'Mijn hond is nog nooit tweede geweest m "Alles wat fout gaat wordt PvdA aangerekend' Het Vrije Volk SCHIEDAM Nationale Boxer-dag in Hargapark. Winnares maakt zich op voor strijd om wereldtitel «SS?' Erker begeleidt bands op weg naar eeuwig durende roem Jonge Democraten staan kritische houding voor üK Fractievoorzitter Hans Bakker lucht hart in vraaggesprek met partijkrant Voorwaarts On gewenst bezoek oinnenschio op binnenschip Tankstation overvallen, buit duizenden guldens Bewoners boos over 'onnodig' kappen bomen ifii PAGINA 4 MAANDAG 18 JUNf 1990 Doorloes Elshof SCHIEDAM Boxers voor zo ver het oog reikte. Een hondelief hebber kongisteren ruimschoots zijn hart kunnen ophalen tijdens de Boxer-dag op de wielerbaan in het Hargapark in Schiedam. Keur meesters bekeken bijna honderd zestig honden, waaronder zelfs een 'Gullit'. Maar geen hond was als de sierlijke Celeste van Jannie van Dijk uit Lemelerveld. De boxer werd verkozen tot 'Beste hond van de dag' en is nu het tweede achter eenvolgende jaar Nederlands kam pioene. „Ze is een uitblinker. Zo eentje zie je er maar zelden," juicht secretaresse Sjaan Michnie- witch van de boxerclub in Schie dam. Rond het middaguur, als de keuringen nog in volle gang zijn, zitten aan de rand van de wieier- piste enkele bazinnetjes in het zon netje. Even uit de drukte, op de campingstoeltjes. De lunchtas met krentebollen links. De hond rechts. Annie Nekkers, eigenaresse van de kennel Bellopark in Hellen- doom, zit te genieten. „Mijn hart gaat open voor die beesten," ver telt ze. „Boxers zijn zo vrolijk, spontaan en aardig voor kinderen. En heb je het weieens gezien? De manier van lopen lijkt op die van een paard. Dat weggooien van de poten, prachtig gewoon." De fokster kroelt achter de oor- tjes van een beestje dat haar klein dochter Diana toebehoort. „Joyka heeft allure, maar haalt het kampioen-niveau nooit. De bouw is prima, maar de snoet is te spits. De kop had eigenlijk voller moeten zijn," oordeelt ze deskundig. „Maar," vervolgt ze, „Diana is er dol op. Daar gaat het om. Bij het fokken van honden moet je altijd proberen goede karaktereigen schappen te selecteren. De boxer moet een gezellige beestblijven." Annie fokt al dertig jaar boxers. Ze heeft een beroemde kennel en ii Boxers in ruim aantal aanwezig op de wielerbaan: Vrolijk, spontaan, aardig voor kinderen en ze lopen als een paard kan het dus weten, vindt een da me links van haar. „De honden uit haar Bellopark komen zelfs in Bra zilië en Indonesië terecht. Er zit ten veel kampioenen onder." Annie lacht, en knikt veelbete kenend naar de boxer van haar buurvrouw. Een imposant, krach tig beest met donkere ogen, een gladbuin vel en een stoïcijnse blik. „Een kleindochter van onze reu Zep. Toen mijn man haar als twee dagen oud puppie zag, zei hij: 'Dat is 'r. De absolute top'." Haar buurvrouw zegt plechtig: „Mijn boxer is nog nooit tweede geweest, heeft nog elke wedstrijd gewonnen." Ze houdt het program maboekje omhoog, „De boxer die het afgelopen j iar heeft gewonnen komt altijd vooi op het boekje. Kijk eens naar die ,"oto. Dat is mijn hond. Celeste vm de Leeuwen hoek, zo heet ze." Celestes koninklijke blik is ge richt zich op de menigte mensen met honden evenverderop. Type ringen die voor haar soortgenoten soms opgaan, vergeet je in haar bijzijn ter plekke. Aan haar is niks koddigs, droevigs, of onbeholpens te bekennen. Zij is een vorstin, en dat weet ze. „Twee weken geleden is ze in Keulen al tot beste Europe se boxer verkozen," vertelt Celes tes bazinnetje, Jannie van Dijk. „In juli vertrek ik met Celeste naar Brno in Tsjechoslowakije, waar de honden-wereldtentoon stelling wordt gehouden. Het vi sum heb ik al binnen. Ik geloof dat we een goede kans maken," zegt ze zelfverzekerd. Annie knikt bevestigend. Er moet haast iets bestaan als een 'boxer-gevoel', lijkt het wel. Vijfhonderd