Stadsomroep wil snel dagelijkse nieuwsshow m Hermes DVS en Excelsior '20 in 'bloedvorm' Lagerwaard pakt vijfde dan Judo Sprookjes Jaap van Willigen maakte pas bij ONS vrienden Het Vrije Volk SCHIEDAM SOMS overweegt inschakeling van 'deskundige hulp'; kritiek op HW-onderzoek MAANDAG 28 ME11990 Door Rein Wolters Door Rein Wolters SCHIEDAM De Stichting Stadsomroep Schiedam (SOMS) wil op korte termijn komen tot een da gelijkse nieuwsshow op de radio. Binnen één jaar wil de nauwelijks beluisterde omroep ook komen tot het minimaal uitzenden van één keer per week van nieuws op de beeldbuis. Voor de uitvoering wor den eventueel deskundigen in huis gehaald. Plaatselijke reclamegel den moeten borg gaan staan voor hun betaling.Dit verklaarde voor zitter Carel Beke van de SOMS in zijn eerste 'nieuwjaarsboodschap' voor de radio. Gisteren zond de SOMS, volgens een mededeling van amateur-presentator Dick van Gooswilligen, precies weer één jaar uit. Voordien was de stadsom roep geruime tijd uit de ether. Dat kwam door een knallende ruzie met de ziekenomroep, die de SOMS aanvankelijk gastvrij onder dak verleende maar als uitvloeisel van het onverkwikkelijke me ningsverschil ('wie is de baas') de collega's vervolgens de straat op zette. Beke beklemtoonde in zijn be leidsvisie dat zijn omroep méér naar buiten moet treden en dat voor het bereiken van dit streven het misschien noodzakelijk is des kundigheid (betaalde krachten) in huis te halen. „Je kunt pas tevre den zijn als het is zoals je het wilt hebben," verklaarde de stichtings voorzitter vaag. Hij zei, terugkij kend naar één jaar weekeinde-uit zendingen, niettemin tevrederi te zijn over het 'indrukwekkende staaltje werk' dat de vrijwilligers van de SOMS hebben geleverd. Maar: „Er is nog veel te doen. We hebben onze draai nu gevonden." Beke verklaarde verder dat zijn omroep in de huidige vorm weinig actualiteit heeft te bieden. Van bij voorbeeld gebeurtenissen op maan dag kan zijn omroep pas op de vol gende zaterdag of zondag verslag doen. Bovendien is zijn organisatie ook afhankelijk van vrijwillige menskracht. „We hollen nu aan achter de feiten," Erkende Beke in De stadsomroep, opererend vanuit dit pand in de Passage, wil meer in het voetlicht gaan treden. Binnen kort wil men starten met dagelijkse nieuwsshows. het interview. Hij toonde zich tevens lichtelijk ontstemd door een artikel in Het Vrije Volk waarin afgelopen zater dag het resultaat bekend is ge maakt van een niet representatief kijk- luisteronderzoek door over uitzendingen van de Stads TV Rot terdam op de Schiedamse kabel en over de weekeind-radio uitzendingen van de SOMS. Naar de SOMS bleek nauwelijks te wor den geluisterd. Slechts één van de twintig ondervraagden verklaarde de omroep te kennen, maar toch liever af te stemmen op de regio nale zender Radio Rijnmond, De tv-belangstelling scoorde iets ho ger. Voorzitter Beke noemde voor de microfoon het HVV-onderzoek 'ongenuanceerd'. Hij 2ei het on juist te vinden dat niet was ge poogd om een reactie van de SOMS te krijgen (vrijdag is ver geefs gepoogd telefonisch een reac tie te krijgen van hoofredacteur Wim Groeneweg, red.). Verder zei Beke met name het ontbreken van een naam van de schrijver/ster boven het artikel incorrect te vin den. „Dan hadden we bij de be treffende journalist(e) om nadere informatie kunnen vragen," Verderop in het vraaggesprek voor de SOMS-microfoon zei Beke nadrukkelijk kennis te dragen van het feit dat