Genteen g wil duideli k te d voordat nieuwbouw van woningen begint Straat overhoop voor gaszinker Caféhouders Hoogstraat zorgen voor grotere evenementen 'Prijsschieten op Gemeentewerken Vlaardingen krijgt twee nieuwe hotels AVR-tarief stijgt Het Vrijè Volk SCHIEDAM Historisch onderzoek moet herkomst van asbest aan het licht brengen 11 De Nederlandse Vrouwen Raad viert verjaardag in Rotterdam bKJ. -if tPAGlNA 4 VRIJDAG 6 JUL11990 Door Rein Wolters SCHIEDAM Op last van de Dienst Gemeentewerken wordt een historisch onderzoek ingesteld naar de herkomst van asbest in de Rijnstraat en op het bouwterrein op oe hoek van Den Bommelse- straat, Nieuwe Maasstraat en Rid- derkerksestraat in Schiedam-Zuid. Op deze plaatsen zijn bij sloopt werkzaamheden aanzienlijke hoe veelheden asbesthoudend materi aal gevonden. De opdracht voor het onderzoek, dat snuffelen in de archieven betekent, is intussen Man wandelt weg met radio SCHIEDAM Voordat me dewerkers van het Bureau Rechtshulp aan de Hoogstraat het beseften, waren ze een ra dio-cassetterecorder armer. Het apparaat stond in het kantoor en werd meegenomen door een aanvankelijk in de wachtkamer verblijvende man. Hij liep het kantoor binnen en verdween doodgemoedereerd met het ap paraat onder zijn arm. Zomertijden zwembad Zuid SCHIEDAM Tussen 7 juli en 19 augustus zijn de openings tijden van Zwembad-Zuid ge wijzigd in verband met de zo mervakantie. Inlichtingen kun nen worden ingewonnen bij de kassa van het zwembad aan de Westfrankelandsedljk 3. Het te lefoonnummer is 426.16.82. inbrekers slaan slag bij juwelier SCHIEDAM Ongewenst nachtelijk bezoek is juwelier Vester in de Hoogstraat op een schadepost van minstens vijf tienduizend gulden komen te staan. Via de 'achterzijde dron gen inbrekers in de nacht van woensdag op donderdag de winkel binnen. Dames en he renhorloges en gouden en zilve ren voorwerpen verdwenen uit de winkelruimte.1 Daarnaast werd uit de werkplaats nog een onbekende hoeveelheid repara tie-materiaal meegenomen. Zomerklaverjas in De Woudhoek SCHIEDAM Minimaal 36 mensen moeten inschrijven om het zomerklaverjastoernooi in het dienstencentrum De Woud- hoek, Heijermansplein 35, te la ten doorgaan. Het toernooi moet gespeeld worden in twee afleveringen: op de vrijdagen 27 juli en 3 augustus. Aanvang steeds om 13.00 uur. Deelne men kost ƒ3,50 per persoon. In schrijven kan van 11 tot en met 25 juli elke morgen tussen 09.00 en 12.00 uur aan de balie van het dienstencentrum. ROTTERDAM De Neder landse Vrouwen Raad viert dit na jaar met het congres 'Vijf jaar na Nairobi' in Rotterdam het 15-jarig bestaan. Het onderwerp van de bijeenkomst aan de Erasmus Uni versiteit, waaraan ook de Vereni ging voor een Nieuw Internatio naal Ontwikkelingsbeleid (NIO) meewerkt, is het zelfbeschikkings recht van vrouwen. De bestudering van het effect van de aanbevelingen van de vori ge Wereldvrouwenconferentie (in 1985 te Nairobi) moet suggesties opleveren inzake nieuw beleid, nieuwe strategieën en nieuwe ac tiepunten voor de vrouwenbewe ging in zowel Nederland als in ont wikkelingslanden. Het congres op 3 november aanstaande in Rotter dam verwijst niet alleen naar het in Nairobi door 150 landen, inclu sief Nederland, ondertekende do cument met 372 aanbevelingen ter verbetering van de positie van vrouwen. De Nederlandse Vrou wen Raad wil met name ingaan op vier aspecten van autonomie: de controle van vrouwen over de eigen seksualiteit en vruchtbaarheid, de verdeling vaD betaald en onbetaald werk; gedeelde zorg voor kinderen en huishouden, de