CDA is alleen uit op publ ctar scoren Exper! ment in onderwijs bij De Vaart geslaagd Amerikaanse studenten starten toernee in Stedei i ]k Museum Gemeente verrast door nieuwe vondst asbest Zijdeveld weigert garanties te geven voor Het Startblok Liduinakerk tot basiliek verheven Bakken 'CD haalt stinkende oude koeien uit sloof f Het Vrije Volk SCHIEDAM PvdA dwingt oppositie tot intrekken voorstel milieu-onderzoek Staatssecretaris start Basisvorming door hele land; eerste diploma's in Vlaardingen uitgereikt i i I PAGINA 4 DINSDAG 3 JUL11990 Door Hein Wolters SCHIEDAM Iets willen is één en iets doordouwen is twee. Voor het CDA geldt het eerste en blijft het tweede een poging. Met name de PvdA in de gemeenteraad laat zich vanuit de oppositieban- ken niks door de strot duwen. Zelfs geen op het eerste gezicht uit stekend initiatiefvoorstel waarmee de christen-democraten elke han deling of ambtelijk besluit getoetst willen zien aan de juiste milieu normen. Het CDA bracht het voorstel af gelopen vrijdag naar buiten. Het bepleit in grote lijnen het instellen van een onderzoek naar het func tioneren van alle gemeentelijke diensten en afdelingen met betrek king tot het milieu. Daarin moet bijvoorbeeld duidelijk worden hoe taken en verantwoordelijkheden zijn geregeld. „De gemeente Schie dam is met zo'n twaalfhonderd ambtenaren een grote werkgever. Bedrijven, een gemeentelijk appa raat niet uitgezonderd, dragen bij aan de belasting van het milieu. Zorg voor het milieu dient van binnen uit het gemeentelijk appa raat te komen," gaven de indie ners Els Hellwig-Kuipers, Siem Rosman en Ton Seis als toelich ting. „Daarom doet onze fractie het voorstel tot het instellen van een systematisch onderzoek door een onafhankelijke deskundige naar sterke en zwakke punten in de ge meentelijke milieuzorg." Als voor beeld gebruikte Baart, die ook zei dat zijn fractie zich grote zorgen maakt over de leefomgeving: „De Schiedamse bodem blijkt, nadat bedrijven zijn verdwenen, her en der duchtig vervuild. De gemeente is zelf ook debet aan de bodemver vuiling omdat hele gebieden met havenslib werden opgehoogd." Het CDA wil honderdduizend gulden besteden aan het onderzoek. PvdA-voorman Hans Bakker reageerde sceptisch op de wijze waarop het CDA, dat in mei bij de installatie van de nieuwe raad een andere wijze van oppositievoeren aankondigde, het voorstel heeft ge lanceerd. „Elke vergadering kijken we met gekromde tenen uit naar de voorstellen waarmee het CDA dan weer komt. Het indienen van dit plan is lekker veilig, je hoeft er geen riskante stellingname voor in te nemen. Na het rotje (CDA-voor- stel tot versnelde behandeling van de klimaatproblemen in school Het Startblok) en de gillende keu kenmeid (het CDA-verzoek voor een gesprek over de problemen in het Stedelijk Museum) is nu het derde stukje vuurwerk gelan ceerd," zo verwoordde Bakker zijn kritiek. Hij had evenzeer weinig goeds te melden over de wijze waarop de indieners hun voorstel hebben on derbouwd. „Dat een onderzoek in de toekomst besparingen oplevert is mij niet dekkend genoeg. Kenne lijk gaat het de CDA uitsluitend om publicitair scoren." Bakker be nadrukte aan een apart onderzoek. zoals de oppositie dat wil, geen be hoefte te hebben. „Er komt een in tegraal milieubeleidsplan waarin de wensen van het CDA kunnen worden meegenomen." Wethouder Bart de Leede zei het voorstel sympathiek te vinden, maar speelde Baart tegelijkertijd de joker toe. „De inhoudelijke in valshoek kan ik delen, maar het gaat voorbij aan het interne onder zoek dat al op gang is gebracht." Baart kon weinig anders dan sta melen dat hij onkundig was van het feit