaauwhuis. Deze zyn noodzakelijk om het pand aan de Lange Nieuwstraat nog een aantal jaren verantwoord te kunnen laten dienen als ouderensociëteit. Wanneer de gemeente zou be sluiten om het Blaauwhuis niet op te knappen, dan wil de ANBO kan didaat zijn voor huisvesting in de school achter het huidige pand. DINSDAG 22 ME11990 Tasjesdief breekt arm slachtoffer SCHIEDAM Bij een tas jesroof in Schiedam heeft gis termiddag een 65-jarige vrouw haar linkerarm gebroken. 2e werd in een trappenhuis van een flatgebouw aan de Parkweg aangesproken door een onge veer 17-jarige man. Hij deed een greep naar de tas, waarbij de vrouw kwam te vallen. In de hal werd deze later terugge vonden, maar zonder rode por temonnee. Het slachtoffer is overgebracht naar het zieken huis. De dader droeg spijkerklé- ding. v SCHIEDAM - Het informa tiecentrum van het FNV aan de Lange Kerkstraat is vrijdag 25 mei voor het publiek gesloten. Men plakt een extra vrije dag aan Hemelvaartsdag. Marktdag levert school De Klinker 3000 op SCHIEDAM De marktdag van de openbare basisschool De Klinker heeft een netto winst opgeleverd van drieduizend gul den. Het geld wordt gebruikt voor de aankoop van toneelat tributen. Honderden belangstel lenden vonden de weg naar het schoolplein aan de Warmoeze- nierstraat, waar men kon deel nemen aan onder meer kermis achtige attracties. Opgebroken wegen SCHIEDAM In verband met de aanleg van een riool persleiding is de Admiraal de Ruyterstraat tussen de West- frankelandsedij k en de Julia- nalaan van maandag 28 mei tot en met vrijdag 1 juni afgesloten voor het autoverkeer. Hierna wordt gewerkt aan de West- frankelandsedijk. Een volledige afsluiting voor autoverkeer is hier niet nodig. Alleen autover keer met epn aslast van tien ton kan van dinsdag 5 juni tot en met vrijdag 15 juni niet pas seren. Gitaarrock in café Podium' SCHIEDAM ..Zaterdag, 26 mei treedt in café Podium,.Lan ge Haven 28 ,de „Brabantsg^ mansformatie 'Look who's tal king' op. Het kwartet,.dat „al sinds derlandse popcircuit, heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een stevige gitaarrockband. In 1987 namen de heren met Simple Minds-producer Boy Smits een videoclip op, maar wat daar verder mee gebeurd is vermeld hun biografie niet. Een waarschuwing aan het pu bliek is op zijn plaats. De Bra banders mogen graag registers opentrekken die bij anderen ge sloten blijven. Meerdere keren zijn de toeschouwers in het ver leden verrast met onverwachte braspartijen, waarbij confetti in de consumpties nog het ge ringste ongemak was. Het con cert begint om 22.30 uur en de toegang is gratis. Filmhuis SCHIEDAM De succesvol le film 'Sex, lies videotape' over vier personen en hun roe rige liefdesleven draait vrijdag avond in het Filmhuis. De film begint om half tien. Donateurs betalen vier gulden. Om dona teur te worden moet één gulden meer worden betaald. Les één: eerst alle paniekschoppers van de plaats des onheils verwij deren, dan pas kun je met je werk beginnen. Dat was nog maar één van de opdrachten die de EHBO-ers gisteren moesten uitvoeren by hun grote buitenoefening op het terrein van Swarttouw aan de Schie- damsedijk in Vlaardingen. Behalve 21 'slachtoffers' waren er vijftig brigadeleden, twee artsen en vijftien mensen van de bedrijfsbrand weer van Swarttouw op de been. Een zware explosie, dat was de ca lamiteit die nagespeeld werd. De brigadisten kregen vooral veel brandwonden, arm- en beenbreuken te behandelen. Het liep allemaal op rolletjes, aldus EHBO-propagandist G. Bot. „En nou maar hopen dat we het nooit nodig zullen hebben." JUBILEUM 'Stedelijk Museum Schiedam 90 jaar' zal de eerste expositie zijn, die na de verbouwing in het Schie dams museum te zien is. De jubile um-tentoonstelling in de Grote Kerk geopend gaat over de kleine oudheidskamer die uitgroeide tot een museum van eigentijdse kunst, het Schiedams Stedelijk. De expo sitie geeft een beeld van de collec tie op het gebied van de oude en hedendaagse kunst. Bovendien wordt er een overzicht getoond van de Schiedamse, sierkunstenaar A.F. Gips (1841-1943). De expositie is tot en met 26 augustus te zien in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 en eveneens in de Grote Kerk in Schiedam. ONDERSTEBOVEN In de schilderijen van Peter van Gameren is het detail onderge schikt aan het geheel. Zijn meer en meer abstracte werk worden vaak op hun kant of onderstebo ven gedraaid. Expressief, krachtig kleurgebruik vormt zijn belang rijkste kenmerk. Gameren legt zich niet vast op één teken- of schildertechniek. De Schieland ga lerie in de Polikliniek aan de B.K.