bezoekers kwamen er in ieder geval voor naar Schie dam. Aan een tafeltje op het terras zit Jan Coenders uit Monster. Aan zijn voeten ligt de de zes maanden oude pup Bastiaan. Een vrolijke snuffelaar. „Bij ons thuis hebben we zoiets als 'het gekke halfuurtje'. We rennen het huis en de tuin door. Bastiaan is echt een huis hond. Volwaardig lid van de fami lie." Tegen de muur van de wieier- kantine hangen fotocollages. De onderschriften spreken voor zich: [Klein, klein boxertje, wat doe je in mijn hof, 'Bulletje rozenwater', 'Dikke vrienden'. Mieke Jaspers uit het Brabantse Leende (eigen aresse van de jarige boxers Elske en Eltjo) vat dat gevoel nog eens compact samen. „Een boxer is een totaalbeest. Heerlijke honden." Door Rein Wolters SCHIEDAM De PvdA is een partij die ook de hand in eigen boezem durft te steken. Dit blijkt onder meer uit een interview met fractievoorzitter Hans Bakker, dat staat afgedrukt in de nieuwste 'Voorwaarts', de ledenkrant van de partij. Bakker gaat in het inter view openhartig in op een aantal problemen. Hij laat niet onver meld waar de PvdA steken heeft laten vallen. Bakker beschouwt het als een vervelende bijkomstigheid dat zijn partij steeds wordt vereenzelvigd met het gemeentebestuur. Hij er kent dat dit mede komt doordat de PvdA onafgebroken in het college van burgemeester en wethouders heeft gezeten en een dominante positie had (en nog heeft) in de raad. Maar: „Alles wat fout gaat, wordt de PvdA aangerekend. We moeten laten zien dat PvdA'ers niet alleen bestuurders zijn, maar ook volksvertegenwoordigers. De fractie hoeft zich niet geroepen te voelen altijd op één lijn te zitten met het gemeentebestuur. Er mag ook best wat meer openlijke dis cussie zijn, zoals ook de PvdA-afde- ling de fractie kritisch moet vol gen." Bakker verder: „Als de fractie te zeer afziet van de mogelijkheid, ook as afstand te nemen van hetgeen er in het Stadskantoor wordt bekokstoofd, dreigt de situa tie te ontstaan dat iedereen ieder een beschermd en het voor de bur ger allemaal maar één pot nat wordt." Bakker relativeert de nederlaag met de gemeenteraadsverkiezingen met het voornemen om meer con tacten te gaan onderhouden met maatschappelijke organisaties en met de wijken. „Daaruit putje ook informatie waarmee je minder af hankelijk wordt van het college en het ambtelijk apparaat. Ook de af delingsvergadering zou trouwens de fractie nog wat actiever kunnen voeden met haar standpunten." Verderop in het interview er kent fractieleider Hans Bakker dat de Centrumdemocraten (CD) erin zijn geslaagd om met name in de wijken Nieuwland en Oost de on lustgevoelens over onder meer werkloosheid en verouderde wo ningen te mobiliseren. Dit had op 1 mei als resultaat de installatie van twee centrumfascisten in de gemeenteraad. „Natuurlijk kruisen we in de raad niet over elke kreet van Vierling en Krommenhoek de degens, want dat zijn de CD niet waard. Maar we zullen wel conse quent met harde feiten aantonen dat hun verhalen niet deugen. Er is geen sprake van dat Nederlan ders achtergesteld worden ten op zichte van buitenlanders. Het is een schandaal dat buitenlanders als bliksemafleiders worden ge bruikt: voor problemen waar zij geen schuld aan hebben." Bakker, met zorg: „Helaas be reiken we met scherpe betogen in de raad maar weinig van de ruim negentienhonderd CD-stemmers in Schiedam. In Amsterdam liet het enige CD-raadslid zich in 1986 na een half jaar al niet meer zien in de gemeenteraad. Die heeft toen dus gewoon haar kiezers bedrogen. Toch haalde in 1990 extreem rechts drie zetels in de Amster damse raad. De kiezers weten ken nelijk niet wat zich in de gemeen teraad afspeelt. Waarschijnlijk le zen velen van hen geen krant en ook de luisterdichtheid van de lo kale radio is beperkt. Het zal daar door nog een hele klus worden om de CD-kiezers te bereiken." Over de perikelen rond