Bedrijvenpark op oude Wiion-werf Vijf kerkuiltj es n kerktoren in Kethel Het Vrije Volk SCHIEDAM Amstelbron van massa naar exclusief buffet Natuurbeschermers vrezen gebruik van gif door-boeren Bedrijven willen meer weten over mileuzaken 169 ^vanWOERKOM Negen miljoen gulden voor aanpak vochtproblemen Straussplein ws PAGINA 4 VRIJDAG 15 JUN11990 Schiedam krijgt voormalig scheepsbouwterrein binnenkort in beheer Door Rein Wolters SCHIEDAM Bedrijvenpark Vijfsluizen moet een gevarieerd aanbod van bedrijven en een uit breiding van de werkgelegenheid met één- tot tweeduizend banen gaan geven. Onder dit voornemen krijgen overtollige terreinen van de scheepswerf Wilton Fijenoord een nieuwe bestemming. Deze ter reinen komen binnen afzienbare tijd weer onder beheer van de ge meente Schiedam. In een be- spreeknota zijn voorstellen vastge legd voor een nadere invulling van de ongeveer 26 hectare grond na bij de Nieuwe Waterweg. Door de bijzondere ligging van het terrein in het hart van het Rijnmondgebied (aan water en bij een belangrijke verkeersroute en directe grenzend aan-stedelijke be- Subsidis bestrijding van analfabetisme SCHIEDAM Minister Rit- zen (Onderwijs) heeft aan Schiedam tweehonderdduizend gulden toegezegd voor de be strijding van het analfabetisme. Bij de opening in april van het 'Jaar van de Alfabetisering' heeft hij aangekondigd hier voor in 1991 25 miljoen gulden te zullen uittrekken. Schiedam besteedt het geld via de erken de onderwijsinstelling Educa tief Centrum Vakopleidingen aan activiteiten voor analfabe ten en semi-alfabeten. 'Hans' vergroot SCHIEDAM De winkel van Hans Textiel aan de Koe markt .wordt verbouwd. Hier door zal de winkel aanzienlijk worden vergroot. Aan de ge meente is toestemming voor de verbouwing gevraagd. Deze kost bijna een kwart miljoen gulden. Hefbrug over de Schie SCHIEDAM Voor het ver krijgen van een betere»verbin- ustrieterrei- idér en de Spaansepolder. bouwt de ge meente een nieuwe stalen hef brug over de Schie Deze komt ter hoogte van de Kommiezen- laan en heeft ook als doel een goede ontsluiting te bieden aan het gebied, jrond de drie nieuwe kantoortorens (waarvan er twee in aanbouw zijn) aan de Paralllelweg achter het NS-sta- tion Rotterdam-West/- Schiedam. De bouw van de brug kost bijna twee miljoen gulden. Brand vla brievenbus SCHIEDAM Waarschijn lijk baldadige jongeren hebben via de brievenbus brand ge sticht in de hal van een woning aan de Rembrandtlaan. Door vakantie opgehoopte kranten en andere post vatte vlam. Het vuur moet ook uit zichzelf weer zijn gedoofd, constateerde de bewoner na terugkomst van zijn vakantie. De technische re cherche stelt een onderzoek in. 'Juliana' zoekt leden SCHIEDAM Het Tam boer-, Trompetter- en Majoret- tenkorps Juliana zoekt verster king van zowel nieuwe muzi kanten als majorettes. Er zijn diverse mogelijkheden om met de verschillende afdelingen kennis te komen maken in de gymnastiekzaal aan de Oostsin gel. Op woensdagavond kan men terecht van 18.30 tot 20.00 uur bij de mini-majorettes (van af 7 jaar). De midi-majorettes (vanaf 12 jaar) repeteren op vrijdag van 18.45 tot 20.30 uur en bij de drumband kan men elke maandagavond van 18.45 tot 21.30 uur terecht. Belang stellenden kunnen een afspraak maken met mevrouw K Vis, Bachplein 159, telefoonnum mer 4711096. Een Nashua fax kost maar 49,- per maand, (exclusief BTW) Kflêiêtogi JOHN C. HEIJ kantoorservice Dirk de Derdelaan 25 Vtaardmgen West wijk 2 te! 010 