Nieuwe schoo in wijk West ]s 'te modern i. th li TELEFONEREN 1 OP VIER WIELE Vlaardingen stopt met reservepolitie iet Vrije Volk SCHIEDAM BEWONERS VINDEN ONTWERP MOOI, MAAR „GEBOUW PAST NIET IN OMGEVING Mlikolaï Carels wint ontwerpwedstrijd m BRIEVEN VAN KINDEREN Rotterdam Rotterdam (2) Rotterdam (3) De mode van nu en toen Stelen AUTOBEDRIJF IkS Zakkenrollers actief Kleding weg Plan voor speel-o-theek in Kluphuis Zuid ws 'PAGINA 4 PT- WOENSDAG 23 ME11990 ■si- SCHIEDAM Een handvol be- voners van de Anthonie Muijs- Jstraat en de Huijsmansstraat heb ben gisteravond in de Goeman f «Borgesiusschool de ontwerpen be- keken van een nieuw schoolge bouw, dat vanaf augustus 1991 on- derdak moet bieden aan de leerlin- Pt gen van de Goeman Borgesius- en It tie Erasmusschool, „Best mooi," luidde het oordeel in het alge- tmeen. „Alleen past zo'n modem gebouw eigenlijk niet in een ka rakteristieke oude wijk als West." Directeur Peter Helmer van de Goeman Borgesiusschool is echter uiterst tevreden over de ontwer- pen, die architect E. Meere maak- tlte. „Het oude gebouw stamt uit g 1921 en voldoet eigenlijk met ümeer aan de huidige eisen," licht '"hij toe. „Het basisonderwijs van 1tegenwoordig is bijvoorbeeld meer v t*'óp zelfstandigheid gericht dan vroeger. In deze smalle hallen kun je je leerlingen eigenlijk niet in groepjes aan het werk zetten. Dat v kan vanaf 1991 wel. De gangen in A het nieuwe gebouw zij» nauwe- f Jijks gangen te noemen. Het wor gden ruime hallen." De nieuwe school komt op de plaats van de oude Goeman Borge- jsiusschool, die net als de Erasmus es school tegen de vlakte gaat. Op de v* plaats van deze laatste school ko- men woningen. Dat de scholen nu worden samengevoegd past eigen lijk niet in de traditie van de twee scholen, lieten een paar bewoners weten. „De Erasmusschool was vroeger een eliteschool," vertelt een bewoonster. „Daar gingen de tandarts- en ingenieurskinderen heen. De Goeman Borgesiusschool was voor de 'gewone' kinderen. Tussen de twee scholen zijn nog al wat plagerij y'es geweest hoewel er nooit sprake is geweest van haat en nijd. Maar er was altyd wel een scheidslijn op de speelplaats De kinderen van de ene school speelden nauwelijks met die van de andere." De standsverschillen zijn in middels al een tijdje weggewerkt. Jo Schaap van de bewonersvereni ging Schiedam-West is ondanks dat niet onverdeeld tevreden over de aanstaande nieuwbouw. „We hebben eigenlijk geen in spraak gehad terwijl we straks wel te maken krijgen met bijvoorbeeld overlast van bouwverkeer. Die overlast is er sowieso maar wan neer dat besproken is met de be woners, is dat makkelijker te aan vaarden. En dat er in de nieuwe school geen lift zit is in deze tijd ronduit een schande. Invalide kin deren of kinderen die een been hebben gebroken kunnen zo niet eens op de verdieping komen," zegt Schaap. Slechts een paar buurtbe woners toon den gister avond interes se voor de nieuwbouw- plannen voor een nieuwe school waarin de Goeman Borgesius school en de Erasmus school samen gaan. Ik vind het hierzo leuk. Want dat heleboel werken zijn voor ouders en leuke scholen zijn voor kinderen en een heleboel winkels zijn. En wat ik niet leuk vind is dat sommige mensen kinderen dood maken en in de zee gooien en honden poepen op straten. Schoonmaken dat vind ik niet leuk. Vindt jij dat leuk? dan moet jij dan doen. Hilal Er zijn veel havens in Eotterdam. Daarom is Rotterdam nogal een du re ;stad. Dat komt ook doordat ei in Rotterdam veel werk is te krijgen. Maar er zijn steden die duurder zijn in Nederland. Rotterdam zit er een je tussenin niet te duur niet te goedkoop. Daarom vind ik het een ;e stad. Alleen middenin de stad is het erg druk. Ik woon in een leu- buurt met veel kinderen. En ik woon ook vlakbij winkels, Dis dat is wel fyn..Jé^.kanvleuk buitenspelen. Dus je kan je niet vervelen. Xanöra, 9jaar t a Wonen inRotterdam is erg leuk. Er kan fijn gespeeld worden. Er zijn niet altijd even mooie speelplaatsen. Wij wonen in een flat het is best leuk. Je hebt vaak last van de buren. De speelplaats wordt vaak ver