'Lucht-pro, eet Stationsstraat is mislukt' Lummelen is er niet bij B A L Y WKÏÏafé Het Vrije Volk SCHIEDAM WK STUNT Voetbalcafés kleuren VlaardingerdP jk Provincie stimuleert stadsvernieuwing met premie van 10.000,- Wethouder opent Steunpunt Vrijwilligerswerk Bewoners, nieuwe wethouder en commissie willen een snelle oplossing Hooguit drie uur Studio Express Pasfoto's met kwaliteits- garantie PAGINA 4 ws DONDERDAG 21 JUN11990 SCHIEDAM In de Stations straat moeten snel maatregelen ge nomen worden om de klachten van de bewoners over hinder van de ingeblazen lucht weg te nemen. Daar is de politiek het in Schie dam over eens. Directeur A. Ver does van het Gemeentelijk Wo- ningbeheer (GWB) houdt staande dat de warmteterugwininstallatie van het volgens energetische richt lijnen gebouwde buurtje, dezelfde Schiedamse lucht in de woningen brengt als die via een open raam naar binnen komt. Hij baseert dit op een onderzoek dat is gehouden in acht woningen. Het merendeel van de 82 gezin nen in het eerst gebouwde deel van het complex blijven angst heb ben voor dit luchtverversingssy- teem en wijzen het met klem van de hand. „We moeten geen in- blaassysteem, maar een mechani sche afzuiging. Meer is niet no dig," vertolkte gisteravond een be woonster de gevoelens in de verga dering van de raadscommissie voor Wonen, Wijk- en Buurtbeheer en Voorlichting. Volgens haar brengt het systeem alleen voor ex tra vliegen en maden in huis. Sinds vier jaar ondervinden de bewoners nadelige gevolgen van het in Nederland hooggeroemde energetische woningbouwproject. Binnen het complex zijn alle facto ren bijeen gebracht, die door een gerichte afstemming aanzienlijk bespaart op energie en milieu. Als snel bleek dat er aan het systeem volop bezwaren kleefden. Bewo ners werden op onverklaarbare wijze ziek. Het bleek voor een groot deel het,gevolg van rookgas sen, die via het warmtewinnings- syteem weer terug in de woningen werd geblazen. Overigens is in geen enkel geval duidelijk vastgesteld dat de ge zondheidsklachten ook werkelijk zijmivoortgekoihen' uit'het techni sche euvel. Commissievoorzitter wethouder A. Reijnhout kreeg des gevraagd als antwoord dat er geen doktersverklaringen op papier staan. Buurtbewoonster T. Quispel zei dat haar huisarts dr. F. M. A. Ruitenberg wel een computeruit draai had gemaakt van het ziekte beeld van patiënten uit de Sta tionsstraat en omgeving. Hieruit zou, volgens mevrouw Quispel, een hoger ziektebeeld blijken dan el ders. Na studie en ingrijpende maat regelen zegt directeur Verdoes dat de problemen nu feitelijk en tech nisch zijn opgelost. De bewoners willen daar niet aan. Zij willen on voorwaardelijk af van het warmte- terugwinningssysteem. Het onge mak duurt intussen al ruim vier jaar en is wat de bewoners betreft nog lang niet uit de wereld. VVD' er G. Verhulsdonk formuleerde glashelder waar iedereen het over eens is: „De bewoners en de ge meenteraad willen af van het gela zer." Wethouder Reijnhout onder streepte die woorden met: „Ik zit hier blanco en kijk niet naar het verleden, maar ik wil wel dat het nu allemaal snel tot het verleden behoort. De technici moeten aan geven hoe het opgelost kan wor den." PvdA-woordvoerder G. Brou wer benadrukte lakoniek dat het door Schiedam zo hoog opgehemel de energetische project inhoudelijk volstrekt mislukt is. Binnenkort praat de commissie, zo beloofde wethouder Reijnhout, opnieuw over de kwestie. Maar dat in besluitende zin. Daarna moet