Onderzoekers: Kop van Zuid wellicht forse toeristentrekker Aantal tweelingen in Schiedam normaal Slopershamer velt negentigjarige Hollandia Botulisme dreigt nu de temperatuur stijgt 'Jongeren geven gezelligheid in DrieMaasStede' Het Vrije Volk SCHIEDAM Gemeente gerust na onderzoek in reactie op opvallende cijfers in Vlaardingen Rijks Weg Koepel krijgt opknapbeurt Theater Narcis bezoekt Jeugdland Zes jaar geëist in heroïnezaak /ws PAGINA 4 ZATERDAG 14 JUL11990 ROTTERDAM Rotterdam is onaantrekkelijk voor toeristen. De stad blijft duidelijk achter in vergelijking met andere stedelij ke regio's in binnen- en buiten land. Die achterstand geldt voor al voor toeristische en zakelijke verblijven die langer dan een dag duren. Tot die conclusie komt de Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR), die in opdracht van de ge meente en de Kamer van Koop handel een onderzoek heeft ver richt naar het verblijfstoerisme in Rotterdam, Volgens de onderzoekers moet Rotterdam haast maken om een toeristische trekpleister te wor den. Er moet onder meer één grote trekker komen, want de huidige attracties zijn kwalitatief Rotterdamse vermaakcentra en hotels scoren stevige onvoldoendes Onderzoekers zeggen dat Rotterdam zich moet richten op buiten landse toeristen, om ooit te kunnen wedijveren met andere inte ressante steden. Haast is daarom geboden by de aanleg van de Kop van Zuid. van onvoldoende niveau om toe risten naar Rotterdam te lokken. De Kop van Zuid of het Master- plan Wereldhaven, deze laatste gekoppeld aan Waterstad, kun nen in de toekomst zo'n attractie worden. Het toerisme wordt interna tionaal beschouwd als uiterst be langrijk voor de stedelijke en re gionale economie. Om die functie te versterken proberen steden vooral hun positie als internatio naal beurs- en congrescentrum te verstevigen. Rotterdam en regio scoren echter zowel op het ter rein van het stedelijk toerisme als op dat van het congres- en beursbezoek uitermate zwak, zelfs gemeten naar Nederlandse maatstaven. Ook de beschikbare hotelaccommodaties zijn onvol doende. Volgens de EUR wordt daar door zowel de nationale als de internationale concurrentieposi tie van Rotterdam geschaad. Toch kan de havenstad uitgroei en tot een voorname congres- stad, maar dan moeten gemeen te, bedrijven en instellingen snel aan de slag. De stad moet zo snel mogelijk een eigen toeristische identiteit krijgen. Rotterdam moet zich volgens de EUR sterk richten op buiten landse toeristen Momenteel sla gen touroperators er niet in om hen voor een verblijf in Rotter dam te interesseren. SCHIEDAM Het aantal gebo ren twee- of meerlingen in Schie dam schommelt rond het landelijk gemiddelde. Dit blijkt na onder zoek van de vijfentwintighonderd geboorteakten van de afgelopen drie jaar. Recente berichten over een toename van meerlingen in buurgemeente Vlaardingen, was reden voor het onderzoekje. Ge meentewoordvoerder Sjaak Poppe zegt in dit verband dat er geen en kele reden voor zorgen bestaat. Vorig jaar verzocht de Vereni ging tegen Milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied de ge meente Schiedam, net als andere gemeenten rond de Afvalverwer king Rijnmond, een onderzoek te doen naar de geboorte van meer lingen. Men was in aansluiting op verontrustende buitenlandse publi caties in een medisch tijdschrift benieuwd naar die cijfers. Schotse onderzoekers vermoeden een ver band tussen de toename van'de ge boorte van meerlingen en de bloot stelling aan rookgas met dioxine van afvalverbrandingsinstallaties. Schiedamse ambtenaren gaven toen in een eerste reactie aan, dat de geboorte van het aantal meer lingen niet opvallend was. „Vier of vijf op de 800 geboorten," kreeg Peter Schunselaar var de VTM te horen. Poppe: „Omdat er destijds geen verontrustende