minimaal één verslag: gever van HVV regelmatig naar 'de zondaguitzending van zijn omroep luistert en dat deze met enige fre- SCHIEDAM Verhuizen kost bedstro, luidt het gezegde. In het geval van Jaap van Willigen kan daar aan worden toegevoegd: 'en vrienden'. „Door de veie verhui zingen kreeg ik weinig tijd om vrienden te maken. De vele schoolwisselingen waren ook niet altijd even bevorderlijk voor de re sultaten," diept hij uit zijn herin neringen op. Hij zat op scholen in Den Haag, Hengelo en Zwolle. Op Zuid-Suma- tra in het voormalige Nederlands- Indië, waar zijn vader werkzaam was bij de Shell, zag Jaap van Wil ligen het levenslicht. Als gevolg van studie, werk en reislust ver huisde hij niet minder dan 35 keer. Schiedam werd in 1964 zijn eindstation. Hij trad in dienst van de Openbare Nutsbedrijven Schie dam (ONS) en kreeg toen wel de tijd en de gelegenheid om een vriendenkring op te bouwen. Op 1 juni zet Jaap de Willigen een punt achter zijn indrukwek kende loopbaan. Hij treedt ver vroegd uit. Morgen vindt zijn af scheidsreceptie plaats. In de 26 Schiedamse jaren was hij betrok ken bij erg veel veranderingen in de landelijke en plaatselijk ener gie-, water-, cai- en havenvoorzie ningen. „Van de grotere ONS-projecten hebben we bijvoorbeeld het open bare verlichtingsplan en de over gang naar een hogere distributie spanning kunnen ontwikkelen en ook tot uitvoering gebracht," ver telt hij. „De gietijzeren gas- en wa terleidingen zijn vanaf 1975 stel selmatig vervangen door leidingen Ook het schotelantennepark van de centrale antenne inrichting kreeg gestalte onder de nu scheidende ONS-directeur Jaap van Willigen. van kunststof. Die operatie is in de tachtiger jaren vrijwel voltooid." Jaap van Willigen rangschikt de distributienetten van zijn dienst onder het kopje 'goede kwa liteit'. Zijn kennis en kunde op het gebied van andere energievormen, zoals wind- en zonne-energie is groot. Op het gebied van warmete- kracht-koppeling is de ONS zelfs een uiterst vooruitstrevend en ver vult hierin voor Nederland een voorbeeldfunctie. Van Willigen: „De ONS is uitgegroeid tot een mo dem en efficiënt bedrijf, met een voortreffelijke naam in het land." In Zwolle kreeg de jonge HBS'er Jaap van Willigen in zijn vrije tijd in een Ford-garage de gelegenheid zijn techniek te ontwikkelen. Na de HBS ging h vhemie studeren in Delft. „Deze iieb ik, ook vanwe ge het avontuur, enkele keren on derbroken voor studie- en werkrei- zen naar Engeland, Franrkijk en Noorwegen. Deze stages, zoals men nu zou zeggen, waren heel leer zaam. Bovendien trok het avon tuur me wel. In Engeland heb ik bijvoorbeeld een tijd gewerkt in Door Robert van 't Zelfde SCHIEDAM Het staat nu al vast dat het huidige cricketseizoen in Schiedam de geschiedenis in zal gaan ais een van de meest span nende sinds jaren. Zowel hoofd klasser Excelsior'20 als het een klasse lager acterende Hennes DVS staan beide na vijf wedstrij den aan kop. De overwinningen die de Schiedamse cricketers op respectievelijk VOC en HCC 2 be haalden bevestigden zowel de 'bloedvorm' als de ver reikende ambities die beide clubs deze zo mer voor ogen hebben. Hermes DVS kreeg rode lan taarn-drager HCC 2 op bezoek. Het team van captain John Verweij verkoos om eerst te gaan batten. Een zwakke start van het ope- ningspaar Jos Zuidgeest (4) en Lou Borrani jr. (12) zorgde ervoor dat HDVS op een gegeven moment 42 voor 2 stond. Wat er daarna gebeurde had zelfs de meest