dat binnen de gemeente al stappen zijn gezet naar een milieu toetsing. In het najaar, zo beloofde de wethouder, worden aan de raad de contouren gepresenteerd van het integrale milieubeleidsplan. De Leede uitte eveneens kritiek op de wijze van indienen van het voorstel buiten de raadscommis sies om. „Het heeft mij verbaasd dat deze zijn gepasseerd." Ook fractieleider Marcel Houtkamp van D66 hield Baart voor niet ge diend te zijn van procedures als het initiatiefvoorstel. „Wij zijn ten volle bereid naar het CDA te luis teren." Baart ventileerde op zijn beurt dat zijn fractie zich ernstig zorgen maakt over het milieu en dat daarom was gekozen voor een versnelde route via een initiatief voorstel. Na een schorsing slikte Baart het voorstel in en verzocht De Leede om de milieu-ideeën van zijn fractie alsnog in behandeling te nemen. De wethouder zei plech tig hiertoe bereid te zijn. VLAARDINGEN Zestig leer lingen van openbare scholenge meenschap De Vaart in Vlaardin gen ontvingen gisteren uit handen van burgemeester Fred van Lier htm getuigschriften Basisvorming. Ze zijn daarmee met leerlingen van nog elf scholen in Nederland, de eersten die deze vorm van on derwijs met succes hebben afge rond. Van Lier verving staatssecre taris Wallage, die een eerder aan gekondigd bezoek moest afzeggen. Drie jaar geleden startte het dubbelproject Basisvorming/Primair Beroepson derwijs als experiment op twaalf scholen in ons land, waaronder De Vaart. Het was erop gericht de splitsing tussen Lager Beroeps On derwijs en Algemeen Vormend On derwijs te verkleinen. Het experi ment is geslaagd: staatssecretaris Wallage van Onderwijs heeft aan gekondigd dat Basisvorming van 1992 overal gaat worden inge voerd. „Jullie waren gemotiveerd tot in de tenen," zei een trotse pro jectbegeleider Lex van Golen tegen rijn leerlingen. „Ik zal, ik moet en ik wil, dat was de mentaliteit die jullie hadden." Een groot deel van zijn pupillen blijft volgend jaar op De Vaart. Ze nemen deel aan het Primair Beroepsonderwijs of gaan het doorstroomjaar volgen. Eén van de grote verschillen met het LBO is dat de leerling de keuze voor beroepsonderwijs kan uitstellen tot na het derde jaar. De eerste drie jaren worden in totaal veertien vakken gevolgd, uiteinde lijk afgesloten door het behalen van het getuigschrift. Vervolgens kan de leerling via het doorstroomjaar toetreden tot het MBO of HAVO/VWO. Tijdens het doorstroomjaar is het mogelijk een MAVO-diploma te behalen. Daarnaast kan de keuze voor het Primair Beroepsonderwijs worden gemaakt Op De Vaart bestaan vanaf volgend jaar de richtingen administratie en detailhandel. Volgens directeur J. van Beers heeft deze vorm van onderwijs het voordeel dat de leerlingen de leer route kunnen kiezen die het beste aansluit bij hun interesses en mo gelijkheden. „Daardoor daalt het aantal voortijdige schoolverlaters. Het LBO takelde met rasse schre den af. Eén van de symptomen daarvan was het dalende leerling aantal op veel scholen. Op De Vaart steeg dat aantal de afgelopen jaren telkens met vijf a zes per cent." Het succes van het experiment, dat indertijd als een soort compro mis diende omdat een aantal poli tieke partijen de komst van de Middenschool tegenhielden, bleek gisteren overduidelijk tijdens de uitreiking van de getuigschriften. Geen enkele leerling is vroegtijdig afgehaakt. Een paar doen er* een jaartje langer over voor ze hun pa piertje op zak hebben. Burgemeester Van Lier haalde nog even fel uit naar de twijfel zucht om met Basisvorming te be ginnen. „Al vanaf 1982 wordt er over gepraat, in 1986 volgde ver volgens het voorbereidingsjaar en in 1987 kon het