signalen wa ren, is een grondig onderzoek ach terwege gelaten. Er werd alleen een schatting gemaakt. Dat wij nu toch de geboorteakten hebben doorgelicht, kwam door het be richt vorige week dat het aantal meerlingen in Vlaardingen gemid- SCHIEDAM De koepel in het Julianapark krijgt een opknap beurt. De gemeente kan hieraan niet meer ontkomen sinds is vast gesteld dat de kwaliteit van het hout- en schilderwerk behoorlijk in verval is geraakt. Aan de koepel en de pergola is sinds 1982 geen onderhoud meer gepleegd. Beiden zijn een karakteristiek onderdeel van het Julianapark. Het handha ven van deze bouwkundige ele menten draagt, volgens de Dienst Gemeentewei ken, bij aan de bele vingswaarde van het park. Daar om wil de Dienst op korte termijn van de gemeenteraad vijftigdui zend gulden en daarmee de op knapbeurt te bekostigen. Aanvankelijk had de gemeente gehoopt een gebruiker voor de koe pel en het omringende terrein te vinden. De opknapbeurt zou dan voor rekening van deze gebruiker komen. Geruime tijd heeft een Pe- tanque-vereniging interesse ge toond. Sinds kort heeft de vereni ging afgehaakt en het ziet er niet naar uit dat een andere kandidaat zich aanmeldt. SCHIEDAM Het jeugdtheater Narcis verzorgt maandagmiddag om 14.00 uur voor alle Jeugdland kinderen een show in het wijkcen trum De Blauwe Brug aan het Bachplein. Aanvang 14.00 uur. Toegangsprijs één gulden. Om 10.00 uur kan 's morgens worden meegedaan aan leuke creativiteis- spelletjes op het Rozenburgplein. Het spelencircuit van Jeugdland is vanaf 10.15 uur aanwezig op het Dr. Wibautplein. Het straattheater van Henk Driessen biedt om 10.30 uur vermaak op het Edisonplein. 's Middags is het onderdeel creativi teit om 14.00 uur aanwezig op het Hemaplein. Vanaf, 14.15 uur kan op het Frans Halsplein worden meegedaan aan het spelcircuit. Deelname aan deze activiteiten is gratis. deld hoger Jigt." Het gemeentebe stuur van die stad vond hierin aanleiding de Regionaal Inspec teur van de Volksgezondheid voor de Milieuhygiëne te vragen om een nader onderzoek. In de achterliggende drie jaar zijn in Schiedam 41 meerlingen geboren. In 1987 waren dat er 11, in 1988 zagen er 21 het levenslicht en vorig jaar 9. Hiervan zijn 22 meerlingen geboren uit in Schie dam geboren en getogen ouders, 16 uit ouders uit Vlaardingen, 2 uit Maassluis en 1 uit Rotterdam. Op een aantal van ongeveer 800 ge boorten per jaar ligt Schiedam in de lijn van het landelijke gemid delde, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek in 1988 op 2,6 percent heeft berekend. Sjaak Poppe: „De afwijking die het Schiedamse cijfer vertoont kan door tal van factorer ijn veroor zaakt. In de eerste plaats speelt toeval een grote rol: met in één jaar een paar tweelingen meer of minder lijkt de afwijking meteen erg groot. Daarnaast spelen zaken als het toenemende aantal horm onale behandelingen van vrouwen een rol. Alleen hierdoor al steeg het landelijke gemiddelde voor meerlingen-geboorte in de afgelo pen 15 jaar van 10 naar 13 per duizend. Anderzijds geeft ook een stijgende leeftijd van zwangere vrouwen kans op een meerling." Door Han van der Horst SCHIEDAM Bijna negentig jaar heeft hij er fier bijgestaan en nu komt Baas Sloper eraan te pas. De Gist en Spiritusfabriek Hol landia aan de 's-Gravelandseweg verdwijnt uit het stadsbeeld. Dat zal voor oude Schiedammers even wennen zijn. Want Hollandia was een markant gebouw, met de hal len van de Gusto zowat het groot ste in de gemeente. De fabriek lag ook tot ver na de oorlog zeer geïsoleerd. De voorma lige Spoelingbrug verbond de Broersvest niet met Nieuwland, maar met de Noordvest. Je kon de Hollandia alleen maar bereiken via een enorme omweg over de Kethelstraat en de Noordvestsin- gel. Wie er een dubbeltje voor over had, sneed