het ver trek van Stedelijk Museum-direc teur Hans Paalman, het gekrakeel rond zijn persoon en over al of niet gemaakte fouten zijn de uit spraken van Bakker uitermate hel der. „We kunnen derhalve niet hard vallen over Paalman zonder hard te vallen over ons zelf." Bak ker had in het verleden een fikse aanvaring met Paalman. De politi cus vond dat er in het museum te weinig gebeurde met onder meer de belangrijke Cobra-collectie. Zijn uitspraak: 'Of je doet iets met het gemeentelijke kunstbezit of je ver koopt het', viel in slechte aarde. Bakker kreeg de hele 'kunstwe reld' over zich heen. Bakker: „Het bleek toen dat men binnen de 'kunstwereld' nog veel harder en gemener op elkaar inhakt dan bin nen de politiek soms gebeurt." Als uitdaging heeft Bakker zich zelf gesteld om het verlies van de vier zetels bij de laatste verkiezin gen voor de gemeenteraad weer ongedaan te maken. „Het gehaven de contact met de kiezers herstel len zal niet vanzelf gaan. Daarom zullen we er met zijn allen de schouders onder moeten zetten om het verloren terrein te herwinnen en de ondemocratische tendensen te keren." Door Bart Raaymakers SCHIEDAM Mortal-Agony, Bull Frogs, Dental Floss, Base- ^meakuCpesar, enjje^qg, zonder End. Namen die waarschijnlijk wat onbekend in de oren klinken, maar daar zal, als het aan de handleden ligt, spoedig verande ring in'gaan^kotaeri^En brj^dit streven worden' zij voorlopig met raad en daad bijgestaan door erva ren en vakkundige krachten, die hen begeleiden op hun weg naar de eeuwig durende roem. Het is één van de vele activitei ten die in en onder auspiciën van wijkcentrum de Erker plaatsvin den. Afgelopen zondagavond kon den de verschillende bandjes en plein public hun kunsten vertonen om zo te laten zien wat het vele oefenen voor vruchten heeft afge worpen, Voor velen was het een podiumdebuut en mede door de daar vaak mee gepaard gaande po diumvrees, klonk er wel eens een nummertje niet helemaal zoals on getwijfeld de bedoeling moet zijn geweest, maar het selecte gezel schap dat de bands hun eerste stappen op de popladder zag ma ken, kon over het algemeen toch terugkijken op een aantal plezieri ge verassingen. De band die het spits afbeet was een voorbeeld van een band 'met mogelijkheden', zoals dat door de kenners vaak omschreven wordt. Mortal-Agony staat voor doodsangst en deze, weinig goeds voorspellende naam, verraadt al een beetje het genre wat de jonge heren ten gehore brengen: heavy metal in zijn ruigste vorm. 'Speed metal', verduidelijkt één van de bandleden, Remco. Goed, speed metal dus. Een voor velen waarschijnlijk niet al te gemakkelijk in het gehoor lig gende muziekstijl, maar zij ontlok ten gisterenavond menig open doekje. Leider van de band is Ri- cardo van 't Oor en hij doet uit de doeken hoe men als beginnend bandje bij de Erker terecht komt: „Ik had hier al eens eerder bij een bandje gespeeld, maar vanwege een muzikaal meningsverschil zo als dat zo mooi heet, ben ik daar op een gegeven moment mee ge- SCHIEDAM Ongewenste bezoekers hebben uit de roef $n de Voorhaven afge- "erde motorschip Volharding een kleurentelevisie, stereo- Kóren en een rekenmachine ge stolen. De 23-jarige schipper uit Delfzijl heeft hiervan aangifte gedaan. Luifel bakkerij in brand SCHIEDAM Twee onbe kend gebleven mannen hebben zaterdagmorgen om vier uur de luifel van de Turkse bakkerij Firini aan de Parkweg in de brand gestoken. Getuigen zagen het duo wegrennen. De recher che stelt naar hen een onder zoek in. De brandweer bluste de restanten van de zonwering. SCHIEDAM Bij een over val op het Esso-tankstation aan de Rotterdamsedijk is zaterdag middag enige duizenden gul dens buitgemaakt. Omstreeks drie uur stapte een met een shawl gemaskerde man met ge trokken pistool het station bin nen. Hij eiste geld en kreeg dat ook van de 18-jarige bediende. De ongeveer twintigjarige over