Diefjes werken 20 uur bij benadeelde wi nkel er Slecht weekeinde voor Schiedamse cricketers Jack in the Box gaat gewoon door met spelen Geen extra kwijtschelding voor minima van gemeente Proef met nieuwe alternatieve straf van HALT in eerste weken goed ontvangen Met gestolen auto over de kop Begaafde Nederlandse scholieren maken 'goede kansin landencompetitie Gezin vlucht voor brand Dronken tegen winkelpui Door Rein Wolters SCHIEDAM Winkeldieven van twaalf tot achttien jaar* wor den sinds enige tijd voor het on dergaan van een alternatieve straf overgedragen aan het bureau HALT. In overleg en afhankelijk van de gestolen hoeveelheid, wor den ae voor maximaal twintig uur tewerkgesteld in de winkel waar 2e de diefstal hebben gepleegd. Dit is vanmorgen bekend ge maakt door Gerda Snelders en Wil Boonstra van het Gemeentelijke Bureau Criminaliteitspreventie en brigadier Aad Willemen van de politie. Het bureau HALT (afkor ting Het ALTernatief) functioneert sinds 1 januari 1988 in Schiedam en heeft zich tot op heden voorna melijk bezig gehouden met het al ternatief bestraffen van jongeren (straatvegen, schoonhouden bus huisjes en dergelijke) die na het plegen van vandalisme in aanra king kwamen met de politie. In de loop van de tijd is geble ken dat HALT letterlijk een goed alternatief voor de traditionele strafrechterlijke vervolging is. Met name bij de politie werd het ech ter als een gemis ervaren dat al leen jongeren die wegens vandalis me met hen in aanraking kwa men, naar HALT konden worden verwezen, in overleg met de offi cier van Justitie werd daarom be sloten ook winkeldiefstal en ande re kleine diefstallen beneden de honderd gulden voor behandeling door HALT in aanmerking te laten komen. Al enige weken houdt Halt zich daarmee bij wijze van proef bezig. „Intussen hebben we in acht gevallen opgetreden," meldt Gerda Snelders, die de nieuwe werkwijze als een goed ontvangen methode betitelt. Zij verwacht per jaar mi nimaal veertig van dergelijke ge vallen te gaan behandelen. Briga dier Aad Willemen zegt gevoelsma tig het aantal van veertig aan de lage kant te vinden. HALT bena drukt bij monde van coördinator Wil Boonstra dat in ieder geval is voorzien in dertig extra personele uren en dat men het werk aankan. Jongeren die voor winkeldief stal worden opgepakt (uitsluitend de eerste of tweede keer en met een buit van tussen de 25 en 100 gulden) worden in principe 'ver oordeeld' tot het maximaal wer ken van twintig uren in de zaak waar ze hun diefstal hebben ge pleegd. „Tegenover deze strafwijze staan de winkeliers positief," zegt Gerda Snelders te ervaren. Maar anders ligt het antwoord op de vraag of de winkelbedrijven de dieven in hun bedrijf aan het werk willen zetten. „In twee van de acht gevallen is het gelukt en tot volle tevredenheid. Het blijft ons streven in dergelijke gevallen een passende straf te vinden." Voor de jeugdige klanten heeft deze wijze van bestraffen het voor deel dat ze geen strafblad oplopen. Buiten de verwijzing wegens dief stal, neemt het aantal door HALT opgelegde alternatieve straffen toe. In het eerste halfjaar van 1990 kreeg HALT 31 jongeren doorver wezen. In dezelfde periode van 1988 waren dat er negen en vorig jaar veertien. In samenwerking tussen de po litie en het Bureau Criminaliteits preventie is bovendien een voor lichtingscampagne in voorberei ding. In het nieuwe schooljaar schotelt men deze voor aan de leerlingen en ook in de richting van winkeliers. Inlichtingen over