METROPOOL Mijnwerkers trekken Gr mmlge sfeer bij Shell-blokkade na veldslag terug %_J 1 >/'- Braks wil frauderende vissers strenger straffen Sard nïë bereidt zich voor op veldslag Vervanging pil op komst? bezobsingL VANDAAG JE Bloemenhulde voor Gorbatsjov Veel afkeurende reactie uit buitenland. Oppositieleider gearresteerd, mishandeld en weer vrijgelaten. Pas en pincode vanaf zeven jaar Winkeldief 'jubileert' Tieneneenhalf voor wiskunde rP, HET VwiË VÖükïs"^RR^^ND l^LZUDIG. J "v i' H VRIJDAG, 15 JUNI 1990 )G EN ZONNI Perioden met zon en droog. Temperaturen van 9 graden 's mor gens en van 19 tot 22 graden iater op de dag in het zuiden Zwakke tot matige noordelijke 46E JAARGANG NO. 13201 LOS R: f M Z 25 wind. ws WITTE DE WITHS7RAAT 25, 3012 BL ROTTERDAM, 010-4004400 BTJKARSST Duizenden mijn werkers die Bukarest waren bin nengestroomd oir tegenstanders van de regering te lijf te gaan, zijn vandaag begonnen aan hun terug tocht naar huis. Roemeense solda ten nemen hun plaatsen in. Vol gens eer woordvoerder van de re gering zijn de kompels uit vrije wil naar de hoofdstad gekomen en niet daartoe aangespoord door de autoriteiten. President Iliescu ver klaarde dat het optreden tegen op- posamen noodzakelijk was om „de revolutie te beschermen''. In het buitenland h geschokt gereageei 1 op het bloedige optre den van ie mijnwerkers en de sol- laten. De Britse minister William Waldegrave vergeleek het bewind van Iliescu met dat van de afgezet te dictator Ceausescu. De Amerika nen, die het land tot nu toe had den opgenomen in een speciaal steunprogramma, hebben* laten weten dat iedere vorm van hulp uitgesloten is zolang in Roemenië geen democratie heerst. Ion Ratiu, voorzitter van de Roemeense Nationale Boerenpar tij, is gisteravond opgepakt. Man nen die zich voordeden als politie mannen, namen de oppositieleider mee uit zijn woning in Bukarest. Ratiu is inmiddels vrijgelaten. Hij zou zijn mishandeld door mijnwer kers en politie. Zijn huis is voor een groot deel vernield. De kanto ren van de Boerenpartij en de Li berale Partij, die heide in de oppo sitie zitten, zijn door aanhangers van de regering geplunderd. Gis termiddag vernielden mijnwerkers de drukpersen van de Boerenpar tij. De Internationale Unie van Vrije Roemenen, waarvan Ion Ra tiu voorzitter is, heeft gisteravond een verklaring uitgegeven waarin „met alle kracht geprotesteerd wordt tegen de aanhouding". De Unie eist dat Ratiu en zijn mede werkers onmiddellijk op vrije voe ten worden gesteld en dat „wester-, se regeringen, met name de Franse regering, maatregelen treft om de bloedige onderdrukking te verhin deren die zich op dit moment in Roemenië afspeelt". Aan de rellen gingen wekenlan ge demonstraties vooraf. De beto gens, die zich verzamelden op het Universiteitsplein, eisten het aftre den van president Iliescu. Daarop werden de mijnwerkers woensdag ochtend door de president opgeroe pen samen met de troepen de orde in de stad te herstellen. Zie verder pagina 7 DEN HAAG Minister Braks van Visserij denkt dat de rijksre cherche na de zomervakantie ge reed zal zijn met het onderzoek naar mogelijk geknoei met de vangstcijfers van Nederlandse vis sers door de Algemene Inspectie Dienst (AID). Tegelijkertijd zal Braks de Tweede Kamer een nota sturen over het functioneren van de AID en de taken die deze dienst behoort uit te voeren. Op dit moment houdt 24 per cent van het AID-persone'l zich bezig met controle op de naleving van de visserijregels. Braks gaat ook praten met zijn collega van Justitie over strengere straffen voor vissers die de regels overtre den. „Het voortdurend schenden van die regels is maatschappelijk ontwrichtend," aldus Braks giste ren in de Tweede Kamer, Met de Tweede Kamer was Braks het eens dat individuele vis sers zich ondanks toezeggingen van hun besturen niet houden aan naleving van de regels. Die bestu ren hebben hun leden niet meer in de hand. Uit recente cijfers van het Centraal Bureau voor Stati stiek en het Landbouw Econoim sche