optimistische 'Her mes-kist' niet voor mogelijk gehou den. Een partnership van maar liefst 273 runs tussen de heren John Verweij en Nieuwzeelander Roger Bradley zorgden ervoor dat de thuisclub uiteindelijk op het werkelijk reusachtige totaal van 369 voor 4 strandde. Een absoluut record voor een thuiswedstrijd. Eens in het verre verleden behaal de HDVS nog bet hogere totaal van 414 runs maar dan wel op een veel kleiner veld. Captain John Verweij spande met zijn 159 runs (uit 157 'delive ries'!) waaronder zes maal 6 en elf maal 4 samen met coach Roger Bradley (116) de kroon op de HDVS-innings. Voor de buiten landse kracht van Hennes was het zijn tweede 'century' dit seizoen. Paul de Roos (24) en Bas Kornet (4) bleven not out zodat Hermes voor het verlies van slechts vier wi ckets tot het winnende totaal kwam. De machteloosheid van de HCC- attack werd wel het meest duide lijk geïllustreerd door het feit dat de Haagse bezoekers zeven bowlers gebruikte. De resultaten van de HCC-bowlers (Hans-Peter van Ar- kel 1 v 82 in 14 en Hendrik-Jan van Arkel 1 v 90 in 15) spreken wat dat betreft boekdelen. Ook in dit onderdeel van het cricket stond HDVS ver boven de tegen stander van zondag. Rob ter Braak (5 v 37 in 14) en Dirk Klopgieters bowlden HCC 2 in 36 overs uit voor het luttele totaal van 111 runs. Excelsior'20 moest op bezoek bij het aan de Kleiweg te Rotter dam liggende VOC. Nadat de aan een zeer moeilijk seizoen bezig zijnde Rotterdammers aan het to taal van 183 runs (vier wickets voor Andre 'Flap' van Troost) wa ren gekomen was het de beurt aan de mannen van captain Emerson Trotman om te batten. Wierp de batting-order mutatie tegen Bloe- mendaal al zijn vruchten af, tegen VOC werd bevestigd dat de presta tie van vorige week niet eenmalig is geweest. De tot openings-bat gebombar deerde Dennis Gouka en de op de weg terug zijnde Carl Schewe (54) legden een fantastische basis voor de uiteindelijke zege van acht wi ckets. De oudere broer van inter- natonal Erik Gouka behaalde een persoonlijk record: 98 runs. Emer son Trotman die als nummer drie inkwam speelde geheel onderge schikt aan Dennis Gouka om op die manier de eerste 'century' op hoofdklasse niveau voor laatstge noemde te bewerkstelligen. Voorzitter Carel Beke van de Stichting Stadsomroep Schiedam (SOMS) vindt een als 'niet reperesentatief gepubliceerd telefo nisch onderzoek naar de dichtheid van zijn omroep in HVV on der twintig willikeurige Schiedamse PTT-abonnees ongenuan ceerd. Dat mag hij vinden! Maar die telefoontjes zijn toevallig wél gepleegd en de vragen zijn óók gesteld. Heel vervelend voor Beke pakte het resultaat ongunstig uit. En kele ondervraagden beaamden weieens te kijken naar de Stads TV Rotterdam, die via de SOMS-machtiging op de Schiedamse kabel signalen mag uitzenden. Eén van de twintig ondervraag den kon ook iets zeggen over de stadsradio. Maar de antwoor den waren weinig méér dan nikszeggend. Jammer! Een slechte score dus voor Beke en zijn goedwillende vrijwilligers. Verzwijgen van deze feiten zou liegen zijn. Dat is niet recht vaardig. Opnieuw dus vervelend en akelig voor de goedwillende amateurs van Carel Beke en hoofdredacteur Wim Groeneweg. In him vrije tijd en naast hun misschien drukke baan doen ze ongetwijfeld verschrikkelijk hun stinkende best voor een zo goed mogelijke presentatie van het stadsnieuws. Daar zullen de weinigen die luisteren ongetwijfeld waarderend tegenover staan. Maar tegelijkertijd