het project kan men verkrijgen bij Gerda Snelders en Wil Boonstra (4732111 toestel 311) of bij briga dier Aad Willemen (4494499). Door Robert van 't Zelfde SCHIEDAM Een slecht weekend voor het Schiedamse cri cket waarin twee kandidaten voor het kampioenschap in respectieve lijk de eerste klasse en de hoofd klasse hun favorietenrol niet waar konden maken. Zowel Hermes DVS als Excelsior'20 leden achter eenvolgens tegen medekoplopers ACC en Kon UD twee nederlagen die aan het einde van rjr i^el eens van doorslaggevende beteke nis zouden kunnen zijn. In Amstelveen verkozen de mannen van Hermes DVs-captain John Verwey om eerst te gaan bat ten. Met opener Jos Zuidgeest in goede doen leek de Harga-brigade op een goede start af te stevenen. Zijn 33 runs vormden nog wel een goede basis voor wederom een hoog totaal (vorige week in de ver regende wedstrijd tegen Ghandi ruim 300 op het scoringsboord), maar nadat hij zijn wicket had prijsgegeven aan de ACC-attack dreigde voor HDVS toch de collap- se. De Nieuwzeelandse coach van HDVS, -Roger Bradley, pakte de draad echter-.weer op.en kwam op nummer vijf in om 68 not out te blijven. Iinsmöh ttm/èë nur en met onder meer twee. vieren en een zes krikte hij de Schiedamse innings op tot 182 v 9 na,-60 overs. Ex-Ex- celsior'20 speler Rob, ter Braak (10bwaren de enigerfdie hun bm- tènlahïKë coach1 'daadwerkelijk on- dersfëundèn'." kCC-%rsJan Balk (3 v 29) en' Australi"er Paul Mahon (3 v 45) aren verantwoordelijk voor de grootste schade aan EÜDVS- zijde. Hoewel HDVS nooit echt in de 'winning mood' leek, werd het naarmate de ACC innings vorderde toch nog spannend. Door bowlen van John Verwey (2 v 33), Nicky Statham (2 v 18) en de Indiase jeugdtrainer Ashok Ghildayil (3 v 29) kwamen de Schiedammers toch nog in de buurt van het ACC totaal. In de 57e over was het uit eindelijk toch einde verhaal voor Hermes en zag het zich genood zaakt door de eerste nederlaag van het seizoen de koppositie over te doen aan ACC. Stadgenoten Excelsior'20 speel de eigenlijk een identieke werd- strijd. Ook de Thurlede-bewoners moesten aan de hak tegen een me dekoploper en net zoals HDVS kwam ook Excelsior als eerste aan bat. Waar Hermes vooral in het begin nog iets aardigs uit de hoge hoed leek te gaan toveren daar was het met het team van captain Emerson Trotman droevig gesteld. Dennis Gouka en Carl Schewe wa ren samen goed voor 18 runs en hun opvolger Trotman deed het niet veei beter. De Westindiër ging met nul runs achter zijn naam weer naar de kant en bevestigde eens te meer dat hij wel aan een heel wisselvallig seizoen bezig is. Met Erik Gouka en Tim Zoehrer op de mat stond er toch de nodige ervaring en talent op het hoofd- veld van Excelsior maar ook zij voldeden niet aan de hooggespan nen verwachtingen. Laatstgenoem de kon na zes runs de legguards al weer af doen en de jongste Gouka behaalde nog wel 28 runs maar deed dat in zulk een laag tempo dat dat UD eigenlijk alleen maar in de kaart' -elde. Nee, het.Vinijn.bij Excelsior'20. zat 'm infdf£Sto|3 Ljiök van Troost (49) jenf debutant's Jean Biet huizen (17) brachtemhet' Excelsior- totaal van 111 v 8 op naai 163 v 8. Vooral de oudere broer van de voor Somerset uitkomende Andre van Troost imponeerde aan bat. Zijn laatste slag^van de innings, een euze zes,j vormde bijna nog de ^basis, voor de overwinning. Had menigeen in het Excelsior- kamp verwacht dat de bowling-si- de het grote probleem zou worden in de race om het kampioenschap na het vertrek