Schiedam zet Turkse tv op kabel Poespas-bus fe gast op Groenoordschool Begroting hondenbelasting weer sluitend Juventus wordt Thomson Apartheid n Het Vrije Volk SCHIEDAM bezoagingU lmmir Ruit te sterk Brand in auto en transformatorhuis Geld voor uitbreiding kinderopvang 'Winkeliers van Lijnbaan hebben het te goed' Vrees voor afnemende aandacht voor Nederlands nieuws .1 'Passage heeft 7 weer toekomst' Staatssecretaris moet subsidie De Singel opnieuw bekijken PAGINA 4 WOENSDAG 4 JUL11990 m Jongen valt uil bouwwerk SCHIEDAM Aan het spe len in een in aanbouw zijnde woning heeft de elfjarige Je roen een zwaar gekneusd lin kerbovenbeen overgehouden. De jongen was gisteravond op de hoek van de Singel en Van Leeuwenhoeckstraat in het bouwwerk geklommen. Onder zijn gewicht bezweek op de eer ste verdieping een vers gemet seld stukje buitenmuur, dat sa men met de jongen naar bene den viel. Hij kreeg een latei op zijn been. Een voorbijganger bevrijdde de gillende jongen, die vervolgens naar het zieken huis werd gebracht. SCHIEDAM Tot vier keer toe is in de afgelopen nacht ge tracht met behulp van een straattegel in te breken in het Esso-tankstation aan de Rotter- damsedijk. Het glas bleek be stand tegen het brute geweld. Na vier keer gooien werd de poging opgegeven en verdwe nen de daders. inbrekers laten ravage na SCHIEDAM Inbrekers hebben een ravage aangericht in het pand van Otto Holding BV aan de Lange Haven. Zij verschaften zich de toegang door het openschuiven van een raam en haalden vervolgens het gehele pand overhoop. Hier bij werd een koffiezetmachine vernield. De schade bedraagt ruim negenduizend gulden. Hierbij is niet inbegrepen ~het meenemen van een fax, video recorder, postzegels en onge veer driehonderd gulden koffie geld. SCHIEDAM Door onbe kende oorzaak is nabij het NS- station Schiedam/Rotterdam- West een transformatorhuisje uitgebrand. De brandweer had het vuur snel onder controle. De politie van Schiedam en de spoorwegrecherche voeren ge zamenlijk het onderzoek. Onbe kend bleef ook de oorzaak waardoor in de afgelopen nacht om kwart over drie op de 's- Gravelandseweg een-auto tis uit gebrand. "De geparkeerde vier wieler behoort toe aan een in woner uit Maassluis, die door afwezigheid)'"nog r;niét.T,-op de hoogte kon worden gebracht van de brand. Gouden sieraden weg bij inbraak SCHIEDAM Uit een wo ning aan het Heijermansplein zijn bij een inbraak drie gou den kettingen met een waarde van bijna tweeduizend gulden verdwenen. Het ongenode be zoek kwam binnen via een bal kon en verliet de woning door de voordeur. Las-trafo gestolen bij Schindfer SCHIEDAM Van de lif- tenfïrma Schindler uit Den Haag is een lasapparaat met toebehoren gestolen. Het ge reedschap stond opgeborgen in een ruimte van het in aanbouw zijnde kantorencomplex Schie- burg aan de Parallelweg. De da ders hadden een deur ingetrapt om binnen te komen. Wandelaar afgeranseld in Juiianapark SCHIEDAM Een 36-jarige Schiedammer is maandagavond in het Juiianapark afgeram meld door vier jongens. Om streeks elf uur wandelde de man door het park toen hij het groep achter zich aankreeg. Twee van hen sneden hem de pas af. De andere twee sloegen en schopten vervolgens op het slachtoffer in. Hij wist, achter volgd door zijn belagers, te ont snappen naar de Stadhouder slaan. De politie trof de daders niet meer aan. SCHIEDAM De mogelijk heden voor kinderopvang wor den in Schiedam uitgebreid. De gemeenteraad stelt extra geld beschikbaar. Het wordt hier door voor de kinderdagverblij ven