daarvan een stuk af door gebruik te maken van een schipbruggetje bij de Noordmolen. Dat deden veel werknemers van het bedrijf. Het leek wel, of Schiedam de Hollandia uit zijn midden had weggeduwd. Dat is natuurlijk on zin, maar toch had de afgelegen lo- katie een zekere symboliek. In de Hollandia maakte men immers be halve gist ook melassespiritus, de grondstof voor jenever die de mou twijn van de branderijen volledig wegconcurreerde. De winst van Hollandia was de armoede van de vervallen brandersstad, Toch was het in oorsprong een zeer Schiedams bedrijf. Oprichter Jacob Tak junior stamde uit een brandersgeslacht, waarvan het voornaamste bedrijf gevestigd was op de Frankestraat, tegenwoordig het eerste deel van de Westfranke- landsestraat vlakbij de Nieuwe Ha ven. Tak bezat daar een branderij en gistpakkerij die volcontinu draai de. Op 31 maart 1908 betrad de meesterknecht van de dagploeg 'smorgens om vier uur het be drijf, wat bptekende. dat ze waar- Met de sloop "van de Holl- landia-fabriek sneuvelt een symbool van Schiedamse ondernemers geest. schijnlijk een tweeploegendienst hadden met een werkdag van twaalf uur. Toen hij de deur open de, sloeg een enorme steekvlam hem tegemoet. De meesterknecht kon zich ternauwernood redden en slaagde er nog net in het personeel te alarmeren. Zo kwam het, dat er geen slachtoffers vielen. Pas een kwartier later ajarmeerde men de brandweer die anderhalf uur no dig had om met een motorspuit het vuur te blussen. Van de bran derij en gistpakkerij was toen al leen nog maar een skelet over. Verzekering dekte de schade, zo meldde de lokale pers. Het was een beetje een zaak van „in de brand, uit de brand", want directeur Tak begon onmid dellijk aan de opbouw van een veel groter complex. Op 21 juni opende de gemeente de mogelijk heid om bezwaarschriften in te dienen, op 29 augustus werd de hinderwetvergunning verleend. Tak wilde een voor die tijd hyper modern bedrijf inrichten met een stoommachine van 25 pk en twee stoomketels van 110 vierkante me ter oppervlak. Het briefpapier getuigt van trots en zelfvertrouwen. Behalve de naam Tak in zwierige letters zien we de nieuwe Hollandia in al zijn glorie en ook nog twee andere bedrijfsgebouwen die" sprekend lij ken op de oude branderijen die nu nog aan de Noordvestsingel staan. Tak had zijn zaak daadwerkelijk uit de as laten herrijzen. In het gemeentearchief bevindt zich nog een portret van de op richterdirecteur. Het is een be trekkelijk jonge man met een week gezicht en zorgvuldig in mo del gehouden krulhaar. Niet het type van de agressieve onderne mer. Maar het is onverstandig om op het uiterlijk af te gaan en ver der lukte het niet over Tak nadere gegevens op te delven. Hij heeft het bedrijf in 1924 overgedaan aan de Gisten spiri tusfabriek in Delft. Die vergrootte het complex aanzienlijk. Boven dien werden er electromotoren geïnstalleerd. Bakkers waren de belangrijkste afnemers van het gist en de Hol landia exporteerde een groot deel van de produktie naar het buiten land. Ondertussen groeide Schiedam. Rond de Hollandia verrezen woon- flats. Het bedrijf kwam op den duur midden in de stad te liggen. Ooit was de fabriek een indruk wekkend complex te midden van de weilanden. Nu bracht de bebou wing eromheen het tot zijn ware proporties terug. En nu storten de muren onder het slopersgeweld in. Zo vergaat de glorie van de wereld. SCHIEDAM De gemeente vraagt medewerking van het pu bliek bij de bestrijding van botulis me. Nu de temperatuur stijgt, steekt het gevaar voor besmetting weer de kop op. Een fatale ziekte is het gevolg die iedere zomer op nieuw slachtoffers onder waterdie ren maakt. Het kan al helpen door eenden niet te voederen en de ge meente te waarschuwen als zieke of dode dieren worden aangetrof fen. Een