Reijnhout wacht vooraan op aangeven van andeifen 'Groen trekt bedrijven' Nieuwe leien op torenspits Heilig Hart kerk- KUNST TE KIJK Het Vrije Volk SCHIEDAM Nieuwbakken D66-wethouder zal nog veel energie moeten stoppen in het waarmaken van zijn geloofwaardigheid Scholen in Vlaardingen eisen informatie bij smogalarm Noodkreet aan 'de jongens' Appelmarkt tijdelijk afgesloten m PAGINA 4 WOENSDAG 20 JUN11990 Door Rein Wolters SCHIEDAM De nieuwbak ken D66-wethouder Adri Reijn- ihout ziet in de komende vier jaar voor zichzelf een rol 'op de voor grond'. Dit valt af te leiden uit zijn speech bij het slaan van de laatste beipaal voor uitbreiding van het kantoor van Gemeentelijke Wo- ningbeheer. „Zojuist heb ik een laatste paal geslagen die tegelijker tijd mijn eerste was en hopelijk niet de laatste." Waarmee Reijnhout zonder twijfel bedoelde dat hij bepaald niet afkerig is van het vooraan staan bij eerste palen of bijvoor beeld het bezorgen van taarten bij huwelijks- of andere jubilarissen. Als Reijnhout bij zulke handelin gen uitsluitend het stedelijke be lang voor ogen heeft, dan heeft de wetibouder zijn persoontje gekop peld aan een prima doelstelling. Zulke mensen heeft Schiedam nog ■meer nodig. Maar Reijnhout kan natuurlijk ook hebhen bedoeld dat het zijn persoonlijke ambitie is om bij zul ke gelegenheden vooraan, zelfs graag helemaal vooraan op de eer ste plaats te staan. Voor zichzelf had Reijnhout aan het eind van de toespraak trouwens ook een in die richting wijzende uitnodiging in gedachten, „ik spreek dan ook de wens uit om begin volgend jaar hier weer te mogen staan bij de feestelijke opening van dit uitge breide pand." Sommigen brengen hun wensen wel héél nadrukkelijk in de openbaarheid. Wethouder Reijnhout (met on der meer Wijk- en Buurbeheer en Voorlichting in zijn portefeuille) benadrukte in zijn eerste openbare toespraak nogeens dat wijk- en buurtbeheer bij de vorming van het nieuwe college één van de speerpunten was. Maar de D66'er weet zelf nog niet op welke wijze hij vorm aan dit beleidvoornemen moet gaan geven. Dat geeft hij zelf aan met verzoeken naar de bevol king om voorstellen. Het valt ook op te maken uit zijn mededeling zonder eigen plannen op zak met de bewonersorganisaties rond de tafel te gaan. Zo'n werkwijze riekt naar hulpeloosheid. Onderhande lingen ga je in met ook eigen standpunten en ideeën. Hoegenaamd opmerkelijk vreemd, dus! Zeker als in aanmer king wordt genomen dat het met name D66'er Reijnhout was die tij dens de campagne voor de ge meenteraadsverkiezingen zo duide lijk wist te verkondigen dat de be volking dichter bij het stadsbe stuur moet worden betrokken. Re ijnhout denkt zich, met behulp van een lonkende blik, alvast van de medewerking van de woning bouwcorporaties te hebben verze kerd. De wethouder: „Hoewel nog niet geheel vaststaat hoe het beleid voor wijk- en buurtbeheer vorm gegeven zal gaan worden, is hier bij een inbreng van de sociale ver huurders in deze stad onmisbaar. Zij zullen vanaf het begin dan ook deelnemen aan de discussie die hierover plaatsvindt." Waarmee Reijnhout anders ver taald opnieuw zegt dat hij na aan geven van anderen pas gaat trach ten richting te geven aan een voor hem nti nog volslagen onbekende koers. Vreemd voor een wethouder en zeker voor een recht-door-zee- man als Reijnhout. In de vorige raadsperiode kraakte hij vanuit de oppositiebanken in vaak kraakhel dere taal regelmatig het PvdA/- VVD-beleid af. Hij gaf meestal ook precies aan hoe anderen het moes ten doen. Nu weet hij dat kenne lijk zelf niet. Dat