Holyziekenh jis moet nog kleiner worden Hoe aansluiten op Beneluxtunnel? mmtrM Hier wonen Js een heel andere man er van leven Het Vrije Volk SCHIEDAM/ VLAARDINGEN/MAASSLUIS Vlaardings hospitaal levert grootste bijdrage aan bedden breductie Nieuw onderzoek naar oorzaken longziekten Optimisme over nieuwe trekcamping iÈSiMaiüssiétifM m mï^W\ Extra treinen naar Tina Turner W8 WV PAGINA 4 ZATERDAG 23 JUN11990 Door Ben van Haren DEK HAAG Het Holyzieken- huis in Vlaardingen zal zijn reno vatieplannen moeten aanpassen aan de kleinere omvang die het krijgt na 1992. Provinciale-Staten van Zuid-Holland hebben deze week besloten, dat Holy de groot ste bijdrage moet leveren aan de extra reductie van vijftig bedden die in het Rijnmondgebied nodig is om de nieuwe combinatie Clara/Zuiderziekenhuis een mini mum van 850 bedden te kunnen garanderen. Het Vlaardingse zie kenhuis zal uiteindelijk beperkt blijven tot 275 bedden. In 1982 werd door minister Gardeniers nog uitgegaan van 346 bedden in Vlaardingen. Sinds enkele jaren wordt er over heel Nederland gewerkt aan een aanpassing van grootte, ligging en functie van de ziekenhuizen. Daarbij telden twee, soms met el kaar strijdige, zaken. Het totale aantal ziekenhuisbedden moest uit een oogpunt van kostenbeheersing omlaag, maar op plaatsen waar in de na-oorlogse jaren sterke uitbrei ding van het inwonertal had plaats gevonden was dringend be hoefte aan nieuwe, ziekenhuizen. Het toenmalige Openbaar Lichaam Rijnmond heeft een grondige her ziening van de ziekenhuisvoorzie ningen in deze omgeving voorbe reid, waarvan nu de veranderin-, gen zichtbaar worden. De gehele regio is verdeeld in drie grote ver zorgingsgebieden: De Noordoever, de Zuidoever en de Eilanden (Voome-Putten/Goeree Overflak- kee). Elk kreeg een aan het inwo nertal gekoppelde hoeveelheid bedden en specialismen toegewe zen. Al snel bleek dat op de noor delijke rivieroever verhoudingsge wijs veel te veel bedden en specia lismen aanwezig waren en op de zuidelijke rivieroever juist te wei nig. Op grond van deze cijfers zijn plannen ontwikkeld voor fusies en is inmiddels nieuwbouw tot stand gekomen. In het gebied Nieuwe Waterweg Noord (Schiedam en Vlaardingen) werden Schieland en Holy gedwongen tot nauwe samen werking, maar zij zouden elk zelf standig kunnen voortbestaan met ongeveer 350 bedden. Nieuwe be rekeningen kwamen echter op 330 bedden in Schiedam en 305 bed den in Vlaardingen. Gedeputeerde Staten gingen daar zelfs begin dit jaar nog van uit, zij het dat ze in 1992 een heroverweging zqu wil len maken. Onder dwang van de statencommissie voor Volksge zondheid moest zij echter haar voorstel bijstellen" Haar eerste plan om in Rotterdam-Zuid de combinatie Clara/Zuiderziekenhuis te beper ken tot 800 bedden werd aange past. Dat moesten er 850 worden. Logische consequentie was echter, dat dan op andere plekken de bed denaantallen omlaag gingen. De keuze viel op het Ikaziaziekenhuis (20 bedden) en het Holyziekenhuis (30 bedden) Het bestuur van de Stichting Holyziekenhuis heeft zich tegen deze keuze veizet Er zijn geen ar gumenten voor een vermindering, redeneert zij. „Wij zaten al onder de planningsnorm van 3,7 bedden per duizend inwoners. Bovendien levert een vermindering m Holy een verstoring op van het even wicht tussen Schiedam en Vlaar dingen," hielden voorzitter Arij Maarleveld en secretaris George Wicart de commissieleden voor. De meerderheid van de Staten commissie vindt dat Vlaardingen kan volstaan met een ziekenhuis van 275 bedden omdat door de komst van het Ruwaardziekenhuis m Spijkenisse geen patiënten meer van de overkant van de rivier naar Holy zullen komen. Het stich tingsbestuur erkent dat laatste maar heeft voorgerekend, dat dit om gemiddeld twaalf bedden gaat. Voorts geeft het hoge bezettings percentage (85 percent) hij een ge middelde verpleegduur van min der dan tien dagen geen aanlei ding voor een verdere beddenre