van Andre van Troost, tot grote verbazing verliep de bowling aan Excelsior-zijde na genoeg perfect. Zelfs Bierhuizen pikte zijn wicket mee. De enige die feitelijk teleurstelde was we derom Tim Zoehrer. De Australiër pakte nog wel twee wickets maar werd in een van de laatste crucia le overs eenmaal "oor zes en een maal voor vier geslagen. En die tien runs had Excelsior misschien net dat beetje speling kunnen ge ven om de punten alsnog op Thur- lede te behouden want UD had nog maar tt 'ee wickets in handen. M René Philip, Willem van der Valk en Jan Klapwijk van Jack in the Box. „We willen volgend jaar een breder terrein bestrijken, meer buiten Vlaardingen* spelen." r - Door Annetwan-Aarsénj:; I VLAARDlNGEtlje%Viejhad ge- li dacht na het afscheidsconcert van Jack in the Box begin juni in de Harmonie nooit meer van de zes musici te zullen horen, heeft het goed mis. De groep, die 'we reldberoemd in Vlaardingen' werd en ook nog onlangs optrad in Klup- huis Oost in Schiedam, gaat vol gend jaar gewoon weer door. Het openingsconcert zal rond konin ginnedag in Vlaardingen gespeeld worden, maar de heren hebben plannen om het verder weg te zoe ken. „We willen een groter gebied bestrijken," verklaart zanger René Philip. „Volgens mij zouden we Plan C in Rotterdam ook plat kun nen sjoelen. En daarnaast sluiten we concerten elders in het land niet uit." Als dat lukt, betekent het dus het einde van de toernee in ca fé d' Oude Stoep. Daar trad de groep elke maand op. „Thuisbasis Vlaardingen zullen we echter niet .Momenteel houdt Jack in! the Box echter vakantie.* Gitarist/zanger Jan Hofman is so lo op weg naar Indonesië en de an dere leden hadden"dok wel zin in een poosje rust. „Even tijd om de dingen op een rijtje te zetten," ver zucht bassist Willem van der Valk. „Maar we gaan niet stil zitten. We zijn eigenlijk allemaal aan het na denken over nieuwe liedjes op het repertoire." Speelde de groep tot nu toe voornamelijk nummers van de ja ren zeventig tot heden, volgend jaar wordt daar waarschijnlijk veel oude Motown-muziek aan toe gevoegd en rock uit de jaren zestig. De groep zal zich niet wagen aan eigen composities. „We heb ben allemaal feeling voor het ma ken van eigen muziek," verklaart zanger Jan Klapwijk. „We hebben in andere formaties jaren lang ei- ge - muziek gemaakt maar dan aldus *.en<f wöïdt je massaal miskendl Het is* fparels voor de zwijnen, vber.yooi;;' de critici." René Philip blijft het een uitda ging vinden: covers. „Het is ontzet tend moeilijk om het goed te doen, om duidelijk een hart te geven aan muziek van een ander. Het lukt ons ook niet de eerste keer, dat we het spelen. Een nummer moet groeien tot dat het klinkt als 'Jack in the Box'." Volgens Willem is 'Heroes' van David Bowie een goed voorbeeld van een nummer dat is uitgegroeid tot typiscn 'Jack in the Box'. „Het g' 1 -el dieper dan wat Bowie ils René Philip dat nummer dan staat de persoon René Pluhp daar te zingen en niet een slap aftreksel van Bowie." Volgens René zijn daar echter weer uitzonderingen op. ,,'Shine on you crazy diamond' van Pink Eloyd bijvoorbeeld is in de oor spronkelijke versie niet te over- Volgend jaar zijn de Vlaardin- gers Jack in the Box niet vergeten, dat weten de bandleden zeker. Bo vendien komt er in september misschien een single uit. „Niets staat nog vast maar we hebben wel plannen in die richting. Eén van de Vlaardingse horeca-mensen heeft min of meer steun toege zegd," aldus René Philip, Als Jan Hofman tegen die