vuild, Er is veel vervuilen in Rotterdam. Je kunt er weinig aan doen. Door fabrieken en vele auto's op de weg. Maar toch wordt er door men sen, dus baasjes van honden, ook vervuild. Terwijl het niet mag. Er zijn veelste veel hond. Honde poepen op de stoep. De mensen trekken er zich niets van aan. Patricia, Elke maand is er wel een andere mode. Maar vroeger was dat niet zo. Alles bleef wel één jaar mode zelfs wel meerjaren. De vorm van de mo de was ook anders. Bijvoorbeeld bij de rijke mensen waren er van de wijde rokken. Wel zes petticoat's onderelkaar. En heel lang. Maar nu is dat anders, er zijn nu geen lange wijde rokken met zes petticoat's. Nee nu zij'n juiste korte rokjes. Bij de mannen was er ook een verschil: de hoeden en de kleding. Vroeger hadden ze altijd een lange broek en daaronder gekke kousen, maar nu een broek blouse en een jasje. Vroeger hadden de mensen kle ren over elkaar. Dus dat werd lastig met naar de w.c. gaan. De mannen hadden pruiken op wat 's zomers lastig was. Vroeger mocht je niet in bi kini aan, al was het 40 graden. En ze mochten niet iets bloot's aan. Dit was het verschil tussen nu en vroeger. Anne-Marie, 10 jaar VHet gaat over stelen. In de school was het alarm kapot gemaakt. Toen («waren de inbrekers weg gegaan. Be dag erna was het alarm weer ge maakt door Ab. De inbrekers weden door de politie mee genomen tiaar 'hèt politie huroow. Raimondo, 8 jaar *incl verzekering S i -i Nikolai Carels: prijswinnaar met een 'volwassen produkt, eenvoudig en geloofwaardig'. ROTTERDAM Op het eerste gezicht zie je het misschien niet, maar wie even goed kijkt zal in de door Nikolai Carels ontworpen fluitketel 'Le Lapin' inderdaad een konijntje herkennen. Carels (23), studerend aan de Gerrit Rietveld Academie ontving voor zijn ont werp gistermiddag de eerste prijs in de HEMA Ontwerpwedstrijd '89-'90 voor studenten industriële vormgeving. De vierde HEMA-Ontwerpwed- strijd met als onderwerp fluitke tels leverde 52 inzendingen op. Uiteindelijk werden door de vijf koppige jury zeven ontwerpen ge selecteerd waaruit de eerste, twee de en derde prijs en vier eervolle vermeldingen werden gekozen. Bij het grootste deel van de ontwer pen was de bekende ketelvorm het uitgangspunt; andere vormen kwa men wel voor, maar voldeden niet aan de voorwaarden (onder meer dat de inzending moest passen in het bestaande assortiment van de HEMA). 'Le Lapin' werd door de jury beoordeeld als een 'volwassen pro dukt, eenvoudig en geloofwaardig'. Bovendien was het de meest com merciële inzending: goed passend in het HEMA-assortiment en ver koopbaar tegen een 'aantrekkelijke prijs'. Uitgangspunt van Nikolai Ca rels' ontwerp is een bestaand ke telreservoir. Daarmee vervallen de kosten van het ontwikkelen en op- li Het winnende ontwerp van de HEMA öntwerpwedstryd 89- 90s fluitketel 'Le Lapin' van Nikolai Carels. zetten nieuwe produktielijn; in zijn motivatie zegt Carels dat het geld kan worden gebruikt om an dere onderdelen van de fluitketel, met name de handgreep (blank hout), het fluitgedeelte en het tui tje te vernieuwen. De tweede prijs was voor Dou- we Medema (22), student aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Maastricht. Derde prijs-winna- res Lilian Marijnissen (Akademie Industriële Vormgeving Eindho ven) ging voor haar ontwerp 'Little Birdie'uit van een a-symmetrische vorm die associaties oproept met een vogel. Haar fluitketel heeft een snavel-achtig 'bekje', waarin het fluitje gemonteerd zit. De jury ty peerde 'Little Birdie' als eigenzin nig, tegendraads en provocerend. In museum Boymans-van Beuningen wordt tot en met 2 juli 1990 een selectie uit de inzendingen tentoongesteld. Het museum is dagelijks (behalve maandag) geopend van tien tot vijf uur, op zon- en feestdagen van elf tot vyf uur. SCHIEDAM In het centrum van Schiedam zijn zakkenrollers actief. De poli tie waarschuwt voor vrou wen die in groepjes van twee of drie opereren. Op het Hemaplein hielden gis termiddag omstreeks half een drie vrouwen een in woonster van Schiedam staande en vroegen haar de weg. Terwijl twee