de kwestie uit de wereld zijn zodat de bewoners hun wooncon- fort kunnen gaan beleven zoals dat behoort. Er wordt overigens ook nog .gesproken over de hoogte van een schadevergoeding aan de be trokken bewoners. Door Rein Wolters SCHIEDAM Wethouders en burgemeester eten niet uit gebreid op kosten van de ge meente. Alle verbruikte con sumpties worden door de bodes keurig bijgehouden. Burgemees ter Reinier Scheeres maakt zelfs niet eens gebruik van de gemeentelijke kantine-facilitei ten: hij brengt zijn eigen pakje brood mee. Deze 'onthullingen' doet wet houder Bart de Leede {Groen Links) in een kostelijk artikel in De Spot, het nieuwe {uitste kend verzorgde!) blad van de Schiedamse afdeling van deze partij. De redactie verzocht De Leede gedurende twee weken zijn bevindingen een dagboek bij te houden. Dat deed de voor malige oppositieleider op een ongedwongen, leuke en vooral eerlijke wijze. Hij schreef op het vreemd te vinden om bij de installatie van de nieuwe ge meenteraad op 1 mei niet het woord te hoeven voeren. „En dan achter de collegetafel. Toch wel een onwennig gevoel." In café Het Paard aan de Hoog straat legde De Leede en zijn aanhang die onwennigheid af met een feestje. „Tenslotte had den we wel iets te vieren." Op zijn eerste werkdag als wethouder werd De Leede een ommekeer bij het ambtelijke personeel gewaar. „Mensen die vroeger gewoon Bart zeiden, stamelden nu enigszins onwen nig 'meneer De Leede' of ont weken de aanspreekvorm. Ik heb ze duidelijk gemaakt dat het wat mij betreft nog steeds Bart is." Later op de dag, bij de eerste collegevergadering, ging Bart ook nog op een verkeerde stoel zitten. Hij heeft de oude werk kamer gekregen van zijn PvdA- collega Aad Wiegman met daar in het oude bureau van wethou der Bolmers uit de zeventiger jaren. „Ook wat de meubilering betreft smijt de gemeente niet met geld," vschrijft De f Leede, die in de vorige raadsperiode als oppositieman het PvdA/- VVD-college verweet te wonen op 'het pluche van de zesde' toen een verbouwing moest plaatsvinden., 's* 4"!\" i Wethouder De Leede: „Zeg maar Bart." „In de lade van het bureau vond ik een oude agenda, uit 1984 geloof ik, van {destijds wethouder) Herman Posthoorn, die ook ooit aan dit bureau heeft gezeten. Die heb ik 's middags aan hem teruggegeven toen hij langskwam. Hij heeft me gelijk het gebruik van de te lefoonversterker uitgelegd. De kamer is verder nogal saai. Een onbestemde kleur tapijt en gelig behang." In gesprekken schrijft Bart de Leede te ervaren dat de mensen nu anders tegen hem aankijken dan toen hij raadslid was. „Ze verwachten meer van je. Logisch natuurlijk, want je beschikt over meer informatie, je kunt alerter reageren en sneller en gemakkelijker iets regelen." Verder zegt Bart de Leede al snel te hebben ervaren dat het hard en soms lang wer ken is geblazen. „Lummelen is er niet bij." Hij moest ook wennen aan de omgang met de bodes, de bruin-geuniformeerde mannen die op de achtergrond veel za ken tot in de perfectie voorbe reiden. Nieuwkomer De Leede paste niet geheel in hun werk schema. „Omdat ik nogal een stevige koffiedrinker ben, ging ik aanvankelijk regelmatig mijn eigen koffie halen. Dat werd kennelijk niet op prijs ge steld door de bodes. Ik heb een belletje aan mijn bureau en dat moet ik ook maar gebruiken, werd me vriendelijk te ver staan gegeven. Dus als ik koffie wil: bellen!!!" Het tweemaandelijkse blad De Spot {oplage driehonderd stuks) wordt verspreid