verdeling van de politieke, maatschappelijke en persoonlijke beslissingsmacht,» de beeldvor ming over vrouwen en de bevrode- ring van het zelfrespect van vrou wen. verstrekt. In de Rijnstraat werden enige weken geleden hij spelende kinde ren asbesthoudende eternitplaatjes aangetroffen. In het verleden zijn die vermoedelijk aan de buitenmu ren van de huizen aangebracht te gen het doorsijpelen van water. Begin dit jaar zijn drie panden ge sloopt, Ook hier komen, naast de Heilig Hart-kerk, nieuwe wonin gen. Kinderen gebruikten de braakliggende grond sindsdien als zandbak. De gevonden hoeveelheid was dusdanig verontrustend, dat de gemeente vorige week het ma teriaal met spoed heeft laten afgra ven door specialisten van Booy Clean. Terwijl zij met het opruimen bezig waren, troffen verderop in de wijk slopers van woningen bij graafwerkzaamheden opnieuw as best in de grond aan. De omgeving van de bouwplaats (er worden vol gend jaar honÜerdveertig wonin gen gebouwd) is door de gemeente intussen hermetisch afgezet. As best bevat ragfijne vezels die bij inademen kanker kunnen veroor zaken. Als het spul begraven blijft is het echter niet schadelijk voor de volksgezondheid. Onderdeel van het verkennende onderzoek is het historisch onder zoek. Hiermee probeert men na te gaan of vanuit het verleden kan worden verklaard hoe het asbest houdende materiaal in de bodem terecht is gekomen. Mogelijk kan hieruit tevens worden afgeleid waar eventueel nog meer asbest houdend materiaal in en nabij het bouwterrein rond de Ridderkerk- sestraat zou kunnen liggen. Verder zal het reeds opgegraven materiaal worden geanalyseerd en zal worden vastgesteld waarvoor het vroeger mogelijk is gebruikt. De eerste resultaten van het onder zoek worden begin september ver wacht. De gemeente heeft de bo demverontreiniging aangemeld bij de provincie. In het kader van de Interimwet Bodemsanering is het mogelijk dat het provinciaal be stuur negentig percent van de op- ruimingskosten voor eigen reke ning neemt. Komt het ooit nog goed? Deze gedachte komt ontegenzeglijk boven bij het zien van deze 'puinhoop' op de Overschieseweg bij de Kommie- zenlaan. Kabels en buizen krioelen door elkaar en dat geldt ook voor de mensen die precies weten wat ze in de grond moeten uitvoeren. Hun activiteiten betreffen het verleggen van een gaszinker in het water van de Schie. En dat is iets meer werk dan alleen maar het graven van een putje. Met gedegen vakmanschap is men bezig de zaak voor elkaar te krijgen. Dus een ding is zeker: het komt ooit goed! Door Rein Wolters SCHIEDAM „Ons stukje straat moet het bekendste wor den van Schiedam. Als onze sa menwerking zo hecht blyft zoals deze al geruime tijd is, zal het waarmaken van dat streven geen probleem geven," zegt Theo Koogje. Hij is beter bekend onder de naam Theo Koetsier, eigenaar van café Het Koetsiertje aan het eind (nabij de Grote Markt) van de Hoogstraat. Theo is ook de helft van het plaatselijk populaire zangduc De Martino's. Hij is tevens woord voerder van vier samenwerken de cafébedrijven in dit stukje winkelstraat. Behalve zijn zaak zijn dat Den Dam van Henk en Marina Staal, Dirty Henry van Hennie en Ahe Daniéls en Klein Thalia dat onlangs is overgeno men door Bram en Jacky Bou- loomois. Smds de opheffing van de vereniging Horeca Onderne mers Schiedam (HOS) hebben de vier bedrijven de handen ineen geslagen. Ze organiseren geza menlijk 'allerlei leuke dingen voor de mensen'. Tijaens de afgelopen carna valsdagen schonken de kroegba zen bijvoorbeeld gratis bier en met Koninginnedag