DrieMaasS 1 ede in actie tegen kort geding DSW t Ambacht maakt mooiste molen 'Aeolus Milieuprijsvraag levert stortvloed aan ideeën op de Maashaven m Geen cafe in oude distilleerderij Verpleeghuispersoneel legt directie ziekenfonds noodzaak voor opnamestop uit 1 Tiet Vrije Volk VLAARDINGEN SCHIEDAM m Orgelconcert in loods ZATERDAG 2 JUNI 1990 wv ws PAGINA 4 SCHIEDAM/MAASSLUIS Ongeveer twintig personeelsleden van Verpleeghuis de DrieMaasSte- de stonden gistermorgen bij het re gionaal ziekenfonds DSW in Schie dam op de stoep om de directie van DSW een petitie aan te bie den. In het verpleeghuis hadden zich geruchten verspreid dat DSW een kort geding aan zou spannen tegen 27 verpleeghuizen in de re gio {waaronder de DrieMaasStede! om de opnamestop, die zondag werd ingevoerd, te niet te doen. In de petitie vroegen de ver pleegkundigen begrip voor de op namestop, omdat dat het enige middel zou zijn om de werkdruk te verlagen en de patiënten die zorg te geven, die ze nodig hebben. DSW-directeur C. Oomen verklaar de echter absoluut tegen een opna mestop te zijn, wanneer die van de ene op de andere dag bij 27 ver pleeghuizen tegelijk wordt inge voerd „We hebben regelmatig contact met de directies van verpleeghui zen en tot de opnamestop hebben zij nooit gepraat over een onaan vaardbaar hoge werkdruk," sprak Oomen. „De gelegenheid was er wel want we brengen altijd de per- soneelssituatie ter sprake." Wij zend op dé stikkers voor zes per cent loonsverhoging sprak Oomen: „Ik heb sterk de indruk dat jullie hier niet staan voor betere werk omstandigheden maar voor hogere lonen." De actievoerders, die nogal wat tijd en wandelingen op de trappen van het DSW-gebouw nodig had den om Oomen te vinden, ver klaarden echter dat juist de hoofd reden van hun komst was. „U zou eens een dagje met ons mee moe ten lopen," antwoordden zij. „Dan zou u het niet meer normaal vin den dat we niet goed voor onze pa tiënten kunnen zorgen, omdat er te weinig personeel is. We willen meer bieden dan alleen basiszorg. Je kunt de mensen niet de hele dag in bed laten liggen." Beide partijen kwamen niet tot overeenstemming. Oomen: „We verschillen nogal van mening. De verpleeghuizen willen op de eerste plaats verantwoordelijkheid ne men voor de patiënten binnen hun muren; wij vinden det de verant woordelijkheid daar niet ophoudt. Het is absoluut verkeerd om psy chogeriatrische patiënten langer dan noodzakelijk thuis te houden. Dat kan je de familie niet aan doen. Wij zouden er voor kiezen om iedereen in ieder geval de ba sishulp in een verpleeghuis aan te bieden." Volgens de actievoerders is de opnamestop niet absoluut. Voor echte noodgevallen blijven er bed den beschikbaar. De verpleeghui zen hoeven overigens niet te vre zen voor een kort geding, aldus Oomen. „Ik heb het woord niet in mijn mond gehad. Die geruchten komen uit het niets. Als de opna mestop gehandhaafd blijft, zijn we wel genoodzaakt op een gegeven moment een deel van het budget voor verpleeghuizen over te heve len naar huisartsen en thuiszorg. Die worden door de opnamestop ineens zwaarder belast." Ook in verpleeghuis de Drie- MaasHave in Maassluis geldt op dit moment een opnamestop. De werknemers daar lopen nog niet echt warm voor andere vormen van actie om een betere werksitua tie en hogere lonen te bewerkstel ligen. 9' mmm Personeel van verpleeghuis Da DrieMaasStede in Schiedam voerde gistermorgen actie bij het regionaal ziekenfonds DSW, eveneens in Schie dam. De verpleegkundigen hadden geruchten opgevangen dat DSW een kort geding aan wil spannen om een opnamestop bij 27 verpleeghui zen ut de regio tegen te gaan. Directeur G, Oomen van DSW hij vindt een opnamestop absoluut onaanvaarbaar verklaarde echter niet op deze manier zijn gram te willen halen. Vier modellen van de dit jaar tweehonderd jaar be staande enige overgeble ven Vlaardingse molen 'Aeolus' sieren dit-wee k- r einde de showroom van 