onder leden van Groen Links en daarnaast beschikbaar gesteld aan instellingen, verenigingen en organisaties in Schiedam. De abonnementsprijs bedraagt per jaar 12,50 gulden. Inlichtingen over toezending via de J. A. Alb. Thijmstraat 45, 3117 PC Schiedam. I VIDEO'S VOOR KLEIN EN GROOT Baly doet ook mee! Voor iedereen, die zich als iid inschrijft en voor min. 40,- films huurt: GRATIS 'n lederen voetbal Bij ons huurt u 1 film 7 filmss - voor 5,- voor 25,- per week Geen recorder? Dan geen nood Theo Thea A I 1# Dam 9 t/m 11 Door Bart Raaymakers SCHIEDAM „Echt, geloof mij nou. Ze komen minstens bij de laatste vier! Zo gaat het toch altijd. Het was in '74 zo, het was in '78 precies hetzelfde en ik weet zeker dat het nu precies weer zo zal gaan." Het zijn de woorden van de eige naar van café de Molenwiek, Ton Ak- veld, maar woorden van gelijke strek king zijn ook te horen uit de mond van zijn twee collega-kasteleins aan de Vlaardingerdijk, Wim Molenaar (café Centrum West) en Rinus Kauwenbergh (hotel-café the Windmil). Je zou haast denken dat de stroom moet zijn uitge vallen op de Vlaardingerdijk en dat ze door deze storing nog geen wedstrijd van 'onze oranje jongens' tijdens het WK heben kunnen aanschouwen, want het vertrouwen in Oranje is, ondanks of volgens bovenstaande kenners dus juist dankzij de magere presta ties op de Italiaanse eilanden tot nu toe, onveranderd groot. De cafés aan de Vlaardingerdijk zijn drie échte voetbalkroegen. Op de hoek van die Vlaardingerdijk en de Nieuwe Haven staat hotel-café The Windmill en dat het daar gaat spoken vanavond tijdens de laatste groepswedstrijd van Nederland tegen de Ieren, staat vast. Rinus Kouwenbergh vertelt: „Ik heb hierboven Engelsen en Ieren zitten en als ik je vertel dat die net zo voetbal gek zijn als mijn vaste klanten, dan weetje wel hoe het er hier-aan toe is gegaan afgelopen zaterdag en hoe het er hier aan toe zal gaan vanavond. Wat je je daarbij voor moet stellen? Nou, neem nou die vrije trap van de Engelsen die vlak voor tijd werd afge keurd, omdat ie indirect moest. Nou, ze werden helemaal gek! Ze stonden echt met het schuim op de kaken en ik dacht even dat ze m'n hele tent af zou den breken, maar dat viel reuze mee. Het zijn jonge knapen en ze houden al lemaal van een pils, maar het blijft ge woon bere-gezellig en niks geen rottig heid hoor." 5 In The Windmill wordt tijdens het WK regelmatig een pilsje gezet op een bepaalde overwinning, „Nou, ik zal niet veel zeggen, maar ik denk toch wel dat als Nederland of Engeland we reldkampioen wordt, dat er hier toch al gauw een biertje of driehonderd over de bar zal gaan," vertelt een iet wat chauvinistische Kouwenbergh, die er ook prat op gaat dat Nederland min stens bij de eerste vier gaat komen. Verderop aan de Vlaardingerdijk, om precies te zijn op de hoek van de Aleidastraat en de dijk, vindt men De Molenwiek, waar ook alles oranje is wat de klok slaat. Het begint al buiten met een enorm zeil en ook binnen heeft eigenaar Ton Akveld allerlei ver sierselen opgehangen. „Met de WK ma ken we er hier één groot feest van. En De prestaties van 'onze jongens' tij dens het wk in Italië worden nauw lettend gevolgd in heel Nederland. Al zyn er dan twijfels over de waarde van hun voorbereiding en over de in zet van de spelers. Zeker is dat in ei gen land de horeca er klaar voor is en zich buitengewoon inspant. Het Vrye Volk nam een kijkje in de oran je-gekleurde cafés. alles oranje hè?" Om zijn