tijd nog niet te rug is van zijn wereldreis, willen de andere bandleden de partijen van de gitarist zelf inspelen. „We zijn nooit van plan ge weest om Jan Hofman lijdelijk of voor altijd te vervangen," aldus Jan Klapwijk. „We zijn een hecht clubje en de nummers die we spe- lem zijn niet eenvoudig. Een nieu we gitarist is dus niet de beste op lossing. Bovendien, in deze samen stelling vullen we elkaar aan als de stukjes van een legpuzzel." SCHIEDAM De gemeente Schiedam zal niets extra's doen voor minima bovenop de nieuwe overheidsregels voor kwijtschel ding en vermindering van belas tingen en tarieven aan deze groe pen. Het college van. burgemeester en wethouders vindt 'extra initia tieven' niet nodig omdat het mi nisterie van Financiën de kwijt scheldingsnormen voor mensen met lage inkomens kortgeleden al 'enigzins heeft versoepeld'. In de SCHIEDAM Met een gestolen auto zijn vermoedelijk drie man nen zondagmorgen om twee uur op de 's-Gravelandseweg over de kop geslagen. Het trio was op verdach te wijze gesignaleerd in de Schol- tenstraat op het industrieterrein 's- Gravelandsepolder. Met hoge snel heid reden ze weg in een Volvo 340 om vervolgens te crashen in de middenberm van de 's-Grave landseweg. Rennend gingen de mannen er vandoor. Later werd in de Spaansepolder een doornatte 32-jarige Schiedammer aangehou den. Hij kon zijn natte pak niet verklaren, maar hij bleek wel de sleutels van de Volvo in bezit te hebben. Die bleek te zijn gestolen van een 70-jarige inwoner uit Hoek van Holland. verwachte stijging van inkomens en uitkeringen op 1 juli 1990 zijn volgens hem de effecten voor mo gelijkheden tot kwijtschelding be trokken. Het college antwoordt dit op vragen van (inmiddels ex-) raads lid B. Stuivenberg (PvdA) over de beperking van inkomensgroei voor minima door hogere plaatselijke lasten en de belastingherziening Oort. Het raadslid vroeg of Schie dam zich zal aansluiten bij de pro testen die grote Nederlandse ge meenten hebben aangetekend te gen het plan van het kabinet om het gemeenten nu ook onmogelijk te maken zelf aan minima vermin dering en vrijstelling van tarieven en belastingen te verlenen. Over de toepassing van de in ning van de onroerendgoedbelas- ting die op 1 januari 1992 aan de gemeenten wordt overgedragen, moeten b. en w. zich 'nog bera den'. Als gevolg van de belastingope ratie Oort en het herstel van de koppeling tussen lonen en uitke ringen zijn netto inkomens en uit keringen per 1 januari 1990 geste gen, terwijl de normen voor kwijt schelding van belastingen zijn be vroren op het nievau van 1 janua ri 1987. Uitkeringsgerechtigden moeten daarom weer onroerend goedbelasting en gemeentelijke heffingen als reinigingskostern gaan betalen. In sommige gevallen verdwijnt de inkomensstijging ge heel door de hogere last van belas tingen en heffingen. Het gemeente bestuur zegt nog niet precies te kunnen nagaan hoe de kosten voor de individuele mensen uitvallen. ROTTERDAM „Ik wil niet zeggen dat informatica evht leuk is," zegt de zestienjarige scholier Micha Savelsbergh uit Schiedam. „Maar informatica kan dingen vergemakkelijken. Ik vind het wel leuk, maar niet in de zin dat ik er echt van hou ofzo. Maar soms is een vraagstuk heel moei lijk en als ik het dan heb opge lost, ben ik wel blij." En in het oplossen van moeilijke vraag stukken is Michel heel erg goed. Hij is geselecteerd voor de Inter nationale Informatica Olympia de, een landencompetitie die de ze zomer tussen 22 landen wordt gehouden