'Opel-dealer Piet van'der Kooij aan de Kethelweg in Vlaardingen. De mo dellen zijn ingezonden door de basisscholen in het kader van een wed- stryd van de onderne mersvereniging Vlaardinger-Ambacbt/- Onder de Molen. De school 't Ambacht heeft de hoofdprijs in de mo lenwedstrijd in de wacht gesleept. De school kreeg gistermiddag een bedrag van duizend gulden uitge reikt. De Jenaplanschool kreeg een extra prys van 250 gulden. Het model van de molen 'Aeolus' van 't Ambacht kreeg van de jury 414 punten en die van de Jenaplanschool 382 punten. De modellen zijn tot eind juni te zien in een verschillende eta lages in Vlaardinger-Am- bacht. SP BOTTERDAM Meer dan 1100 ideeën zijn binnengekomen als reactie op de milieuwedstrijd die de gemeente Rotterdam drie maanden geleden heeft uitgeschre ven. Tienduizend gulden krijgt vandaag in het Luxor-theater dege ne die het beste idee heeft ter ver betering van het plaatselijke mi lieu. Het idee voor de wedstrijd is afkomstig van projectontwikkelaar Matser, die het denken over het milieu wil bevorderen. De grote stapel brieven die is binnengekomen na de oproep om ideeen in te zenden, heeft gemeen tewoordvoerder Ton Michielse verbaasd. „Van de 550 brieven die zijn binnengekomen, met gemid deld twee ideeën per stuk, is meer dan negentig percent echt serieus bedoeld," vertelt hij. „Het is onge looflijk hoe enthousiast de inzen ders bezig zijn geweest met het be denken van plannen om het mi lieu te verbeteren." Zou dat misschien aan het grote geldbedrag liggen dat is uitgeloofd voor het beste idee? „Zeker," erkent Michielsen, „maar uit de brieven spreekt ook een grote bezorgdheid over de toe stand van ons milieu. Ze zijn een goede graadmeter voor wat er on der de Rotterdamse bevolking Door Han van der Horst SCHIEDAM De ware Schie dammer blijft op die prachtige tentoonstelling Stadstimmeren in de vertrekhal van de Holland Amerika Lijn aan de Maashaven in Rotterdam een paar keer staan. Namelijk wanneer zijn vaderstad aan de orde komt. Dat gebeurt maar een paar keer en met typi sche aanmatiging voegen de sa menstellers van de expositie eraan toe waarom. Rotterdam werd zo groot, dat vanzelfsprekend ook de randgemeenten op de kaarten kwamen. Die kaarten zijn interessant. Ik zag er iets in wat ik mij herinner de van mijn grootmoeder. Zij ver klaarde zo halverwege de jaren vijftig regelmatig: „Wij zijn met de Kabus naar huis gekomen." Daarmee bedoelde zij bus 39, die toendertijd een verbinding onder hield tussen het station en Schie- dam-West. In de route van die lijn was nog veel te herkennen van het vooroorlogse openbaar vervoer in Schiedam. Dat is trouwens tot diep in de jaren zeventig zo gebleven. Nu is niets meer herkenbaar. Vrijwel onopgemerkt is zelfs een nieuwe lijn 138 van de Westnederland Schiedam gaan doorkruisen. Hij verbindt het Vlaardingse Liesveld met het me trostation Marconipiein. Daarbij rijdt deze spitsbus via Nieuwland en de Spaansepolder. Plaatselijk openbaar vervoer kent Schiedam sinds de jaren tach tig van de vorige eeuw, toen de stoomtram naar Rotterdam werd aangelegd. In 1901 kwam er een paardetram van het station naar Het Hoofd, maar die werd in 1917 opgeheven. Tijdelijk wegens de oorlogsomstandigheden, maar van een heropening van het Schiedam- se tramnet is nooit meer wat geko men. Er waren te gevaarlijke con currenten op de weg: de zogenaam de wilde bussen. De automobieltechniek was na de eerste wereldoorlog zover ont wikkeld, dat de fabrikanten moto ren konden bouwen, krachtig ge noeg voor vrachtwagens of voor zogenaamde autobussen. Kleine ondernemers begrepen, dat zij met zo'n voertuig de gevestigde tram wegmaatschappijen concurrentie aan konden doen, want er was geen enkele wet die dat tegen hield. Zo opende de heer Van den En- de een directe lijn tussen het Ru bensplein en het centrum van Rot terdam. De uitbater van Café De Blauwe Brug, een beruchte gele genheid op