laatste woor den kracht bij te zetten, tovert Akveld een geheimzinnig flesje achter de bar vandaan. Het flesjs wordt vervolgens geopend en een kleine hoeveelheid ver- dwynt in het gereedstaande bierglas. Dat glas wordt vervolgens onder de tap gehouden en als bij toverslag verschijnt daar een prachtig oranje biertje, dat nog helemaal naar een echt biertje smaakt ook! Een 61-jarige vaste klant kan beamen dat de vloeistof geen ge volgen heeft voor de smaak van welk drankje dan ook. „Ik heb van de week aan de oranje jenever gezeten en ze smaakten me even prima hoor!" Ton Akveld legt uit dat het drankje heel onschuldig is: „Ik heb vroeger ge werkt bij een banketbakker en daar ge bruiken ze ook deze oranje kleurstof. Dat leek me wel een handig idee rond deze oranje dagen." Op de hoek van de Rembrandtlaan, waar in deze tijden alleen nog maar over de falende Koeman, de onzichtba re Van Basten en de wel willende, maar nog niet kunnende Gullit gepraat wordt, is café Centrum West. En ook hier dus volop vertrouwen in bovenge noemd drietal en hun acht teamgeno ten. Over de kansen van Oranje zijn de meningen nauwlijks verdeeld en de al gemene opinie wordt verwoord door Leen de Korver, destijds (1958) de eer ste voetbalier die vanuit Vlaardingen naar het 'buitenland' getransfereerd werd. Hij vertrok voor de lieve som van dertienduizend gulden bij Fortuna naar Hermes DVS. „Tuurlijk komen ze ver. Ze moeten wel ver komen, eenvou dig omdat ze het beste materiaal heb ben. Dat is er nu nog niet uitgekomen, maar als ze eenmaal gaan draaien, dan houdt niemand ze meer tegen. Alleen Italië of Duitsland kan ze dan nog van de wereldtitel afhouden Kastelein Wim Molenaar geniet met volle teugen van de constante conversa ties die normaal gesproken al vaak over voetbal gaan, maar nu helemaal de boventoon voeren. „Heerlijk joh, lekker ouwehoeren over voetballen de hele dag. Wat wil je nog meer. Ik heb normaai al veel voetballers binnen, omdat hij (knikt naar zoon Edward, die achter de bar behendig de glazen vol schenkt) ook voetbalt en dan ben je ge woon verplicht om bij de WK wat ex tra's te doen. Je zaak versieren, televi sie neerplanten en als ze ver komen (waar we, zoals je al wel begrepen hebt, hier allemaal van overtuigd zijn) dan doen we natuurlijk wat speciaals. Ik weet nog niet precies wat en het zal best wel wat gaan kosten, maar dat mag ook best, vind ik. De klanten heb ben het naar de zin en daar moet je op inspringen. Trouwens, ik heb er wei wat voor over hoor als ze na in de hal ve de Duitsers te hebben uitgeschakeld, in het hol van de leeuw met 3-1 de fi nale winnen van die Italianen, ha, ha, ha!" SCHIEDAM Schiedam is een van de negen gemeenten in Zuid- Holland die een uitgewerkte voor stel heeft ingediend voor het oplos sen van problemen rond de stads vernieuwing. Hiervoor ontvangt de gemeente in ieder geval een vergoeding van tienduizend gul den. Het beste van de negen pro jecten kan rekenen op een bijdrage in de uitvoeringskosten van een half miljoen. Aan drie andere pro jecten wil het provinciebestuur elk honderduizend gulden beschikbaar stellen. Met de 'wedstrijd' wil de pro vincie Zuid-Holland bijzondere aandacht vragen voor de proble men in de na-oorlogse woongebie den. Het kan een impuls beteke nen voor de gemeentelijke beleids ontwikkeling op dit nog vrij nieu we terrein, dat in de jaren negen tig in toenemende mate om aan dacht en geld zal vragen. Voor Schiedam heeft de provincie oog voor