treffend voorbeeld van hoe botulisme kan ontstaan geldt de viskom met één goudvis. In en thousiasme kan deze vis dagelijks het voer worden gegeven dat vol doende is voor wel tien goudvis sen. Na een tijdje krijgt het glas een groene aanslag, wordt het wa ter troebel en gaat het stinken. Als de kom niet tijdig wordt ververst, dan gaat de vis dood door een te kort aan zuurstof. Alle zuurstof is immers nodig om de 'vervuiling' door de overvloed aan voedsel te gen te gaan. In vijvers, singels en slootjes in de stad kan hetzelfde vervuilings probleem ontstaan. Vooral in de maanden juni, juli en augustus (als de watertemperatuur stijgt! kun nen deze watergangen uitgroeien tot ware broedkamers voor allerlei i-acteriër en ziektekiemen. Botu lisme kan in de zomermaanden onder waterdieren zelfs epidemi sche vormen aannemen. Vooral eenden worden hiervan het slacht offer, Dit jaar zijn nog geen ziekte gevallen ontdekt, maar vorig jaar zijn méér dan zeventig wilde een den aan deze ziekte gestorven. Als aan botulisme bezweken dieren in het water achterblijven, vormen zij een besmettingsgevaar voor an dere dieren. Daarom verzoekt de gemeente om ieders medewerking. Naast het niet voederen is het ook belangrijk de watergangen in de eigen omge ving schoon te houden. Zieke of dode dieren moeten niet worden opgepakt. Belangrijk is direct de afdeling plantsoenen van de ge meente te waarschuwen (telefoon nummer 4154605) of buiten werk tijden de politie (4494449), brand weer (4264264) of het Vogelasiel (4713362). Zieke watervogels, vissen en an dere waterdieren zijn te herken- Ten aan verlammingsverschijnse len. Zo kunnen eenden hun vleu gels en poten niet meer gebruiken en zakken enigszins scheef weg in het water. Bovendien verliezen ze hun coördinatievermogen en gaan daardoor soms achteruit zwemmen en waggelen. Geluid maken doen ze bijna niet meer, ze hebben moeilijkheden met ademhalen en hebben vaak rode, ontstoken ogen. Vissen drijven gekanteld in het water en sterven een langzame dood. Het type botulisme dat vorig jaar in Schiedam is geconstateerd, is voor mensen ongevaarlijk. Zieke vogels kunnen botulisme overleven. „Maar dan is het nood zakelijk dat ze zo snel mogelijk on der behandeling van een vogelasiel worden komen," benadrukt Koos van Donk van het Rotterdamse vo gelasiel Karei Schot. „Medicijnen egen de ziekte bestaan niet. Wij spoelen de dieren door en verwij deren de in de bek en rond de ogen gekropen bloedzuigers. Daar na sterken de dieren meestal aan en kunnen ze enige tijd later weer in de natuur worden uitgezet." ROTTERDAM Officier van justitie mr. J. Mooijen heeft voor de rechtbank in Rotterdam een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van zes jaar geëist tegen een 38-ja- rige vrachtwagenchauffeur wegens de invoer van 17,3 kilo heroïne in Nederland. De partij werd op 6 april dit jaar ontdekt toen de verdachte bij een bedrijf in de Rotterdamse ha ven een lading hazelnoten aflever de. De chauffeur maakte vanaf Is tanbul deel uit van een konvooi. De verdachte hield tijdens de zit ting vol dat hij niet wist hoe de heroïne in zijn wagen was geko men. De officier eiste tegen een 42-ja- rige medeverdachte een onvoor waardelijke gevangenisstraf van zes maanden, omdat hij de vreem delingenwet had overtreden, De man is hier in februari 1984 tot ongewenste vreemdeling ver klaard, Mooijen erkende dat zij 's mans betrokkenheid in deze zaak niet kon bewijzen. Zij vorderde daarom vrijspraak voor de invoer van heroïne en voor heling van geld afkomstig uit drugstransacties. De man was eerder veroordeeld tot acht jaar cel in een andere drugs zaak. Volgens de advocaten van beide verdachten moet het openbaar mi nisterie niet ontvankelijk worden verklaard, omdat het onrechtmatig bewijs had verkregen