Instituut blijkt dat de toege stane vangsten vorig jaar met 50 percent zijn overschreden. Zowei de Tweede Kamer als Braks spra ken van een zorgelijke ontwikke ling. De secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw en Visserij zou er vorig jaar al van op de hoogte zijn gesteld dat de direc tie van de AID een deel van de vangstoverschrijdingen buiten de registratie hield. Voormalig hoofd inspecteur A. Besuijen van de Al gemene Inspectie Dienst zegt begin '89 de hoge ambtenaar daarover te hebben geïnformeerd. Braks weet niet of die informatie hem heeft bereikt. „Ik word voortdurend op de hoogte gehouden over de con trole-activiteiten van de AID. De aard van de informatie is zo di vers, dat ik daar geen antwoord op kan geven," reageerde hij gisteren. CAGLIARI De Italiaanse politie start vandaag de grootste veiligheidsoperatie van het we reldkampioenschap, want Enge- land-Nederland staat morgen op het programma. Sardinië wordt langzaamaan décor voor een geweldig machtsvertoon, omdat het duel als het meest ri sicovolle van alle 52 WK-wed- strijden wordt beschouwd. Er staan maar liefst 5000 agenten en soldaten paraat om de orde te handhaven, van wie bijna 2000 in het stadion. Boven het stadion zullen, net tijdens Enge- land-Ierland, vier helikopters van het leger cirkelen. Bij de vakken met de beruchtste Brit se supporters en het rumoerig ste deel van het Oranje-legioen worden tientallen scherpschut ters opgesteld. De afvaardiging van de Ne derlandse politie heeft gister avond bij aankomst op Sardinië meteen handenvol werk gekre gen. Nederlandse supporters raakten 's middags op een cam ping buiten de stad slaags met Engelse fans, die weigerden de Nederlanders toe te laten. In to taal twintig Oranje-fans werden in elkaar geslagen. Dat lijkt nog maar het begin, want volgens berichten in de Britse media zouden enkele honderden 'hool igans' in Cagliari de treinen vol Nederlandse supporters willen opvangen. Het Nederlands elftal is gis teren al op Sardinië aangeko men. In een vertwijfelde po ging de orde binnen Oranje te herstellen, heeft Leo Beenhak ker Ruud Gullit gisteravond ter verantwoording geroepen. Vóór de training in het'stadion van Cagliari, waar uitsluitend Ne derlandse fotografen een kwar tier welkom waren, sprak de tijdelijke bondscoach de cap tain van Oranje op bestraffende toon toe. De Nederlandse televisiekij ker heeft dinsdagavond na af loop van de voetbalwedstrijd Nederland-Egypte massaal ge bruik gemaakt van het toilet. Het waterverbruik steeg met 131 percent. Dat er tussen tele visiekijken en waterverbruik een nauwe relatie bestaat is al jaren bekend. De waterleiding bedrijven zijn daar dan ook op voorbereid. Vlak voordat een populair televisieprogramma is afgelopen, laten ze de pompen harder draaien. Ook program ma's als Medisch Centrum West en de Pin Up Club scoren hoog. -M; 4fêih&ErTT Een politie man probeert een demon strant bij het Sheli-hoofd- kantoor uit de blokkade te verwijderen. In de loop van de morgen ontstonden meer scher mutselingen tussen beto gers en poli tie. AMSTERDAM Kinderen vanaf 7 jaar kunnen met een nieu we soort rekening van de ABN Bank terecht bij een kleine 2000 geldautomaten. Ze krijgen daartoe een eigen pas en pincode. De ABN verstrekt de Yourop-rekening, die deze faciliteit geeft, alleen aan kin deren van 7 tot en met 14 jaar als de ouders het goedvinden. Meer geld opnemen dan op de- rekening staat is niet mogelijk. De pas werkt alleen in de geldautoma- ten die voor de uitbetaling in de centrale computer van de bank' controleren of er voldoende saldo Is. Dat zijn bijna alle automaten van de ABN zelf en die van andere banken die geschikt zijn voor l 'gastgebruik ioor pas-houders van andere instellingen. De giromaten van de Postbank zijn op dat circuit Snog) niet aangesloten, De ABN wil kinderen via de Yourop-rekening laten wennen aan het moderne geldverkeer. DEN HAAG Een blokkade van het Shell-hoofdkantoor in Den Haag heeft na een rustige start vanmorgen een