in Minsk in Wit-Rus- land. Samen met twee Nederlandse scholieren, zijn leeftijdsgenote Fleur Kelpin en de vijftienjarige Fieke Dekkers, vertrekt Micha 14 juli naar Minsk. Zij zullen met ongeveer zeventig buiten landse scholieren die jonger zijn dan twintig jaar, een computer technisch probleem moeten op lossen. Het land dat gemiddeld het beste presteert, wint en krijgt een oorkonde. Micha: „Het is niet de bedoeling dat de jongeren uit één land samenwerken, ie dereen maakt zijn opgave alleen. Wij zijn dus eigenlijk ook een beetje concurrente-' Maar dat betekent niet dat wc ruzie heb ben hoor!" de heer A. P. Hartsuijker, van het Instituut voor Leerplanont wikkeling (SLO) dat de leerlingen begeleid, heeft vertrouwen in de mogelijkheden van het Neder- Micha Savelsbergh, Jie volgende week deelneemt aan de Internatio nale Informatica Olympiade in het Russische Minsk: „Ik reken erop dat ik niet de beste ben..." landse team. „Gezien de intelli gentie van dit leuke, begaafde stel, denk ik dat ze een goede kans maken. Voor ons is deze competitie ook een experiment want het is de eerste keer dat Nederland meedoet en wij ken nen het niveau van de andere deelnemers dus niet. Maar ik denk dat ons team er zeker wat van kan maken. Ik zeg niet dat ze bij de eerste vijf zullen eindi gen, daar is de voorbereiding misschien te minimaal voor ge weest. Je hebt echt landen, zoals China en landen in Oost-Europa, waar de deelnemers maanden van tevoren van school worden geplukt. Die leerling' V rijgen een heel intensieve uning. Maar nogmaals, onze ploeg is zeer begaafd." Ook Micha heeft geen idee hoe goed de andere deelnemers zijn. „Ik reken er op dat ik niet de beste ben. Het is best moeilijk en als je het minst verwacht, kan het alleen maar goed uitpakken. Ik ben nu nog niet echt zenuw achtig, maar dat komt waar schijnlijk wel als we vertrek ken." De scholieren moeten twee programma's schrijven om twee vraagstukken op te lossen. Voor elk programma krijgen ze vier uur. De Nederlandse leerlingen oefenen nu thuis met oude opga- ves van andere Olympiades. „Die zijn soms best moeilijk," zegt Mi cha. „En als ik een slechte dag heb, dan lukt het niet." Micha lijkt niet echt enthousi ast; is hij er eigenlijk wel trots op dat hij uitgekozen is? „Ja na tuurlijk! Maar toen ik opgebeld werd met die mededeling zat ik wel even met een probleem. Ik zou eigenlijk in juli met vacantie gaan en dus moest ik kiezen. Maar ik heb voor de Olympiade gekozen, want metvacantie kan je altijd nog. En natuurlijk ver heug ik me erg op Rusland." Micha: „Mijn ouders zijn ook hartstikke trots. En mijn vrien den zijn af en toe wel een beetje jaloers: ze willen mee naar Rus land! Nee hoor, niemand is echt jaloers, iedereen vind het wel leuk voor me." Volgend jaar doet Micha eind examen aan het gymnasium. Daarna wil hij wiskunde en in formatica studeren in Leiden. Niet omdat hij alleen in de bèta kant geïnteresseerd is: „Nee, als jeblieft niet. Maar ik hoop en ik denk dat je met die vakken meer kans hebt op de arbeidsmarkt." 