valler propte het geld in zijn zak en verdween daarop in dë richting van het Boerhaavj eplein. Hij was gekleed in een donker trainingspak. Video-recorders weg SCHIEDAM Een bewoner van de Goeman Borgesiusstraat mist na een inbraak twee vi deorecorders en ruün twintig videobanden. De dieven ver schaften zich de toegang door het verbreken van een balkon raam. Kraüendievon aan HALT overgedragen SCHIEDAM Twee Schie dammers van vijftien jaar moe ten op korte termijn een alter natieve straf ondergaan. Door de politie is het jeugdige duo za terdag overgedragen aan het Bureau Halt, dat alternatieve straffen zoals het reinigen van bushuisjes of het vegen van de straat oplegt/iDeu twee werden in'het weekéindéabijuOtfeaJ Cola producëiit JBOttóó è'aii Üënföë o landstraat "oph'etefdaad'betrapt bij het stelen van drie kratten tijd op jte, vastgehouden, werden ze "thun oudere oveïgearagen. Nieuw, aankomend, poptalent bracht zondagavond de jonge bezoekers van wijkcentrum De Erker op de dansvloer in beweging. kapt. Ik bleef toen wel een beetje voor mezelf spelen en via mijn vriendin, wiens broertje ook gitaar speelde, kwamen we op het idee om maar weer eens een bandje te beginnen. We houden allebei van dezelfde muziek en ik wist een drummer en hij een bassist en ver volgens zijn we naar De Erker ge stapt. Nu oefenen we anderhalf uur in de week in de basement hier, waarbij we worden begeleid door een vakman, mag ik wel zeggen," vertelt Ricardo, die buiten zijn muzikale tijdsbesteding studeert aan de pedagogische academie en dus hoopt onderwijzer te worden. Wat een meester moet dat wel niet worden, In z'n vrije tijd in een speed metal band spelen, die 'doodsangst betekent en dan over dag voor de klas staan. Zelf vind hij dat het mets met elkaar te ma ken heeft. „Omdat ik van ruige muziek hou, wil dat toch niet zeg gen dat onwijs agressief ben of zo. Helemaal niet juist, de kindertjes van de klassen waarin ik stage ge lopen heb, vonden me allemaal een hele lieve meester," rekent Van 't Oor af met een vooroordeel. De begeleider van de band is Erik van der Kroft en hij vertelt kort na het energieke optreden van zijn pupillen wat zijn taak is. „Het woord zegt het natuurlijk al, ik begeleid verschillende bands één avond in de week afhankelijk van zo'n band. Zijn het nog echte beginners, dan leer ik ze allemaal een beetje spelen", vertelt Van der Kroft, die een conservatoriumstu die heeft gevolgd. „De2e band komt zelf met nummers, die ze willen coveren en dan hoef ik de boel alleen maar een beetje te stu ren. Of dit een bandje met moge lijkheden is? Nou, zeker wel. Ze zijn pas vijf weken bij elkaar, dus ze hebben nog maar zeven uur sa men geoefend. Ze zijn ook nog vrij jong, 15, 16 jaar, alleen Ricardo is wat ouder, twintig jaar, en ze val len op een avond als deze, met bands die al veel langer bezig zijn, allesbehalve uit de toon." De tweede band die de handen ook flink op elkaar kreeg, was Ca esar. Zij zijn inderdaad allemaal een stuk ouder en ook al langer bij elkaar. Zangeres Martha Ooster- berg hierover: „Nou, ik ben er zelf ongeveer twee maanden bij en ik heb vanavond voor het eerst opge treden, maar de rest is al een maand of tien bij elkaar. We spe len nu nog allerlei bekende rock- covers, maar we willen over een poosje ook wel eigen nummers gaan maken." Al met al een boeiende avond, waarin twee dingen diudelijk naar voren komen. Ten eerste dat er in Schiedam en Vlaardingen talent zit en ten tweede dat De Erker ook op dit gebied heel goed werk ver richt. VLAARDINGEN Sinds vrij dagavond kennen Vlaardingen, Schiedam, Maassluis en Hoek van Holland ook een afdeling van de Jonge Democraten. In zaal De Lijndraaijer aan de Baanstraat werd deze organisatie, die zich nauw verband voelt met D66 beë digd door het JD-hoofdbestuur. Ondanks de wereldkampioen schappen voetbal momenteel dé schrik van