de planvorming voor het complex Van Hogendorpstraat en omgeving in de wijk Nieuwland. Deze wijk ligt als een boog om het centrum van de Brandersstad en omvat zevenduizend woningen die zijn gebouwd tussen 1950 en 1970. „De wijk vervult een belangrij-, ke rol in de woningmarkt, maar» de waardering bij bewoners eni woningzoekende is dalende," con-J stateert nu ook de provincie. En:i „Oorzaken zijn de verruiming vanf de woningmarkt en revitalisering, van bestaande gebieden. Een ver-s ouderd woningbestand dus en be-J woners die veelal verkeren in ach-, terstandsituaties. Sinds 1984 vindt planmatige woningverbetering^ plaats." De provincie heeft wel idee in een experiment in tien bouwblok-j ken waarbij een combinatie wordt nagestreefd van sloop en vervan gende nieuwbouw, ingrijpende wo-1 ningaanpassing en midden-niveau renovatie. Hiervoor is een nieuw subsidiefenomeen noodzakelijk. Juist de ontwikkeling van dit fe nomeen was voor de provincie aanleiding om Schiedam bij de ne gen uitverkorenen te voegen. Op woensdag 7 november maakt staatsecretaris E. Heerma (Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer) tijdens een mani festatie over na-oorlogse woonge bieden de winnende projecten be kend. SCHIEDAM Wethouder J. van Kleef (Sociale Vernieuwing) heeft gisteren officieel het Steun punt Vrijwilligerwerk Schiedam (SVS) geopend. Vooral het deelpro ject 'Hand en Span' van het steun punt scoort hoog in de ogen van de wethouder. Hij ziet 'Hand en Span' als een uitdaging voor de toekomst van sociale vernieuwing. 'Hand en Span' is onstaan nadat de indicauecommissie voor het ou derenbeleid een 'witte vlek' con stateerde m het ouderenwerk. Be jaarden, die nog niet in aanmer king komen voor opname in een verzorgingstehuis maar toch de no dige thuiszorg nodig hebben, blij ken vaak buiten de boot te vallen. De wachtlijsten voor gezinszorg zijn niet onaanzienlijk zodat een gtopt aantal ouderenzonder hulp thuis blijft zitten. Het is overigens niet de bedoe ling' dat'het*'Vrij willigersinitiatief Hand en Span de werkzaamheden van gezinszorg over gaat nemen. Directiesecretaris Ronald Jagigie van de gemeentelijke Sociale Dienst (GSD): „De vrijwilligers zul len meer op het sociale vlak bezig zijn. Ze gaan bijvoorbeeld met de ouderen op stap of doen gezellige dingen in huis met ze. Het gaat met name om sociale contacten. Daar komt gezinszorg vaak niet aan toe." Het Steunpunt Vrijwilligers werk is een initiatief van de GSD, Maatschappelijk werk, gecoördi neerd ouderenwerk, de commissie Ouderenbelangen, de indicatie commissie ouderenvoorzieningen, gezinsverzorging en het Gilde Nieuwe Waterweg Noord. Naast Hand en Span heeft de SVS een vrijwilligersvacature- bank, die potentiële vrijwilligers probeert te verenigen met instel lingen die op zoek zijn naar vrij willigers op alle terreinen. De aan vragers zitten allemaal in de bak in de infotheek bij de receptie van kantoorgebouw 's'-Graveland. Het Steunpunt Vrijwilligers werk is iedere woensdag geopend in hetzelfde gebouw op de vijfde etage. Snuffelen in de bakken van de infotheek is iedere dag moge lijk. Voor meer informatie kan contact opgenomen worden met de medewerkers van het steunpunt, telefoonnummer 4732111, toestel 290. 