de rand van Bijdorp, had een bijverdienste aan het bus je, dat hij liet rijden tussen Kethel Kerk en Hillegersberg, via Schie dam en Overschie. Een andere on dernemer opende een verbinding naar de Gorzen. Over de Vlaardin- gerdijk raasden de concurrerende bussen van de Vlaardingse maat schappijen EVAG en VAVO op weg naar Rotterdam. Zij probeerden el kaar voor te blijven om zo de m leeft." Enkele ideeën werden door heel veel mensen ingezonden, bij voor beeld de bereidheid van mensen om het groente, fruit- en tuinafval en het klein chemisch afval thuis apart te houden. Veel brieven schrijvers pleiten ook voor een au tovrije Coolsingel en voor afzuigin stallaties voor uitlaatgassen bij stoplichten en verkeersknooppun ten. Anderen willen dat voor het milieu slecht gedrag wordt bestraft en goed gedrag wordt beloond. De gemeente moet in ieder geval het goede voorbeeld geven door bij voorbeeld de plantsoenendienst met niet-giftige bestrijdingsmidde len te laten werken. Nog enkele andere ideeën: in het kader van 'Rotterdam schone haven' milieu-voorzieningen aan boord van schepen maken, zoals afvalcontainers voor de beman ning; de festiviteiten rond het 650- jarig bestaan van de stad een milieu-accent geven; werklozen en jongeren inschakelen bij het schoonhouden van de stad; auto vrije wijken introduceren; spre kende vuilnisbakken in de stad neerzetten en asbakken installeren bij bus- en tramhaltes. Pieter Jan Esselbrugge, die voor de dienst Milieu alle ideeën heeft geïnventariseerd, heeft als favorie te tip het idee van meneer Kruk uit de Snellinckstraat. Volgens hem moeten Rotterdammers de ge legenheid krijgen weer kennis te maken met hun straat. „Door in hun directe leefomgeving een zit- mogelijkheid te plaatsen," schrijft hij in zijn brief. Volgens Kruk zijn de meeste nieuwe huizen zo gebouwd dat het opberghuizen zijn, in plaats van dat ze het contact met de straat waarin ze staan vergemakkelijken. De briefschrijver denkt dat als mensen meer op straat leven, ook hun besef van het milieu zal toene men, met alle goede gevolgen van dien. Of hij de winnaar is van de milieuprijs, zoals Esselbrugge hoopt, zal in Luxor duidelijk wor den. Gasprijs omhoog SCHIEDAM De Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) wil gasprijs voor kleinverbrui kers met ingang van 1 juli ver hogen met 2,1 cent per kubieke meter. De prijs komt dan te lig gen op 41,6 cent per kubieke meter. De prijsstijging is vol gens de ONS noodzakelijk om dat de inkoopprijs is gestegen. Het college van burgemeester en wethouders legt de aanvraag voor de prijsstijging zo spoedig mogelijk voor aan de gemeente raad. SCHIPLUIDEN De Naald- wijkse organist Bert Visser ver zorgt op Tweede Pinksterdag een concert in de loods van Joop van der Ende aan de Wil- lemsoordseweg 3 in Schiplui den. Het concert begint om 15.00 uur; de toegang bedraagt ƒ5,-. Koffie gratis. Veel te doen in Rivoli-hai ROTTERDAM De Rivoli Festival Hall op de Müllerpier staat de komende weken bol van de activiteiten. Zondagoch tend kan vanaf 11.30 uur wor den genoten van klassieke mu ziek, uitgevoerd door studenten en afgestudeerden van het Rot terdams Conservatorium. Op het podium voert een harmo nie-orkest werken uit van Weil, Strawinsky en Hummel. Op 10 juni komt er een salon-orkest, op 17 juni presenteert jong ta lent zich en op 1 juli is het de beurt aan een koperensemble. De concerten eindigen om 13.00 uur. Daarna kunnen het Bruine Café, de exposities, de Rotterdams Avontuur Show of het Theatercafé worden be zocht. Ook de FTT-Telecom en de kermis zijn in de buurt. Op 3 juni krijgen 65-plussers een gratis kopje koffie in het Brui ne Café. Expositie binnenvaart ROTTERDAM In het ex positiecentrum van het Natuur- en Recreatieschap IJsselmonde is vanaf vandaag een tentoon stelling te bezichtigen over de binnenvaart. Door middel van de expositie wordt bezoekers op aantrekkelijke wijze uitgelegd waar de schepen heen gaan, wat voor soort schepen het zijn en wat het vervoer kost. De tentoonstelling, te zien in één van de gebouwen bij het zwem bad Albrandswaard, bestaat on der meer uit folders, kaarten en een videofilm. De tentoonstel ling is geopend tot eind juni op woensdagen, zaterdagen en zon dagen van 10.00 tot 16.00 uur. 