van hen haar aan de praat hielden, zag de derde kans om vijf briefjes van honderd gulden uit haar handtas te rollen. De gedupeerde vrouw miste het geld nadat de met hoofd doeken getooide vrouwen waren •vertrokken. In de modezaak van Kreymborg aan het Broers- vest werd opnieuw een win kelende vrouw het slachtof fer van zakkenrollerij. Twee jonge vrouwen eveneens met hoofddoeken rolden haar portemonnee met vijf tig gulden en gingen daar mee aan de haal. Vermoede lijk dezelfde twee vrouwen sloegen even latex bij C&A opnieuw hun slag. Ook hier werd een portemonnee met ongeveer vijftig gulden in houd gerold. ODI besluit met eervol verlies SCHIEDAM ODI heeft de korfbalcompetitie afgeslo ten met een eervole neder laag. De Schiedamse vereni ging verloor gisteravond na een spannende wedstrijd met slechts 45 van kampi oen 't Waterschip. Voor eigen publiek had ODI in de eerste helft van de prestigestrijd zelfs het beste van het spel. Door tref fers van Elly van der Lely en Hans Seip leidde de ploeg bij rust verrassend met 21. Na de hervatting nam 't Waterschip echter het heft in in handen. De gasten uit Hoogvliet gaven de voor sprong meer af. SCHIEDAM Voor ruim zestienduizend gulden aan kleding is gestolen van het modebedrijf Passé Partout aan de Mgr. Nolenslaan. De dieven verschaften zich de toegang via een bovenlicht. VLAARDINGEN Het doek is gevallen voor de Vlaardingse re- serve-politie. Per 1 juli kunnen de elf overgebleven reservisten hun pet en uniform definitief in de kast hangen. Het instituut heeft zichzelf overleefd in Vlaardingen en kan daarom maar beter worden opgeheven, adviseerde korpschef A. Spel aan het college van burge meester en wethouders. De raads commissie voor Algemene Zaken was het deze week unaniem met hem eens. De laatste jaren nam de belang stelling voor de functie van reser vist al sterk af. Van de 26 hulp agenten uit 1982 zijn er nu nog slechts elf over. Het merendeel van hen is ruim boven de vijftig jaar. Van een volwaardig korps re servepolitie was al een tijd geen sprake meer. Vuurwapens hebben de Vlaar dingse hulpagenten nooit gedra gen, De stad heeft al reservepolitie vanaf 1948, toen het korps in het leven werd geroepen. De reservis ten zouden als 'hulptroepen' moe ten dienen bij oorlogen, rampen en grootscheepse ordeverstoringen Ook de bewaking van objecten be hoorde tot het takenpakket. Volgens commissaris Spel kan het reservekorps verdwijnen om dezelfde redenen dat de Bescher ming Burgerbevolking (BB) enkele jaren geleden werd opgeheven. Be halve de hulp bij rampen zijn de taken waarvoor het korps werd opgericht in de huidige tijd achter de horizon verdwenen. Bovendien is de reguliere politie de afgelopen twintig jaar veel professioneler ge worden, waardoor de kloof in ken nis en ervaring met de reservisten alleen maar groter is geworden. De laatste jaren is in veel ste den is het korps reservepolitie op gedoekt. Dat er in Schiedam juist reservisten worden geworven komt volgens Spel omdat de plaat selijke situatie daar heel anders is, bijvoorbeeld door de aanwezigheid van betaald voetbal. Het Vlaar dingse reguliere korps echter kan in haar huidige bezetting haar ta ken zonder probleem aan, meent de commissaris, ook bij grootscha lige activiteiten als het haring- en bierfeest en Koninginnedag. Op de ministeries van Justitie en Binnenlandse zaken wordt mo menteel met de gedachte gespeeld om de reservepolitie te zijner tijd te vervangen door een Vrijwillige Politie. Geslaagd biljart- toernooi Woudhoek SCHIEDAM De heer F. Dróge is winnaar geworden van het jaarlijkse vriendschaps- toernooi voor individuele bil jarters in het dienstencentrum De Woudhoek. Hij kreeg zowel een door de RABO-bank be schikbare beker als de wissel beker mee naar huis Met groot enthousiasme hebben de 32 deelnemers gedurenden zes da gen om de hoogste eer gestre den. Er werden 99 wedstrijden afgewerkt, waarin de spelers in 5368 beurten 7715 caramboles maakten De overige prijzen werden uitgereikt aan de heren J. Oosüander, F. Deul, H. van der Velde, M. Goeders, P. Ver meulen, P. Koster, A. van