11 SCHIEDAM D66-wethouder Adri Reijnhout (Wonen, Wijk- en Buurtbeheer en Voorlichting) wil dat zijn commissie niet langer dan drie uur achtereen vergadert. Hij zei dit gisteravond bij het eerste aantreden. „Je sukkelt anders maar in slaap en bent dan niet zo scherp meer," formuleerde hij. Polaroid La Belle Epoque ALL-ROUND PART-TIME KAPSTER LEERLING-KAPSTER Fietstocht door Midden-Delfland SCHIEDAM Een fiets tocht door het polderlandschap van Midden-Delfland organi seert de provincie Zuid-Hol land, de VVV's en de Stichting Sportief Aktief zaterdag. Er zijn twee routes uitgezet van dertig en 57 kilometer in het groene gebied tussen Delft en Schie dam. Inschrijving kan bij de VV's in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Delft, of bij het kantoor van het Recreatieschap Midden-Delfland aan de Zuid- buurt in Vlaardingen. Vanaf de ze punten wordt ook gestart tus sen tien uur en half drie. Aan melden vooraf is niet nodig. In formatie over de route wordt ter plaatse uitgedeeld. Alle deel nemers krijgen na afloop een herinnering. Beurs kinderadoptie SCHIEDAM Goede kin derkleding en gebruikt speel goed vormen het aanbod op een speciale beurs die woensdag morgen wordt gehouden in het buurthuis Nieuwland aan de Albardastraat 65. Wie kleding of speelgoed wil verkopen, dient dat op de dag van de' beurs tussen 08.45 en 09.45 uur voorzien van prijskaartjes in te leveren. De verkoop vindt plaats tussen 10.00 en 12.00 uur. Tien percent van de op brengst moet worden afgestaan aan het buurthuis. Het geld ge bruikt 'Nieuwland' voor de adoptie van een Derde Wereld kind via het Foster Parents- plan. Inlichtingen worden via telefoonnummmer 4738671 verstrekt door Christine Pauw. Lezing over Frans Hals SCHIEDAM Frans Hals en zijn werk zijn onderwerp' van een lezing op woensdag 27 juni van de Vrienden van het Stedelijke Museum te Schie dam. In het Frans Halsmuseum te Haarlem wordt tot en met 22 juli een expositie gehouden van deze Nederlandse portretschil der uit de Gouden Eeuw. Er worden ruim zeventig werken vertoond, afkomstig uit collec ties over de gehele wereld. De expositie was eerder te zien in Washington en Londen. De le zing van de Vrienden wordt ge houden in de aula van het Ste delijke Museum aan de Hoog straat. Irena van Beek, mede werkster van het Frans Hals museum verzorgt de dialezing. Aanvang 20.00 uur. Leden van betalen 2,50 gulden en niet-le- den 3,50 gulden. fr Lit»/ JkXfiiliiltt JtliX rt f, W Si w, 1 cfk Wé? t yft v* a* iyt - -i f **^1^ 'fitc j Ls_ (INGEZONDEN MEDEDELING) 1 uiju U f V 1 Ó'mLi«.jy I» /K* ür 1 f (zolang de voorraad strekt) Geen recorder? Dan geen nood Baly verhuurt movieboxen... Nieuwe movieboxen met afstandsbediening en frontlader. Per dag 10,- per week 50,- incl. 2 standaardfilms. Ook movieboxen 5,- per dag of 30,- per week! Wel 100,- of betaalkaart als borg. Geen inschrijfgeld, wel uitgebreide legitimatie (Bel voor INFO) En natuurlijk films voor in de "Late Uren", die kunt u óók bij Baly huren! 4 8000 seksfilms Alleen VHS en (w.o. 3000 speciale). I Wel op een Aparte afdeling. UiSaÉïSiHiM Toptitels kunnen per week en/of per dag gehuurd worden! Lock up Chains Laser Mission Cold Front Out in the Edge Carnage A Nightmare onElmstreet 4 i Class of 1999 K9 Peacemaker Hu I Y Schiedam Ivflii I Tel. 010-4267126 Geopend: ma. t/m vrij. 10-21.00 u. zat.' 10.00-18 00 zond.midd. 14.00-17.00 u. lid 4 - rrf *i nüitj u (INGEZONOFN MEDEDELING! '4' I Mb»*,' 4 Hoogslraal 104 106 Schiedam Tel 010 4266720 (INGEZONDEN MEDEDELING) bairstyiing Dr. Wibauipleln 1 Schiedam telefoon 010-4707458 Gevraagd en een Aanmelden na telefonische afspraak OLlf tl I I

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1