experiment begin nen. Dat was vijf jaar voorberei ding, dat was vijf jaar ouwehoe ren." In de aula van het Stedelijk Museum zongen en dansten de dertien jongens en meisjes een uur lang. De Alabama Choral Explosion begon de toernee door Europa in Schiedam. Door Carolien van Eykelen SCHIEDAM Heel even wa ren ze in Nederland en heel even in Schiedam, de Alabama Choral Explosion. Een Amerikaanse zanggroep die wordt gevormd door studenten uit de staat Ala- 'bama. „Normaal gesproken zijn we met vijfentwintig mensen, maar vanavond met slechts der tien," vertelt begeleider Ben Rus- sel. „Eén jongen kon niet meer op tijd een paspoort krijgen en de rest had geen geld om de reis naar Europa te betalen." Dat de groep slechts op halve kracht was, viel gisteravond nau welijks op in de prachtig geres taureerde aula van het Stedelijk Museum. Het geluid weerklonk zelfs zo goed dat ze geen verster kers hoefden te gebruiken. Voordat ze naar Europa zijn gekomen hebben de dertien jon ge Amerikanen eerst een toernee gemaakt door hun eigen staat. In juni hebber ze een week ge oefend om alle nieuwe liedjes en danspassen onder de knie te krij gen. In de volle aula brachten ze bijna een uur lang in een rap tempo vijftien liedjes ten gehore die varieerden van 'gouvya,ouwe' rock roll en liedjes uit de musi cal 'Het spook van de opera' tot de volksliederen van de Zuidelij ke en de Noordelijke staten tij dens de Amerikaanse Burgeroor log. Het idee voor de Alabama Choral Explosion is afkomstig van begeleider Russel zelf. Ieder jaar sturen muziekleraren van de verschillende highschools hun beste zangtalent naar hem te Russel leert de jonge studentt de meeste zijn net achttien jac.r, vervolgens alle liedjes en neemt ze mee op toernee. Na afloop van het concert blij ven de studenten nog wat napra ten. Sommigen krijgen maar geen genoeg van de muziek en "«spelen nog wat op de piano van het museum. Onder leiding van Russel zingen ze nog enkele num mers die tijdens het concert ach terwege waren gebleven. „Het begin van de liedjes zit er goed in, en het eind. Maar daar tusse nin is het nog niet veel soeps," lacht Russel." Johnny en Germaël, twee van de studenten, vertellen over hun ervaringen met de groep. Beiden zijn klaar met school en gaan volgend schooljaar naar de uni versiteit Germaël: „We hebben ons wel een beetje aan moeten passen met~dit~-eemeerW)imiofc~. een aantal mensen ontbrak. Ik zing bijvoorbeeld 'Dancin' on the ceiling", omdat de jongen die dit normaal moet*zingen nie 'met- kon op toernee." m i IH De komende twee weken trekt de groep door Duitsland, Oosten rijk en Zwitserland. Morgen tre den ze op m Nürnberg en op 14 juli keren ze terug voor een op treden in Heerlen SCHIEDAM De aanwezig heid van asbest in de bodem van de Rijnstraat staat niet alleen. Gis teren is in Schiedam-Zuid even eens asbesthoudend materiaal aan getroffen op de hoek van Den Bommelsestraat, Nieuwe Maas straat en Ridderkerksestraat. De kankerverwekkende stof kwam naar boven bij sloopwerkzaamhe den op het terrein, waar volgend jaar 140 huurwoningen worden gebouwd. Het materiaal is in de grond ge vonden op een diepte tussen de twee en drie meter. De omwonen den zijn gisteren door de gemeente in een nieuwsbrief van de vondst op de hoogte gebracht. Daarin kon digt de gemeente aan het terrein uit voorzorg af te zetten. Om ieder risico uit te sluiten is de bewoners aangeraden het terrein niet meer te betreden en hun kinderen er weg te houden. In de huis-aan-htiis brief noemt de gemeente de vondst van het as best een volslagen verrassing. „Het is nog niet bekend hoe het materi aal er terecht is gekomen," aldus een