Katja, Honki ponk en Nijntje mogelijk om meer kin deren te plaatsen, materiaal aan te schaffen en een betere status voor het personeel te scheppen. Ook is de gemeente, mede op aandrang van Noor Samkalden van de PvdA en Bea Oomens van Groen Links, be reid om facilitaire steun in de vorm van publiciteit aan de dagverblijven te verlenen. Met behulp van publiciteit moeten bijvoorbeeld bedrijven warm worden gemaakt voor het kopen van plaatsen in de dagverblijven voor kinderen van hun personeel. ROTTERDAM Ging het met de Lijnbaan maar een beetje slechter, denkt Joop Linthorst wel eens in stilte. Gisteren sprak de Rotterdam se PvdA-wethouder zijn gehei me wens zelfs hardop uit. Als de ondernemers op vanouds dé winkelpromenade in het stadscentrum minder zouden verdienen aan hun nering dan ze nu doen, waren ze van zelf ook meer genegen hun Lijnbaan meer allure te ge ven. CDA-raadslid Elize de Bok was verstoord door de berich ten over de slechte zaken die meubelzaak van Reeuwijk doet op het Binnenwegplein. Een plan tot overkapping van de winkelwandelstraat is stukgelopen op onwil van de winkeleigenaren om voldoen de bij te dragen in de bouw kosten. Gemeente, geef alle aan dacht aan deze slechte toe stand, luidde de oproep van de CDA-politica. PvdA-er Lint horst moest er om glimlachen. „Pikant dat het CDA uitgere kend mij als socialist aan spoort om tussenbeide te ko men en ongetwijfeld vele tien tallen miljoenen overheids geld te steken in een super- winstgevende sector als de middenstand op de Lijnbaan!" Door Rein Wolters SCHIEDAM De Turkstalige televisiezender TRT (Turkse Radio en Televisie) komt in september op de kabel. Schiedam is dan de tweede gemeente in Nederland die het satellietprogramma gaat door geven. Bij wijze van experiment was TRT als eerste op het kabelnet van Leerdam gezet. Men spreekt van een geslaagde proef en van grote waardering onder de Turkse kijkers. Schiedam geeft met de doorgifte gehoor aan een grote wens van de vierduizend Turken in Schiedam. Maar er ontstaat ook een nieuw probleem: op de kabel is geen ruimte voor een 28ste zender. De capaciteit is volledig benut. Dat betekent dat een andere zender moet wijken. Welke dat wordt is nog niet uitgemaakt. Mari Dinge- nouts, voorlichter van de Openba re Nutsbedrijven Schiedam (ONS), zegt 'hardop denkend' dat het zwaard van Damocles hangt boven de Italiaanse zender RAI-Uno. „Ik heb de indruk dat op dit kanaal weinig wordt afgestemd. De doel groep in Schiedam voor die zender is gering," Mahir Engin, woordvoerder van de Turkse gemeenschap en ge meenteraadslid voor de PvdA, denkt dat de 'Franstalige Belg' gaat verdwijnen voor TRT. „Maar zeker is dat helemaal nog niet," benadrukt ook hij. „Er moet nog onderzoek naar worden verricht." Dingenouts verwacht dat Schie dam zich in de naaste toekomst moet gaan beraden op uitbreiding van het aantal kanalen. „Waar schijnlijk wordt het noodzakelijk om de techniek aan te passen aan het aanbod van programma's. Dat wordt steeds omvangrijker." Volgens Engin kijkt de Turkse gemeenschap in Schiedam reikhal zend uit naar programma's in de eigen landstaal. „Vooral voor Turkse vrouwen van de eerste ge neratie zal het een uitkomst zijn. Veel van hen spreken nauwelijks Nederlands. Anders ligt dit bij landgenoten in de tweede en derde generatie. Die zijn behoorlijk ver nederlandst." Engin wordt de laat ste weken sinds de komst van TRT is uitgelekt vrijwel dage lijks door landgenoten aangespro ken en ook opgebeld met vragen over de Turkse zender. „Het