ductie, vindt zij. Deze argumenten hebben Provinciale Staten niet kunnen overtuigen. Het Holyzie kenhuis moet zijn renovatieplan nen nu aanpassen aan een omvang van 275 bedden. VLAARDINGEN De longen van de Vlaardingers, staan van 15 tot en met 19 oktober weer volop in aandacht tijdens het zevende vervolgonderzoek naar longaan doeningen. Het bevolkingsonder zoek, dat uitgevoerd wordt door wetenschappers van de universi teit in Groningen, heeft als doel de oorzaken van deze ziekten te ach terhalen. Ditmaal staat het j ver schil tussen mensen mét eri z> allergieën centraal. /-'/'/a Dr. P. J. Schouten,, universitair docent Epidemiologie: „Allergische mensen hebben meestal minder goed functionerende longen. In het algemeen geldt dat longen slechter worden, naarmate je ouder wordt. De theorie dat dit bij mensen met allegieën harder gaat, kan door dit onderzoek bevestigd worden." Met huidtestjes op de onderarm wor den overgevoelige reacties op on der meer huismijt, stof en ^schim mels getest. Bij het zoeken naar de oorzaken van Chronisch Aspecifieke Respi ratoire Aandoeningen (CARA) zal ook de invloed van luchtverontrei- niging en roken wordenbetrokken; de belangrijkste factoren van bui tenaf. De groep Vlaardingers die van af 1965, is „onderzocht, toen tussen de 17 én»54 jaar,.zijn nu allen de veertig gepasseerd. De verschillen tussen de 'jonge' "en" 'oude' longen zijn daarom ook interessant. Meestal .neemt de gevoeligheid voor'allergieën af als mensen ou- der^wqrden." Tot'nu toe werden alleen men- .sen getest die op het'moment van onderzoek in Vlaardingen wonen. Schouten wil eigenlijk ook weten wat er met de 'uitvallers' is ge beurd. „We zijn benieuwd naar wat is gebeurd met de mensen die niet meer aan het onderzoek mee- 1 doen. Een gedeelte is natuurlijk overleden, maar er zijn ook men sen verhuisd. Ik ben van plan deze groep komende jaren te achterha len. Misschien zijn er mensen on der die ziek zijn geworden. Het is natuurlijk heel interessant om te kijken waar dat aan heeft gele gen." HOEK VAN HOLLAND Deel raadsbestuurder C, van der Pol vew^'éjiO'éii',. financieel resultaat van de nieuw in te rich ten camp%^aafl'^èt"^ülduin ,in Hoek van Holland. Deze camping, tussen de Dirk van-den Burgweg en de Schelpwegt is* yooyal bedoeld voor tentkampeerdérs en trekkers. Ze maakt overigens wel deel uit van de camping Hoek van Hol land, die twee jaar geleden aan de Wierstxaat werd gevestigd. Met de inrichting van het ter rein is een bedrag van zestigdui zend gulden gemoeid. Dat geld wordt betaald uit de reserverin gen, die de deelgemeenteraad de afgelopen jaren heeft gepleegd. Maar er zal natuurlijk jaarlijks uit de exploitatie rente en aflossing moeten worden betaald. Van der Pol verwacht al in het eerste jaar een positief exploitatie resultaat van ruim achtduizend gulden. Op den duur zou de trek camping een belangrijke bijdrage lateb-tira&ien7I''mo'i-mi 1114 n/J Tuinder "A'." van' der Endé, "dië, 'zijn bedrijf vlakbij de camping* heeft, kan met de voorstellen ak koord „gaq^ïHet ligt .in de .bedoe ling om-shet "nieuwe terrein in het seizoen 1991 in 'gebruik te nemen, maar er kan vertraging in de uit voering plaatsvinden. De Dienst Centraal Milieube heer" Rijnmond (DCMR) doet on derzoek naar mogelijke bodemver vuiling en het resultaat daarvan laat erg lang op zich wachten. Het onderzoek wordt door een particu lier bedrijf uitgevoerd. De commis sie voor de camping, bestaande uit afgevaardigden van de campingbe woners, is akkoord gegaan met het beschikbaarstellen van een bedrag van zestigduizend gulden uit de ge reserveerde middelen voor de in richtingskosten. i■r'-s.sj! li ~«v" De wegen aan de noordkant van de Beneluxtunnel (midden boven) bieden volgens Rijkswaterstaat geen ruimte om nieuwe aan- en af- voerwegen op aan te sluiten. Zo'n uitbreiding is nu technisch onmogelijk hebben de topambtenaren van deze zelfstandige dienst van