46QÖ6Q9 - fax 010 4603668 bouwing), is een gevarieerde ont wikkeling van watergebonden be drijfsvoering tot kantoren haal baar. De directe ligging van Be drijvenpark Vijfsluizen naast de rijksweg 19/A4 garandeert op voorhand een goede bereikbaar heid voor het vrachtverkeer. Dit wordt gecombineerd met de aan wezigheid van zichtlocaties nabij de Bensluxtunnel en langs de Vlaardingerdijk. Deze plekken markeren de westelijke entree van Schiedam en maken het mogelijk om voor het gebied gedeeltelijk kantoor- en bijbehorende repre sentatieve bedrijfsactiviteiten aan te trekken. Volgens de hoofdafde ling Stadsontwikkeling van de dienst Gemeentewerken Schiedam is zo'n 'ontwikkeling van allure' mogelijk aan de noordelijke- en de westrand van het bedrijvenpark. Deze mogelijkheid wordt nog- eens verstevigd door de direct aan grenzende bebouwing die bereik baar is met verscheidene busdien sten van het openbaar vervoer. Op simpele wijze kunnen deze verbin dingen worden uitgebreid en ver beterd met bijvoorbeeld een rail verbinding door het Beneluxtun- neltracé van en naar de richting Spijkenisse. In principe is het terrein be stemd voor de vestiging van kanto ren en bedrijven in diverse catego rieën. Maar bedrijfswoningen en recreatieve voorzieningen (groen, sportmogelijkheden en horeca) zijn ook welkom. Er geldt wel als voor waarde dat het ondersteunend moet zijn voor de kantoor- en be- drijfsfunctie. Voorts wordt ge streefd naar een hoge mate van re presentativiteit in de bebouwing. De nota adviseert in de vormge ving van de gebouwen onder meer het gebruik van duidelijke open voorgevels en een zorgvuldige in richting, aankleding en onderhoud van de buitenruimten. Het realise ren van een sigen identiteit is voor het Bedrijvenpark Vijfsluizen wordt voor de representativiteit van groot belang geacht. Als voorwaarde in de verdere uitwerking van de plannen is ook het verkrijgen van hoogwaardig openbaar vervoer opgenomen. Hierbij wordt de nadruk gelegd op het aanleggen van een vrije bus baan of een (snel)trambaan over de Vlaardingerdijk met een directe aansluiting op het NS-net en een verbinding naar de zuidelijke Maasoever. Zich vestigende bedrij ven worden gepolst naar de inte resse om, in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen, een pro ject 'Rail en fiets' oftewel 'Ride and Bike' op te zetten. Door het bijvoorbeeld verstrekken van fiet sen door het bedrijf en van stal lingsruimte door de NS kan het natransport per fiets en daarmee het gebruik van het openbaar ver voer worden bevorderd.Enkele van de bestaande bedrijfsgebou wen van Wilton Pijenoord worden gehandhaafd vanwege hun econo mische waarden of de hoge kosten die met sloop gepaard gaan. Hier onder vallen de grote scheeps- bouwloods, de aangrenzende la- sloods, de bedrijfsschool, de bun ker van de voormalige archief- en terreindienst, het gebouw voor de aluminium/houtbewerking en de onderzeebootloods. Voorts wordt nadrukkelijk aangegeven een bo menrij te handhaven en deze in te passen in de groenstructuur van het nieuwe gebied. SCHIEDAM Met de uitvoe ring van eèn groot onderhoudsplan uilen de vocht- en ventilatiepro- blemen verdwijnen in 351 wonin gen aan het Joh. Straussplein. Het ïemeentelijk Woningbeheer (GWB) erkent in een subsidie-aan vraag van bijna negen miljoen gul den (ruim 25 mille per woning) de ze gebreken, ,Via onderzoek door sen extern bureau zijn de oorza ken van deze klachten vastgesteld en zijn er voorstellen