door infil tranten te gebruiken. Ze bepleitten vrijspraak, Uitspraak 26 juli. IP DE GRENS Door Ben van Haren Verontruste bewoners uit Vlaardingen, Schie dam en Delft hebben gezamen lijk hun gemeentebesturen be naderd met het dringende ver zoek de handen ineen te slaan in de strijd tegen die vermale dijde Rijksweg 19. Dat is toch iets bijzonders, want al sinds mensenheugenis hebben Vlaar- dingers en Schiedammers iets met elkaar. Na het oversteken van de stadsgrens waren al in het verre verleden de buren el- kaars vijanden Er is het bekende verhaal over de stadsbrand in Vlaardingen in de zomer van 1574. In het Maasgebied werd in het kader van de Tachtigjarige Oorlog strijd geleverd tussen Spanjaar den en opstandige Hollanders. De Spaanse troepen lagen bij Maassluis en Schiedam was in handen van de Hollanders. Vlaardingen was een uitermate strategisch punt met zijn bruik bare haven, die aansloot op wa terwegen naar Delft en andere delen van Nederland. Daarom werd besloten dat het toen vrij wel verlaten stadje, dat juist drie eeuwen stadsrechten had, in brand te steken. Schiedam mers zijn na het horen van dat voornemen op rooftocht ge gaan. De ongeveer 300, meest houten, huizen, die Vlaardin gen toen telde, gingen bijna al lemaal in vlammen op. In die jaren was Schiedam veel machtiger en groter. Dat is ook lang zo gebleven. Pas eeuwen later, toen in de Tweede We reldoorlog de Duitsers Vlaar- dinger-Ambacht aan de ge meente Vlaardingen toevoeg den, gingen beide rivierge meenten pas op elkaar lijken qua grondoppervlak. Vlaardin gen streefde met ruim 2.500 hectaren zelfs Schiedam, dat ook na de inlijving van Kethel onder de 2000 hectaren bleef zitten, op dat punt voorbij. Wat inwonertal betreft stond het overwegend katholieke Schiedam lang op de bovenste tree. In de na-oorlogse weder- opbouwjaren maakte Vlaardin gen wel een spectaculaire groei mee en verdubbelde het inwo nertal zelfs, maar in vergelij- - king met Schiedam bleef het lang aanzienlijk kleiner. De je- neverstad -of zo men tegen woordig zegt- Branderstad stond in 1950 al op 73.603 in woners en in 1960 werd zelfs het aantal van 84.482 bereikt. Vlaardingen heeft de 82.000 nooit overschreden. De top werd in 1973 genoteerd met 81.785 en na een daling van en kele jaren was er weer een stij ging van de bevolkingscijfers in Vlaardingen tot ongeveer 80.000. Dat was in 1980. Schie dam had toen al bijna twintig jaar te maken met een forse da ling. In 1974 ging Vlaardingen zijn buurgemeente voorbij en dat is zo gebleven. Schiedam in 1975 onder de 79.000 gezakt, is die klap nooit meer te boven gekomen. Een gevoel van supe rioriteit is er wel een beetje blijven hangen. De gezinsverdunning en toena me van de mobiliteit hebben ertoe geleid, dat de afgelopen jaren in beide gemeenten de da ling zich voortzette. De situatie van dit moment is, dat Vlaar dingen net onder de 75.000 is gezakt en Schiedam hoopt dit jaar op de 70.000 terug te ko men. Prognoses van beide ge meenten wekken de verwach- ting dat dit verschil niet bijzon der zal veranderen en dus Vlaardingen na Rotterdam in deze regio de stad met het grootste inwonertal zal blijven. Al die cijfers zijn bereikt door de voortgaande uitbreiding van het aantal woningen in beide plaatsen. Ze zijn in het noorden dicht tegen elkaar aan gegroeid en misschien heeft dat er wel toegeleid dat nu inwoners van beide steden hand in hand hun bestuurders oproepen om ook de handen ineen te slaan en een gezamenlijke vijand te be strijden. De gezamenlijke stads grens wordt in zijn geheel be heerst door de plannen voor een rijksweg. De gemeentebe sturen van Vlaardingen en Schiedam hebben nota bene in deze tijd van open grenzen nau welijks invloed op bun eigen stadsgrens. Daarover beslist Maij-Weggen en haar collega