het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan het gemeentebestuur van Schiedam laten weten. Pas als er een tweede Beneluxtunnel aan de Schiedamse (linker) zyde is bijgebouwd zou er verder over nagedacht kunnen worden. Deze opvatting zet een streep door verschillende plannen van de gemeente Schiedam, die zich er ook nog niet bij heeft neergelegd. Zij streeft naar uitbreiding van de tunnel met één buis voor openbaar vervoer en een knooppunt voor regionaal openbaar vervoer in deze buurt, maar ook wil ze op het nu nog vol loodsen staande Wiltonterrein (linksboven) met EG-subsidie langs de Vijfsluizenhaven een be- drijvenpark tot stand brengen dat vanaf de Vlaardingerdijk een rechtstreekse verbinding krijgt met de rijksweg. Ook de gemeente Vlaardingen heeft ideeën over meer bedrijfsvestigingen bij Van der Waal en Cincinnati (rechts) op het terein langs de tunnel en dringt al jaren aan op zo'n aansluiting om industrieverkeer buiten de woonwijken te kunnen houden. Tot nog toe werd slechts de aanleg van een afrit aan de rijbaan in zuidelijke richting (rechtsonder), een oprit (half zichtbaar, middenon der) naar de rijbaan in noordelijke richting, een slingerende busbaan daar tussenin en een weg voor verkeer van Rijkswaterstaat (mid den) toegestaan. Door Rob van Stek SCHIEDAM Aan de water kant ligt loom een kat te zonnen. Van tijd tot tijd tuurt het, beest even ingespannen in het, water of er nog een viq'e te verschalken valt. Tot actie komt het echter niet. Veel te „warm. Lui,strekt ze zich nog eens uit. J Een binnenvaarder tjoekt ge staag voorbij en zorgt voor twee minuten beroering in het verder rimpelloze water. Met een trage beweging groet de schipper ie mand op de oever. De kat schrikt van de golven en trekt zich terug. Even later is het wateroppervlak weer als een spiegel. In het enige steegje dat het buurtschap telt blikt vanachter een raam een opgezette vos ('Te koop') de voorbijganger brutaal aan. Voor de deur staan eeiï paar verveloze terrasstoelen. In de bloembakken staat alles uitbundig in bloei. Hoewel er her en der ge woon deuren openstaan is er rond het middaguur geen mens te zien buiten. Op een aan de weg gelegen bin nenplaatsje scharrelen wat kippen en kuikens rond. Onder'een voor hooi bedoelde overkapping staan een lelijke eend, een afgedankt su permarktkarretje en een kruiwa gen broederlijk tussen de, fors uit geschoten brandnetels. In de verte raast nauwelijks hoorbaar de trein Schiedam-Delft voorbij. Even buiten de bebouwde kom is het uitzicht weids, met aan de horizon bekende silhouetten. In het zuiden het gebouw Hoboken van de Erasmus-universiteit, de Euromast en de hoogbouw aan het Weena, met sierlijk op de voor grond nog de fraaie kerktoren van Overschie. Aan de andere kant zijn er de Delftse flats, kerken en de TH-wijk. In het zuidwesten rukt Schiedam op. Spaland-West oogt vanuit de verte als een grote grijze zandvlakte. Waar we ons bevinden? In buurtschap De Kandelaar. Zo'n twaalf oude boerderijen op een kluitje, met een paar nieuwere huizen, In totaal wonen er nog geen vijftig mensen. Een landelij ke gehucht, gelegen aan de Schie op het grondgebied van de ge meente Rotterdam. De Kandelaar kan echter uitsluitend via Schie dam worden bereikt, door vanuit Kelhel-Kerkbuurt de spoorlijn over te steken en de Kandelaarweg te volgen tot aan de Schie. Ooit maakte De Kandelaar deel uit van de zelfstandige gemeente Kethel, maar bij een gemeentelijke herin deling in 1941 schoven de Duitsers het buurtschap af naar Overschie. De bewoners van het vlekje roe men hun woonoord unaniem als een 'oase van rust'. In sommige opzichten heeft de tijd er stil ge staan. De bewoners moeten een flink aantal moderne gemakken ontberen. De Kandelaar heeft geen gas, geen riool en geen kabel-tv. Er is geen school, geen winkel en geen postkantoor, zelfs geen brie venbus of telefooncel. Het open baar vervoer komt er niet. „En toch is het hier