woordvoerder van de Dienst Gemeentewerken. Het is evenmin bekend of ook elders in of bij het bouwterrein asbesthoudend mate riaal onder de grond ligt. „Het spreekt vanzelf dat dit nog nader wordt vastgesteld. Nadere infor matie hierover volgt," aldus de be lofte aan de omwonenden. In de Rijnstraat werden enige weken terug na de afbraak van en kele panden door kinderen asbest houdende eternitplaatjes blootge legd. Hierop werd direct inge speeld. Werknemers van Booy Cle an zijn vorige week begonnen met het afgraven van de grond. Ook in achtertuinen van de Rijnstraat zijn de onrustgevende plaatjes as best aangetroffen. Deze zijn in het verleden vermoedelijk aange bracht aan de buitenzijde van de woningen tegen vochtproblemen. De bodemverontreiniging is intus sen bij de provincie Zuid-Holland aangemeld in het kader van de In- terimwet Bodemsanering. Asbesthoudend materiaal bevat zeer fijne vezels, die overigens al leen vrijkomen bij breken, schu ren of bewerken van de plaatjes. Inademen van de vezels is schade lijk voor de gezondheid. Het mate riaal levert volgens de Dienst Ge meentewerken geen schade op als het onder de grond ligt. Het lost namelijk niet op en wordt even min opgenomen door planten. Basisschool Het Startblok: fraai gerenoveerd, maar nog niet optimaal func tionerend op extreem warme dagen. De aan passing kost 280.000 gulden. Door Rein Wolters SCHIEDAM Een harde toe zegging dat zich na aanpassingen in de openbare basisschool Het Startblok met het binnenklimaat geen problemen meer zullen voordoen, heeft wethouder Chris Zijdeveld gisteravond ondanks nadrukkelijke verzoeken uit de gemeenteraad niet gedaan. „Dat kunnen wij niet niet," benadruk te hij. „De verbeteringen die worden uitgevoerd zijn aanbevol en door TNO. De berekeningen daarvan laten we ook graag aan dat bedrijf over." Voorzien van een aantal kriti sche kanttekeningen gaf de ge meenteraad toestemming voor een extra krediet van 280.000 gulden. Het geld is nodig om het binnenklimaat in de energetisch gerenoveerde school aan de Bur gemeester van Haarenlaan een aanvaardbaar niveau brengen. Als gevolg van techni sche onvolkomenheden stijgt de Temperatuur in de met veel glas ingepakte school op zomerse da gen naar een onaanvaardbare hoogte. De luchtverversing is op op te zulke dagen niet in staat genoeg verkoeling te geven. Sinds de heropening van het gerenoveerde gebouw, nu ruim twee jaar terug, regent het klach ten. In de tussenliggende tijd zijn wel lapmiddelen toegepast, maar die bleken niet afdoende. De zaak werd enige weken terug versneld aangekaart door de fractie van het CDA „Er moet een streep onder de Startblok-mi sère," verwoordde Ton Seis. Bijna alle fracties spraken zich eveneens uit in die richting. VVD'er Luub Hafkamp wil van het college wel exact vernemen welke maatregelen er precies worden getroffen en ook hoeveel de verschillende onderdelen kos ten. „Het is zonneklaar dat er in de school iets moet gebeuren," luidde zijn beeldspraak. Peter Stadshouders van de PvdA bena drukte vast te houden aan het onverkort uitvoeren van de werkzaamheden, zoals die door TNO op schrift zijn voorgesteld. „Tijdens de rit mag er niets aan de plannen worden veranderd." waarschuwde hij het college. Namens Groen Links vertolkte Bea Oomens dat de verbeterin gen zo snel mogelijk moeten wor den uitgevoerd. Zijdeveld zei zich daar sterk voor te zullen maken. Hij deed tevens de toezegging dat de raad inzicht krijgt in het uit gevoerde werk. De wethouder be klaagde zich over het feit dat al les en iedereen zich over de 'overhitting' van Het Startblok heeft uitgestort „Het is een nieuw project. Als het