is een vreemde zaak en een povere presentatie van zijn waarschijnlijk best wel goede bedoelingen. Dus een zwak ke, zoniet slechte start van nieuw komer Reijnhout. Zijn opmerking het prettig te vinden dat de samenwerking tus sen de twee sociale verhuurders de laatste jaren 'in hevige mate' is toegenomen, is opnieuw lonken naar hulp van een hecht blok dat buiten hem om is ontstaan en dat door Reijnhout met graagte wordt gebruikt als stukje in zijn puzzel voor het wijk- en buurtbeheer. Re ijnhout zal nog veel energie moe ten stoppen in het waarmaken van zijn geloofwaardigheid. Hij zal ontdekt hebben, dat be sturen iets anders en minder ge makkelijk is dan oppositie voeren. SCHIEDAM De inwoners van Schiedam hebben te weinig mogelijkheden voor openluchtre creatie. De aantrekkelijkheid van het Rijnmond-gebied als vesti gingsplaats van bedrijven woïrdt hierdoor negatief beïnvloed. Dat'is de mening van de Kamer van Koophandel van Rotterdam etf'de Beneden Maas. De Kamer van Koophandel heeft* de provincie Zuid-Holland voorgesteld om van Midden- Delfland naar Zoetermeer eën 'groen-corridor' aan te brengén voor recreatie-doeleinden. -Het groengebied zou eveneens dieflfen als scheiding tussen het dichtbe bouwde gebied van Pijnacker'èn omgeving met het weinig bebouw- - de Berkel en Rodenrijs. 1j Door Liesbeth Buitink VLAARDINGEN De Vlaar- dingse basisscholen en peuterspeel zalen willen van de gemeente ho ren wanneer een smogalarm is af gekondigd. „Het moet officieel doorgegeven worden door de poli tie of de gemeente," vindt Heieen Bakker van speelzaal Peuterleut. „Stel je voor datje het te laat weet en intussen gewoon met de kinde ren naar buiten gaatDat kan toch eigenlijk niet. Als er brand is weet je toch ook door afspraken wat je moet doen?" Bakker verwoordt daarmee de mening van veel collega's. De hui dige situatie laat voor hen veel aan het toeval over. Wanneer ze toe vallig een vreemde lucht ruiken, sluiten ze de ramen en luisteren naar Radio Rijnmond, zoals in de gemeentegids wordt aangeraden. Bij smogalarm is er echter geen duidelijk herkenbaar teken. Bak ker: „Je kunt niet de hele dag naar de radio luisteren voor het geval er een smogalarm wordt af gekondigd." Directeur Ferdinand Sam Sin van de Openbare Basisschool Jan Ligthart aan Plein Emaus schreef de gemeente een brief om te vra gen hoe hij moest reageren op een alarmfase. Sam Sin: „Dat gebeurde nadat kinderen klaagden over last nén g$fioudenf en h'é 'ramen geslo ten!» Volgens de gemeente is dat de goede' fcandelwijzetWWam als je kinderen >Hbuiten' laat» spelen, gaan ze toch "hollen, zodat ze sneller ademhalen en nog meer van die troep naar binnen krijgen." Het antwoord van het gemeen tebestuur ging niet verder dan een Verwijzing naar de algemene richt lijn: ramen dicht en luisteren naar Radio Rijnmond. Ouders en lei ding van de school zijn hierover niet tevreden. „Een goed alarmsysteem zou veel praktischer en erg nuttig zijn," zegt Sam Sin. „De eerste stap zou een werkgroep van geën gageerde ouders moeten zijn, die met hart en ziel dit probleem wil len oplossen. Zo'n werkgroep zou naar de gemeente moeten stappen. Politici zijn immers veel gevoeli ger voor argumenten van ouders, want dat zijn hun kiezers. Wij, de onderwijskrachten, worden vooral gezien als ambtenaren, als werk nemers." De Jenaplan-school aan de Van Maanenstraat ervoer vorig jaar op andere wijze dat scholen bij cala miteiten niet gewaarschuwd wor den. Dat was na de melding dat bij een tankstation vlak naast de school een bom zou zijn gelegd door de actiegroep