leeft heel erg." Toch is het raadslid (in het da gelijks leven maatschappelijk wer ker bij de Stichting Buitenlandse Werknemers Rijnmond in Rotter dam) niet tot de laatste vezel in zijn lijf blij met de komst van sa- tellietbeelden uit zijn geboorte land. Engin vreest dat het de inte gratie van Turken in de Neder landse samenleving geen goed zal doen. „Er kan een achterstand ontstaan omdat men niet meer kijkt naar Nederlandse televisie programma's." Direct na de vakantieperiode gaat Mahir Engin aan zijn landge noten een speciale voorlichting ge ven. „Ik 2al ze waarschuwen dat het niet goed is uitsluitend naar Turkstalige programma's te kij ken." TRT zal vermoedelijk vanaf 5 september elke avond vanaf zes uur uitzenden. Het programma is een samenvatting van uitzendin gen op de Turkse televisie en om vat in hoofdzaak informatie en amusement. Overigens moeten door de gemeente en de VECAI (de overkoepelende organisatie van kabelexploitanten in Nederland) nog een aantal zaken op een rij worden gezet. Zo moeten nog de rechten van componisten, tekst schrijvers en programmamakers nog worden geregeld. De komst van TRT heeft geen invloed op het kabeltarief. 010-4004.444 Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. Belangenbehartiging voor alle Schiedammers. Geen racisme of het propageren van fascisme. Het klonk zo oprecht van Vier ling. Nauwelijks twee maanden na hun installatie in de gemeen teraad is de geloofwaardigheid van de Centrumdemocraten (CD) Vierling en Krommenhoek al aan de galg. De strop hebben ze zichzelf omgedaan. De ware gezichten en bedoelingen van de CD in Schiedam zijn nu geprofileerd. Erg duidelijk zelfs. Schei ding van rassen is het duo verworden tot een hoofddoel. Nieuw- land is hun proeftuin voor een verplichte cultuurzuivering tus sen de wijkbewoners. Hagenaar Vierling-met postadres-in-Schiedam is een leep man. Als -geen ander weet hij dat-recht-voor-zijn-raap-racisme in de - geur - nteraad volstrekt geen kans maakt. Daarom verpakt hij - zijn boodschap geraffineerd en probeert een antwoord te ontlok- 1 ken hetgeen voor hem weer voeding tot discussie moet zijn. Te- recht speelt niemand Vierling in de kaart. jH Wethouder Reijnhout van Woning, Wijk- en Buurtbeheer kreeg van de ultra-rechtse politicus drie vragen opgestuurd met als in tentie „verzet tegen culturele invloeden" (lees: geen vestiging' Turks koffiehuis) in een dichtgespijkerd pand aan de Mgr. No- lenslaan. De derde vraag vertoont een verregaande gelijkenis met het apartheidsregime in Zuid-Afrika. Of de wethouder voor stander is van het creëren van etnisch homogene wijken, wil Vierling weten. En of Reijnhout ook bereid is overgebleven oor- - spronkelijke Nederlanders met voorrang uit te plaatsen. Als niet ter zake doende zijn de vragen ven tafel geveegd. Terecht, Geraffineerd als Vierling is, blijkt uit de vraagstelling niet dat zijn partij zulke maatregelen zou toejuichen. Maar wie tussen de regels doorleest, en zich de CD-doelstellingen voor de geest"': haalt, weet wel beter. Wat de CD niet schrijft maar wel bedoelt, is het scheiden van rassen in aparte buurten. Ontoelaatbaar en bovendien een grove minachting van alle denkbare menselijke en normen waarden. Vragen naar het geven van een mening over aparte winkels, het Verplichten ergens anders te parkeren, het niet mogen bekijken van theatervoorstellingen die 'oor spronkelijke' Nederlanders hebben gezien en een scheiding tus sen homo's en hetero's, zullen ongetwijfeld nog volgen. Je zal als één van de