tamelijk grimmige sfeer gekregen. Rond negen uur, toen de stroom werknemers van het bedrijf toenam, raakten politie en demonstranten verwikkeld in schermutselingen. Actievoerders van het landelijk overleg 'Shell uit Zuid-Afrika, sancties nu!' probeerden op enkele punten van de blokkade te verhin deren dat personeelsleden de ge bouwen konden bereiken. De roy aal aanwezige ME en bereden poli tie moesten met enig duw- en trek- werk de doorgangen vrijmaken, waarbij over en weer klappen vie len. De blokkade van het Shell- hoofdkantoor wordt ondersteund door de belangrijkste zwarte vak bond in Zuid-Afrika, Cosatu. Cosa- tu schrijft- in-een -beodschapaan de organisatoren dat de bond de actie ziet als een „daad van solida riteit met de arbeiders in Zuid- Afrika in onze strijd voor een niet- raciale, democratische maatschap pij. Laat de sancties niet varen tot dat wij, de arbeiders van Zuid- Afrika die de internationale ge meenschap hebben gevraagd de sancties in te stellen, het gevoel hebben dat het klimaat daarvoor rijp is", aldus Cosatu. De organisatoren hadden de ac tie in Den Haag, ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Shell en de jaarlijkse herden king van de opstand in het Zuid- afrikaanse Soweto, aangekondigd als een middel om Shell een dag onder druk te zetten: de werkne mers zouden worden geconfron teerd met spandoeken, spreekko ren en ketelmuziek, maar zij zou den wel worden doorgelaten. Een aantal demonstranten trachtte niettemin te verhinderen, dat Shell-personeel tussen de hekken door naar de werkplek probeerde te lopen. Op dat moment greep de ME in. 010-4004,444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. SCHIEDAM Een 35-jarige Rotterdammer is gisteren door de politie van Schiedam voor de honderdste keer opgepakt voor winkeldiefstal. Hij werd betrapt bij het stelen van 23 ze men ter waarde van tweehon derdvijftig gulden. In het poli tiebureau werd de man overi gens niet onthaald op gebak, maar getrakteerd op een pro ces-verbaal. Door Rein Wolters SCHIEDAM Het eind van de anti-conceptiepil lijkt nabij. Door de komst van het 'Ovabloc-draad- je' wordt het slikken van de pil straks mogelijk overbodig. Met enige terughoudendheid is dat in Schiedam bekendgemaakt door de gynaecoloog dr. G van der Leij van het Schieland-Ziekenhuis. Het 'draadje' wordt nu alleen toegepast bij sterilisatie. De ingreep is sim pel weer ongedaan te maken, waarna zonder probleem een zwangerschap kan optreden. Het Schieland-Ziekenhuis is één van de tien Nederlandse zieken huizen waar men sinds kort de zo geheten Ovabloc-sterilisatiemetho- de toepast. De vinding biedt door de gemakkelijke verwerking veel meer mogelijkheden dan alleen steriliseren. „Voor iets meer dan twintig gulden kan een arts de draadjes weer uit de eileiders ver wijderen. Maar daarnaar is nog geen gericht onderzoek gepleegd," benadrukt Van der Leij. „Dit kan ook nog niet In Nederland zijn nog maar honderdvijftig vrouwen volgens de Ovabloc-methode gehol- pen." Wereldwijd gebeurde dat bij tweeduizend vrouwen. Op verzoek is bij vier van hen de sterilisatie ongedaan gemaakt. Allen raakten zwanger. De Ovabloc-methode lijkt in de naaste toekomst een geducht concurrent voor de anti-conceptie pil, maar de gynaecoloog waar schuwt voor al te veel optimisme op korte termijn. Sinds een eerste publicatie over de nieuwe sterilisatie-techniek in Het Vrije Volk staat de telefoon van het ziekenhuis roodgloeiend door tientallen verzoeken om in lichtingen. Poliklinisch en binnen twintig minuten is de handeling verricht Narcose is overbodig. Binnen één uur staat men weer fit op straat. De Ovabloc-methode be helst het afsluiten van de eileiders met vloeibare siliconen, die opstij ven tot zich een draadje vormt van een millimeter dik en énkele cen timeters lang. VLAARDINGEN Een VWO-leerling van scholenge meenschap Westland-Zuid heeft voor wiskunde een 10,5 ge scoord. Voor zijn schoolonder zoeken en het examen haalde hij gemiddeld een 9,5. Toen bleek dat alle leerlingen er in verband met de moeilijkheids graad een punt bij zouden krij gen, kwam hij op een 10,5. Af gerond naar boven zou dit hem een elf opleveren. In het exa menreglement staat echter dat cijfers boven de tien niet gege ven mogen worden. 