iedere organisator kwamen toch zo'n veertig mensen af op de officiële oprichting. Daar onder waren vertegenwoordigers van D66 uit diverse gemeenten, andere politieke jongerenorganisa ties (de JOVD en de Jonge Socialis ten), de Vlaardingse D66-wethou- der Ton van der Steen en Kamer lid Arthie Schimmel. Organisator en JD-oprichter Jasper de Wit: „En allemaal gingen ze tevreden huiswaarts. Ik zag allemaal vrolij ke gezichten. Het was een nuttige avond." In De Lijndraaijer was die avond van alles aan de orde geko men. Kamerlid Schimmel hield een uitvoerig betoog over de oppo sitie-rol van zijn partij. Politieke ontwikkelingen in en om D66 wer den uitvoerig besproken. Volop aandacht was er voor de toespraak van wethouder Ton van der Steen. Hij vertelde over zaken, die hem tijdens de eerste zes weken van zijn wethouderszaken, tegemoet waren gekomen. Want juist in de plaatselijke po litiek willen de Jonge Democraten (officieel: een vrijzinnig democra tische jongerenorganisatie) 'vol doende aanknopingspunten' vin den voor him bestaan. Niet toeval ligerwijs heeft de D66-afdeling Vlaardingen het initiatief geno men voor de oprichting van de JD. Jasper de Wit en een aantal ande ren werden daarvoor benaderd door het plaatselijk bestuur. Wat betreft de financiën is de jonge renorganisatie nog afhankelijk van de kas van D66-Vlaardingen. De Wit: „Of ons dat niet erg afhanke lijk maakt? Financieel ja, maar niet wat onze mening betreft. Als we het oneens zijn met D66, dan uiten we dat." Onafhankelijkheid en een kriti sche opstelling ook ten opzichte van D66 zelf is dus belangrijk voor de Jonge Democraten. Zij zul len dat de regio laten merken via veel discussie-avonden met andere jongeren-organisaties en niet zal worden geschroomd landelijk be kende politici uit te nodigen. Door Rein Wolters S SCHIEDAM - Bewoners van 3 het flat op de hoek van de 's- i Gravelandseweg en de Horvathweg zijn des duivels over het plotseling kappen van enige tientallen bo- o men. Volgens woordvoerder Chris 3 Leerintveld zijn deze illegaal ge- o rooid. De bomen stonden op en langs een parkeerterrein achter het woongebouw. Op die plaats komt een Schiedams filiaal van d<f Bastion hotelketen. „Van de bouW van het hotel zijn we op de hoogtë gesteld. Over het kappen van de fraaie, gezonde en volgroeide ie pen en populieren zijn we niet ge ïnformeerd. Schandalig! Vrijdag morgen werd ons nog verzekerd dat er niet gekapt zou worden. En kele uren later waren er al elf bo men omgezaagd."Woorvoerder Jan Langstraat van de dienst Gemeen tewerken erkende vanmorgen dat voor het kappen van de bomen geen vergunning is verleend. „Dat is niet noodzakelijk. In de bouw vergunning staat opgenomen dat er bomen moeten verdwijnen. Dan is het formeel niet de weg dat het college ook nog eens een kapver- gunning uitschrijft. Ik kan me ove rigens de boosheid van de bewo ners best begrijpen. Maar als ze zeggen dat er niet gekapt mag wor den omdat er geen kapvergunning is, dan is dat het zoeken van spij kers op laag water," Langstraat benadrukt voorts dat de gekapte bomen volgroeid en al van hoge leeftijd waren. „Populie ren en iepen worden doorgaans niet ouder van dertig jaar. Als de hotelbouw is voltooid, zal het hele gebied opnieuw worden ingericht. Ook met nieuwe aanplant van groen en bomen," aldus de voor lichter. Bewoners-woordvoerder Leer intveld kan zich niet vinden in éfijfdeel van de uitleg van Lang straat. „Die bomen waren beslist niet oud, ziek of verrot. Het waren prachtige bomen, die zeker nog honderd jaar hadden meegekund. Het' is bovendien van de gekke dat wij als omwonenden niet over het kappen zijn ingelicht. Er wordt maar aangerommeld. Geen wonder dat wij als bewoners steeds verder van het gemeentebestuur komen af te' staan." Ji A 1 „4-3 atf'aAïitfïs f.i&s >4. LUX-ttJ.

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1