heerlijk wonen," zegt Petra Bakker (33), die samen met haar man een half jaar geleden ,een verbouwde koei- estal betrok. „Wij hebben heel be wust een landelijke omgeving ge- Rust op de boerderij met een gevulde hooiberg en waar kippen schar relen op bet erf naast de geasfalteerde verkeersweg. kliek, men zit niet op eikaars lip, kozen," vertelt de hoofdinspectrice van de Rotterdamse politie. „Als tegenwicht tegen de dagelijkse drukte in de stad. Het is hier zo ongerept. Alleen de vogels al die je hier nog ziet En toch zit je overal dichtbij." Hoewel zij als buitenstaander het dorp binnenkwam heeft Petra zich geen moment buitengesloten gevoeld. „De manier waarop de mensen hier met elkaar omgaan kan ik erg waarderen. De sfeer is erg open. Het is geen enge dorps maar als er wat is staat men voor elkaar klaar. Als er een kind gebo ren wordt krijg je een kaartje, ook al ken je die mensen helemaal niet." Het ontbreken van tal van voor zieningen maakt ook dat de men sen meer op elkaar aangewezen zijn. De moeders brengen om de beurt met de auto alle kinderen naar school in Kethel. „Het is een andere manier van leven. Net als de meesten doe ik nog maar een keer in de week boodschappen. Ie dereen heeft hier nog zo'n ouder wetse, grote provisiekast Het buurtschap bestaat vanaf het begin van de vorige eeuw, toen ene boer Bijl ach als eerste vestig de in de drassige Noord-Kethelpol- der en dichtbij de Schie een boer derij op liet trekken. Het gehucht dankt zijn naam aan het inmiddels verdwenen lichtbaken aan de Schie, dat al vanaf de achttiende eeuw de scheepvaart diende. De zoons van Bijl heten hun hoeven pal naast die van pa neerzetten en al gauw was er sprake van een vlekje op de landkaarten. Ook nu nog heten de meeste Kandelaar-be woners Bijl. Zo ook Tannie Bijl, zy het dat zij weer uit een andere tak stamt" „Ach, al kan je het met geen hand grind aangooien, in de verte is het allemaal wel familie." De van oor sprong Vlaardingse kwam ruim 20 jaar geleden met tegenzin naar De Kandelaar, maar zou er nu nooit meer weg willen Zij bewoont 'Huize De Kandelaar', waarin ooit een druk beklant café gevestigd was Dat was in de tijd dat het voetgangers- en fietsersveer, een verbinding tussen Kethel en Berkel/Delft, nog in de vaart was. Het opdoeken van het onrenda bele veer betekende ook de dood klap voor het café Tannie- „Ik krijg nog wel eens mensen aan de deur die vragen waar het pontje gebleven is 22 Jaar later. Als de veerbaas daarvan had moeten be staan De laatst overgebleven boer van het buurtschap is Jan Hoogerbrug gen 57 Jaar oud en geboren en ge togen op De Kandelaar De overige kostwinners werken in het aanne mersbedrijf van Bijl of in de stad. In meer dan één opzicht voelt Hoogerbruggen zich de laatste der Mohikanen. Veel van zijn oude bu ren en bekenden zijn de laatste ja ren weggetrokken, naar bejaarden tehuizen of naar een flatje in de stad „De sfeer en gezelligheid van vroeger, die hechte band, dat mis ik Die zijn definitief weg," zegt de melkveehouder enigszins mismoe dig. Met nostalgie denkt hij terug aan de tijden dat het veer nog voor wat leven in de brouwerij zorgde. „Door de week ging je altijd wel wat halen in het café, een pakkie shag of een rolletje drop, en op za terdag werd er afgerekend Dan zat iedereen er, hardstikke gezellig was dat. Met het veer kwamen soms hele wandelclubs over, er was wat aanloop." Do laatste jaren is het verkeer door De Kandelaar weer sterk toe genomen, zij het op een wijze die de bewoners maar matig kunnen waarderen. Met de fietsers, die op zondagen en masse door het door het dorp trekken, hebben zij geen moeite. Anders ligt dat voor het sluipverkeer, dat door de weeks tijdens de spitsuren het dorp on veilig maakt De bewoners hopen dat de deelgemeente Overschie snel treffende maatregelen zal ne men Hoogerbruggen: „Het is wer kelijk te zot zoals sommigen hier langsscheuren. Vroeger kon ik op elk