lieten zij zich eveneens niet onbetuigd. Ook in het kader van de WK voetbal waren afspraken ge maakt, maar door het verlies van Oranje was dat maar van korte duur. Tussendoor zijn nog tal van andere kleine activiteiten afge werkt. Door het publiek is daar met toenemende belangstelling op gereageerd. Daarom rees het idee om eens iets verder weg te gaar van de eigen tap en het on gelijke plaveisel van de Hoog straat. Samenspraak leidde tot De caféhouders aan de kop van de Hoogstraat kunnen het on derling uitste kend vinden en hun klanten va ren daar wel by. Op de voor grond links woordvoerder Theo Koogje. het gezamenlijk afhuren van het paviljoen Royal van de Schie dammer Van Klee (ook eigenaar van de Sehiedamse bowling Mu sis Sacrum) op het strand van Hoek van Holland. De bedoeling was er een nach telijke barbecue te houden. Aan vankelijk werd uitgegaan van één bus. Het werden er drie en zo reisden vorige week op vrij dagavond 160 klanten van drie van de vier café's (Klein Thalia kon als gevolg van een wisseling van eigenaar niet deelnemen) naar de meest verre buitenwijk van Rotterdam. Het was een ko- lonne van twintig auto's en de drie bussen voorop.„Het is een fantastisch feest geworden. Op ongedwongen wijze hebben de deelnemers elkaar beter leren kunnen. Er is een stuk vriend schap geboren. Tot vier uur in de ochtend is, met toestemming van de politie in Hoek van Holland, uitbundig gefeest, gegeten en ge dronken. Daarna met de bussen weer terug, waar velen nog tot zeven uur in de morgen in Het Koetsiertje bleven koffie drin ken. Zo'n stunt gaan we zeker nog een keer uithalen, want sa menwerking maakt kracht," be nadrukt Theo Koogje Zodra het weer het toelaat, houden de gezamenlijke caféhou ders een grote barbecue in de Hoogstraat. „De voorbereidingen zijn gepleegd en de vergunning is aangevraagd. Ht wachten is nu op goed weekeind weer. Natuur lijk zullen dan, nei zoals op het strand, ook weer artiesten optre den," belooft Theo Koogje. Met de Brandersfeesten in september manifesteren de kroegbazen zich onder meer met trucktrekken, artiesten en andere ludieke acti viteiten. Koogje tot slot: „Het verbaast veel mensen dat wij als caféba zen elkaar niet beconcurreren, maar juist samenwerken. Wij hebben daar geen enkele moeite mee. Ons doel is de klanten aan genaam vermaker en bovendien ons stukje Schiedam tot het be kendste van de stad te maken." SCHIEDAM Bij Gemeente werken maakt men zich ernstig zorgen over een principe-besluit van het college van b en w om het beheer en onderhoud van scholen bij de dienst weg te halen. Ze heeft in een notitie niets van dit besluit heel gelaten. De medezeggenschapscommissie van Gemeentewerken vreest dat het college de leden van de (nieu we) gemeenteraad onvoldoende, onevenwichtig en niet tijdig zal in formeren over het principe-be sluit, waarvan bovendien de gevol gen voor een grote groep medewer kers van de dienst nog niet te overzien zijn. De kostenbeheersing, die vol gens het college door de reorgani satie zou optreden, is zwaar over dreven, meent de medezeggen schapscommissie. Bovendien zou het de dienst Gemeentewerken zes arbeidsplaatsen kosten, volgens de berekeningen van de medezeggen schapscommissie. Het college wil overigens pas na invoering van het besluit kijken naar het aantal 'overcomplete' mensen hij Ge meentewerken. Volgens b en w moet het onder houd aan scholen vanaf 1992 wor den gepland door de afdeling On derwijs, die daarvoor een tech nisch bureau zal krijgen met drie extra formatieplaatsen. De uitvoe ring