'Carnavalsmoord' Het slachtoffer van de An tilliaanse 'carnavalsmoord' is al 6 jaar dood en zijn 'moordenaar" kreeg 12 jaar gevangenisstraf. De 'moor denaar' werd maandag na S jaar vrijgelaten, omdat ineens een ander de moord claimde. De 'tweede moor denaar' stond gisteren te recht; de zesde keer dat rechters zich met de carna valsmoord bemoeien, o Binnenland Terug bij af De Britse regering heeft het plan voor een snelle treinverbinding tussen de Kanaaltunnel en Londen verworpen wegens 'onaan vaardbare financiële risi co's'. Daarmee zijn-de Brit se Spoorwegen terug bij af. De toekomst gaat straks aan Engeland voor bij. «7 BuitenlandI Theunisse Van alle kanten komt er ju ridische hulp voor Gert-Jan Theunisse. De wielrenner werd voor een half jaar ge schorst wegens eer» dub bele dopingaffaire binnen twee jaar. Daardoor kan hij dit jaar niet in de Tour de France starten. De veront waardiging is groot, m -7 Sport................1 Pagina 2Economie Pagina 3Metropool Pagina 4Stad Pagina 5,6 Binnenland Pagina 7Buitenland Pagina 9Opinie Pagina 13 WK '90 Pagina 15,17Sport Pagina 19Goed leven Pagina 21 Cultuur Pagina 22 Rtv Pagina 23Service A/FDERLAfcDER* AA NEPERIANO MASSAAL nAAR H£T Tö'iLlT •ffcyPTe WAT KAwjij' uecht RIcMTEAZ "ZEU je GjfcT Her /VeoÊRLAWOS eiftAi. wel MOSKOU Op nieuw heeft een klein vliegtuigje onopgemerkt de grensbewaking het Sovjetluchtruim weten te passeren. Ditmaal landde het toestel, dat blijkbaar onzichtbaar wist te blijven voor de Sovjetradar door nog geen 200 meter boven een bergachtig grensge bied ti vliegen, op het vliegveld van Batumi, even over de grens met Turkije. Daar deponeerde de piloot een bos bloemen met de complimenten aan Sovjetpresident Mi- chaïl Gorbatsjov en een biljet van 20 dollar. Laarna steeg hij op en verdween hij weer over de grens. Het incident duurde al met al niet langer dan negen minu ten, Het herinnert aan de spectaculaire landing op het Rode Plein van de Westduitser Mathias Rust, die voor zijn ge waagde grap 14 maan den gevangen heeft geze ten. ,Wij Duitsers zijn hem (Gorbatsjov) erg dankbaar," stond op een briefje dat bij de bloe men werd afgeleverd en was ondertekend met Hans Schneider. De pi loot vroeg Gorbatsjov hem niet als een grapjas te beschouwen. De 'pikante episode' speelde zich volgens de krant Izvestija af op 9 juni. Het ministerie van Defensie heeft laten we ten dat de luchtverdedi ging niet in actie was gekomen, hetgeen vol gens de krant betekent dat de Cessna domweg niet was opgemerkt. „Goddank was de twee de Rust zo tactvol niet op een militaire basis te landen," verzucht lzves tija. Op de terugtocht was door individuele grenswachten wel op het toestel geschoten, schrijft de krant. Het vakbondsblad Troed, dat het incident als eerste meldde, zei dat er heli kopters achter het vlieg tuigje aan hadden moe ten worden gestuurd: „Het blijft een indrin ger, al beschikt hij dan over een uitstekend ge voel voor humor." Voor het politieke nieuws zit u goed met Het Vrije Volk. Wat betreft de landelijke politiek krijgt u nieuws en achtergrondverhalen over de plannen van het kabinet en de debatten in de Kamer, maar ook de ge meentepolitiek krijgt volop aandacht in deze progressieve krant. ~l Telefoon. i TV ~X i, v Jj Jfrj y' i f-wA, Bfe*™ W A §ft, ||- Het Vrije Volk iaüè '90 VANDAAG 17 00 uur Oostenrljk-Tsjechoslowaklje 21 00 uur W-Duitsland-Ver. Arab. Emi raten MORGEN 17.00 uur Zweden-Schotland 21.00 uur Engeland-Nederland 21 00 uur BrazillS-Gosta-Rica J '^iySïi '0 Een wereldaanbod van Het Vnje Volk 4 weken op proel voor de prijs van 2 10,90 Naam. ST Adres Plaats Postcode Stuur de bon naar He! Vrije Volk, abonnementenadm i Antwoordnr. 1579, 3000 VB Rotterdam J

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 2