RaRa. Directrice Yvonne Koorengevel: „Wij zijn toen niet gewaarschuwd, omdat er een garage tussen het tank-station en de school ligt en de politie dacht dat er dus geen ge vaar voor ons was. Maar als daar een bom ontploft springen in twee kilometer omtrek de ruiten. Om dat we hier de politie- en brand weerwagens zagen arriveren, heb ben we zelf de kinderen naar het achterliggende park 't Nieuwelant gebracht. Ze hadden ons toen ge woon moeten waarschuwen. En hetzelfde geldt voor een smoga larm." De scholen zijn pas sinds kort werkelijk met het probleem bezig. „Die alarmfases zijn iets van de laatste jaren en vorig jaar speelde het voornamelijk in de zomerva kantie," verklaart Koorengevel. 31 „Wij hebben er als team nooit bij 5 stil gestaan," moet ook Sam Sin er- 2 kennen. „Je denkt als volwassene toch 'alles went'. Je weet als je in g deze regio gaatwpnen dat/de/jupht', o hier jiiet de beste xs, maar als je 3 wat ruikt, denk je hoogstens: het is_ 5] weer Zover:-'Dat~we' er'nn' daad- werkelijk iets aan 'gaan doen, komt omdat de kinderen begonnen te klagen." Het Gontactcentrum Openbaar Onderwijs Vlaardingen (COOV) heeft inmiddels' richtlijnen gege ven aan zijn leden. De nadruk ligt daarbij vooral op de opvang van cara-patiënten door middel van bij voorbeeld stoomapparatuur. Sam Sin: „De goede suggesties nemen we natuurlijk over, hoewel we niet aan het handje van het COOV gaan lopen. Maar het moet wel er gens vandaan komen en we kam pen hier met gebrek aan ruimte en geld. In eerste instantie blijft het zo toch de verantwoordelijkheid van de ouders." Tijdens de eerstvolgende verga dering van het COOV, komt de kwestie aan de orde. De Oraiye-gekte is dan wel enigs zins geluwd en de met vakken vol oranje-artikelen zittende winkeliers en groothandelaren beginnen al te klagen, maar er is byna geen Nederlander te vin den die zich nu al bij een uit schakeling van 'onze jongens' wil neerleggen. Zeker niet de be woners van Morsestraat en Fult- onstraat in Schiedam-Oost. Een snelle vlucht naar Sicilië zit er niet in en daarom schreeuwen ze het maar voor eigen deur uit. Op oranje spandoeken van enkele vierkante meters schreven ze als noodkreet aan Leo Beenhakker en zijn 'jongens' in Italië. Er is er nog maar een devies, vinden ze. Niet langer praten en breien maar gewoon nederig AANVAL LEN HOLLAND ONDERSTEBOVEN In de schilderijen van Peter van Gameren is het detail onderge schikt aan het geheel. Zijn meer en meer abstracte werken worden vaak op hun kant of onderstebo ven gedraaid. Expressief, krachtig kleurgebruik vormt zijn belang rijkste kenmerk. Van Gameren legt zich niet vast op één teken- of schildertechniek. De Schieland ga lerie in de Polikliniek aan de B.K.- laan in Schiedam toont tot en met 29 juni werk van deze Rotterdam se onderwijzer/kunstenaar. JUBILEUM 'Stedelijk Museum Schiedam 90 jaar' is de eerste expositie, die na de verbouwing in het Schiedams museum te zien is. De jubileum tentoonstelling is verdeeld over de Grote Kerk en het opgeknapte mu seum. Ze gaat over de kleine oud heidskamer die uitgroeide tot een museum van eigentijdse kunst, het Schiedams Stedelijk. De expositie geeft een beeld van de collectie op het gebied van de oude en heden daagse kunst. Bovendien wordt er een overzicht getoond van de Schiedamse sierkunstenaar- A.F. Gips (1841-1943). De expositie is tot en met 26 augustus te zien in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 en in de Grote Kerk te Schie dam. VAN GOGH De tentoonstelling 'Met pen en penseel' in de Vlaardingse biblio theek aan de