ministers in Den Haag en die moeten, vind ik, ook maar eens waardering tonen voor het naar elkaar toegroeien van Vlaardingers en Schiedammers en zich terugtrekken. Dus ge woon: Rijks Weg. Door Carolien van Eykelen SCHIEDAM - Twee weken werken om kennis te maken met mensen die wonen en wer ken in het verpleeghuis Drie MaasStede. Die mogelijkheid biedt het verpleeghuis deze zo mer. Elf jongeren kwamen don derdag naar de informatie avond die het verpleeghuis or ganiseerde en konden al gelijk kennis maken met het leven in het verpleeghuis. Aan het eind van de avond kwam een oude mevrouw bin- nenschuifelen, op zoek naar haar kamer. Ingrid, één van de jongeren die zich heeft opgege ven, wacht niet tot 13 augustus, als het project van start gaat, maar neemt de vrouw nu al bij de arm en brengt haar terug naar haar kamer, Anneke de Jong coördineert binnen DrieMaasStede het werk van de honderdtwintig vrijwilligers. „Dit verpleegte huis telt tweehonderdtachtig patiënten die vaak zeer inten sief verzorgd moeten worden. Het personeel heeft zijn handen vol aan die basiszorg en vaak is er geen tijd meer op een praatje te maken of om met de mensen een wandelingetje te maken. Dat doen de vrijwilligers." De Jong is ook verantwoor delijk voor dit zomerproject. „We denken dat de aanwezig heid van een groepje jongeren een hele goede uitwerking eeft op de bewoners van dit ver pleeghuis. Het geeft extra gezel ligheid. Daarnaast willen we ook proberen de drempel om een verpleeghuis binnen te gaan te verlagen. Iedereen is ei genlijk welkom om eens binnen te lopen en oen pi aatje te ma ken met de bewoners. Ook bij voorbeeld buurtbewoners." Het is de eerste keer dat een vakantieproject als dit in Drie MaasStede wordt georgani seerd. Anneke „We hebben wel eerder jongere vrijwilligers bin nen onze muren gehad, maar het waren er nooit veel. Ze voe len zich vaak een beetje verlo ren tussen de andere vrijwilli gers, omdat die over het alge meen ouder zijn. „In dit zomerproject is plaats voor twaalf jongeren. Het moeten er ook niet veel meer worden, want we willen toch ook de tijd hebben om ze een goede begeleiding te ge- ven." Gedurende de periode dat de jongeren meelopen kunnen ze- kiezen uit verschillend activi teiten. Een wandeling maken met één van de bewoners, een praatje maken of een spelletje doen. Helpen in de keuken of het restaurant, patiënten ver voeren naar de fysiotherapie of het presenteren van een huisra dioprogramma vanuit de stu dio. Tanja (15), Sandra (16), Be linda (15) en Ingrid (14) gaven zich op de voorlichtingsavond gelijk op. Allemaal doen ze een opleiding die direct of zijde lings met de verpleging of ver zorging te maken heeft. Ingrid heeft al duidelijk gekozen. Zy weet zeker dat ze later de ver pleging in gaat. De twee weken ziet ze als een goede gelegen heid om ervaring op te en ook als een laatste toetssteen. Om te zien of ze het inderdaad leuk vindt. Ook de anderen hebben hun eigen redenen om mee te doen aan het project. Sandra: „Ik ben een tijdje geleden in een ander tehuis geweest en dat sprak me aan. Je kunt echt iets voor die mensen betekenen. Je weet dat ze het enorm op prijs stellen als je een eindje met ze gaat wandelen of een spelletje doet. „Natuurlijk is het wel een hele andere wereld. Die twee weken zullen ook best zwaar zijn. Het is natuurlijk erg inten sief en heel ander werk dan je gewend bent. Ik denk niet dat het twee gemakkelijke weken zullen worden, maar daar kom ik ook niet voor!" De anderen denken er net zo over. Net als Sandra hebben ze als eerste voorkeur opgegeven om een praatje te maken met de bewoners en een spelletje mei. ze te doen. „Dat is toch het leukste," zegt Belinda. „Daar kom je hier toch eigenlijk voor,"

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1