moet eveneens duidelijk zijn dat als je boodschap het publiek niet bereikt, en dat ook met cijfers ook nogeens wordt gestaafd, dat je dan niet de brenger van de bood schap moet onthoofden. Dat deed SOMS-presentator Dick van Gooswilligen gistermiddag vanachter de microfoon wèl. Hij zei twintig luisteraars (had hij die werkelijk?) te hebben gebeld en dat slechts één van hen van dagblad Het Vrije Volk had gehoord. Van Gooswilligen gaf hier mee blijk van het amateuristische niveau waarop de SOMS ope reert. HEIN WOLTERS quentie daarvan ook melding maakt in zijn krant. De ongestelde vraag waarom hij dan bij dit be kende contact geen navraag was gedaan over het kijk- en luisteron derzoek, werd uiteraard ook niet beantwoord. Evenmin gaf de SOMS-praeses een antwoord op de vraag in hoeverre de door HVV als 'niet-presentatief gepresenteerde uitslag vergelijkbaar is met de cij fers die bij de SOMS bekend zijn. Wanneer deze beter zouden zijn dan hetgeen in het HVV-onder- zoekje is vastgesteld, dan had voor zitter Beke deze beslist -wel aange haald en daarmee een positiever beeld hebben uitgedragen. een fabriek. Al werkend in Noor wegen bij een elektrotechnisch be drijf heb ik vloeiend Noors leren spreken." Jaap de Willigen verder: „Na dat ik in 1958 was afgestudeerd, brak er een periode van werkloos heid aan en daarom besloot ik ver der te studeren. Mijn afstudeerpro ject handelde over de fabricage van stadsgas uit afvalgas van raffi naderijen. De bijbehorende appa ratuur hebben we ook ontwikkeld en zelfs nog naar het buitenland kunnen exporteren. Schiedam had ook interesse in het project. Ik werkte toen overigens voor het energiebedrijf in Den Haag. Ik heb het wel jammer gevonden om deze nieuwe techniek los te moeten la ten. Dat kwam door de opmars van het aardgas." Buiten de ONS om had en heeft Jaap van Willigen vele bekleed. Enkele daarvan zal hij blijven be kleden. Zo is hij al enige jaren voorzitter van een werkgroep dat het Nederlandse historische gas- toestellenbezit inventariseert en in een Nationaal Gasmuseum wil ten toonstellen. In de loop van jaren heeft Jaap van Willigen vele lezin gen gehouden over nieuwe ener gievormen. Ook de Nederlands Hervormde Kerk kan op zijn me dewerking blijven rekenen. Samen met zijn vrouw reizen maken staat eveneens hoog op de verlanglijst van de scheidende directeur. Het afscheid van Jaap de Willi gen vindt morgenmiddag plaats mei van 16.00 tot 18,00 uur bij de ONS, Van Heekstraat 15, Schie dam. Peter Lagerwaard met zoon; vijfde dan na opspelende maag Door Robert van 't Zelfde SCHIEDAM Peter Lager waard, de 45-jarige sportschool- houder van een sport- en sauna-in stituut in de Keetsteeg aan de Lan ge Haven in Schiedam, heeft zater dag in Nieuwegein met succes het examen voor de vijfde dan in de judo-sport afgelegd. De voormalig Nederlands kampioen (tot 80 kg) werkte in ruim drie kwartier na genoeg perfect het vereiste pro- gamma af en spande daarmee de kroon op een vier jaar durende 'voorbereiding. „Alles verliep vlekkeloos," ver telde een opgeluchte Lagerwaard later, „en gezien de bui waar ik sinds donderdag in verkeerde de dag van de generale repetitie valt mij dat honderd percent mee." Even dreigden de zenuwen het toch nog te winnen van de nieuw bakken vijfde dan toen op de mor gen van het examen de maag van Lagerwaard, aangespoord door de voortdurend opbouwende druk, heftig begon tegen te stribbelen en hem tot viermaal toe noopte om van