- laan in Schiedam toont tot en met 29 juni werk van deze Rotterdam se onderwijzer/kunstenaar. GELEEFD Collages vormen haar meest re cente werk. Elly Zwaansdijk bouwt haar papierschilderingen op met papier dat volgens een specia- le techniek van kleuren en inwas- sen een oud en geleefd karakter krijgt. Architectonische vormen spelen een grote rol in de composi tie. De personen in het werk be vinden zich meestal in ruimten, die ramen en deuren suggereren waarachter een onberijkbare bui tenwereld ligt. Jan van Leeuwen burg maakt keramiek vanuit geo- metrsiche schetsen. Hij heeft een sterke voorkeur voor verstilde vor men. Zijn thema is 'vrijheid en ge bondenheid'. De twee kunstenaars exposeren in galerie Ridderdijk aan de Vlaardingse Ringdijk 21. BOEKET De Vlaardingse kunstenaar Dik Kats schildert voornamelijk bloe men. Maar zijn aquarellen, gou- ches en pasteltekeningen zijn meer dan dat. Door zijn gedegen vak kennis is hij in staat veel persoon lijkheid in zijn werk te leggen. Kats maakt ook landschappen met zware luchten en tekeningen van de natuur in de winter. De exposi tie is te zien van 26 mei tot en met 30 juni in galerie De Duig, Land- straat 29 in Vlaardingen. VENETIË Riflessione locale-Weerspiege- ling van een stad. Het italiaanse woord 'riflessione' betekent weer spiegeling. Onder deze titel laten Kees Lesuis en Annette Braad tij dens de zomermaanden tekenin gen zien in de Bondspaarbank aan de Schiedamseweg 12 in Vlaardin gen. Ze zijn gemaakt naar aanlei ding van een reis naar Venetië. Le suis en Braad troffen in deze Itali aanse stad een stemming van ver gane glorie. Het geluid van een plotseling opdoemend pleintje, kwebbelende dames, de kleuren oker en warmrood. De indrukken lieten zich volgens de kunstenaars niet vangen door een fototoestel. De expositie duurt tot en met 31 augustus. CLIVIA De Rotterdamse kunstenaresse Ludy Langerveld maakt grote schilderijen van de vier jaargetij den, van clivia's en tulpen. Ro mantisch, sierlijk, zwirig en rond geven haar ingetogen werk de spanning van de Jugendstil. Guus Ademaet maakt katten van kera miek. Ze laat zich inspireren door de Cobra-groep. De vreemde, bij zondere kattenfïguren krijgen ex tra schoonheid door de wijze van glazuren. De exposities is te zien in het Zonnehuis, Dillenburgsingel 5 in Vlaardingen. Zaterdag tot en met maandag van 14.00 tot 20.00 uur en dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur. HERINNERING „Iets wat uit een sterke emotie is gemaakt, moet ook anderen ra ken." Kunstenaresse Liesbeth de Kruyf werkt vanuit persoonlijke herinnering en emotie. De toe schouwer moet onbevooroordeeld haar werk bekijken. Daarom houdt zij niet van concrete schil- dertitels. Haar werk is uitgevoerd in acrylverf op papier en doek, soms met inkt en bewerkt zijde- vloei. Het werk is tot en met 24 mei te zien in de gemeentebiblio theek in de Waalstraat in Vlaar dingen. VRIJE ACADEMIE De cursisten van de Vrije Aca demie in Vlaardingen hebben in hun schilder-, teken en keramiek- lessen heel wat geleerd. Het werk wat zij de afgelopen lesperiode maakten is tot en met 26 mei ten toongesteld in het Cultureel Cen trum Hollandia aan de Oosthaven- kade in Vlaardingen. Het is geo pend van disndag tot en met vrij dag van 9.00 uur tot 12.30 uur en van 13.00 uur tot 17.00 uur en op vrijdag tot 18.00 uur. Vrijdag avond van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. KLEI In de Maassluisse Koningshof loopt tot en met 31 juni de exposi tie met aquarellen en olieverfschil- deijen van Nel Warnaar-van ïjijk. De Koningshof is te vinden aan de Uiverlaan 20 in Maasluis. Bij Monsieur Paul aan de Noordvliet 5 in Maasluis worden in mei en juni olieverf- en pentekeningen van Maasluis getoond, afkomstig van de kunstenaar Jan Ouwenbroek. ONSCHULDIG Toen hij nog leraar Nederlands was tekende Tom Meijer terwijl de leerlingen met hun proefwerken bezig waren. Meijer nam lessen bij beeldend kunstenaar Siem Visser, tekende voor tijdschriften, illus treerde een aantal boeken en maakte stripverhalen. In De Zee man, Hoogstraat 205 in Vlaardin gen, exposeert hij tot eind mei aquarellen met landschappen van het Noorden. Over die voorkeur zegt hij: „Landschappen hebben iets aandoenlijks, ze zien er zo on schuldig uit." O MUZIEK OP HERHALING De eerste expositie onder de ti tel „Variaties op muziek" werd in 1986 gehouden in Muziekinforma- tie- en documentatiecentrum Ton Stolk in Vlaardingen. Na vier jaar is er een tweede versie met werk van 29 kunstenaars die in de afge lopen jaren exposeerden in Ton Stolk. Er zijn olieverfschilderijen, cartoons en foto's. Allemaal op muziekinstrumenten geïnspireerde kunst. De openingstijden zijn van maandag tot en met vrydag van 10 tot 12 uur, 23 en 24 juni van 14.00 tot 17.00 uur. De expositie duurt tot en met 24 juni, Westhavenkade 45 in Vlaardingen. l£? V wórden.,r!rr 1 wrn a ur< 4* t

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1