'Werkdruk ziekmakend' VLAARDINGEN De frac tie van Groen Links in Vlaar dingen heeft in een brief aan het college gevraagd om de me ning van burgemeester en wet houders over de acties in de ge zondheidszorg in Vlaardingen. De partij wil weten of het colle ge achter de verschillende ac ties in Vlaardingen staat en daar verklaringen over wil af leggen. Groen Links zelf vindt de acties positief omdat volgens de partij de werkdruk voor werknemers in de gezondheids zorg 'ziekmakend' hoog is en de salariëring achter is gebleven. Modelauto's te kijk in bibliotheek VLAARDINGEN In de vi trines van de centrale gemeen tebibliotheek van Vlaardingen aan de Waalstraat staat tot en met 21 juni een tentoonstelling opgesteld van HO-modelauto's (de afkorting HO staat hierbij voor 'half nul', de kleine maat modelauto's). Onder andere de HO-modelautoclub Nederland stelde modellen beschikbaar. De tentoonstelling is te bezich tigen gedurende de openingstij den. Verzamelaars kunnen voor meer informatie over de model club bellen naar het secretari aat van de vereniging: 01650-41966/49284 of 01810- 15281. De K-bus van de RET op het Schiedamse knooppunt van vervoer, het Stationsplein meeste passagiers op te pikken. Dit alles mishaagde de autori teiten in regelzuchüg Nederland. Bovendien waren zij geneigd de oren te laten hangen naar de nieu we tramwegmaatschappijen die niet gediend waren van deze chao tische concurrentie. Zo kwam het dat de wilde bussen in de jaren dertig successievelijk moesten wij ken voor ondernemingen die in een bepaald gebied een monopolie kregen, maar daar hoorde dan wel vervoersplicht bij; ook als de lij nen onrendabel bleken. De wilde busmaatschappijen kregen een vergoeding en specialiseerden zich voortaan op het touringcarbedrijf. In Schiedam kreeg de RET het vervoersmonopolie. Ze richttte twee buslijnen in. Bus K verbond het station met het Rubensplein, waarbij de bus een stukje om reed over de Schoolstraat, de Stadhou derslaan, de Aleidastraat, de West- frankelandsestraat en de Rem- brandtlaan. Bus L reed van de Broersvest over de Lange Nieuw- straat, de Hoofdstraat en de Nieu we Maasstraat naar het Rozenbur gerplein. Van rechtstreekse ver bindingen met Rotterdam was geen sprake meer. Op de Koemarkt wachtte de tram. Na de oorlog ontvingen de bus sen in plaats van een letter een nummer. Lijn K werd 39, L werd 41. Een lijn 40 verving het busje tussen Kethel en Hillegersberg. Aan de Maashaven leerde ik dus waarom oma het altijd had over de 'K-bus'. SCHIEDAM In de oude di stilleerderij aan de Boterstraat in Schiedam mag geen eafe komen. Dat zegt de afdeling rechtspraak van de Raad van State die gisteren de bouwvergunning van de Schie damse gemeenteraad vernietigde. Daarmee moet de raad het gelijk van het gemeentebestuur erkennen dat eerder al een vergunning wei gerde aan De Berk BV uit Schie dam. „De vergunning is in strijd met het bestemmingsplan dat geen ho reca toestaat in dat pand. Daarmee houdt alles op," zo legde de afde ling uit. Hoewel de raad had aan gevoerd dat zij met het café moest instemmen omdat er voor drie an dere cafés in de Boterstraat ook vergunningen zijn gegeven, ziet de afdeling hier geen reden in om met de bouwvergunning in te stemmen. De afdeling besloot tot de vernietiging naar aanleiding van bezwaren van omwonenden tegen het café. De Berk BV was overigens al bezig met de verbouwing. Het be drijf heeft tot nu toe al enkele ton nen in het pand gestoken. /«ir* a tttp «ah n Viot niPt mppr nnrmanl inn- rnrw—nu rT>- *f

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1