ellende over te geven. „Het leek allemaal weer een beetje op vroeger, toen had ik dat ook altijd voor m'n wedstrijden." Het examen bestond uit twee gedeelten, een technisch gedeelte waar men op de beheersing van worpen, verbindingen, combina ties en allerlei andere soorten technieken getoetst wordt en een gedeelte waarin Lagerwaard vier verschillende 'kata's' moest de monstreren. Kata's komen voor in verschillende vormen en voor de vijfde dan zijn de volgende ver plicht: een vorm van werpen (Na ge-no-kata), van controle (Kadame- no-kata), van zelfverdediging (Kim me no-kata) en een antieke vorm van werpen (Gonosen-no-kata). Tijdens het examen werd Peter Lagerwaard bijgestaan door twee partners. Paul Utens en Mas Blonk (al tien jaar een vijfde dan) waren Lagerwaard van dienst in respec tievelijk het technische gedeelte en het kata-gedeelte. „Aan hen heb ik heel veel te danken want zonder die twee had ik dit niet kunnen bewerkstelligen. Zij hebben mij er doorheen geholpen toen ik tijdens en na mijn oefeningen helemaal stuk zat. Zo attendeerde Paul mij erop, toen ik na het examen kapot neerplofte naast de mat, dat ik recht op moest gaan zitten en niet moest laten zien aan de examen commissie dat ik er volledig door heen zat." In 1974 werd de sportschool van Peter Lagerwaard officieel ge opend door toenmalig judo-idool Wim Ruska. Sindsdien is het le dental alleen maar gegroeid en zijn de activiteiten vermeerderd. Er is nu onderricht in tae kwon- do, jiu jitsu, fitness, conditie-trai ning en sinds kort ook het uit Amerika overgekomen cataneticx, een discipline waarbij getracht wordt de dieper liggende spier groepen te activeren. Judo geniet echter Lagerwaards grootste voorkeur en het is dan ook niet verbazingwekkend dat daar de meeste aandacht aan be steed wordt binnen de school. Door de jaren heen zijn er aan de Lange Haven vele talenten opge leid en hebben teams van Peter Lagerwaard binnen en buiten Ne derland wedstrijden gewonnen. Lagerwaard kan echter niet meer over een senioren-team be schikken. „Er zijn wel genoeg mensen, maar die zijn of gebles seerd of ze zitten allemaal in de zelfde gewichtsklasse. Bovendien haken veel gasten af zodra ze 14 15 jaar worden. Dan krijgen ze verkering of gaan ze met de ouders naar de camping of zoiets derge lijks. Vijf jaar geleden was dat wel anders, toen hadden we een echt kampioensteam waar bijvoorbeeld een Andre Sparreboom (ex kampi oen van Zuid Holland! deel van uit maakte." Voor de nabije toekomst heeft Peter Lagerwaard de hoop geves tigd op zijn zoon Patrick (17). Die behaalde twee jaar geleden zijn eerste dan en was daarmee de jongste in Nederland. Over twee weken hoopt de jongste Lager waard voor zijn tweede dan te sla gen en daarmee de basis te leggen voor de overname van de sport school. „Ik moet Patrick af en toe zelfs afremmen, zo fanatiek is hij met judo bezig," aldus vader Peter. „Maar voorlopig moet hij nog een aantal jaren wachten. Vooral nu ik in het bezit ben van de vijfde dan wil ik mijn kennis van het judo op - mijn leerlingen overbrengen." Cheques en sieraden gestolen uit woningen SCHIEDAM Bij inbraken in woningen is gisteren voor een fiks bedrag aan sieraden en cheques gestolen, In de Van Ostadelaan werd gistermorgen een voordeur geforceerd. Gou den ringen, cheques en een,vi-»r deorecorder vormden de buit. Voor een onbekend bedrag aan ,Y sieraden en vierhonderd gulden,, aan geld is gestolen uit een wp-,' ning aan de Van