Waalstraat, geeft een overzicht van het schilders- en schrijversleven van Vincent van Gogh. Er zijn foto's en reproducties en er is een videopresentatie. Het belangrijkste deel van de tentoon stelling beschrijft de periode na 1880, toen hij zich volledig op het tekenen en schilderen stortte: zijn Hollandse tijd in Nuenen en zijn Franse tijd in Parijs, Aries, Sti-Ré- my en Auvers-sur-Oise. In de tien jaar dat hij schilderde zijn grote veranderingen in stijl en kleurge bruik waar te nemen. Vincent schreef veel brieven aan zijn broer Theo. De brieffragmenten geven veel achtergrondinformatie over zijn werk en leven. De tentoonstel ling is te zien tot eind juni. BOEKET De Vlaardingse kunstenaar Oifc Kats schildert voornamelijk bloe men. Maar zijn aquarellen, gou aches en pasteltekeningen zijn meer dan dat. Door zijn gedegen vakkennis is hij in staat veel per soonlijkheid in zijn werk te leg gen. Kats maakt ook landschappen met zware luchten en tekeningen van de natuur in de winter. De ex positie is te zien tot en met 30 juni in galerie De Duig, Landstraat 29 in Vlaardingen. VENETIË Riflessione locale Weerspiege ling van een stad. Het Italiaanse woord 'riflessione' betekent weer spiegeling. Onder deze titel laten Kees Lesuis en Annette Braad tij dens de zomermaanden tekenin gen zien in de Bondspaarbank aan de Schiedamseweg 12 in Vlaardin gen. Ze zijn gemaakt naar aanlei ding van een reis naar Venetië. Le suis en Braad troffen in deze Itali aanse stad een stemming van ver gane glorie. Het geluid van_ een plotseling opdoemend pleintje, kwebbelende dames, de kleuren oker en warmrood. De indrukken lieten zich volgens de kunstenaars niet vangen door een fototoestel. De expositie duurt tot en met 31 augustus. ACADEMIE In het Hollandiagebouw aan de Oosthavenkade 42 wordt tot 7 juli een overzichtstentoonstelling ge houden. Deze expositie bevat wer ken van circa dertig docenten die in de afgelopen vijfentwintig jaar verbonden waren aan de Vrije Academie in Vlaardingen. Het Hol landiagebouw is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 17.00 uur (vrijdag tot 18.00 uur) en vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag ,van 12.00 tot 17.00 uur. KLEI In de Maassluisse Koningshof loopt tot en met 31 juni de exposi tie met aquarellen en olieverfschil- deijen van Nel Warnaar-van Dijk. De Koningshof is te vinden aan de Uiverlaan 20 in Maasluis. Bij Monsieur Paul aan de Noordvliet 6 wordenolieverf- en pentekeningen getoond, afkomstig van de kunste naar Jan Ouweribroek. VARIATIES De eerste expositie onder de titel 'Variaties op muziek' werd in 1986 gehouden in Muziekinforma- tie- en documentatiecentrum Ton Stolk in Vlaardingen. Na vier jaar is er een tweede versie met werk van 29 kunstenaars die in de afge lopen jaren exposeerden in Ton Stolk. Er zijn olieverfschilderijen, cartoons en foto's. Allemaal op muziekinstrumenten geïnspireerde kunst. De openingstijden zijn van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur, 23 en 24 juni van 14.00 tot 17.00 uur. De expositie duurt tot en met 24 juni, Westhavenkade 45 in Vlaardingen. 