'IJzertijddorp' volledig afgebrand Autokraker op heterdaad gepakt SCHIEDAM Op aanwij zing van oplettende omwonen den heeft de politie gistermid dag op de hoek van de West- frankelandsestraat en de Kort landstraat een autokraker aan gehouden. De man. had even te voren een radio-cassetterecor der gestolen uit een geparkeer de auto op het Dr. Wibautplein. Hij droeg het apparaat bij zich in een plastic tasje. Omdat de politie vermoedt dat de kraker- nog meer op de kerfstok heeft,™ rit hij nog steeds in verzekerde bewaring. SCHIEDAM Een moeder1 en drie kinderen is zondagmor gen gevlucht voor brand in haar woning op de vierde etaga. in de Van Oldenbameveltvj straat. Een van de kinderen." kwam de slapende moeder om tien uur wekken met de mede jg deling dat ze de woonkameril niet inkon. Op dat moment hin-^ gen in de woning dikke rook-y wolken. De brandweer bluste^ het vuur in de woonkamer. Het? is voormoedelijk ontstaan door, een omgevallen straalkacheltje™ De woning liep flinke roet- en5 rookschade op. Het gezin is tij delijk ondergebracht bij fami-v lie. q SCHIEDAM Het nage^ bouwde 'IJzertijddorp' Harg in het Prinses Beatrixpark is za-, terdagavond volledig afge brand. De boerderij was een; leerproject voor leerlingen van? basisscholen dat in samenwer king tussen de educatieve9 dienst van de gemeente en het Stedelijke Museum tot stand is- gekomen. De brandweer kon de restanten slechts nablussen. Over de oorzaak van de brand zegt de politie in het duister te tasten. Uit stelen met laadschop SCHIEDAM -- Een negeiirb tienjarige Schiedammer is vrij-d dagavond aangehouden op versg denking van zanddiefstal. Deo man moest aan de Kerkweg eenrr tuin ophogen en had daarvoor?) zand nodig. Met een laadschopl ging hij op "strooptocht' doorq het noorden van de stad enj haalde her en der hoeveelheden zand van de?gemeente,weg..it'r"Hq Automobilisten bekeurd bij bromfietsencontrole 5 SCHIEDAM Vier automo-^ bilisten hebben vrijdag een prOjj ces-verbaal gekregen omdat zeB tegen de regels in gebruik maakten van de 'oortjes bij dé™ Beneluxtunnel'. Zij sloegen di rect uit de tunnel af naar dej Vlaardingerdijk in de richting van Schiedam. Pech voor hen want daar hield de politie juist een controle op snelheid en de technische staat van bromfiet sen. Tijdens dezelfde controlen werden eveneens drie bekeu-a ringen uitgeschreven aai?) vrachtwagenchauffeurs, Tweed van hen hadden de rijtijdenwets) aan hun laars gelapt en van deb derde waren de papieren nietl in orde. Ook zes bromfietsers: kregen een prent. Van tweed van hen omdat hun tweewielerb niet in de vereiste technische) staat verkeerde en de andere vier voor het opvoeren van hunc motorvem ogen. Hun bromts mers werden in beslag genos: men en overgebracht naar hetn politiebureau. De controle vondw plaats tussen negen en elf uur. a: SCHIEDAM Aanzienlijk^, schade heeft een zwaar onde% invloed van alcohol verkerend% chauffeur mer zijn vrachtwaj, gen vrijdagavond veroorzaak^ aan de gevel van het uitzendbujg reau Content op de hoek van het Broersveld en de Hoogq straat. Naast schade aan licht reclames, etalages en gevel liep- ook de huif van de vrachtwa gen behoorlijke schade op. De uit Duitsland afkomstige chauf feur weigerde elke medewer king aan de politie. Een assiste rende Officier van Justitie leg de de dronken rijder een direct^ te betalen boete va', 750, op. De man werd daarop -p zonder auto naar zijn lanfy terugggestuurd. Zijn werkgever is verzocht om een ander^ chauffeur en ook het regelen van de schade aan de winkel^ Pui- ie Tegel door ruit kapsalon SCHIEDAM Uit de kassa van kapsalon Korsten in het winkelcentrum Hof van Spa- land is driehonderd gulden ver dwenen. Men verschafte zich de toegang na het ingooien van een winkelruit met een straat tegel. H CV t v* volledig overslaan ifi.n 't i treffen.pDat. spelen we dus ook als Piiik Eloyd, 'V X) ra VI n iV

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1