Leeuwenr hoeckstraat. De dieven konden naar binnen via een open staand raam. Gewond bij aanrijding SCHIEDAM Met een zwaar gekneusd linkerbeen is zaterdagmiddag een 52-jarige Schiedammer overgebracht naar het Schieland-Ziekenhuis. Hij liep de verwonding op bij een aanrijding met een "auto, Volgens de politie stak de man het Broersvest over zonder op het wegverkeer te letten. Gokkasten leeggehaald SCHIEDAM Bij een in braak in café Buitensluis aan de Willem Brouwerstraat zijn een aantal gokkasten openge broken. Bovendien worden cd- plaatjes vermist en eveneens,," enig kasgeld. De daders hadden n kennelijk ook dorst. Op het bik,, jart werden een lege glazen aangetroffen. Auto over de kop SCHIEDAM Inplaats met een bocht in het Kethelplein mee te rijden, ging een 56-jari- ge automobilist uit Delft zater dagmiddag op de A20 recht door. De auto schuurde vijftig meter langs de vangrail en kwam op zijn kop tot stilstand. De Delftenaar bleef ongedeerd. Zijn wagen moest worden weg gesleept. Fietsen weg SCHIEDAM Twee Schie dammers zijn in het weekeinde gedupeerd door de diefstal van him mountain bike's. De eerste fiets werd gestolen van de Koe markt. Op de fiets van de twee de man werd hiervan aangifte gedaan. Hierna keerde het,duo op de «fiets-terug naar de Koe markt^, waar even dater ook de ze in een onbewaakt ogenblik werd gestolen. Brldge-lnstuif SeHIEDAM^fS Onder.'puspi- ciën van" degemeentelijke dienst Sport en Recreatie gaat op woensdag 30 mei voor het 23ste jaar een bridge-instuif van start. Naast de opening avond zijn de andere speel avonden op 6, 13, 20 en 17 ju ni, 4, 11, 18 en 25 juli. De slot- avond is op 1 augustus. De in stuif vindt plaats in de kantine van de sportvereniging Excelsi or '20 op het sportpark Thurle- de aan de Parkweg. Aanvang steeds om 19.45 uur. Om in de prijzen te vallen moet men mi nimaal zes avonden hebben meegespeeld. Op de eerste twee zittingen is de indeling wille keurig. Daarna geschiedt de in deling volgens punten-rang- v schikking. Het inschrijfgeld be- draagt per paar per avond vier s gulden. Inlichtingen bij de he- jj ren J. Meyer en C. Wever via i de telefoonnummers 4700335 j en 4738543. CJV zomerkamp SCHIEDAM De CJV Schiedam houdt van 11 tot en met 18 augustus drie zomer kampen voor de jeugd in Leus den. Voor kinderen van zeven tot en met negen jaar is er een 'safarikamp'. Kinderen van tien tot en met twaalf jaar kun nen zich vermaken met het the ma 'piraten'. Voor de tieners van dertien tot en met vijftien jaar tenslotte organiseert de CJV een 'Back to the sixties'- kamp, een weekje met veel goud van oud. De kampen wor den alle drie gehouden op het zelfde kampeerterrein, in een bosrijke omgeving nabij het Henschotermeer. De kinderen slapen in achtpersoons-tenten en eten in een grote tent. Voor informatie kan contact opgeno men worden met B. van der Tuyn (telefoonnummer 4.26.45.99) of P. Feelders (4.26.86.97). Concert Harpe Davids SCHIEDAM Winkelen on der het genot van muzikale klanken kan op donderdag avond 31 mei in het winkelcen trum Hof van Spaland. Het har monie-orkest van de Christelij ke Muziekvereniging Harpe Da vids geeft tegenover de winkel van Albert Heijn vanaf 19.30 uur een openlucht concert. Er wordt onder meer ten gehoren gebracht: The Beatles in con cert, Serenata en Cordilleros de Los Andes. Het gratis toeganke lijke concert duurt tot ongeveer 20.30 uur. W8 IJ»''-'%<-<?«

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1