'LXlm - li - SCHIEDAM Om trouwlusti-1' gen ruimbaan te geven, is de Ap pelmarkt in juli, augustus en sep-' - tember afgesloten voor alle ver-"' keer. Het verbindingsstraatje tus- - sen de Lange Haven en de Hoog straat, tegenover het Stedelijk Mu- seum, zal in die periode alleen ge- bruikt mogen worden door voet-1 gangers, trouwauto's en auto's met" ontheffing. - Zoals eerder bekend is gemaakt wordt de aula van het Stedelijke Museum deze zomer gebruikt vóbri1 het sluiten van ongeveer honderd huwelijken. In het oude stadhuis aan de Grote Markt is dat wegSg" herstelwerkzaamheden tijdslij! niet mogelijk. Om te waarborgen dat trouwauto's en auto's van ge nodigden ongestoord op de Appel markt kunnen rijden en parkeren, mogen andere weggebruikers zich dus niet in deze straat begeven. De geslotenverklaring geldt dag en nacht. De algemene invalideplaats op de Appelmarkt zal tijdelijk wor den opgeheven. Leidekkers van de firma To renburg uit Den Haag maken als bergbeklimmers op de toren van de Heilig Hart kerk in de Gor zen al geruime tijd capriolen Op de nok van de toren brengen ze nieuwe leien aan. Kapelaan C. J. M. Biesjot hoopt dat deze onderhoudsbeurt een eind maakt aan de lekkage in de 72 jaar oude torenspits. „Die lekkage was behoorlijk geworden," zegt de geestelijke van de bloeiende parochie. Naast de nieuwe leien wordt tegelijker tijd ook andere reparaties aan de toren uitgevoerd. Er zullen stuk ken muur op nieuw worden gevoegd. De on derhoudsbeurt kost ruim hon derdduizend gul den. Voor de lei dekkers en de steenvoegers is het werken aan de toren overi gens erg moei lijk. Soms han gen ze alleen aan een touw en dat oogt vanaf de grond best grie zelig. 'Sterrebos' in het teken van vakantier SCHIEDAM De uitzendin gen i van (dietimuderenriadiDpro- gramma' 'Sterrebod' staat in ju ni .en juli; Aïv tekep,y.art de.yrjje, tijd en vakantie. In dit pro gramma -van de" Schiedamse Zieknomroep worden tips gege ven over allerlei evenementen. Ook is er aandacht voor zaken waar bij de voorbereiding van een vakantie aan gedacht moet worden. Het programma is elke donderdagavond te beluisteren van 19.00 tot 22.00 uur, via de kabel op 94.1. MHz en via de ether op 106.7 MHz. Jazz en rock In Podium SCHIEDAM Arctic Heat, twee jaar geleden uitgeroepen tot winnaar van het Haagsche^ Pleinfestival, is zaterdag te -gast A in muziekcafé Podium. Eenwrijw jonge, vijfkoppige rockbaiid.ri met af en toe reggae en jazitin^o vloeden. Veel eigen composieb ties, afgewisseld met enkeleccb- vers. Improvisatie en sfeerri staan morgenavond centraal bij» b de een na laatste jamsessie vèn het seizoen. Beide avonden be-'.' ginnen om 22.30 uur en zijn gratis toegankelijk. Podium_is„ te vinden aan de Lange Haven 28. r Afscheid Hafkamp SCHIEDAM Omdaw de VVD'er L. A. Hafkamp op 1 mei zijn functie als wethouder (Cul tuur, Welzijn en Volksgezond-d heid) heeft moeten beëindigen, krijgt hij op dinsdag 26 junuv een .afscheidsreceptie aangebon den. Wie hem de hand Wil schudden kan hiervoor vamu 17.00 tot 19.00 uur terecht in» de aula van het Stedelijk Muserjq um aan de Hoogstraat 112. Öve->). rigens is Hafkamp niet verlos.- ren voor de Schiedamse polin-c tiek. Als gevolg van een nieuwe.» coalitie is hij als gewoon raads-L lid 'verbannen' naar de opposiwi tiebank. nf'v Opknapbeurt voor drie gymlokalen SCHIEDAM Voor bij^q zeshonderdduizend gulden wqr->,( den de gymnastiekzalen aan dep. Piersonstraat, Van Hogendorps-j- traat en de Peter van Anrooy-.,. laan opgeknapt. Het betreft vooral de vernieuwing van,ko-.u zijnen en dakranden. Die zijn aangetast door houtrot. In de plannen is tevens rekening ge houden met de opbouw van de lokalen tot zogenaamde kuipza- len. Dit betekent dat de thans vrijwel geheel uit glas bestaan de gevels voor de oefenruimte wordt vervangen door een ge metselde borstwering tot een hoogte van 3,50 meter. Daarbo ven blijft een kleine glasgevel gehandhaafd. a&T* i fi Wflb'1 Wil - if F. i' i r JUL Jib f FT

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1