klachten waren van een routinematig ob ject dan was het allemaal gemak kelijker te accepteren geweest." De aanvankelijke plannen voor de energetische renovatie van de school waren begroot op 1,8 miljoen gulden. Omdat me dit te duur vond is er een half miljoen gulden op beknibbeld. Volgens schooldirecteur Gelvoet heeft dat mede geleid tot de klachten over het slechte binnen klimaat. Wanneer de kosten van de al uitgevóerde lapmiddelen plus het extra krediet worden op geteld, dan benadert dat het be drag van de oorspronkelijke be groting. SCHIEDAM De Sint Liduina kerk m Schiedam, in de volks mond Singelkerk geheten, is tot basiliek verheven. Bisschop Bër van Rotterdam ontving gisteren uit Rome de op 18 juni gedateerde beschikking, die was ondertekend door kardinaal Eduardus Martinez en aartbisschop Ludovicus Kada, die in de katholieke kerk verant woordelijk is voor de geloofsleer en de sacramenten. Juist dit jaar is het een eeuw geleden, dat de kerk officieel de openbare verering van Sint Lidui- na goedkeurde. Pastoor Vismans van de Singelkerk beschouwt het als een prachtig geschenk aan de parochie, dat in het jubileumjaar het verzoek om basiliek te worden is ingewilligd. Sint Liduina, de heilige van Schiedam, is de patro nes van de zieken Zij leefde in de veertiende eeuw in Schiedam. De Sint Servaas in Maastricht was de laatste kerk in Nederland die tot basiliek werd verheven. Dit gebeurde tijdens het bezoek van de Paus in 1985 aan Nederland. Een basiliek behoort aan bepaalde li turgische verplichtingen te vol doen Er dienen bijvoorbeeld meerdere priesters op vaste tijden aanwezig te zijn voor het toedie nen van de sacramenten van Boete en Verzoening. Bovendien moet het om een bijzonder gebouw gaan. Pastoor Vismans: „Eidelijk is het ?.o ver, Liduina heeft nu haar Basiliek. Liduina is een oer-Hol- landse heilige en betekent veel voor sommige Nederlandse gelovi gen. Door een val op het ijs, hoe kan het Hollandser, belandde ze op een ziekbed dat 38 duurde jaar. Dat droeg ze met zo veel kracht, waardoor zij van van grote steun was voor haar omgeving. Tijdens haar riekte drong Liduina door in het mysterie van het kruis." SCHIEDAM De PvdA duldt geen enkele wenk naar rassen scheiding door de Centrumdemo craten (CD). Fractieleider Hans Bakker van de sociaal-democraten maakte dat gisteravond onver bloemd duidelijk aan de twee ul tra-rechte politici in de gemeente raad. Bakker reageerde geïrriteerd op een opmerking waarin CD'er Alfred Vierling hem als collega aanmerkte. „Ik beschouw Vierling geenszins als een collega. Als raad moeten we afstand nemen van de tendentieuze wijze waarop de CD de voorkeur voor rassenscheiding uitdraagt. Met opmerkingen als herstel van de 'cultuurzuiverheid' haalt Vierling zeer oude koeien uit de sloot, die bovendien aardig stin ken." De bitse woorden vonden hun grondslag xn drie schriftelijke vra ger: waarmee de CD opheldering wilde krijgen over de bestemming van een dichtgespijkerd bedrijfs pand aan de Mgr. Nolenslaan. Hat zou illegaal als café in gebruik zijn" geweest. Hierdoor zou in de wijk NieuwJand „verzet tegen culturele invloeden zijn ontstaan". De CD vroeg met name of wethouder Adri Reijnhout (Wonen, Wijk- en Buurtbeheer) „voorstander is van creëren van etnisch homogene wijken en bereid is overgebleven oorspronkelijke Nederlanders bij voorrang uit te plaatsen". Bakker: „Als het op deze wijze doorgaat, dan laat de CD zier- wat voor sen partij het werkelijk is. Dat maakt het voor ons alleen ïnaar gemakkelijk hen te bestrij- - 1 it -IRW f u ri fr i u 3 CL i hi vj 11 j i j ri t rl

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1