uur van de dag met m'n koeien over de weg, dat hoef ik nu niet meer te proberen." Nieuwe buslijn naar recreatieterrein Osse BROUWERSHAVEN Maandag start busmaatschappij Zuid-West-Nederland (ZWN) een proef met een geregelde lijn dienst van de recreatieterrei nen Den Osse naar Brouwers haven en naar de Brouwers- dam. De ritten worden uitge voerd in het hoogseizoen en wel dagelijks tot en met 9 sep tember. De ritten worden gere den met taxibusjes. Deze busjes rijden vier keer per dag van Den Osse naar Brouwershaven en terug. Alleen op zondag wor den drie ritten geboden. De kaartjes kosten een gulden vijf tig per rit De nieuwe lijn heeft het nummer 188 gekregen. Van Den Osse naar de Brouwersdam vinden per dag drie ritten plaats. Hier kost een enkeltje twee gulden vijftig per rit. Deze lijn heet 189. Abonnementen en strippenkaarten zijn niet geldig in deze bussen. Extra treinen naar concert Tina Turner ROTTERDAM De spoor wegen laten in verband met het concert van Tina Turner van avond in de Rotterdamse Kuip een groot aantal extra treinen rijden. Vanaf Rotterdam-CS en Rotterdam-Blaak rijden vanaf drie uur 's middags elk kwar tier extra treinen naar het sta tion bij het Stadion Feyenoord. Vanaf Dordrecht vertrekken er vanaf 15.20 uur elk half uur treinen naar het stadion (die ook stoppen in Zwijndrecht" en Barendrecht). Na het concert rijden er extra treinen naar cir ca 75 stations in het hele land. Ceilo en piano in slot- 1 Pi concert Visserijmuseum VLAARDINGEN Het Vlaardingse Visserijmuseum sluit donderdag (28 juni) het muziekseizoen af met een con cert van cellist/zanger Vincent de Lange en pianiste Mirjam de Peinder, Aanvang van het con cert is om 15.00 uur. Het eerste deel van het programma is ro- mantisch-klassiek, met werken van Purcell, De Fesch, Fauré en Saint-Saéns. Het tweede gedeel te bestaat uit fragmenten van de West Side Sory van Bem- stein-en_Napolitaanse liederen van' De Curtis, Cardillo en De Capua. Vincent de Lange werd geboren in 1961. Op negenjari ge begon hij met cello-lessen, studeerde aan de Amsterdamse muziekschool en bekwaamde zich verder in de kamermuziek. Vanaf 1984 is hy muziekdocent aan de Verenigde Muzieklycea in Hilversum. Mixjam de Pein der, geboren in 1963, nam op haar achste de eerste pianoles sen. Als zestienjarig meisje was ze al soliste bij een orkest. Na haar opleiding aan het Utrechts Conservatorium is drie jaar do cente aan de Muziekschool in Doom, Fietstochten voor ouderen SCHIEDAM Voor ouderen die graag een eindje fietsen, maar niet alleen willen gaan, organiseert het dienstencen trum de 4 molens in Schiedam speciale fietstochten. Op de donderdagavonden in juni, juli en augustus kan zo'n vijftien ki- lometer worden afgelegd. Dat" gebeurt dan onder begeleiding 4 van de heer Roel Krikke, die voor het fietsclubje al een naam heeft bedacht: 'De Molen- krikkers'. Op 28 juni gaat «de tocht naar de Broekpolder 'In Vlaardingen. Liefhebbers moe- ten zich om zeven uur die avond melden op de Burge- meester van Haarenlaan, ach ter de Spieringhoekflat "te Schiedam. Nog voor negenen zal het gezelschap zijn terugge keerd. Onderweg wordt ten minste ééntstop gemaakt. Fiet sers kunnen zich opgeven bij Roel Krikke. Zijn telefoonnum mer is 4712963. ROTTERDAM De spoorwegen laten in ver band met het concert van Tina Turner zaterdagavond in de Rotterdamse Kuip een groot aantal extra treinen rijden. Van Rotterdam-CS en Rotterdam-Blaak rijden van af drie uur 's middags elk kwartier extra treinen naar het station by het Stadion Feyenoord. Van Dordrecht vertrekken er vanaf 15.20 uur elk half uur treinen naar het stadion (die ook stoppen in Zwijndrecht en Barendrecht). Na het con cert rijden er extra treinen naar circa 75 stations in het hele land. w v -jtil i tx *ünr' I jtti Si >x I i I 1 1 1 tl l r, 1 U 6 si n wiftrnnrWA rmrta murium n virryjao'Vi fjjnomt'Hoi 4 3

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1