bijna tweeduizend Schiedammers je stem maar op de CD hebben uitgebracht. Doodzonde! REIN WOLTERS Ir ''«wv. - HfcW ,3.J voorlichtingsbus van de dierenbescherming, de 'Poespas-bus', stond gisteren de hele dag op het schoolplein van basisschool Groenoord. De kinderen kwamen allemaal even een kijkje nemen. SCHIEDAM „Wie van jullie hebben er allemaal een huisdier?" Tien vingertjes gaan omhoog en vervolgens geven evenzoveel kin deren een luidruchtige opsom ming: katten, konijnen, honden, vissen, een parkiet en een pape- De vraag is afkomstig van Frank Zanderink van de Neder landse Dierenbescherming en de kinderen zitten op de basisschool Groenoord. Frank werkt samen met René van Commenée in de Poespas-bus, een voorlichtingsbus van de dierenbescherming, die gis teren een dagje op het plein voor de school stond geparkeerd. De Poespas-bus bestaat al twee jaar en is een initiatief van de die- renscherming om jonge kinderen bekend te maken met verzor ging van hun eigen hu .eren en hun ook iets te leren over de bio- industrxe. „Bij kinderen uit de laagste klassen kun je niet aanko men met een verhaal over de bio- industrie," legt Zanderink uit. „Maar we kunnen ze wel iets ver tellen over hun huisdieren. En ze ker zo vlak voor de vakantie, als weer veel dieren het huis uit wor den gezet, is het belangrijk kinde ren voor te lichten. Kinderen kun nen toch aardig wat invloed uitoe fenen op het gedrag van hun ou ders," vertelt hij, terwijl een vol gend groepje kinderen zich bij de deur van de bus meldt. De bus is een omgebouwde stadsbus, van binnen en buiten vrolijk beschilderd met katten en honden. Van binnen is de bus toe gerust met een aantal vitrines en voorlichtingsmateriaal over de bio-industrie. In de vitrines een vis aan een haakje, een kip in een legbatterij en een muis in een mui- zeval. Daarnaast de alternatieven, zodat de kinderen kunnen zien hoe het anders kan. Aan de muur een multiple choice quiz: Hebben vissen gevoel? Wanneer kim je een kat nemen? Wat is couperen? De antwoorden blijken niet altijd voor de hand te liggen. „Couperen, dat is uhh, als je er met een tent op uit trekt," roept een jongetje enthousiast. Hoewel de bus al twee jaar gele den werd ingericht, rijdt hij pas sinds mei door heel Nederland. Van Commenée: „We gaan iedere provincie langs. Eerst schrijven we alle scholen aan en vervolgens gaan we langs. Soms krijgen we zoveel reacties van de scholen, dat we maanden in één provincie kun nen doorbrengen. Daarom moeten we ook weieens selecteren. We kij ken dan of de school bezig is met een project over bio-industrie of op een andere manier aandacht besteed aan dieren." SCHIEDAM „Het is gelukt de Passage weer een toekomst te geven. Hierdoor is een van de te integreren waardevolle elementen in de ambitieuze plannen voor de binnenstad behouden." Dat vindt fractievoorzitter Hans Bakker van de PvdA. Zijn fractie is tevreden over de uitkomsten van een onder zoek dat de Dienst Gemeentewer ken heeft verricht naar de funda tie van het 4 Passagecomplex., Het plan is nu 'oni~vpbE,'^uim;'een,:half, miljoen guldens besteden aan het,, verbeteren van de fundering. Dit moet leiden tot een aanzienlijk langer leven van het complex) dan zonder conserverende? mogelijk is. Door zijn ligging zal na het vrij komen van het theater het com plex een belangrijke rol spelen bij de herontwikkeling van de bin nenstad. Dit is de stellige overtui ging van de socialist Hans Bakker. Hij zei in de gemeenteraad dat hel der en inzichtelijk aan de bevol king duidelijk