van de werkzaamheden zal vanaf dat moment worden uitge voerd door particulieren, als zij goedkoper werken .dan de afdeling Onderhoud Gebouwen, die voorko mende reparatiewerkzaamheden nu voor haar rekening neemt. De medezegenschapsraad van Gemeentwerken meent dat het col lege zich onvoldoende genuan ceerd heeft laten adviseren voor dat het het principe-besluit nam. In de adviezen is wat de kostenbe sparing betreft bijvoorbeeld geke ken naar het verschil tussen de ge raamde uitgaven en de geraamde rijksvergoeding over het jaar 1988. Deze vergelijking leverde een ver schil van 264.000,= op, dat nog eens werd verdubbeld als gevolg van een verplichte doorbetaling aan het bijzonder onderwijs. Volgens directeur H. de Block van Gemeentewerken leert een vergelijking van de begrotingscij-, fers met de rekeningcijfers over' een aantal jaren echter dat de daadwerkelijke overschrijding aanzienlijk geringer is. Dat bete kent dat de kostenbesparing, die de reorganisatie moet opleveren, waarschijnlijk aanzienlijk lager dan gepland uitvalt. De dienst Gemeentewerken vindt overigens van zichzelf, dat ze niet te duur werkt. Kostenbere keningen van de afdeling Onder wijs komen aanzienlijk lager uit dan dezelfde berekeningen van de dienst. Volgens Gemeentewerken komt dat doordat Onderwijs de kosten van voorbereiding en toe zicht niet doorberekent. Bovendien zou de reorganisatie een aantal vervelende neveneffec ten hebben. Zo kan de wijziging in het beheer van onderwijsgebou wen een eerste stap om in de toe komst het onderhoud van andere gemeentelijke objecten ook volgens de nieuwe werkwijze te gaan behe- ren. Dat zou volgens Gemeentewer ken een ongewenste versplintering en bureaucratisering tot gevolg hebben omdat het beheer dan in handen komt van de technische bureau's van verschillende ge meentelijke afdelingen. 'Het heeft veel weg van prijsschieten op de dienst Gemeentewerken' beklaagt de medezeggenschapscommissie zich in haar notitie. VLAARDINGEN Alles wijst erop dat Vlaardingen volgend jaar kort na elkaar 150 goedkope hotel kamers krijgt. Na jarenlang versto- kenogeweescte izijn>van< hotelruim te in de lagere prijsklasse komt er nu plo'seling een toename omdat zowel am Ibishotel als een Campa nilehotel, van de grond, komen. Gis teren ",ging'r aan. de jWestlan'dseweg de eerste paalde, grond in voor Ibis, dat een hotel met 90 kamers en zes congreszalen neerzet. De weg voor de hotelbouwers in Vlaardingen is moeizaam. Omwo nenden van zowel de Westlaadse weg als het terrein aan de Kethel- weg, waar Campanile wil gaan bouwen, hebben alle procedures benut om zich tegen de komst van de hotels te verzetten. De vrees voor het verlies van uitzicht en toename van verkeersdruk waren de belangrijkste motieven. In het plan voor Ibis is na overleg tussen protesterende bewoners en archi tect een bevredigende oplossing ge vonden. De bezwaarmakers tegen het plan van Campanile hebben inmiddels met de gemeente over leg gevoerd. Zeker is dat Ibis het eerst de deuren zal openen in Vlaardingen. „Wij gaan op 1 april volgend jaar open," zegt Ibis-directeur R. van der Ent Braat, die de Vlaar- dingse vestiging gaat runnen. Hij is zeer optimistisch tp,ye.r5,d;e,Jtpe- komst in Vlaardingen., „Wij rich ten ons op' drie markten. Dé'Be langrijkste daarvan is de zakelijke overnachting. Steeds meer mensen' willen in de schaduw van de grote stad een modern hotel -voor- over nachting. Daarbij'Öénken wij aan"" het aantrekken van congressen en cursussen. Bijeenkomsten van or ganisaties of bedrijven, die enkele dagen en