gedaan om deze op te lossen," meldt GWB-di- recteur A. Verdoes aan het college van burgemeester en wethouders. Door middel van proeven is aangetoond dat de voorgestelde maatregelen afdoende zouden zijn. Naast deze klachten zijn door de bewoners nog andere klachten aan de orde gesteld. Dat heeft geleid tot het instellen van een overleg groep, die inmiddels een onder houdsplan heeft ontwikkeld. Naast dit plan zijn er binnen de overleg groep ook enkele woningverbete- nngszaken ontwikkeld zoals het plaatsen van een lift en afsluiten van de trappehuizen, aanpassingen van douche, keuken en toilet, aan vullende isolatie en het plaatsen van een tochtpui. De ideeën wor den momenteel aan de_ bewoners voorgelegd en zijn nog niet opgeno men in de kredietaanvraag. Ver does houdt het college voor na het bekend zijn van de uitslag een aanvullend krediet te verstrekken. Omdat het een onderhoudsplan betreft betekent dat voor de huur ders geen verhoging van de huur. Wel zal een verhoging worden tóe- gepast als er werkelijke verbete ringen aan de huizen worden doorgevoerd. Door Bart Raaymakers SCHIEDAM - C| I stelbron heeft tijdêm met lopen Europees Kampioenschap laten zien dat zijsawat betreft" oranjegekte wel zijn mannetje kan staan. Eigenaar Ton Mel- sen denkt nog met veel plezier terug aan die vreugdevolle en voor hem ongetwijfeld winstge vende tijden. Duizenden men sen kwamen naar zijn geheel oranje ingepakte zaak, „We hebben hier wedstrij den gehad van het Nederlands elftal waarbij er echt tweedui zend man voor de deur ston den," vertelt Melsen. „Het ver schil met nu is dat het destijds allemaal heel spontaan ging, terwijl je nu ziet dat men al lang tevoren begonnen is met het treffen van de nodige voor- bereidingswerkzaamheden. Toen wij er twee jaar geleden op een gegeven moment achter kwamen dat heel Schiedam op z'n kop stond voor het Neder lands Elftal, hebben wij het grote feest op het Emmaplein 'georganiseerd tijdens de finale. Daar waren toen ook duizenden mensen op de been. Dat was echt grandioos." Ondanks de mooie herinne ringen die Melsen aan het EK heeft, gaat hij het dit jaar toch heel anders aanpakken. Dat heeft alles te maken met de ri- goreuze verbouwing die de Am stelbron sinds enkele maanden achter de rug heeft. De zaak beeft een ware metarmofose ondergaan en dit heeft ook ge volgen voor de doelgroep waar vanaf die tijd op gemikt wordt. „Sinds de verbouwing gaan we wat onze klantenkring be treft wat geselecteerde! te werk/ :o vertelt een gebruinde Melsen. „Iedereen is natuurlijk De prestaties van 'onze jon gens' tijdens de WK in Italië worden nauwlettend gevolgd in heel Nederland. Al zyn er dan twijfels over de waarde van hun voorbereiding in Zeist, Joegoslavië en Paler mo op de titelstryd. Zeker is dat in eigen land de horeca er klaar voor is. Het Vrjje Volk nam een kykje in de oranje-gekleurde cafés. wel van harte welkom, maar bijvoorbeeld bij de wedstrijden van Oranje nu bij het wereld kampioenschap pakken we het zeker niet zo groots aan als bij het EK. We geven nu kaarten uit voor elke wedstrijd en wil len zo in besloten kring komen tot een Oranje-party met alles erop en eraan. Dus niet alleen de mensen laten kijken naar de wedstrijd, maar om die wed strijd van alles organiseren." „Zo hadden we op dinsdag avond toen Oranje tegen Egypte speelde een Egyptische keuken. Morgen als ze tegen Engeland spelen dan is er een Engels buf fet en hetzelfde geldt ook voor de wedstrijd