moet worden ge maakt welke plannen er zijn en hoe deze eruit zien. Hij kreeg de toezegging dat in het komende na jaar alle plannen voor het centrum1 aan de bewoners worden gepresen teerd. SCHIEDAM De staatssecreta ris van Onderwijs en Wetenschap pen moet zich opnieuw over de subsidie-aanvraag voor onderhoud aan de openbare basisschool De Singel aan de Singel. Dat zegt de afdeling bestuursgeschillen van de Raad van State die onlangs de staatssecretaris al in eerste instan tie terechtwees. De afdeling vindt dat de staats secretaris fout heeft gehandeld door de subsidie-aanvraag van de gemeente niet-ontvankelijk te ver klaren. Dit hield in dat de staatsse cretaris de aanvraag niet wilde be handelen. Dit omdat de gevraagde voorzieningen niet voor subsidie in aanmerking zouden komen. De afdeling zegt daarover dat de staatssecretaris daarmee een fout heeft gemaakt. Immers, vindt de staatssecretaris dat de aanvraag onterecht is dan had hij deze moe ten weigeren in plaats van de ge meente niet-ontvankelijk te ver klaren, oftewel de aanvraag niet te behandelen. Met de subsidie wilde de school onder meer haar c.v.-installatie verzwaren. SCHIEDAM Naast de bijna zeventigduizend inwoners van Schiedam leven ruim vierduizend honden. Dit aantal is vastgesteld na het afronden van een omvang rijke huis-aan-huis-controle op ille gale honden door controleurs van de gemeente- Zij spoorden er op deze wijze in enkele weken tijd zo'n zestienhonderd op. Ongeveer achtentwintighonderd vierpoters stonden al geregistreerd. Gezamenlijk spekken de dieren op jaarbasis de gemeentekas met ruim vierhonderdduizend gulden. Het beoogde doel, de inkomsten uit de belasting weer op gelijke hoogte te brengen met de begroting, is hiermee bereikt, Wethouder Aad Wiegman (financiën) spreekt niet van ontduikers van de hondenbe lasting, maar van mensen die zijn vergeten een aangiftebiljet voor het voldoen aan deze gemeentelij ke verordening op te sturen. Onder hen zijn er Wiegman beaamde dat voor de microfoon van de stadsomroep ongetwij feld die al meerdere jaren een of meerdere honden in huis hebben. Tegen die overtreders worden geen sancties getroffen. Extra boe tes opleggen vindt de wethouder te ver gaan. Hij zegt erop te vertrou wen dat iedereen in het vervolg aan de financiële verplichtingen 2al voldoen. De gemeenteraad besloot vorig jaar tot het houden van een om vangrijke controle. Dat was nodig omdat de inkomsten uit de hon denbelasting zo'n anderhalve ton minder waren geworden dan was begroot. De controle is uitgevoerd door negen mensen die tijdelijk waren ingehuurd van het bureau Start. SCHIEDAM De Schiedamse basketbalvereniging Juventus heeft een nieuwe sponsor. Met gro te meerderheid hebben de leden van de club het bestuur toestem ming verleend een drie-jarig spon sorcontract te tekenen met het be drijf Rema elektronics, bet ver koopkantoor voor het Franse be drijf Thomson in Nederland. Eén van de voorwaarden van het con tract is naamswijziging in SBV Thomson. Inmiddels is het dames team van Juventus, evenals eerder het herenteam, gepromoveerd naar de eerste klasse van het ray on. Het team van Peter Snel was als vijfde geëindigd in de tweede klasse, maar begin juni werd be kend dat diverse teams zich uit de eerste klasse hadden teruggetrok ken. Andere teams hebben promo tie geweigerd. De Juventus-vrou- wen mogen nu in de eerste klasse uitkomen. Si/ IxLV C?r,TrTT7TT A HA" T")o C<->Viimoo toom tron TnxrontllO PPTfif:

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1