Tie nen, H. Blonde en W. le Pair. Een aanmoedigingspremie ging naar de heer B, Heeze. „De or ganisatoren, vrijwilligers en on der meer leden van de biljart- groep De Woudhoek, zien met voldoening terug op dit geslaag de evenement voor ouderen. In de volgende jaren zullen we het zeker voortzetten," zegt J. van der Graaf namens de organisa tie 3e Prijs voor Pullekes SCHIEDAM Schiedams meest bekende boerenblaaska- pel, De Pullekes, heeft bij een blaaskapellenfestival in Zoeter- meer de derde prijs in de wacht gesleept. Er deden 25 ka pellen meeafkomstig uit heel Nederland. De happening vond plaats in het stadshart van deze satellietstad bij Den Haag, Met bekende werken zoals de Can- Can, de Sabeldans en You never Walk alone wisten De Pullekes het publiek aan het hossen te brengen. Ook de jury was on der de indruk van het repertoi re. In het rapport maakte men gewag van 'een pnma orkest, maar geen boerenblaaskapel muziek. Het klinkt uitstekend en zeer muzikaal'. SCHIEDAM Sinds enige tijd is een groep enthousiaste medewerkers bezig met het op zetten van een speel-o-theek in het Kluphuis Zuid aan de Dwarsstraat 42.'Dat gebeurt on der de t naam Het Dwarsspoor. In september iïfóètJdèar de uit leen van speelgoed van start gaan '*De ,speel-o-theek is be doeld *y$$rjj i^rdaran waotïzeven jaar. Voordat Het Dwarsspoor de deurerf kan' openen, moet er nog veel werk worden verzet. Er is een aantal 'mensen nodig voor het uitzoeken van het juis te speelgoed en deze ook in te kopen. Daarnaast zijn er vrij willigers nodig om de speel-o- theek draaiend te houden. Op kosten vap het clubhuis kan hiervoor een korte cursus wor den gevolgd. Er zijn ook admi nistratieve medewerkenden no dig Wie interesse heeft, kan contact opnemen met André Woutersen, via telefoonnum mer 4267297. Examenconcer! Passaga SCHIEDAM Drie examen leerlingen van het Rotterdams Conservatorium verzorgen op dinsdagavond 29 mei een exa menconcert in het Passage Theater Het zyn Nicole Kruy- thoff, Linda Masdorp en Mein- dert Velthuis. Zij studeren zang aan de afdeling lichte muziek. Tijdens deze concerten passe ren allerlei muzikale stijlen de revue, variërend va jazz, pop, latin, flamenco en big-band tot licht klassiek. Aanvang 18.30, 20.00 en 21.30 uur. De toegang is gratis. Mini-cursus Aikido SCHIEDAM De School der Bewegende Kunsten organi seert zaterdag 8 en zondag 9 ju ni een workshop Aikido, Op beide dagen begint het pro gramma 's morgens om 9.00 uur met (Zen)meditatie en yoga. Daarna maken de deelnemers kennis met deze van oorsprong Japanse sport. Zaterdagavond wordt aansluitend op het dag programma een film vertoond over Aikido, waarna in een Ja pans restaurant in Rotterdam gegeten wordt. Aikido is een zo genaamde 'vechtkunst' Bij deze sport leert men namelijk eerder omgaan met zichzelf en met de ander, dan te vechten. Geduld, concentratie en een evewichti- ge en ontspannen houding staan centraal. De technieken var»Aikido zijn afgeleid uit de traditionele Japanse zwaard kunst. De kosten voor het volle dige tweedaagse programma be dragen honderdtwintig gulden. Eén cursusdag kost vijftig gul den. Voor meer informatie kun nen belangstellenden bellen met cursusleider Frans Heiwig of Petra Rhijnsburger, telefoon nummer: 411.85.62. 4» j ff if - "S. - V i JC r*- ffl I, (INGEZONDEN MEDEDELING) Waar bent u te bereiken als u met thuis of op uw zaak bent' Met een Dancail autotelefoon kunt u uw contacten nog beter onderhouden Dankzij de laatste technologische ontwikkelingen, zoals met uw handen vrij bellen, is het nu nog gemakkelijker, veiliger en sneller telefoneren vanuit uw j eigen auto, draagbaar of ingebouwd i Leasing va tl 99 - per maand, excl BTW, ^W/j hebben een representatieve ruilauto beschikbaar (kosteloos) Wij verzorgen binnen enkele uren uw autotelefoonnummer MAAK VANDAAG NOG EEN AFSPRAAK, DAN BELTUMORGEN AL VANUIT UW KANTOOR OP VIER WIELEN! TELEFOON 010-4708122 OF PER FAX 010-4713833. <3 Winkelcentrum Spalnnd, Zwaluwlaan «4 Schiedam fllO 4?u*!Z< a n c per maand T -wv

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1