tegen Ierland. Ver der hebben we op die avonden ook live-muziek, zodat je denk ik kunt stellen dat dat we nu een beperkt gezelschap (toch nog zo'n 150 man) een compleet avondje Oranje bieden. Dat is een onderdeel van de bewuste koersverandering die we na de verbouwing zijn ingegaan." Wf-Jr t//. Wout van der Schalie.. Gerrit en René van den Hoek tonen bovenin de dorpskerk van Kethel de pas geringde kerkuiltjes. Aan de kleine witte pluizebollen is nog niet echt te zien dat het om de zeldzame kerkuil gaat. Door Carolien van Eykelen SCHIEDAM Niet vier, ■a maar vijf jonge kerkuilen,blijken, In het nest bovenin de dorpskerk ,y van.Kethel te zitten. Dit ontdek-, w*ten "vrijwilligers van de Konink lijke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging (KNNV) en het vogelasiel van Schiedam gisteren toen ze de uiltjes uit de broedkast haalden om te ringen. De vreug de over de terugkeer van deze zeldzame vogel in Midden-Delf land was daarom des te groter. Om de 'pullen', zoals de jonge uilen eigenlijk heten, te ringen klommen Gerrit van den Hoek van het Schiedamse vogelasiel, zijn zoon René, Wout van der Schalie en Hans Leliveld van de KNNV tot boven in de kerktoren. Daar haalden ze de vijf uiltjes uit de broedkast om ze een kleine zilverkleurige ring om te doen. Die ring, met een registratienum mer dragen ze hun hele leven, zodat altijd is na te gaan waar en wanneer ze zijn geboren en ook wat hun trekgedrag is geweest. De 'pullen' van Kethel gaan voortaan door het leven als de nummersö. 182.254 tot en met 5.182.258. Gerrit van den Hoek, die de uiltjes ringde: „We keken wel even vreemd op, toen we de broedkast open deden. De broed kast is al twee keer eerder open geweest en toen waren er nog maar vier kuikens." Het broedende uilenpaar werd ontdekt door de koster van de dorpskerk. Tijdens werkzaamhe den aan de toren hoorde hij ge luiden in de broedkast en toen hij een kijkje nam zag h:j de ker kuilen op het nest zitten. Hij mfi Een volwassen kerkuil (Tyto Alba) met het typische witte hartvormige gezicht. lichtte hij onmiddellijk de KNNV in. „Eigenlijk geloofden we de koster eerst niet," zegt Wout van der Schalie van de KNNV. „Ker kuilen zijn immers zo zeldzaam in dit deel van het land We ho ren mensen wel vaak zeggen dat ze een kerkuil hebben gezien, maar dan zijn de dieren altijd al leen. Dat er zoals nu een paar zit te broeden is echt uniek." Dat het uilenpaar juist de kerk in Kethel heeft uitgekozen om te broeden mag bijzonder he ten, Wout van de Schalie- „Onge veer vijf jaar geleden hebben we hier een broedkast geplaatst. De kast staat bij het enige galmgat in de toren dat nog niet is dicht gemaakt met gaas. Gaas, dat is aangebracht om te voorkomen dat kouwen naar binnen vliegen en met heel veel takken naar binnen komen." Het naastgele gen weiland en de daarbijbeho rende veldmuizen hebben de ui len waarschijnlijk bewogen de broedkast in de kerk te gebrui ken. In andere delen van Neder land komt de vogel meer voor, vooral in Limburg en in het oos ten van het land. In het westen van Nederland zitten maar enke le paartjes, op Goeree Overflak- kee, Schouwen-Duiveland en een in de buurt van Maassluis. In £e.el Ned£^d rijn 550_jiaren bekend by de vogelkenners Gerrit van- den Hoek~/De ker kuil was na de winter van 1962-1963bijna uitgestorven. Van de ruim tweeduizend paren bleven er slechts veertig in le ven. Het gif, dat boeren strooien om onkruid en ongedierte te be strijden, hadden de 'lilen.binnen gekregen' bij'heVfetéii'vair vergif-'' tigde muizen.' En dat éisté zijn j tol. De winter was zo streng dat de uilen hun vetreserves moesten1 aanspreken en juist in die vetre^ serves was het gif opgeslagen." 