nachten met een groep mensen bij elkaar willen komen. Langs de snelweg liggen we voor deze groep op een gunstige plek. Verder is er zeker ook, maar wel in de laatste plaats, gerekend op de komst van toeristen. Er komen jaarlijks Engelsen, Fransen en Ita lianen naar ons land, die uiteraard het liefst in grote stpd'-n en vooral Amsterdam verbliji maar daar zitten hotels in dr aanden april en mei al vol. F aan de rand van Rotterdam runnen wij deze door onze moederorganisatie op te vangen toeristen uitstekend ont vangen. Ze zitten op een gunstige plek om toeristische attracties zo- als de Keukenhof te bezoeken." SCHIEDAM De AVE zal een flinke tariefsverhoging doorvoeren voor de gemeenten die aandeel houder zijn van het vuilverwer- kingsbedrijf. De AVR rekent nu 45,= voor het verwerken van een ton af-'al aan zijn aandeelhouders en meer dan honderd gulden aan andere gemeenten. Binnen enkele jaren wordt het aandeelhoudersta rief opgetrokken tot ongeveer 120,= per ton. Dat kreeg gisteren een delegatie uit Vlaardingen te horen toen zij een bezoek brac/u aan de Afvalverwerking Rijnmond (AVR), de Verwerking bedrijfsaf- valstoffen Maasvlakte (VBM) en het C2-opslagstation. De reden voor de verhoging is dat bij de AVR een rookgasrei- ningsinstallatie wordt gebouwd, die een investering vraagt van 400 miljoen gulden. De AVR hoopt met deze nieuv;e installatie, die in 1993 in gebruik zou moeten wor den genomen, te kunnen voldoen aan de richtlijn die het Ministerie van VROM in 1989 heeft opgesteld voor het verbranden van afval. Bij de AVR wordt jaarlijks 1 miljoen ton huishoudelijk-, be- drijfs- en bijzonder chemisch afval verbrand. Ruim 29 miljoen kilo hiervan is afkomstig uit Vlaardin gen. Het VBM en het C2-opslagsta- tion dienen als eindstation voor bedrijfsafval dat niet kan worden hergebruikt of verbrand. Ook grond afkomstig van bodemsane ring kan er worden opgeslagen. Tijdens de rondleiding over het terrein van de AVR kwam ook het gescheiden inzamelen van huis houdelijk afval aan de orde. De ge meente Vlaardingen onderzoekt op dit moment of het praktisch en fi nancieel mogelijk is minicontai- ners in te voeren zodat organisch afval, groente en fruit, al aan de bron gescheiden kan worden. Woordvoerder Chevalier verklaar de dat ieder jaar nog te weinig GFT (groente-, fruit- en tuinafval) wordt aangevoerd om er een spe ciale composteringseenheid voor neer te zetten. „Pas als we zeker weten dat we ieder jaar 30.000 ton aangevoerd krijgen, bouwen w~ een fabriek." Het GFT-afval dat de AVR nu aangeboden krijgt wordt afgevoerd naar de VAM in Wijs ter, waarmee Schiedam thans nog een contract heeft dat onder dwang van nieuwe njksregels niet zei worden verlengd. Wethouder Maarieveld van Vlaardingen benadrukte dat nog veel problemen overwonnen moe ten worden voor het gescheiden inzamelen van afval op grote schaal kan worden toegepast. „Niet alleen moet de gemeente een enorme investering doen om de minicontainers aan te schaffen en de vuilniswagens om te bouwen, we moeten ook nog veel prakti sche problemen overwinnen. Hoe moet het bijvoorbeeld met mensen op een bovenhuis?" Het groente- en fruitafval zou verwerkt moeten worden tot com post. Chevalier: „Het grote voor deel hiervan is, dat m dat geval minder afval afgevoerd hoeft te worden naar andere verwerkings installaties of opslagplaatsen. Op dit moment hebben we jaarlijks 100.000 ton teveel afval en het kost ƒ150,- per ton om het ergens anders te Isfen verwerken." X 1 JS* i"- t 1.1

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1