1 Sinds 1963 heeft de Tyto albal zoals de roofvogel officieel heer zich langzaam hersteld. In 1973?13 waren er al weer tweehonderd vijftig paren en vorig jaar zelfs' vijfhonderdvijftig. Omdat de jon ge uilen een eigen territorium nodig hebben komen steeds meer i kerkuilen naar het westen van Nederland, waar nog maar wei nig 'concurrenten' wonen. Ze zijn nu voor het eerst in Schie dam aangetroffen, Gerrit van den Hoek hoopt, net als de vrijwilligers van de KNNV, dat zich in de toekomst nog meer kerkuilen vestigen m Midden-Delfland. „Waar we ech-iu ter bang voor zijn is het door- trekken van rijksweg 19 en het gebruik van gif in de landbouw.in Door de rijksweg zou een belang-" rijke voedselbron voor de vogels wegvallen." Het gevaar van het! gif wordt veroorzaakt doordat' sommige boeren hebben gedreigd- gif te gebruiken om het toene- u mende aantal vossen te bestrij den. SCHIEDAM Het milieu is ook in bij het kleine bedrijfsleven. Die conclusie kon gisteren getrok ken worden tijdens de bijeenkomst Milieu, een hele onderneming', die de Amro Bank in het Novotel had georganiseerd. Onder leiding van de Schiedamse wethouder Chr.. Zijdeveld kregen de ongeveer vijftig vertegenwoordigers van kleine en middelgrote bedrijven uit Schiedam informatie van spe cialisten op het gebied van milieu regelingen, energiebesparing, tech nologie en administratieve contro le op dit terrein. Onderdirecteur ir. J. J. Reitsma van Amro Bank Schiedam, zei te vreden te zijn over de opkomst. „Ongeveer acht percent van de aangeschreven bedrijven is ver schenen. Dat is voor dergelijke bij eenkomsten een behoorlijke op komst. Ook uit de vragen blijkt, dat men geïnteresseerd is." Amro is volgens hem deze markt op gegaan toen uit onder- ioek van het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond bleek, dat door toenemende regel geving op het gebied van milieu en wijziging van de mentaliteit de vraag naar milieu-investeringen en -verzekeringen toenam. Deelnemers aan de bijeenkomst vertelden na afloop steeds vaker geconfronteerd te worden met mi lieuzaken. „Klanten vragen naar milieuvriendelijke produkten. Ze willen doorberekeningen hebben over energieprogramma's en moge lijkheden tot subsidiëring," zei bij voorbeeld een financieel adviseur. GASFORNUIZEN en kookplaten rile marken. Hoge kortingen! met grill 549.- Kookplaten 215.- ook onderdelen! GASHAARDEN zomerprijzen witte gashaarden zijn in! Ook romantisch klassieke modellen. Muurkachels Inruil tot f 500.-! GASGEiSERS Boilers aktieprijzen! v a. Extra. Goede gebr. keukengeisers 'Oir gar) OLIEKACHELS en haarden oltekachels bruin met Ingeb tank v.a 448." ook butaan haarden en kachels GASKETELS C.V. COMBI-KETELS Fasto-Vaillant- Radson e.a. Vraag advies en offerte1 EEN GASTOESTEL KOOPT U VEILIGER BIJ EEN ERKENDE GASSPECIALIST Wanneer u a.s. winter aan een nieuwe gashaard toe bent, is het NU de juiste tijd. HOGE KORTINGEN Lage zomerprijzen Broersveld 139, Telefoon 426 77 36 Schiedam Uw gashaard vraagt NU om een grote beurt! Bel 010-4267736 voor onder houd, reparatie van alle gas- apparaten. Ook onderdelen! j (INGEZONDEN MEDEDELING) 49; mmrfé ssgjjie*- - (INGEZONDEN MEDEDELING! ÓeJL<LO_oo

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1